Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#5751 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zubi »

anglista wrote: 10/12/2022 23:16
zubi wrote: 09/12/2022 21:43
Ma bezveze, malo svrbi, malo se ceses.

Kupi Daktanol i mazi, proci ce brzo...

Ovo malo vise svrbi i sad su kao plikovi ali hajde. Hvala!
To je uvijek rizik interakcije sa mackama, pogotovo ulicnim :)

Mene kad macka ogrebe, odmah operem ruke sapunom i toplom vodom... i nadam se najboljem :)
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5752 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

anglista wrote: 10/12/2022 23:16


Ovo malo vise svrbi i sad su kao plikovi ali hajde. Hvala!
Obavezno kod doktora tj na infektivnu.Pazi jednu stvar, evo ljudski nokti, zasto ih rezemo, pa zbog jedne notorne cinjenice da pod ljudskim noktom ima vise bakterija nego oko wc solje.Ulicna macka moze na kandzama imati bakterije koje mogu i njoj samoj nastetiti, jest da macke ciste to svojim hrapavim jezikom al opet moze se desiti da je negdje pokupila bakterije i prenjela grebanjem na tebe.Sad koliko su tu kreme efikasne to ce procjeniti infektolog, moguce da ukljuci antibiotike.

O Hali u ustima da ne govorim da nebi zgadio ljubljenje :mrgreen:
User avatar
Kal El
Posts: 6249
Joined: 07/04/2013 21:49

#5753 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Kal El »

Hejo ljudi, znam da možda nije za ovu temu dok ne nađem odgovarajuću temu ali...da li neko zna neki štof koji je otporan na macine kandže?

U spavaćoj imamo bračni krevet koji koliko god ga mačak handri ne može mu ništa, a u dnevnoj su nam naravno uništili tabue i garnituru :lol: džabe im grebalica.

Da li neko zna za neki otporan mebl štof? Ne sjeća se supruga imena ovog štofa, radila je davno za ovu firmu koja je proizvela ovaj krevet ali oni se time više ne bave.

Svaka pomoć je dobro došla. :thumbup:
zippoo87
Posts: 15642
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5754 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zippoo87 »

Moja treca macka.
Zovem je Zoro 😂
Jedva sam je uslikao,em crna em nece da pozira

Image

Image

Image
zikamu
Posts: 2955
Joined: 10/09/2005 09:40

#5755 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zikamu »

Ljepotan! Gledaj samo te oci... :) :thumbup:
djana h
Posts: 39284
Joined: 06/08/2009 18:23

#5756 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by djana h »

K'o da bi mogao biti i lovac :mrgreen: :thumbup:
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#5757 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by splinter »

djana h wrote: 16/12/2022 08:42 K'o da bi mogao biti i lovac :mrgreen: :thumbup:
Tuxedo cat (crno bijele) su najbolji lovci među mačkama.
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5758 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

Ja sam poluudomio ulicnu crno bijelu macu, bila je nekih cetri godine tipicno ulicna i sterilisali je i pustali u kucu.Nikad nije htjela vrsiti nuzdu u kuci nego zamjauce i pustimo je vani.Odlucili je sterilisat jer je zadnji okot bio joj trauma.Preko puta kod komsije koji je pazio i nju i macice, jednu noc u bastu su provalili kerovi i troje macadi pred njom iskasapili, jedno se zavuklo a drugo popelo na krov garaze i tako se spasili.Uglavnom bila je kod nas dok jedan od "pametnih" komsija pustio je kod sebe da lovi mu miseve a kreten po tavanu i supi stavio misomor.Posto je bila strasna lovica i nama je znala donjeti misa ili pticu kao zahvalnost.Uglavnom pojela otrovanog misa koji je bio pun misomora i uginula.Ljudi su stoka, ma gori od stoke.
zippoo87
Posts: 15642
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5759 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zippoo87 »

