Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#5601 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by RagibUzoriti »

Nekad u februaru moj macak je jednostavno nestao.
Trazio sam ga u sirem rejonu oko kuce, gledao tragove u snijegu, pretrazivao kanale pored ceste, nista, ni traga ni glasa.

To je ovaj sa slike:
Image

Posto zivim u blizini sume smatrao sam da je velika vjerovatnoća da je pojeden od neke divlje zvijeri, premda nisam nasao nikakve tragove borbe niti tragove druge zivotinje.

2 mjeseca nakon sto je nestao, otisao sam i kupio drugo mače, slicno ovom prijasnjem:

Image

Ovoga drugog macka sam odveo veterinaru da ga kastrira, dok onaj prvi nije bio.

Nakon sto sam sve nade bio izgubio da ce se ikada pojaviti, neku vecer vidim da je dosao ispred kuce, ali ne zeli da pridje skroz do mene. Sjedne i posmatra sa neke sigurne distance, i ako krenem prema njemu, pobjegne u šumu.

Ono sto mi je zaista drago jeste da je ziv i da moje slutnje su bile pogresne, ali je zaista velika enigma sta se desilo sa njim.

Ovaj drugi macak ga je primjetio i ne iskazuje apsolutno nikakav vid agresije prema njemu u smislu da bi branio teritoriju a na video nadzoru vidim da ovaj prvi navece dodje i uredno jede hranu koju ostavljam ovome sadasnjem.

Ne izgleda mi da je mrsav ili neuredan,ali izgleda ja je podivljao?
Postoji li mogucnost za takvo nesto da se desi? Ili se odselio kod nekog drugog vlasnika gdje on smatra da mu je bolje?
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#5602 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Ajatolah_ »

sole2mio wrote: 06/10/2021 13:35 Nije mu ovo bilo ovako, nedavno se pojavilo, zato sam kontao da nije neka bolest, nesto .
Ne bi ovo trebalo da bude vidljivo dok je budan, ima li drugih simptoma? Može biti povezano s parazitima ili virusima. https://forestvets.co.uk/wp-content/plu ... 3270779780
User avatar
Paper_girl
Posts: 183
Joined: 25/01/2015 13:41

#5603 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Paper_girl »

Pojava drugog kapka je znak da je opao imunitet, bolja ishrana, dodatak s vitaminima prihrani, nekih 20tak maraka je sirup i tableta protiv parazita je dovoljna
splinter
Posts: 7433
Joined: 08/10/2011 12:28

#5604 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by splinter »

Paper_girl wrote: 06/10/2021 13:52 Pojava drugog kapka je znak da je opao imunitet, bolja ishrana, dodatak s vitaminima prihrani, nekih 20tak maraka je sirup i tableta protiv parazita je dovoljna
Nije drugi kapak nego Palpebra tertia, treći kapak :-D A simptom se zove protruzija trećeg očnog kapka.

@sole2mio
Možda se povuče spontano za koji dan. A ako ne, onda znaš šta ti je činiti.
Kućne ljubimce a naročito mačke treba pripremiti za nadolazeći zimski period, jer se vraćaju sezonski virusi i ostale bajke.
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#5605 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by jelleMania »

Imam 4 macke oko kuce , sve ih pokupio neki virus ... nece da jedu , po vazdan leze ...vodjene veterinaru po 41 temp imaju ...3 su se oporavile , al ova 4 vec 8 dana vuce ovo ... nema vise temp , primala je i inekcije vitamina i antibiotika al nikako da se vrati u normalu ...nece da jede skoro nista ... ne znam vise sta raditi
Piaty
Posts: 5692
Joined: 01/12/2020 00:58

#5606 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Piaty »

RagibUzoriti wrote: 06/10/2021 13:43 Nekad u februaru moj macak je jednostavno nestao.
Trazio sam ga u sirem rejonu oko kuce, gledao tragove u snijegu, pretrazivao kanale pored ceste, nista, ni traga ni glasa.

To je ovaj sa slike:
Image

Posto zivim u blizini sume smatrao sam da je velika vjerovatnoća da je pojeden od neke divlje zvijeri, premda nisam nasao nikakve tragove borbe niti tragove druge zivotinje.

2 mjeseca nakon sto je nestao, otisao sam i kupio drugo mače, slicno ovom prijasnjem:

Image

Ovoga drugog macka sam odveo veterinaru da ga kastrira, dok onaj prvi nije bio.

