Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

dzekiii

#626 TREBAM POMOC MOLIM VAS

Post by dzekiii »

Trebam pomoć.Ovako imam njemackog ovcara,star 7 mjeseci ,ovako poprilicno je krupan ,ne hranim ga puno koliko mu se prima,ali ga volim najvise na svijetu.Maks je hranjen,granulama,meso,simba,piletina povrce voce,Kalcijum,ad kapi,znaci hranjen je super,.Prije 2 mjesece poceo je sepat,na prednju nogu ,neznam tacno razlog moguce od skoka nezgodnog,posto on bude u basti,i stalno skace po kapiji jer neda nikome unutra.Nije debeo,nesto puno ali prema svojoj konstituciji moze se reci srazmejrno.Poslije vodnjea maksa raznim veterinarima,tacnije 5 veterinara , nakon sto sam dao 200 300 km na razlicite,tablete ,savjete mozda je ovo mozda je ono,gdje mi ni jedan nije dao ni rekao nista konkretno sta je mom psu.Stalno je bilo MOZDA JE OVO MOZDA JE ONO.I tako se raspucam ,nakon sto sam dao tolike pare,skontam da odvedem cuku na rengenski pregled,Slikanje jedne noge jedan snimak kosta 55 km i tako dadnem 110 km i pregled 30 km U VET LIFE klinici ,Doktor stariji neki kojeg u opste psi ne zanimaju,kako je samo nezainteresovan,samo mu je bitno da vam uzme pare.Odnos sa zivitonjom je 000000000000 VELIKA,katastrofa ziva ccc kako mozes radit ono sto ne volis on bi dobar ZIDAR BIO za blokove ne treba ljubav.NA SNIMKU JE uocen problem sa hrskavicom oko zglobova.pogotovo lijeve noge,gdje ima prostora izmedu hrskavice i kostiju.KUPIO SAM TU TABLETE NEKE 70 KM TREBAJU MI SAVJETI,KO JE IMAO ISKUSTVA SA TIM.MOLIM VAS STA DA RADIM IMA LI NEKI SAVJET DA MI NEKO DADNE.Zao mi je psa punoo,neznam sta da radim,fakat sepa kad malo vise trci bas ga boli.TREBAM POMOC UNAPRIJED VAM HVALA PUNO.VOLIM VAS
Friesian

#627 Re: TREBAM POMOC MOLIM VAS

Post by Friesian »

da li u tim tabletama koje si kupio ima glukozamina i hondroitina? s obzirom da se radi o problemu na hrskavici morao bi i primati te spojeve i naravno sto vise mirovanja..

P.S. mora biti hondritin fosfat a ne sulfat
zengi

#628 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by zengi »

Friesian wrote:najbolji ti je NeoPitroid koji nije skodljiv za toplokrvne zivotinje ili NeoPermin je jos jaci te ga mozes koristiti samo ako psa mozes negdje drugo ostaviti na dan-dva...
Sipam oba ova praha u tonama na svoje pse ali buha i usiju nikako da se rijesim.
Bas sam temeljito sipao po svakom centimetru ali sva tri psa se konstanto cesu i kad god pogledam nesto laza po njima.
Ne kontam. :? :? :?
Neki mi vet rece da ima neki sprej ali sam mu zaboravio ime.
Posto sam netom preselio, dva psa su mi svezana na lance od po jedno 10 metara a treci je pustan da slobodno hoda tako da nema mjesta na kojem stalno borave.
Sta da radim?
Pasiflora

#629 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Pasiflora »

@zengi - imas kupiti Scalibour ogrlice. Malo su skuplje (u vet. ambulanti na Stupu 24KM, kod nekih privatnih veterinara 31KM :x ), ali traju po 5 mjeseci. Vjeruj mi ako im ovo stavis neces se pokajati, pogotovo sto su ti psi vani. Od kada ih moj sreco nosa - ma nista zivo vise nema na sebi od nametnika. Cak i krepelja ako nadjemo - obicno buse sasusen ili nezakacen. Nama se pokazalo kao najbolje moguce sredstvo koje postoji.
Ako saberes sve ostalo sto prskas ili prasis po psima svakih mjesec- dva, vidjeces da se ovo sa Scalibourom i te kako isplati. Sretno :-D
uvijek_ista

#630 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by uvijek_ista »

vjerovatno je neko već pisao o temi "ljetovanje sa psom", ali nisam mogla naći niti jedan post o tome.
zato bih molila, ukoliko neko ima iskustava sa ljetovanjem sa psom, a prevashodno mislim na to gdje ljetovati? da li postoje kampovi ili odmarališta gdje je moguće ljetovati sa psom, mislim na BIH i Hrvatsku i kakva su vaša iskustva sa tim. to su pitanja za početak
hvala unaprijed
jaca-maca

