KONTRACEPCIJA

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Koji vid kontracepcije koristite?

Kondom
54
41%
Antibebi pilule
25
19%
Plodni/neplodni dani
3
2%
Iskakanje :)
23
17%
Dijafragma
2
2%
Spermicide
1
1%
Kombinaciju gore navedenih metoda
16
12%
Ma ko ce to
9
7%
 
Total votes: 133

debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#51

Post by debela »

uzasavam se sa kojim entuzijazmom jedne drugima preporucujete pilule, a sve znate da su to hormonske pilule. i nema veze sto se koristi, kako neko rece, mnogo manja kolicina hormona u odnosu na starije generacije pilula i dalje se koriste hormoni!
djevojke, molim vas, prije nego se odlucite koristiti pilule dobro protabirite sta su hormoni i kako djeluju.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#52

Post by Bumbar »

anais_nin wrote:hehehe bude svirki u sarajevu i jos nekih situVacija koje organizujemo, dodji fino u Mostar pa uzivaj u spektaklu...zongliranje i one fore s vatrom su fenomenalne...da ne bude da kvarimo temu kad te neko od raje s onom vatrom dofati dodje ti ko vid kontracepcije :lol: :D
Javi i odmah cu gledati da se prebacim dole :D
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#53

Post by Bumbar »

debela wrote:uzasavam se sa kojim entuzijazmom jedne drugima preporucujete pilule, a sve znate da su to hormonske pilule. i nema veze sto se koristi, kako neko rece, mnogo manja kolicina hormona u odnosu na starije generacije pilula i dalje se koriste hormoni!
djevojke, molim vas, prije nego se odlucite koristiti pilule dobro protabirite sta su hormoni i kako djeluju.
naravno da mora dobro protabiriti...ako ne odgovaraju zamijeniti ili se skinuti sa tog vida... neki ih koriste zato sto moraju (ne samo iz razloga kontracepcije)...
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#54

Post by anais_nin »

debela wrote:uzasavam se sa kojim entuzijazmom jedne drugima preporucujete pilule, a sve znate da su to hormonske pilule. i nema veze sto se koristi, kako neko rece, mnogo manja kolicina hormona u odnosu na starije generacije pilula i dalje se koriste hormoni!
djevojke, molim vas, prije nego se odlucite koristiti pilule dobro protabirite sta su hormoni i kako djeluju.
ja u skoro svakom svom postu ponavljam NISU ANTI-BEBI PILULE ZA SVAKOG! Ali isto tako pa dajte svakodnevno toliko hemije unosimo u organizam, da ne pocnem od toga sta jedemo (jeste ono povrce silno koje kupujemo na pijaci je PRIRODNO 100%; a o mesu necu ni da pocinjem), pijemo andole, paracetamole, ketonale itd itd...

sto ne znaci da se sada trebamo kljukati hormonima, ali pilule postoje s razlogom...za prosjecnu, zdravu, odgovornu djevojku koja trenutno ne zeli da zatrudni i kojoj pilule ne prouzrokuju nikakve zdravstvene probleme, ne vidim u cemu je problem?...
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#55

Post by debela »

problem je sto ce zdrava i odgovorna djevojka to prestati biti unosenjem hormona u svoj organizam bez potrebe. postoji mnogo sredstava za kontracepciju ali su peglativna za koristenje tako da je najlakse popiti pilulu i ici linijom manjeg otpora. a da ne pricamo o neodgovornim ljekarima koji takve pilule propisuju za svaku budalastinu ne radeci prethodno testove bilo kakve vrste.
tacno, unosimo svakakvu hemiju u sebe ali zasto to nastaviti ciniti ako je odluka samo nasa. u slucaju pilula i odgovornost je nasa, pa kako rekoh djevojke bi se trebale dobro informisati o samim hormonima prije nego se odluce za takav vid zastite.
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#56

Post by anais_nin »

znam da se neko brinuo zbog maljavosti i debljanja pa sam se ja malo konsultovala sa onima kojima je to posao....

