Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4367
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#5801 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by VladaFBiH »

SanskiBiser wrote: 16/01/2023 12:43
VladaFBiH wrote: 16/01/2023 11:19
iskreno nisam znao s tim da ovo upozorenje doslovno znači - Ne koristiti na/kod mačkama - proizvod je otrovan za mačke.Spriječite svaki kontakt mačaka sa psima tretiranim BIO KILL 2,5 mg/ml sprejom.

a što se tiče preporuke i veterinara za Biokill ima ih mali milion na netu i svi samo upozoravaju da se proizvod ne koristi na mačkama npr.

https://moj.pet-centar.hr/Pitajte-nase- ... -7961.html

imaš li neki link gdje je navedeno da se površine ne smiju tretirati - zaista bih volio da ovo pročitam jer imam mačku? Jedina upozorenja koja sam našao je da ne smiju da budu na svježe tretiranim površinama i da se ne smiju prskati s sprejem.
Jos jednom bilo koji proizvod koji u sebi sadrzi pesticide is familije piretroida se ne koristi nigdje ni u prostoru gdje su macke dakle cak ni obliku aerosola u sprejevima tipa RAID i PIPS za unistavanje muha a kamoli u ovim jacim rastvorima u tecnostima i na povrsinama po kojima se macke krecu i gdje borave a gluho bilo na same macke.


Svaki rastvor nekog pesticida je rastvor suhe materije u nekoj tecnosti, sve sto pospricas kad se osusi ostaje suha aktivna materija na toj povrsini danima i sedmicama, ostaje na psu tretiranom piretroidima pa se fizickim transferom tokom kontakta macke sa psom macka otruje, isto je i sa svim povrsinama, sredstvo djeluje i ostaje aktivno macka ga pokupi krznom, sapamam uvalja se pa se onda cisti i lize dlaku i ciscenjem unese pesticid u tijelo i tako otruje.... s izuzetkom direktnog kontakta sa koncentrisanim pesticidom gdje dolazi do jakog trovanja brzo samo dejstvo Pyretroida prisutnog na povrsinama u prostoru gje macka boravi je kumulativno, sto znaci ti spricas i macka je ok, dok se pesticid polako koncentrise i nakuplja u tijelu i vremenom pocinje da truje macku - vrijeme poluraspada i raspada i metabolisanja pesticida je dugo, traje mjesecima, a trpe jetra i bubrezi, znaci macka ne moze brzo metabolisati pesticid i izbaciti van tijela, godinu, dvije, tri doziranja malim kolicinama piretroida iz prostora u kojem boravi i nakon toga otkazuje jetra, bubrezi (koji su najoptereceniji) pa u tezim slucajevima pocnu neuroloski problemi, leukemija, rak i slicno...

PS
Pa bujrum spricaj do mile volje ima druga macka ako ta ugine nabavi se..pa opet ponovo...ha ja.../sarkazam off

budala sam ja sto ista pisem na ovom forumu...
hvala, i nema potrebe za zadnjim dijelom posta - stavio sam ti link gdje "dr. vet. med" kaže da je ok. i šta da neko pomisli ko ne zna sve ovo?

Većini je dovoljno da provjeri sa svojim veterinarom (ako i to urade) i da nešto koriste ali je očito da to nije dovoljno niti dobro.

Bilo bi dobro da napišeš šta se može koristiti da i ostali mogu da pročitaju - na kraju i mene interesuje šta je sigurno za mace.
splinter
Posts: 7350
Joined: 08/10/2011 12:28

#5802 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by splinter »

VladaFBiH wrote: 16/01/2023 12:53
SanskiBiser wrote: 16/01/2023 12:43

Jos jednom bilo koji proizvod koji u sebi sadrzi pesticide is familije piretroida se ne koristi nigdje ni u prostoru gdje su macke dakle cak ni obliku aerosola u sprejevima tipa RAID i PIPS za unistavanje muha a kamoli u ovim jacim rastvorima u tecnostima i na povrsinama po kojima se macke krecu i gdje borave a gluho bilo na same macke.


