Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#2151 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pakica_ »

https://www.facebook.com/pages/Pet-Hote ... 68?fref=ts
to je to :D ja sam ovdje ostavljala svoje pasce.. super su!
User avatar
hana_montana
Posts: 14943
Joined: 13/04/2009 21:50
Location: Kalopsia

#2152 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by hana_montana »

znaci ovo je okej pakice.strasno se brinem,nikad nisam ostavljala maci kod nepoznatih ljudi a sada moram.

hvaaala puno :)
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#2153 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pakica_ »

provjereno 100% :D da nije, ne bih svoje pasce ostavljala dva puta tamo hehe :D imaju i ona nekakva kina po kojima se macke verinjaju da im nije dosadno.. ljepota..
User avatar
hana_montana
Posts: 14943
Joined: 13/04/2009 21:50
Location: Kalopsia

#2154 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by hana_montana »

ma mene u principu najvise strah kontakta s drugim macama,jer ona ne ide nikad vani.dosad su se je cuvale samo mama i jedna prijateljica ali sad niko nije tu...pobudalicu jooj :-)

otici cu da snimim to tamo,hvala jos jednom :thumbup:
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#2155 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by kakav nered »

pakica_ wrote:https://www.facebook.com/pages/Pet-Hote ... 68?fref=ts
to je to :D ja sam ovdje ostavljala svoje pasce.. super su!
pakice, jel' znaš kakve su cijene za mace slučajno?? :D

hana_montana, i ja sam ti u istom problemu...prije mi je mace čuvala mama ali sad je bolesna i ne može... javi kako ti se svidjelo ako ostaviš svoju macu tamo...

morat ću se snalaziti za 2 mj. kad krenem na more... ne znam je li mi bolja solucija da ih smjestim u pet hotel ili da platim nekome da dolazi u stan da ih hrani... dugo mi je da budu same sve preko 2 dana... a opet mi je možda bolje da ih ne stresiram premiještanjem... najradije bi ih povela sa sobom da ikako mogu...
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#2156 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by vivace »

pa mozda mozes da je stavis u kiper do tamo,pa ako hoce da izadje iz kipera ok, nek izadje, ako nece , neka je, sama ce ona znati sta joj je bolje. tesko je sa tim kucnim macama . moja mama je uhvatila da izadjemo u parkic i sta je moja milica uradila---popela se mojoj mami na glavu i ispustila kandze... :lol:
za macke je veliki stres izaci iz stana, ako to nisu pre praktikovale.
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#2157 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pakica_ »

kakav nered wrote:
pakice, jel' znaš kakve su cijene za mace slučajno?? :D
nemam ti pojma, Boga mi.. na fejsu pise ovako:
Mačke - smještaj i hrana
- za jedan do tri dana
10 KM

- više od tri dana
8 KM
pa valjda je tako, misa mu hehehe :D
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#2158 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by kakav nered »

pakica_ wrote:
kakav nered wrote:
pakice, jel' znaš kakve su cijene za mace slučajno?? :D
nemam ti pojma, Boga mi.. na fejsu pise ovako:
Mačke - smještaj i hrana
- za jedan do tri dana
10 KM

- više od tri dana
8 KM
pa valjda je tako, misa mu hehehe :D
hvala :kiss:
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#2159 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by kakav nered »

vivace wrote:pa mozda mozes da je stavis u kiper do tamo,pa ako hoce da izadje iz kipera ok, nek izadje, ako nece , neka je, sama ce ona znati sta joj je bolje. tesko je sa tim kucnim macama . moja mama je uhvatila da izadjemo u parkic i sta je moja milica uradila---popela se mojoj mami na glavu i ispustila kandze... :lol:
za macke je veliki stres izaci iz stana, ako to nisu pre praktikovale.
moje mace su navikle da putuju, idemo u Mostar svaki drugi vikend već godinama... ostavljala sam ih nekad tamo na tjedan, dva (sad ne mogu jer mi je mama bolesna)... voze se normalno u autu... ali tu su sve s poznatim ljudima... pustim ih nekad i ispred zgrade (naravno ne same)... čisto da nisu stalno u stanu... ali ne znam kako bi bilo da ih ostavim na nekom nepoznatom mjestu tako dugo, s nepoznatim ljudima... pogotovo mačka, on je strašno vezan za mene... mislim da bi se danima durio što sam ga ostavila hahahhaha
ne znam koliko se macama posvećuje pažnja u pansionu... koliko su tamo zatvorene i u kakvom prostoru...
ali nemam nekog izbora, nije mi dovoljno ni da im netko dolazi u stan da ih hrani... to je do pola sata dnevno najviše... 7-10 dana... previše...
User avatar
Divljanerka
Posts: 86
Joined: 06/09/2008 16:47

