Vratna kičma

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

taba34212
Posts: 22
Joined: 24/11/2019 02:12

#1 Vratna kičma

Post by taba34212 »

Pozdrav svima,

Imam 24 godine. Inače sam fizički neaktivan, išao sam par mjeseci u teretanu prije korone. Radim za kopmjuterom već 5 godina, oko 10 sati dnevno (nekad više nekad manje). Međutim i prije nego sam počeo raditi, dosta vremena sam znao provesti za kompjuterom. U julu (2020) su mi se javili trnci u dva prsta lijeve ruke, trajalo par dana i prestalo. Ponovo se javljaju trnci u novemrbu(2020), ovaj put trajalo je preko 10-14 dana, međutim uz trnce sam i izgubio snagu u malom prstu i palcu lijeve ruke. Nisam mogao otključati bravu na vratima i neke slične stvari. Nakon toga se javim neurologu, nakon pregleda postavi suspektnu dijagnozu carpal tunel sindrom sa martin gruber anastomozom. Međutim i naruči me za mr mozga i vratne kičme. Uradim MR, mozak uredan, vratna kičma pokazuje sljedeće:

Ispravljena cervikalna lordoza sa blagim kifotskim zakrviljenjem na C4-C5. Uredan korporalni poredak pršljenova koji su uredne visine i forme. Kičme moždina urednog morfološkog izgleda bez patoloških signala i bez siringohidromijelije. Degnereteatvien spodilotične, spondiloartrotične i unkartrotične promjene, izraženije na C5 i C6.
Desikativno degeneresiani iv diskovi.
Na C2-3 niovu prikazuje se očuvana visina iv prostora, iv disk bez anularnog proširenja ili protruzije, očuvana širina verterbalno kanala. Neuralni kanali inicijalno sužen deg. artrotičnim promjenama.
Na C3-4 očuvana visina iv. prostora. Anularno proširen iv disk superponiran retrokorporalnim osteofitima realtivno stenozira vertrebralni kanal (AP dijametar 10mm) i lijevi neuralni kanal. Inicijalno sužen desni neuralni kanal deg. artrotičnim promjenama.
Na C4-5 očuvana visina iv. prostora. Manja dorzalna protruzija iv diska sa lateralizacijom u desno i inicijalnom desnom foraminlanom propagacijom relativno stenozira vertreblani kanal (AP dijametar 9,5mm) i desni neuralni kanal. Lijevi nerualni kanal inicijalno sužen.
Na C5-6 diskretno reducirana visina iv. prostora. Manja cirkumferentna protruzija iv diska dijelom superponirana osteofitima relativno stenozira vertrebalni kanal (AP dijametar 9mm). Desni neuralni kanal stenoziran deg. artrotičnim promjenama u sumaciji sa navedenom protruzijom. Lijevi neuralni kanal očuvane širine.
Na C6-7 diskreno reducirana visina iv. prostora. Lijeva dorzalna i foraminalna protruzija iv diska u sumaciji sa retrokorporalnim osteofitima relativno stenozira vertrebalni kanal (AP dijamter 9mm), uz deg. artrotične promjene stenozira lijevi neuralni kanal. Desni neuralni kanal očuvane širine.

Zaključak:
Degeneretativne spondilotične i artrotične promjene.
Vertrebalni kanal relativno stenoziran anularnim proširenjem na C3-4 i manjim protruzijama diskusa na C4-5, C5-6 i C6-7 nivoima, dijelom superponirani retrokorporalnim osteofitima.
Neuralni kanali suženi multifaktorijalno, značajnije desno na C4-5 i C5-6, te lijevo na C3-4 i C6-7.

Također sam uradio EMNG lijeve ruke. Koji govori u potvrdi za atipični karpal tunel sindrom.

Što se tiče mog stanja, ja nemam neke bolove. Prisutni su još jako blagi trnci (ako ih i mogu tako nazvat) na dva zadnja prsta lijeve ruke. Što se tiče vrata, on me ponekad boli, ali ne u velikoj mjeri. Ponekad se zna desiti kada ustanem ujutro, da je kao zategnut, pa moram ga "ispucat". I povremeno osjećam bolove u mišićima trapeza, također i kad sagnem glavu naprijed nekad osjetim blagu bol pored lijeve lopatice.