Svaki rastvor nekog pesticida je rastvor suhe materije u nekoj tecnosti, sve sto pospricas kad se osusi ostaje suha aktivna materija na toj povrsini danima i sedmicama, ostaje na psu tretiranom piretroidima pa se fizickim transferom tokom kontakta macke sa psom macka otruje, isto je i sa svim povrsinama, sredstvo djeluje i ostaje aktivno macka ga pokupi krznom, sapamam uvalja se pa se onda cisti i lize dlaku i ciscenjem unese pesticid u tijelo i tako otruje.... s izuzetkom direktnog kontakta sa koncentrisanim pesticidom gdje dolazi do jakog trovanja brzo samo dejstvo Pyretroida prisutnog na povrsinama u prostoru gje macka boravi je kumulativno, sto znaci ti spricas i macka je ok, dok se pesticid polako koncentrise i nakuplja u tijelu i vremenom pocinje da truje macku - vrijeme poluraspada i raspada i metabolisanja pesticida je dugo, traje mjesecima, a trpe jetra i bubrezi, znaci macka ne moze brzo metabolisati pesticid i izbaciti van tijela, godinu, dvije, tri doziranja malim kolicinama piretroida iz prostora u kojem boravi i nakon toga otkazuje jetra, bubrezi (koji su najoptereceniji) pa u tezim slucajevima pocnu neuroloski problemi, leukemija, rak i slicno...

PS
Pa bujrum spricaj do mile volje ima druga macka ako ta ugine nabavi se..pa opet ponovo...ha ja.../sarkazam off

budala sam ja sto ista pisem na ovom forumu...
hvala, i nema potrebe za zadnjim dijelom posta - stavio sam ti link gdje "dr. vet. med" kaže da je ok. i šta da neko pomisli ko ne zna sve ovo?

Većini je dovoljno da provjeri sa svojim veterinarom (ako i to urade) i da nešto koriste ali je očito da to nije dovoljno niti dobro.

Bilo bi dobro da napišeš šta se može koristiti da i ostali mogu da pročitaju - na kraju i mene interesuje šta je sigurno za mace.
Bilo koji preparat koji sadrži Fipronil je dovoljan da pomogne. Naravno nećeš tražiti sam Fipronil jer on djelatna tvar nego neki od brendiranih preparata: Frontline, Fyprys, Pstigon, Fypro max u formi spot on ( ampula) ili spray.
Osim toga što će djelovati na ektoparazite na samoj životinji ( buhe, krpelje ) istovremeno će djelovati i na površinu na kojoj mačka boravi a gdje su zapravo gnijezda buha. Potpuno je bezopasan za toplokrvne životinje, jedino ga nije preporučljivo koristiti kod skroz mladih životina.
Sretno.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8695
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5803 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by SanskiBiser »

splinter wrote: 16/01/2023 13:03
VladaFBiH wrote: 16/01/2023 12:53
hvala, i nema potrebe za zadnjim dijelom posta - stavio sam ti link gdje "dr. vet. med" kaže da je ok. i šta da neko pomisli ko ne zna sve ovo?

Većini je dovoljno da provjeri sa svojim veterinarom (ako i to urade) i da nešto koriste ali je očito da to nije dovoljno niti dobro.

Bilo bi dobro da napišeš šta se može koristiti da i ostali mogu da pročitaju - na kraju i mene interesuje šta je sigurno za mace.
Bilo koji preparat koji sadrži Fipronil je dovoljan da pomogne. Naravno nećeš tražiti sam Fipronil jer on djelatna tvar nego neki od brendiranih preparata: Frontline, Fyprys, Pstigon, Fypro max u formi spot on ( ampula) ili spray.
Osim toga što će djelovati na ektoparazite na samoj životinji ( buhe, krpelje ) istovremeno će djelovati i na površinu na kojoj mačka boravi a gdje su zapravo gnijezda buha. Potpuno je bezopasan za toplokrvne životinje, jedino ga nije preporučljivo koristiti kod skroz mladih životina.
Sretno.
Tako je, tretiranje povrsine, pranjem i usisavanjem a ne spricanjem pesticidima, je tu samo da se ubrza proces potpune eliminacije nametnika iz prostora a savremena spot on sredstva za macke bilo da je u pitanju fipronil (aktivni sastojak svih Frontline preparata) ili neko drugo sredstvo odradju sve ostalo, odrasle buhe koje su na macki ili u prostoru uginu a mlade buhe koje se izlegu u tom prostoru uginu na macki prije nego poloze jajasca u prostor gdje macka boravi i prekinut je ciklus razmnozavanja buha, buhe koje koriste macke kao domacina se izlezu nakon 21 dana inkubacije zato je u praksi bitno da macka bude zasticena barem 4 sedmice, idealno 8 sedmica. Ko pusta macke vani treba redovno stavljati zastitu a fipronil stiti 30 dana i od krpelja a 40ak dana od buha...

