Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

kvaz1234

#3551 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by kvaz1234 » 23/03/2015 08:54

pitanje vezano za dresusu psa, naime radim kao cuvar imanja velicine 20 Ha, imam zenku njemackog ovcara staru 1 godinu i ljuta je kao leptir, boji se ljudi a meni treba suprotno, kako da je naucim da laje na ljude i da grize lopove koji preskacu ogradu, ne mogu sam da pokrijem toliki prostor, primjetio sam da je hrane izvana i tako zadobiju njeno povjerenje, prije sam imao muzijaka njemackog ovcara koji je bio dresiran u zatvoru, on je ugrizao bezbroj ljudi, lopova, narkomana i slicno i svi su znali za njega al nedavno je umro pa sam nabavio ovu zenku, pokusao sam na razne nacine da je dresiram ali bezuspjesno, lako je bilo nauciti je osnovne naredbe da sjedne ostane na mjestu itd po principu nagrade ali kako da je naucim da napada ove sto nelegalno ulaze na posjed. hvala

Cholina_Lokica

#3552 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Cholina_Lokica » 23/03/2015 08:57

Mislim da se takve stvari moraju raditi na rukav. Ne znam imas li mogucnosti, ali mozda bi ti najbolje bilo da odes kod profesionalaca, ima kod kaknja kwina trening centar, i strasno su dobri, pa da ides sa njom tamo. Oni inace treniraju nase sluzbene pse za takve stvari

Sa_u_srcu

#3553 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Sa_u_srcu » 24/03/2015 23:40

Higijesnki servis Lokum opstina Novi grad...na celu sa Efendicem prave masakr trenutno...
U Reljevu je klaonica kao i u kasarni Safet Zajko, hvataju pse i istu noc ih ubijaju...
Nestao mi je pas tako da sam morao da lutam i da trazim, pa sam se upoznao sa pojedincima...strasno sta ljudi rade...
Problem pasa u Sarajevu je evidentan ali da ti kao vlasnik psa, nemas mogucnost da vratis psa, nemas kome da se obratis, ili da pronadjes psa je nezamislivo jer se odmah ubijaju... Mislio sam da seru ove ogranizacije za zastitu zivotinja ali Lokom sprovodi pokolj na podrucju grada...to sam se licno uvjerio...zato cuvajte pse jer ako ga izgubite i padne im u ruke, nema mu spasa i interesantno misevi biraju samo pitome i male psice, jer im opstina Novi grad plati kolicinu ubijenih, i samo je broj bitan... Uzas zivi. Cuvajte pse.

luna09

#3554 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by luna09 » 25/03/2015 14:50

Sa_u_srcu wrote:Higijesnki servis Lokum opstina Novi grad...na celu sa Efendicem prave masakr trenutno...
U Reljevu je klaonica kao i u kasarni Safet Zajko, hvataju pse i istu noc ih ubijaju...
Nestao mi je pas tako da sam morao da lutam i da trazim, pa sam se upoznao sa pojedincima...strasno sta ljudi rade...
Problem pasa u Sarajevu je evidentan ali da ti kao vlasnik psa, nemas mogucnost da vratis psa, nemas kome da se obratis, ili da pronadjes psa je nezamislivo jer se odmah ubijaju... Mislio sam da seru ove ogranizacije za zastitu zivotinja ali Lokom sprovodi pokolj na podrucju grada...to sam se licno uvjerio...zato cuvajte pse jer ako ga izgubite i padne im u ruke, nema mu spasa i interesantno misevi biraju samo pitome i male psice, jer im opstina Novi grad plati kolicinu ubijenih, i samo je broj bitan... Uzas zivi. Cuvajte pse.
Na žalost nisi jedini s tom pričom. Mom sinu su uz asistenciju naše vrle policije oteli psa iz naručja u haustoru zgrade u kojoj živimo. Bilo je ili daj psa ili njemu i kćerki po 500KM kazne,jer "ometaju pri radu službena lica". A radili su bez ikakvog naloga. I pored pisanja zahtjeva odlaska 3 puta U Reljevo nikad ga nismo našli. A bio je tako "agresivan" da se zajedno igrao s macama. :( Danas čitam iz privatnog dvorišta su oteli ženku i 3 kučića. Zato ljudi čuvajte pse, nigdje nisu sigurni. Prostom računicom Lokom fakturiše bar 300KM po jednom ubijenom psu (Navodni veterinarski pregled, sterilizacija a moj pas bio sterilisan, briga o psu navodno 15 dana i na kraju eutanazija) a sve se to obavi u većini slučajeva psi budu ubijeni u kombiju ili čim dođu u Haliloviće. Reljevo i ne vide.

