Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

luna09

#1826 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by luna09 » 23/03/2012 22:07

I ja imam grdne probleme sa svojom čupavom mudricom. u što god stavljala neće tableticu. onda je mi na foru uhvatimo kad spava .milkimo je i kad se opusti uhvati je jedno za onaj dio iz vrata gdje maca drži kad nosi mačiće a drugo ubaci tableticu duboko u grlo i zatvorimo joj usta par sekundi jer ona hoće da povrati. i ne skonta šta je snašlo a proguta je.

itekako

#1827 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by itekako » 24/03/2012 09:20

Nedavno sam imao isti problem s davanjem tablete. Kako nemam iskustva pokusavao sam svasta. Na kraju je upalilo tako sto sam u metalnu zdjelicu iz koje jede stavio tabletu i u prah je pretvorio pritiskajuci je kaskom. Preko toga sam nasuo malu konzervu tune Rio Mare iz koje sam prethodno iscjedio ulje. Sve sam dobro izmjesao i macak je tako pojeo do kraja. Cak je sve oblizao :)

minjonja

#1828 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja » 24/03/2012 09:55

gdje ste kupili tablete protiv parazita? na vet fakultetu nema.

freedom within

#1829 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by freedom within » 24/03/2012 11:51

minjonja wrote:gdje ste kupili tablete protiv parazita? na vet fakultetu nema.
Nisam siguran, ali mislim da se mogu kupiti apotekama.

sones

#1830 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by sones » 24/03/2012 11:53

minjonja wrote:gdje ste kupili tablete protiv parazita? na vet fakultetu nema.
Prije 7 dana kupila u apoteci pri ambulanti na Stupu.

elle_

#1831 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by elle_ » 26/03/2012 15:00

globosa wrote:
itekako wrote:Jesu li vam se mace i macori poceli linjati? Kako rjesavate problem dlaka po kuci?
Užasno!
Dlaka svuda, a najviše po tamnoj odjeći!
Laž je da se mačke linjaju samo u određenim mjesecima, one se linjaju uvijek. Nekad mi smeta (kad očistim stan), nekad se kao priviknem na dlake, nekad mi ga žao jer ga izbjegavam maziti da mi se dlake ne lijepe na odjeću, sve u svemu svugdje su dlake ali nebi ga dala ni za što na svijetu pa makar se cijeli život borila sa dlakama.
Mislim da čak ima veze i sa hranom, probala sam wiskas, friskes, mercatorovu hranu (te 3 je htio i to samo piletinu, ostale ni prinjušiti) i od svake opada dlaka, možda bi manje opadala kada bi jeo onu skupu granu, je li iko probao ?

Kad smo već kod hrane, moj mačak pravo slabo jede, kastriran je, ne izlazi vani, a ipak je mršav u odnosu na druge mačke, nije kost i koža, ali kako mu je hrana uvijek dostupna ipak malo jede (što se tiče salama, viršli i tako tih stvari to neće ni da ponjuši a kamo li pojede).
Da li je to takva vrsta mačke, d a slabo jede ili mu nešto ne godi ?

globosa

#1832 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by globosa » 26/03/2012 18:07

Probaj Royl Canine suhu hranu.
Mom mačku najdraža je Hair and skin, što se tiče suhe hrane.
Od mokre hrane najviše voli kesice DM, pogotovo ribu.
Isto tako voli kite kat ribu ili govedinu.

Faširano, svježi fileti - bježi od toga.

No, moram pitati za savjet - moj mačak općenito vrlo malo pije vodu ili mlijeko - mogu reći samo malo lizne tokom dana, a i ne mokri previše - nekada samo jedanput dnevno, pa ne znam je li to u redu?

suncica24

#1833 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by suncica24 » 26/03/2012 20:26

elle_ wrote:
globosa wrote:
itekako wrote:Jesu li vam se mace i macori poceli linjati? Kako rjesavate problem dlaka po kuci?
Užasno!
Dlaka svuda, a najviše po tamnoj odjeći!
Laž je da se mačke linjaju samo u određenim mjesecima, one se linjaju uvijek. Nekad mi smeta (kad očistim stan), nekad se kao priviknem na dlake, nekad mi ga žao jer ga izbjegavam maziti da mi se dlake ne lijepe na odjeću, sve u svemu svugdje su dlake ali nebi ga dala ni za što na svijetu pa makar se cijeli život borila sa dlakama.
Mislim da čak ima veze i sa hranom, probala sam wiskas, friskes, mercatorovu hranu (te 3 je htio i to samo piletinu, ostale ni prinjušiti) i od svake opada dlaka, možda bi manje opadala kada bi jeo onu skupu granu, je li iko probao ?

