Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Mirzareli
Posts: 1019
Joined: 18/03/2013 20:34

#1 Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Post by Mirzareli »

[media][/media]Pretpostavljam da vas i na forumu ima dobar broj koji rade u smjenama na svojim radnim mjestima,posebice onih koji rade i noćne smjene.Radim skoro 17 godina u smjenama i dosta mi tesko pada iz hiljadu razloga (Nedostatak normalnog sna,cesta zamjena smjena ,društvena izoliranost,učestali rad na dane vikenda,rad na praznike itd itd...)A mnoga novija istraživanja govore da je smjenski rad mnogo opasni za ljudsko zdravlje nego li se prije mislilo.Ja radim u sistemu 4 dana 7-15 4 dana 15-23h i 4 dana 23-7.00 h.A izmedju svake smjene sam slobodan 48 h.Postoji lineki nacini kako i na koji način barem malo olakšati ovaj neprirodni ciklus radne aktivnosti? :roll: .
Last edited by Mirzareli on 16/01/2022 17:02, edited 2 times in total.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#2 Re: Rad u smjenama

Post by Sydnor »

U kojoj firmi radiš pa imaš četverobrigadni sistem?

Radio sam te smjene, poslije noćnih si isto zaklan, prva i druga noćna i nekako ali poslije treće i četvrte poželim umrijet. Dok iole dođem sebi vrijeme opet u prvu :lol:

12-24, 12-48 je mnogo bolji sistem od četverobrigadnog.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#3 Re: Rad u smjenama

Post by -Chesterfield- »

Mirzareli wrote: 16/01/2022 16:41 kako i na koji način barem malo olakšati ovaj neprirodni ciklus radne aktivnosti?
Zato služi ovaj forum. Doduše u noćnoj smjeni nema puno aktivnih, osim @monce.
User avatar
Mirzareli
Posts: 1019
Joined: 18/03/2013 20:34

#4 Re: Rad u smjenama

Post by Mirzareli »

Sydnor wrote: 16/01/2022 16:47 U kojoj firmi radiš pa imaš četverobrigadni sistem?

Radio sam te smjene, poslije noćnih si isto zaklan, prva i druga noćna i nekako ali poslije treće i četvrte poželim umrijet. Dok iole dođem sebi vrijeme opet u prvu :lol:

12-24, 12-48 je mnogo bolji sistem od četverobrigadnog.
U Zenici u Mittalu.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#5 Re: Rad u smjenama

Post by Sydnor »

Mirzareli wrote: 16/01/2022 16:52
Sydnor wrote: 16/01/2022 16:47 U kojoj firmi radiš pa imaš četverobrigadni sistem?

Radio sam te smjene, poslije noćnih si isto zaklan, prva i druga noćna i nekako ali poslije treće i četvrte poželim umrijet. Dok iole dođem sebi vrijeme opet u prvu :lol:

12-24, 12-48 je mnogo bolji sistem od četverobrigadnog.
U Zenici u Mittalu.
I ja :lol:
User avatar
Mirzareli
Posts: 1019
Joined: 18/03/2013 20:34

#6 Re: Rad u smjenama

Post by Mirzareli »

Sydnor wrote: 16/01/2022 17:11
Mirzareli wrote: 16/01/2022 16:52 U Zenici u Mittalu.
I ja :lol:
Ma ovaj retardirani sistem od 4 dana niko i ne radi u državi osim u Mittalu . Ili rade 12-24,12-48 ili po dva dana kao policija,kp dom,rudari itd...Meni je ovo toliko nepodnošljivo da sam morao potražiti i pomoc Dr.Djidjimilovica. :-D
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#7 Re: Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Post by Piaty »