ferratilis

#3555 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by ferratilis » 29/03/2015 14:48

Image

Zna li neko koja je ovo pasmina?

safran

#3556 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by safran » 31/03/2015 02:47

Sretnem večeras komšiju, sele se uskoro. Sa sobom vodi i svog psa (logično) - moju prvu kereću ljubav. :(

VenomousV

#3557 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by VenomousV » 01/04/2015 15:30

Hranim jednu kuju vec dvije i pol godine. Prije neka dva mjeseca se okotila, jedan psic je udomljen a ostala 4 su jucer smjestena u pansion uz pomoc SARO organizacije.
E sad, kucici je nisu puno dojili ali vidim vec danas da su joj se dojke napunile i bojim se da se ne upale, imate li kakav savjet?

I btw, zna li neko gdje se tacno nalazi pansion na Kobiljoj Glavi? Htjela bih posjetiti kucice...

MJAU - da

#3558 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by MJAU - da » 02/04/2015 05:31

luna09 wrote:
Sa_u_srcu wrote:Higijesnki servis Lokum opstina Novi grad...na celu sa Efendicem prave masakr trenutno...
Na žalost nisi jedini s tom pričom. Mom sinu su uz asistenciju naše vrle policije oteli psa iz naručja u haustoru zgrade u kojoj živimo. Bilo je ili daj psa ili njemu i kćerki po 500KM kazne,jer "ometaju pri radu službena lica". A radili su bez ikakvog naloga. I pored pisanja zahtjeva odlaska 3 puta U Reljevo nikad ga nismo našli. A bio je tako "agresivan" da se zajedno igrao s macama. :( Danas čitam iz privatnog dvorišta su oteli ženku i 3 kučića. Zato ljudi čuvajte pse, nigdje nisu sigurni. Prostom računicom Lokom fakturiše bar 300KM po jednom ubijenom psu (Navodni veterinarski pregled, sterilizacija a moj pas bio sterilisan, briga o psu navodno 15 dana i na kraju eutanazija) a sve se to obavi u većini slučajeva psi budu ubijeni u kombiju ili čim dođu u Haliloviće. Reljevo i ne vide.
Jao tuge, ne mogu da vam povjerujem iskreno da se takvo što dogodilo, zaista mi je žao. Meni da su ljubimca oteli, tužila bi ih. Ako imate dokaz da su vam oteli da ste vi vlasnici, ne vidim prepreku da ih tužite. Ja nemam psa, imam mačku, ista je to ljubav, pa ovako savjetujem.
Last edited by MJAU - da on 02/04/2015 05:34, edited 1 time in total.

MJAU - da

#3559 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by MJAU - da » 02/04/2015 05:33

VenomousV wrote:Hranim jednu kuju vec dvije i pol godine. Prije neka dva mjeseca se okotila, jedan psic je udomljen a ostala 4 su jucer smjestena u pansion uz pomoc SARO organizacije.
E sad, kucici je nisu puno dojili ali vidim vec danas da su joj se dojke napunile i bojim se da se ne upale, imate li kakav savjet?

I btw, zna li neko gdje se tacno nalazi pansion na Kobiljoj Glavi? Htjela bih posjetiti kucice...
A zašto i mamu niste tražili da smjeste sa kučićima? Što se tiče dojki mame, možda da nazovete nekog od veterinara, pa da vam kao stručno lice kaže kako da joj pomognete. Jadna kuja, treba je sterilisati, da se ne pati više.

VenomousV

#3560 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by VenomousV » 02/04/2015 10:34

MJAU - da wrote:
VenomousV wrote:Hranim jednu kuju vec dvije i pol godine. Prije neka dva mjeseca se okotila, jedan psic je udomljen a ostala 4 su jucer smjestena u pansion uz pomoc SARO organizacije.

