Kamen u žuči

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#76 Re: Kamen u žuči

Post by Zejnep »

Zoya wrote:Je li ovo laparoskopski ustvari laserski :-? :lol:

Strah me, fakat :(
Jeste. Što te strah? Ja gledala na yt kompletan snimak takve op. Isto ko da vare nešto u stomaku. :mrgreen:
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#77 Re: Kamen u žuči

Post by Zoya »

Zejnep wrote:
Zoya wrote:Je li ovo laparoskopski ustvari laserski :-? :lol:

Strah me, fakat :(
Jeste. Što te strah? Ja gledala na yt kompletan snimak takve op. Isto ko da vare nešto u stomaku. :mrgreen:
Da ću umrijeti na operacionom stolu. Da ću iskrvariti do smrti.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#78 Re: Kamen u žuči

Post by Zejnep »

Zoya wrote:
Zejnep wrote:
Zoya wrote:Je li ovo laparoskopski ustvari laserski :-? :lol:

Strah me, fakat :(
Jeste. Što te strah? Ja gledala na yt kompletan snimak takve op. Isto ko da vare nešto u stomaku. :mrgreen:
Da ću umrijeti na operacionom stolu. Da ću iskrvariti do smrti.

Ma de. Totalno iracionalni strahovi. Neću da te nagovaram. To je tvoja odluka ali moraš imati povjerenje u hirurga. Znaju ljudi šta rade, vjeruj mi.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#79 Re: Kamen u žuči

Post by plain vanilla »

Zoya wrote:Je li ovo laparoskopski ustvari laserski :-? :lol:

Strah me, fakat :(
Slobodno idi. Nista ne boli i skoro nikad nema komplikacija ako se ne operise pod upalom. Zato idi dok te ne muci i sve gotovo zacas.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#80 Re: Kamen u žuči

Post by Zoya »

plain vanilla wrote:
Zoya wrote:Je li ovo laparoskopski ustvari laserski :-? :lol:

Strah me, fakat :(
Slobodno idi. Nista ne boli i skoro nikad nema komplikacija ako se ne operise pod upalom. Zato idi dok te ne muci i sve gotovo zacas.
Doktorica je poslala već u bolnici sve nalaze u slučaju napada da me odmah operišu ali ja bih nekako te alternative probala. Vidiš kako ovaj čovjek gore piše o nekoj dijeti. Čula sam o čajevima isto.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#81 Re: Kamen u žuči

Post by plain vanilla »

Zoya wrote:
plain vanilla wrote:
Zoya wrote:Je li ovo laparoskopski ustvari laserski :-? :lol:

Strah me, fakat :(
Slobodno idi. Nista ne boli i skoro nikad nema komplikacija ako se ne operise pod upalom. Zato idi dok te ne muci i sve gotovo zacas.
Doktorica je poslala već u bolnici sve nalaze u slučaju napada da me odmah operišu ali ja bih nekako te alternative probala. Vidiš kako ovaj čovjek gore piše o nekoj dijeti. Čula sam o čajevima isto.
Ovdje te niko nece operisati poslije napada, cekaju da se sve to miri, osim ako nije hitan slucaj. Ako operises laparaskopski, kad te nista ne muci, oporavak je zaista brz. Pa ja sam s koncima isla na posao :D Ovo izbacivanje kamena je glupost, moze ti kamencic se zaglaviti u zucnom kanalu. Mislim, ti napravi kako hoces, ali dosta moja prijatelja je operisalo zuc, a i ja, i niko nije imao nikakvih problema.
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#82 Re: Kamen u žuči

Post by travar »

Zejnep wrote:
Zoya wrote:
Zejnep wrote:Eto, prođe i to hvala Bogu :mrgreen:

Izvadili su mi žuč. :)

Nije strašno. Začas oni to.
Ja i ti ko da smo sestre. I meni je preporučena operacija žuči a ja odlazem jer me strah :( čekam napad pa kad bas budem morala onda ću, jelte, morati.

