Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#1851 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by teAMICA »

BadSanta wrote:HITNO
Preko zime sam udomila dvije male mace koje su umeđuvremenu porasle i smetaju vlasnicima kuće u kojoj stanujem.
(prljaju im fasadu skačući na prozor,hodaju po bašti...)
Vlasnici namjeravaju da kupe otrov i pospu oko kuće tako da ih se riješe a meni je žao maca.
Tako da hitno trebam neki savjet kako da ih odviknem od sebe,udaljim od kuće pa će se valjda same snaći za hranu.
Čekaj... prvo kažeš da si ih udomila, a onda pitaš kako da ih se riješiš? :roll:
luna09
Posts: 365
Joined: 16/10/2010 21:39

#1852 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by luna09 »

Postoji li ikakva mogućnost da mace uneseš u kuću jer teško da će zaboraviti onog ko ih je hranio. Ja sam baš juče imala situaciju koja me u isto vrijeme rasplakala i nasmijala.Odgojila sam dvije mace i o njima se sad brine jedna gospođa koja ih čuva u kući i povremeno ispušta van je su parkićem ispred moje zgrade zavladale cuke. Elem juče su cuke bile u "šetnji" i park je bio čist a one vani.Stanujem u zgradi sa više haustora ali je moj DEBELI našao moj ulaz i moja vrata i gospodin mjauče hoće u goste a njegova SEKA se popela na prozor i ona lupa šapicama da nas i ona obiđe :-D .Napominjem da nisu bili blizu zgrade bar 3-4 mjeseca. Znam nisam ti ništa olakšala al sam samo htjela ilustrovati njihovo pamćenje i privrženost.Još jednu opciju predlažem ako imaš nekoga da mu ih odneseš a ti se dogovoriš da ćeš ih maziti, paziti. U tvom slučaju nažalost gazde su oni rogati s kojim je teško tući se, da su komšije pa jedna dobra svađa prijetnja policijom, zakonima, al gazde :( :( :(
User avatar
BadSanta
Posts: 387
Joined: 30/11/2011 22:43
Location: Sarajevo

#1853 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by BadSanta »

@te AMICA
pogrešno si shvatila,želim da ih pokušam udaljiti od kuće inače će vlasnici iste da ih se "riješe" jer im smetaju.
@luna 09
nažalost nemam nikoga tko bi primio mace, većina komšija su namrgođeni starci kao i gazde kod kojih stanujem.
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#1854 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by teAMICA »

BadSanta wrote:@te AMICA
pogrešno si shvatila,želim da ih pokušam udaljiti od kuće inače će vlasnici iste da ih se "riješe" jer im smetaju.
@luna 09
nažalost nemam nikoga tko bi primio mace, većina komšija su namrgođeni starci kao i gazde kod kojih stanujem.
Ok, izvini, do mene je... :wink:
Imaš li slike, kolike su mace, da ih probaš udomiti?
Probaj razgovarati s tim ljudima, da li toliki zijan prave da bi ih mogli poubijati? :(
User avatar
elle_
Posts: 42
Joined: 11/08/2011 16:08

#1855 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by elle_ »

fuj_to wrote:U koliko bi se odlučio da udomim mačku zanimaju me sljedeći stvari:

- Koliko košta hrana koju vi kupujete svojim mačkama?
- Cijena vakcinacije i čišćenja od parazita, te koliko se to puta treba raditi ?
- Kako vi ostavljate svoju mačku samu u kući, kada idete na posao... mislim na hranu i ostalo ?
- Da li im dlaka opada u velikim količinama (toliko da svaki drugi dan moram usisavati) ?
- Nemam iskustva s mačkama, ali kako ih naučite na pjesak ? Utrljate šape ili.. ?
- Da li kućne mačke izvodite napolje, po avliji i sl. ?
- Da li je kupate ili koristite onaj šampon u prahu.. nešto sam vidio na piku..?
- I za kraj... da li stvarno toliko smrde koliko ljudi pričaju. Nikada nisam bio u kući gdje žive mačke, ali znam da njihova mokraća je jača nego kod drugih životinja.... pa možda do toga ?

