Hipersenzitivnost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
lavorpunvode
Posts: 3109
Joined: 19/07/2012 19:16

#201 Re: Hipersenzitivnost

Post by lavorpunvode »

tu smo :D ja sam sinoc izbacila sat iz sobe. Ne mogu, smeta mi ono kucanje, ko da mi u mozak udara :shock: :D
User avatar
Big Ang
Posts: 14294
Joined: 08/05/2013 08:58

#202 Re: Hipersenzitivnost

Post by Big Ang »

Cinnamon Girl wrote:Ja sam maloprije otkrila ovaj forum i ovaj topik, i prijavila sam se samo da mogu pricati o hipersenzitivnosti.
Dolazi li jos ko ovamo ili sam zakasnila?
Tu smo. :D Pricaj ;-)
Cinnamon Girl
Posts: 5
Joined: 17/09/2014 18:20

#203 Re: Hipersenzitivnost

Post by Cinnamon Girl »

lavorpunvode wrote:tu smo :D ja sam sinoc izbacila sat iz sobe. Ne mogu, smeta mi ono kucanje, ko da mi u mozak udara :shock: :D
Ja danas imam 41 godinu. A kad sam isla u gimnaziju, sjecam se da sam voljela nekad spavati kod rodice, bile smo dobre prijateljice, a i stanovala je odmah preko puta gimnazije, pa mi je bilo super probuditi se 15 min pred pocetak nastave. Ali imali su taj sat koji se cuo tik-tak tik-tak, nisam to mogla podnijeti. I tako sam ga jednom uzela i stavila u masinu za pranje vesa u kupatilu (zajedno sa prljavom odjecom unutra)!

Ujutro strina ustala i kaze kako se sminka u kupatilu i cuje tik-tak tik-tak, a ne vidi sat i cudi se zasto to cuje samo u kupatilu, kad sat inace stoji u dnevnoj hahaha. I onda je muku mucila dok nije otkrila sat u ves masini.

Eto, nek to bude neki moj pocetak ovdje...
Cinnamon Girl
Posts: 5
Joined: 17/09/2014 18:20

#204 Re: Hipersenzitivnost

Post by Cinnamon Girl »

Sa tjeskobom imam problema vec godinama, ali sam navikla zivjeti s tim. Navikla sam na kojekakve simptome. Na neke sam vec i oguglala. No, ove godine mi je pocelo bivati losije, pojavili su se neki novi, a neki su se intenzivirali, spopao me je veliki fizicki i intelektualni umor i sa doktoricom sam zakljucila da sam "oboljela od stresa". Ne znam koji se termin koristi na nasem jeziku, vec 20 godina zivim u inozemstvu.

Kako sam onda pocela raditi na ozdravljenju, pocela sam mnogo citati o svemu tome i slucajno naisla na Elaine i njenu knjigu i tako saznala za taj termin i, na zalost, prepoznala se u HSP pojmu. Sad kako sam u ovom stanju ozbiljnog stresa, mnoge osobine/simptomi koje HSP imaju su se pojacale. Npr. (sada mi je malo bolje po tom pitanju) mnogo mi je smetalo kad mi pored zgrade prolaze motori, kad cujem da masinom rezu zivu ogradu u parku preko puta, kad djeca placu i vriste, a ako sam na ulici, znam skoro poskociti na mjestu, ako me neki pokret nekoga ili necega iznenadi.

U zadnje vrijeme takodjer osjetim da mi u nekim obicnim situacijama dodje do osjecaja kao da mi pucaju zivci, kao da ne mogu izdrzati neku situaciju, vec se moram odmaknuti odatle. To moze biti telefonski poziv prijateljice koja puno prica i ne znam kad ce napraviti pauzu ili zavrsiti razgovor. Moze biti kad na kasi bas kad je moj red moraju promijeniti rolnu papira. Osjecaj je grozan i do njega dodje kad je mozak "overstimulated". Je li neko od vas zna o cemu govorim?

Inace, uvijek sam bila osoba koja se duple vise od drugih i obraduje i rastuzi, i odusevi i razocara. Sve volim analizirati, procesljati. Unesem se emotivno u sve knjige, filmove, serije, umjetnost. Duboko sve to osjetim. Sve sam to vidjela kao neku prednost, sad mi je svega preko glave i voljela bih da sam vise flegmaticna i da manje osjetim.