splinter wrote: 16/12/2022 08:49
djana h wrote: 16/12/2022 08:42 K'o da bi mogao biti i lovac :mrgreen: :thumbup:
Tuxedo cat (crno bijele) su najbolji lovci među mačkama.
Nisam ovo znao ali od ove moje 3 sto imam,mogu potvrditi da je ova najbolji lovac ...barem sto se igracke misa tica.Nevjerovatno je brza i spretna i stalno me zove da se igramo...popne se na grebalicu i nesto mi prica i ono kekece,kako macke samo znaju :D
Nece napolje ova gospodja...doduse i doveo sam je sebi pocetkom 11 mjeseca,kada je vec zazimilo i kise pocele pa ne znam kako lovi vani.
pici wrote: 17/12/2022 06:47 Ja sam poluudomio ulicnu crno bijelu macu, bila je nekih cetri godine tipicno ulicna i sterilisali je i pustali u kucu.Nikad nije htjela vrsiti nuzdu u kuci nego zamjauce i pustimo je vani.Odlucili je sterilisat jer je zadnji okot bio joj trauma.Preko puta kod komsije koji je pazio i nju i macice, jednu noc u bastu su provalili kerovi i troje macadi pred njom iskasapili, jedno se zavuklo a drugo popelo na krov garaze i tako se spasili.Uglavnom bila je kod nas dok jedan od "pametnih" komsija pustio je kod sebe da lovi mu miseve a kreten po tavanu i supi stavio misomor.Posto je bila strasna lovica i nama je znala donjeti misa ili pticu kao zahvalnost.Uglavnom pojela otrovanog misa koji je bio pun misomora i uginula.Ljudi su stoka, ma gori od stoke.
Ljudi su stoka...jedni ne vole zivotinje,drugi psihicke budale koji truju sve zivotinje,treci ih ubijaju autima,cetvrti nabiju nogom...nastavi niz.
Nazalost,gradovi se sire i putevi su sve ispresjecali i mackama je isto ugrozeno staniste...one hoce da su slobodne,da se penju na drvece,ganjaju po travi,fataju poljske miseve i ptice,gustere...a nista od toga ne mogu ni nauciti ako su u urbanoj sredini ili ih samo u kuci drzimo.
Ja svoje sve pustam napolje,ali i to ima cijenu...tri macke mi je auto ubilo za 2 godine.Ne znas kako napraviti da budu i slobodne i sigurne.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18709
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#5760 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by SmokingMan »

zippoo87 wrote: 13/12/2022 23:03 Moja treca macka.
Zovem je Zoro 😂
Jedva sam je uslikao,em crna em nece da pozira

Image

Image

Image
Predivna je, još mixed. :bih: :bih: :bih: :bih:
zippoo87
Posts: 15642
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5761 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zippoo87 »

Puno je ljepsa uzivo nego na slikama,posebno sa blicom...blic pokvari.
Ima nekakve umiljate oci a i boje su joj lijepo prosarane...po stomaku i vratu je bijela a ostalo crno-bijelo.
Em je pametnica...sve razumije i ne pravi probleme...samo se voli ganjati sa ovom svojom drugaricom,koja je od nje starija mozda 1 mjesec ...tutanj naprave :lol:
User avatar
dacha bosanac
Posts: 656
Joined: 14/11/2013 10:09

#5762 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by dacha bosanac »

Samo da se prijavim da imamo 4 mace (1 mačak i 3 mace), a jedna je baš pravi Zoro (maska preko lica samo takva). Sve smo ih udomili sa ulice, kao i tri pasa koja imamo :)
User avatar
anglista
Posts: 31
Joined: 02/08/2021 07:11

#5763 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by anglista »

pici wrote: 11/12/2022 11:49
anglista wrote: 10/12/2022 23:16


Ovo malo vise svrbi i sad su kao plikovi ali hajde. Hvala!
Obavezno kod doktora tj na infektivnu.Pazi jednu stvar, evo ljudski nokti, zasto ih rezemo, pa zbog jedne notorne cinjenice da pod ljudskim noktom ima vise bakterija nego oko wc solje.Ulicna macka moze na kandzama imati bakterije koje mogu i njoj samoj nastetiti, jest da macke ciste to svojim hrapavim jezikom al opet moze se desiti da je negdje pokupila bakterije i prenjela grebanjem na tebe.Sad koliko su tu kreme efikasne to ce procjeniti infektolog, moguce da ukljuci antibiotike.

