Kako zaštitit psa od krpelja?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#26 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by jaca-maca »

Koje je pouzdano sredstvo protiv krpelja pored Frontline-a i Strongholda-a sto se tice onih ampula?
ana23
Posts: 16
Joined: 10/05/2012 19:00

#27 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by ana23 »

Pasiflora wrote:Kupi Scalibour ogrlicu i ne brini. U ove 3 godine od kada je moj pas ima - 2 puta sam nasla mrtvog krpelja na njegovom jastuku. Osim toga nista. Iz visegodisnjeg iskustva ti kazem da je (za sada) na nasem trzistu ovo najbolji preparat. I ne panici - nije svaki krpelj smrtonosan, koliko god da je odvratan.
edit: Ne pretjeruj sa otvaranjem istih tema

Moj pas ima tu ogrlicu kupili smo mu je prije 2 mjeseca,krpelj se opet zakačio i nije bio mrtav.Al eto valjda cu negdje naci neki bolji preparat .
User avatar
una_bo
Posts: 628
Joined: 14/04/2010 15:50

#28 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by una_bo »

mi koristimo za naše pse scalibor. dosad nisam imala problema iako je jedan pomeranac i on kupi te krpelje kao lud.
ali pse treba svaki dan pregledati, ništa nije dovoljno efikasno protiv te gamadi, eno preživjeli su i u svemiru... http://www.urbancult.hr/nametnik-koji-b ... -9893.aspx
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#29 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by zelenashica »

jaca-maca wrote:Koje je pouzdano sredstvo protiv krpelja pored Frontline-a i Strongholda-a sto se tice onih ampula?
Ja glasam za Frontline.

Što se tiče krpelja, iz iskustva mogu reći da i čak ako je kompletan krpelj odstranjen i ranica dezinfikovana postoji opasnost od zatrovanja...... :roll: Pregledati sluznicu usne šupljine i pratiti promjenu boje zubnog mesa.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#30 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Cholina_Lokica »

Sirce i bijeli luk u trenutnim okolnostima :mrgreen:
User avatar
Janjicar
Posts: 5458
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#31 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Janjicar »

Cholina_Lokica wrote:Sirce i bijeli luk u trenutnim okolnostima :mrgreen:
:thumbup: bijeli luk definitivno pomaze
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#32 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by jaca-maca »

zelenashica wrote:
jaca-maca wrote:Koje je pouzdano sredstvo protiv krpelja pored Frontline-a i Strongholda-a sto se tice onih ampula?
Ja glasam za Frontline.

Što se tiče krpelja, iz iskustva mogu reći da i čak ako je kompletan krpelj odstranjen i ranica dezinfikovana postoji opasnost od zatrovanja...... :roll: Pregledati sluznicu usne šupljine i pratiti promjenu boje zubnog mesa.
Ja sam prije koristila Frontline i nisam nesto bila zadovoljna. Presla sam na Stronghold i ok je, mada mi je najpouzdanija Scalibor ogrlica. Iz razloga sto trenutno ne mogu da kupim Stronghold, a ne kupuje mi se Frontline, zanima me koje sredstvo jos postoji pored ova dva, posto mislim da ogrlica nije dovoljna zastita...
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#33 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Friesian »

bijeli luk na koji nacin?
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#34 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Cholina_Lokica »

Friesian wrote:bijeli luk na koji nacin?
U hranu stavis da pojede, ide jedan manji cehan na 15kg
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#35 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Friesian »

izmedju ostalog: (misli se na luk, bijeli luk, vlasac i prasu)
Garlic was once thought of as a “home remedy” for flea infestations; however, it has been shown to be ineffective and is not recommended by Pet Poison Helpline. These vegetables can cause red blood cell destruction (specifically, Heinz body formation) and result in anemia. Ingestion of onions or garlic greater than 0.5 percent of a dog’s body weight is potentially toxic.

P.S. macke i japanske pasmine pasa su jos osjetljivije..
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#36 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Cholina_Lokica »

Pa da, manji cehan na 15 kila je neka manja doza od toga sto se ne preporucuje
User avatar
Janjicar
Posts: 5458
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#37 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Janjicar »

I ne preporucuje se svaki dan davanje
nego u razmaku od 2-3 dana

Bijeli luk jaca imunitet psa

Uzmete "glavicu" bijelog luka i ona ima one male dijelove, "česmo" se zove
1-2 "česma" dati i onda za 2-3 tako

Dati to u mjesecu tako par puta, ne redovno ( ja nisam redovno davao tako da ne znam koji su efekti :D )
User avatar
I am Happy
Posts: 10216
Joined: 25/04/2011 14:19
Location: Profil/Postavke. Vracam avatar koji mi klix redovno izbrise

#38 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by I am Happy »

kokuz_sa wrote:imas podforum za kucne ljubimce..i 1 krpelj na cuki sta ce mu ba bit sta si zakukala toliko..imas uzet u vet apotekama one djavle za krpelje ili ogrlicu mu onu nabavis i eto
Jok...
Moj je krepao prije 2 mjeseca.... od jednog krepelja :sad: tako da....
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#39 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Friesian »

kokuze, nije fazon u krpelju vec u parazitu kojeg taj parazit prenosi..
User avatar
I am Happy
Posts: 10216
Joined: 25/04/2011 14:19
Location: Profil/Postavke. Vracam avatar koji mi klix redovno izbrise

#40 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by I am Happy »

Friesian wrote:kokuze, nije fazon u krpelju vec u parazitu kojeg taj parazit prenosi..
Bas to..
Nisam ni ja znao dok mi se to nije desilo :(