Jel boli?
Tačno sestre :lol:
E ja nisam čekala napad. Bar ne neki veći. Par manjih je bilo. Osim toga ovdje kad te zaboli možeš umirati ali ćeš se načekati da te prime. Pa me i doktororica upozorila da još malo i neće biti doktora da valja, jer odoše svi.
Mali su bolovi. Od četvrtka kada sam operiisana do danas popila dvije, ne tako jake, tablete protiv bolova. Kažu da napad žuči boli užasno.
Dva dana bolnice. Jedna injekcija, par infuzija i haj kući. Rezovi minimalni. Ko da me maca ogrebala.
Koliko su trajali ti manji?
Mene nekad (recimo jednom u par mjeseci) "zažiga" u tom dijelu, ali to traje par sekundi u vrh glave.
User avatar
dulekrele
Posts: 3840
Joined: 10/04/2014 18:25

#83 Re: Kamen u žuči

Post by dulekrele »

samo te zažiga. pa ti ne znas sta su bolovi. bez povracanja, boli da se ne mozes ispraviti, povecanog secera (uzrok upala zuci) ne idi pod noz. uostalom bez UZ i misljenja ljekara svakako neces ici pod noz. znaci prvo pregled pa onda razmisljanja o operaciji.
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#84 Re: Kamen u žuči

Post by travar »

dulekrele wrote:samo te zažiga. pa ti ne znas sta su bolovi. bez povracanja, boli da se ne mozes ispraviti, povecanog secera (uzrok upala zuci) ne idi pod noz. uostalom bez UZ i misljenja ljekara svakako neces ici pod noz. znaci prvo pregled pa onda razmisljanja o operaciji.
Zato i pitam, da znam kako to sve počinje pa da skontam da li imam razloga da idem doktoru :thumbup:
User avatar
Altsa
Posts: 7345
Joined: 19/03/2004 18:31

#85 Re: Kamen u žuči

Post by Altsa »

prvo pregled pa onda ces vidjeti sta dalje.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#86 Re: Kamen u žuči

Post by Zejnep »

travar wrote:[

Koliko su trajali ti manji?
Mene nekad (recimo jednom u par mjeseci) "zažiga" u tom dijelu, ali to traje par sekundi u vrh glave.

Trajali po par satu. Dubila na glavi. Taj mi položaj odgovarao :mrgreen: mučnina ali nisam povraćala. Doduše ja to i inače rijetko. Haman nikad. I uvijek je to bilo nakon obilnijeg obroka.
Ti idi doktoru. Možda i nije žuč kod tebe.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#87 Re: Kamen u žuči

Post by Zoya »

plain vanilla wrote: Ovo izbacivanje kamena je glupost, moze ti kamencic se zaglaviti u zucnom kanalu.

:shock: ozbiljno?
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#88 Re: Kamen u žuči

Post by travar »

Zejnep wrote:
travar wrote:[

Koliko su trajali ti manji?
Mene nekad (recimo jednom u par mjeseci) "zažiga" u tom dijelu, ali to traje par sekundi u vrh glave.

Trajali po par satu. Dubila na glavi. Taj mi položaj odgovarao :mrgreen: mučnina ali nisam povraćala. Doduše ja to i inače rijetko. Haman nikad. I uvijek je to bilo nakon obilnijeg obroka.
Ti idi doktoru. Možda i nije žuč kod tebe.
Fala :thumbup:
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#89 Re: Kamen u žuči

Post by Zejnep »

Ljudi moji šta da jedem? Ovo sve isto. Zobena kaša će mi početi na uši izlaziti. :cry:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#90 Re: Kamen u žuči

Post by stakasa »

Jao budala cajevima izbacuju kamencice... Na taj nacin vam se ti kamencici mogu zaglaviti u kanalu i od toga mozete umrijeti.
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#91 Re: Kamen u žuči

Post by GarfieldLover »

Kako meni lijepo dr reče - ako Vam se jednom napravio kamen, opet će, taman i da ga izbacite. Očigledno ste skloni tome...

Nisam imala NIKAKVE simptome. Otišla na redovni sistematski (preko firme), na UZV abdomena mi rekli - Žuč Vam je puna kamenja. Prije ili kasnije će Vam vjerovatno početi praviti probleme. Razmislite da se toga riješite, mladi ste, nemate razloga da ovo uzgajate :D
To bi kraj novembra, u decembru se naručila, u januaru operisala. NIKAKVIH problema ni komplikacija. Ja vala ni ishranu nisam promijenila, jer ni inače nisam jela 'tešku' hranu. Danas živim sasvim isto kao i prije, ne razmiščjam o tome da nemam žuč :)

Nisam 'platila' ništa unaprijed. Nisam tražila 'štelu', otišla na operaciju onome ko me zadesio. E jesam na prvoj kontroli odnijela poklon (bila mi je žena dr pa je bilo lako :) )
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#92 Re: Kamen u žuči

Post by fortaleza »

plain vanilla wrote: Ovo izbacivanje kamena je glupost, moze ti kamencic se zaglaviti u zucnom kanalu.
Sve u zivotu je glupost, a za svaku stvar sto uradis ostavlja posljedice... pa nisu se ni kamencici slucajno skupili.