A zašto i mamu niste tražili da smjeste sa kučićima? Što se tiče dojki mame, možda da nazovete nekog od veterinara, pa da vam kao stručno lice kaže kako da joj pomognete. Jadna kuja, treba je sterilisati, da se ne pati više.
Zato sto su rekli da ce odmah iduci dan doci po kuju i da je vode na sterilizaciju. Nisam htjela da budem bezobrazna prema nekome ko je tu dosao da mi pomogne a i ne znam bas puno o psima obzirom da imam macke. Ja sam ih hranila i cuvala od komsija (prethodni okot su odvukli negdje kad ja nisam bila kuci, jednog su i otrovali) i bila sam sretna kad se neko ponudio da ih smjesti u pansion.
Kuja me sad hejta pa cu je izbjegavati koji dan u nadi da ce mi oprostiti, a mama mi kaze da su joj vec danas dojke malo splasnule u odnosu na jucer.

pakica_

#3561 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by pakica_ » 02/04/2015 10:37

VenomousV wrote:
Zato sto su rekli da ce odmah iduci dan doci po kuju i da je vode na sterilizaciju. Nisam htjela da budem bezobrazna prema nekome ko je tu dosao da mi pomogne a i ne znam bas puno o psima obzirom da imam macke. Ja sam ih hranila i cuvala od komsija (prethodni okot su odvukli negdje kad ja nisam bila kuci, jednog su i otrovali) i bila sam sretna kad se neko ponudio da ih smjesti u pansion.
Kuja me sad hejta pa cu je izbjegavati koji dan u nadi da ce mi oprostiti, a mama mi kaze da su joj vec danas dojke malo splasnule u odnosu na jucer.
kakvi su to cukoljupci koji su stence koji DOJE odvojili od majke.. e vala SARO, bas ste.. da ne kazem sta.. uzas Bozji.. hem ce sad stenci morati da se hrane na flasicu, hem mama moze fasovati upalu... e PU! a vrlo lako su mogli to rijesiti tako da i nju pokupe.. :(

VenomousV

#3562 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by VenomousV » 02/04/2015 10:40

Pakice, ne bih ja dozvolila da ih odvoje da oni non-stop nju doje
Vise su jeli cvrstu hranu, a samo ponekad dojili, kad ogladne a mi nismo na vrijeme izletili iz kuce da ih nahranimo. Mada su blese naucile kako da dodju do mojih vrata i cekaju rucak

MJAU - da

#3563 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by MJAU - da » 02/04/2015 17:10

VenomousV wrote:
MJAU - da wrote:

Kuja me sada pa cu je izbjegavati koji dan u nadi da ce mi oprostiti, a mama mi kaze da su joj vec danas dojke malo splasnule u odnosu na jucer.
Ma naravno, ti ako želiš da postupiš dobro prema toj jadnoj majci kojoj uzimaju djecu svaki put, potrudi se da nekako organizuješ njenu sterilizaciju. Jadna, sve joj uzimaju, a niko da se dosjeti da je steriliše, čudi me zaista.

VenomousV

#3564 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by VenomousV » 02/04/2015 18:29

MJAU - da wrote: Ma naravno, ti ako želiš da postupiš dobro prema toj jadnoj majci kojoj uzimaju djecu svaki put, potrudi se da nekako organizuješ njenu sterilizaciju. Jadna, sve joj uzimaju, a niko da se dosjeti da je steriliše, čudi me zaista.
Ne znam sto mi treba da odgovaram na taj tvoj cinicno-sarkasticni-ja znam najbolje post al' 1. uopce ne znas sve cinjenice i kompletnu situaciju i 2. kuja ce sutra biti sterilisana.

Nadam se da se vidimo na protestima i da nisi jedna od onih koji su pametni samo preko tastature ;-)

MJAU - da

#3565 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by MJAU - da » 02/04/2015 19:20

Nema ni trunke sarkazma prema tebi, vjeruj, ako ga želim i iskoristiti to bude prilično direktno. Činjenice nisi ni iznijela, a unaprijed se opravdavaš, ja ti to nisam ni tražila, samo sam ti postavila logično pitanje. :) Što se tiče protesta, ja bih došla, i da ne radim, ali bilo bi ciničo od mene da se pojavim, s obzirom na činjenicu kako gledam na problem lutalica i poznajem situaciju. Konkretno sam ti savjetovala da mamu sterilišeš, jer je to moj stav, samo sterilizacija i stvarno mi je pomalo neorganizovano da se djeca mami uzmu, a mama će sutra biti uzeta, da li je iko mislio o mami i njenom šoku (pakica je to bolje objasnila, djevojka ima pse, pa i bolje razimije). A tebi, kao tebi, ništa lično, ja pišem na forumu onda kad smatram da imam nešto i konkretno reći.