yasmin zakon po pitanju ne-debljanja jer zbog vecine pilula se zadrzava tecnost...yasmin nije jedna od njih...

http://www.yasmin.ba/scripts/index.php

a Diane 35 koju takodje proizvodi ista kompanija ne da ne pojacava maljavost nego je smanjuje...
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#57

Post by Murat Sabanovic »

ma ne treba meni to , niti trebi bilo kakva zastita .
imam povjerenja u sebe a i trebu s kojom spavam
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#58

Post by anais_nin »

Murat Sabanovic wrote:ma ne treba meni to , niti trebi bilo kakva zastita .
imam povjerenja u sebe a i trebu s kojom spavam
eeee moj murate....nije to pitanje povjerenja...nego igranja ruskog ruleta :roll:
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#59

Post by Bumbar »

anais_nin wrote:
Murat Sabanovic wrote:ma ne treba meni to , niti trebi bilo kakva zastita .
imam povjerenja u sebe a i trebu s kojom spavam
eeee moj murate....nije to pitanje povjerenja...nego igranja ruskog ruleta :roll:
hmh..e svasta murate...
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#60

Post by MRAVOJED »

horns&drums wrote:A ja taman objedujem. Ja teme...
:lol:
ivy2383
Posts: 240
Joined: 23/08/2004 13:38

#61

Post by ivy2383 »

Ma kontracepcija je zakon!!
niti jedan ginekolog nema averziju prema njima, upravo suprotno, preporučuju ih!
One uvelike olaksavaju zivot, pogotovo osobama koje su u stalnoj vezi...mislim da su tada pilule pravi izbor...tko bi mislio non-stop na kondome, a uostalom kondomi nisu ni jeftini, paketic kondoma dodje 15ak kuna, unutra dodje 3 kondoma...što je nekim napaljenijim dovoljno tek za jedan dan...Kutija Triquilar tableta dodje 50kn i djevojka i nj partner su mirni mjesec dana...meni je to nekako puno jednostavnije nego misliti o kondomima, pa sta ako ih odredjenom trenutku nema...a i nekako iz price s djevojkama...vecina njih ako su u stalnoj vezi a ne koriste pilule, ne koriste ni kondome nego prekinuti snosaj, pa u tom slucaju mislim da je pametnije piti tablete, pogotovo ako vam je ideja o djetetu suviše daleka!!
Sto se tice kontradikcija...pa niti jedan dobar ginekolog kojemu je stalo do pacijentice nece propisati tablete na pamet...poslat ce ju na krvne pretrage, jetrene probe, hormone, obavit ce papa test (ako to i ne napravi, vi sami trazite) i tek onda prema nalazima propisati tablete!
Neki ginekolozi savjetuju pauzu (znaci nakon godinu dana uzimanja, od nekih 2/3 mjeseca i u tom periodu se opet mogu ponoviti sve pretrage), a sad u novije vrijeme citam, a i rekao mi je moj ginekolog da nije potrebno jer danasnj pilule imaju jako nisku razinu hormona...naravno postoje i pilule koje imaju visu razinu hormona, kao Diane35, ali se one onda daju djevojkama koje imaju problema sa aknama, dlakavosti, itd.
Sto se tice debljanja...najlakse je pilule okriviti za to, a da malo sjednes i razmislis sta si sve pojela u proteklo vrijeme možda ce se naci i dr. opravdanje za kile! (djevojke su se debljale od pilula starije generacije, sada to vise nije slucaj)

...ovo je moje misljenje...ja ih preporucam...tko je protiv, nece ih piti i dobro...
vryzas
Posts: 11511
Joined: 12/11/2004 22:44
Location: Athens

#62

Post by vryzas »

anais_nin wrote:fali i "patch" tj ona zakrpa, fali i zenski kondom, fali i "zelim ostat trudan/na" :lol: :D ali kasno janko na kosovo stize, sada ne znam prepravit :D
e nek janko kasno stize :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Lady Saray
Posts: 1237
Joined: 13/05/2005 13:53
Location: Sarajevo

#63

Post by Lady Saray »

