Vađenje umnjaka

Sve o zdravlju...
Benjo34
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

#51 Re: Vađenje umnjaka

Post by Benjo34 » 22/11/2019 11:39

Pozdrav

Da se upišem u ovu temu

Prije 3 dana, pocelo me blago boliti zubno meso, gdje izrasta umnjak, do pola je izrastao, vec prije, zubno meso je oteklo nakon jednog dana, bolilo zaista neugono. Otisao zubaru, rekao mi da popijem šta za bolove, i da ispiram zalfiom, kaže izbija treba strpljenja. Jel moguce da ovo prođe bez antibiotika ili?? Vazno je rec da, nakon 24 sata ispiranja zalfijom otok je kao manji, usta mogu vise da otvorim, lakse mi jest i bol je gotovo prestala, jel neko imao slicno iskustvo?

skvo
Has thanked: 12 times

#52 Re: Vađenje umnjaka

Post by skvo » 22/11/2019 14:39

skvo wrote:
05/12/2014 22:03
Meni su sva cetiri umnjaka izrasla pravilno, ravno, kao i svaki drugi zub. Oba donja sam popravljala i oba izvadila. Vadjenje je bilo bolno, kao da nema anestezije. Taj bol je zubar objasnio da to tako mora, da je to tako kod donjih umnjaka. Gornje jos uvijek imam, pa vidjet cemo je li slagao :D

I vadjenje je bilo 20km :)

Elem, nisam neke sreće ni sa gornjim umnjacima. Čini mi se da joj je trebala cijela vječnost da izvadi zub, i na kraju kaže "suha rana". Ni kapi krvi. Navodno je sa vađenjem zuba izvadila i krvni ugrušak, ako sam dobro shvatila. Poslije je nešto gurala u ranu, da izazove krvarenje, ali to je bila tek kap-dvije. Rekla mi je da joj se javim ako bude bolova. A to je bilo nakon par dana kad mi se bol proširila od vilice do ramena i vrata. Onda je opet izazivala krvarenje, ubacila nekakav tufer i privremeno zatvorila ranu i dala mi antibiotik. Poslije sedam dana tufer je ispao, bolovi prestali a rana se zatvarala sporo, čak mjesec.

Jedno divno iskustvo :D

Altsa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

#53 Re: Vađenje umnjaka

Post by Altsa » 23/11/2019 11:04

Zasto je naziv teme vadjenje umnjaka kada tebi nicu i niko ti nije preporucio da ih vadis?

mali Ninja
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

#54 Re: Vađenje umnjaka

Post by mali Ninja » 28/11/2019 07:55

skvo wrote:
22/11/2019 14:39
skvo wrote:
Meni su sva cetiri umnjaka izrasla pravilno, ravno, kao i svaki drugi zub. Oba donja sam popravljala i oba izvadila. Vadjenje je bilo bolno, kao da nema anestezije. Taj bol je zubar objasnio da to tako mora, da je to tako kod donjih umnjaka. Gornje jos uvijek imam, pa vidjet cemo je li slagao :D

Elem, nisam neke sreće ni sa gornjim umnjacima. Čini mi se da joj je trebala cijela vječnost da izvadi zub, i na kraju kaže "suha rana". Ni kapi krvi. Navodno je sa vađenjem zuba izvadila i krvni ugrušak, ako sam dobro shvatila. Poslije je nešto gurala u ranu, da izazove krvarenje, ali to je bila tek kap-dvije. Rekla mi je da joj se javim ako bude bolova. A to je bilo nakon par dana kad mi se bol proširila od vilice do ramena i vrata. Onda je opet izazivala krvarenje, ubacila nekakav tufer i privremeno zatvorila ranu i dala mi antibiotik. Poslije sedam dana tufer je ispao, bolovi prestali a rana se zatvarala sporo, čak mjesec.

Sta te briga, zato je 20KM :D

skvo
Has thanked: 12 times

#55 Re: Vađenje umnjaka

Post by skvo » 28/11/2019 10:04

mali Ninja wrote:
28/11/2019 07:55
skvo wrote:
22/11/2019 14:39
skvo wrote:

Sta te briga, zato je 20KM :D
Prelijepo, prekrasno :D

Gerro
Has thanked: 5 times
Been thanked: 14 times

#56 Re: Vađenje umnjaka

Post by Gerro » 04/02/2020 17:59

Pozdrav. Nadam se da ce mi neko odgovoriti. Imam problem sa donjom osmicom. Haman je izrasla ali me boli meso oko nje bas pa bih je zelio izvaditi i kutarisat je se jer sam i prije imao problema.

Zubar mi je malo ocistio to i dao mi hidrogen da ispiram da se smiri malo situacija. Ne preporucuje vadjenje jer nema karijesa i zub je zdrav nego da mi malo odreze mesa unutra kako bi se oslobodilo prostora a ja bih je radije vadio.

