Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Jem
Posts: 58
Joined: 12/03/2010 13:23

#1 Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by Jem »

Pozz :bih:

Udomila sam dva psica, uskoro ce imati 3 mjeseca i zanima me koliko je specijalna ishrana zaista potrebna?
Gledala sam po marketima hranu za pse, stenad, ima dosta vrsta i cijene su uglavnom ne bas tako povoljne s obzirom da ovi moji mnogo jedu :lol:
Kada pricam sa prijateljima o tome, misljenja su razlicita. Uglavnom svi kazu, kakva specijalna hrana, mi smo svom psu davali ostatke rucka i bio je ziv i zdrav dugo i nista mu nije falilo. :oops:

Ja ipak zelim da moji ljubimci imaju sto bolju hranu, pa me zanima, koju kupiti, vecu kolicinu a ne da bude tolikooo skupo :?: (npr. royal canin je preskuuuuuuuuupa hrana :shock: )
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#2 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by Friesian »

ma sad je to relativno.. pretezno se misli: Sto skuplja hrana to je bolja.. ja imam kuju njemackog ovcara staru 4 godine i od kako je dosla osnovni obrok joj je ta 'specijalna' hrana za pse... dodatni je ono sto joj ja napravim... ali bez zacina osim soli jer je njihov GI trakt dosta drugaciji od ljudskog... danas se na trzistu mogu naci upravo te dosta skupe hrane sto bas i nije toliko neophodno osim ukoliko pas ima nekih problema pa je potrebna odredjena smjesa... dakle, hocu reci da ja svojoj kuji kupujem Fun Dog koja kosta oko 30 KM 20 kg... prezadovoljan sam sa njom... mislim da na forumu negdje imam njenu sliku... ona je super jede, nema zdravstvenih problema, dlaka je sjajna sto su opet odlike dobre hrane...to je jela i kad je imala stence, naravno uz dodatke za povecanje energije... ono sto moram napomenuti kod te hrane je to da ukoliko neko hoce da kupi neka kupuje crvenu vrecu.. jer imaju jos i dva pakovanja (narancasta i ljubicasta) koje i nisu bas kvalitet... ukoliko imas love da priustis vrecu skupe hrane opet najbolja opcija za ustedu je jedna vreca skupe i, otprilike, dvije vrece Fun Dog-a... samim tim dobices na kolicini a dosta ces ustediti...

P.S. meni isto tako govore mnogi da kupujem skupu hranu a i oni sami imaju pse sa zdravstvenim problemima sto opet najprije moze biti od neodgovarajuce ishrane...

i za kraj... na sta god da se odlucis najbitnije je da tvoj pas to voli da jede kao i to kakav je kvalitet dlake kao rezultat svega...

puno srece..
User avatar
Baby
Posts: 694
Joined: 04/06/2008 13:14

#3 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by Baby »

Ja svojim ne dajem nikakvu specijalnu hranu već ono što im odgovara...
Friesian ne znam je li se radi o istoj ali i moje jedu neku hranu ugl piše mix dog i ima crveno,rozo i naranđasto pakovanje.20 kg negdje 30 km.Uglavnom prezadovoljna sam nema proljeva samo im malo kakica vuče na zelenu zbog zelenih kroketa,da li je to normalno?
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#4 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by Friesian »

to ti se desava ukoliko im dajes to ljubicasto pakovanje i to je taj Mix... zelena je zbog toga sto sadrzi dosta zitarica... uglavnom, ko ima kucu hrana mu u tom slucaju pomaze u zaobilazenju nagazno-razmaznih mina u dvoristu koje su fluorescentne.. :) :)

zato sam i napomenuo da je najbolja crvena vreca na kojoj pise Adult...
User avatar
Baby
Posts: 694
Joined: 04/06/2008 13:14

#5 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by Baby »

Eh,da koja sam sreće ja prvo pakovanje pa rozo :D
Sljedeći put uzimam crveno.
Sa Bonamijem smo jako pogriješili,Bella je imala često proljev a i nije im se nešto sviđala.
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#6 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by Friesian »

hhahahha... sad si me zabrinula da ja mozda nesvjesno pisem pod tvojim nickom... razlog: i ja sam pogrijesio koristeci Bonami, moja kuja je isto imala proliv a uz to zove se Bella.... haha
spectra
Posts: 175
Joined: 11/11/2004 17:10
Location: rajvosa-x.com

#7 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by spectra »

Ma, ako je ljubimac zdrav, onda je najbolja raznovrsna i svjeza hrana, bez mnogo zacina, koju i ti jedes :) ..

