Kako imati vise energije

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66220
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1 Kako imati vise energije

Post by _BataZiv_0809 »

Vjerujem da je pitanje iz naslova jako aktuelno.

Dakle tema je tips and tricks kako imati vise energije, kako lakse izaci sa svakodnevnim obavezama, sta uzimate od (dozvoljenih) stimulansa u vidu hrane, napitaka ili dodataka prehrani, sta izbjegavate... itd...

Da li spavate poslije posla ili kao ja radite cijeli dan u kontinuitetu i legnete u 23:00, koliko spavate u prosjeku, kako organizujete dan....

Eto pisite :thumbup:
User avatar
Luciano88
Posts: 540
Joined: 10/12/2019 12:22

#2 Re: Kako imati vise energije

Post by Luciano88 »

Što se mene tiče, ono što sam primjetio je da ukoliko izbjegavam jesti skatko,hljeb tj. ugljikohidrate punoooo se bolje osjećam i imam više energije.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66220
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3 Re: Kako imati vise energije

Post by _BataZiv_0809 »

Luciano88 wrote: 03/11/2021 12:25 Što se mene tiče, ono što sam primjetio je da ukoliko izbjegavam jesti skatko,hljeb tj. ugljikohidrate punoooo se bolje osjećam i imam više energije.
I ja sam primijetio da sam bolji kad ne jedem hljeb :thumbup:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#4 Re: Kako imati vise energije

Post by hadzinicasa »

puno tekucine - prirodnih cajeva + limunada (limun+med), smanjen unos ugljikohidrata i secera preko dana. malo sna (5-6 sati - isprekidano doduse jer imam poremecaj spavanja pa se budim, ustajem i jedem slatko :lol: ). i hodam do posla i nazad 3+3 km. ne spavam poslijepodne jer kasno dodjem s posla.
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#5 Re: Kako imati vise energije

Post by splinter »

Prva linija odbrane za održavanje energetskog statusa i koncentracije je :

Image
(može se uzeti u svakoj apoteci)


Potom u skladu sa aktivnostima uvijek mi stoji u autu ili na poslu:

Image
(u svakom DM-u)



Malo aminolkiselina:
Image

Image

Image
(Ima ih u apotekama)

Od ova 3 najbolji mi se pokazao L Arginin, ali pošto Arginin učestvuje u replikaciji Coronavirusa, prošle godine sam izbjegavao ovo čudo, a više forsirao L lysine koji sa još dva stara dobra preparata inhibira replikaciju virusa.

Ti su još stickovi sa Kalijumom i Magnezijumom (ima u DM-u) i ide po potrebi
na kraju, Nezaobilazni Maca, Ginseng i đumbir da se nađu pri ruci. :-D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66220
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6 Re: Kako imati vise energije

Post by _BataZiv_0809 »

@splinter je li to sve uzimas svakodnevno?

Supradyn i ja koristim. Ginseng i macu ponekad :P
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#7 Re: Kako imati vise energije

Post by hadzinicasa »

vi se svi samo drogirate :lol:

ja zbog korone pocela piti D3, inace nikakve saplemente. nista.
Last edited by hadzinicasa on 03/11/2021 13:54, edited 1 time in total.
no_sikiriki
Posts: 17288
Joined: 11/12/2012 13:21

#8 Re: Kako imati vise energije

Post by no_sikiriki »

Zar danas iko osim starijih ljudi spava poslije posla ili poslijepodne? Meni je to nepoznat pojam :D

Nisam jos nasla sta je dobro za vise energije, osim prisljavanja na fizicku aktivnost i kad ti se ne da. Dakle bar setnja ako ne neki jaci working out.
Za secer sam primijetila da kad ga nisam jela da sam bila manje bolesna, tako da definitvno vjerujem u to da konzumacija secera i ugljikohidrata utice na imunitet.
Ko ima manjak zeljeza/anemiju suplementi zeljeza naravno pomazu kad je energija u pitanju. (meni licno Sideral forte)
no_sikiriki
Posts: 17288
Joined: 11/12/2012 13:21

#9 Re: Kako imati vise energije

Post by no_sikiriki »

hadzinicasa wrote: 03/11/2021 13:54 vi se svi samo drogirate :lol:

ja zbog korone pocela piti D3, inace nikakve saplemente. nista.
znas kako kazu doktori za sve te suplemente? dobijete "skupu pišaku" haha. i ja isto samo d3 i zeljezo jer moram.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#10 Re: Kako imati vise energije

Post by hadzinicasa »

no_sikiriki wrote: 03/11/2021 13:54 Zar danas iko osim starijih ljudi spava poslije posla ili poslijepodne? Meni je to nepoznat pojam :D