Mirzareli wrote: 16/01/2022 16:41 [media][/media]Pretpostavljam da vas i na forumu ima dobar broj koji rade u smjenama na svojim radnim mjestima,posebice onih koji rade i noćne smjene.Radim skoro 17 godina u smjenama i dosta mi tesko pada iz hiljadu razloga (Nedostatak normalnog sna,cesta zamjena smjena ,društvena izoliranost,učestali rad na dane vikenda,rad na praznike itd itd...)A mnoga novija istraživanja govore da je smjenski rad mnogo opasni za ljudsko zdravlje nego li se prije mislilo.Ja radim u sistemu 4 dana 7-15 4 dana 15-23h i 4 dana 23-7.00 h.A izmedju svake smjene sam slobodan 48 h.Postoji lineki nacini kako i na koji način barem malo olakšati ovaj neprirodni ciklus radne aktivnosti? :roll: .
Radim ja ponekad tako. Vecinom mogu da izbjegnem pa ne radim, a taj rad u nocnoj ne mogu nikakve pare platiti jer ces te pare dati doktoru.
Ogrooooman procenat srcanih bolesnika su radnici u smjenama.
Znamo svi koliko treba covjeku da se oporavi. A gdje su tu obroci, gdje je tu jos nekih 5-6 rutina koje izostavljas zbog smjena. A tijelo PAMTI SVE! Pamti pa vrati.

Ko moze izbjeci rad u nocnij smjeni, neka ga obavezno izbjegne posebno ako vec sada osjeti promjene u tijelu.
User avatar
Mirzareli
Posts: 1019
Joined: 18/03/2013 20:34

#8 Re: Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Post by Mirzareli »

Piaty wrote: 16/01/2022 17:19
Mirzareli wrote: 16/01/2022 16:41 [media][/media]Pretpostavljam da vas i na forumu ima dobar broj koji rade u smjenama na svojim radnim mjestima,posebice onih koji rade i noćne smjene.Radim skoro 17 godina u smjenama i dosta mi tesko pada iz hiljadu razloga (Nedostatak normalnog sna,cesta zamjena smjena ,društvena izoliranost,učestali rad na dane vikenda,rad na praznike itd itd...)A mnoga novija istraživanja govore da je smjenski rad mnogo opasni za ljudsko zdravlje nego li se prije mislilo.Ja radim u sistemu 4 dana 7-15 4 dana 15-23h i 4 dana 23-7.00 h.A izmedju svake smjene sam slobodan 48 h.Postoji lineki nacini kako i na koji način barem malo olakšati ovaj neprirodni ciklus radne aktivnosti? :roll: .
Radim ja ponekad tako. Vecinom mogu da izbjegnem pa ne radim, a taj rad u nocnoj ne mogu nikakve pare platiti jer ces te pare dati doktoru.
Ogrooooman procenat srcanih bolesnika su radnici u smjenama.
Znamo svi koliko treba covjeku da se oporavi. A gdje su tu obroci, gdje je tu jos nekih 5-6 rutina koje izostavljas zbog smjena. A tijelo PAMTI SVE! Pamti pa vrati.

Ko moze izbjeci rad u nocnij smjeni, neka ga obavezno izbjegne posebno ako vec sada osjeti promjene u tijelu.
Slazem se sa tobom od rijeci do rijeci !!!
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#9 Re: Rad u smjenama

Post by Sydnor »

Mirzareli wrote: 16/01/2022 17:15 Ma ovaj retardirani sistem od 4 dana niko i ne radi u državi osim u Mittalu . Ili rade 12-24,12-48 ili po dva dana kao policija,kp dom,rudari itd...Meni je ovo toliko nepodnošljivo da sam morao potražiti i pomoc Dr.Djidjimilovica. :-D
Sad sam isključivo u prvoj smjeni, jest da je plata manja za 200 maraka ali spavati svaku noć u svom krevetu nema cijenu. Mada pitanje je vremena kad će me opet bacit na brigadu, znaš kako je kod nas, ništa nije sigurno.
User avatar
Mirzareli
Posts: 1019
Joined: 18/03/2013 20:34

#10 Re: Rad u smjenama

Post by Mirzareli »