Prepoznate li nesto od ovog? Imate li kakav savjet?
User avatar
Big Ang
Posts: 14294
Joined: 08/05/2013 08:58

#205 Re: Hipersenzitivnost

Post by Big Ang »

E cuj u ves masinu :lol:
To sa satovima je ponajgore kad si u gostima. Doduse rijetko je to ali kad se desi pa si smjesten u sobu gdje satic kuca tika-taka .. nit ga mozes ukinuti niti mozes spavati od njeg. :cry:
User avatar
lavorpunvode
Posts: 3109
Joined: 19/07/2012 19:16

#206 Re: Hipersenzitivnost

Post by lavorpunvode »

Cinnamon Girl wrote:U zadnje vrijeme takodjer osjetim da mi u nekim obicnim situacijama dodje do osjecaja kao da mi pucaju zivci, kao da ne mogu izdrzati neku situaciju, vec se moram odmaknuti odatle. To moze biti telefonski poziv prijateljice koja puno prica i ne znam kad ce napraviti pauzu ili zavrsiti razgovor. Moze biti kad na kasi bas kad je moj red moraju promijeniti rolnu papira. Osjecaj je grozan i do njega dodje kad je mozak "overstimulated". Je li neko od vas zna o cemu govorim?
:thumbup: Osjetila sam tu nervozu samo zamislivsi situacije o kojima pricas.
Ja to kod sebe pripisujem samo tankim zivcima :D
User avatar
Big Ang
Posts: 14294
Joined: 08/05/2013 08:58

#207 Re: Hipersenzitivnost

Post by Big Ang »

....
Last edited by Big Ang on 17/09/2014 21:29, edited 1 time in total.
Cinnamon Girl
Posts: 5
Joined: 17/09/2014 18:20

#208 Re: Hipersenzitivnost

Post by Cinnamon Girl »

lavorpunvode wrote:
Cinnamon Girl wrote:U zadnje vrijeme takodjer osjetim da mi u nekim obicnim situacijama dodje do osjecaja kao da mi pucaju zivci, kao da ne mogu izdrzati neku situaciju, vec se moram odmaknuti odatle. To moze biti telefonski poziv prijateljice koja puno prica i ne znam kad ce napraviti pauzu ili zavrsiti razgovor. Moze biti kad na kasi bas kad je moj red moraju promijeniti rolnu papira. Osjecaj je grozan i do njega dodje kad je mozak "overstimulated". Je li neko od vas zna o cemu govorim?
:thumbup: Osjetila sam tu nervozu samo zamislivsi situacije o kojima pricas.
Ja to kod sebe pripisujem samo tankim zivcima :D
Kako se nosis s tim? To je toliko uzasno, osjecam se tada kao da cu dobiti zivcani slom. To mi je gore od svakog panicnog napada i napada anksioznosti. Imas li ikakav savjet? Kad ti se to desava i kako to tocno dozivljavas, kako bi ti to opisala svojim rijecima?

Uh, mnogo mi znaci sto neko zna o cemu pricam. Okolina me samo gleda s upitnikom nad glavom.
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#209 Re: Hipersenzitivnost

Post by Rolo »

-
Last edited by Rolo on 18/09/2014 18:12, edited 1 time in total.
Cinnamon Girl
Posts: 5
Joined: 17/09/2014 18:20

#210 Re: Hipersenzitivnost

Post by Cinnamon Girl »

Rolo wrote: Ako je hipersenzitivnost simptom anksioznosti
Hipersenzitivnost nije nikakav simptom, a tako ni simptom anksioznosti.
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#211 Re: Hipersenzitivnost

Post by Rolo »

-
Marx25
Posts: 42
Joined: 08/01/2015 19:02

#212 Re: Hipersenzitivnost

Post by Marx25 »