druga bitna stvar je da macke i psi koji imaju buhe se obavezno ciste i od crijevnih parazita pa nakon toga opet dva mjeseca poslije, jer buha je prenosnik Dipylidium caninum tj. psece trakavice koja je zarazna i za ljude i macke pored pasa, macka proguta prenosnika buhu dok se cisti isto i psi i tako se inficiraju trakavicom...

Image

Postoje spot on sredstva koja odmah stite od buha i ciste od crijevnih parazita a ujedno stite od dirofilarioze (srcanog crva, prenosi se komarcima), u Banjaluci u Vetcentru je bilo nabavitii oko 20ak KM je ampula (ustvari dodje u maloj sprici i stavlja se na greben iza vrata) Broadline tako se zove....
User avatar
pici
Posts: 43539
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5804 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »



ono kad mislite da su mace, male mace...mogu biti zajebite
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#5805 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by NediM17 »

Hajde mačkoljupci, uselila se maca u podzemnu garažu, komšija ostavio nakih skula, sanduka, tu se smjestila, a od čitave garaže kenja na mom parking mjestu, uništi me.
Stavlj'o sam kore narandže, prsk'o sirćetom ali ne odustaje. Po 2-3 puta dnevno se istovari, počesto to bude proliv.
Ima li kakav repelent da je efikasan a neškodljiv da je odbije od vršenja nužde na tom mjestu ?
komsinica_s_drugog
Posts: 690
Joined: 23/12/2018 19:16

#5806 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by komsinica_s_drugog »

Da li neko zna zasto macki opada dlaka na donjem dijelu stomaka, s obje strane jednako, kao dva pecata i sire se, taj dio nije skroz bez dlake nego je kratka i paperjasta? Macak je star 10 mjeseci, u decembru kastriran, zdrav, dobro jede, razigran, normalno vrsi nuzdu.
Evo slika ustvari

Image
zikamu
Posts: 2951
Joined: 10/09/2005 09:40

#5807 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zikamu »

Mom macku je 9,5 godina i usvojio sam ga kad su mu bila 3 mjeseca. Vec je bio kastriran, tako da ne znam kako mu je dlaka na stomaku izgledala prije kastracije. Ispocetka je izgledalo kao na tvojoj slici i vremenom se sirilo dok se nije spojilo, tako da mu je vec odavno donji dio stomaka u "paperju" :lol:
Zasigurno nije nikakva vrsta bolesti, infekcije ... Nikada nije imao problema sa tim u vezi. Iz nekog razloga sam uvijek mislio da bi to mogla biti posljedica kastracije, ali kako vec rekoh dobio sam ga vec kastriranog, pa ne mugu reci sa sigurnoscu. Kakogod, ne brini, siguran sam da se radi o istoj stvari kao kod mog macora! :)

Image

Evo i slika...
komsinica_s_drugog
Posts: 690
Joined: 23/12/2018 19:16

#5808 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by komsinica_s_drugog »

Hvala na odgovoru, i ja sam nekako to dvoje povezala, ali kontam moze biti i od stresa, a citala sam i od dijabetesa, pa me to kopka.
User avatar
vicious
Posts: 6826
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#5809 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by vicious »