Radio sam krvnu sliku - uredna, u jednom trenutku bi je bila desna strana vrata zategnuta i malo bolna na dodir, to sam masirao i prošlo je, međutim sutranad sam primjetio da je malo oteklo. Tad sam uradio i CRP koji je bio 80. Međutim nakon par dana, doktorica mi ponovo dala da uradim krvnu sliku, i CRP je bio u granicama normale (1-5).

U vratu ponekad čujem zvuk kao pijesak, kada glavu do kraja okrenem lijevo ili desno. U nekoliko slučajeva se također znalo desiti da na trenutak se smanji osjet u jagodicama prstiju (desna ruka - prva tri prsta ili jedan od njih) i (lijeva ruka - zadnja dva prsta), to traje kratko i brzo prođe.


Neurolog mi je prilikom EMNG rekao da ove trnce što sam imao nije iz vratne kičme, a to mi je rekao i fizijatar. Jer se navodno ne slaže da imam trnce u zadnja dva prsta, sa ovim nivoima na kičmi. Za par dana imam ponovo kontrolu kod fizijatra da mu priložim EMNG i da mi kaže šta mi je dalje činiti iako kaže da je vjerovatno malo fizikalne i vježbe.

Svoje stanje i nalaze sam pokazao i neurohirugu, koji kaže da nije za operacije.

Svi mi kažu da sam mlad za ove promjene, međutim niko mi nije rekao šta znači zapravo to. Hoću li z 30oj ostat nepokretan ili ?

Zamolio bih ako neko može da mi prokomentariše ovo sve, kolika je ozbiljnost problema, da li uz fizikalne terapije i vježbe mogu riješiti ovaj problem, kako će ovo dalje uticat na budućnost (starost).
Malo sam guglao po netu, i svašta sam mogao pročitati, od nekih laganih stvari, pa sve do reumatskih oboljenja, teških oboljenja itd itd.
Ja se nadam da nije ništa od toga i da se ovo zapravo može riješiti nekim konverzvativnim metodama i da neće utjecat na dalju budućnost.

Hvala
Last edited by taba34212 on 10/01/2021 19:21, edited 2 times in total.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7407
Joined: 16/01/2007 23:38

#2 Re: Vratna kičma

Post by banjaluka078 »

Jako ti je rano za ovakav nalaz, ja sam ga uspjela dobiti s 20 godina više.

Riješiti ne možeš, vratiti ne možeš, ono što možeš je smanjiti vrijeme pred računarom na najmanje moguće, prilagoditi položaj, investirati u dobru stolicu, sto, podesiti visinu ekrana...
Ono što moraš je kretati se, odraditi fizikalne i redovno raditi vježbe i kad prođe fizikalni tretman u instituciji. Masaže pomažu. Plivanje. Ali vježbe svakoga dana, bukvalno.
Prilagodi ležaj i jastuk. Sad ima anatomskih jastuka, ortopedskih madraca, bar to se može srediti za neveliku lovu.
Ako ne regauješ sad, s vremenom može biti samo lošije, puno bolnije, više trnaca, bol koji će silaziti, glavobolje, nesvjestice, tutnjanje u ušima...trista čuda, manifestacije da pomisliš da je srčani, moždani, kad prostrijeli niz lijevu ruku, zadnje čega se sjetiš je vrat i da je to uzrok problema.
Sa starenjem se degenerativne promjene pogoršavaju i biće sve bolnije. Zato ti je vrijeme da sad reaguješ na vrijeme i spriječiš/odložiš što je moguće više problema. Radi sve što možeš da izbjegneš da dođeš do stanja kad se mora operisati.
taba34212
Posts: 22
Joined: 24/11/2019 02:12

#3 Re: Vratna kičma

Post by taba34212 »

Hvala puno na odgovoru.
Počeo sam vježbe raditi svaki dan, po 3-5 puta dnevno. Dobar madrac već imam, anatomski jastuk sam kupio prije par dana, navivakam se spavat na njemu..

