Papagaji - pitanja i odgovori

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Flika
Posts: 168
Joined: 27/04/2006 16:18

#301 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Flika »

ova pticica vec pocinje da me zabrinjava... cini mi se kao da spava vise nego obicno, i stalno trazi ruku da se zavuce. Nema proljev, normalno jede, trazi da izadje iz kafeza, normalno leti, al prva prilika, glava pod krilo i na spavanje, ili ako ima gdje kakava ruka jos bolje...
No_oNe__
Posts: 797
Joined: 21/11/2003 00:00

#302 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by No_oNe__ »

ako nema nikakvih simptoma bolesti
kakica ok
jede ok
zivahan je
ako je samo spavanje problem - to nije problem
ako je jako aktivan dok je vani onda je sasvim oki da malo i odspava


ako bas zelis ... poradi na imunitetu
stavi malo bijelog luka u vodu
mozes jeddan dan malo b-luka
drugi dan kap dvije limuna
User avatar
Flika
Posts: 168
Joined: 27/04/2006 16:18

#303 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Flika »

hvala na savjetu, pokusacu sve, bas me nekako zabrinjava, aktivan je on u kafezu dok je zatvoren, hoce mu nesto biti dok ne izadje, kad izadje provrti se malo, prebire po cilimu, unistava dokumente isl. al cim neko spusti ruku na sto ili prekrsti ruke on leti da se zavuce i spava, kontala sam da mu nije hladno jer voli i na laptopu da stoji gdje je toplije, al u kuci je 24 stepena, trebalo bi da mu je to ok a i navece ga uvijek pokrijem. Mozda samo vise nije razigrano pile, ipak je prije bio aktivniji...
User avatar
Flika
Posts: 168
Joined: 27/04/2006 16:18

#304 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Flika »

Je li apoteka na stupu u ulici nikole sopa jedina apoteka sa veterinarskim lijekovima u sa? Ako nije gdje ih jos ima? Trebaju mi tacne upute posto sutra moram izaci s posla nesto da uzmem i nemam vremena da lutam :?
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#305 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by shin »

Sasvim je normalno ako imas privuknutog muskog papagaja da se zavlaci po kuci, traze gnijezdo na naprave. Ja imam nimfu koja ima svoju kesu u kojoj spava po danu, on je sebi umislio da je to gnijezdo i niko ga ne dira.
trokut
Posts: 35
Joined: 22/07/2009 22:33

#306 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by trokut »

pozz ljudi :D
Imam i ja jedno pitanje, tigrica mi izgleda ima grinje. Ima neke zute naslage oko kljuna i malo sam gledao po netu, vidio par slika i to je to sigurno. Kako se to lijeci i sta mi je ciniti?
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#307 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Partizzanka »

Ako imate kakvog veterinara u blizini koji se razumije u ptice, onda pticu treba odvesti veterinaru. U Zagrebu bi to bila ambulanta za ptice na veterinarskom fakultetu. A ako stvarno nema veterinara koji se razumije u ptice (a često ih nema), treba probati naslage mazati vazelinom, glicerinom, parafinskim ili kantarionovim uljem (ulje gospine trave). Kada se maže uljima, treba jako paziti da se ne zamulja perje koje nije na bolesnom području, jer se onda gubi toplinska izolacija - dakle striktno sa štapićem s vatom nanesemo samo na bolesna područja.

Posebno je važno da se terapija provodi barem 2 tjedna, a idealno 4 tjedna - jer treba pobiti i sve parazite koji su tek u jajima i koji će se tek izleći. Iako se nakon početka terapije naslage gube već nakon nekoliko dana - NE SMIJE SE PRIJEVREMENO PREKINUTI TERAPIJA jer će se bolest onda sigurno vratiti. Suprotno tome, ako se terapija odradi do kraja, u pravilu nema ponovnog oboljenja.
User avatar
ContaminatedArea
Posts: 55
Joined: 01/02/2011 16:49

#308 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by ContaminatedArea »

Flika wrote:Ja mislim da je musko, aktivan je kao i inace, isto jede (osim kad nam otima krompirusu) i zavlaci se samo kad su ruke prekrstene na prsima da otspava malo, inace mu s vremena na vrijeme stavim onaj kartoncic od ubrusa i sa njim se igra na razne nacine :) A razmisljala sam da mu stavim malo neke vate ili necega da vidim sta ce (nema jos ni pola godine pa sve kontam i da je zensko rano bi bilo za gnijezdo)

Jeste musko. Muzijak tigrice se razlikuje po tome sto ima plave nozdrve. Zenka ima smedje.
A da li je sam? Nema drustvo u kavezu?
User avatar
ContaminatedArea
Posts: 55
Joined: 01/02/2011 16:49

#309 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by ContaminatedArea »

Pozdrav. Malo sam upratila temu, i moram da pitam .. imam muzijaka i zenku tigrice, kada sam ih tek dobila zaista sam se potrudila da naucim sto vise o njima, kako da ih pazim, cime da ih hranim, sto sve da im nabavim. Procitala sam da im se s vremena na vr trebaju rezati kandze ako su preduge. Primjetila sam da jesu (mozda i nisu, mozda se samo meni cini da jesu) i odlucila sam da im odrezem, ali kada sam odrezala jednu, potekla je krv i nikako nije htjela da se zgrusa (mislila sam da cu dobiti infarkt .. kuku, sta ucinih). Prestala je nakon nekog vr, ali ja vise nisam usudila da im rezem kandze :-?
Nakon toga sam procitala da ustvari nema potrebe, da se kandze krate dok stoje na grancici, prirodnim putem.
Sto vi kazete?
User avatar
ContaminatedArea
Posts: 55
Joined: 01/02/2011 16:49

