Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
corave okice
Posts: 84
Joined: 28/07/2013 10:29

#5776 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by corave okice »

Plavo-bijeli wrote: 02/01/2023 13:15 Image

Ima li gdje ovo kod nas kupiti? ili da je ista igracka a drugi neko da je pravi??

Dobio 3 iz Australije i maca poludi za ovim al taj dole dio pukne i jbg.. a strah me da lijepilom tecnim da se ne otruje.. :-D
Bilo je u Pennyu kupit, doleje to plasticno, i malo perja gore. Eto, ko slicno je :run:
User avatar
Logovan
Posts: 94409
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#5777 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Logovan »

pici wrote: 03/01/2023 09:09 Evo da vidite koliko su stare vase mace.Moja Mici je u 56-oj godini a Tiki u 48-oj.MasHala nakupilo se.

Image


Moje macale vise ne diraju jelku, jest da ono obidju oko nje al nema skakanja i lupanja kugli sa jelke.
Još malo i 28 godina :-D :D
zikamu
Posts: 2955
Joined: 10/09/2005 09:40

#5778 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zikamu »

Mom macanu 54, jos uvijek dobro mladji od mene... :lol:
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#5779 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by holowey »

cuca okocena na otirac i odbacena 7.5.2004., kao jedno od dvoje macica haustorske macke...mama i oboje macica u kutiji ubaceno u stan...cuvali ih dok nisu malo odskocili, mama odlutala, jedno mace udomili, cucu zadrzali... jos uvijek grebe namjestaj... nekad imam osjecaj da ce nas sve nadzivjeti...
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#5780 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by shmizlica »

Zna li iko šta se dešava sa DM-ovom opskrbom hranom za mace? Mislim na ovu njihovu marku, već neko vrijeme izbor sužen, sad konzervi i nema, a ovih kutijica sve manje :|
Image

Moje navikle na njih, slabo šta drugo hoće, neki dan naletim na one Miglior gatto, njih kao hoće, ostalo kme
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3651
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#5781 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by anex »

Inače je nabavka svega u životu smanjena a posebno nabavka hrane za sve ljubimce. Za ptice je to još gore a osjeti se i za mačke, pse i sl.
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#5782 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by shmizlica »

Bila za Novu u Hrvatskoj, tamo normala :| ....kud ne kupih više :mrgreen:
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3651
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#5783 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by anex »

shmizlica wrote: 13/01/2023 12:29 Bila za Novu u Hrvatskoj, tamo normala :| ....kud ne kupih više :mrgreen:
Tako i kod nas ovi u udruženju nabavljaju iz Hr. Valjda kod njih to ide lakše nego kod nas...mada je smanjeno i tamo.
A cijene svega su haos otišle u nebo...
Vox_liberi
Posts: 203
Joined: 25/01/2022 14:39

#5784 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Vox_liberi »

Pozdrav, perzijska maca od 7 mjeseci je u procesu mijenjanja dlake, medjutim puno se češe i ova dva dana skontamo sitne tačkice na pramenovima koje smo pocesljali, jesu li to vaške ili šta? Evo i slika. Hvala unaprijed

Image
Scheduler
Posts: 155
Joined: 25/04/2022 13:48

#5785 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Scheduler »

Nisu vaske vec njihov izmet, kupite frontline combo ili slicno
Vox_liberi
Posts: 203
Joined: 25/01/2022 14:39

#5786 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Vox_liberi »

Može li neki savjet kako se riješiti toga? Koliko dugo traje borba
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5787 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by SanskiBiser »