NediM17 wrote: 02/02/2023 19:43 Hajde mačkoljupci, uselila se maca u podzemnu garažu, komšija ostavio nakih skula, sanduka, tu se smjestila, a od čitave garaže kenja na mom parking mjestu, uništi me.
Stavlj'o sam kore narandže, prsk'o sirćetom ali ne odustaje. Po 2-3 puta dnevno se istovari, počesto to bude proliv.
Ima li kakav repelent da je efikasan a neškodljiv da je odbije od vršenja nužde na tom mjestu ?
Treb'o bi je veterinaru odvesti da vidi šta je s tim prolivom... :D

Šalu na stranu, i mene bi ovo zanimalo jer imamo i mi u haustoru mačku koja dolazi i odlazi, sad je češće tu kako je hladno. Tako se povremeno istovari, valjda kad duže vrijeme ne naiđe niko da joj otvori vrata pa ne može da izađe napolje.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#5810 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by NediM17 »

Ova može izaći kad god hoće kroz rešetke na garažnim vratima, ali od čitave garaže hala joj na mom parking mjestu.
Kupio sam i taj neki repelent u Zoo shopu, dadoh cvaju za pola litra ala slaba fajda, mog'o sam 10 litara sirćeta kupiti. :evil:
Ali borimo se, ona se pokenja ja joj vratim u brlog, pa ko duže izdrži. :mrgreen:
User avatar
canvra888
Posts: 4113
Joined: 09/07/2021 15:03

#5811 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by canvra888 »

NediM17 wrote: 08/02/2023 14:25 Ova može izaći kad god hoće kroz rešetke na garažnim vratima, ali od čitave garaže hala joj na mom parking mjestu.
Kupio sam i taj neki repelent u Zoo shopu, dadoh cvaju za pola litra ala slaba fajda, mog'o sam 10 litara sirćeta kupiti. :evil:
Ali borimo se, ona se pokenja ja joj vratim u brlog, pa ko duže izdrži. :mrgreen:
Manje zahmeta neki pjesak joj onda obezbijedit oko brloga... Barem nećeš proizvode morat direktno vraćat :D
zikamu
Posts: 2951
Joined: 10/09/2005 09:40

#5812 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zikamu »

...
Last edited by zikamu on 08/02/2023 14:38, edited 1 time in total.
zikamu
Posts: 2951
Joined: 10/09/2005 09:40

#5813 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zikamu »

komsinica_s_drugog wrote: 08/02/2023 07:24 Hvala na odgovoru, i ja sam nekako to dvoje povezala, ali kontam moze biti i od stresa, a citala sam i od dijabetesa, pa me to kopka.


Probaj nabaviti nesto ala ovo iznad. Vrlo jednostavno, brzo i jeftino ces saznati odgovor na tvoje sumnje...
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#5814 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by NediM17 »

canvra888 wrote: 08/02/2023 14:34
NediM17 wrote: 08/02/2023 14:25 Ova može izaći kad god hoće kroz rešetke na garažnim vratima, ali od čitave garaže hala joj na mom parking mjestu.
Kupio sam i taj neki repelent u Zoo shopu, dadoh cvaju za pola litra ala slaba fajda, mog'o sam 10 litara sirćeta kupiti. :evil:
Ali borimo se, ona se pokenja ja joj vratim u brlog, pa ko duže izdrži. :mrgreen:
Manje zahmeta neki pjesak joj onda obezbijedit oko brloga... Barem nećeš proizvode morat direktno vraćat :D
Najbolje onda da je usvojim.
User avatar
zubi
Posts: 5136
Joined: 16/07/2009 00:27

#5815 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zubi »

NediM17 wrote: 08/02/2023 14:37 Najbolje onda da je usvojim.
Da!
User avatar
pici
Posts: 43539
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5816 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

komsinica_s_drugog wrote: 07/02/2023 20:02 Da li neko zna zasto macki opada dlaka na donjem dijelu stomaka, s obje strane jednako, kao dva pecata i sire se, taj dio nije skroz bez dlake nego je kratka i paperjasta? Macak je star 10 mjeseci, u decembru kastriran, zdrav, dobro jede, razigran, normalno vrsi nuzdu.
Evo slika ustvari