Eto to su neka osnovna pitanja, ali volio bi da mi vi još dodate ono što bi trebao znati u koliko se odlučim na udomljavanje mačke...
Da se i ja nadovežem na temu :-D
Imam jednog mačka i s nama je od njegovih mjesec dana, našli smo ga povrijeđenog pored kontejnera, ubrzo će mu 2 godine i to je nešto najljepše (naravno poslije djeteta) što sam dobila u životu.
Mnogi me smatraju ludom kad im pričam o njemu, ali oni koji imaju mačku će me razumjeti.
e sad da ti napišem troškove i ostale radnje koje mačka zahtjeva:
- hranu sam probala svakakvu, jeftiniju, skuplju itd, najbolje jede Friskes suhu hranu (piletina),
od mokre jedino jede Gurmet u kesicama i Wiskas teletina u bijelom umaku.
Mjesečno kupujem 1 vreću suhe hrane (10 KM) svaki dan pojede po 1 pakovanje mokre hrane,
što se tiče hrane koju mi jedemo, ponekd hoće piletine i to je sve (inače je jako izbirljiv).
- kastriran je i to je koštalo 50 KM (vidjela sam iznad da piše i dodatno steralizacija, ja sam mislila da je to isto).
- dobio je samo jednu vakcinu i veterinar mi je rekao da više ne mora dobivati vakcine (mada neko kaže da mora svake godine).
- dlaka mu opada, ali smo kupili dobru četku za četkanje, tako da dosta dlake skinemo s njom
- kupali smo ga samo 2 puta kad je bio mali i više nema potrebe
- što se tiče mirisa, mačke uopšte ne smrde (nemaju znojne žlijezde kao psi) i jako su čiste
- nikad u životi nije vržio nuždu nigdje drugo nego samo u svom wc-u, kako smo ga prvi put stavili u pijesak automatski se naučio, pijesak smrdi ako ga redovno ne mjenjate (7-10 dana) jedno pakovanje bude po mjesc dana (ja ne sipam puno iz razloga što ima otvoreni wc i ne želim da puno razbaca kada kopa.
- što e tiče izvođenja vani, moj mačak nikad ne izlazi (živimo u zgradi), nekad ga pustim kad smo kod roditelja koji žive u kući i imaju baštu, ali bude jako kratko i otrči u kuću, jer se boji svih vanjskih zvukova i jednostavno nije navikao da izlazi.
- što se tiče usamljenosti, par puta smo mu uvodili drugu mačku da se igra, ali ne voli, ne znam da li iz razloga što je naikao sam i samo s nama ili mu se te mačke koje smo uveli nisu svidjele. Bude sam po 5-6 sati i jako nas poželi kad dodjemo s posla, tad moram sve ostaviti pa se prvo maziti i igrati s njim :)
I za kraj, ako nabavite mačku imat ćete obavezu, ako niste spremni za obaveze nemojte ni nabavljati, ipak ako se odlučite nabaviti, onda ćete dobiti nešto što će vam promjeniti život, na bolje , sretno! :wink:
DON_eARL
Posts: 3733
Joined: 31/10/2010 22:26

#1856 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by DON_eARL »

Maca odlučila da se okoti većeras. :) Mačak joj daje moralnu podršku, liže je, grije joj ćebe i sl. fazone. :D

Ako može za svaki slučaj neko da napiše broj nekog veterinara koji je dostupan čitavu noć, ako slučajno dođe do kakvih komplikacija...

Edit: Jutros je urađen carski rez u Vetlife-u, 4 mačeta :) Svi živi i zdravi.

Ako je neko imao iskustva neka napiše kakav odnos treba biti između mačka i mačića na početku?
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#1857 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by teAMICA »

DON_eARL wrote:Maca odlučila da se okoti većeras. :) Mačak joj daje moralnu podršku, liže je, grije joj ćebe i sl. fazone. :D

Ako može za svaki slučaj neko da napiše broj nekog veterinara koji je dostupan čitavu noć, ako slučajno dođe do kakvih komplikacija...

Edit: Jutros je urađen carski rez u Vetlife-u, 4 mačeta :) Svi živi i zdravi.

Ako je neko imao iskustva neka napiše kakav odnos treba biti između mačka i mačića na početku?
Nisam imala takvo iskustvo, ali samo da ti
ČESTITAM NA PRINOVI :-) :thumbup:
lego
Posts: 24
Joined: 15/12/2010 09:59

#1858 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by lego »

Da li ima neko da prodaje perziske mačiće do 2 mjeseca starosti (po mogučnosti bijele boje) ili da poznajete nekoga ka ih prodaje?
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#1859 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by kakav nered »

elle_ wrote: - kastriran je i to je koštalo 50 KM (vidjela sam iznad da piše i dodatno steralizacija, ja sam mislila da je to isto).
kastriraju se mužijaci i to košta 50 KM, sterilizacija se radi ženkama i ona košta 65 KM... ne znam šta planira nabaviti pa sam napisala oboje (ja imam i curicu i dečka)...
elle_ wrote: I za kraj, ako nabavite mačku imat ćete obavezu, ako niste spremni za obaveze nemojte ni nabavljati, ipak ako se odlučite nabaviti, onda ćete dobiti nešto što će vam promjeniti život, na bolje , sretno! :wink:
potpisujem ovo... nema ništa gore nego kad nakon mjesec-dva skontaju kako im je to previše pa izbace životinju vani... :x
hocunecu1
Posts: 2
Joined: 13/04/2012 11:43

#1860 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by hocunecu1 »

Pozdravljam sve ljubitelje maca :)

Dobili smo novog člana porodice, macu, i vrlo smo sretni. Interesuje me da li mi neko može reci gdje u Sarajevu mogu naci povoljnu opremu za macke. Recimo korpa ili kafez (jos ne znam kako se tacno zove) za putovanja...

