Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
GandalfSivi
Posts: 18040
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#51 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by GandalfSivi »

Ne treba se saliti sa ovim. I ja sam imao jedan mladez cudnog oblika, pa kontao da je sve ok dok ga ne diram, da bi me na kraju bukvalno natjerali da odem i kad su ga skinuli, kaze teta doktorica melanoma level 2. Onda je vec malo komplikovanije bilo izlijeciti se. Lekcija naucena, sada kontrole svaka tri mjeseca.
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#52 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by miki27A »

Na higijenskom zavodu jucer vidjeh reklamu za besplatan pregled mladeza, u organizaciji Euromelanoma.org, pregledi ce biti od 7-11 maja na Dermatoloskoj klinici KCUS-a. Ja starog planiram natjerati da ode, jer ima jedan mladez na ledjima (vec sam sliku postavljala), pa eto da imate u vidu...
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#53 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by The Realist »

Woman wrote:jao jao sad sdam se usrala od straha. naime, imam jedan mladež na licu i u zadnje vrijeme, zadnjih mjeseci, iz njega mi raste jedna il dvije dlačice koje sam ja počela čupati. sad sam pročitala da se to apsolutno ne smije i uhvatio me ogroman strah. a još nedavno je jedna osoba koju znam umrla od karcinoma kože koji je dobila zbog mladeža. :cry:
Dlake nisu problemu, ali ih nemoj čupati. Problem ti nastane ako dođe do folikulitisa, tj. upale "dlake" (a čupanje dlake je mehanička trauma, te i to treba izbjegavati).

Prvi problem je što se ljudi prepadnu, jer misle da je primarni proces na mladežu, a on je ustvari na dlaci.

Ali drugi problem i to pravi je to što može doći do maligne alteracije, ali ako se učestalo dešavaju upale dlake.

Općenito, preventivno se uklanjaju mladeži koji su: IZLOŽENI SUNCU, MEHANIČKIM TRAUMAMA - recimo na bradi, pa muškarci moraju stalno brijati, na leđima u srednjoj liniji, tj. na pršljenovima, laktovima, koljenima,...., jer onda dolazi do stalnog pritiska i to može dovesti do maligne alteracije, dalje, ONI KOJI SU OBRASLI DLAKAMA, a česte su upale istih i slični.
dorkcic
Posts: 752
Joined: 19/12/2008 20:26

#54 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by dorkcic »

miki27A wrote:Na higijenskom zavodu jucer vidjeh reklamu za besplatan pregled mladeza, u organizaciji Euromelanoma.org, pregledi ce biti od 7-11 maja na Dermatoloskoj klinici KCUS-a. Ja starog planiram natjerati da ode, jer ima jedan mladez na ledjima (vec sam sliku postavljala), pa eto da imate u vidu...
Samo dođeš tamo, bez uputnice?
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#55 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by miki27A »

dorkcic wrote:
miki27A wrote:Na higijenskom zavodu jucer vidjeh reklamu za besplatan pregled mladeza, u organizaciji Euromelanoma.org, pregledi ce biti od 7-11 maja na Dermatoloskoj klinici KCUS-a. Ja starog planiram natjerati da ode, jer ima jedan mladez na ledjima (vec sam sliku postavljala), pa eto da imate u vidu...
Samo dođeš tamo, bez uputnice?
Evo malo vise o tome:
http://www.klix.ba/vijesti/bih/gavranka ... /120427121
Kako je na samom početku istakao dr. Faris Gavrankapetanović, melanomi su ustvari zloćudni tumori kože. I ove godine će na dermatovenerološkoj klinici KCUS-a od 7. do 11. maja biti održana akcija pružanja besplatnih dermoskopskih pregleda lezija kože sumnjivih na karcinom.

"Želio bih naglasiti važnost ove akcije, koja ima za cilj rano otkrivanje, prevenciju i podizanje svijesti građana o opasnosti nepromišljenog ponašanja na suncu, o štetnim posljedicama UV zraka te o važnosti pregleda mladeža. Temeljni cilj projekta je rano otkrivanje melanoma, što na kraju rezultira uspješnim liječenjem i visokom stopom preživljavanja", kazao je Gavrankapetanović.