Ako ima genetski sklonost ka nekim bolestima, onda je dobro uzeti neku koja regulira te nepravilnosti (a to su obicno ove malo skuplje hrane tipa Royal Canin i Hill's, koju vec veterinar preporuci)...

Prema tome, ako je sve ok, ja ne bih uzimala specijalnu hranu, osim ako nemas vremena da kuhas ni za sebe.. :)
User avatar
Jem
Posts: 58
Joined: 12/03/2010 13:23

#8 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by Jem »

Probali su royal canin i dopada im se (a njima se inace sve dopada :D ).
Onda smo uzeli Pedigree, isto su sve pojeli.
Nikakvih problema sa njima nemamo. Hvala Bogu zdravi su.
Kakav je Chapi? ili Konzumova hrana za pse, K-plus? :)
magdalenax
Posts: 30
Joined: 16/10/2008 12:40

#9 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by magdalenax »

Jem wrote:Probali su royal canin i dopada im se (a njima se inace sve dopada :D ).
Onda smo uzeli Pedigree, isto su sve pojeli.
Nikakvih problema sa njima nemamo. Hvala Bogu zdravi su.
Kakav je Chapi? ili Konzumova hrana za pse, K-plus? :)
Pedigree nemoj. Mozes im kuhati al nesto raznovrsno ako ti nije tesko. Chapi sam davno dala dvije tri konzerve i pojele su (al one pojedu sve:). Meni je super Acana, super dlaka, bez povracanje itd.

Pogledaj ovdje:
http://www.dogfoodanalysis.com/ Ja sam bila veoma neprijatno iznenadjena recenzijom Hillsa, koji je katastrofalno skup...
spectra
Posts: 175
Joined: 11/11/2004 17:10
Location: rajvosa-x.com

#10 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by spectra »

magdalenax wrote:
Jem wrote:Probali su royal canin i dopada im se (a njima se inace sve dopada :D ).
Onda smo uzeli Pedigree, isto su sve pojeli.
Nikakvih problema sa njima nemamo. Hvala Bogu zdravi su.
Kakav je Chapi? ili Konzumova hrana za pse, K-plus? :)
Pedigree nemoj. Mozes im kuhati al nesto raznovrsno ako ti nije tesko. Chapi sam davno dala dvije tri konzerve i pojele su (al one pojedu sve:). Meni je super Acana, super dlaka, bez povracanje itd.

Pogledaj ovdje:
http://www.dogfoodanalysis.com/ Ja sam bila veoma neprijatno iznenadjena recenzijom Hillsa, koji je katastrofalno skup...
Ma da, iskustva s tom hranom su razlicita. - Imas i ovdje: http://foursoftpaws.yuku.com/forum/viewtopic/id/2510
Recimo, moj macak nece da je primirise..a uzela sam je prvenstveno zbog zdravstvenih problema koje ima.
Srecom, postoji i Royal Canin s istom namjenom, koju mi je preporucio vet.
I licno smatram da je u poredjenju ove dvije Royal Canin mnogo kvalitetniji (a vjerovatno i ukusniji :) ).
User avatar
Jem
Posts: 58
Joined: 12/03/2010 13:23

#11 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by Jem »

Zasto ne Pedigree? :o
User avatar
anjusha
Posts: 1784
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#12 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by anjusha »

Ma nece vas niko banovati zbog offanja (jos) ali ce vam izbrisati postove i dati upozorenje da tako ne nastavite dalje. Za blize upoznavanje i otkrivanje zajednickih vam stvari postoji pp :D
magdalenax
Posts: 30
Joined: 16/10/2008 12:40

#13 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by magdalenax »

Jem wrote:Zasto ne Pedigree? :o
Zato sto nije kvalitetan. Evo pogledaj, dosta su detaljne te recenzije:
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... t=&radius=
User avatar
Jem
Posts: 58
Joined: 12/03/2010 13:23