Ja licno koristim yasmin pilule i vrlo sam zadovoljna njihovim ucinkom. Ne muci me maljavost, debljanje tj zadrzavanje vode u tijelu, pms... cak mi i sama mjesecnica prodje bez problema jer nemam vise grceva a i odliv krvi mi je smanjen tako da pored osnovne uloge imaju jos dosta prednosti. :-D Koristila sam kondom i kad usporedim sex sa i bez njega...definitvno glasam za opciju bez jer s pilulom tj bez kondoma osjecaj je mnogo bolji. Naravno u pitanju je stalan partner i oboje smo se testirali na spolno prenosive bolesti tako da me one ne brinu. Pilule pijem uvijek u isto vrijeme i to mi je postala navika ali uvijek postoji podsjetnik na telefonu u vidu alarma (nikad se ne zna gdje mogu zaglavit :-) :-) :-) ) jer i ako je ok uzet tabletu nakon sat,dva.. volim da je uvijek u tacno isto vrijeme (u mom slucaju ponoc). Naravno da svaka zenska osoba treba da se konsultuje s ginekologom prije uzimanja jer sto odgovara jednoj ne mora odgovarat drugoj djevojci. Pilule su dosta prakticnije jer s njima imam zastitu u bilo koja doba dana ili noci i kad se situacija "zakuha" ne moramo se brinut imamo li kondom ili ne :-) :-) :-) :-)
Ja__
Posts: 151
Joined: 17/09/2005 16:19

#64

Post by Ja__ »

Ovo me podsjeca na neki clanak u zenskom casopisu,tipa ono:
"Poljubila sam se sa momkom i kasni mi menstruacija...da li sam zatrudnila?" :D
miss...
Posts: 4
Joined: 14/09/2005 14:25

#65

Post by miss... »

Pozdrav svima! Posebno zenskom dijelu foruma.
Zeljela bih s vama podjeliti iskustvo sa pilulama.
Naime,pila sam ih i ostala trudna,medjutim vanmatericno.Operisana sam i odstranjen mi je jajovod.Sta se desilo? Pilule su usporile spermatozoide i zaglavile ih u jajovodu.I na kraju sam morala na operaciju,jer druge nije bilo.
Tako da ja vise ne vjerujem tim pilulama.Nikako.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#66

Post by danas »

miss... wrote:Pozdrav svima! Posebno zenskom dijelu foruma.
Zeljela bih s vama podjeliti iskustvo sa pilulama.
Naime,pila sam ih i ostala trudna,medjutim vanmatericno.Operisana sam i odstranjen mi je jajovod.Sta se desilo? Pilule su usporile spermatozoide i zaglavile ih u jajovodu.I na kraju sam morala na operaciju,jer druge nije bilo.
Tako da ja vise ne vjerujem tim pilulama.Nikako.
pilule u-s-p-o-r-i-l-e spermatozoide? :? :? :?
i oni se z-a-g-l-a-v-i-l-i-? :? :? :?
miss...
Posts: 4
Joined: 14/09/2005 14:25

#67

Post by miss... »

Hormonska kontracepcija djeluje unošenjem sintetskih oblika ženskih spolnih hormona koji mjenjaju hormonski ciklus zene tako da sprečavaju ovulaciju i mijenjaju sastav sluznice vrata maternice tako da cervikalna sluz postaje gusta i onemogućava ulazak spermija u maternicu i jajovode.
U pojedinim slucajevima kao sto je moj ne djeluju na taj nacin.Odnosno ne promjene sastav sluznice vrata maternice i tako da cervikalna sluz ne postaje gusta i omogucava ulazak spermija u matericu i jajovode.
U pojedinim slucajevima se desi normalna trudnoca preko pilule,a u nekim jednostavno spermij ostane u jajovodu i tamo se razvija plod.Tu nastaje vanmatericna trudnoca.