Mislim da se samo ode bez uputnice (clanak bas zbrkano napisan), ali otici cu nakon 1. maja da se raspitam, pa javim detaljnije!
dorkcic
Posts: 752
Joined: 19/12/2008 20:26

#56 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by dorkcic »

Hvala puno. :)
nevidljiva
Posts: 54
Joined: 02/07/2005 17:09

#57 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by nevidljiva »

Slala sam im mail i za pregled ne treba uputnica ni naručivanje a na plakatu piše od 8 do 14h da se rade pregledi.
User avatar
BadSanta
Posts: 387
Joined: 30/11/2011 22:43
Location: Sarajevo

#58 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by BadSanta »

Nedavno sam se doselila u Sarajevo pa se još ne snalazim najbolje.Može li mi neko reći gdje se točno nalazi ova Dermatoloska klinika?hvala
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#59 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by miki27A »

BadSanta wrote:Nedavno sam se doselila u Sarajevo pa se još ne snalazim najbolje.Može li mi neko reći gdje se točno nalazi ova Dermatoloska klinika?hvala
U krugu bolnice Kosevo, odmah prekoputa Klinike za ortopediju i traumatologiju, autobus za Breku 17 te izbaci tu.
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#60 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by Zovem se Zelena »

Bila sam jutros na pregledu, bogu hvala (da kucnem u drvo) sve ok :)
Samo, organizacija je katastrofalna. Možda što je prvi dan, ali sumnjam... I prošle godine su radili isto, rekao bi čovjek da su uhodani! Nekako su mi nezainteresovani, mi pacijenti se gurkamo i raspitujemo za sve, nema nikoga da te uputi gdje, šta, kako... Ne zna se ni ko pije ni ko plaća... Doveli jadne studente, oni samo još veću gužvu prave.

Nisu nešto pretjerano zainteresovani ni da saslušaju, da odgovore na sva pitanja. Ali hajde, bar nešto rade. Preventiva je najbitnija!

Preporučujem da odete.
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#61 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by miki27A »

Zovem se Zelena wrote:Bila sam jutros na pregledu, bogu hvala (da kucnem u drvo) sve ok :)
Samo, organizacija je katastrofalna. Možda što je prvi dan, ali sumnjam... I prošle godine su radili isto, rekao bi čovjek da su uhodani! Nekako su mi nezainteresovani, mi pacijenti se gurkamo i raspitujemo za sve, nema nikoga da te uputi gdje, šta, kako... Ne zna se ni ko pije ni ko plaća... Doveli jadne studente, oni samo još veću gužvu prave.

Nisu nešto pretjerano zainteresovani ni da saslušaju, da odgovore na sva pitanja. Ali hajde, bar nešto rade. Preventiva je najbitnija!

Preporučujem da odete.
Zovem se Zelena,
da li bi ti bilo tesko da malo opises pregled, stari nece da ide ni za zivu glavu? :shock: Mozda tvoj opis pregleda pomogne...
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#62 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by Zovem se Zelena »

miki27A wrote:
Zovem se Zelena wrote:Bila sam jutros na pregledu, bogu hvala (da kucnem u drvo) sve ok :)
Samo, organizacija je katastrofalna. Možda što je prvi dan, ali sumnjam... I prošle godine su radili isto, rekao bi čovjek da su uhodani! Nekako su mi nezainteresovani, mi pacijenti se gurkamo i raspitujemo za sve, nema nikoga da te uputi gdje, šta, kako... Ne zna se ni ko pije ni ko plaća... Doveli jadne studente, oni samo još veću gužvu prave.

Nisu nešto pretjerano zainteresovani ni da saslušaju, da odgovore na sva pitanja. Ali hajde, bar nešto rade. Preventiva je najbitnija!