Sydnor wrote: 16/01/2022 17:24
Mirzareli wrote: 16/01/2022 17:15 Ma ovaj retardirani sistem od 4 dana niko i ne radi u državi osim u Mittalu . Ili rade 12-24,12-48 ili po dva dana kao policija,kp dom,rudari itd...Meni je ovo toliko nepodnošljivo da sam morao potražiti i pomoc Dr.Djidjimilovica. :-D
Sad sam isključivo u prvoj smjeni, jest da je plata manja za 200 maraka ali spavati svaku noć u svom krevetu nema cijenu. Mada pitanje je vremena kad će me opet bacit na brigadu, znaš kako je kod nas, ništa nije sigurno.
Ma pisaj pare brate ,rad u smjenama se ne moze platiti kad bi ga placao suhim zlatom.Ja sam Isao i trazio od predpostavljeni nedaju mi, obecaju ali sad za sad nista od toga. ..Jedina je sreca u nesreći sto ga nekad prekratkim bolovanje.. :-) :lol:
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1048
Joined: 23/02/2020 14:50

#11 Re: Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Post by ANamelessGhoul »

Radim kod privatnika u smjenama. nema zivota u meni, imunitet mi pao na najnize grane. Ne sjecam se kad s rajom kafu popio, curu vidjam jednom u 10 dana. Prelomio sam da napistam jednostavno radi zdravlja svog
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#12 Re: Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Post by crveni_makovi »

Rad u smjenama, prva i druga ako se radi o smjenama koje se dešavaju u periodu od 7 ujutro do 20 sati je ok. Noćne smjene su ubitačne za zdravlje, bez obzira ima li se priliku negdje tokom smjene odspavati ili ne. To nevjerovatno loše djeluje na srce, psihu i kvaliteta života se baš pokvari. Rođak koji radi neke klizne smjene i ustaje u svako doba dana i noći je sav istraumiran. I kad zaspi, stalno strahuje je li nešto prespavao, zaboravio otići na posao i slično.
Medicinari, policija - ko radi redovno noćne smjene ne može nikako biti dobrog zdravlja. Ništa im se ne čudim i kad se zgrozim nekad, podsjećanje na te noćne mi poništi učinak neke grubosti ili drskosti. Noćnu smjenu ne bih poželila ni najgorem neprijatelju.
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#13 Re: Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Post by tindbe »

ANamelessGhoul wrote: 16/01/2022 17:34 Radim kod privatnika u smjenama. nema zivota u meni, imunitet mi pao na najnize grane. Ne sjecam se kad s rajom kafu popio, curu vidjam jednom u 10 dana. Prelomio sam da napistam jednostavno radi zdravlja svog
bježi dok si mlad
User avatar
mufa1
Posts: 2132
Joined: 03/03/2014 19:26

#14 Re: Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Post by mufa1 »

Samo da pozdravim saborce iz nocne smjene :shock: :shock: ko ih nije radio ne zna kakvo je to zlo. Radim vec 11 godina u 3 smjene, ali smo zadnjih 5 godina u nekom crtverobrigadnom sistemu koji nas je sve preporodio, 2 dana prva, 2 druga, 2 treca pa 4 dana slobodno. Jest da socijalni i porodicni život najviše trpe, ali bar noćne ne uništavaju toliko, jer su samo 2 u 10 dana.
Jedan period smo radili i sa nekim 12-satnim smjenama, e tad bukvalno nije bilo života u meni trunke. 12 sati radiš, pa 12 spavaš, ono malo nekog slobodnog vremena samo ležiš i buljis u plafon...
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#15 Re: Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Post by shandrprcSA »

mufa1 wrote: 16/01/2022 17:53 Samo da pozdravim saborce iz nocne smjene :shock: :shock: ko ih nije radio ne zna kakvo je to zlo. Radim vec 11 godina u 3 smjene, ali smo zadnjih 5 godina u nekom crtverobrigadnom sistemu koji nas je sve preporodio, 2 dana prva, 2 druga, 2 treca pa 4 dana slobodno. Jest da socijalni i porodicni život najviše trpe, ali bar noćne ne uništavaju toliko, jer su samo 2 u 10 dana.
Jedan period smo radili i sa nekim 12-satnim smjenama, e tad bukvalno nije bilo života u meni trunke. 12 sati radiš, pa 12 spavaš, ono malo nekog slobodnog vremena samo ležiš i buljis u plafon...
najgori je 2-2-2-2 tad se samo objesiti mozes :D
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#16 Re: Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Post by Sydnor »

Ma ja kad izađem iz treće noćne spavam do 5 ili 6 popodne, ošamućen, ustanem popijem kafe, jedem i dok se okreneš oko kuće već je 21h, a na radnom mjestu moraš bit u 23h.