Nakon sto sam sve nade bio izgubio da ce se ikada pojaviti, neku vecer vidim da je dosao ispred kuce, ali ne zeli da pridje skroz do mene. Sjedne i posmatra sa neke sigurne distance, i ako krenem prema njemu, pobjegne u šumu.

Ono sto mi je zaista drago jeste da je ziv i da moje slutnje su bile pogresne, ali je zaista velika enigma sta se desilo sa njim.

Ovaj drugi macak ga je primjetio i ne iskazuje apsolutno nikakav vid agresije prema njemu u smislu da bi branio teritoriju a na video nadzoru vidim da ovaj prvi navece dodje i uredno jede hranu koju ostavljam ovome sadasnjem.

Ne izgleda mi da je mrsav ili neuredan,ali izgleda ja je podivljao?
Postoji li mogucnost za takvo nesto da se desi? Ili se odselio kod nekog drugog vlasnika gdje on smatra da mu je bolje?
Ja sam imao podivljalu macku. Sve isto kao kod tebe.

Moraces ga ostaviti an miru 3-4 dana. Najverovatnije da je dozivio neki sok.
Ja takodjer zivim blizu sume i znam da se vrtio negdje po sumi ta dva dana i kada se vratio samo je rezao i bio ljut.
Piaty
Posts: 5692
Joined: 01/12/2020 00:58

#5607 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Piaty »

jelleMania wrote: 07/10/2021 08:54 Imam 4 macke oko kuce , sve ih pokupio neki virus ... nece da jedu , po vazdan leze ...vodjene veterinaru po 41 temp imaju ...3 su se oporavile , al ova 4 vec 8 dana vuce ovo ... nema vise temp , primala je i inekcije vitamina i antibiotika al nikako da se vrati u normalu ...nece da jede skoro nista ... ne znam vise sta raditi
Ja imam macke godinama i svakoj generaciji se to desi. Ne bih da te obeshrabrujem, ali vecinom ne izdrze.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#5608 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by bilic »

Piaty wrote: 07/10/2021 09:00
jelleMania wrote: 07/10/2021 08:54 Imam 4 macke oko kuce , sve ih pokupio neki virus ... nece da jedu , po vazdan leze ...vodjene veterinaru po 41 temp imaju ...3 su se oporavile , al ova 4 vec 8 dana vuce ovo ... nema vise temp , primala je i inekcije vitamina i antibiotika al nikako da se vrati u normalu ...nece da jede skoro nista ... ne znam vise sta raditi
Ja imam macke godinama i svakoj generaciji se to desi. Ne bih da te obeshrabrujem, ali vecinom ne izdrze.
Uzmi macu i nahrani je .. Nakljukaj ... na silu . Samo da nešto pojede ...
One se predaju nekad i neće da jedu ..
Piaty
Posts: 5692
Joined: 01/12/2020 00:58

#5609 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Piaty »

bilic wrote: 07/10/2021 20:03
Piaty wrote: 07/10/2021 09:00

Ja imam macke godinama i svakoj generaciji se to desi. Ne bih da te obeshrabrujem, ali vecinom ne izdrze.
Uzmi macu i nahrani je .. Nakljukaj ... na silu . Samo da nešto pojede ...
One se predaju nekad i neće da jedu ..
Hehe stari moj. Kao da nisam pokusavao. Sprica pa na silu kroz usta. Bilo je uspjeha, recimo da jedna prezivi od 5.

Kod mene je najcesci problem sa macama - glista. Unistava je iznutra, izmori je totalno.
User avatar
zubi
Posts: 5152
Joined: 16/07/2009 00:27

#5610 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zubi »

Piaty wrote: 07/10/2021 20:06
bilic wrote: 07/10/2021 20:03
Uzmi macu i nahrani je .. Nakljukaj ... na silu . Samo da nešto pojede ...
One se predaju nekad i neće da jedu ..
Hehe stari moj. Kao da nisam pokusavao. Sprica pa na silu kroz usta. Bilo je uspjeha, recimo da jedna prezivi od 5.