Image
Fali joj B7 vitamin, to je mojoj Micki bilo,dlake po stomaku ko ostrigane i Izet mi rekao da uzmem Biotin u tabletama B7 to je za ljude i ima u svakoj apoteci a od hrane Royal Canin / HAIR & SKIN imas u zoo centru

https://www.zoocentar.com/royal-canin-h ... 6/product/

https://www.dietpharm.com/proizvodi/biotin-tablete/

Izmrvis tabletu i das joj kroz hranu ili na spricu u usta.
komsinica_s_drugog
Posts: 690
Joined: 23/12/2018 19:16

#5817 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by komsinica_s_drugog »

zikamu wrote: 08/02/2023 14:36
komsinica_s_drugog wrote: 08/02/2023 07:24 Hvala na odgovoru, i ja sam nekako to dvoje povezala, ali kontam moze biti i od stresa, a citala sam i od dijabetesa, pa me to kopka.


Probaj nabaviti nesto ala ovo iznad. Vrlo jednostavno, brzo i jeftino ces saznati odgovor na tvoje sumnje...
:thumbup:
komsinica_s_drugog
Posts: 690
Joined: 23/12/2018 19:16

#5818 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by komsinica_s_drugog »

pici wrote: 08/02/2023 16:57
komsinica_s_drugog wrote: 07/02/2023 20:02 Da li neko zna zasto macki opada dlaka na donjem dijelu stomaka, s obje strane jednako, kao dva pecata i sire se, taj dio nije skroz bez dlake nego je kratka i paperjasta? Macak je star 10 mjeseci, u decembru kastriran, zdrav, dobro jede, razigran, normalno vrsi nuzdu.
Evo slika ustvari

Image
Fali joj B7 vitamin, to je mojoj Micki bilo,dlake po stomaku ko ostrigane i Izet mi rekao da uzmem Biotin u tabletama B7 to je za ljude i ima u svakoj apoteci a od hrane Royal Canin / HAIR & SKIN imas u zoo centru

https://www.zoocentar.com/royal-canin-h ... 6/product/

https://www.dietpharm.com/proizvodi/biotin-tablete/

Izmrvis tabletu i das joj kroz hranu ili na spricu u usta.
Hvala. Macak je kod sestre, u Njemackoj. Reci cu da vidi tamo to.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3031
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#5819 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by suad-sarajevo »

Pozdrav.

Od prije mjesec dana, otprilike, svakodnevno nam u goste dolazi maca, ženka, kastrirana, starosti oko 3 godine. Sve ove podatke znam jer sam je jučer vodio veterinaru u 4 pet stanicu. Dobila je i tabletu protiv parazita a za 14 dana je naručena na neku vakcinu. Maca je inace iz komšiluka i naprasno je počela da dolazi kod nas u kuću i provodi sate u nasem boravku. Od komšija sam saznao da je nekada i spavala kod njih ali je kažu nema u zadnje vrijeme. Logično jer je sada kod nas. 😎

Počeli smo joj odmah uzimati hranu, krekere hr proizvoda, voda itd. Nismo je "zaustavljali" na spavanju jer smo ljetos ostali bez psa koji je preminuo nakon 10 godina tako da ne bi smo da se vežemo. Ali, uzalud. Već jesmo.

Šta raditi?

Kada krenemo spavati moramo je izbaciti van iz kuće mada svaki put kada to uradimo ne osjećamo se baš naj naj.

Usudio bih se možda ostaviti je u hodniku jednu noć ali nisam siguran šta ću zateći ujutro.

Svaki savjet je dobrodošao.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72592
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#5820 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Velkoski »

ona je već udomila vas pa ti vidi... :mrgreen:
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#5821 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by NediM17 »

NediM17 wrote: 08/02/2023 14:25 Ova može izaći kad god hoće kroz rešetke na garažnim vratima, ali od čitave garaže hala joj na mom parking mjestu.
Kupio sam i taj neki repelent u Zoo shopu, dadoh cvaju za pola litra ala slaba fajda, mog'o sam 10 litara sirćeta kupiti. :evil:
Ali borimo se, ona se pokenja ja joj vratim u brlog, pa ko duže izdrži. :mrgreen:
Na kraju sam mor'o popustiti, ne odustaje.
Kupio sam pijesak i sad se tu istovara.
User avatar
zubi
Posts: 5136
Joined: 16/07/2009 00:27