Kad smo već kod hrane, moj mačak pravo slabo jede, kastriran je, ne izlazi vani, a ipak je mršav u odnosu na druge mačke, nije kost i koža, ali kako mu je hrana uvijek dostupna ipak malo jede (što se tiče salama, viršli i tako tih stvari to neće ni da ponjuši a kamo li pojede).
Da li je to takva vrsta mačke, d a slabo jede ili mu nešto ne godi ?
Probala sam ja, i to Rayal za dlaku i vjerovala ili ne pomaze. Nije da se nikako ne linja, ali prije je bilo nesnosljivo (jambolija... pisala sam vec o tome).
Mislim da je fol bio u tome sto macak kroz whiskas nije dobivao dovoljno vitamina (pola kese bih bacila jer mu se odredjene bobe svidjaju, a odredjene ne) i da je to utjecalo i na kvalitet dlake.
Uglavnom, preporucujem.
Samo racunaj na to da moraju proci neka 2mj prije no sto vidis rezultat.

A sto se vode tice... moj macak nece ako voda nije svjeza. Tek iz cesme. Pokusaj cesce mijenjati vodu. Mozda je do toga (mlijeko mu ne daji, uzrokuje diareju)

luna09

#1834 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by luna09 » 26/03/2012 22:36

Linjanje :-) :-) tokom cijele godine samo je intenzitet različit,ali uvjek ostane dovoljno da se zamrsi ako je par dana ne češljam. Hranim je wikasom (suha i vlažna) sve hoće ali i piletinom, i džigaricom,(kuhanom )a nije joj mrsko ni našeg ručka malo gricnuti. Voda je uuvjek problem pošto pije samo svježu, pa mjenjam nekoliko puta dnevno onako usput.Ali najdrže joj je da pije direkt sa česme.Otvorim joj tanak mlaz i damica stane u umivaonik i pije.Mlijeko kažu nije dobro pa ga i ne dajem. Uglavnom neko gore reče nedam je da i ja ličim na jamboliju, a i desi se ponekad i to . I nemojte stavljati vodu tik uz hranu nek bude odmaknuta bar pola metra

elle_

#1835 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by elle_ » 27/03/2012 09:54

Probala sam ja, i to Rayal za dlaku i vjerovala ili ne pomaze. Nije da se nikako ne linja, ali prije je bilo nesnosljivo (jambolija... pisala sam vec o tome).
Mislim da je fol bio u tome sto macak kroz whiskas nije dobivao dovoljno vitamina (pola kese bih bacila jer mu se odredjene bobe svidjaju, a odredjene ne) i da je to utjecalo i na kvalitet dlake.
Uglavnom, preporucujem.
Samo racunaj na to da moraju proci neka 2mj prije no sto vidis rezultat.

A sto se vode tice... moj macak nece ako voda nije svjeza. Tek iz cesme. Pokusaj cesce mijenjati vodu. Mozda je do toga (mlijeko mu ne daji, uzrokuje diareju)

Probat ću sa Rayalom, gdje je kupuješ i koliko košta ?

jedan_dobar_dan

#1836 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by jedan_dobar_dan » 27/03/2012 15:28

hvala vam za savjete kako dati tabletice,
nisam uspijela jos, ona je namirise, jednostavno nece prici hrani u koju stavim, ni govora.
ostaje mi da joj tabletu da veterinar, nadam se da ce to dobro proci.
valjda je to njima rutinski ??

žulijan asanž

#1837 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by žulijan asanž » 27/03/2012 15:56

ljudi, jel vaše mačke jedu najlon i gumu?? moj mačak obožava najlonske kese, gumene dijelove itd... ždere ih a onda povraća.... :D

koji mu je vrag??

kakav nered

#1838 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by kakav nered » 27/03/2012 16:07

žulijan asanž wrote:ljudi, jel vaše mačke jedu najlon i gumu?? moj mačak obožava najlonske kese, gumene dijelove itd... ždere ih a onda povraća.... :D

koji mu je vrag??
meni je mačak sažvakao sve kablove u stanu... uništio mi je i gumu od veš mašine... ali ne guta, samo izgrize... ustvari bilo je tako dok je bio sam... prestao je kad sam nabavila još jednu mačku... valjda je to radio iz dosade... sad mi samo nekad sažvače kabal od punjača...