#631 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by jaca-maca »

uvijek_ista wrote:vjerovatno je neko već pisao o temi "ljetovanje sa psom", ali nisam mogla naći niti jedan post o tome.
zato bih molila, ukoliko neko ima iskustava sa ljetovanjem sa psom, a prevashodno mislim na to gdje ljetovati? da li postoje kampovi ili odmarališta gdje je moguće ljetovati sa psom, mislim na BIH i Hrvatsku i kakva su vaša iskustva sa tim. to su pitanja za početak
hvala unaprijed
I mene to isto zanima, npr sta sve treba za prelazak preko granice s psom i gdje se sve moze s psom...mozda bi bilo najbolje da napravis novu temu :D
Cholina_Lokica

#632 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Cholina_Lokica »

Preko granice ti treba pasos, u kojem imaju sve vakcine, mora biti chipovan pas, ociscen od unutrasnjih i vanjskih parazita i certifikat od veterinara. Sad kad sam trazila smejstaj na moretu, vidjela sam da sad vecina ljudi dozvoljava kucne ljubimce da se povedu, samo se treba najaviti prije. I treba se voditi racuna da imate neku plazu koja nije puna da ne vodis psa na spicu negdje, sto zbog njega, sto zbog ostalih ljudi. Procitah nekidan da su Rijeka i Crikvenice napravili plaze za pse...
SinjaD

#633 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by SinjaD »

Cholina_Lokica wrote:Preko granice ti treba pasos, u kojem imaju sve vakcine, mora biti chipovan pas, ociscen od unutrasnjih i vanjskih parazita i certifikat od veterinara. Sad kad sam trazila smejstaj na moretu, vidjela sam da sad vecina ljudi dozvoljava kucne ljubimce da se povedu, samo se treba najaviti prije. I treba se voditi racuna da imate neku plazu koja nije puna da ne vodis psa na spicu negdje, sto zbog njega, sto zbog ostalih ljudi. Procitah nekidan da su Rijeka i Crikvenice napravili plaze za pse...
Prošle godine sam bila u Zadru i ostala oduševljena time koliko pasa sam vidjela. Činilo mi se da svaki drugi čovjek vodi psa. Očito je Zadar neki dog frendli grad :))

Najbolje je otići u neko manje mjesto gdje se može naći plažica samo za sebe. Ne zbog drugih, nego zbog svog i cukinog rahatluka.

Znam da u Baškoj Vodi (kad se krene prema Baškom polju) ima velika plaža za pse.
Pasiflora

#634 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Pasiflora »

SinjaD wrote:Prošle godine sam bila u Zadru i ostala oduševljena time koliko pasa sam vidjela. Činilo mi se da svaki drugi čovjek vodi psa. Očito je Zadar neki dog frendli grad :))

Najbolje je otići u neko manje mjesto gdje se može naći plažica samo za sebe. Ne zbog drugih, nego zbog svog i cukinog rahatluka.
Znam da u Baškoj Vodi (kad se krene prema Baškom polju) ima velika plaža za pse.
Da, Zadar je dog frendly, ali te ipak mrsko gledaju ako na gradsku plazu dodjes sa psom iza 7h ujutro ili navecer dok se skroz ne smraci (a i nakon toga) :roll: Ja sam se pravila blesava (ako bi malo prekoracili 7h), ali sam dobro pazila gdje mi pas vrsi nuzdu i kupila za njim. U svim parkovima i na svim zelenim povrsinama u centru ima znak da je zabranjeno za pse. Zaista mi nije jasno gdje vlasnici pasa sa Poluotoka izvode svoje ljubimce :?
Na Jadranu ima svega nekoliko plaza gdje je moguce boraviti cijeli dan na plazi sa psom. Imam srece da znam jednu takvu (malo mjesto u blizini Zadra), ali plaza na kojoj moze pas boraviti je neuredjena (vjerujem da to mnogima smeta). Dobra je stvar sto ima zaista ogromna borova suma sa hladom od "sarenog" do "debelog" i svak moze imati svoju intimu i drugog psa "u susjedstvu" a da ne bude nikakvih problema ni sa ljudima ni sa psima.
Ovo ljeto smo na toj plazi sreli Njemce sa psom i kad sam ih pitala kako su pronasli to mjesto i plazu, rekli su mi da je bila upisana u nekom njemackom casopisu za kucne ljubimce.
zonna