Vox_liberi wrote: 15/01/2023 07:45 Može li neki savjet kako se riješiti toga? Koliko dugo traje borba
Macka ti ima buhe, tu gdje spava ako ima lezaj mora se oprati sa predpranjem, usisati sve u kuci sa usisivacem sa vodenim filtriranjem ili hepa filterom barem , frontline combo 2 mjeseca stavljati, tj. dvije ampule na kozu tj. jedna ampula svake 4 sedmice, ocistiti i od glista isto macku, ne uzimati biljne preparate u pet shopovima vec u veterinarskoj apoteci uzeti frontline combo za macke prema velicini tj. masi macke. Barem 2 mjeseca stavljati znaci svakih 30 dana da bi se prekinuo ciklus razmnozavanja buha, tj. sad kad stavis frontline pobice buhe koje su na macki u roku 24 sata ali ce se nove buhe da izlegu iz jajasaca za oko 3 sedmice, a ta jajasca su svuda po kuci zato se usisava sve i stavlja frontline 2 mjeseca da budes siguran da nema vise buha. Te buhe po pravilu ne idu na ljude ako imaju izbora jer im ne odgovara nasa temperatura tijela, treba im 38-39 C temperatura to im je kao magnet. Ako ti je macka drzana u zatvorenom prostoru to je to ne bi poslije trebao imati problema ako ide vani i pusta se onda nema ti druge nego barem svakih 40ak dana barem stavljati frontline koji je poskup. Uglavnom veterinar ce ti objasniti sve. Inace preko buha i psi i macke pokupe gliste obicno i trakavice tako da se obicno odmah daje i tableta za ciscenje od glista kad se stavlja na kozu ampula frontline...Moja preporuka je da ne pustas macku vani ako je pustas trenutno jer macke pobise sve zivo i sto treba i sto ne treba, kod mene kad su presle na gusterove i pocele mi ih dovlaciti u kucu rekao sam dosta, nakon golubova, grlica, vrabaca, nekih 10 vrsta poljskih miseva i krtica i ptica koje pojma nemam kako se zovu... :roll:

Ni za zivu glavu ne stavljati na macku BUHAČ prasak tj. neopitroid i slicno jer sve sa Permetrinom i derivatima tog pesticida UBIJA macku, otrova ih... (isto vrijedi i za neostomosan ampule za pse su ok a za macke otrov)
Vox_liberi
Posts: 203
Joined: 25/01/2022 14:39

#5788 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Vox_liberi »

E hvala drug puno na dugom odgovoru, otprilike smo tako i uradili, danas odoše i tepisi na masinsko pranje i kauč na dubinsko. Uzeli smo i nekakvu ampulu za prostor pa prrscemo sve. Valjda će se potamaniti sve brzo.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5789 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by SanskiBiser »

Vox_liberi wrote: 15/01/2023 14:40 E hvala drug puno na dugom odgovoru, otprilike smo tako i uradili, danas odoše i tepisi na masinsko pranje i kauč na dubinsko. Uzeli smo i nekakvu ampulu za prostor pa prrscemo sve. Valjda će se potamaniti sve brzo.
za prostor ti ne treba ta ampula samo ciscenje i usisavanje, cim je macka zasticena frontline combo buhe tu nemaju sanse vise da se razmnozavaju cak i ako se izlegu jajasca cim odu na macku uginu te mlade buhe prije nego izlegu nova jajasca tako da na taj nacin prekidas ciklus razmnozavanja ovo usisavanje i pranje ti samo ubrzava prekid tog ciklusa, kod mene se to desavalo prije dok sam pustao macke vani, pa obicno vec za 30ak dana nema vise nikakvih problema, ali se preventivno ide na 2 mjesca zastite, inace svaki put kad se primjete te crne tackice kod cetkanja to je znak da su prisutne buhe, to je izmet koji buhe ostavljaju iza sebe na kozi tj. svarena krv slicno kao muhe sto pljuckaju crne tackice tako i one buhe seruckaju :lol:
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#5790 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Bobi »

Pronadjite mačku :D
Image
User avatar
Optimus09
Posts: 3083
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#5791 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Optimus09 »

U gornjem desnom cosku,ili uglu kako ti pase :mrgreen:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5792 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Snake Eyes »

Bobi wrote: 15/01/2023 17:35 Pronadjite mačku :D
Image
Lezi na podu, vidi se kroz prozor.

Image
Vox_liberi
Posts: 203
Joined: 25/01/2022 14:39

#5793 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Vox_liberi »

SanskiBiser wrote: 15/01/2023 14:57
Vox_liberi wrote: 15/01/2023 14:40 E hvala drug puno na dugom odgovoru, otprilike smo tako i uradili, danas odoše i tepisi na masinsko pranje i kauč na dubinsko. Uzeli smo i nekakvu ampulu za prostor pa prrscemo sve. Valjda će se potamaniti sve brzo.
za prostor ti ne treba ta ampula samo ciscenje i usisavanje, cim je macka zasticena frontline combo buhe tu nemaju sanse vise da se razmnozavaju cak i ako se izlegu jajasca cim odu na macku uginu te mlade buhe prije nego izlegu nova jajasca tako da na taj nacin prekidas ciklus razmnozavanja ovo usisavanje i pranje ti samo ubrzava prekid tog ciklusa, kod mene se to desavalo prije dok sam pustao macke vani, pa obicno vec za 30ak dana nema vise nikakvih problema, ali se preventivno ide na 2 mjesca zastite, inace svaki put kad se primjete te crne tackice kod cetkanja to je znak da su prisutne buhe, to je izmet koji buhe ostavljaju iza sebe na kozi tj. svarena krv slicno kao muhe sto pljuckaju crne tackice tako i one buhe seruckaju :lol:
Dali su nam Vectra Felis, ampulu smo iza vrata isto aplicirali. Valjda je i ona ok
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5794 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by SanskiBiser »