#14 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by Jem »

Hvala na linku :)
Kupili smo im neku "francusku" hranu, ne znam tacno kako se zove, nesto sa C ... iii ne vole je :(
Nist, morat cemo neku drugu hranu kupiti. A ovu cu najvjerovatnije pokloniti jer ima 4 kg a potrosili smo malo :)
bars
Posts: 52
Joined: 04/02/2010 15:16

#15 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by bars »

pokusaj sa happy dog-om covjek dovlaci na kucnu adresu 20 kg 70 KM
Mimm
Posts: 21
Joined: 24/03/2010 12:38

#16 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by Mimm »

Ja svoje pse hranim Active hranom, proizvodjac Versele Laga Belgija, hrana kosta 15kg- oko 55KM, ja je kupujem u Pet Shopu u Kolodvorskoj ulici. (ima je i na Mojmilu).
magdalenax
Posts: 30
Joined: 16/10/2008 12:40

#17 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by magdalenax »

Jem wrote:Hvala na linku :)
Kupili smo im neku "francusku" hranu, ne znam tacno kako se zove, nesto sa C ... iii ne vole je :(
Nist, morat cemo neku drugu hranu kupiti. A ovu cu najvjerovatnije pokloniti jer ima 4 kg a potrosili smo malo :)
A to je klasika. Covjek kupi neku super i skupu hranu a oni ne jedu, eto kao ne vole je :) Tako da smo i mi onda kupili nesto drugo, iako ova moja druga jadnica koju smo na ulici nasli, jede sve..osim voca i povrca, to prvo "provjeri" da li to ova starija jede :-D
nera18
Posts: 1563
Joined: 27/09/2009 13:35

#18 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by nera18 »

spectra wrote:
magdalenax wrote:
Jem wrote:Probali su royal canin i dopada im se (a njima se inace sve dopada :D ).
Onda smo uzeli Pedigree, isto su sve pojeli.
Nikakvih problema sa njima nemamo. Hvala Bogu zdravi su.
Kakav je Chapi? ili Konzumova hrana za pse, K-plus? :)
Pedigree nemoj. Mozes im kuhati al nesto raznovrsno ako ti nije tesko. Chapi sam davno dala dvije tri konzerve i pojele su (al one pojedu sve:). Meni je super Acana, super dlaka, bez povracanje itd.

Pogledaj ovdje:
http://www.dogfoodanalysis.com/ Ja sam bila veoma neprijatno iznenadjena recenzijom Hillsa, koji je katastrofalno skup...
Ma da, iskustva s tom hranom su razlicita. - Imas i ovdje: http://foursoftpaws.yuku.com/forum/viewtopic/id/2510
Recimo, moj macak nece da je primirise..a uzela sam je prvenstveno zbog zdravstvenih problema koje ima.
Srecom, postoji i Royal Canin s istom namjenom, koju mi je preporucio vet.
I licno smatram da je u poredjenju ove dvije Royal Canin mnogo kvalitetniji (a vjerovatno i ukusniji :) ).
kakve veze imaju ova dva linka? :D
komentari na forumima se ne mogu porediti sa analizama s prvog linka :lol:
I
Posts: 178
Joined: 01/10/2004 10:05

#19 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by I »

Moj pas ima 12 godina i nikada nije jeo tu super kvalitetnu hranu koja kosta bruku para i 10 puta je zdraviji od pasa svoje generacije. I dalje bez problema moze istrcati 4-5 km. Jede aspsolutno sve od psece, pa do onoga sto mu skuham i onoga sto mi ostane od rucka. Najvaznije je, po mom misljenju, da pas ne jede previse i da jede raznovrsno.
testman
Posts: 6
Joined: 30/04/2010 10:22

#20 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by testman »

a nije, samo lako je fulat u potrebnim količinama, vitamini, i te fore. neki se i zajebu pa daju hranu koja baš šteti, zanesu se, baci čokoladu il tak nešt hehe. svega ima. najbitnije da bude raznovrsno slažem se, redovito i da se životinja kreće. da se pazi na svog psa. uhhh, znači odgovor je ne. da.
User avatar
Eweleen
Posts: 649
Joined: 08/04/2009 23:51
Location: Spol: Muški

