slijepo crijevo

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
JoeyTribbiani
Posts: 975
Joined: 28/09/2011 17:46
Location: Uvijek avangarda, nikad kopija

#1 Re: slijepo crijevo

Post by JoeyTribbiani »

Jedi kuhano da ne bi imao problema sa probavom. Zaboravi na fastfood i tako tu hranu. Dosta supe, čajeva. Miruj dok ne izvadis konce...ali ne baš da ležiš po čitav dan. Hodaj, ali bez nekog naprezanja... o tome moraš vodit računa neka 2 mjeseca. Neki kažu i više. Na kontroli se raspitaj za dalje. Sigurno si smršao, pa ćeš morat i normalno jesti da bi to vratio.

Ja sam operis'o prije par godina. Operacija bila početkom oktobra, a termine i teretanu sam uveo u januaru. Eto, pripazi malo i sve će bit ko i prije.
User avatar
JoeyTribbiani
Posts: 975
Joined: 28/09/2011 17:46
Location: Uvijek avangarda, nikad kopija

#2 Re: slijepo crijevo

Post by JoeyTribbiani »

*ići na predavanja :D

Malo sam pozurio. Izvadio konce u ponedjeljak, u utorak bio na fax-u. Ne znam koji mi je klinac bio, sad ne bih toliko žurio ali nisam imao nikakvih problema. Samo pazi na ranu u nekoj gužvi i to je to. Jednostavna je operacija, znaš i sam da ti slijepo crijevo i ne treba. Eto meni je puklo i bilo je zeznuto jer su mi morali dosta čistiti da ne dođe do nekog zučapljenja i većih problema, pa je sve u redu bilo. Samo te konci sad zezaju 100%, lakše je bez njih puno.
cicos
Posts: 90
Joined: 12/01/2012 19:56

#3 Re: slijepo crijevo

Post by cicos »

Morat cu ubrzo operisat laparoskopski sl.crijevo. Da li je neko vec radio, kakva su iskustva i koliko dugo se lezi u bolnici? :)
User avatar
Qler
Posts: 23606
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#4 Re: slijepo crijevo

Post by Qler »

I ja sam lezao 5 ili 7 dana, ali sam bio mali, mislim '96 da sam operisao. U glavnom super je :) Kada sam izasao dajdza mi dao da provozam auto :)
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#5 Re: slijepo crijevo

Post by zvrk »

ne znam kako fercera ta laporaskopija, rez je vjerovatno manji i to je to,
tj tri rupice :)

ali nakon opste anestezije, bez tri dana lezanja nema kuci iz bolnice

zabranjeno jesti banan i kruske par mjeseci :)
cicos
Posts: 90
Joined: 12/01/2012 19:56

#6 Re: slijepo crijevo

Post by cicos »

:) Valjda nije nista strasno :D da ne panicarim bezveze :D
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#7 Re: slijepo crijevo

Post by zvrk »

meni nije nista curilo ni dana

slijepo sam radila kasicnim rezom

ali sam imala i laporaskopsku operaciju

valjda je bitno pravo da je rana suha...
idete li na kontrole?
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#8 Re: slijepo crijevo

Post by zvrk »

na prvi znak povisene temperature - odmah u hitnu

:S

valjda sve bude ok
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#9 Re: slijepo crijevo

Post by zvrk »

hvala Bogu, nadam se da je sve ok, ako ste vec bili na kontroli
tj da je to nesto sto curi u granicama normale :)
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#10 Re: slijepo crijevo

Post by zvrk »

meni su bili rekli banane i kruske ni pod razno

ostalo - vrlo umjereno, zbog unutrasnjih konaca tj probave - da ne dodje dodje do pucanja pri naprezanju dok se olkasavate :)
skuhlo
Posts: 228
Joined: 13/02/2009 20:00
Location: abrinjaDonjo