Neurolog mi kaže da nije opasno i da se ne brinem. Da ću sa fizikalnim i analgeticima riješiti. Međutim nije mi rekao da će zapravo stvari postajati gore. To sam tek čitanjem po netu otkrio.

Šta mogu očekivati sa ovakvim nalazima, ukoliko se budem pridržavo svega potrebnog. Hoće li me ovo ograničiti u fizičkom smislu (invalidnost) prije ili kasnije. Zapravo može li se voditi normalan život uz ovog
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4 Re: Vratna kičma

Post by pici »

Moras raditi vjezbe, pogotovo vratne kicme, smanji to vrijeme pred kompjuterom... imas diskusherniju vratne kicme nije bezazleno dok se pridrzavas uputa fizijatra i vjezbi kao i terapija... to cim ti doktor kaze mlad si, bjezi od njega, takvih gluposti sam se ja naslusao, idioti nesposobni... znaci nema trzaja vrata, nosanja teskih stvari, naprezanja, skakanja, prevrtanja itd, znaci sve sto ti ima dodir sa vratom je opasnost od daljnjih ostecenja koje mogu ostetiti kicmenu mozdinu i onda je belaj... ne zelim da te prepadam al se samo drzi toga da zastitis vrat koji ti je ostecen... nece operisati zbog toga sto je to teska operacija i mi trenutno u BiH nemamo hiruski tim koji bi uspjesno operisao vratnu kicmu, prosto nasi neurohirurzi nisu osposobljeni strucno da to urade a da bude uspjesna operacija... da je donji dio tj lumbalni onda ima kompetentnih neurohirurga al za cervikalni dio uspjesni su u hrvatskoj, srbiji i sloveniji, na zalost tako nam je.

@banjaluka078 ovo sto ti pise potpisujem i potpuno je tacno. :thumbup:


meni je dosta pomogao shaznov ovratnik on ti imobilizira vrat i imas trvde i meke, ja sam koristio tvrdi i nosao sam ga godinama, ne nosis ga kad spavas, nosiga sto duze mozes prekodana al ne previse da nebi umrtvio vratne misice... imas kupiti u apotekama i uzmes po mjeri... kad si na kompjuteru koristi ga, neda ti da prsljenovi vrse pritisak na bolesne diskove.
taba34212
Posts: 22
Joined: 24/11/2019 02:12

#5 Re: Vratna kičma

Post by taba34212 »

Hvala na odgovoru.

Ako smijem pitat, je li i ti imas slicne nalaze/dijagnozu. Koliko dugo i kako se nosis trenutno s tim. I koliko imas godina.

A sto se tice neurohirurga, to sam misljenje trazio bas u klinici Aksis u Hr, poslao im nalaze, snimke MRa itd, opisao stanje. I kazu da nisam pacijent za neurokirursku paznju i da je vratna kicma uredna s neurokirurske strane, napisali mi samo ispravljena lordoza i degeneretativne promjene.
Te savjetovali konzervativno lijecenje, posebno u smislu trakcije.
taba34212
Posts: 22
Joined: 24/11/2019 02:12

#6 Re: Vratna kičma

Post by taba34212 »

Može li se normalno živjeti sa ovim, raditi, putovati itd. Jer sa 24 godine, dosta toga želim, porodica, putovanja itd itd itd
nedzadrk
Posts: 177
Joined: 26/04/2011 09:06

#7 Re: Vratna kičma

Post by nedzadrk »

taba34212 wrote: 10/01/2021 19:08 Može li se normalno živjeti sa ovim, raditi, putovati itd. Jer sa 24 godine, dosta toga želim, porodica, putovanja itd itd itd

naravno da moze
taba34212
Posts: 22
Joined: 24/11/2019 02:12

#8 Re: Vratna kičma

Post by taba34212 »

Šta bih trebao ubaciti/izbaciti u ishrani, kako bih popravio trenutno stanje, djelimično "ozdravio" vratnu kičmu ili zadržao trenutno stanje od pogoršanja na duže staze.

Hvala
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#9 Re: Vratna kičma

Post by pici »

taba34212 wrote: 10/01/2021 18:04 Hvala na odgovoru.

Ako smijem pitat, je li i ti imas slicne nalaze/dijagnozu. Koliko dugo i kako se nosis trenutno s tim. I koliko imas godina.