#2160 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Divljanerka »

Moja Bambi (mješanka domaće mačke i turske angore) je našla privremenog muža (turska angora), očekujemo bebe :D , trebala bi biti skotna tek 7 dana. Znam da nosi mačiće od 60-65 dana, da sama izabere mjesto gdje će se okotit, međutim, ne znam ništa oko okota, pa molim nekoga ko ima iskustva da detaljno opiše od početka do kraja sve :-D kako ću znati da su počeli trudovi, trebam li joj pomagat (našla sam na nekom forumu da trebam skinuti opnu sa mladunaca i podvezati pupčanik koncem što mi je apsurdno, ali ko zna možda i treba...), treba li joj staviti hranu i vodu u blizinu kad se bude kotila ili da sačekam da sama dođe jest i pit, treba li joj nešto posebno namjestit, koliko od prilike traje okot, smijem li izvući mače ako vidim da se predugo muči sa njim, koliko mačića u prosjeku bude u prvom okotu, šta je indikacija da zovem veterinara?!
Već ima svoju kućicu u dnevnom boravku, ali joj je nakon parenja draža druga kućica (dio ormara) u spavaćoj sobi :)
Ovo je prvi okot, pa ne zamjerite što puno pitam :-)
Hvala na odgovorima.
wildflower
Posts: 273
Joined: 25/11/2008 21:14

#2161 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by wildflower »

Vjerovatno će se poroditi u ormaru :)
Ja ću opisati kako su stvari tekle u oba poroda moje Mileve
Prije poroda ona je nekoliko puta insistirala da je se pusti u dio ormara gdje je odlučila da to napravi. Ja sam ga pripremila sa čistim peškirima, pamučnom pelenom koju se kasnije može lako promjeniti dok su mačići još mali (nije preporučivo odmah jer je mačićima važan miris ali eventualno počne da smrdi).
Kad se porod približi, ona počne da se intenzivno mazi, mene je pratila u stopu po kući i nije htjela da ostane sama. To je praćeno i onako blago paničnim mjaukanjem. Stvari su se opasno približile kada primjetiš da iz njenog polnog organa izlazi sluz sa malo sukrvice - to je tzv cervikalna sluz. Ja sam tada već smještena pored ormara da bi i ona mirno ležala tamo umjesto da trči za mnom po kući. Na njoj možeš primjetiti da se periodično grči, a kada krene prvo mače uznemirit će se i možda bolno mjuknuti, i uz malo napora istisnuti prvi paketić. Tu sad zavisi od mame mace i njenog položaja, ne bi trebalo da bude problema, ali ja sam imala situaciju kada sam morala izvlačiti mače jer je ona istisnula dio, i ostala ležati, pa bi se malo moglo tako ugušiti.
Mačići izlaze svako u svojoj 'vrećici', koju će ili mama maca ili ti prekinuti (najvažnije tamo gdje vidiš nosić i usta da malo može disati) Mama bi trebala aktivno učestvovati tako što će lizanjem obaviti to kao i prekidanje pupčane vrpce, ali nekad je potrebno uključiti se -to ćeš ti procjeniti najbolje u tom momentu.
Nakon svakog mačića ide posteljica, koju mama maca pojede. Nemoj je u tome spriječiti ma koliko gadno izgledalo :)
Nakon kraće ili duže pauze ide novo mače, i tako sve dok ih ima. Oni koji već izađu odmah traže maminu toplinu i pokušavaju sisati - nježno im u tome možeš i pomoći ako je potrebno.
Porod može trajati jako kratko, ali i duže, nekad se desi da dio mačića izađe odmah a dio nakon nekoliko sati. Broj mačića se može predvidjeti po tome koliko mama maca sisa pripremi za mačiće (liže ih u toku trudnoće) ali to nije baš najprecizniji pokazatelj.