Hajd jedna i dvije noćne i nekako, mogo sam izdržati ali 4 noćne zaredom, pa mene sve boli, bukvalno mi muka bude.

Kako sam u prvoj sad, prodisao sam ali opet mogu me povući u brigadu čim zafali ljudi.
User avatar
Mirzareli
Posts: 1019
Joined: 18/03/2013 20:34

#17 Re: Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Post by Mirzareli »

mufa1 wrote: 16/01/2022 17:53 Samo da pozdravim saborce iz nocne smjene :shock: :shock: ko ih nije radio ne zna kakvo je to zlo. Radim vec 11 godina u 3 smjene, ali smo zadnjih 5 godina u nekom crtverobrigadnom sistemu koji nas je sve preporodio, 2 dana prva, 2 druga, 2 treca pa 4 dana slobodno. Jest da socijalni i porodicni život najviše trpe, ali bar noćne ne uništavaju toliko, jer su samo 2 u 10 dana.
Jedan period smo radili i sa nekim 12-satnim smjenama, e tad bukvalno nije bilo života u meni trunke. 12 sati radiš, pa 12 spavaš, ono malo nekog slobodnog vremena samo ležiš i buljis u plafon...
Jest to dobro nakon nocne 4 dana odmora ...Pa koliko imas dnevnica mjesecno ? Jel to dva dana rada po 8 ili 12 sati ?
User avatar
Mirzareli
Posts: 1019
Joined: 18/03/2013 20:34

#18 Re: Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Post by Mirzareli »

Sydnor wrote: 16/01/2022 18:00 Ma ja kad izađem iz treće noćne spavam do 5 ili 6 popodne, ošamućen, ustanem popijem kafe, jedem i dok se okreneš oko kuće već je 21h, a na radnom mjestu moraš bit u 23h.

Hajd jedna i dvije noćne i nekako, mogo sam izdržati ali 4 noćne zaredom, pa mene sve boli, bukvalno mi muka bude.

Kako sam u prvoj sad, prodisao sam ali opet mogu me povući u brigadu čim zafali ljudi.
Ma i nekako pod dvije nocne bi se i moglo...Bio je jedan prijedlog isto po 4 dana da se ide sa smjenama ali u kontra smjeru : Nocna-Druga-Prva...Jer ja kad izradim nocnu onda mi dodju 4 dnevne budem podjednako loš kao i u nocnoj..Ne moguće je nakon 48 sati vratit se u iole normalan ritam spavanja.Tako da bi bilo podnosljivije ici iz nocne u drugu i iz druge u prvu.
Last edited by Mirzareli on 16/01/2022 18:11, edited 1 time in total.
User avatar
mufa1
Posts: 2132
Joined: 03/03/2014 19:26

#19 Re: Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Post by mufa1 »

Mirzareli wrote: 16/01/2022 18:00 Jest to dobro nakon nocne 4 dana odmora ...Pa koliko imas dnevnica mjesecno ? Jel to dva dana rada po 8 ili 12 sati ?
Znam da izadje manje, zna i šef al mu odgovara jer se bolovanje smanjilo za 70%. Umjesto sedmicnih 38,5 sati mi radimo 32 sata. Bilo je pokusaja šefa u kriznim vremenima da nam ukine, ali je vrlo brzo bilo više od pola ljudi iz smjene na bolovanju.
Po 8 sati, od 6 do 14,od 14 do 22 i od 22 do 6
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#20 Re: Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Post by -Chesterfield- »

mufa1 wrote: 16/01/2022 17:53 Samo da pozdravim saborce iz nocne smjene :shock: :shock: ko ih nije radio ne zna kakvo je to zlo. Radim vec 11 godina u 3 smjene, ali smo zadnjih 5 godina u nekom crtverobrigadnom sistemu koji nas je sve preporodio, 2 dana prva, 2 druga, 2 treca pa 4 dana slobodno. Jest da socijalni i porodicni život najviše trpe, ali bar noćne ne uništavaju toliko, jer su samo 2 u 10 dana.
Jedan period smo radili i sa nekim 12-satnim smjenama, e tad bukvalno nije bilo života u meni trunke. 12 sati radiš, pa 12 spavaš, ono malo nekog slobodnog vremena samo ležiš i buljis u plafon...
Tu je pet brigada a ne četiri.
User avatar
denimb
Posts: 2613
Joined: 27/03/2009 14:33

#21 Re: Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Post by denimb »

Radio sam 4-5 godina 2-2-2-2 sistem, znaci ubistvo zivo niti jedes normalno niti spavas normalno, niti odmaras normalno...