žulijan asanž

#1839 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by žulijan asanž » 27/03/2012 16:23

kakav nered wrote:
žulijan asanž wrote:ljudi, jel vaše mačke jedu najlon i gumu?? moj mačak obožava najlonske kese, gumene dijelove itd... ždere ih a onda povraća.... :D

koji mu je vrag??
meni je mačak sažvakao sve kablove u stanu... uništio mi je i gumu od veš mašine... ali ne guta, samo izgrize... ustvari bilo je tako dok je bio sam... prestao je kad sam nabavila još jednu mačku... valjda je to radio iz dosade... sad mi samo nekad sažvače kabal od punjača...
ma dobro što žvače, ali ovaj moj jede. baš proguta :lol:

kakav nered

#1840 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by kakav nered » 27/03/2012 16:29

žulijan asanž wrote:
ma dobro što žvače, ali ovaj moj jede. baš proguta :lol:
moj mačak je nekad znao jesti vezice... tipa pertle, vezice s trenerki, ma sve slično... i povraćati naravno... sve sam morala skrivati... a gumu je samo žvakao... nadam se da ćeš naći način da mu odvratiš pažnju od toga :) moje rješenje je bila druga mačka...

sones

#1841 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by sones » 27/03/2012 19:55

Ima li mačak pristup travi? Sad je doba linjanja, možda traži način da izbaci dlake. Može im se dati trave, a nedavno sam otkrila i neku pastu za izbacivanje dlaka, kupi se u pet šopu.

itekako

#1842 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by itekako » 27/03/2012 23:19

koji mu je vrag??
danas sam primjetio da je moj macak otkinuo komadic one krte plastike sa pecaljke za igru. komad velicine malog nokta je poceo pucati u njegovim ustima i u momentu kad sam mu krenuo oteti to iz usta on je progutao. prepo sam se pravo.

maloprije se nesto pecio kao da ce povratiti ali nije. u govancetu jos uvijek nema nista.
sta mislite, moze li mu sta biti i hoce li to uspjeti izbaciti iz sebe?

žulijan asanž

#1843 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by žulijan asanž » 28/03/2012 08:49

itekako wrote:

koji mu je vrag??
danas sam primjetio da je moj macak otkinuo komadic one krte plastike sa pecaljke za igru. komad velicine malog nokta je poceo pucati u njegovim ustima i u momentu kad sam mu krenuo oteti to iz usta on je progutao. prepo sam se pravo.

maloprije se nesto pecio kao da ce povratiti ali nije. u govancetu jos uvijek nema nista.
sta mislite, moze li mu sta biti i hoce li to uspjeti izbaciti iz sebe?

šta je moj sve progutao pa mu ništa nije bilo :lol:

ne brini, neće mu ništa biti

Hendrix

#1844 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Hendrix » 31/03/2012 17:37

Moj novi drug macan, izbjegava me već duže vremena a po bašti se mota. Pošto to nije kulturno primorao sam ga na upoznavanje sa 3-4 zdenke i malo sira dodatnog, i već se družimo pravo da me pustio da ga i uslikam. Povelik je i ima pravo lijepo krzno, promovisan je u kućnog mačka, još par zdenki i moj je. :D
Nisam mu ime još skonto, prošli mačak mi je imao nadimak Pirmin Curbirgen :)

Image
Image
Image

itekako

#1845 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by itekako » 02/04/2012 23:59

Ocigledno mu treba malo vremena ali prodat ce taj dusu za topal krevet i zdjelu klope :) Super izgleda. Sretno s preodgojem. Kako vidim ovo je neki stariji delikvent :)

fuj_to

#1846 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by fuj_to » 04/04/2012 14:51

U koliko bi se odlučio da udomim mačku zanimaju me sljedeći stvari:

- Koliko košta hrana koju vi kupujete svojim mačkama?
- Cijena vakcinacije i čišćenja od parazita, te koliko se to puta treba raditi ?
- Kako vi ostavljate svoju mačku samu u kući, kada idete na posao... mislim na hranu i ostalo ?
- Da li im dlaka opada u velikim količinama (toliko da svaki drugi dan moram usisavati) ?
- Nemam iskustva s mačkama, ali kako ih naučite na pjesak ? Utrljate šape ili.. ?
- Da li kućne mačke izvodite napolje, po avliji i sl. ?
- Da li je kupate ili koristite onaj šampon u prahu.. nešto sam vidio na piku..?
- I za kraj... da li stvarno toliko smrde koliko ljudi pričaju. Nikada nisam bio u kući gdje žive mačke, ali znam da njihova mokraća je jača nego kod drugih životinja.... pa možda do toga ?

Eto to su neka osnovna pitanja, ali volio bi da mi vi još dodate ono što bi trebao znati u koliko se odlučim na udomljavanje mačke...

teAMICA

#1847 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by teAMICA » 04/04/2012 17:06

fuj_to wrote:U koliko bi se odlučio da udomim mačku zanimaju me sljedeći stvari:

- Cijena vakcinacije i čišćenja od parazita, te koliko se to puta treba raditi ?
- Kako vi ostavljate svoju mačku samu u kući, kada idete na posao... mislim na hranu i ostalo ?
- Da li im dlaka opada u velikim količinama (toliko da svaki drugi dan moram usisavati) ?
- Nemam iskustva s mačkama, ali kako ih naučite na pjesak ? Utrljate šape ili.. ?
- Da li je kupate ili koristite onaj šampon u prahu.. nešto sam vidio na piku..?
- I za kraj... da li stvarno toliko smrde koliko ljudi pričaju. Nikada nisam bio u kući gdje žive mačke, ali znam da njihova mokraća je jača nego kod drugih životinja.... pa možda do toga ?

Eto to su neka osnovna pitanja, ali volio bi da mi vi još dodate ono što bi trebao znati u koliko se odlučim na udomljavanje mačke...
Evo ja ću ti prenijeti svoja iskustva:
-Hrana. Zavisi šta će ti maca jesti, vrlo su izbirljive po pitanju hrane. Konzerve su najjeftinije, moj neće ni da ih omiriše :-) . Dobije 1 kesicu mokre hrane dnevno (cca 1 KM) i suhe ujutro i naveče (suha mu je i zdravija, ja svom hajvanu kupujem Royal Canin, kesa oko 8 KM, traje mu 10-15 dana)
-Godišnje jednom dođe veterinar kući, dobije bocu i tablete, pregleda ga, mislim da je cijena oko 40 KM godišnje. Kandže mu sama režem (ne pitaj kako :mrgreen: )
-Možeš macu ostaviti cijeli dan samu u kući, osiguraš joj dovoljno hrane i vode, čist pjesak i to je to. Bilo bi poželjno kad dođeš kući da se malo poigraš s njom.
-Dlaka opada, posebno dva puta godišnje kad se linja. Zavisi kolika si peka, ja usisavam svaka 3 dana, ali pokupim i rukama kad naletim. Imaš i one valjke da ti pokupe dlake sa namještaja i odjeće, preporučujem ti kod željinog stadiona (onaj veliki supermarket) da kupiš valjak od spužve koji se sapira, puno je jeftinije nego oni ljepljivi.
-Pjesak - mace same nauče, negdje sam pročitala da one u prirodi zatrpavaju iza sebe kako ih "neprijatelji" nebi nanjušili. Moj je došao kao beba, stavila ga pored kutije s pjeskom, piškio i nikad nije nigdje drugo.
-Ako živiš u stanu i ima prostora da se istrči ne moraš ga puštati van. Moj evo šesta godina nije nosa promolio napolje, osim što ga pustim na balkon koji sam ogradila žicama. Ako ga pustiš jednom, morat ćeš ga redovno izvoditi.
-Nemoj je kupati. Malo koja maca voli vodu, samo ćeš je istraumirati. Kupi Frontline kapi protiv buha, ako je nećeš puštati van dovoljno je dva puta godišnje. Nema potrebe za kupanjem, mace se same kupaju i čistije su od nekih ljudi koje poznajem :-)
-Mace uopšte ne smrde! To što si čuo je pogrešno, vjerovatno se mislilo na zapišavanje teritorija. Ako će ti maca biti u kući, obavezno je steriliši /kastriraj dok je mlada. Ako to ne uradiš one počnu da zapišavaju teritorij i to užasno smrdi. Ja sam svog kastrirala kad je imao 6 mjeseci i svejedno je njemu jel februar il' septembar. Što se tiče mokraće - svaki malo bolji pijesak upija mirise, tako da se uopšte ne osjeti.