Jel ti sad malo jasnije?
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#68

Post by danas »

miss... wrote:Hormonska kontracepcija djeluje unošenjem sintetskih oblika ženskih spolnih hormona koji mjenjaju hormonski ciklus zene tako da sprečavaju ovulaciju i mijenjaju sastav sluznice vrata maternice tako da cervikalna sluz postaje gusta i onemogućava ulazak spermija u maternicu i jajovode.
U pojedinim slucajevima kao sto je moj ne djeluju na taj nacin.Odnosno ne promjene sastav sluznice vrata maternice i tako da cervikalna sluz ne postaje gusta i omogucava ulazak spermija u matericu i jajovode.
U pojedinim slucajevima se desi normalna trudnoca preko pilule,a u nekim jednostavno spermij ostane u jajovodu i tamo se razvija plod.Tu nastaje vanmatericna trudnoca.

Jel ti sad malo jasnije?
nije mi bas najjasnije. pilule ne djeluju bas na nacin na koji opisujes. ukratko, nemaju previse veze sa fizickim sprjecavanjem kontakta spermatozoida i jajne celije, vec djeluju tako sto je (sa dodatkom hormona) ovulacija sprijecena.

ti mora da si bila na mini-pilulama, koje sadrze samo progestin i ovo sto opisujes se desava. standardne pilule sadrze jos i estrogen, i ovo se ne moze bas desiti na "regularnim" pilulama. ne da je meni poznato -- risk od trudnoce svakako i dalje postoji, ali risk od ovakvih trudnoca koje ti opisujes (koje se dese sa mini-pilulom) je skoro nikakav.

zao mi je sto si morala proci kroz sve to. :(
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#69

Post by anais_nin »

citajuci sve ovo o pilulama pade mi na pamet kako sam primjetila u zadnje vrijeme (u BiH) sve cesce koristenje pilule "za jutro poslije" (Morning after pill)....s jedne strane super je da su ljudi vise informisani o dostupnosti i korisnosti istih, ali s druge, bitan je element da se one ne bi trebale koristiti vise od jednom u 6 mjeseci, i da ih ne bi trebalo praktikovati kao vid kontracepcije, nego vise kao spas u zadnji cas, ono kad bas zagusti....
tataratira
Posts: 1623
Joined: 09/11/2004 12:33

#70

Post by tataratira »

Lady Saray wrote:Ja licno koristim yasmin pilule i vrlo sam zadovoljna njihovim ucinkom. Ne muci me maljavost, debljanje tj zadrzavanje vode u tijelu, pms... cak mi i sama mjesecnica prodje bez problema jer nemam vise grceva a i odliv krvi mi je smanjen tako da pored osnovne uloge imaju jos dosta prednosti. :-D Koristila sam kondom i kad usporedim sex sa i bez njega...definitvno glasam za opciju bez jer s pilulom tj bez kondoma osjecaj je mnogo bolji. Naravno u pitanju je stalan partner i oboje smo se testirali na spolno prenosive bolesti tako da me one ne brinu. Pilule pijem uvijek u isto vrijeme i to mi je postala navika ali uvijek postoji podsjetnik na telefonu u vidu alarma (nikad se ne zna gdje mogu zaglavit :-) :-) :-) ) jer i ako je ok uzet tabletu nakon sat,dva.. volim da je uvijek u tacno isto vrijeme (u mom slucaju ponoc). Naravno da svaka zenska osoba treba da se konsultuje s ginekologom prije uzimanja jer sto odgovara jednoj ne mora odgovarat drugoj djevojci. Pilule su dosta prakticnije jer s njima imam zastitu u bilo koja doba dana ili noci i kad se situacija "zakuha" ne moramo se brinut imamo li kondom ili ne :-) :-) :-) :-)
probaj njega nagovoriti da koristi kondom , biće bolji razultati :D
Sabyna
Posts: 5
Joined: 22/08/2005 14:19

#71

Post by Sabyna »

Sto se tice pilule koristila sam Diane35 i bila sam se podebljala 5 kila tako da sam prestala i pocela yasmin a medjutim ponovo sam se bila podebljala 5 kila...To znaci 10 kila !!!!
Tako da sada i vise nekoristim nista..nije to za mene...
ivy2383
Posts: 240
Joined: 23/08/2004 13:38