Kod mene je najcesci problem sa macama - glista. Unistava je iznutra, izmori je totalno.
Pa daj im tablete za parazite???
User avatar
zubi
Posts: 5152
Joined: 16/07/2009 00:27

#5611 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zubi »

sole2mio wrote: 06/10/2021 13:00 Image


Da li neko zna sta mu je sa ocima ?
Nije dobro, vodi ga veterinaru.
Piaty
Posts: 5692
Joined: 01/12/2020 00:58

#5612 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Piaty »

zubi wrote: 07/10/2021 22:16
Piaty wrote: 07/10/2021 20:06

Hehe stari moj. Kao da nisam pokusavao. Sprica pa na silu kroz usta. Bilo je uspjeha, recimo da jedna prezivi od 5.

Kod mene je najcesci problem sa macama - glista. Unistava je iznutra, izmori je totalno.
Pa daj im tablete za parazite???
Nekad bude kasno, nekad ne djeluje i nekad djeluje.
User avatar
zubi
Posts: 5152
Joined: 16/07/2009 00:27

#5613 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zubi »

Piaty wrote: 07/10/2021 23:24
zubi wrote: 07/10/2021 22:16

Pa daj im tablete za parazite???
Nekad bude kasno, nekad ne djeluje i nekad djeluje.
Uvijek djeluje, zna se kako se daju:

Koliko često treba ljubimcu davati sredstvo protiv glista
Štenci (od 2. tjedna starosti) i mačići (od 3. tjedna starosti): 1 tretman svaka 2 tjedna do 16 tjedna života

Mladi psi i mačke (do 6 mjeseci starosti): mjesečna dehelmintizacija do 6. mjeseca starosti

Odrasli psi i mačke (stariji od 6 mjeseci): ovisno o riziku od invazije i prema preporuci veterinara, uobičajeno svaka 2-3 mjeseca. Osim same primjene proizvoda za suzbijanje parazitarnih invazija preporučuju se i parazitološke pretrage (koprološka pretraga) te suzbijanje buha koje su posrednici za trakavicu D. caninum.
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#5614 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by jelleMania »

bilic wrote: 07/10/2021 20:03
Piaty wrote: 07/10/2021 09:00

Ja imam macke godinama i svakoj generaciji se to desi. Ne bih da te obeshrabrujem, ali vecinom ne izdrze.
Uzmi macu i nahrani je .. Nakljukaj ... na silu . Samo da nešto pojede ...
One se predaju nekad i neće da jedu ..
Hranim je na silu na spricu ... kao da bi izdrzala 8 dana da je ne hranim ...brine me sto se nikako opopravit ...nema temp al i dalje je ko mrtva

Da joj dadnem za parazite ...iako je dobila tabletu nema mjesec ipo
Piaty
Posts: 5692
Joined: 01/12/2020 00:58

#5615 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Piaty »

:-x
jelleMania wrote: 08/10/2021 11:19
bilic wrote: 07/10/2021 20:03
Uzmi macu i nahrani je .. Nakljukaj ... na silu . Samo da nešto pojede ...
One se predaju nekad i neće da jedu ..
Hranim je na silu na spricu ... kao da bi izdrzala 8 dana da je ne hranim ...brine me sto se nikako opopravit ...nema temp al i dalje je ko mrtva

Da joj dadnem za parazite ...iako je dobila tabletu nema mjesec ipo
Pa probaj jos jednom tu za parazite.

Zubi, ja imam desetak macaka i nemam vremena tako temeljito voditi racuna o svakoj. Zato sam prinudjen na prirodnu selekciju i da pomognem koliko mogu i koliko Bog pomogne.
User avatar
zubi
Posts: 5152
Joined: 16/07/2009 00:27

#5616 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zubi »

Piaty wrote: 08/10/2021 12:03 :-x
jelleMania wrote: 08/10/2021 11:19

Hranim je na silu na spricu ... kao da bi izdrzala 8 dana da je ne hranim ...brine me sto se nikako opopravit ...nema temp al i dalje je ko mrtva

Da joj dadnem za parazite ...iako je dobila tabletu nema mjesec ipo
Pa probaj jos jednom tu za parazite.

Zubi, ja imam desetak macaka i nemam vremena tako temeljito voditi racuna o svakoj. Zato sam prinudjen na prirodnu selekciju i da pomognem koliko mogu i koliko Bog pomogne.
Ne znam, meni to nehumano. Gledas ih kako se pate i umiru :(

Sterilisi ih....
Piaty
Posts: 5692
Joined: 01/12/2020 00:58

#5617 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Piaty »

zubi wrote: 08/10/2021 19:36
Piaty wrote: 08/10/2021 12:03 :-x

Pa probaj jos jednom tu za parazite.