Vox_liberi wrote: 15/01/2023 18:09
SanskiBiser wrote: 15/01/2023 14:57

za prostor ti ne treba ta ampula samo ciscenje i usisavanje, cim je macka zasticena frontline combo buhe tu nemaju sanse vise da se razmnozavaju cak i ako se izlegu jajasca cim odu na macku uginu te mlade buhe prije nego izlegu nova jajasca tako da na taj nacin prekidas ciklus razmnozavanja ovo usisavanje i pranje ti samo ubrzava prekid tog ciklusa, kod mene se to desavalo prije dok sam pustao macke vani, pa obicno vec za 30ak dana nema vise nikakvih problema, ali se preventivno ide na 2 mjesca zastite, inace svaki put kad se primjete te crne tackice kod cetkanja to je znak da su prisutne buhe, to je izmet koji buhe ostavljaju iza sebe na kozi tj. svarena krv slicno kao muhe sto pljuckaju crne tackice tako i one buhe seruckaju :lol:
Dali su nam Vectra Felis, ampulu smo iza vrata isto aplicirali. Valjda je i ona ok
jeste mislim da ta jedna ampula stiti do 3 mjeseca , Fipronil koji je u Frontline je max 40 dana za buhe tj. 30 dana za krpelje. Ima dosta novih proizvoda koji polako dolaze kod nas. Ja npr. za cuku imam tablete cim vidim da ima buhe dam mu tabletu i za pola sata popadaju mrtve sve sa njega :lol: Donijela sestra iz UK, Bob Martin Clear flea tablete. Imaju i za macke

Image
zippoo87
Posts: 15651
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5795 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zippoo87 »

I moje izlaze napolje i pokupe pokoju buhu.
Skoro sam istresao neku ampulu jednoj na kicmu a kod druge sam prije par dana rucno pincetom ubio 2 buhe,koje sam ganjao rucno ali ne moze i dohakao sam im pincetom.
Nisam ovoj istresao ampulu ali hocu ako se opet pocne cesati.

A kakve su te carobne tablete bogte,pojede tabletu i buhe ubije po njoj...kako li to funkcionise...to bi bilo idealno.
Ove ampule su preskupe jbga...8 KM jedna doza ,dakle kod mene tri macke 24 KM
User avatar
SmokingMan
Posts: 18711
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#5796 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by SmokingMan »

Bobi wrote: 15/01/2023 17:35 Pronadjite mačku :D
Image
Neki dan sam naletio na ovo, trebalo mi je malo više od 5 sekundi da je skontam. Nisu se ni potrudili da je dodatno zakamlufliraju. :D
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#5797 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by VladaFBiH »

SanskiBiser wrote: 15/01/2023 13:11
Vox_liberi wrote: 15/01/2023 07:45 Može li neki savjet kako se riješiti toga? Koliko dugo traje borba
Macka ti ima buhe, tu gdje spava ako ima lezaj mora se oprati sa predpranjem, usisati sve u kuci sa usisivacem sa vodenim filtriranjem ili hepa filterom barem , frontline combo 2 mjeseca stavljati, tj. dvije ampule na kozu tj. jedna ampula svake 4 sedmice, ocistiti i od glista isto macku, ne uzimati biljne preparate u pet shopovima vec u veterinarskoj apoteci uzeti frontline combo za macke prema velicini tj. masi macke. Barem 2 mjeseca stavljati znaci svakih 30 dana da bi se prekinuo ciklus razmnozavanja buha, tj. sad kad stavis frontline pobice buhe koje su na macki u roku 24 sata ali ce se nove buhe da izlegu iz jajasaca za oko 3 sedmice, a ta jajasca su svuda po kuci zato se usisava sve i stavlja frontline 2 mjeseca da budes siguran da nema vise buha. Te buhe po pravilu ne idu na ljude ako imaju izbora jer im ne odgovara nasa temperatura tijela, treba im 38-39 C temperatura to im je kao magnet. Ako ti je macka drzana u zatvorenom prostoru to je to ne bi poslije trebao imati problema ako ide vani i pusta se onda nema ti druge nego barem svakih 40ak dana barem stavljati frontline koji je poskup. Uglavnom veterinar ce ti objasniti sve. Inace preko buha i psi i macke pokupe gliste obicno i trakavice tako da se obicno odmah daje i tableta za ciscenje od glista kad se stavlja na kozu ampula frontline...Moja preporuka je da ne pustas macku vani ako je pustas trenutno jer macke pobise sve zivo i sto treba i sto ne treba, kod mene kad su presle na gusterove i pocele mi ih dovlaciti u kucu rekao sam dosta, nakon golubova, grlica, vrabaca, nekih 10 vrsta poljskih miseva i krtica i ptica koje pojma nemam kako se zovu... :roll:

Ni za zivu glavu ne stavljati na macku BUHAČ prasak tj. neopitroid i slicno jer sve sa Permetrinom i derivatima tog pesticida UBIJA macku, otrova ih... (isto vrijedi i za neostomosan ampule za pse su ok a za macke otrov)
kuću/stan možeš preprskati BIOKILL-om s tim da dva sata poslije prskanja maca ne smije biti u prostorijama. Dobra strana mu je što može i namještaju da se prska i što nije štetan za toplokrvne životinje (nakon ova dva sata kada se osuši) a djeluje 4 sedmice. Naravno, maca se ne smije prskati s njim.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5798 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by SanskiBiser »

VladaFBiH wrote: 16/01/2023 08:27
SanskiBiser wrote: 15/01/2023 13:11

Macka ti ima buhe, tu gdje spava ako ima lezaj mora se oprati sa predpranjem, usisati sve u kuci sa usisivacem sa vodenim filtriranjem ili hepa filterom barem , frontline combo 2 mjeseca stavljati, tj. dvije ampule na kozu tj. jedna ampula svake 4 sedmice, ocistiti i od glista isto macku, ne uzimati biljne preparate u pet shopovima vec u veterinarskoj apoteci uzeti frontline combo za macke prema velicini tj. masi macke. Barem 2 mjeseca stavljati znaci svakih 30 dana da bi se prekinuo ciklus razmnozavanja buha, tj. sad kad stavis frontline pobice buhe koje su na macki u roku 24 sata ali ce se nove buhe da izlegu iz jajasaca za oko 3 sedmice, a ta jajasca su svuda po kuci zato se usisava sve i stavlja frontline 2 mjeseca da budes siguran da nema vise buha. Te buhe po pravilu ne idu na ljude ako imaju izbora jer im ne odgovara nasa temperatura tijela, treba im 38-39 C temperatura to im je kao magnet. Ako ti je macka drzana u zatvorenom prostoru to je to ne bi poslije trebao imati problema ako ide vani i pusta se onda nema ti druge nego barem svakih 40ak dana barem stavljati frontline koji je poskup. Uglavnom veterinar ce ti objasniti sve. Inace preko buha i psi i macke pokupe gliste obicno i trakavice tako da se obicno odmah daje i tableta za ciscenje od glista kad se stavlja na kozu ampula frontline...Moja preporuka je da ne pustas macku vani ako je pustas trenutno jer macke pobise sve zivo i sto treba i sto ne treba, kod mene kad su presle na gusterove i pocele mi ih dovlaciti u kucu rekao sam dosta, nakon golubova, grlica, vrabaca, nekih 10 vrsta poljskih miseva i krtica i ptica koje pojma nemam kako se zovu... :roll:

Ni za zivu glavu ne stavljati na macku BUHAČ prasak tj. neopitroid i slicno jer sve sa Permetrinom i derivatima tog pesticida UBIJA macku, otrova ih... (isto vrijedi i za neostomosan ampule za pse su ok a za macke otrov)
kuću/stan možeš preprskati BIOKILL-om s tim da dva sata poslije prskanja maca ne smije biti u prostorijama. Dobra strana mu je što može i namještaju da se prska i što nije štetan za toplokrvne životinje (nakon ova dva sata kada se osuši) a djeluje 4 sedmice. Naravno, maca se ne smije prskati s njim.

Pretpostavljam da je ovo iz neznanja pisano pa cu biti blag prema Vama.