E sad - prirodno je, i naravno da maca sve ovo može i sama. Ali, kućne mačke koje su navikle na svoje 'osoblje' kako ja to volim reći, imaju običaj da prepuste nešto asistentu - ako se on zatekne tu. Tako je bar bilo kod nas. I sve je prošlo dobro oba puta.
Što se tiče veterinara, znam da je dobro da ga se zove kada porod nikako da počne, a cervikalni čep je već davno izašao, ili naravno ako ima nekog većeg krvarenja i sl., što se rijetko dešava.

Na kraju savjet - bez panike i uživaj :) Za mene je to predivno iskustvo, sad su mi sve mace sterilizovane ali ponekad poželim neke nove mačiće :)
User avatar
Divljanerka
Posts: 86
Joined: 06/09/2008 16:47

#2162 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Divljanerka »

Hvala puno na iscrpnom odgovoru! Nadam se da će sve proteći u najboljem redu i da ću biti uz nju, ipak je velika mazulja :-D
Od samog čina parenja je počela puno više da jede (sad jede kao sve ostale normalne mačke, a ne da jednu kesicu jede cijeli dan), prati me, ponovo spava na meni (bila je prestala kad je uhvatilo tjeranje) i konstantno rovi po ormarima :-)
wildflower
Posts: 273
Joined: 25/11/2008 21:14

#2163 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by wildflower »

Uzivaj, bit ce maza vise nego ikad i jako privrzena... A tek kad se macici pocnu ritati pa osjetis kako sutiraju po stomaku... ma cudo zivota :-D
User avatar
Divljanerka
Posts: 86
Joined: 06/09/2008 16:47

#2164 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Divljanerka »

Od kako sam je usvojila (prije 11 mjeseci) ne pomjera se od mene, imamo rituale koji traju satima, spavamo zajedno, vozi se na zadnjem sjedištu u autu (glavna maca na semaforima :lol: ) čak se smjesti na stolicu da ruča samnom samo joj siper fali :D Kad je uhvatilo tjeranje (trajalo je od novembra, pa sve do 1.5. sa razmacima od 15 ili 20 dana i onda je drži 5 dana) bila sam ljubomorna na mačore i ulazna vrata, što njima daje više pažnje nego meni :-)
Jedva čekam da vidim male Bambiće :skoljka:
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#2165 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by suncica24 »

Hello mackoljupci, imam jednu dilemu, pa trebam savjete.

Naime, moj macak (star 3,5 god) ce radi opstenarodnog veselja u stanu, zvanog renoviranje, morati na neko vrijeme izbivati iz svoje "rupe".
Macak je kucni, tj. vecinu vremena provodi ili u sobi, zagrljen za krevet, ili na balkonu koje je njegovo carstvo (svi smo iseljeni odatle kako bi mogao uzivati u komforu). Buduci da je djavo, balkon je ogradjen na skoro 2m visine sa strana, dok mu se sprijeda pruza pogled na zid zgrade pored, tako da su sanse za ispadanje (nakon neka dva-tri uspjesna pokusaja istog manevra) svedene na minimum.
Medjutim, u gostima gdje ide nece imati privilegiju boravka u kuci (zbog starije osobe alergicne na dlake), te ce se useliti u garazni apartman.
Gdje nastaje problem. Jer, naime, garaza, nema prozora.
Ali, opet ima nesto pozitivno: novi privremeni dom ima dvoriste.

Uglavnom, pitanje je: Ima li neko iskustva sa prilagodjavanjem kucne macke na slobodni prostor?
Naime, nesto bi mi bas tesko palo da jadnicak provede ljeto zatvoren u bunkeru, dok s druge strane ne bih (bas) voljela da ga pregazi auto ili da ga trazimo od mahale do Dobrinje.
Basta je povelika, imaju u njoj vec dvije macke (zenke), a kako je on kastriran, tu ne bi trebalo biti problema. Jedini problem je u tome sto je ograda prema basti do i ulici "rebrasta", tj. moze se komotno provuci kroz istu i otici u goste ili skitnju. Sto naravno, s obzirom na djavoli karakter, ce i uciniti.
Znaci... smije li se rizikovati s pustanjem? Ako nista, u pocetku pod nadzorom :-D , pa polako pomjerati granice ("Da si se vratio kuci do 12h, jesi li me cuo!" :D )?