O Hali u ustima da ne govorim da nebi zgadio ljubljenje :mrgreen:
Otisla sam na infektivno i pregledala me dva doktora. Cini se da me je ujela vaska/buha dok sam cistila macu, a onda me i ogrebala pa se to dodatno inficiralo. Ugl, kako sam skontala i nasla na dr. Google, imam RINGWORM :lol: Dobila sam aintibiotik, kremu, C vitamin i probiotik i dobro je.
User avatar
anglista
Posts: 31
Joined: 02/08/2021 07:11

#5764 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by anglista »

zubi wrote: 11/12/2022 09:32
anglista wrote: 10/12/2022 23:16


Ovo malo vise svrbi i sad su kao plikovi ali hajde. Hvala!
To je uvijek rizik interakcije sa mackama, pogotovo ulicnim :)

Mene kad macka ogrebe, odmah operem ruke sapunom i toplom vodom... i nadam se najboljem :)
A znam ali eto, moja nepaznja me malo kostala :lol: Inace nije prvi put da me maca ogrebe, i naravno da operem ruke ali eto ovaj put su buhe krive izgleda :D
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#5765 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zubi »

anglista wrote: 21/12/2022 11:25 Otisla sam na infektivno i pregledala me dva doktora. Cini se da me je ujela vaska/buha dok sam cistila macu, a onda me i ogrebala pa se to dodatno inficiralo. Ugl, kako sam skontala i nasla na dr. Google, imam RINGWORM :lol: Dobila sam aintibiotik, kremu, C vitamin i probiotik i dobro je.
Daktanol?
User avatar
ala7
Posts: 1348
Joined: 04/03/2011 16:12
Location: 43°52′0″N 18°25′0″E

#5766 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by ala7 »

anglista wrote: 21/12/2022 11:25
pici wrote: 11/12/2022 11:49

Obavezno kod doktora tj na infektivnu.Pazi jednu stvar, evo ljudski nokti, zasto ih rezemo, pa zbog jedne notorne cinjenice da pod ljudskim noktom ima vise bakterija nego oko wc solje.Ulicna macka moze na kandzama imati bakterije koje mogu i njoj samoj nastetiti, jest da macke ciste to svojim hrapavim jezikom al opet moze se desiti da je negdje pokupila bakterije i prenjela grebanjem na tebe.Sad koliko su tu kreme efikasne to ce procjeniti infektolog, moguce da ukljuci antibiotike.

O Hali u ustima da ne govorim da nebi zgadio ljubljenje :mrgreen:
Otisla sam na infektivno i pregledala me dva doktora. Cini se da me je ujela vaska/buha dok sam cistila macu, a onda me i ogrebala pa se to dodatno inficiralo. Ugl, kako sam skontala i nasla na dr. Google, imam RINGWORM :lol: Dobila sam aintibiotik, kremu, C vitamin i probiotik i dobro je.
mycocur kremu ako je lezija na koži crvena u obliku pečata po tijelu, bar je meni pomogla. Često se dešava kad se udomi nova maca ili maca koja izlazi vani pa predstavlja rezervoar tzv dermatofita, najčešće Microspora.
Ako je taj slučaj dugotrajna je terapija 3 do 4 sedmice.
Ukucaj "microsporosis human" u Google pretraživanje, ako je ovako onda je to to.
Zoonoza je, tj oboljenje koje se prenosi sa životinje na čovjeka.
User avatar
anglista
Posts: 31
Joined: 02/08/2021 07:11

