Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

jaca-maca

#1351 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by jaca-maca » 26/03/2012 22:51

Karen wrote:Dobrinja je puna krpelja, pa da budete na oprezu. Jučer našla dva na kuji, jednog živog i praznog, jednog mrtvog i praznog, kuja nosi scalibour. Sad sam našla i na lutalici koju planiram sterilizirati ovaj tjedan, da Bog da je neće zaraziti. Ne da mi da joj ga skinem.
Zato ja stavim i Scalibor i Stronghold (slicno Frontline-u) :D

zengi

#1352 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by zengi » 26/03/2012 23:12

Puna je izgleda komplet zemaljska kugla, moji su ih fasivali svuda ali jest da ih najvise ima pored potoka ili kakve vode. Scalibut mi je izazivao neke osipe kod jednog psa pa sam ih svima skinuo.
Do sada su svi i moji i napusteni psi koje znam dobili po milion krpelja i niti jedan nije dobio neku bolest. I sam sam prosle godine zaradio 2 komada i jedino ta dva su mi pukla prilikom vadjenja... na psima nikad ne puknu.

Probat cu ove godine sa tim sircetom jer su mi svi ti preparati suhveli. I sebe cu malo da natrljam kad negdje podjem u sumu i to po citavom telu. :D Stara mi zaglavi deset dana bolnice prije dvije godine zgog krpelja.

Kad smo vec kod toga, imajte na umu da nasi doktori i medicinari blage veze nemaju sta uraditi u ovakvim slucajevima bas kao da te je ujeo pingvin pa se nikad nisu nadali da ce se sa tim susresti. I sto je naj gore, nikako da se izbirikaju. Svaki pacijent im je ko' i prvi. Od kud ti pingvin da te ujede...šta krpelj, sta je ovo ljudi, ovo nam je jedno hiljaditi sa krpeljem. Aaaaaaa vela hvale, Iznenadjuju se tako oni po hiljaditi put. :-)

Cholina_Lokica

#1353 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Cholina_Lokica » 27/03/2012 09:24

jaca-maca wrote:
Karen wrote:Dobrinja je puna krpelja, pa da budete na oprezu. Jučer našla dva na kuji, jednog živog i praznog, jednog mrtvog i praznog, kuja nosi scalibour. Sad sam našla i na lutalici koju planiram sterilizirati ovaj tjedan, da Bog da je neće zaraziti. Ne da mi da joj ga skinem.
Zato ja stavim i Scalibor i Stronghold (slicno Frontline-u) :D
Mislim da se ne smije stavljati to dvoje skupa :D
Prijateljica nekuvece izvela svoja dva psa u setnju, vratila se i skinula im ukupno 23 krpelja :-) Prestrasno je sta ih ima

Karen

#1354 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Karen » 27/03/2012 09:31

Držim se bašte i livade prema aerodromu, ne idem na dobrinju više, skupila krpelje kod gimnazije.

saga

#1355 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by saga » 27/03/2012 10:02

Joj ljudi ja se izgubih, čitam sad zadnjih par strana i vidim da se ovaj Kiltix spominje i da ga ima kupit na Dobrinji, al' ne vidim gdje ima taj Scalibor, il kako već?

Ja sam skroooz zaboravila da je proljeće došlo... nešto se sad smrzavam više neko nasred zime, pa meni k'o da i nije otoplilo... zaboravila na jadnog psa i tu gamad. Dosad smo frontline koristili, ali vala ću sad baš probat neku od ogrlica, danas ćemo prošetat ili tu do Dobrinje ili na Mojmilo, valjda se nađe šta...

Odo sad pregledat psa, da vidim jel zakačila šta :-?

Karen

#1356 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Karen » 27/03/2012 10:16

Scalibour je bilo na stupu.