#11 Re: slijepo crijevo

Post by skuhlo »

zvrk wrote:meni su bili rekli banane i kruske ni pod razno

ostalo - vrlo umjereno, zbog unutrasnjih konaca tj probave - da ne dodje dodje do pucanja pri naprezanju dok se olkasavate :)
Ni hranu koja stvara gasove, grah npr. :-D Ja sam operisao '97 (bio sedmi osnovne). Dok sam ležao u bolnici vidio na onom svom grafiku da su mi leukociti znatno iznad normale i istripovao da imam leukemiju a da je slijepo crijevo šupljak. :lol:
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#12 Re: slijepo crijevo

Post by Lucazode »

skuhlo wrote:
zvrk wrote:meni su bili rekli banane i kruske ni pod razno

ostalo - vrlo umjereno, zbog unutrasnjih konaca tj probave - da ne dodje dodje do pucanja pri naprezanju dok se olkasavate :)
Ni hranu koja stvara gasove, grah npr. :-D Ja sam operisao '97 (bio sedmi osnovne). Dok sam ležao u bolnici vidio na onom svom grafiku da su mi leukociti znatno iznad normale i istripovao da imam leukemiju a da je slijepo crijevo šupljak. :lol:
Jesi spustio leukocite?
Odblokiraj PP klasičaru :D
_Korisnicko_ime_
Posts: 13
Joined: 05/08/2012 12:48

#13 Re: slijepo crijevo

Post by _Korisnicko_ime_ »

Ja sam otpusten treci dan poslije operacije, u utorak dosao, operisan navecer, a u petak ujutro u 8h kuci. Na operacju otisao u 20h u 22h se probudio u sobi i odmah ustao na noge, krenuo bio do wc-a, al' vratili me s pola hodnika nazad u krevet :D a vec sutra ujutro obisao pola bolnice da nadjem rodjaka jer je on dosao isti dan kad i ja, samo na drugo odjeljenje. Meni su rekli samo da se pazim teske hrane dok ne izvadim konce, a to je bilo poslije operacije sedmi dan i da nekih 2-3 mjeseca ne podizem nista teze od 5kg.
cicos
Posts: 90
Joined: 12/01/2012 19:56

#14 Re: slijepo crijevo

Post by cicos »

Koliko dugo vas je nakon operacije bolila rana? Mene 10ti dan nakon operacije boli vise nego prvih dana, uz malo povisenu temperaturu. Doktor kaze da je to sve uredu, ali opet me zabrinjava...
User avatar
Poison_Ivy
Posts: 206
Joined: 28/05/2010 23:01
Location: GB
Contact:

#15 Re: slijepo crijevo

Post by Poison_Ivy »

cicos wrote:Koliko dugo vas je nakon operacije bolila rana? Mene 10ti dan nakon operacije boli vise nego prvih dana, uz malo povisenu temperaturu. Doktor kaze da je to sve uredu, ali opet me zabrinjava...
Imala sam temperaturu 38.5 i bolove nekih 5 dana boravka u bolnici, nakon toga sam izasla na svoju odgovornost jer me nisu htjeli jos pustiti kuci. Temperaturu vise nisam ni mjerila a bolovi su nastavili jos neko vrijeme i poslije vadjenja konaca. Mislim da je to sve normalno u neku ruku jer je tijelo ipak dozivjelo neku vrstu traume, tako da se pokusava izboriti s time. Meni je najbolji savjet bio da se sto vise krecem i ne sjedim previse, znaci malo lezanja i setanje i sve to jako brzo prodje, samo bez previse sekiracije.
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#16 Re: slijepo crijevo

Post by zvrk »

kakavdanakneiskustvu wrote:zna li ko smije li se kikiriki jesti poslije operacije?

ni pod razno - bar ne u vecim kolicinama
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#17 Re: slijepo crijevo

Post by zvrk »

nista :)

matematika je prosta
ne smijete jesti nista tj trebate se cuvati hrane koja ce uciniti stolicu tako tvrdom da se naprezete toliko da popucaju unutrasnji savovi
generation
Posts: 28
Joined: 11/03/2010 19:26

#18 Re: slijepo crijevo

Post by generation »

kompot od suhih sljiva prvi 10 dana svakodnevno za olaksavanje stolice.
Post Reply