skoJaa

#3566 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by skoJaa » 11/04/2015 19:52

Nisam našao odgovarajuću temu za ovo, pa ću ovdje. Nadam se da nisam fulio.

http://www.olx.ba/artikal/16791112/patuljasti-spic/

Da li ima neko nagodan da udomi ovog psa ? :-D

selmicaaa_

#3567 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by selmicaaa_ » 14/04/2015 19:17

Pozdrav svima.

Treba mi pomoc. Imam psa, 8godina starog, jeo je kosti koje su mu zapele u stomaku. Isli smo kdo veterinara koji ga je klistirao i izvadio kosti. To je bilo u nedjelju navecer. Medjutim, on od subote(kad je jeo kosti) nije nista jeo. Ne zeli nista da jede niti da pije vodu (eventualno malo glukoze). Jucer(ponedjeljak) je imao citav dan proljev, a danas ga ne tjera, ali kad ga izvedem on se muci i jedino sto izlazi je krv vjerovatno od silnog naprezanja i jer nema sta drugo. Da li je neko od vas imao slicnu situaciju? Kako da mu pomognem, kako da mu otvorim apetit- vjerujem da bi bio bolje cim bi unio malo hrane?

Hvala unaprijed

pakica_

#3568 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by pakica_ » 14/04/2015 19:21

selmicaaa_ wrote:Pozdrav svima.

Treba mi pomoc. Imam psa, 8godina starog, jeo je kosti koje su mu zapele u stomaku. Isli smo kdo veterinara koji ga je klistirao i izvadio kosti. To je bilo u nedjelju navecer. Medjutim, on od subote(kad je jeo kosti) nije nista jeo. Ne zeli nista da jede niti da pije vodu (eventualno malo glukoze). Jucer(ponedjeljak) je imao citav dan proljev, a danas ga ne tjera, ali kad ga izvedem on se muci i jedino sto izlazi je krv vjerovatno od silnog naprezanja i jer nema sta drugo. Da li je neko od vas imao slicnu situaciju? Kako da mu pomognem, kako da mu otvorim apetit- vjerujem da bi bio bolje cim bi unio malo hrane?

Hvala unaprijed
jesi sigurna da su mu sve koscurine povadjene? ne bih da budem stevo baksuz, ali ako ih je ostalo i ako mu poderu zeludac, moze otici u vraga situacija.. predlazem rtg da se utvrdi ima li ostataka u trbuhu i ukoliko da, otklanjanje hirurski.. podigni mu kozu na vratu.. ako se sporo vraca, morat ces ga prikopcati na infuziju fizioloske otopine da ne bi dehidrirao, te na duphalyte ukoliko nastavi sa gladovanjem.. ali sve u svemu, opet vetu ako nista na infuziju jer nije zdravo da ne pije toliko dugo..

selmicaaa_

#3569 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by selmicaaa_ » 14/04/2015 19:50

pakica_ wrote:
selmicaaa_ wrote:Pozdrav svima.

Hvala unaprijed
jesi sigurna da su mu sve koscurine povadjene? ne bih da budem stevo baksuz, ali ako ih je ostalo i ako mu poderu zeludac, moze otici u vraga situacija.. predlazem rtg da se utvrdi ima li ostataka u trbuhu i ukoliko da, otklanjanje hirurski.. podigni mu kozu na vratu.. ako se sporo vraca, morat ces ga prikopcati na infuziju fizioloske otopine da ne bi dehidrirao, te na duphalyte ukoliko nastavi sa gladovanjem.. ali sve u svemu, opet vetu ako nista na infuziju jer nije zdravo da ne pije toliko dugo..
Pa sigurna sam 90% jer nije pojeo puno. Drugo, vet je dosta izvadio, a jutro poslije toga je imao stolicu, mogu reci normalnu. I onda je nastavilo sa proljevom. Trenutno mu dajemo Prolife za obnavljanje crijevne flore i Enterofuryl da ga ne tjera vise. Ovo za dehidraciju, koza se vraca brzo. Vet je rekao da ce morati infuziju ako ovako nastavi. Sad pokusavam na sve moguce nacine da ga natjeram da bar malo nesto pojede. On sve odbija. Razmisljam da mu ukljucim B kompleks, mozda otvori apetit.