Pasiflora

#1357 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Pasiflora » 27/03/2012 10:36

saga wrote:Joj ljudi ja se izgubih, čitam sad zadnjih par strana i vidim da se ovaj Kiltix spominje i da ga ima kupit na Dobrinji, al' ne vidim gdje ima taj Scalibor, il kako već?
Pasiflora wrote:
pakica_ wrote: ja i dalje trazim scalibor :D
Jeli to ne mozes da ih nadjes? Ima ih na Stupu, na dobrinji, kod Andreja...

saga

#1358 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by saga » 27/03/2012 14:55

Hvala Pasiflora, ja malo ćorava izgleda

Bila sam sad na Dobrinji tamo, kod Mrkve... nema ovog Scalibora, imaju neke kojima sam do kuce uspjela zaboraviti ime :s Bayer nesto... Kaze teta te su kao blaze od Scalibora od kojeg se znaju psima pojavit iritiacije. Elem, posto o ovim ne znam nista, ipak zasad uzeh opet Frontline, pa cu kad mi zgoda bude trazit Scalibor

Na povratku se sjetih da na Dobrinji (3) ima jos jedan pet shop, mozda se tamo mislilo za ovaj Scalibor? Nesto ne volim ic tamo, kad god naidjem zatvoreno... imaju neko ludacko radno vrijeme, ccc
Last edited by saga on 27/03/2012 15:09, edited 1 time in total.

debela

#1359 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by debela » 27/03/2012 15:03

scalibor ogrlica ima u vet. apoteci na grbavici, kod pijace. cijena oko 30 km, zavisno od velicine.

Pasiflora

#1360 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Pasiflora » 27/03/2012 15:20

saga wrote:Hvala Pasiflora, ja malo ćorava izgleda

Bila sam sad na Dobrinji tamo, kod Mrkve... nema ovog Scalibora, imaju neke kojima sam do kuce uspjela zaboraviti ime :s Bayer nesto... Kaze teta te su kao blaze od Scalibora od kojeg se znaju psima pojavit iritiacije. Elem, posto o ovim ne znam nista, ipak zasad uzeh opet Frontline, pa cu kad mi zgoda bude trazit Scalibor

Na povratku se sjetih da na Dobrinji (3) ima jos jedan pet shop, mozda se tamo mislilo za ovaj Scalibor? Nesto ne volim ic tamo, kad god naidjem zatvoreno... imaju neko ludacko radno vrijeme, ccc
Te Bayerove su dobre (pitaj Lokicu - vec duze vrijeme je koristi za svoga psa). Mi smo 2 godine na Scaliburu (i zaista smo zadovoljni), ali sam razmisljam da pokusam sa Bayerom...
Taj pet shop na Dobrinji 3 radi skoro non-stop (osim ako si nabasada kad je vlasnica otisla na klopu ili ponedjeljkom - radi nedjeljom pa joj je ponedjeljak neradni) Provjerim danas ima li Scalibur pa ti javim.
Imas jos jedan shop na Mojmulu (kod troline okretaljke, mislim da rade do 17h) pa provjeri kod njih. Ali da ne lutas - definitivno ih imaju na Stupu u vet. apoteci (mislim da radi do 15h)

saga

#1361 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by saga » 27/03/2012 15:30

Hvala, ali nije frka... sad imamo barem mjesec dana lufta sa ovim Frontline-om :)
Sad ću još da se premišljam između Bayera i Scalibora... dok još koje iskustvo pokupim :)

Pasiflora

#1362 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Pasiflora » 27/03/2012 17:36

Ok, u svakom slucaju, ako nekoga zanima- Scalibour ce biti u pet shopu u Dobrinji 3 do kraja ove sedmice, a najkasnije do utorka (dobavljac malo kasni)

newklear

#1363 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by newklear » 27/03/2012 17:47

Pozdrav, imam lovačkog psa - kratkodlaki istrijaner, za 15ak dana mu je godina dana.

što se tiče vakcina: 2.8.2011. je primio

Leptospira Canicola - Icterohaemorrhagiae Bacterin; Leptoferm C-I
Canine Distemper - Adenovirus Type 2 - Parainfluenza - Parvovirus Vaccine.

Šta još i kada treba? Neko kaže trebam mu dati neku tabletu koju dadne veterinar, neko kaže moram otici sa psom da mu udari vakcinu...