Preporučujem da odete.
Zovem se Zelena,
da li bi ti bilo tesko da malo opises pregled, stari nece da ide ni za zivu glavu? :shock: Mozda tvoj opis pregleda pomogne...
Ništa strašno, vjeruj mi...
Ja sam stigla na kliniku oko 7:15 jer nisam znala da li će biti gužva. Unutra je već bilo 5-6 osoba. Sjeli i čekali jer nam niko ništa nije znao reći. 5 do 8 izašle doktorice i studenti, podijelili nam neke upitnike bez kojih ne možeš na pregled. Frka, strka, jer kad to popuniš moraš zaganjati studenta da te protokoliše i tek onda možeš.

Prvo ide ambulantno ili trijažno, 2 doktorice te zagledaju, malo nešto pitaju... Inače, imam preko 50 madeža (nevusi) i bila sam im pravo zanimljiva, pa su gledale neki u obliku kotačića, ibretile se i tako. Ako im je nešto sumnjivo šalju te na sprat na dermoskopiju.

Na dermoskopiji te doktorica pita zašto si došao, jesi bio na trijaži, šta su ti rekli, šta im je sumnjivo. I ona malo pregleda kožu, rasteže nešto i onda radi dermoskopiju. Ništa, aparatić sličan UZ, al' baš uveća, fotografiše ti to, ubaci te u sistem i gotovo!

Nije bolno, nije neprijatno. Zaista preporučujem... Poslije mene je došao jedan čikica, fin, frka je neka oko njega bila, izgleda melanom. Tako da, svim silama nastoj nagovoriti tatu da ode. Ništa ga ne košta a mnogo će dobiti. Meni preporučena kontrola za 3 mjeseca, čisto da zbog broja madeža pratim stanje.
nevidljiva
Posts: 54
Joined: 02/07/2005 17:09

#63 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by nevidljiva »

Mene interesuje da li na dermoskopiji pregledaju sve mladeže na tijelu?To bi mi bilo logično.
domaci.ba
Posts: 232
Joined: 28/12/2010 17:12

#64 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by domaci.ba »

kontam otici dobra info. :thumbup:
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#65 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by Zovem se Zelena »

nevidljiva wrote:Mene interesuje da li na dermoskopiji pregledaju sve mladeže na tijelu?To bi mi bilo logično.
Ne! Zamisli da je pregledala mojih preko 50 :-) Pregledaju samo one koji su suspektni na neke promjene (asimetrija, promjena boje, veličina). Mene je bukvalno pitala zašto si došla... A sa trijaže me poslali na dermoskopiju jer do tada nisu nikoga :-D a "puna sam".

Tako da, ko god želi otići samo neka priča o bilo kakvim promjenama koje je bilo kada osjetio, svrbež, bol, grebuckanje, krvarenje...
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#66 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by manki »

Hmm kad smo kod toga, ja imam jedan veci na glavi, koji se primijeti samo kad se osisam, i njega bih se najradije rijesio jer uvijek moram paziti kad se sisam, a i nekad me zna zasvrbiti :shock: Je li boli uopce skidanje s glave i kako to ide? :shock:

I jos nesto, isao sam par puta u solarij (par = malo vise), i primijetio sam da su mi se pojavila 2-3 mala skroz na trbuhu, sad ne znam je li to moguce od solarija ili? :cry:
AmraAmraAmra
Posts: 9
Joined: 10/12/2008 11:01

#67 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by AmraAmraAmra »

Zovem se Zelena wrote:
miki27A wrote:
Zovem se Zelena wrote:
Ništa strašno, vjeruj mi...

a mozes li mi molim te samo reci da li treba knjizica...posto moja nazalost nije tu sa mnom? :(
Ja sam stigla na kliniku oko 7:15 jer nisam znala da li će biti gužva. Unutra je već bilo 5-6 osoba. Sjeli i čekali jer nam niko ništa nije znao reći. 5 do 8 izašle doktorice i studenti, podijelili nam neke upitnike bez kojih ne možeš na pregled. Frka, strka, jer kad to popuniš moraš zaganjati studenta da te protokoliše i tek onda možeš.