Rado bih obišla sve prodavnice za kucne ljubimce, ali super bi bilo ako me neko moze uputiti odmah :(...

Unaprijed hvala
luna09
Posts: 365
Joined: 16/10/2010 21:39

#1861 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by luna09 »

U Sarajevu imaš pet šopove iz BBI-ja, na Grbavici ,u Pofalićima ul Kolodvorska, na Ciglanama ne znam ulicu ali kad kreneš prema Robotu,u WF na koreji takođe možeš naći điđa za svoju macicu.Mislim da u svakom možeš kupiti korpu, torbu ili box za putovanje.ja to zovem kućica jer moja hanumica i spava tu. Vidjet ćeš ima od raznih materijala i raznih oblika pa proberi.Cijene su od 40-80 KM.U Škafi na Halilovićima sam vidjela neke torbe po 35 KM al nisu valjale,na Ciglanama su bile torbe po 55,00KM čini mi se da je ista cujena i u Kolodvorskoj. Al oprema ti nije samo korpa :-D Kupi i četku za češljanje ,bez obzira da li je dugodlaka ili kratkodlaka treba je češljati. Pa nešto za sječenje noktića ako neće izlaziti van, pa WC i pjesak ,ogrlica protiv buhica je takođe potrebna ili frontline .Uostalom vremenom ćeš skontati šta ti još fali jer sve mace nisu iste.Neke hoće grebalicu druge neće, tako isto i sa igračkama, kupanjem (Ja svoju nikada nisam kupala a i da hoću mrtva bi glava pala, :-) :-) jedva joj šape operem)
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#1862 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by blesava »

ako neko ima mačka-mačića da je zanimljiv, pitomi dobar zelim da ga udomim.
moj macak je nestao za vrijeme velikog snijega i ne mogu nikako da ga prebolim.
hocunecu1
Posts: 2
Joined: 13/04/2012 11:43

#1863 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by hocunecu1 »

luna09 wrote:U Sarajevu imaš pet šopove iz BBI-ja, na Grbavici ,u Pofalićima ul Kolodvorska, na Ciglanama ne znam ulicu ali kad kreneš prema Robotu,u WF na koreji takođe možeš naći điđa za svoju macicu.Mislim da u svakom možeš kupiti korpu, torbu ili box za putovanje.ja to zovem kućica jer moja hanumica i spava tu. Vidjet ćeš ima od raznih materijala i raznih oblika pa proberi.Cijene su od 40-80 KM.U Škafi na Halilovićima sam vidjela neke torbe po 35 KM al nisu valjale,na Ciglanama su bile torbe po 55,00KM čini mi se da je ista cujena i u Kolodvorskoj. Al oprema ti nije samo korpa :-D Kupi i četku za češljanje ,bez obzira da li je dugodlaka ili kratkodlaka treba je češljati. Pa nešto za sječenje noktića ako neće izlaziti van, pa WC i pjesak ,ogrlica protiv buhica je takođe potrebna ili frontline .Uostalom vremenom ćeš skontati šta ti još fali jer sve mace nisu iste.Neke hoće grebalicu druge neće, tako isto i sa igračkama, kupanjem (Ja svoju nikada nisam kupala a i da hoću mrtva bi glava pala, :-) :-) jedva joj šape operem)
Draga Luna, mnogo ti hvala na iscrpnom odgovoru... da baš su to sve djidje koje mi trebaju, krećem od "korpe" zbog prvih posjeta vetereniru kao i druzenja s macama drugarica :D, to mi je primarno a ovo ostalo kako naletim. Upravu si četka definitvno, još je i dugodlaka, tako da će biti posla tu...važno mi je znati za mjesto s normalnom i realnom cijenom, da ne bih bezveze bacala novac ako joj mogu još više djidja uzeti za isti...Hvala ti još jednom

Srdačan pozdrav
luna09
Posts: 365
Joined: 16/10/2010 21:39

#1864 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by luna09 »

blesava wrote:ako neko ima mačka-mačića da je zanimljiv, pitomi dobar zelim da ga udomim.
moj macak je nestao za vrijeme velikog snijega i ne mogu nikako da ga prebolim.
Ako zaista želiš mače javi se privatnom porukom.Imam u jednom leglu dvoje koji se odmah mogu udomiti a u drugom 5 bebeica starih 15 dana.Znači za neke dvije sedmice i ovi drugi će će biti spremni za novi dom.
generacija77
Posts: 117
Joined: 13/08/2010 15:04

#1865 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by generacija77 »