Nisam jos nasla sta je dobro za vise energije, osim prisljavanja na fizicku aktivnost i kad ti se ne da. Dakle bar setnja ako ne neki jaci working out.
Za secer sam primijetila da kad ga nisam jela da sam bila manje bolesna, tako da definitvno vjerujem u to da konzumacija secera i ugljikohidrata utice na imunitet.
Ko ima manjak zeljeza/anemiju suplementi zeljeza naravno pomazu kad je energija u pitanju. (meni licno Sideral forte)
meni je merak kad mogu.... nema mi nista sladje, ja bih to uvela zakonom pod moranje :)

recimo drogama ne :D
Last edited by hadzinicasa on 03/11/2021 14:00, edited 1 time in total.
corei3
Posts: 717
Joined: 22/05/2014 09:42

#11 Re: Kako imati vise energije

Post by corei3 »

Jednostavno, treningom. Podići kondiciju na viši nivo gdje onda svakodnevne obaveze postaju lakše, jer lakše su od treninga, jel'. Pripremite svoj kardiovaskularni sistem i mišiće za napore i onda sve ide lakse.
Uz to piti neke dodatke prehranni, recimo ja sam se preporodio sa d3 vitaminom i to 5000 jedinica, imam svakako manjak, radio nalaze.
Moze se uzeti i protein i sl. ali sve je to onako vala, mozete a i nemorate, čista psiha malo i oporavak brži.
Prejedanje i slatko izbaciti, brzo digne energiju i onda slijedi pad.
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#12 Re: Kako imati vise energije

Post by splinter »

_BataZiv_0809 wrote: 03/11/2021 13:49 @splinter je li to sve uzimas svakodnevno?

Supradyn i ja koristim. Ginseng i macu ponekad :P
Ne uzimam baš svaki od njih svakodnevno, već u intervalima i ovisno o godišnjem dobu.
Ljeti mnogo manje uzimam bilo šta, skoro nikako. Osim ako nisam baš pod nekim velikim opterećenjem ili stresom.
Ovisi sve za šta dizati energiju i na koji period ti treba.
U principu što više kretanja, vježbi i ostalog samo po sebi diže energiju.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#13 Re: Kako imati vise energije

Post by Kinaski »

kamagra
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#14 Re: Kako imati vise energije

Post by TheGodfather001 »

Red Bull (SF) i magnezij direkt 400
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66220
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#15 Re: Kako imati vise energije

Post by _BataZiv_0809 »

Ja sam izbacio gazirane sokove i sokove opcenito, pijem dosta vode, uz objed kiselu vodu. Treniram 2 do 3 puta sedmicno, kad mogu preskacem hljeb, kifle i ostale proizvode od bijelog brasna. Izbjegavam masno, przeno i opcenito meso, sa izuzetkom suhog :D

Ako vec moram "meso" onda biram puretinu i tunjevinu, a inace najvise jedem vegetarijanski, banane, grcki jogurt, domaci suhi sir itd.... od grickalica samo smoki i kokice.

Pijem onu smjesu iz Ga Me Ha pomijesanu sa nemasnim jogurtom svako jutro i vece, a od suplemenata Orthomol za imunitet i Bosnalijekov royal jelly za opstu energiju organizma.
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#16 Re: Kako imati vise energije

Post by Ironman_88 »

_BataZiv_0809 wrote: 03/11/2021 12:20 Vjerujem da je pitanje iz naslova jako aktuelno.

Dakle tema je tips and tricks kako imati vise energije, kako lakse izaci sa svakodnevnim obavezama, sta uzimate od (dozvoljenih) stimulansa u vidu hrane, napitaka ili dodataka prehrani, sta izbjegavate... itd...

Da li spavate poslije posla ili kao ja radite cijeli dan u kontinuitetu i legnete u 23:00, koliko spavate u prosjeku, kako organizujete dan....

Eto pisite :thumbup:
Kroz trening tj. bavljene sportom sam isprobao popriličan broj legalnih substanci i dodatka prehrani. Kroz razne kombinacije shvatio sam da (barem u mom slučaju) najveću razliku pravi vitamin D3/K12 u kombinaciji sa dovoljnim unosom tekućine. Pogotovo u našim krajevima je skoro pa neophodno suplementirati vitamin D tokom jeseni i zime zbog manjka sunčeve svjetlosti.
Osim toga je hidracija organizma zaista ključ svega, i ja sam dobar dio života bio mišljenja da vodu piješ kad ožedniš i to je to, što je glupost da ne može biti veća. Kad god se dovedeš u situaciju da možeš eksirati veliku čašu vode je već prekasno i "šteta načinjena". Druga stvar u vezi vode jeste da je narod i pored tih saznanja pije puno manje nego što vjeruje da pije. Preporuka oko koje se većina stručnjaka slaže je nekih 2-3 l dnevno, što je zaista puno tekućine. Pored mene je čitav dan flaša vode, čitav dan pijem pomalo na poslu, pijem dosta za vrijeme treninga/nakon treninga i ponovo nabacim jedva na 2,5-3 l dnevno. Zato pokušaj jedan dan mjeriti koliko vode popiješ u normalnim okolnostima, vjerujem da će biti dosta manje nego što si mislio.