Ne moze se i ne smije se preprskati sa BIOKILOM tamo gdje su macke, moze gdje su psi, ja sad pisem gore u tome sto si kvotao, Permetrin i macke nikako a biokill je jaka koncentracija Permetrina, treba da dovedem na forum profesora sa vet. fak iz Zagreba da Vas educira? Da ga dovedem na forum da ti pise od idiotluku nasih starih veterinara sirom EX YU (kojima je permetrin i derivati bio ok za macke) i permetrinu i teskim trovanjima i smrtim ishodima s kojima se vec dvije decenije susrece u praksi "pa mi smo samo malo poprskali po namjestanu i podovima" " ta nije moguce rekao nam na forumu xxxx da je ok samo da se ne smije prskati direktno na macke" :roll: . Vecina farmkoloskih firmi koja pravi sredstava za zastitu kucnih ljubimaca ako ta sredstva sadrze permetrin stavljaju u prekrizen kvadrat sliku macke. Ovi sto rade Biokil
jos fino napisali:
Contraindications

Do not use in cats - the product is toxic to cats. Prevent any contact of cats with dogs treated with BIO KILL 2.5 mg/ml spray.


Znaci pas koji dijeli prostor s mackom a koji je tretiran Biokilom rizik je za trovanje macke...sve povrsine tretirane biokilom su rizik za macke, kontakt krzno, sape, macka lize otruje se, igra se sa psom koji je tretiran i otruje se...


a nanose na sape na krzno sa poda sa namjestaja, polizu to i otruju se...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#5799 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by VladaFBiH »

SanskiBiser wrote: 16/01/2023 10:34
VladaFBiH wrote: 16/01/2023 08:27

kuću/stan možeš preprskati BIOKILL-om s tim da dva sata poslije prskanja maca ne smije biti u prostorijama. Dobra strana mu je što može i namještaju da se prska i što nije štetan za toplokrvne životinje (nakon ova dva sata kada se osuši) a djeluje 4 sedmice. Naravno, maca se ne smije prskati s njim.

Pretpostavljam da je ovo iz neznanja pisano pa cu biti blag prema Vama.

Ne moze se i ne smije se preprskati sa BIOKILOM tamo gdje su macke, moze gdje su psi, ja sad pisem gore u tome sto si kvotao, Permetrin i macke nikako a biokill je jaka koncentracija Permetrina, treba da dovedem na forum profesora sa vet. fak iz Zagreba da Vas educira? Da ga dovedem na forum da ti pise od idiotluku nasih starih veterinara sirom EX YU (kojima je permetrin i derivati bio ok za macke) i permetrinu i teskim trovanjima i smrtim ishodima s kojima se vec dvije decenije susrece u praksi "pa mi smo samo malo poprskali po namjestanu i podovima" " ta nije moguce rekao nam na forumu xxxx da je ok samo da se ne smije prskati direktno na macke" :roll: . Vecina farmkoloskih firmi koja pravi sredstava za zastitu kucnih ljubimaca ako ta sredstva sadrze permetrin stavljaju u prekrizen kvadrat sliku macke. Ovi sto rade Biokil
jos fino napisali:
Contraindications

Do not use in cats - the product is toxic to cats. Prevent any contact of cats with dogs treated with BIO KILL 2.5 mg/ml spray.


Znaci pas koji dijeli prostor s mackom a koji je tretiran Biokilom rizik je za trovanje macke...sve povrsine tretirane biokilom su rizik za macke, kontakt krzno, sape, macka lize otruje se, igra se sa psom koji je tretiran i otruje se...


a nanose na sape na krzno sa poda sa namjestaja, polizu to i otruju se...
iskreno nisam znao s tim da ovo upozorenje doslovno znači - Ne koristiti na/kod mačkama - proizvod je otrovan za mačke.Spriječite svaki kontakt mačaka sa psima tretiranim BIO KILL 2,5 mg/ml sprejom.

a što se tiče preporuke i veterinara za Biokill ima ih mali milion na netu i svi samo upozoravaju da se proizvod ne koristi na mačkama npr.

https://moj.pet-centar.hr/Pitajte-nase- ... -7961.html

imaš li neki link gdje je navedeno da se površine ne smiju tretirati - zaista bih volio da ovo pročitam jer imam mačku? Jedina upozorenja koja sam našao je da ne smiju da budu na svježe tretiranim površinama i da se ne smiju prskati s sprejem.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5800 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by SanskiBiser »

VladaFBiH wrote: 16/01/2023 11:19
SanskiBiser wrote: 16/01/2023 10:34


Pretpostavljam da je ovo iz neznanja pisano pa cu biti blag prema Vama.