#310 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by ContaminatedArea »

Cholina_Lokica wrote: ONA
Image
Ja bih rekla da je ovo musko :D
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#311 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Partizzanka »

za rezanje kandjica treba ili biti strucnjak ili previse oprezan
nije se sa tim igrati jer u svakoj kandjici je zivac ... a to jako puno krvari i boli

(samo da znate da stavljanje nozice u brasno, ako tako prokrvari od rezanja noktiju ili bilo ccega drugog - pomaze odmah)


kazu svi da je puno bolje naci neku deblju granu ... i postaviti je ukoso tako da pticica mora hodati po njoj i kandjice se trose
ili ako hoda po stolu ili nekoj drugoj povrsini koja "trosi" kandjice
mozes probati mozda ih maaalo turpijati ali to mi je ludo :)
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#312 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

ContaminatedArea wrote:Ja bih rekla da je ovo musko :D
pogresno bi rekla :D
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#313 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by minjonja »

kome najbolje da se obratim da skrati tigrici kljun: veterinarki iz svijeta ljubimaca ili zoo centru?
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#314 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Partizzanka »

a da probas sa sipinom kosti ili nekim grancicama ... koliko je kljun prerastao??
ako je jaaaako dug to moze ukazivati koliko ja znam na bolesti jetre ... mozda je veterinar bolji izbog da ga malo i pregleda usput
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#315 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by minjonja »

ma imaju sipinu ali ju je presto koristiti, pa mu je sad dug. pokusala sam naci na googleu slicnu sitaciju, ali tamo ima samo ekstremnih slucajeva. ne znam sto je presto sa sipinom.
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#316 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Partizzanka »

mozda on jede tj glodje a da ti ne vidis ... kupi novu pa ces vidjeti kako ide
i kupi jodnu kocku (onaj rozi kamen) njima treba joda

i naberi mu grancica ako budes isla negdje na izlet ggdje nema auta . moze biti lijeska, jasen, breza ili neko drugo neotrovno drvo .. jer treba da trosi kljun inace nece moci jesti
kerim000
Posts: 8
Joined: 21/02/2011 19:56

#317 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by kerim000 »

ako neko zna uzgajivaca u sarajevuuu HITNOO MI TREBAAA!!ne treba mi ni zoo centar ni nista nego KONKRETNO UZGAJIVAC!!! AKO NEKO ZNA NEK JAVI PLSSS... :-) :) :-D :lol: :-D :lol:
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#318 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Partizzanka »

cega???
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#319 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by minjonja »

Partizzanka wrote:mozda on jede tj glodje a da ti ne vidis ... kupi novu pa ces vidjeti kako ide
i kupi jodnu kocku (onaj rozi kamen) njima treba joda

i naberi mu grancica ako budes isla negdje na izlet ggdje nema auta . moze biti lijeska, jasen, breza ili neko drugo neotrovno drvo .. jer treba da trosi kljun inace nece moci jesti

skontala sam sto je njemu dug kljun, a njegovoj curi nije. zenka je mali general, on plese onako kako ona kaze. danas sam vidjela kako se on docepo sipine kosti, a ona ga otjera kako bi ona copala. zato sam veceras odmah stavila nekoliko sipinih u kavez da moze i on da stigne da ga gricka.
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#320 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Partizzanka »

hehehhee
da da to ti je kad su u parovima .... UVIJEK MORAS IMATI SVE DUPLO! gori su od djece!
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#321 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

Partizzanka wrote:hehehhee
da da to ti je kad su u parovima .... UVIJEK MORAS IMATI SVE DUPLO! gori su od djece!
Kod mene 5 zdjela za hranu u kavezu, i uvijek jedno hoce da jede iz one zdjele iz koje drugo jede :lol:
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#322 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by minjonja »

Cholina_Lokica wrote:
Partizzanka wrote:hehehhee
da da to ti je kad su u parovima .... UVIJEK MORAS IMATI SVE DUPLO! gori su od djece!
Kod mene 5 zdjela za hranu u kavezu, i uvijek jedno hoce da jede iz one zdjele iz koje drugo jede :lol:
joj takva je i ona, a on jadnicak odahne dusom kad izadje iz kaveza, a ona ostane unutra. kad bi bio covjek, ovako bi izgledo

Image

koja li je ona... boji se ruke, a ja njih sad vjezbam na prstu da stoje. njega sam lahko navikla. on tako stajao na mom prstu, a njoj krivo, vrpolji se okolo. na kraju ga copne da ga otjera i stane mi na prst (sto inace ne radi). kad je skontala na cemu stoji, ciknu i skoci u drugi cosak. prava plavusa.
Last edited by minjonja on 10/03/2011 23:50, edited 1 time in total.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#323 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

Ma kod mene su dvije zenke i on jedan, pa se vecinom njih dvije mlate a njega ne diraju, s anjim se samo maze :lol:
Trenutno mi je Vjestica bez repa, Ramiza je udesila, a ova je njoj malo sa ledja pocupala perja :lol:
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#324 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by minjonja »

kod mene on jadnicak nema repa, ona mu sve rascerupa. izgleda ko da je drito s ulice.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#325 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

A najjace mi je, cujem dreku iz kaveza, pogledam, jedna od njih dvije stoji na preckici, a ona druga visi u zraku zakacena za rep prvoj :lol:
Post Reply