Prvo ide ambulantno ili trijažno, 2 doktorice te zagledaju, malo nešto pitaju... Inače, imam preko 50 madeža (nevusi) i bila sam im pravo zanimljiva, pa su gledale neki u obliku kotačića, ibretile se i tako. Ako im je nešto sumnjivo šalju te na sprat na dermoskopiju.

Na dermoskopiji te doktorica pita zašto si došao, jesi bio na trijaži, šta su ti rekli, šta im je sumnjivo. I ona malo pregleda kožu, rasteže nešto i onda radi dermoskopiju. Ništa, aparatić sličan UZ, al' baš uveća, fotografiše ti to, ubaci te u sistem i gotovo!

Nije bolno, nije neprijatno. Zaista preporučujem... Poslije mene je došao jedan čikica, fin, frka je neka oko njega bila, izgleda melanom. Tako da, svim silama nastoj nagovoriti tatu da ode. Ništa ga ne košta a mnogo će dobiti. Meni preporučena kontrola za 3 mjeseca, čisto da zbog broja madeža pratim stanje.

a mozes li mi molim te reci treba li knjizica?...posto moja nije trenutno tu sa mnom :(
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#68 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by Zovem se Zelena »

Ništa ne treba. Samo malo slobodnog vremena, dobre volje i strpljenja ukoliko bude gužve.
nevidljiva
Posts: 54
Joined: 02/07/2005 17:09

#69 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by nevidljiva »

I ja svima preporučujem da odu.Bila sam gotova za manje od pola sata i sreća da sam otišla jer moram uklonit jedan mladež.Ljubazni su i ide sve brzo.
terremoto
Posts: 387
Joined: 03/07/2012 19:28

#70 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by terremoto »

Ja sam prije 5-6 godina skinula na licu dva mladeza-laserski nikakvih problema nisam imala,a nisu bili ni opasni samo sto su rasli,ove godine sam isla da uradim dermatoskopiju nekih 5 mladeza na ledjima u Farah u Tuzli,htjela sam jednostavno da budem sigurna koliko su opasni i dali su opasni,sve ok,ako budem u mogucnosti skinucu jos dva na ledjima ali na jesen ili zimu.Skidanje po jednom mladezu u Farahu se krece od 50 KM na gore,nisam pitala od cega zavisi valjda od velicine mladeza.
User avatar
Sijalica koja gori
Posts: 226
Joined: 06/04/2013 19:35

#71 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by Sijalica koja gori »

Molim vas da mi pomognete, imala sam ogroman madež crne boje na lijevoj dojci i više od polovine sam otkinula grudnjakom slučajno. Da li sad postoji veća opasnost od kancerogenih stanica?
terremoto
Posts: 387
Joined: 03/07/2012 19:28

#72 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by terremoto »

Azasto ne odete odmah doktoru,to bi bilo najbolje,cak bolje odmah dermatologu,nije se saliti sa mladezima.
pop_corn
Posts: 146
Joined: 29/05/2011 02:24

#73 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by pop_corn »

Image

Šta mislite o ovome? Hrapavo, nepravilnog oblika, 6 mm....... Tu je nešto više od 10 godina s tim da se mijenja. Prije par godina je bio skroz svjetle boje.
terremoto
Posts: 387
Joined: 03/07/2012 19:28

#74 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by terremoto »

Svaka promjena oblika,boje ili ako se neki dio mladeza uzdigne ne treba ignorisati.Ako imate puno mladeza po tijelu oprezno sa suncanjem.
pop_corn
Posts: 146
Joined: 29/05/2011 02:24

#75 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by pop_corn »

Ovo je na početku izgledalo kao bradavica i bojom i oblikom.
Zadnjih godina polako se mijenja, boja, oblik.....i hrapavo je.
Ja već sutra idem dermatologu i vjerovatno ću ga, ako predloži, ukloniti. Ne želim da rizikujem da to bude okidač za ne daj Bože.....
Post Reply