Slucajno sam naletio na ovu temu i nevjerovatno pronasao sam se u ovome ali totalno.Depresija i anksioznost su mi rasli tijekom vremena i to bas zbog ove hipersenzitivnosti i dobio sam i neke antidepresive posto sam isao kod neuropsihijatra zbog tegoba i fizickih a i psihickih unutar sebe,od visokog tlaka,neopravdanih strahova,trzanja,a to mi se nikad nije desavalo,pa do nekih tegoba gdje sam stvarno mislio da imam neki zdravstveni problem,ali s tim antidepresivima nestao je i umor i vecina tih problema i simptoma.Proslo je vec godinu dana i nedavno sam se skinuo s antidepresiva i ovo sam procitao i siguran sam da je citav problem u ovome,te molio bi da mi neko kaze kako je sebi pomogao da ne bude hipersenzitivan i sta ublazava tegobe tog tipa,citao sam da gospina trava ili kantarion pomaze,a ako ima neko konkretno ko ima sa ovim problema neka kaze sta bi moglo da pomogne bio bi zahvalan.
Marx25
Posts: 42
Joined: 08/01/2015 19:02

#213 Re: Hipersenzitivnost

Post by Marx25 »

I usput ako ko zna da pitam gdje se ima kupiti gospina trava-kantarion caj i kolika je cijena?
User avatar
ronnie
Posts: 3196
Joined: 22/10/2013 19:28

#214 Re: Hipersenzitivnost

Post by ronnie »

-
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#215 Re: Hipersenzitivnost

Post by kerima1 »

Marx25 wrote:Slucajno sam naletio na ovu temu i nevjerovatno pronasao sam se u ovome ali totalno.Depresija i anksioznost su mi rasli tijekom vremena i to bas zbog ove hipersenzitivnosti i dobio sam i neke antidepresive posto sam isao kod neuropsihijatra zbog tegoba i fizickih a i psihickih unutar sebe,od visokog tlaka,neopravdanih strahova,trzanja,a to mi se nikad nije desavalo,pa do nekih tegoba gdje sam stvarno mislio da imam neki zdravstveni problem,ali s tim antidepresivima nestao je i umor i vecina tih problema i simptoma.Proslo je vec godinu dana i nedavno sam se skinuo s antidepresiva i ovo sam procitao i siguran sam da je citav problem u ovome,te molio bi da mi neko kaze kako je sebi pomogao da ne bude hipersenzitivan i sta ublazava tegobe tog tipa,citao sam da gospina trava ili kantarion pomaze,a ako ima neko konkretno ko ima sa ovim problema neka kaze sta bi moglo da pomogne bio bi zahvalan.
Imas li jace lupanje srca ili artmiju popraceno strahom i grcenjem misica,trzanjem?
Marx25
Posts: 42
Joined: 08/01/2015 19:02

#216 Re: Hipersenzitivnost

Post by Marx25 »

kerima1 wrote:
Marx25 wrote:Slucajno sam naletio na ovu temu i nevjerovatno pronasao sam se u ovome ali totalno.Depresija i anksioznost su mi rasli tijekom vremena i to bas zbog ove hipersenzitivnosti i dobio sam i neke antidepresive posto sam isao kod neuropsihijatra zbog tegoba i fizickih a i psihickih unutar sebe,od visokog tlaka,neopravdanih strahova,trzanja,a to mi se nikad nije desavalo,pa do nekih tegoba gdje sam stvarno mislio da imam neki zdravstveni problem,ali s tim antidepresivima nestao je i umor i vecina tih problema i simptoma.Proslo je vec godinu dana i nedavno sam se skinuo s antidepresiva i ovo sam procitao i siguran sam da je citav problem u ovome,te molio bi da mi neko kaze kako je sebi pomogao da ne bude hipersenzitivan i sta ublazava tegobe tog tipa,citao sam da gospina trava ili kantarion pomaze,a ako ima neko konkretno ko ima sa ovim problema neka kaze sta bi moglo da pomogne bio bi zahvalan.
Imas li jace lupanje srca ili artmiju popraceno strahom i grcenjem misica,trzanjem?
Prije sam imao dok nisam poceo s antidepresivima ali onda nestao je i taj strah trzanje lupanje srca..
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#217 Re: Hipersenzitivnost

Post by kerima1 »

Vratit ce se to dok 'izlape' antidepresivi, kupi negdje biljne kapi od gloga djeluje smirujuce pomaze kod opustanja da lakse zaspis.provjereno ja sam to trosila kod istih problema.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#218 Re: Hipersenzitivnost

Post by lijepa u dusi »