#635 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by zonna »

e nasla sam psa!! :-D malu bernsku planinku pa me svasta nesto zanima.
sigurno je negdje pisalo ali ne mogu da nadjem... posto je zenka sta i kada bi to trebala uraditi da se ne pari?
ne bih voljeli da mi u odredjeno doba muski opsjedaju kucu a sa druge strane ne bih voljela ni da nju bespotrbno izlazem nekim patnjama pa me interesuje sta savjetujete
hvala
Pasiflora

#636 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Pasiflora »

@ zonna - super, drago mi je zbog tebe :-D
Koliko je stara? Zahvat sterilizacije je jednostavan. Opravak traje oko 7 dana za kujice, a rez na stomaku bude cca 5cm. Odvedi je na pregled i konsultacije kod veterinara i sve ces saznati. Sretno :!:
zonna

#637 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by zonna »

e, hvala sitno :-D
lajka ima dva mjeseca i k'o med je :-D
svakako cemo se raspitati kod veterinara ali bih voljela i procitait vase savjete. bivsi vlasnik joj je jedino dao tabletu protiv "strnjrcaka" ili kako se to vec zove tako da cemo morati i ostalo obaviti.
zanima me koju hranu da joj sada kupim? moze li one granule jesti ili treba onu iz limenke?
na sta trebamo paziti?
Pasiflora

#638 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Pasiflora »

Ma ona ti je jos bebach :!: Sterilizaciju planiraj negdje u drugoj polovici prve godine starosti (nisam bas sigurna za kujice) - u glavnom treba nekad tada dobiti prvo tjeranje. Konsultiraj se sa vetom treba li sterilizacija prije ili poslije toga.
Obavezno ciscenje od stomacnih parazita (sa time nemoj niti malo cekati), vakcine...
Ma najbolje da je odvedes kod veterinara - oni ce ti sve reci. Nakon toga ce ti se otvoriti milion pitanja :-) pa ih onda mozes ovdje postavljati, a mi cemo ti pomoci :-D
Imas ovdje jako puno svakakvih savjeta: http://svijet-ljubimaca.com/forum/ ili ovdje http://moj.pet-centar.hr/forum/ a ovdje mozes i pitati veterinara konkretna pitanja: http://moj.pet-centar.hr/Pet-Centar/Pit ... -6299.html

Sretno sa bebom i javi kako napreduje :thumbup:
zengi

#639 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by zengi »

sitno wrote:@zengi - imas kupiti Scalibour ogrlice. Malo su skuplje (u vet. ambulanti na Stupu 24KM, kod nekih privatnih veterinara 31KM :x ), ali traju po 5 mjeseci. Vjeruj mi ako im ovo stavis neces se pokajati, pogotovo sto su ti psi vani. Od kada ih moj sreco nosa - ma nista zivo vise nema na sebi od nametnika. Cak i krepelja ako nadjemo - obicno buse sasusen ili nezakacen. Nama se pokazalo kao najbolje moguce sredstvo koje postoji.
Ako saberes sve ostalo sto prskas ili prasis po psima svakih mjesec- dva, vidjeces da se ovo sa Scalibourom i te kako isplati. Sretno :-D
E i na stupu su poskupili na 29 km ali sam u ponedjeljak kupio 3 komada i evo vec pokazuju rezultate.
Skoro da je nestalo buha. :dance: :dance:
Pasiflora

#640 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Pasiflora »

zengi wrote:E i na stupu su poskupili na 29 km ali sam u ponedjeljak kupio 3 komada i evo vec pokazuju rezultate.
Skoro da je nestalo buha. :dance: :dance:
Ma vidjeces - zakon su!
I oni poskupili.... :evil: :evil: :evil: :evil:
zengi

#641 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by zengi »