Nadam se da sam bar malo pomogla i ako imaš još pitanja - pucaj.
Nećeš se pokajati ako uzmeš macu, život će ti postati bolji!

Partizzanka

#1848 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Partizzanka » 04/04/2012 22:54

Pozzdrav buducem udomitelju macke :)
evo i ja moja iskustva o macama :)

Koliko košta hrana koju vi kupujete svojim mačkama? ZAVISNO OD TOGA KOJU HRANU KUPUJES, MI SVOJOJ DAJEMO SUHU ILI WHISKAS (JEFTINIJA) ILI HILLS (SKUPLJA) KAKO SE GOSPODJICI SVIDI U TOM PERIODU. Mokru hranu dajemo whiskas ili jos neke ne ynam sad ime, po jednu supenu kasiku dnevno - nece vise da jede, pojede samo onaj zele ili vodu tj sos. Eventualno dobije malo pavlake ili mlijeka, jede ponekad sa nama onako nesto sto se njoj svidi.
- Cijena vakcinacije i čišćenja od parazita, te koliko se to puta treba raditi ? TO TI NE ZNAM JER MI SVOJU NIKADA NISMO VODILI DOKTORU, SADA IMA 12 GODINA SAVRSENO JE ZDRAVA, TABLETICU PROTIV PARAZITA DOBILA JE PRVI PUT PROSLOG LJETA, IZLAZI VANI kada hoce, A ZIVI U KUCI nije sterilisana imala macice jednom.
- Kako vi ostavljate svoju mačku samu u kući, kada idete na posao... mislim na hranu i ostalo ? PO TOM TI JE PITANJU MACKA NAJZAHVALNIJA, ONE SU SAMOSTALNE ... ZNA GDJE JOJ JE HRANA (KOD NAS ZDJELICA UVIJEK PUINA NA JEDNOM MJESTU, TAKO I VODA), ZNA GDJE JE WC I AKO CES JE PUSTATI VANI ONDA TO URADIS KAD DODJES S POSLA I TO JE TO.
- Da li im dlaka opada u velikim količinama (toliko da svaki drugi dan moram usisavati) ? NE! dLAKA OPADA KADA SE MJENJAJU GODISNJA DOBA, ALI TO NIJE TOLIKO VIDNO. mACA OBICNO IMA SVOJE MJESTO GDJE LEZI I TU BUDE DLAKA ONO BAS DA VIDIS I DA TREBAS USISATI, ALI INACE ONO DA VIDIS DLAKA SVUDA PO KUCI NE.
- Nemam iskustva s mačkama, ali kako ih naučite na pjesak ? Utrljate šape ili.. ? KADA JE PRVI PUT DONESES U KUCU, STAVIS JE PRVO U PIJESAK I ONA OD TADA ZNA DA JE TO MJESTO GDJE IDE VRSITI NUZDU.
- Da li kućne mačke izvodite napolje, po avliji i sl. ? REKOH VEC DA MI SVOJU PUSTAMO VANI NEKOLIKO PUTA U TOKU DANA, IMAMO VELIKO DVORISTE I U BLIZINI KUCE JE SUMA. AKO IMAS CESTU U BLIZINI KUCE MORAS BITI PAZLJIV GDJE SE MACA KRECE.
- Da li je kupate ili koristite onaj šampon u prahu.. nešto sam vidio na piku..? MACKA SE NE KUPA! ONE NE VOLE VODU, SAME SE OCISTE OD SVEGA I ZATO SU DOBRI KUCNI LJUBIMCI
- I za kraj... da li stvarno toliko smrde koliko ljudi pričaju. Nikada nisam bio u kući gdje žive mačke, ali znam da njihova mokraća je jača nego kod drugih životinja.... pa možda do toga ? MACKE NE SMRDE! JA MISLIM DA SU TO JEDINE ZIVOTINJE BEZ MIRISA :), PSI SE ZNAJU OSJETITI ALI MACKE NE! jEDINO AKO JE MACA BAS BAS BOLESNA ILI OBILJEZAVA TERITORIJU ONDA MOZE PISKITI PO KUCI I TADA SMRDI - ALI ZATO SE MACA STERILISE I NEMAS TIH PROBLEMA.