anjusha
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#3570 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by anjusha » 28/04/2015 20:12

Haman wrote:
Deset najsrdačnijih pasmina pasa na svijetu

Želite li pored sebe uvijek imati vjernog suputnika i velikog prijatelja koji će vam pokloniti bezuslovnu ljubav, vrijeme je da nabavite psa. Ali prije nego se odlučite na ovaj vrlo veliki potez dobro razmislite koja bi pasmina najbolje odgovarala vašem karakteru i vašem načinu života, piše zadovoljna.dnevnik.hr. Tražite li psa stabilnog karaktera i vesele naravi koji obožava sve ljude i djecu odaberite neku od ovih 10 najsrdačnijih pasmina na svijetu.

Beagle

Image

Iako je riječ o lovačkom psu koji zahtijeva istrčavanje, Beagle je pas s kojim ćete se opustiti. Ova pasmina ima kratku dlaku jednostavnu za održavanje, ali i čvrst karakter pun nježnosti koju će rado podijeliti sa svim članovima porodice.

Bišon

Image

Ovaj minijaturni psić idealan za stan biti će vaš vjeran pratitelj gdje god krenuli. Osim što se ne linja i nema gotovo nikakvih mirisa bišon je pravi pozitivac i veseljak koji obožava ljude i djecu. Njegova snažna energija je zarazna.

Engleski buldog

Image

Iako ima vrlo opasan izraz lica ispod brojnih nabora i opasnog pogleda se krije blagi emotivac koji obožava ljude. Ova pasmina je vrlo strpljiva i ne zahtijeva istrčavanje, a prema djeci je vrlo strpljiv i smiren. Želite li da vas psić s vama mirno gleda televiziju ili sjedi pored vas dok mirno ispijate kafu buldog je pasmina za vas.

Cavalier King Charles španijel

Image

Osim mekane dlake, znatiželjnog pogleda i neodoljivog izraza lica ova pasmina ima nevjerojatnu ljubav prema ljudima, kako prema vlasnicima tako i prema strancima. Vole se maziti i obožavaju ljudski dodir, a volite li igru u prirodi uz ovog veselog ljepotana dobro ćete se zabaviti.

Škotski ovčar

Image

Ova pasmina zauvijek će ostati zapamćena po srcedrapajućem filmu Lassie. Ali baš kao i u filmu, škotski ovčar se može pohvaliti hrabrošću, odanošću, inteligencijom i velikom ljubavlju prema ljudima. Uz ovog čupavog ljepotana vi, vaši ukućani i prijatelji uvijek će se osjećati voljeno.

Zlatni i labrador retriver

Image

Ove pasmine poznate su po velikoj ljubavi i beskrajnom strpljenju. Osim što su strpljivi i blagi retriveri obožavaju igru i vrlo su zabavni. S druge strane, kada želite svoj mir ovi ljepotani će se vrlo lako prilagoditi vašim potrebama. Obožavaju ljude i vrlo su pažljivi prema djeci.

Mops

Image

Ovaj simpatičan psić voli pažnju i biti će vaš uvijek vjeran pratitelj. Obožavaju se igrati i pravi su veseljaci, a u stanu su vrlo mirni. Vole sve ljude i uživaju u dječjoj pažnji. Mops se jako veže za ljude i budite sigurni da ćete pored sebe imati pravog prijatelja. Iako su ovi psi vrlo staloženi, riječ je o pasmini koja je poprilično glasna, ali nije riječ o lavežu već o vrlo glasnom hrkanju.

Maltezer

Image

Bijele loptice, duge dlake koja ne otpada savršen su odabir za stan. Ali maltezeri su puno više od psića za krilo. Ovi veseljaci prepuni su pozitivne energije koju rado prenose na svoje vlasnike. Vole biti u centru pažnje, uvijek su spremni za igru i vrlo brzo uče trikove. Strpljivi su i odani, ali i svojeglavi.