Cijeli zivot ljudi me zovu plackom. Situacije koje drugi ni ne primijete, mene rasplacu. Mali je broj filmova, knjiga, koje nisam kroz suze gledala/citala. Analiziram svacije rijeci vise puta, lahko se uvrijedim ali brzo zaboravim. Brzo planem, a jos brze smirim. Onda mi bude zao svega sto sam rekla iako se i u bijesu mogu kontrolisati jer ne zelim povrijediti osobu s kojom se svadjam. Ako je ipak povrijedim, bude mi makar jednako tesko. Sebe uvaljujem u neprilike kako bih drugima izasla u susret i pomogla im. Preosjetljiva na psihicku i fizicku bol, ne znam se nositi sa stresnim situacijama, padovima u zivotu, shvatam to tragicno u tolikoj mjeri da sebe dovedem do nervnog sloma i teske depresije. "Ovisna" sam o osobama koje volim, ne mogu podnijeti zategnute odnose. Kad volim, volim cijelim bicem, kad patim, patim dugo, iskreno, opet cijelim bicem. Intenzivno osjecam sve, od radosti, zaljubljenosti, srece, ponosa, do ljubomore i straha. Mrzim nekulturu i neobazrivost drugih ljudi, a s obzirom da zivim u zgradi zivci su mi vjecito napeti ko strune. Jos uvijek se bojim mraka, pauka, insekata i burno reagujem iznenadno dovedena u bliski kontakt. Sve me lahko iscrpi iako svoje zadatke obavljam savrseno ili se ni ne hvatam u kostac s njima, ali uvijek krecem 5 do 12 jer sam konstantno umorna da bih pocela ranije. Kad nemam obaveza, kad je lose vrijeme, provest cu mjesec dana bez da izadjem iz kuce, cak i do prodavnice i ne osjecam se kao da imam problem s tim. Smiruje me sunce, lijepo vrijeme, tisina, boravak iznad grada.

Ono sto me najvise umara su moja ocekivanja od drugih ljudi, konstantno ocekujem da se drugi odnose prema meni kao i ja prema njima, a ne dobijem ni pola paznje, vremena, empatije koju sam nesebicno poklonila. I mrzim sto sam "pekmez" pa bol osjecam puno intenzivnije, a i za glupost mi izadje modrica automatski, za nesto sto drugi ljudi ni ne osjete.
Eto, sve do sad sam mislila da sam razmazena, lose odgojena, a ustvari samo imam dijagnozu :D fair enough
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#219 Re: Hipersenzitivnost

Post by Bluemore »

Marx25 wrote:I usput ako ko zna da pitam gdje se ima kupiti gospina trava-kantarion caj i kolika je cijena?
mozete koristiti i ulje kantariona
Marx25
Posts: 42
Joined: 08/01/2015 19:02

#220 Re: Hipersenzitivnost

Post by Marx25 »

kerima1 wrote:Vratit ce se to dok 'izlape' antidepresivi, kupi negdje biljne kapi od gloga djeluje smirujuce pomaze kod opustanja da lakse zaspis.provjereno ja sam to trosila kod istih problema.
Kako mislis vratice se dok izlape antidepresivi.Pa valjda bi trebalo to da se ne vraca,a ja bi samo da potpomognem to ali s biljne strane,nikad vise tablete nikakve naprave biljku od osobe iako pomognu.Imam i sum u usima jako los i volio bi da mi se i to otkloni nekako,al ne znam nacin.Te biljne kapi od gloga su samo po potrebi znas li nesto konstantnije i bolje sto pomaze na duze staze i regenerise tijelo,da mi spusti ovaj tlak i stres konstantan u tijelu bez razloga?Sta mislis o caju gospina trava i gdje to ima kupiti ?Htio bi misljenje i za neku valerijanu i ginseng jer sam cuo da i to dosta pomaze kod tjeskobe i zabrinutosti.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#221 Re: Hipersenzitivnost

Post by kerima1 »