A sto se tice neurohirurga, to sam misljenje trazio bas u klinici Aksis u Hr, poslao im nalaze, snimke MRa itd, opisao stanje. I kazu da nisam pacijent za neurokirursku paznju i da je vratna kicma uredna s neurokirurske strane, napisali mi samo ispravljena lordoza i degeneretativne promjene.
Te savjetovali konzervativno lijecenje, posebno u smislu trakcije.
imam vratnu diskusherniju od 2003 godine, znaci punih 17 godina, 2004 bio na kosevu bolnici, nista mi nisu nasli a mene kidali bolovi, odem na fizikalne u saraj polje kod dr. Sabine Šarić i pregleda me od-do... kucne me onim malim cekicem odozada u predjelu vrata, noge mi se odsjekle... digli me fizioterapeuti u lezaj i sreca imao rengenske snimke iz bolnice, uze ih doktorica i stavi na svjetlo i odmah rukom pokaza TU, pitame jesam li imao saobracajni udes, reko nisam... kaze pa kako vam ovo nisu vidjeli u bolnici :shock: ... odmah na CT i prikaze mi C5, C6, C7 osteceni diskovi i iscurili... kaze mi ako ti nebude bolje onda na operaciju u Rijeku kod nekog priznatog neurohirurga, al sad idemo fizikalne, ovratnik, vjezbe itd... i dan danas se borim al se cuvam.
Protruzija diska

Osim ovoga termina često se upotrebljava i termin bulging diska, no šta je to? U principu u Hrvatskoj postoji nekoliko specijalista koji se bave liječenjem kralježnice. To su fizijatar, radiolog, kirurg, ortoped, neurolog i neurokirurg. Svatko, obzirom na svoju specijalnost ima različite podjele iste stvari koja se zove DISKUS HERNIJA. Sve se svodi na količinu i pomak diskalnog tkiva iz svoga ležišta to jest iz sredine diska. Pa tako imamo: diskus herniju prvoga stupnja ili PROTRUZIJU, diskus herniju drugoga stupnja ili PROLAPS, diskus herniju trećega stupnja ili EKSTRUZIJU i diskud herniju četvrtoga stupnja ili SEKVESTRACIJU. Kako liječiti? Stvar je uvijek individualna. Ponekad ne treba operirati ekstruziju a ponekada se operira protruzija. Sve ovisi o mjestu gdje je disk iskočio i obimu i dugotrajnosti problema koje pravi. Načelno, puno možemo učiniti BEZ OPERACIJE. No ukoliko je potrebna, operaciju NE ODGAĐATI.
taba34212
Posts: 22
Joined: 24/11/2019 02:12

#10 Re: Vratna kičma

Post by taba34212 »

Sa koliko godina su ti je dijagnosticirali i kako ti se zivot vodio u proteklih 17 godina (ako smijem pitat).

Ja generealno nemam bolove, okrecem vrat u svim stranama, samo eto bude taj zvuk pijeska povremeno tokom dana.

Neurolog mi je takodjer radio te razne testove, babinski, romberg itd itd sto je bilo uredno.

Trebam opet.uskoro kod fizijatra pa.cu vidjet sta ce mi dalje rec. Trenutno mi je reko samo da radim vjezbe za vrat i da to praktikujem svakodnevno, cim ustanem prije nego u wc odem, prvo vjezbe i da mi to postane svakodnevnica.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7407
Joined: 16/01/2007 23:38

#11 Re: Vratna kičma

Post by banjaluka078 »

taba34212 wrote: 10/01/2021 19:08 Može li se normalno živjeti sa ovim, raditi, putovati itd. Jer sa 24 godine, dosta toga želim, porodica, putovanja itd itd itd
Možeš sve, nemoj upadati u paniku da ćeš biti nepokretan. Ali moraš sada djelovati da ne dođeš do puno gorih simptoma koji će ti realno postati problem (jake glavobolje, nesvjestice, skokovi pritiska, ograničen pokret, reagovanje na svaku promjenu vremena, dalja oštećenja vratne kičme).