#21 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by Eweleen »

moj cuko ima 15 godina i u dobroj je formi, jede kosti ne jede te krekere, tako da je sve to vaše kurac od ovce :mrgreen:
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#22 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by Friesian »

eh iskreno ne znam sta da kazes jos ali me neces uvjeriti da je od kostiju 15 godina u dobroj formi... da si barem rekao "jede grah" pa ni po jada...
User avatar
Eweleen
Posts: 649
Joined: 08/04/2009 23:51
Location: Spol: Muški

#23 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by Eweleen »

ne bukvalno samo kosti, jede ostatke od naše hrane, što predpostavljam da ne spada u neku specijalnu hranu, što se spominje u naslovu, tu hranu za cuke krekere kad smo mu dali nije uopšte htio da jede, moguće da je zato što nije navikao

a imamo ga od negdje kraja 95, za te godine ja mislim da jeste u dobroj formi ...
7th_Heaven
Posts: 351
Joined: 19/11/2002 00:00

#24 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by 7th_Heaven »

Na kvalitet hrane ne utice njen oblik.

Treba malo čitati i deklaracije. Onako na prvi pogled, najlaičkiji :D treba provjeriti razmjerje izmedju proteina i pepela, sto je veci udio proteina to znaci da je manje kostnog brasna, da je vise mesa i manje soli, sto je najbitnije.
Psi vole skoro sve komercialne hrane, cak i one lose jer imaju dosta aditiva.
Sto se tice limenki dobro je provjeriti i procenat vode. Sto je manji, to je bolje.

Brikete nema smisla potopljavati u vodu, mlijeko itd. Za zube je bolje da su suhi, pas voli i kosti gristi tako da ako ima normalnu usnu supljinu ni grizenje briketa mu ne treba biti problem.

Macke se cesto naviknu i na oblik briketa, tako da ponekad nece jesti nove manje ili vece brikete jer nisu navikle.
Sto se tice razlicitih okusa macje hrane, to je isto manje vise suplja prica. Prema zakonu npr lososa mora biti zastupljen u najmanje 4%, tako da u vecini slucajeva i nema puno vise od toga. Macke inace imaju iste okusne bradavice na jeziku za aminokiseline (proteine) i sol, tako da upravo njima hrana s puno soli i pase. Danas sve kupljenje hrane imaju dodan Taurin, esencialnu amilnokiselinu za macke. On se u prirodi nalazi u mozgu malih glodara. Mackama je dobro s vremena na vrijeme dati i djigericu da pojedu.

Ponekad pas pojede manje "skuplje" odn "bolje" hrane...to moze znaciti da je hrana jednostavno bolje probavljiva.Sto je plus, naravno. Maliim stencima ne treba davati da jedu onoliko koliko zele, ali s druge strane ne treba se ni slijepo drzati preporuka koliko tacno grama na koliko kilograma itd. Svaki je pas slucaj za sebe.
Od 12. mjeseca, kada kosti prestanu rasti, stence treba hraniti kao odrasle pse. Kod stenaca velikih rasa (doge, bullmastiffi i ostali) u toku rasta treba posebno paziti na kolicinu Ca i kolicinu energije.

Oni neki stapici i druge razne poslastice (tzv polu suhi proizvodi) sadrze najvise stetnih stvari,masti, antioksidanata, secera, konzervanasa - da bi ostala dugo polu-suha!


Uglavnom, posto se ni ja ne hranim 100% zdravo necu sigurno ni u slucaju moje macke biti sitnicava i raditi muhu od slona. Za sada je zdrava, jede Whiskas. Ako bude problema, preci cemo na skuplju hranu.
7th_Heaven
Posts: 351
Joined: 19/11/2002 00:00

#25 Re: Koliko je specijalna hrana zaista potrebna?

Post by 7th_Heaven »

Mislim normala, mozes mu od rucka ostavljat meso i bit ce u sjajnoj kondiciji. Ili mu kuhat lijepo piletinu ili govedinu i dodat malo rize i makarona i tako to.

Ja mislim da se kuhati ne isplati. I tu je bitno sta kuhas.
Post Reply