zonna wrote:e, hvala sitno :-D
lajka ima dva mjeseca i k'o med je :-D
svakako cemo se raspitati kod veterinara ali bih voljela i procitait vase savjete. bivsi vlasnik joj je jedino dao tabletu protiv "strnjrcaka" ili kako se to vec zove tako da cemo morati i ostalo obaviti.
zanima me koju hranu da joj sada kupim? moze li one granule jesti ili treba onu iz limenke?
na sta trebamo paziti?
Sto se tice hrane ni slucajno joj ne davati ista slatko, ista sa lukom, zacinima, grahom, zeljastim biljem, itd.
Ja svojim dajem prirodnu hranu tj. kuhane vratove, kuhane telece kosti, povremeno konzervu sardina i jaje a dajem im i zive kosti, meso, vratove itd. i izgledaju ko grom. SVe ovo kuhano mijesam sa hljebom, makaronima ili rizom. Cakli im se dlaka nedaju gledati u sebe.
Ja nesto nemam povjerenja u tu psecu hranu a kvalitetna pseca hrana je tako skupa da ti je bolje hraniti psa telecom sniclom.
Ova vrsta pasa je posebno podlozna raznim tipovima raka :sad: pa ja licno kao laik nebih koristio fabricku hranu jer mi je sumnjiva. Prirodno je prirodno!!!
Takodje, pazi da puno ne skace po tvrdim podlogama kao sto je beton i da ne ide puno uz stepenice niz stepenice jer joj to moze ostetiti kosti i ligamente a oni su kao i dosta velikih pasmina podlozni i ovom problemu.
Znaci istrcavanje i vjezba samo na mekoj travi a nikako po betonu.

Sto se tice sterilizacije, ja sam to uradio sa par napustenih pasa i mogu ti reci da sam se pokajao.
Imam zenku sarplaninca i nisam je sterilisao mada je u dogledno vrijeme nemam namjeru pariti.
Svakih 6 mjeseci je pripazis na jedno 15 dana kad joj dodje tjeranje i to je to.
Nije to bas tako strasno i ne opsjedaju psi bas toliko kucu.
Pasiflora

#642 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Pasiflora »

zengi wrote:Sto se tice sterilizacije, ja sam to uradio sa par napustenih pasa i mogu ti reci da sam se pokajao. Imam zenku sarplaninca i nisam je sterilisao mada je u dogledno vrijeme nemam namjeru pariti.
Svakih 6 mjeseci je pripazis na jedno 15 dana kad joj dodje tjeranje i to je to.
Nije to bas tako strasno i ne opsjedaju psi bas toliko kucu.
Nije mi jasno sto si se pokajao sto si te napustene sterilisao? Nasa kvartovska iskustva su upravo suprotna. Mi smo prezadovoljni. Od kada su nam sterilisani nemamo novih pasa u kvartu (osim 1 slabijeg koje su prihvatili), nema novih stenaca (osim kad nam neko ostavi pred haustorom :x ), ljude uglavnom ignoriraju (osim onih sa kojima su imali lose iskustvo - i to me bas brine. Nije da ce ih ugristi, ali jako laju, ljudi vriste pa frka). Sto se tice lutalica, ja mislim da je sterilizacija najbolje moguce rjesenje.
A moj pas - da sam onda (kad je bio mlad) znala sto sada znam, mislim da bih ga ipak sterilisala bez obzira na vrlo ostro protivljenje mojih sinova i muza.
Ako bas neko nece strerilizirati kujicu, postoji sprej kao dosta dobro rjesenje - ne skupljaju se psi u krugu 4km, nego samo oni u krugu 2km :wink:
zengi

#643 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by zengi »

Ma sve je to ok sitno, ali mene nesto proganja od kako sam to uradio.
Pa momci suosjecaju sa njim i naravno da se protive. 8-)

Za napustene pse bih se cak i nekako jedva slozio, mada kad im vidim one mendjuse nemam bas neki dobar osjecaj.
Svog psa posebno muzijaka nebih nikad sterilisao i nije mi jasno zasto je tebi zao sto to nisi uradila.
Ipak je to sakacenje zivotinje sa kojim joj mi ne cinimo nikakvu uslugu.

Nisam cuo za taj sprej, sta je to.
Kod mene je jedini problem bio taj sto mi je ona agresivna volusina toliko gurala glavu kroz kavez da dodje do nje da je sebi rasjekao arkade i izgledao je kao da ga je boksovao sa Tajsonom.
Pasiflora

#644 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Pasiflora »

Sprej sluzi da se miris kujice u tjeranju manje osjeti. Kako sam cula iskustva iz komsiluka, kad naspricaju svoje kujice prije setnje, uspiju se izvuci iz kvarta, a da cijeli copor ne krene za njima.
Imas ga kupiti u pet shopovima. U svakom slucaju ce koristiti, da se jos koji sreco ne povrijedi kad tvoja kuja ima tjeranje :)
Moj sreco je znao namirisati kuju u tjeranju u sirem okruzenju :D Sreca pa sam ja bila u toku koja se tjera, te bih (nakon sto mi izleti iz haustora i odjuri) uvijek znala ispred cijeg haustora cu ga naci.
Sada vise ne divlja "na daljinu", ali zato kad naidje neka koja se tjera - ziva je frka odvuci ga.
Citala sam da nekastrirani psi koji se ne pare (ili se nedovoljno pare) znatno vise oboljevaju od raka prostate nego kastrirani.
radio_aktivni_opanak