Za mene bi bila glupost potpuno odstranjivanje zucne kese zato sto mi je prehrana i stil zivota u ku... da izvines

Postoje razne tehnike kako razbiti kamencice te kako putem gorke soli, limuna i drugih stvari prosiriti kanal.

Svako mora preuzeti odgovornost za svoje postupke. Bilo da je to nacin ishrane, zivota opcenito, odgoja i obrazovanja, zastite i sigurnosti.

Naravno, covjek treba znati sta radi, a to se postize edukacijom, nisam se upustio u petodnevni post te izbacivanje kamencica (nekih desetak manjih sam izbacio) bez istrazivanja o tome.

Za veliki broj stanja se rjesenje moze pronaci u prirodi, ne nuzno putem operacijske sale.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#93 Re: Kamen u žuči

Post by Zejnep »

fortaleza wrote:
plain vanilla wrote: Ovo izbacivanje kamena je glupost, moze ti kamencic se zaglaviti u zucnom kanalu.
Sve u zivotu je glupost, a za svaku stvar sto uradis ostavlja posljedice... pa nisu se ni kamencici slucajno skupili.

Za mene bi bila glupost potpuno odstranjivanje zucne kese zato sto mi je prehrana i stil zivota u ku... da izvines

Postoje razne tehnike kako razbiti kamencice te kako putem gorke soli, limuna i drugih stvari prosiriti kanal.

Svako mora preuzeti odgovornost za svoje postupke. Bilo da je to nacin ishrane, zivota opcenito, odgoja i obrazovanja, zastite i sigurnosti.

Naravno, covjek treba znati sta radi, a to se postize edukacijom, nisam se upustio u petodnevni post te izbacivanje kamencica (nekih desetak manjih sam izbacio) bez istrazivanja o tome.

Za veliki broj stanja se rjesenje moze pronaci u prirodi, ne nuzno putem operacijske sale.
Bogati kako ih izbaciš? Na šta? :mrgreen:
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#94 Re: Kamen u žuči

Post by fortaleza »

Putem klasicne velike nuzde. :D

Popijem dvije case tople prociscene vode s umjesanom gorkom soli te odradim vjezbe (shank praksalana) putem kojih voda prolazi kroz cijeli probavni trakt, a te vjezbe su inace za otvaranje probavnih puteva. Onda jos casa vode pa ponovo vjezbe sve dok me ne potjera. Sol osigurava da voda ne ode u mokracne puteve.

I tako desetak puta s jacim proljevom te potpunim ciscenjem probavnog trakta, ne samo debelog crijeva kao sto to ide s klasicnim klistirom, a nitko bas ne voli cijev u guzi, barem ja ne. :mrgreen:
GoodTaste
Posts: 817
Joined: 04/04/2012 22:56

#95 Re: Kamen u žuči

Post by GoodTaste »

Zejnep wrote:Ima li neko iskustvo sa kamenom u žučnoj kesi?
Otkrila sam da imam kamenčić u žući, veličine 15 mm, nakon dvije godine bez ikakvih problema, imala sam napad, recimo manji, zatim mi je počela određena hrana smetati.
Imam ugovoren termin operacije za 26. juni ali sad me ne boli ništa (doduše pazim šta jedem) pa razmišljam da sammkožda ipak ishitreno reagovala nakon jednog napada?

Kamen u žuči MORA napolje, kad tad... ili ne?
Slobodno na operaciju. Budes u funkciji opet za 4-5 dana, tako da je oporavak jako brz. Kao poslije upale stomacnih misica :lol:
Mjesec poslije operacije jedes "zdravo", a onda opet slobodno po starom :bih:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#96 Re: Kamen u žuči

Post by S4mpion »

Zoya wrote: Ja i ti ko da smo sestre. I meni je preporučena operacija žuči a ja odlazem jer me strah :( čekam napad pa kad bas budem morala onda ću, jelte, morati.

Jel boli?
Kad uzmem u obzir iskustvo meni bliskih ljudi, ja sam za to da se posluša preporuka ljekara.