#5767 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by anglista »

zubi wrote: 21/12/2022 12:14
anglista wrote: 21/12/2022 11:25 Otisla sam na infektivno i pregledala me dva doktora. Cini se da me je ujela vaska/buha dok sam cistila macu, a onda me i ogrebala pa se to dodatno inficiralo. Ugl, kako sam skontala i nasla na dr. Google, imam RINGWORM :lol: Dobila sam aintibiotik, kremu, C vitamin i probiotik i dobro je.
Daktanol?
Dobila sam Doksiciklin antibiotik i Belogent kremu. Bsljda djeluje polsko jer se povlaci ali kontam da ce potrajati ovo zarastanje krastica/pecata. Nisu doktori ni znali o cemu je rijec, nego eto kroz pricu hajde ujeo me insekt i to je to. Sva sreca nije se pojavilo na licu. Imam pecate na rukama, gdje me je maca i ogrebala a pojavils mi se 3-4 na nogama, manja. Ali vec blijede, ljuste se.
User avatar
anglista
Posts: 31
Joined: 02/08/2021 07:11

#5768 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by anglista »

ala7 wrote: 21/12/2022 15:29
anglista wrote: 21/12/2022 11:25

Otisla sam na infektivno i pregledala me dva doktora. Cini se da me je ujela vaska/buha dok sam cistila macu, a onda me i ogrebala pa se to dodatno inficiralo. Ugl, kako sam skontala i nasla na dr. Google, imam RINGWORM :lol: Dobila sam aintibiotik, kremu, C vitamin i probiotik i dobro je.
mycocur kremu ako je lezija na koži crvena u obliku pečata po tijelu, bar je meni pomogla. Često se dešava kad se udomi nova maca ili maca koja izlazi vani pa predstavlja rezervoar tzv dermatofita, najčešće Microspora.
Ako je taj slučaj dugotrajna je terapija 3 do 4 sedmice.
Ukucaj "microsporosis human" u Google pretraživanje, ako je ovako onda je to to.
Zoonoza je, tj oboljenje koje se prenosi sa životinje na čovjeka.


Da, citala sam da to bas potraje i cak i kad prodje mozda opet nekad bude vidljivo malo na kozi ali sta je tu je. I izgleda slicno tome, Microsporosis.
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#5769 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zubi »

anglista wrote: 23/12/2022 23:40
ala7 wrote: 21/12/2022 15:29

mycocur kremu ako je lezija na koži crvena u obliku pečata po tijelu, bar je meni pomogla. Često se dešava kad se udomi nova maca ili maca koja izlazi vani pa predstavlja rezervoar tzv dermatofita, najčešće Microspora.
Ako je taj slučaj dugotrajna je terapija 3 do 4 sedmice.
Ukucaj "microsporosis human" u Google pretraživanje, ako je ovako onda je to to.
Zoonoza je, tj oboljenje koje se prenosi sa životinje na čovjeka.


Da, citala sam da to bas potraje i cak i kad prodje mozda opet nekad bude vidljivo malo na kozi ali sta je tu je. I izgleda slicno tome, Microsporosis.
Vjeruj, proci ce i nista nece biti vidljivo... Odmah sam ti rekla da su gljivice i da se lijece kremom, bezveze... te gljivice imaju macke i diranjem zarazene macke preneses ih sebi, jedino je nezgodno ako ti se pojave na kosi, posto na tom mjestu moze da se pojavi pecat i da opadne kosa, isto kao macki na krznu, ali ako se pojave na kozi, onda je bezveze, svrbi ko ludo, ali mazes i prodje.

https://www.prava-sapa.hr/prava-sapa-ed ... rosporoza/
User avatar
anglista
Posts: 31
Joined: 02/08/2021 07:11