Irski seter

Image

Prekrasna pasmina duge, crvene dlake i neodoljivog pogleda osvojit će vas na prvu. Iako je riječ o velikoj pasmini ovi nježni divovi savršen su odabir za porodičnog psa. Vole se igrati i biti aktivni te su savršeni za ljude koji slobodno vrijeme provode u dugim šetnjama prirodom. Obožavaju ljude i pažljivi su prema djeci.

Francuski buldog

Image

Riječ je o minijaturnoj verziji engleskog buldoga koja, baš kao i njihovi rođaci, ima prekrasan karakter. Ovaj simpatičan psić voli pažnju i biti će vaš vjeran pratitelj i prijatelj. Obožavaju se igrati i pravi su veseljaci. Iako su manjeg rasta mogu biti dosta grubi pa treba biti oprezan ako imate djecu jer njihovo veselje može biti poprilično šlampav i grubo.

Razni ljudi razne cudi. Neko bi sigurno napravio drugi izbor. Pa eto prilike da svako od nas napravi svoju listu 10 najpozeljnih pasa, ali ovako kako je to uradjeno u Avazu, stim da sam ja postao fotografije. Dakle, ukratko o psu, zasto bas on dolazu u obzir i fotografija psa.

http://www.avaz.ba/tehnologija-i-nauka/ ... na-svijetu
:novine: :novine: :novine: :novine:
Iskreno da ti kazem, mislim da je ova lista omanula totalno. Kakva je to lista sa srdacnim pasminama kad nema pudle na njoj? Nikakva, fulava, smotana, bezveze i manjkava.
Gdje je kontakt Avaza da im pisem protest?!
:mrgreen:
Imam patuljastu pudlu i od vise ljudi sam cula koji imaju i pse i macke i koji nemaju ljubimca uopste da je "najsrdacniji pas kojeg sam ikada sreo u zivotu". Cak je jednom bio razgovor na poslu dvojice kolega koji su pricali ne znajuci da pricaju o istom psu- o mojoj pudli. "Eh kakvog sam srdacnog psa sinoc vidjeo kod xxxyyy..." "Ej a to nije nista kakvog psa moja kuma ima..." Umrla od smijeha kad su mi prepricavali kasnije.
Izuzetno pametan, drugi po inteligenciji (odmah poslije border collie), jako ga lako trenirati i tako cudne komande pamti... U smislu kad hodamo negdje i ona krene ispred mene, samo joj kazem "A đe si ti krenula" i odmah se vrati. Prati me u stopu bez ikakvog povodca. Kad vidi "prijatelja" psa na ulici, pogleda me da me pita smije li mu pritrcati i ne ide od mene dok joj ne kazem "ajde". S dva mjeseca i 7 dana vec je znala komandu "sjedi". A danas da ne pricam... od sjedi, lezi, glas, krug (onda se vrti u krug na zadnjim sapama), vracaj se ovamo (umjesto dodji- nekako mi prirodno doslo), hop-hop (da mi skoci u narucje) cekaj, gore, dole, napolje, do bukvalno komandi pokretom, a ne onih koje sam izgovorila...

Djecu voli, ako je ne gnjave puno. Tj. ako se normalno igraju sa njom. Ako je pocnu gnjaviti, pobjegne i sakrije se. Nema agresivne dlake na sebi, samo ima opasnost da ce jednog dana nekoga izlizati do smrti.
Voli i neke druge pse, iako vecinu pasa ignorise. Najbolji joj je prijatelj jedna standardna bijela pudla u Sarajevu (za ove koje ne znaju- standardna znaci velika - oko 60 cm u grebenu). To je druzenje do suza! I jedu zajedno i spavaju zajedno i kad se trebamo naci sa njenim vlasnicima, samo joj kazem: "Ide ti Alba" a ona odmah pocne da cvili od dragosti.

Ne opadaju joj dlake i ne smrdi. Mora se sisati redovno (svakih mjesec do dva) ako hoces da odrzavas dlaku kratkom, ali buduci da je mi izvodimo na izlozbe onda joj pustamo frizuru :D i kikicu :) Cesljanje je peglancija ali je dovoljno kod kratke dlake jednom sedmicno da se to uradi.