Pozdrav mackoljupci! :D

Pošto i sama imam dva mačka, a jedan od njih je danas bio bolestan i morala sam zvati veterinara, želim da vam ga toplo preporučim: Dr. vet. Izet Kulenović, mob. 063 262 866. Dolazi na kućnu adresu. :thumbup:
Eto, samo sam to htjela podijeliti sa vama, u slučaju da vam zatrebaju usluge vetrinara, mada su super i momci u
ambulanti na Slatini. :thumbup:
Ivona Lautarevic
Posts: 1
Joined: 14/04/2012 11:13

#1866 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Ivona Lautarevic »

Odgovor na 2. pitanje:
To nije nista tako ozbiljno(ali malo jeste).Samo je ostavi da jede tu hranu,mozda imam neki razlog,mozda macka oseti da to nece biti dobro za nju,ko zna?Bitno da nesto jede. ;)
Karacuz
Posts: 1
Joined: 31/01/2011 19:59

#1867 Maine coon

Post by Karacuz »

Vec 2 godine trazim Norvesku Sumsku macku na prostoru Balkana da je kupim ali mi i ne ide bas jer kako sam saznao na Balkanu se ne nalazi niti jedno uzgajaliste ove vrste. :sad: :sad: Nedavno za oko mi je zapala Maine Coon vrsta jer fizicki dosta lici na Norvesku Sumsku a i koliko sam upoznat dosta je pitomija vrsta nego Norveska pa me interesuje da li mi bilo ko moze dati informaciju da li u BiH postoji uzgajaliste Maine coon macaka i gdje te oko koje cifre se krecu cijene ovih macak :) :) :)
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#1868 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by numizmatic »

Jesam li ja ovo dobro pročitala gore da je kastracija mace 50, a sterilizacija 65 KM? Čudno mi pošto je kastracija invazivniji zahvat pa kontam da nije obrnuto.
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#1869 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by kakav nered »

numizmatic wrote:Jesam li ja ovo dobro pročitala gore da je kastracija mace 50, a sterilizacija 65 KM? Čudno mi pošto je kastracija invazivniji zahvat pa kontam da nije obrnuto.
ma to je više mužijak/ženka... mužijak 50, ženka 65...
jer obično kažu da se mužijak kastrira, ženka sterilizira... pa sam zato napisala... može biti da je pogrešno, ne znam...
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#1870 Re: Maine coon

Post by jaca-maca »

belma.mala
Posts: 3
Joined: 24/04/2012 14:17

#1871 macici

Post by belma.mala »

Nova sam na forumu i molim sve koji su imali iskustva s macicima da mi pomognu.Cijeli zivot sam imala macku u kuci,ali sve su bile kastrirane.Prije 2 mjeseca sam uzela sam macku s ulice koja je vec bila skotna,ona se okotila prije 5 dana,dobili smo petorke...i maca i macici su super :P Medjutim problem je sto su se oni vec poceli oglasavat i sto mi roditelji ne mogu spavat od mjaukaja.Rado bi ih premjestila u svoju sobu ali se bojim reakcije macke,ona ima puno povjerenja u mene,vukla me za rukav kad se krenula kotit da budem s njom,jedino ja prilazim macicima i ne brani mi...Strah me kako ce reagovat kad pocnem prebacivat macice,hocu li izigrat njeno povjerenje,hoce li mi i dalje pustat da im prilazim?Unaprijed hvala :P
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#1872 Re: macici

Post by kokuz_sa »

pa prebacis i macku i macice skupa i nema problema nikakvih :-)
sve ih strpas u karonsku kutiju i preneses u drugu sobu
belma.mala
Posts: 3
Joined: 24/04/2012 14:17

#1873 Re: macici

Post by belma.mala »

Probat cu nekako,valjda nece biti s mamom macom problema :wink:
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#1874 Re: macici

Post by kokuz_sa »

ne bi trebalo biti..
kod mene maca kad se omacila (ima hmm nekih 10-tak god i vise,dok sam imao macu)
sam normala prebacio i nju i macice sa mjesta na kojem se omacila
tj u kupatilu s eomacila..pa lijepo uzeo kutiju stavio deku macice u nju i macu i prenio..
dooduse ta maca-mama je kod mene bila vec par godina
belma.mala
Posts: 3
Joined: 24/04/2012 14:17

#1875 Re: macici

Post by belma.mala »

Maca je kod nas neka 2 mjeseca,nikom neda da joj prilazi sem nas ukucana,dok se kotila cijelo vrijeme sam bila uz nju,tako da se samo bojim reakcije mame mace jer znam kakve su macke po pitanju macica,bore se kao lavice i nedaju da se diraju.Iskreno se nadam da ce sve proci ok i da ih nece sama sakrivat po kuci kao sto znaju mace.Hvala ti,malo si me utjesio :)
Post Reply