#5822 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zubi »

NediM17 wrote: 26/02/2023 13:44
NediM17 wrote: 08/02/2023 14:25 Ova može izaći kad god hoće kroz rešetke na garažnim vratima, ali od čitave garaže hala joj na mom parking mjestu.
Kupio sam i taj neki repelent u Zoo shopu, dadoh cvaju za pola litra ala slaba fajda, mog'o sam 10 litara sirćeta kupiti. :evil:
Ali borimo se, ona se pokenja ja joj vratim u brlog, pa ko duže izdrži. :mrgreen:
Na kraju sam mor'o popustiti, ne odustaje.
Kupio sam pijesak i sad se tu istovara.
:srce:
User avatar
beco
Posts: 3366
Joined: 25/08/2004 14:22

#5823 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by beco »

Molim Vas za savjet. Imam mačku 4 godine stara, unazad godinu lizanjem i isto kao da gricka dlaku na zadnjim šapama skida sve do kože. Crna je maca baš se vide bijeli tragovi. Vodio je kod više veterinara, nisu analne žlijezde, vadili nalaze štitna mirna. Išli kod intrrniste dermatologa na Veterini on sumnjao na dermatitis od pijeska, mjenjali isti opet ništa. Nema tragova ujeda niti rana. Onda veterinari počnu priču da nije alergija na hranu e de kupuj Royal Canin zbog životinjskog sastava te hrane, navlače vodu na svoj mlin, po meni šupljak. Inače maca jakog karaktera, terseli nisam primjetio promjenu u ponašanju uvijek je takva bila. Sterilisana, redovno kontrole i paraziti. Zadnje sad kao da joj nije dosadno i stresirana vala ne čini mi se. Imate li savjet za nekog veterinara ili nešto?

Hvala
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#5824 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by bilic »

beco wrote: 26/02/2023 14:23 Molim Vas za savjet. Imam mačku 4 godine stara, unazad godinu lizanjem i isto kao da gricka dlaku na zadnjim šapama skida sve do kože. Crna je maca baš se vide bijeli tragovi. Vodio je kod više veterinara, nisu analne žlijezde, vadili nalaze štitna mirna. Išli kod intrrniste dermatologa na Veterini on sumnjao na dermatitis od pijeska, mjenjali isti opet ništa. Nema tragova ujeda niti rana. Onda veterinari počnu priču da nije alergija na hranu e de kupuj Royal Canin zbog životinjskog sastava te hrane, navlače vodu na svoj mlin, po meni šupljak. Inače maca jakog karaktera, terseli nisam primjetio promjenu u ponašanju uvijek je takva bila. Sterilisana, redovno kontrole i paraziti. Zadnje sad kao da joj nije dosadno i stresirana vala ne čini mi se. Imate li savjet za nekog veterinara ili nešto?

Hvala
Kod mene se isto maca ponasala.
Mi otišli na more 7 dana i ćuvala je komšinica .
A nije je nesto gotivila. Samo je hranila .
Od zapostavljanja mačke počela se lizat do te mjere da je ogulila dlake sa bedara do gole kože.
Znaći samo od nervoze i zapostavljanja mace.
Svaki dan obrati više pažnje prema maci .
Uzmi igračke , Trakice neke . da se iskaće sa vama i nek Vam je u krilu pomazite je.
Tako da se istroši od skake i smirit če se -
:izet:
krofnaa3
Posts: 3
Joined: 20/06/2013 21:09

#5825 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by krofnaa3 »

Moze pomoc/savjet,
Macak star 7 godina u zadnjih 3-4 dana ima izrazene bijele kapke na ocima. Inace ti treci kapci nisu vidljivi.
Bio je kod veterinara, dobio je tabletu protiv parazita ali se kapci nisu povukli. Veterinar je rekao da sacekam jos 2-3 dana jer macak inace ne djeluje da je bolestan (osim blagih bolova u stomaku, kao grcevi ponekad) on jede, pije vodu, ide u pijesak, hoda i mazi se. Nije povucen i ne djeluje kao da je bolestan. Da li je neko imao slicna iskustva?
Post Reply