Ljude stvarno voli. Nikad mi niko nije dosao u kucu da mu se nije obradovala ko rodu rodjenom. A pogotovo ako se taj neko nekad poigrao sa njom, bacio joj lopticu ili sl. Onda pocne da trci u krugovima po stanu od srece... Idiot moj mali :)
Kobejagi je i neki cuvar. Laje jako malo, izuzev kad joj trazimo glas ili kad neko nepoznat pozvoni (interesantno, ne laje ako dolaze ljudi koje zna na vrata).
I buduci da su ove male pudle (toy i dwarf) onako temperamentnije, zivlje i ludje, najbolje je opisao jedan moj poznanik. Rekao je da smo je trebali nazvati "jo-jo". Ko voli da se bavi sa psima, da trenira sa psom agility, patuljasta pudla je najbolji moguci izbor, jer vole da su aktivne i stvarno su strasno spretne.

Standardne i srednje pudle su malo mirnije i stabilnije naravi. Savrsene su za porodice sa djecom. Dozvoljavaju i cupanje i gnjavljenje od strane djece, sto vec toy i patuljaste ne vole. Ali isto vole da trce, da se penju po planinama, vole da plivaju (kad jednom nauce), i da su vani sa svojim vlasnicima. Standardna pudla, ranije pomenuta, kad me vidi, posto mene bas nesto voli, ne odvaja se od mene po sat, samo me gura rukom da je cesem po glavi ili se trlja od mene....
Medjutim, zima, dekica, TV i sl isto im savrseno pasu, i standardnim i malim. Zapravo, dok god su u blizini vlasnika i dok god da njih vlasnik obraca paznju makar s vremena na vrijeme- sve prolazi. Meni se ova moja bestija, kad nesto radim za racunarom, samo uvali u krilo... KO veli, samo ti radi, da sam ja s tobom. Privrzene su jako.
Sta znam, ovo mi je prvi pas i ne vjerujem da cu ikada promijeniti pasminu. To je to. I stvarno su srdacni :)

natt

#3571 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by natt » 28/04/2015 21:49

Ispred pudle bi trebao biti Coton de tulear. :-D

Iznenadjujuce agilan, inteligentan, druzeljubiv, mazan. A nije ga tesko nauciti da ne laje bez potrebe. :oops:
Pudle su imale cak cetiri starije gospodje koje poznajem, te su mi iz tog razloga nekako out.

anjusha
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#3572 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by anjusha » 28/04/2015 22:56

Pa dobro, pudle je imao i Tito, Churchill, John Steinbeck, Gregory Peck te ih trenutno ima i Novak Djokovic.... Nije pas samo za starije dame, vec za sve :) Ali pogotovo za ljude koji vole aktivniji zivot, jer u tome bas uzivaju.

Maystor

#3573 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Maystor » 06/05/2015 18:58

Neko je ostavio najmanje 9 kučića u Nahorevu na putu prema Skakavcu. Male su šanse da će preživjeti, ako neko može da pomogne ...

Image

Image

Image

Image

semirkole

#3574 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by semirkole » 19/05/2015 07:31

Pomoc imam Njemackog ovcara, starost 10 mjeseci, usi su bile podignute jedno vrijeme pa se spustile i sad svako jutro su podignute a poslije se spuste, mozel mi neko pomoci o cemu se radi, hvala,,

safran

#3575 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by safran » 01/06/2015 00:46

Evo jedno blesavo pitanje za ove sa dužim stažom - ljudi moji, da li je moguće da se pas "ojede" u preponskom regionu. Ova naša kera (tornjak) se nakon sterilizacije zdudala, radije bi žderkila i ležala nego šetala i jučer smo se malo više šetale i trčale. Nakon toga "ni kjijca, ni kjunic" i zadnje noge nekako čudno pokreće, kao da su ukočene. Pregledala sam sve, uši, rep, krpelja nema nigdje, nema ukočenosti mišića, normalni su, šape - OK, nema trna, posjekotina i sl. Danas je češljam - guzne čupe su još ostale i da se riješimo bunde, i izvrne se na leđa i vidim između zadnjih nogu one gutice da iščešljam kad u preponi vidim nešto kao ojedina, malo razmaknem rukom kad fino cijuknu i skoči. Nije više dala pogledati i skontam da bi to mogao biti razlog pažljivom, ukočenom kretanju zadnjih šapa. Sutra ćemo bolje zaviriti i haplicirati flogocid, vjerovatno. Ali me zanima, da li je fakat moguće da se ojela od biba.

Post Reply