#645 Stene Haskija

Post by radio_aktivni_opanak »

Jel znate gdje se ima kupit, ili pak da neko prodaje, trazio sam po pik.ba uglavnom nema bas izbora i uglavnom su to drugi kantoni gdje ih prodaju.Kao mali sam imao ga, sjecam se komsija mi ga dao, kad je ima 45 dana, onako bi je sivo bijele boje.Al na zalost neko mi ga ukrao, kad je imao vec 5 mjeseci :(

Trazim muzijaka, do 2 mjeseca da je star, moze i manje, oci nisu bitne, al preferiram plave,

na pp ili ovdje :D
zengi

#646 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by zengi »

sitno wrote:Sprej sluzi da se miris kujice u tjeranju manje osjeti. Kako sam cula iskustva iz komsiluka, kad naspricaju svoje kujice prije setnje, uspiju se izvuci iz kvarta, a da cijeli copor ne krene za njima.
Imas ga kupiti u pet shopovima. U svakom slucaju ce koristiti, da se jos koji sreco ne povrijedi kad tvoja kuja ima tjeranje :)
Moj sreco je znao namirisati kuju u tjeranju u sirem okruzenju :D Sreca pa sam ja bila u toku koja se tjera, te bih (nakon sto mi izleti iz haustora i odjuri) uvijek znala ispred cijeg haustora cu ga naci.
Sada vise ne divlja "na daljinu", ali zato kad naidje neka koja se tjera - ziva je frka odvuci ga.
Citala sam da nekastrirani psi koji se ne pare (ili se nedovoljno pare) znatno vise oboljevaju od raka prostate nego kastrirani.
Kastrirao bih i ja sebe kad bih gledao po tom principu... ali ipak necu. :-) :-)
... zlu ne trebalo, nikad se nezna kad ti moze nesto zatrebati.

Nije mi to dovoljan plus kad pogledam koliki je minus, tako da tvoj muz i sinovi imaju moju punu podrsku.
NISTA OD KASTRIRANJA!!!! ;-)
KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#647 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by KatarinaKosaca »

sitno wrote:Sprej sluzi da se miris kujice u tjeranju manje osjeti. Kako sam cula iskustva iz komsiluka, kad naspricaju svoje kujice prije setnje, uspiju se izvuci iz kvarta, a da cijeli copor ne krene za njima.
Imas ga kupiti u pet shopovima. U svakom slucaju ce koristiti, da se jos koji sreco ne povrijedi kad tvoja kuja ima tjeranje :) .
Ovo je super informacija :thumbup: . Došlo mi je neki dan u Trpnju jedno 25 udvarača na moju cuku :D . Sreća kulturni neki psi, pa smo ih lijepo otjerali, a i vidjeli su da sa tornjakom nema šale :)
zengi

#648 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by zengi »

AdnaNr

Uzmi nesto sa ulice i nemoj gledati ni rasu ni izgled nego narav psa.
Nemoj gledati ni starost, jer ima dosta odraslih izbacenih pasa.
Bas sam neki dan vidio prekrasnu zenku tornjaka, netom izbacenu.
Super cuko, al eto neko ga liferovao.
Prvo se malo druzi sa tim psom i posmatraj ga, a ako ti odgovara ti ga vodi kuci.

Mozda nebi bilo lose da pitas nekog da ti ga pogleda prije nego sto napravis finalnu odluku.
Takodje, zenke su u principu bolje od muzijaka.

Sretno drug!!!
cupo_mo

#649 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by cupo_mo »

zengi wrote:AdnaNr

Uzmi nesto sa ulice i nemoj gledati ni rasu ni izgled nego narav psa.
Nemoj gledati ni starost, jer ima dosta odraslih izbacenih pasa.
Bas sam neki dan vidio prekrasnu zenku tornjaka, netom izbacenu.
Super cuko, al eto neko ga liferovao.
Prvo se malo druzi sa tim psom i posmatraj ga, a ako ti odgovara ti ga vodi kuci.

Mozda nebi bilo lose da pitas nekog da ti ga pogleda prije nego sto napravis finalnu odluku.
Takodje, zenke su u principu bolje od muzijaka.

Sretno drug!!!
covjek se iznendadi kada vidi koliko su oni pametni (naci njihovog prelaska ceste ,bolje od pola ljudi jer cekau zeleno na semaforu)
cupo_mo

#650 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by cupo_mo »

psa mi je ujela osa ili pcela za nos,da li mu trebam ista stavljati na nos??
Post Reply