Zubi, ja imam desetak macaka i nemam vremena tako temeljito voditi racuna o svakoj. Zato sam prinudjen na prirodnu selekciju i da pomognem koliko mogu i koliko Bog pomogne.
Ne znam, meni to nehumano. Gledas ih kako se pate i umiru :(

Sterilisi ih....
Pa kako je nehumano ako ja primim svaku macku koja dodje u dvoriste i hranim je 2-3 puta dnevno. Ako izbij3 kakav problem, vodim je veterinaru. Koja budala to radi osim mene?
User avatar
zubi
Posts: 5152
Joined: 16/07/2009 00:27

#5618 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zubi »

Piaty wrote: 09/10/2021 09:32
zubi wrote: 08/10/2021 19:36
Ne znam, meni to nehumano. Gledas ih kako se pate i umiru :(

Sterilisi ih....
Pa kako je nehumano ako ja primim svaku macku koja dodje u dvoriste i hranim je 2-3 puta dnevno. Ako izbij3 kakav problem, vodim je veterinaru. Koja budala to radi osim mene?
Iznenadio bi se :-D

Vidi, stvarno te ne napadam, samo prijateljski sugerisem, tablete za parazite su prejeftine, nikakav to nije izdatak, a i sam kazes da su gliste smrtonosne za macke... A vidim da volis mace :thumbup:
Piaty
Posts: 5692
Joined: 01/12/2020 00:58

#5619 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Piaty »

zubi wrote: 09/10/2021 10:31
Piaty wrote: 09/10/2021 09:32

Pa kako je nehumano ako ja primim svaku macku koja dodje u dvoriste i hranim je 2-3 puta dnevno. Ako izbij3 kakav problem, vodim je veterinaru. Koja budala to radi osim mene?
Iznenadio bi se :-D

Vidi, stvarno te ne napadam, samo prijateljski sugerisem, tablete za parazite su prejeftine, nikakav to nije izdatak, a i sam kazes da su gliste smrtonosne za macke... A vidim da volis mace :thumbup:
Nisam ja osjetio visok ton u tvojim komentarima, bez brige :) Volim mace, volim cuke.

Ne radi se o izdacima, ni najmanje nije to problem.

Nego, te tablete za parazite tj protiv parazita...to da se daje kao prevencija? To znaci da ih moram dati kada su mace skroz male?
User avatar
zubi
Posts: 5152
Joined: 16/07/2009 00:27

#5620 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zubi »

Piaty wrote: 09/10/2021 12:02
zubi wrote: 09/10/2021 10:31

Iznenadio bi se :-D

Vidi, stvarno te ne napadam, samo prijateljski sugerisem, tablete za parazite su prejeftine, nikakav to nije izdatak, a i sam kazes da su gliste smrtonosne za macke... A vidim da volis mace :thumbup:
Nisam ja osjetio visok ton u tvojim komentarima, bez brige :) Volim mace, volim cuke.

Ne radi se o izdacima, ni najmanje nije to problem.

Nego, te tablete za parazite tj protiv parazita...to da se daje kao prevencija? To znaci da ih moram dati kada su mace skroz male?
Da, cak i kada imas macku koja zivi u kuci i ne izlazi vani treba joj povremeno davati tablete, a vanjskim mackama pogotovo. Dakle, tablete ili pasta se daju preventivno a naravno i kad primjetis da maca ima gliste (vide se u izmetu)...

Ove tablete koje se mogu kupiti kod nas imaju gadan miris pa treba macu prevariti da ih pojede, zamotas u neki treat, a ona stoka sve pojede a tableta ostane :lol:

Tableta se dozira u skladu sa tezinom, to ti objasne kad kupujes, pitaju te koliko je stara maca (cini mi se ispod mjesec starosti ili neke kilaze da se jos ne daje macicima).


Ako si u prililci, svakako se posavjetuj sa veterinarom a evo ti par linkova da procitas

https://vethealth.ba/blog/item/7-kada-i ... azita.html

https://www.zooplus.hr/magazin/macke/nj ... kod-macica

https://super1.telegram.hr/relax/znamo- ... -zdravlje/
Piaty
Posts: 5692
Joined: 01/12/2020 00:58

#5621 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Piaty »

zubi wrote: 09/10/2021 13:01
Piaty wrote: 09/10/2021 12:02

Nisam ja osjetio visok ton u tvojim komentarima, bez brige :) Volim mace, volim cuke.