Marx25 wrote:
kerima1 wrote:Vratit ce se to dok 'izlape' antidepresivi, kupi negdje biljne kapi od gloga djeluje smirujuce pomaze kod opustanja da lakse zaspis.provjereno ja sam to trosila kod istih problema.
Kako mislis vratice se dok izlape antidepresivi.Pa valjda bi trebalo to da se ne vraca,a ja bi samo da potpomognem to ali s biljne strane,nikad vise tablete nikakve naprave biljku od osobe iako pomognu.Imam i sum u usima jako los i volio bi da mi se i to otkloni nekako,al ne znam nacin.Te biljne kapi od gloga su samo po potrebi znas li nesto konstantnije i bolje sto pomaze na duze staze i regenerise tijelo,da mi spusti ovaj tlak i stres konstantan u tijelu bez razloga?Sta mislis o caju gospina trava i gdje to ima kupiti ?Htio bi misljenje i za neku valerijanu i ginseng jer sam cuo da i to dosta pomaze kod tjeskobe i zabrinutosti.
Mislim zato sto sam imala slican problem.kantarion imas u svim apotekama kupiti imas i upustva za koristenje na njima.citaj za sta koja biljka sluzi recimo kantarion ti je kod teze depresije i uzima se na duze vrijeme konstantno da bi mogao pomoci.sum u usina nestaje koristenjem kapi od gloga u tvom slucaju sum dolazi od slabih zivaca kao i sve ostalo sto si naveo.glog se isto uzoma duze vrijeme da bi potpuno nestalo navedenih problema.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2520
Joined: 16/06/2014 20:33

#222 Re: Hipersenzitivnost

Post by Dosadno mii »

Znaci ovo je u pitanju :D
Marx25
Posts: 42
Joined: 08/01/2015 19:02

#223 Re: Hipersenzitivnost

Post by Marx25 »

kerima1 wrote:
Marx25 wrote:
kerima1 wrote:Vratit ce se to dok 'izlape' antidepresivi, kupi negdje biljne kapi od gloga djeluje smirujuce pomaze kod opustanja da lakse zaspis.provjereno ja sam to trosila kod istih problema.
Kako mislis vratice se dok izlape antidepresivi.Pa valjda bi trebalo to da se ne vraca,a ja bi samo da potpomognem to ali s biljne strane,nikad vise tablete nikakve naprave biljku od osobe iako pomognu.Imam i sum u usima jako los i volio bi da mi se i to otkloni nekako,al ne znam nacin.Te biljne kapi od gloga su samo po potrebi znas li nesto konstantnije i bolje sto pomaze na duze staze i regenerise tijelo,da mi spusti ovaj tlak i stres konstantan u tijelu bez razloga?Sta mislis o caju gospina trava i gdje to ima kupiti ?Htio bi misljenje i za neku valerijanu i ginseng jer sam cuo da i to dosta pomaze kod tjeskobe i zabrinutosti.
Mislim zato sto sam imala slican problem.kantarion imas u svim apotekama kupiti imas i upustva za koristenje na njima.citaj za sta koja biljka sluzi recimo kantarion ti je kod teze depresije i uzima se na duze vrijeme konstantno da bi mogao pomoci.sum u usina nestaje koristenjem kapi od gloga u tvom slucaju sum dolazi od slabih zivaca kao i sve ostalo sto si naveo.glog se isto uzoma duze vrijeme da bi potpuno nestalo navedenih problema.
A jel bolje ulje od kantariona ili caj,sta je najbolje za anksioznost i depresiju i mirnije tijelo iznutra?Znaci da trazim kapi od gloga i mogu to sve koristiti i kantarion i kapi od gloga ?
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#224 Re: Hipersenzitivnost

Post by kerima1 »

Ulje ti je za vanjske upotrebe koristi caj ako mislis da imas depresiju, pise da se isti pije mjesec 2 puta na dan pa mali odmor i opet jos jedan mjesec.mozes koristiti oboje istovremeno.
The BEN10
Posts: 7563
Joined: 19/09/2011 09:03

#225 Re: Hipersenzitivnost

Post by The BEN10 »

lijepa u dusi wrote:Ono sto me najvise umara su moja ocekivanja od drugih ljudi, konstantno ocekujem da se drugi odnose prema meni kao i ja prema njima, a ne dobijem ni pola paznje, vremena, empatije koju sam nesebicno poklonila. I mrzim sto sam "pekmez" pa bol osjecam puno intenzivnije, a i za glupost mi izadje modrica automatski, za nesto sto drugi ljudi ni ne osjete.
Mislim ipak da se ovakve stvari mogu istrenirati i vremenom insan postane imun na to. Govorim iz ličnog iskustva. :)
Post Reply