ETO TO JE TO
po meni je macka super ljubimac
jako su samostalne, ako se hoce maziti doci ce ti da je mazis, sam su svoj gazda, ne smetaju, ne moras ih izvoditi stalno vani, nema kupanja, jaaaaako jaaaako jaaaako su ciste, nekako oprezne u smislu suzdrzane po meni manja radost i obaveza ali ipak bolje od pasa :) (Imam i cuku i macu i papagaja pa to iz iskustva kazem)

kakav nered

#1849 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by kakav nered » 05/04/2012 10:48

ja kupim veliku vreću Friskies hrane za mace u kući, košta 10ak km i može mi biti mjesec i pol...od mokre hrane kupujem DM pakovanje od 12 komada za 8 KM i Gourmet koja košta 1,50 KM (ali često imaš 2+1 pa dođe jeftinije) ...dajem ženki po jednu-dvije na dan...mužijak jede samo suhu hranu...osim toga dajem im i žumanjce, te ribu i salamu kad ja jedem...

Vakcina je 30ak KM i daje se jednom godišnje, a te tabletice za parazite su oko 2 KM...
također kastracija je 50KM, sterilizacija 65 KM ako budeš htjeo da i to uradiš (ja jesam)

moje mace su same do 5h svaki dan... uvijek imaju suhe hrane u zdjelici i vodu... nije nikakav problem za mace da budu same u stanu, mada je bolje kad su dvije...

dlaka opada...nije da nije...pogotovo u proljeće i jesen...ja imam dvije mace, kratkodlaku i dugodlaku i da znaš da sam puuuuuno manje čistila po stanu kad sam imala samo kratkodlaku...od ove dugodlake mi sve hrpe poddlake ostaju po podu...i bolje nemoj uzeti bijelu macu, njihove se dlake više vide...

to mačke same znaju... ni jednu nisam morala učiti, same su skontale...samo ih staviš u pijesak...
bolje ti je uzeti zatvoreni wc jer tad baš nema mirisa... ja uzimam dm pijesak, jer je super a nije skup...

izvedem ih ponekad ispred zgrade...strah me pasa pa to nije ni često ni dugo...na žalost...da nije toga, šetala bih se s njima po pola dana...

kupam ih svakih par mjeseci...ne vole vodu, ali se ni ne bune previše...koristim šampon za mace...
veliki mačak čak voli feniranje...dok je kod ženkice to problem...

ne smrde uopće...može smrditi samo wc ako imaš neki loš pijesak pa da ti se kuća od toga osjeti...mace nemaju miris...i strašno su uredne...

Eto to su neka osnovna pitanja, ali volio bi da mi vi još dodate ono što bi trebao znati u koliko se odlučim na udomljavanje mačke

jednu stvar moraš znati...maca kad je mala je strašno nemirna noću i moraš biti spreman na to da će te buditi da se igrate...na kraju se privikne na tvoj ritam, ali za to treba malo vremena...ako ti to smeta bolje je udomiti malo veću macu...to kažem zato jer su mi znali vratiti mače nakon jedne noći :(

također dosta maca se ne voli maziti...pa ako želiš da imaš macu koja voli obrati pažnju na to kad budeš birao...

toliko od mene... nadam se da ćeš udomiti mačku... to su prekrasna stvorenja...

BadSanta

#1850 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by BadSanta » 05/04/2012 12:51

HITNO
Preko zime sam udomila dvije male mace koje su umeđuvremenu porasle i smetaju vlasnicima kuće u kojoj stanujem.
(prljaju im fasadu skačući na prozor,hodaju po bašti...)
Vlasnici namjeravaju da kupe otrov i pospu oko kuće tako da ih se riješe a meni je žao maca.
Tako da hitno trebam neki savjet kako da ih odviknem od sebe,udaljim od kuće pa će se valjda same snaći za hranu.

Post Reply