Ne radi se o izdacima, ni najmanje nije to problem.

Nego, te tablete za parazite tj protiv parazita...to da se daje kao prevencija? To znaci da ih moram dati kada su mace skroz male?
Da, cak i kada imas macku koja zivi u kuci i ne izlazi vani treba joj povremeno davati tablete, a vanjskim mackama pogotovo. Dakle, tablete ili pasta se daju preventivno a naravno i kad primjetis da maca ima gliste (vide se u izmetu)...

Ove tablete koje se mogu kupiti kod nas imaju gadan miris pa treba macu prevariti da ih pojede, zamotas u neki treat, a ona stoka sve pojede a tableta ostane :lol:

Tableta se dozira u skladu sa tezinom, to ti objasne kad kupujes, pitaju te koliko je stara maca (cini mi se ispod mjesec starosti ili neke kilaze da se jos ne daje macicima).


Ako si u prililci, svakako se posavjetuj sa veterinarom a evo ti par linkova da procitas

https://vethealth.ba/blog/item/7-kada-i ... azita.html

https://www.zooplus.hr/magazin/macke/nj ... kod-macica

https://super1.telegram.hr/relax/znamo- ... -zdravlje/
Hvala
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#5622 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by jelleMania »

Eh ja odlucio jednog udomit ...ali ...problem su mi buhe

Prosle god. U ovo vrijeme sam pusto par macki u kucu cisto da se ugriju ...i neka od njih mi je ostavila buhe ...sreca brzo sam primjetio i iselio se 15 dana iz kuce i i zaprasivanjem sam uspio se rijesiti nametnika

Ovog sto sad kontam udomiti definitivno ima buhe ...u ponedeljak ide na kastriranje i kupanje samponom protiv buha i stavit ce mu se one kapi ....mene brine da li to sigurno ili mogu opet ocekivati buhe u stanu?
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#5623 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by jelleMania »

Svikikre wrote: 10/10/2021 08:19 Buhe ne zive na mackama i psima tu se samo hrane, buhe većinom zive u kuci..
Dobra preventiva su tablete ili STA veterinar kaze.

Imam 2 psa i 2 mace

Jedan od pasa je u kuci i jedna maca nikad nije bilo najezde buha.
Nisi me svatio ....znam ja da buhe ne zive na mackama ...moje pitanje je ...posto vec ima buhe na sebi i ice na tretman kao sto sam napisao ...da li je moguce da ga ociste skroz da mi ne bi slucajno pocele ziviti u stanu ... Posto sad kad udje nece vise izlaziti napoljd i nece imati ni mogucnosti gdje da ih dobije ...a svakako ce mu se dati sve protiv preventivno ....mene je strah da mi sutra ne donese koju zalutalu ...
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#5624 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by sigicalo »

jelleMania wrote: 10/10/2021 13:45
Svikikre wrote: 10/10/2021 08:19 Buhe ne zive na mackama i psima tu se samo hrane, buhe većinom zive u kuci..
Dobra preventiva su tablete ili STA veterinar kaze.

Imam 2 psa i 2 mace

Jedan od pasa je u kuci i jedna maca nikad nije bilo najezde buha.
Nisi me svatio ....znam ja da buhe ne zive na mackama ...moje pitanje je ...posto vec ima buhe na sebi i ice na tretman kao sto sam napisao ...da li je moguce da ga ociste skroz da mi ne bi slucajno pocele ziviti u stanu ... Posto sad kad udje nece vise izlaziti napoljd i nece imati ni mogucnosti gdje da ih dobije ...a svakako ce mu se dati sve protiv preventivno ....mene je strah da mi sutra ne donese koju zalutalu ...
Nakon 24 sata od apliciranja ampule za buhe sve pocrkaju. Veterinar ce vam reci za koliko vremena trebate ponoviti tretman. Sve zavisi koliko je stara maca. Kupi kvalitetniju ampulu protiv buha, ne stedi novac. Nakon aplikacije ampule macu nemoj kvasiti 2 dana. Ako je maca u kuci ne znaci da ne moze dobiti buhe, doneses ih na cipelama, kesama.
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#5625 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by dystopia »

Moja maca spava sa mnom. :-? Je li to loše?
Post Reply