Eto, hvala lipa unaprijed na odgovorima i pomoci :)
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#2166 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by kakav nered »

suncica24 wrote:Hello mackoljupci, imam jednu dilemu, pa trebam savjete.

Naime, moj macak (star 3,5 god) ce radi opstenarodnog veselja u stanu, zvanog renoviranje, morati na neko vrijeme izbivati iz svoje "rupe".
Macak je kucni, tj. vecinu vremena provodi ili u sobi, zagrljen za krevet, ili na balkonu koje je njegovo carstvo (svi smo iseljeni odatle kako bi mogao uzivati u komforu). Buduci da je djavo, balkon je ogradjen na skoro 2m visine sa strana, dok mu se sprijeda pruza pogled na zid zgrade pored, tako da su sanse za ispadanje (nakon neka dva-tri uspjesna pokusaja istog manevra) svedene na minimum.
Medjutim, u gostima gdje ide nece imati privilegiju boravka u kuci (zbog starije osobe alergicne na dlake), te ce se useliti u garazni apartman.
Gdje nastaje problem. Jer, naime, garaza, nema prozora.
Ali, opet ima nesto pozitivno: novi privremeni dom ima dvoriste.

Uglavnom, pitanje je: Ima li neko iskustva sa prilagodjavanjem kucne macke na slobodni prostor?
Naime, nesto bi mi bas tesko palo da jadnicak provede ljeto zatvoren u bunkeru, dok s druge strane ne bih (bas) voljela da ga pregazi auto ili da ga trazimo od mahale do Dobrinje.
Basta je povelika, imaju u njoj vec dvije macke (zenke), a kako je on kastriran, tu ne bi trebalo biti problema. Jedini problem je u tome sto je ograda prema basti do i ulici "rebrasta", tj. moze se komotno provuci kroz istu i otici u goste ili skitnju. Sto naravno, s obzirom na djavoli karakter, ce i uciniti.
Znaci... smije li se rizikovati s pustanjem? Ako nista, u pocetku pod nadzorom :-D , pa polako pomjerati granice ("Da si se vratio kuci do 12h, jesi li me cuo!" :D )?

Eto, hvala lipa unaprijed na odgovorima i pomoci :)

ne bih smjela... izaći će van bašte to je sigurno... auti, psi lutalice, ljudi koji ne vole životinje,...
koliko dugo će trajati renoviranje?? ja bih tražila nekog drugog tko bi ga mogao držati u stanu...
globosa
Posts: 153
Joined: 17/10/2010 20:28

#2167 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by globosa »

Nikada ga više nećeš vidjeti!
Novi ljudi, nove životinje, novi prostor...
Ode mačak za svojim instinktom...
Pansion za mace, platiš i sigurna si.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#2168 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by suncica24 »

globosa wrote:Nikada ga više nećeš vidjeti!
Novi ljudi, nove životinje, novi prostor...
Ode mačak za svojim instinktom...
Pansion za mace, platiš i sigurna si.
Ovako, macak ne ide drugim ljudima, vec sa ljudima sa kojima zivi. Nama. :)
Problem je u tome sto mi idemo u posjetu neni, koja nena jako stara i alergicna na maciju dlaku, te macak na zalost ne moze biti u stanu.
A buduci da ce stan u biti renoviran tuto-kompleto, radi se o nekih mjesec i pol do dva mjeseca radova, tako da pansion nije opcija.