#72

Post by ivy2383 »

Sabyna wrote:Sto se tice pilule koristila sam Diane35 i bila sam se podebljala 5 kila tako da sam prestala i pocela yasmin a medjutim ponovo sam se bila podebljala 5 kila...To znaci 10 kila !!!!
Tako da sada i vise nekoristim nista..nije to za mene...
pilule ne debljaju...vjerovatno ti neki sastojak potiče apetit...pa si vise i jela i udebljala se od hrane...kad si primjetila da ti je apetit veci trebala si prestati ih uzimati ili kontrolirati prehranu...
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#73

Post by danas »

jedna od nus-pojava pilule je dobitak tezine, koji se naravno ne ispoljava kod svake osobe. ovo se desava zbog hormona koje tijelo prima iz pilule, i svaka osoba ne raguje isto...
evo isjecak iz FDA brosure o pilulama...


Oral Contraceptives--combined pill

FDA Approval Date: First in 1960; most recent in 2003
Description: A pill that suppresses ovulation by the combined actions of the hormones estrogen and progestin. A chewable form was approved in November 2003.
Failure Rate (number of pregnancies expected per 100 women per year): 1-2
Some Risks: Dizziness; nausea; changes in menstruation, mood, and weight; rarely, cardiovascular disease, including high blood pressure, blood clots, heart attack, and strokes


Oral Contraceptives--progestin-only minipill

FDA Approval Date: 1973
Description: A pill containing only the hormone progestin that reduces and thickens cervical mucus to prevent the sperm from reaching the egg.
Failure Rate (number of pregnancies expected per 100 women per year): 2
Some Risks: Irregular bleeding, weight gain, breast tenderness, less protection against ectopic pregnancy
User avatar
Lady Saray
Posts: 1237
Joined: 13/05/2005 13:53
Location: Sarajevo

#74

Post by Lady Saray »

tataratira wrote:
probaj njega nagovoriti da koristi kondom , biće bolji razultati :D
od kud znas da nije bio zenski kondom :-) :-) i poenta mog posta je da je bolje bez kondoma pa kojeg god
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#75

Post by Svemirski_Jebach »

anais_nin wrote:e ovako...nisam ni ja bas Ms. odgovornost...ali kad sam skontala koliko mi je zivot laksi s pilulama, prije bih glavu negdje zaboravila nego pilulu popiti...postoji jednostavno rijesenje za to...skontas neko doba dana koje ti je uglavnom laganica...meni je recimo to uglavnom ujutru prije budjenja...da ne bih zaboravila alarm na mobitelu mi uvijek stoji podesen za toliko i toliko sati, recimo 7.30....tako da ja to koristim kao podsjetnik...

prijasnje pilule su bile zeznute, ako ne bi popila pilulu u rasponu od 2-3 sata od vremena kada je obicno pijes efektivnost je opadala drasticno...sada je taj raspon otisao na nekih 12 sati, obicno pise unutra na onom papiru....takodje prije si morala cekati citav mjesec da pilule pocnu "djelovat" (ono kad ih prvi put pocnes uzimati) sada je to uglavnom za vecinu pilula vec nakon 7 dana....

a sta ce se desiti ako fulis koju...nece nista strasno, u tom periodu se zastitis kondomom za svaki slucaj, popijes je cim se sjetis, i vec nakon par dana je kao da nista nije bilo...zna se desiti da ranije "dobijes" zbog fulanih tableta, ali meni se cak ni to nije desavalo....

a sto nema PMSa na njima :D posebno fizickog :lol: nema bolova za vrijeme ciklusa, nema puhica kad trebas dobiti, mozes preskociti ciklus kad ides na more :D ma male cudotvorne pilulice :D
izvini sto se hvatam za ovakve gluposti ali me jako zanima kako ti radis dvije stvari:
1. kad spavas kako se si svjesna da trebas popiti pilulu
2. kako to fizicki mozes izvesti?

:D
hvala
Post Reply