Ali najidelanije bi naravno bilo ako si u mogućnosti da budeš fizički aktivan/aktivniji kao što je u postovima iznad objašnjeno.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5641
Joined: 04/08/2020 19:22

#17 Re: Kako imati vise energije

Post by -Chesterfield- »

Trenutno pijem ovo ulje. Kao da jedem košpice.

Image
demagog
Posts: 547
Joined: 26/11/2003 00:00

#18 Re: Kako imati vise energije

Post by demagog »

Cudi me da niko ne navodi kafu :shock:
User avatar
Luciano88
Posts: 540
Joined: 10/12/2019 12:22

#19 Re: Kako imati vise energije

Post by Luciano88 »

demagog wrote: 03/11/2021 18:25 Cudi me da niko ne navodi kafu :shock:
To se podrazumijeva... Enormne količine pijem :roll:
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#20 Re: Kako imati vise energije

Post by iceman ze »

vidio sam da preporucuju Orthomol Vital M za energiju, samo cijena je 125 km u apoteci
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#21 Re: Kako imati vise energije

Post by Bobi »

Jabuke i groždje.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66220
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#22 Re: Kako imati vise energije

Post by _BataZiv_0809 »

iceman ze wrote: 03/11/2021 20:20 vidio sam da preporucuju Orthomol Vital M za energiju, samo cijena je 125 km u apoteci
Ima li na komad
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#23 Re: Kako imati vise energije

Post by YouAreMyDestiny »

Uzimam orthomol imuno. Izbacila sam prženo i pečeno, dakle jedem supe, čorbe, kuhano meso i povrće. Smanjila sam hljeb, izbacila slatko.

Treba raditi na mentalnoj higijeni.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#24 Re: Kako imati vise energije

Post by mali_balon »

San je bitan i to kvalitetan, najmnaje 6 sati, najvise 8, opet napominjem kvalitetan san, dzaba i 12 sati sna ako se nonstop budis i prevrces.
Po danu se preporucuje tkz power nap 15min ne vise.
I lagana setnja....
Mislim da je najbitnije mozak opustiti i odmoriti od svakodnevnih sranja
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#25 Re: Kako imati vise energije

Post by kox »

Meni pomaže da se ne pretrpavam bijelim hljebom, kiflama i sl. Dakle ne izbjegavam ih potpuno, samo ne pretjerujem sa količinama - do 3-4 kriške uz ručak ili večeru, ako je prilog riža, krompir i sl. i ima ih u zadovoljavajućim količinama onda nikako.
Nakon posla ako mogu odspavam 15-ak minuta, to me baš resetuje. Druga opcija je trening odmah poslije posla. Ako ikako mogu onda kombinacija
- prvo odspavam 15-ak minuta, onda trening. Med, pekmez od jabuke, matična mliječ, propolis - sve na svoj način pomaže za energiju, pa kako šta kome odgovara.
Treninzi sa trajanjem do sat vremena svakog dana ili koliko često se može. Za povećanje energije u nekom dužem periodu za mene najveći benefit imaju intervalni treninzi dva puta sedmično. Za dnevno dobro raspoloženje i dobru energiju bilo koja sportska aktivnost koja nekome odgovara, od šetnje do plivanja. Samo je bitno da se luči endorfin i da čovjek voli to da radi.
Vitamine pijem od kako je korona, nisam primijetio da mi pomažu u smislu energije. Voće, povrće, hidracija i noćni san su vrlo bitni.
San naravno zavisi od individue, koliko je kome potrebno, kao i okolnosti - ne spavam isto sad i kad sam imao malo dijete, niti isto spavam kad je zdrav
i kad je bolestan i sl.
I mnogo se manje umaram kad smanjim forum, facebook, portale i ostalo - što napisaše gore mentalna higijena, samo što tu nisam karakter :lol:
Smanjenje viška kila mi uvijek pomogne, što sam lakši i energija mi je na višem nivou. Ostavljanje posla 'na poslu' - ako je čovjek u glavi na poslu 24/7, nema tu hajra.
Last edited by kox on 03/11/2021 22:44, edited 1 time in total.
Post Reply