Uglavnom, hvala vam na savjetima... mislim da ga ipak onda necemo pustati, s tim da ce svakako imati priliku za suncanje i razvlacenje kada smo i mi vanka.
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#2169 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pakica_ »

suncica24 wrote:
globosa wrote:Nikada ga više nećeš vidjeti!
Novi ljudi, nove životinje, novi prostor...
Ode mačak za svojim instinktom...
Pansion za mace, platiš i sigurna si.
Ovako, macak ne ide drugim ljudima, vec sa ljudima sa kojima zivi. Nama. :)
Problem je u tome sto mi idemo u posjetu neni, koja nena jako stara i alergicna na maciju dlaku, te macak na zalost ne moze biti u stanu.
A buduci da ce stan u biti renoviran tuto-kompleto, radi se o nekih mjesec i pol do dva mjeseca radova, tako da pansion nije opcija.

Uglavnom, hvala vam na savjetima... mislim da ga ipak onda necemo pustati, s tim da ce svakako imati priliku za suncanje i razvlacenje kada smo i mi vanka.
koliko god mozda smijesno zvucalo, kupite mu povodac i lagano u setnjicu :D nisam jednom vidjela macu na povodcu :D jest malo sega, al' jbg, nije losa stvarka za takve sitVacije :D
zili
Posts: 656
Joined: 10/02/2003 00:00

#2170 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zili »

mislim da bi mačku naviknutom na stan bila veća trauma da je po čitav dan zatvoren u garaži bez prozora :shock:
U principu uškopljeni kućni mačkovi nemaju pretjeranu potrebu za lutanjem okolo, ali opet sve je do karaktera.

ja imam dva mačka - oba uškopljena i oba izlaze. jedan obiđe sve komšijeske bašte, čak i one u kojima su psi, a nekad ga nađem i dvije ulice dalje od kuće - ipak uvijek se vrati. kad se zabrinem, "zazveckam" kroz prozor onom suhom hranom i eto ga trči.

drugi se uredno ne udaljava više od 20 m od kuće, a isto su "odgojeni".
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#2171 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by suncica24 »

pakica_ wrote:
suncica24 wrote:
globosa wrote:Nikada ga više nećeš vidjeti!
Novi ljudi, nove životinje, novi prostor...
Ode mačak za svojim instinktom...
Pansion za mace, platiš i sigurna si.
Ovako, macak ne ide drugim ljudima, vec sa ljudima sa kojima zivi. Nama. :)
Problem je u tome sto mi idemo u posjetu neni, koja nena jako stara i alergicna na maciju dlaku, te macak na zalost ne moze biti u stanu.
A buduci da ce stan u biti renoviran tuto-kompleto, radi se o nekih mjesec i pol do dva mjeseca radova, tako da pansion nije opcija.

Uglavnom, hvala vam na savjetima... mislim da ga ipak onda necemo pustati, s tim da ce svakako imati priliku za suncanje i razvlacenje kada smo i mi vanka.
koliko god mozda smijesno zvucalo, kupite mu povodac i lagano u setnjicu :D nisam jednom vidjela macu na povodcu :D jest malo sega, al' jbg, nije losa stvarka za takve sitVacije :D
vidis, nije ti ta losa :)
luna09
Posts: 365
Joined: 16/10/2010 21:39

#2172 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by luna09 »

Ja sam s povscem riješila problem bježanije svojih princeza. U početku sam ih izvodila onako slobodne al je vazda bio problem kako ih vratiti u kuću. I onda smo nabavili dva povodca za mace i lagano u šetnjicu. U početku istinu rečeno svi su nam se smijali al smo hrabro izdržali. Sad "cjenjeni" komšiluk ne haje kad izlazimo .
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#2173 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by vivace »

da, hahaha,i mi smo imali u komsiluku macu sa podvocem ,pa smo se i mi smejali,pa posle i navikli. ono bila jedna velicanstvena cica-maca ,rasna,prava...stvarno bi bilo glupo da se zavlaci po nekim podrumima ...mnogo bila lepa cica maca. :D
pravabubica
Posts: 155
Joined: 16/10/2007 11:38

#2174 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pravabubica »

Maca je dobila svoje prve macice. Za par dana ce imati mjesec dana. Sve je Ok, zivahni zdravi. Molim za savjet sta treba dati za zastitu, koliko ...
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#2175 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by suncica24 »

Nabavili smo povodac i sad se setamo po dvoristu :D

Koji smo mi likovi (i macka, i ja) :lol: :lol: :lol:
Ali dobro nam je :kiss:
Post Reply