Što se napada tiče, možeš platit' visoku cijenu, jer se sadržaj žući može pokrenuti prema pankreasnom kanalu, uzrokovati akutni pankreatitis, a pod upalom se operacija ne može izvesti. Kada dođe 5 do 12 i javi se upala gušterače, operacija više nije rutinska, već se radi o borbi za život.

Čak i nakon uspješno završene operacije, oštećenje gušterače je trajno, te je pojava dijabetesa vrlo vjerovatna.

Laparaskopski zahvat, obavljen na vrijeme, je mačiji kašalj u poređenju s ovim gore navedenim.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#97 Re: Kamen u žuči

Post by stakasa »

fortaleza wrote:Putem klasicne velike nuzde. :D

Popijem dvije case tople prociscene vode s umjesanom gorkom soli te odradim vjezbe (shank praksalana) putem kojih voda prolazi kroz cijeli probavni trakt, a te vjezbe su inace za otvaranje probavnih puteva. Onda jos casa vode pa ponovo vjezbe sve dok me ne potjera. Sol osigurava da voda ne ode u mokracne puteve.

I tako desetak puta s jacim proljevom te potpunim ciscenjem probavnog trakta, ne samo debelog crijeva kao sto to ide s klasicnim klistirom, a nitko bas ne voli cijev u guzi, barem ja ne. :mrgreen:
Evo sto sebi radis o glavi ali procitace neko pa ce te poslusat. Ljudi moji ne igrajte se, ovo su ozbiljne stvari, moze vam se zaglavit, pa upalit pa se onda obracaj majci prirodi i kinezima
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#98 Re: Kamen u žuči

Post by Zejnep »

stakasa wrote:
fortaleza wrote:Putem klasicne velike nuzde. :D

Popijem dvije case tople prociscene vode s umjesanom gorkom soli te odradim vjezbe (shank praksalana) putem kojih voda prolazi kroz cijeli probavni trakt, a te vjezbe su inace za otvaranje probavnih puteva. Onda jos casa vode pa ponovo vjezbe sve dok me ne potjera. Sol osigurava da voda ne ode u mokracne puteve.

I tako desetak puta s jacim proljevom te potpunim ciscenjem probavnog trakta, ne samo debelog crijeva kao sto to ide s klasicnim klistirom, a nitko bas ne voli cijev u guzi, barem ja ne. :mrgreen:
Evo sto sebi radis o glavi ali procitace neko pa ce te poslusat. Ljudi moji ne igrajte se, ovo su ozbiljne stvari, moze vam se zaglavit, pa upalit pa se onda obracaj majci prirodi i kinezima
:thumbup:
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#99 Re: Kamen u žuči

Post by fortaleza »

Naravno, ne sporim, samo sam iznio vlastito iskustvo koje je bilo uspjesno. To opet ne znaci da se samo odredjene metode od strane medicinske struke moraju iskljucivo koristiti te kao takve iskljucivo primjenjivati.i pogotovo kao takve iskljucivo pisati po forumu.

Svjesni smo danas da se struka zasniva na rezanju upaljenih organa, tretiranju posljedica, ali ne i uzroka. O tome govori i Ayurveda.

Poanta je u edukaciji, a ne u slijepom slusanju bilo lijecnika, bilo forumskog anonimusa.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#100 Re: Kamen u žuči

Post by Zoya »

S4mpion wrote:
Zoya wrote: Ja i ti ko da smo sestre. I meni je preporučena operacija žuči a ja odlazem jer me strah :( čekam napad pa kad bas budem morala onda ću, jelte, morati.

Jel boli?
Kad uzmem u obzir iskustvo meni bliskih ljudi, ja sam za to da se posluša preporuka ljekara.

Što se napada tiče, možeš platit' visoku cijenu, jer se sadržaj žući može pokrenuti prema pankreasnom kanalu, uzrokovati akutni pankreatitis, a pod upalom se operacija ne može izvesti. Kada dođe 5 do 12 i javi se upala gušterače, operacija više nije rutinska, već se radi o borbi za život.

Čak i nakon uspješno završene operacije, oštećenje gušterače je trajno, te je pojava dijabetesa vrlo vjerovatna.

Laparaskopski zahvat, obavljen na vrijeme, je mačiji kašalj u poređenju s ovim gore navedenim.
Moram priznati da si me prepao :-? Hm. Prijavim se na temu jad završim ako me prije ne satare :roll:
Post Reply