Zadnjih 6-7 godina radim u dvije smjene, jednu sedmicu prva od 7 do 15, a iducu sedmicu druga smjena od 15h do 23h. ali prosle godine javila se potreba da radimo i trecu smjenu jedan mjesec, dosao sef zamolio nas lijepo pa smo pristali hajde jebes jedan mjesec.

Mene uhvatila jedna sedmica da radim trecu smjenu, znaci komirao sam se bukvalno, trebalo mi je mjesec dana da sebi dodjem, odradim smjenu dodjem kuci i zaspim, probudim se u 5-6 navece sa osjecajem kao da me neko sutirao cijelo vrijeme dok sam spavao, dok popijem kahvu, pojedem nesto vec je vrijeme da se spremas za posao.
Treca smjena bukvalno unistava covjeka, najgori dio je sto i na poslu moras nesto da pojedes jbg, pa te onda mucnina uhvati oko 4 ujutro sta god da pojedes, jer prosto nije normalno da ti kao neki rucak, vecera, kako se to broji vec, pada u 2 sata ujutro...a onda slag na tortu, dodje taj vikend poslije 5 dana trece smjene, hodam po kuci ko zombi ni do cega mi nije, pa onda u ponedjeljak u prvu smjenu dolazis premoren, citava ta sedmica kad radis prvu ti treba da vratis samo spavanje i ishranu u normalu.

Nema para za koje se isplati raditi u 3 smjene, tijelo jednostavno propada toliko da to nije normalno.
User avatar
beco
Posts: 3366
Joined: 25/08/2004 14:22

#22 Re: Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Post by beco »

Radim u bolnici, zavisno od mjeseca od 5-6 24 satnih dežura mjesečno a ljetnim mjesecima i do 10.

Licno svi smo stava da sve preko 4 dežure je previše.

Koliko god da su dežure plaćene taj stres ne može nadoknaditi.

Čak i kad je dobra dežura znaci radiš citav dan legnes u 12 ustanes u 6 i spavaš tih 6 sati, jednostavno nije to to, prvo što se budiš stalno u iščekivanju ili ti dežurni telefon zivka pa te budi. Drugo nije to taj kvalitet sna isto kao da si 3 sata spavao.

Kad je loša dežura znači do 2 ili do 3 budan a nekad i osvanemo, to ukratko znači crash i prespavan sljedeći dan i slomljen onaj tamo drugi dan.

Poslije dežure ako samo legneš nije važno hoćeš pokušati spavati ili ne to znači spavanje 3-4 sata. Obično pokušam da sam aktivan jer inače spavam po danu i sjeb... sebi dan.
User avatar
mufa1
Posts: 2132
Joined: 03/03/2014 19:26

#23 Re: Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Post by mufa1 »

-Chesterfield- wrote: 16/01/2022 18:22 Tu je pet brigada a ne četiri.
Nemam pojma, moguce, ne znam po tim nazivima. Ovdje (Austrija) se ti modeli zovu broju smjena u sedmici koliko se radi, 10, 15, 18, 19 ili 21. Ovo kod mene je model 21,
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1048
Joined: 23/02/2020 14:50

#24 Re: Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Post by ANamelessGhoul »

Radim u srijedu i cetvrtak nocnu. Petak kao slobodan dan, pa u sub i ned prva :roll:
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#25 Re: Rad u smjenama - Zdravlje i kvalitet življenja

Post by swanfilter »

Nekada preko studentskog riljao nocne. Tri dana u usima zvoni.

Bolje preko dana kanale kopati, nego nocne raditi ...
Post Reply