Ne znam da li tu u sklopu fizikalne terapije postoji radna terapija. Meni je to bio prvi tretman, sat vremena predavanja šta&kako, kakav pokret smijem praviti, kako nositi teret (u ruksak i onda na oba ramena, ni slučajno ne tegliti u rukama), kako postaviti svoje radno okruženje (položaj stola u odnosu na stolicu, ugao pod kojim ruke trebaju biti, visina monitora, kad gledaš mobitel podiži ga prema licu, a ne da spuštaš glavu...). Bitno je da to usvojiš i da što više štediš vrat, plus da što više ojačaš mišiće koji ti podupiru kičmu.

Baš zato što želiš uživati u životu, trebaš sad posvetiti pažnju svom zdravlju i postaviti to kao prioritet.

Dobro je da neurolog nije našao veća oštećenja i ograničenja pokreta, na tebi je sad da usvojiš vježbe i da ih redovno radiš i da pokušavaš što duže spriječiti pogoršanje stanja, a ono ti je s godinama neminovno.

Što se tiče ishrane, niko mi ništa nije posebno naglasio, osim standarnog da kupim neke suplemente za kosti&zglobove i vodim računa o unosu vitamina i minerala. Kako meni vrat baš zna praviti problem tako da se "upali" cijeli rameni pojas, ja za vrijeme ovih hladnijih mjeseci ubacim u upotrebu kukurmu (možeš kupiti začin, ali ako ti je problem ukus, možeš kupiti Kukurmin forte u apoteci). Možda pomaže, možda umislim...

Ono što meni svakako pomaže je da taj dio držim toplim, hladnoća (i stres) čini da se nesvjesno zgrčimo, uvučemo vrat u ramena i onda pokvarimo položaj.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7407
Joined: 16/01/2007 23:38

#12 Re: Vratna kičma

Post by banjaluka078 »

pici wrote: 10/01/2021 17:21
meni je dosta pomogao shaznov ovratnik on ti imobilizira vrat i imas trvde i meke, ja sam koristio tvrdi i nosao sam ga godinama, ne nosis ga kad spavas, nosiga sto duze mozes prekodana al ne previse da nebi umrtvio vratne misice... imas kupiti u apotekama i uzmes po mjeri... kad si na kompjuteru koristi ga, neda ti da prsljenovi vrse pritisak na bolesne diskove.
A vidiš, meni nisu dali da nosim ovratnik duže od 1-2 sata kad baš imam jake bolove. Kao, ne preporučuju da se ne bi desilo da mišići atrofiraju, treba jačati mišiće vrata da "nose" kičmeni stub i glavu.
On mi dođe kao trakcija, malo istegne i ispravi vrat.
taba34212
Posts: 22
Joined: 24/11/2019 02:12

#13 Re: Vratna kičma

Post by taba34212 »

Hvala Vam puno na savjetima i podjeljenom iskustvu, zaista mi je ovo kao podrska.
Harun!
Posts: 42
Joined: 29/07/2009 15:35

#14 Re: Vratna kičma

Post by Harun! »

taba34212 wrote: 10/01/2021 15:06 Pozdrav svima,

Imam 24 godine. Inače sam fizički neaktivan, išao sam par mjeseci u teretanu prije korone. Radim za kopmjuterom već 5 godina, oko 10 sati dnevno (nekad više nekad manje). Međutim i prije nego sam počeo raditi, dosta vremena sam znao provesti za kompjuterom. U julu (2020) su mi se javili trnci u dva prsta lijeve ruke, trajalo par dana i prestalo. Ponovo se javljaju trnci u novemrbu(2020), ovaj put trajalo je preko 10-14 dana, međutim uz trnce sam i izgubio snagu u malom prstu i palcu lijeve ruke. Nisam mogao otključati bravu na vratima i neke slične stvari. Nakon toga se javim neurologu, nakon pregleda postavi suspektnu dijagnozu carpal tunel sindrom sa martin gruber anastomozom. Međutim i naruči me za mr mozga i vratne kičme. Uradim MR, mozak uredan, vratna kičma pokazuje sljedeće:

Ispravljena cervikalna lordoza sa blagim kifotskim zakrviljenjem na C4-C5. Uredan korporalni poredak pršljenova koji su uredne visine i forme. Kičme moždina urednog morfološkog izgleda bez patoloških signala i bez siringohidromijelije. Degnereteatvien spodilotične, spondiloartrotične i unkartrotične promjene, izraženije na C5 i C6.
Desikativno degeneresiani iv diskovi.
Na C2-3 niovu prikazuje se očuvana visina iv prostora, iv disk bez anularnog proširenja ili protruzije, očuvana širina verterbalno kanala. Neuralni kanali inicijalno sužen deg. artrotičnim promjenama.
Na C3-4 očuvana visina iv. prostora. Anularno proširen iv disk superponiran retrokorporalnim osteofitima realtivno stenozira vertrebralni kanal (AP dijametar 10mm) i lijevi neuralni kanal. Inicijalno sužen desni neuralni kanal deg. artrotičnim promjenama.
Na C4-5 očuvana visina iv. prostora. Manja dorzalna protruzija iv diska sa lateralizacijom u desno i inicijalnom desnom foraminlanom propagacijom relativno stenozira vertreblani kanal (AP dijametar 9,5mm) i desni neuralni kanal. Lijevi nerualni kanal inicijalno sužen.
Na C5-6 diskretno reducirana visina iv. prostora. Manja cirkumferentna protruzija iv diska dijelom superponirana osteofitima relativno stenozira vertrebalni kanal (AP dijametar 9mm). Desni neuralni kanal stenoziran deg. artrotičnim promjenama u sumaciji sa navedenom protruzijom. Lijevi neuralni kanal očuvane širine.
Na C6-7 diskreno reducirana visina iv. prostora. Lijeva dorzalna i foraminalna protruzija iv diska u sumaciji sa retrokorporalnim osteofitima relativno stenozira vertrebalni kanal (AP dijamter 9mm), uz deg. artrotične promjene stenozira lijevi neuralni kanal. Desni neuralni kanal očuvane širine.

Zaključak:
Degeneretativne spondilotične i artrotične promjene.
Vertrebalni kanal relativno stenoziran anularnim proširenjem na C3-4 i manjim protruzijama diskusa na C4-5, C5-6 i C6-7 nivoima, dijelom superponirani retrokorporalnim osteofitima.
Neuralni kanali suženi multifaktorijalno, značajnije desno na C4-5 i C5-6, te lijevo na C3-4 i C6-7.

Također sam uradio EMNG lijeve ruke. Koji govori u potvrdi za atipični karpal tunel sindrom.

Što se tiče mog stanja, ja nemam neke bolove. Prisutni su još jako blagi trnci (ako ih i mogu tako nazvat) na dva zadnja prsta lijeve ruke. Što se tiče vrata, on me ponekad boli, ali ne u velikoj mjeri. Ponekad se zna desiti kada ustanem ujutro, da je kao zategnut, pa moram ga "ispucat". I povremeno osjećam bolove u mišićima trapeza, također i kad sagnem glavu naprijed nekad osjetim blagu bol pored lijeve lopatice.

Radio sam krvnu sliku - uredna, u jednom trenutku bi je bila desna strana vrata zategnuta i malo bolna na dodir, to sam masirao i prošlo je, međutim sutranad sam primjetio da je malo oteklo. Tad sam uradio i CRP koji je bio 80. Međutim nakon par dana, doktorica mi ponovo dala da uradim krvnu sliku, i CRP je bio u granicama normale (1-5).

U vratu ponekad čujem zvuk kao pijesak, kada glavu do kraja okrenem lijevo ili desno. U nekoliko slučajeva se također znalo desiti da na trenutak se smanji osjet u jagodicama prstiju (desna ruka - prva tri prsta ili jedan od njih) i (lijeva ruka - zadnja dva prsta), to traje kratko i brzo prođe.


Neurolog mi je prilikom EMNG rekao da ove trnce što sam imao nije iz vratne kičme, a to mi je rekao i fizijatar. Jer se navodno ne slaže da imam trnce u zadnja dva prsta, sa ovim nivoima na kičmi. Za par dana imam ponovo kontrolu kod fizijatra da mu priložim EMNG i da mi kaže šta mi je dalje činiti iako kaže da je vjerovatno malo fizikalne i vježbe.