Ne moze se i ne smije se preprskati sa BIOKILOM tamo gdje su macke, moze gdje su psi, ja sad pisem gore u tome sto si kvotao, Permetrin i macke nikako a biokill je jaka koncentracija Permetrina, treba da dovedem na forum profesora sa vet. fak iz Zagreba da Vas educira? Da ga dovedem na forum da ti pise od idiotluku nasih starih veterinara sirom EX YU (kojima je permetrin i derivati bio ok za macke) i permetrinu i teskim trovanjima i smrtim ishodima s kojima se vec dvije decenije susrece u praksi "pa mi smo samo malo poprskali po namjestanu i podovima" " ta nije moguce rekao nam na forumu xxxx da je ok samo da se ne smije prskati direktno na macke" :roll: . Vecina farmkoloskih firmi koja pravi sredstava za zastitu kucnih ljubimaca ako ta sredstva sadrze permetrin stavljaju u prekrizen kvadrat sliku macke. Ovi sto rade Biokil
jos fino napisali:




Znaci pas koji dijeli prostor s mackom a koji je tretiran Biokilom rizik je za trovanje macke...sve povrsine tretirane biokilom su rizik za macke, kontakt krzno, sape, macka lize otruje se, igra se sa psom koji je tretiran i otruje se...


a nanose na sape na krzno sa poda sa namjestaja, polizu to i otruju se...
iskreno nisam znao s tim da ovo upozorenje doslovno znači - Ne koristiti na/kod mačkama - proizvod je otrovan za mačke.Spriječite svaki kontakt mačaka sa psima tretiranim BIO KILL 2,5 mg/ml sprejom.

a što se tiče preporuke i veterinara za Biokill ima ih mali milion na netu i svi samo upozoravaju da se proizvod ne koristi na mačkama npr.

https://moj.pet-centar.hr/Pitajte-nase- ... -7961.html

imaš li neki link gdje je navedeno da se površine ne smiju tretirati - zaista bih volio da ovo pročitam jer imam mačku? Jedina upozorenja koja sam našao je da ne smiju da budu na svježe tretiranim površinama i da se ne smiju prskati s sprejem.
Jos jednom bilo koji proizvod koji u sebi sadrzi pesticide is familije piretroida se ne koristi nigdje ni u prostoru gdje su macke dakle cak ni obliku aerosola u sprejevima tipa RAID i PIPS za unistavanje muha a kamoli u ovim jacim rastvorima u tecnostima i na povrsinama po kojima se macke krecu i gdje borave a gluho bilo na same macke.


Svaki rastvor nekog pesticida je rastvor suhe materije u nekoj tecnosti, sve sto pospricas kad se osusi ostaje suha aktivna materija na toj povrsini danima i sedmicama, ostaje na psu tretiranom piretroidima pa se fizickim transferom tokom kontakta macke sa psom macka otruje, isto je i sa svim povrsinama, sredstvo djeluje i ostaje aktivno macka ga pokupi krznom, sapamam uvalja se pa se onda cisti i lize dlaku i ciscenjem unese pesticid u tijelo i tako otruje.... s izuzetkom direktnog kontakta sa koncentrisanim pesticidom gdje dolazi do jakog trovanja brzo samo dejstvo Pyretroida prisutnog na povrsinama u prostoru gje macka boravi je kumulativno, sto znaci ti spricas i macka je ok, dok se pesticid polako koncentrise i nakuplja u tijelu i vremenom pocinje da truje macku - vrijeme poluraspada i raspada i metabolisanja pesticida je dugo, traje mjesecima, a trpe jetra i bubrezi, znaci macka ne moze brzo metabolisati pesticid i izbaciti van tijela, godinu, dvije, tri doziranja malim kolicinama piretroida iz prostora u kojem boravi i nakon toga otkazuje jetra, bubrezi (koji su najoptereceniji) pa u tezim slucajevima pocnu neuroloski problemi, leukemija, rak i slicno...

PS
Pa bujrum spricaj do mile volje ima druga macka ako ta ugine nabavi se..pa opet ponovo...ha ja.../sarkazam off

budala sam ja sto ista pisem na ovom forumu...
Post Reply