Friesian

#1364 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Friesian » 27/03/2012 18:14

newklear wrote:Pozdrav, imam lovačkog psa - kratkodlaki istrijaner, za 15ak dana mu je godina dana.

što se tiče vakcina: 2.8.2011. je primio

Leptospira Canicola - Icterohaemorrhagiae Bacterin; Leptoferm C-I
Canine Distemper - Adenovirus Type 2 - Parainfluenza - Parvovirus Vaccine.

Šta još i kada treba? Neko kaže trebam mu dati neku tabletu koju dadne veterinar, neko kaže moram otici sa psom da mu udari vakcinu...
pozdrav... ta vakcina koju si nabrojao je petovalentna vakcina poznata kao vakcina protiv stenecaka.. ona se daje psu starosto sa 2 mjeseca i onda se mora ponoviti nakon 3-4 sedmice.. nakon toga se preporucuje svake godine u isto vrijeme jednom vakcinisati (do njegove 5. godine) zato sto kao odrasli moze da oboli od hepatitisa, parainfluence i leptospiroze (Leptospira Canicola - Icterohaemorrhagiae Bacterin - Parainfluenza) pa onda u ovom slucaju ima potpunu zastitu.. nakon 4. mjeseca starosti mora primiti (po Zakonu) vakcinu protiv bjesnila koju svake godine do kraja zivota mora primati.. ukoliko je pas koji bi isao i u lov onda svakih pola godine.. veterinar psu prije vakcinacije treba dati antiparazitike a nakon toga svaka 2-3 mjeseca ti trebas da cistis psa od parazita... te tablete je jednostavno dati i mozes ih kupiti u bilo kojoj stanici veterinarskoj..
takodjer, ovo je sezona kada se krpelji bude.. krpelj kao krpelj nije toliko opasan osim kad ih ima u velikom broju pa izazovu anemiju jer dosta krvi popiju, ili ukoliko je pas alergican na njihovu pljuvacku pa izazove krpeljnu paralizu.. ono sto je puno cesce i opasnije ukoliko se na vrijeme ne uoce promjene na psu je babezioza.. to je parazit koji se preneso preko krpelja i nakon sto udje u cirkulaciju (po literaturi se navodi da je potrebno da krpelj 30 sati sise krv kako bi se Babesia prenijela u cirkulaciju) naseljava crvena krvna zrnca i unistava ih.. rapidna je bolest i pas vrlo brzo moze uginuti.. simptomi su apatija, malaksalost, povisena temperatura, blijede sluznice, tamnija mokraca i eventualno krv u stolici; i u tom slucaju pod hitno zvati veterinara.. prevencija za ovu bolest je smanjenje broja krpelja, odnosno onemoguciti im da dodju na psa.. to se radi pomocu mnogih ogrlica koje svojim mirisom tjeraju vanjske parazite ili pomocu spot on preparata (kapi u ampulama) koji se nanesu direktno na dlaku.. ta sredstva u roku od 4 dana udju u cirkulaciju i cim krpelj pocne da sise uzme takvu krv i ugiba.. to je puno efikasnije ali krace traje.. vecinom je zastita protiv krpelja 1-1,5 mjesec a protiv buha do 3 mjeseca..

jaca-maca

#1365 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by jaca-maca » 27/03/2012 23:35

Cholina_Lokica wrote: Mislim da se ne smije stavljati to dvoje skupa :D
Pitala sam veterinara, kaze da je ok...

alica.k

#1366 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by alica.k » 28/03/2012 02:21

a gdje je na dobrinji pet shop?

Pasiflora

#1367 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Pasiflora » 28/03/2012 08:30

alica.k wrote:a gdje je na dobrinji pet shop?
Trg sarajevske olimpijade. Prvi pjesacki most iza pijace Dobrinja. Cim ga predjes na trgu si i ne mozes da ne vidis pet shop.