Svoje stanje i nalaze sam pokazao i neurohirugu, koji kaže da nije za operacije.

Svi mi kažu da sam mlad za ove promjene, međutim niko mi nije rekao šta znači zapravo to. Hoću li z 30oj ostat nepokretan ili ?

Zamolio bih ako neko može da mi prokomentariše ovo sve, kolika je ozbiljnost problema, da li uz fizikalne terapije i vježbe mogu riješiti ovaj problem, kako će ovo dalje uticat na budućnost (starost).
Malo sam guglao po netu, i svašta sam mogao pročitati, od nekih laganih stvari, pa sve do reumatskih oboljenja, teških oboljenja itd itd.
Ja se nadam da nije ništa od toga i da se ovo zapravo može riješiti nekim konverzvativnim metodama i da neće utjecat na dalju budućnost.

Hvala
Ako nije za OP, ne znam odakle si, ali postoji jedan predobara kiroprakticarka na Dobrinji imenom Zlata, 40 godina iskustva. Ne trebaju ti nalazi.

Malo zvuci nevjerovatno, ali ja znam 5 slucajeve gdje je vratila ljude u zivot. Jest malo pegla s njom ali vrijedi vjeruj. Nema tu laganja i zavlacenja kod nje.
Ja imam problema s ledjima, Morbus Behterew, to su uzasni bolovi bili. Mogao bi ti danima svoje iskustvo pricati.


ps. Kad ti malo bude bolje, fataj se plivanja. Ja dnevno plivam po 1.5kilometar, ledja ko bombona.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7407
Joined: 16/01/2007 23:38

#15 Re: Vratna kičma

Post by banjaluka078 »

Harun! wrote: 11/01/2021 09:42
Ako nije za OP, ne znam odakle si, ali postoji jedan predobara kiroprakticarka na Dobrinji imenom Zlata, 40 godina iskustva. Ne trebaju ti nalazi.

Malo zvuci nevjerovatno, ali ja znam 5 slucajeve gdje je vratila ljude u zivot. Jest malo pegla s njom ali vrijedi vjeruj. Nema tu laganja i zavlacenja kod nje.
Ja imam problema s ledjima, Morbus Behterew, to su uzasni bolovi bili. Mogao bi ti danima svoje iskustvo pricati.


ps. Kad ti malo bude bolje, fataj se plivanja. Ja dnevno plivam po 1.5kilometar, ledja ko bombona.

Ne znam, ja vrat ne bih pustila u ruke ni neurohiruzima, a kamoli nekom ko ne traži uvid u nalaze.
taba34212
Posts: 22
Joined: 24/11/2019 02:12

#16 Re: Vratna kičma

Post by taba34212 »

Upravo se vratio od fizijatra. Kaze da ne treba fizikalna, nego uvesr u svakodnevnicu aktivnost. Razgibavanje vrata, ruku.

Takodjer odmah zvao neurologa, kaze da je ocekivao tako, eventualno neku fizikalnu.

Neurolog mi rece, moja najbolja terapija je plivanje, bar 2-3 sedmicno.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7407
Joined: 16/01/2007 23:38

#17 Re: Vratna kičma

Post by banjaluka078 »

taba34212 wrote: 11/01/2021 11:09 Upravo se vratio od fizijatra. Kaze da ne treba fizikalna, nego uvesr u svakodnevnicu aktivnost. Razgibavanje vrata, ruku.

Takodjer odmah zvao neurologa, kaze da je ocekivao tako, eventualno neku fizikalnu.

Neurolog mi rece, moja najbolja terapija je plivanje, bar 2-3 sedmicno.
Ako ti ne pokažu na fizikalnoj koje vježbe, kako ćeš znati kako da razgibavaš? Kao što možeš popraviti stanje, tako ga možeš i pokvariti. Ima pokreta koje vratom ne bi trebao praviti, recimo onaj pokret kad piješ nešto iz flaše, zabacivanje glavom. Niti ono kad mi, pogrešno, kružimo glavom i mislimo da tako vježbamo vrat... Moraju se vježbe prvo naučiti, a mjesto gdje se uče je fizikalna terapija (koja nije samo to, imaš struju, masažu, po potrebi parafin...). Ali dobro, nije najbudalastija stvar koju sam čula od fizijatra. Moj je uporno odbijao i da me uputi na rtg vrata...a ja na kraju stigla do magneta i tu se pokazalo da je problem ohoho veći od onog što je fizijatar govorio.