#5770 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by anglista »

zubi wrote: 24/12/2022 09:13
anglista wrote: 23/12/2022 23:40



Da, citala sam da to bas potraje i cak i kad prodje mozda opet nekad bude vidljivo malo na kozi ali sta je tu je. I izgleda slicno tome, Microsporosis.
Vjeruj, proci ce i nista nece biti vidljivo... Odmah sam ti rekla da su gljivice i da se lijece kremom, bezveze... te gljivice imaju macke i diranjem zarazene macke preneses ih sebi, jedino je nezgodno ako ti se pojave na kosi, posto na tom mjestu moze da se pojavi pecat i da opadne kosa, isto kao macki na krznu, ali ako se pojave na kozi, onda je bezveze, svrbi ko ludo, ali mazes i prodje.

https://www.prava-sapa.hr/prava-sapa-ed ... rosporoza/
Hvalaa! Hvala na objasnjenu i savjetima! :thumbup:
User avatar
Kal El
Posts: 6249
Joined: 07/04/2013 21:49

#5771 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Kal El »

Ima li se gdje naručiti ona vratanca za vrata?

Imam dva balkona, mali je kompletno zatvoren pa bih da im tamo stavim wc, prozor bi bio na kipu konstantno zato mi trebaju ova vrata da džabe ne hlade ostatak stana.

Image
User avatar
ala7
Posts: 1348
Joined: 04/03/2011 16:12
Location: 43°52′0″N 18°25′0″E

#5772 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by ala7 »

anglista wrote: 23/12/2022 23:40
ala7 wrote: 21/12/2022 15:29

mycocur kremu ako je lezija na koži crvena u obliku pečata po tijelu, bar je meni pomogla. Često se dešava kad se udomi nova maca ili maca koja izlazi vani pa predstavlja rezervoar tzv dermatofita, najčešće Microspora.
Ako je taj slučaj dugotrajna je terapija 3 do 4 sedmice.
Ukucaj "microsporosis human" u Google pretraživanje, ako je ovako onda je to to.
Zoonoza je, tj oboljenje koje se prenosi sa životinje na čovjeka.


Da, citala sam da to bas potraje i cak i kad prodje mozda opet nekad bude vidljivo malo na kozi ali sta je tu je. I izgleda slicno tome, Microsporosis.
Svaki dan imam te slučajeve pri pregledu mačaka, često se vlasnici požale da imaju neke pečate koji se razlikuju od pečata kod mačke na koži.

Brzo ozdravljenje 👍🏻 biće to ok
User avatar
anglista
Posts: 31
Joined: 02/08/2021 07:11

#5773 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by anglista »

ala7 wrote: 31/12/2022 11:15
anglista wrote: 23/12/2022 23:40



Da, citala sam da to bas potraje i cak i kad prodje mozda opet nekad bude vidljivo malo na kozi ali sta je tu je. I izgleda slicno tome, Microsporosis.
Svaki dan imam te slučajeve pri pregledu mačaka, često se vlasnici požale da imaju neke pečate koji se razlikuju od pečata kod mačke na koži.

Brzo ozdravljenje 👍🏻 biće to ok

Hvala, povuklo se malo ostali su samo kao rubovi ovih krugova/pecata. :thumbup:
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2563
Joined: 28/02/2010 19:25

#5774 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Plavo-bijeli »

Image

Ima li gdje ovo kod nas kupiti? ili da je ista igracka a drugi neko da je pravi??

Dobio 3 iz Australije i maca poludi za ovim al taj dole dio pukne i jbg.. a strah me da lijepilom tecnim da se ne otruje.. :-D
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5775 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

Evo da vidite koliko su stare vase mace.Moja Mici je u 56-oj godini a Tiki u 48-oj.MasHala nakupilo se.

Image


Moje macale vise ne diraju jelku, jest da ono obidju oko nje al nema skakanja i lupanja kugli sa jelke.
Post Reply