Procitaj malo o krpeljima...mi i nismo svjesni koliko su opasni......
Da sam znao odmah da se pas nece izvuci uspavali bi ga...kako se jadan napatio :sad:
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#41 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Cober »

Sve o krpeljima i vrlo smrtonosnoj piroplazmozi, kao i o parvu, već postoji napisano... a ima i google

http://www.klix.ba/forum/viewtopic.php?f=41&t=74843

Nevjerovatno je kako ljudi godinama raspravljaju i postavljaju ista pitanja a da prvo ne pročitaju davno servirane odgovore. Pa se čak ni ne raspitaju o preparatu koji koriste, niti pročitaju vrlo jasne upute.. Frontline ne odbija krpelja da se zakači, usmrti ga i on otpada nakon 24 sata, a što je uglavnom prekratak period da bi uspio prenijeti zarazu.. Scalibur je bolja zaštita, ali takođe nije takav repelent koji u potpunosti odbija napade nametnika u startu.. Takvi repelenti popot nekih jeftinih otrovnih ogrlica i prašaka tipa DDT-a koji bi u startu odbili ili usmrtili krpelja ili buhu nisu preporučljivi, jer su veoma štetni i otrovni i za psa.
User avatar
una_bo
Posts: 628
Joined: 14/04/2010 15:50

#42 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by una_bo »

Problem je što su krpelji mutirali i što sada prije zaraze domaćina, dakle nekad je krpelj mogao biti na psu i do 30 sati da ga ne zarazi, a sad se to vrijeme smanjilo. Postoje i one zaštitne vakcine, ja sam ih htjela voditi u zg da im daju, ali vakcina je samo protiv lajmske, ne protiv piro. ne želim da im dajem imizol bez razloga i bezveze da ih trujem. mi smo svakog krpelja skinuli u roku par sati. najvažnije je pregledati psa poslije svake šetnje i ako se već nađe krpelj, pratiti boju desni i urina.
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#43 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by zengi »

Hej ljudi, ja sam neki dan oborio licni rekord jer sam u par sati fasovao 5 krpelja. Da dobro ste procitali, ne moji psi NEGO JA. Prosetao malo po visokoj travi koja je bila do pojasa obucen u pantalone i maicu kratkih rukava i tacno u predjelu pojasa sam zaradio 5 komada. Od tih 5 dva se jos nisu bila prikacila ali tri jesu, doduse tek su poceli sa sisanjem. Sta rekoste, jeli ta piro opasna i po ljude ili samo cuke?
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#44 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Friesian »

Po pse.. Ali ljudi mogu nadrljati iz drugih razloga.. :-)
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#45 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by zengi »

Friesian wrote:Po pse.. Ali ljudi mogu nadrljati iz drugih razloga.. :-)
Dobro znam za Lyme i standardnu infekciju ali imal jos koja?
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#46 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Maybach »

Kad citam ove teme o krpeljima,drago mi je sto se na mog psa jos nikad ni jedan nije ufatio,a stavimo samo jedan frontline u proljece.I stalno je po nekoj travurini.Pitam se sta ima u njegovoj kozi da odbija krpelje.Mozda bi se mogao napraviti protuotrov :evil:
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#47 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by zengi »

Maybach wrote:Kad citam ove teme o krpeljima,drago mi je sto se na mog psa jos nikad ni jedan nije ufatio,a stavimo samo jedan frontline u proljece.I stalno je po nekoj travurini.Pitam se sta ima u njegovoj kozi da odbija krpelje.Mozda bi se mogao napraviti protuotrov :evil:
Ne mogu da vjerujem jarane!!! da li si siguran ili ih ti to mozda ne primjetis ali moji dobiju bukvalno stotine tokom sezone. Hvala Bogu, do sad nisu dobili nikavih bolesti ali krpelje skidam svaki dan. Evo vidis da sam i ja dobio u jednom danu 5 komada.

Mogao bi mi ti posuditi svog psa da se malo istrljam sa njim po citavom tijelu, mozda pomogne. :lol: :lol: :lol:
User avatar
I am Happy
Posts: 10216
Joined: 25/04/2011 14:19
Location: Profil/Postavke. Vracam avatar koji mi klix redovno izbrise

#48 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by I am Happy »

zengi wrote:
Friesian wrote:Po pse.. Ali ljudi mogu nadrljati iz drugih razloga.. :-)
Dobro znam za Lyme i standardnu infekciju ali imal jos koja?
Opasno je to za svakoga...jer su prenosnici raznih bolesti...
Bolje doktoru odmah nego...
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#49 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by jaca-maca »

Maybach wrote:Kad citam ove teme o krpeljima,drago mi je sto se na mog psa jos nikad ni jedan nije ufatio,a stavimo samo jedan frontline u proljece.I stalno je po nekoj travurini.Pitam se sta ima u njegovoj kozi da odbija krpelje.Mozda bi se mogao napraviti protuotrov :evil:
I kod mene je bila ista situacija, nisam nikada krpelja vidjela na njoj do 3. godine zivota kada ju je ujeo zarazen krpelj...
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#50 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Friesian »

Ma krpelja ima na svakom psu samo sto ih vlasnik ne vidi..
@zengi Ljudi su u vecini slucajeva osjetljivi na sam ujed i vrlo lako se dobije groznica ili jos gore, a i ne daj Boze nikome, encefalomijeliti.. Mene su dva ujela i nista mi nije bilo ali ovo gore su zvanicni podaci.. Cak sam jednog ostavio malo da se najede prije smrti :-)
Post Reply