Jel tu ide operacija ili bez operacije? Zub je izrastao 80%.

Preporucujete li da ga vadim na stomatologiji u Sarajevu ili negdje kod privatnika i gdje?

kredenac-ac
Been thanked: 1 time

#57 Re: Vađenje umnjaka

Post by kredenac-ac » 06/02/2020 09:55

Preporuka svima kojima 8ice nepravilno rastu da cim prije slikaju i posavjetuju se sa dobrim zubarom. Ja sam na kraju morala izvaditi sva 4. 2 normalno, 2 operativnim putem. Posljedica su pokrivljeni zubi u obe vilice jer se nije bas na vrijeme reagovalo. Sva 4 sam vadila privatno. Gornja 2 s pjesmom, donje za operaciju su bile prilicno zeznute, bolilo je i oporavak potpuni je trajao 10 dana. Obraz promijenio sve boje od crne do zute kao da me neko isprebijao... antibiotici, tablete peotiv bolova, chymoral, ispiranje kojekakvim tecnostima, uz bas jake glavobolje prva 3 dana, ali se sve prezivi...
I da, sve 4 bile zdrave ali rasle vodoravno

Filter
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

#58 Re: Vađenje umnjaka

Post by Filter » 06/02/2020 10:30

kredenac-ac wrote:
06/02/2020 09:55
Preporuka svima kojima 8ice nepravilno rastu da cim prije slikaju i posavjetuju se sa dobrim zubarom. Ja sam na kraju morala izvaditi sva 4. 2 normalno, 2 operativnim putem. Posljedica su pokrivljeni zubi u obe vilice jer se nije bas na vrijeme reagovalo. Sva 4 sam vadila privatno. Gornja 2 s pjesmom, donje za operaciju su bile prilicno zeznute, bolilo je i oporavak potpuni je trajao 10 dana. Obraz promijenio sve boje od crne do zute kao da me neko isprebijao... antibiotici, tablete peotiv bolova, chymoral, ispiranje kojekakvim tecnostima, uz bas jake glavobolje prva 3 dana, ali se sve prezivi...
moja kcerka isti problem, donje morali vaditi hirurski, jednu pod lokalnom anestezijom, to je bio zajeb teretni, drugu pod opstom.
sad cekamo da se i gornjih kutarisemo, za sad ne prave problem ali ce ubrzo :roll:
operacije radjene na stomatologiji/maksilofacijalnoj

kredenac-ac
Been thanked: 1 time

#59 Re: Vađenje umnjaka

Post by kredenac-ac » 06/02/2020 11:20

Filter wrote:
06/02/2020 10:30
kredenac-ac wrote:
06/02/2020 09:55
moja kcerka isti problem, donje morali vaditi hirurski, jednu pod lokalnom anestezijom, to je bio zajeb teretni, drugu pod opstom.
sad cekamo da se i gornjih kutarisemo, za sad ne prave problem ali ce ubrzo :roll:
operacije radjene na stomatologiji/maksilofacijalnoj

Moje iskustvo je da su gornje zaista smijesne naspram donjih. Odgadjala sam gornje jer sam se bojala bola i operacije opet, a proslo kao obicno vadjenje zuba, bas brzo i gotovo bezbolno. Sretno joj, bice to ok

Altsa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

#60 Re: Vađenje umnjaka

Post by Altsa » 06/02/2020 12:01

Umnjaci mogu napravi pravu zbrku u ustima. Pogotovo je to problem sa osobama koje nose aparatice za ispravljanje zuba jer umnjaci ako rastu nepravilno guraju zube u smjeru u kojem oni nicu pa sav posao koji je napravljen sa aparaticem moze se zaboraviti.
Last edited by Altsa on 07/02/2020 10:52, edited 1 time in total.

Filter
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

#61 Re: Vađenje umnjaka

Post by Filter » 06/02/2020 13:54

kredenac-ac wrote:
06/02/2020 11:20
Moje iskustvo je da su gornje zaista smijesne naspram donjih. Odgadjala sam gornje jer sam se bojala bola i operacije opet, a proslo kao obicno vadjenje zuba, bas brzo i gotovo bezbolno. Sretno joj, bice to ok
nismo jos dobacili do gornjih, a i njih ce morati hirurski odstaniti :roll:
najveci je problem bio jer ni sedmice nisu jos bile izrasle, niti bi izrasle jer su osmice drzale sedmice.
jednu vadili sa nepunih 16 drugu smo radili nakon 12 mjeseci.
sad cekamo da ortodont da signal da se i ove rade, ali cemo gledati da idu obje zajedno, pod jednom sedacijom

@Altsa
tacno tako, deset godina rada i aparatica se sjebalo za dva mjeseca, osmica nabila komplet stranu vilice kad je pocela gurati,
sad opet zica i da se to ispravi, vec je prosla godina i dosta bolje izgleda

Post Reply