Cholina_Lokica

#1368 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Cholina_Lokica » 28/03/2012 09:21

jaca-maca wrote:
Cholina_Lokica wrote: Mislim da se ne smije stavljati to dvoje skupa :D
Pitala sam veterinara, kaze da je ok...
E ne znam ti, nekoliko veterinara upozoravalo da ne msije, cak i na uputstvima za upotrebu znam da je pisalo da ne smije :-) :D

alica.k

#1369 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by alica.k » 28/03/2012 12:14

Pasiflora wrote:
alica.k wrote:a gdje je na dobrinji pet shop?
Trg sarajevske olimpijade. Prvi pjesacki most iza pijace Dobrinja. Cim ga predjes na trgu si i ne mozes da ne vidis pet shop.
super, tu sam zivjela znam gdje je :D odo danas :D

Janjicar

#1370 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Janjicar » 30/03/2012 10:42

Pas mi je inace velika izjelica ali u zadnje vrijeme mu moram trpat hranu da bi jeo
ima 6 mjeseci da nije u pitanju mijenjanje zubi ?
a inace je veseo

weltschmertz

#1371 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by weltschmertz » 30/03/2012 18:39

http://www.wimp.com/homelessdog/

Nadam se da se ne ljutite što ovo postavljam ovdje..;)

Agnese

#1372 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Agnese » 30/03/2012 18:44

.

ice2cube

#1373 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by ice2cube » 30/03/2012 22:43

KatarinaKosaca wrote:Kao ljubitelj životinja, ljubitelj sam svih pasmina i svi su lijepi na svoj način. Ipak, mislim da bismo trebali više forsirati rase sa naših prostora, jer ne samo da su prilagodljiviji klimi, nadmorskoj visini itd, nego zaista imamo divne rase, od čistokrvnih avlijanera, preko tornjaka, posavskih goniča, pa dalje iz regije dalmatinera, šarplaninaca itd....
Juče smo sa našim tornjakom bili na jednoj velikoj međunarodnoj izložbi i ljudi su oduševljeni rasom, ali nažalost jako se malo radi na njenoj promociji, odnosno sitno-šićarski uski provincijalni interesi nadvladavaju.
Francuzi su itekako promovirali svoje buldoge, jednako važi i za Engleze i Škote...
Dakle, ako nabavljate psa razmislte prvo o pasminama sa prostora iz regije... :bih:
Slažem se, ali trebamo pokušati da 'stvorimo' još neku rasu, da kao predstavlja našu zemlju kao što je to SOP (Srpski odbrambeni pas), njemacki ovcar i slicno... Eh da i jos bi bilo extra kada bi se ta rasa koristila u našoj vojsci i policiji. :D

cecka

#1374 štene povraća

Post by cecka » 01/04/2012 06:59

Jutros oko 6 sati moje štene je povratilo pjenasti sadržaj (količina male kašikice) i kroz 15-tak minuta opet ali sada veću količinu i sluzavo je bilo. Štene ima 2 mjeseca i koji dan. Jeo je normalno, kakio,piškio, igrao se sinoć ali eto jutros je povratio. Dobio je prvu vakcinu u Domaljevcu ( veterinar je divan čovjek) , četvrtinu tablete protiv parazita i za mjesec dana opet sve isto slijedi. Mislim da sam i glisticu malu našla u sadrzaju sto je drugi put povratio (bjelkaste su) . Hranu koju jede je Eukanuba za stenad. Normalno je prespavao cijelu noc, prevazisli smo cviljenje :) ali eto zabrinula sam se zbog ovoga povracanja. Nakon povracanja opet se igrao fino, nisma mu nista dala da jede, a on je zaspao kao malaa kladica :) pa ako mi ko moze pomoci oko ovog povracanja sta da radim, da li treba zvati veterinara ? hvala.

Pasiflora

#1375 Re: štene povraća

Post by Pasiflora » 01/04/2012 07:04

Svakako nazovi i pitaj. Mozda mu je to previse medikamenata za jedan da, mozda se naprosto cisti od glista, ali na tvome mjestu ja bih svakako nazvala veterinara.

Post Reply