Nadam se da ti je neurolog bar za plivanje rekao da u slučaju problema s vratnom kičmom ide plivanje leđno.
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#18 Re: Vratna kičma

Post by pici »

banjaluka078 wrote: 11/01/2021 09:23
pici wrote: 10/01/2021 17:21
meni je dosta pomogao shaznov ovratnik on ti imobilizira vrat i imas trvde i meke, ja sam koristio tvrdi i nosao sam ga godinama, ne nosis ga kad spavas, nosiga sto duze mozes prekodana al ne previse da nebi umrtvio vratne misice... imas kupiti u apotekama i uzmes po mjeri... kad si na kompjuteru koristi ga, neda ti da prsljenovi vrse pritisak na bolesne diskove.
A vidiš, meni nisu dali da nosim ovratnik duže od 1-2 sata kad baš imam jake bolove. Kao, ne preporučuju da se ne bi desilo da mišići atrofiraju, treba jačati mišiće vrata da "nose" kičmeni stub i glavu.
On mi dođe kao trakcija, malo istegne i ispravi vrat.
Meni su rekli 8h minimum... sve zavisi od povrede a i od doktora.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7407
Joined: 16/01/2007 23:38

#19 Re: Vratna kičma

Post by banjaluka078 »

pici wrote: 11/01/2021 11:21
Meni su rekli 8h minimum... sve zavisi od povrede a i od doktora.
Vjerovatno si nagrabusio gore od mene.
taba34212
Posts: 22
Joined: 24/11/2019 02:12

#20 Re: Vratna kičma

Post by taba34212 »

Dobio sam upute za vjezbe svakodnevno, ali nista oko zabranjenih pokreta. Da plivanje ledjno, medjutim to mi nije rekao ni fizijatar ni neurolog, nego sam preko interneta saznao
nedzadrk
Posts: 177
Joined: 26/04/2011 09:06

#21 Re: Vratna kičma

Post by nedzadrk »

banjaluka078 wrote: 11/01/2021 11:28
pici wrote: 11/01/2021 11:21
Meni su rekli 8h minimum... sve zavisi od povrede a i od doktora.
Vjerovatno si nagrabusio gore od mene.
I ja sam ga nosio po 5-6 h kad god radim za racunarom
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7407
Joined: 16/01/2007 23:38

#22 Re: Vratna kičma

Post by banjaluka078 »

taba34212 wrote: 11/01/2021 11:36 Dobio sam upute za vjezbe svakodnevno, ali nista oko zabranjenih pokreta. Da plivanje ledjno, medjutim to mi nije rekao ni fizijatar ni neurolog, nego sam preko interneta saznao
Iz mog iskusta s njima...više ćeš saznati na forumu. Nažalost. I od dobrih fizioterapeuta.
taba34212
Posts: 22
Joined: 24/11/2019 02:12

#23 Re: Vratna kičma

Post by taba34212 »

Neurohirurg iz Hr, mi je preporucio ekstenziju(trakciju), jeli neko od vas pokusao to
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7407
Joined: 16/01/2007 23:38

#24 Re: Vratna kičma

Post by banjaluka078 »

taba34212 wrote: 11/01/2021 14:06 Neurohirurg iz Hr, mi je preporucio ekstenziju(trakciju), jeli neko od vas pokusao to
Meni je predložio isto, ali to u Banjaluci ne mogu odraditi na uputnicu, a privatno je bilo nešto jako skupo, mislim 700 KM za 10 tretmana, što je kao neki preporučeni minumum. Ja sam se odlučila za fizikalne vježbe, redovne masaže kod stručne osobe i radila uporno na poboljšanju držanja, vježbe, kretanje.

Mislim da je ekipa na temi diskus-hernija to isprobala, možda ti oni mogu reći o konkretnim stvarima.

discus-herniae-t39004.html
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#25 Re: Vratna kičma

Post by pici »

prelistaj temu diskus hernija tamo imas sve...
Post Reply