Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Phia

#1702 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Phia » 29/01/2012 17:12

Firian wrote:Hvala na odgovoru :) ne izlazi nigdje izvan stana, uopce ne zeli, ponekad otvorim vrata balkona, on samo proviri i vrati se, a i draze mi je sto ne trazi da ide vani, bas me strah tih raznih buba i sta sve vec vreba :D

A za sterilizaciju... Strasno mi ga zao, koliko sam citala jos je mlad, to za neka 3-4 mjeseca bi trebalo, ali ne vjerujem da cu moci, bas mi ga nekako zao, osjecala bi se kao da idem protiv prirode... Ako mu ponasanje ne bude podnosljivo zbog toga sto nije steriliziran morat cu. Ljudi od kojih sam ga udomila su mi rekli da njegov otac nikad nije obavio nuzdu izvan pijeska, ni za vrijeme parenja, nije imao neke promjene u ponasanju, ali da ja ipak njega pratim, mozda on nece biti takav. Ne znam kako sterilizacija uopce utjece na zivotni vijek macke i na njeno zdravlje, psihicko i fizicko, ako sigurno poboljsava onda hocu.

Postoji li neka razlika ako se on pari, pa se tek nekad poslije uradi sterilizacija, jer sam vidjela dosta oglasa da ljudi traze ruskog plavog za parenje, volila bi pomoci, a i njemu bi bilo sigurno fino :lol:
Mačka zatvorena u stanu a nekastrirana - to je najbolji recept za mučenje životinje. Krene ljudima da zapišava, mjauče po kući, oni je ruže a ona ne može protiv svoje prirode. Ako je pustiš vani budi spremna da je lutalice rastrgaju, auto udari i sl. To je moje iskustvo.

Krompirpitac

#1703 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Krompirpitac » 30/01/2012 16:37

možda prije bilo,ali smije li se mačkama davati isjeckana svježa salata i kupus?

globosa

#1704 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by globosa » 01/02/2012 11:42

Nađena mačka, ženka - kost i koža, smrznuta!
Slike sve govore!
Jede, pije, piški, kaki, sve pomalo. Ne kašljel

Molim informacije za prvu pomoć maci.
Image

Uploaded with ImageShack.us[/img]
Image

Uploaded with ImageShack.us

teAMICA

#1705 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by teAMICA » 01/02/2012 12:09

najbolje bi bilo da je veterinar pregleda, ja ti preporucujem Amara (ako nemas broj reci), dolazi ti kuci.
On ce ti dati i savjet sta je za nju sad najbolje, da ja ne pametujem.
Svaka ti cast sto si je spasila! :thumbup:

sones

#1706 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by sones » 01/02/2012 12:12

Jadnica! Baš je smrznuta. Sad joj treba hrana i toplina... (ako ne kašlje) Ako joj možeš to pružiti, to bi bilo krasno.

luna09

#1707 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by luna09 » 01/02/2012 12:20

Malkice se razumijem u mace i čini mi se da je ova jadnica izmučena.Oči joj nježno kamilicom očisti, kod veterinara ili u apoteci kupi tableticu protiv unutrašnjih parazita,(1 tabletica na 10kg težine znači maci pola) ako ima koja buhica tu ti je izbor veliki od pitroid praška koji je meni nezgodan za upotrebu do frontline kapljica koje su 15KM al su dobre pravo.Vjerujem da je vani jela sve do čega je došla al ti da je malo oporaviš kupi joj neku konzervicu ili kesicu wiskasa a i krekeri nisu na odmet. Kupanje sad ne bih predložila (ja svoju nikad ne kupam istina stalno je u kući) bar dok se ne oporavi,ona će sama sebe očistiti. ako kupiš frontline kapi nek ti objasne kako se stavljaju da ih maca ne poliže. ako treba još informacija javi se na pp a ako hoćeš veterinara evo ti Amarov broj 061/397-178.On ti dolazi i kući, tako ako nemaš auto nije frka.

teAMICA

#1708 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by teAMICA » 01/02/2012 12:23

ako ti je frka sa parama, ja cu platiti Amaru pregled. javi mi na pp

minjonja

#1709 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja » 01/02/2012 12:26

daj joj tablete protiv glista i skuhaj joj rize i piletine, samo za svaki slucaj. nakapaj joj frontline i cekaj da dodje sebi. nemoj je kupati jos da se dodatno ne traumira.

globosa

#1710 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by globosa » 01/02/2012 12:31

Hvala vam svima na brzim odgovorima, čemu su doprinijele ove slike!
Prvo, maca je sinoć okupana i ovo su slike sušenja uz radijator, pa si možete misliti kakva je prije bila!
Nije se ni pomakla dok se kupala u toplim lavorima.
Drugo, ja već imam mačka od 3 god, potpuno asocijaliziranog: hoda po kući nakostriješen, rep k'o u pauna, zavija, ne jede.
Maca spava u kupatilu u korpi, preko dana je puštamo po stanu.
Danas je malo bolje, oči su joj se malo otvorile.
Idem odmah kupiti tabletice za parazite.
Jako je umiljata, zna za pijesak, pretpostavljam da je jadnica izbačena.
Neće mi biti problem njegovati je i oporaviti, ali problem je šta dalje...

Dalje informacije slijede.

globosa

#1711 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by globosa » 02/02/2012 09:20

Micka je dobila tabletu protiv parazita, oči očišćene, stavljam joj mast hloramfenikol.

Micko je očajan - kaki u njegovu posudu.
Image

Micko i Micka

DON_eARL

#1712 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by DON_eARL » 02/02/2012 09:29

globosa wrote:Hvala vam svima na brzim odgovorima, čemu su doprinijele ove slike!
Prvo, maca je sinoć okupana i ovo su slike sušenja uz radijator, pa si možete misliti kakva je prije bila!
Nije se ni pomakla dok se kupala u toplim lavorima.
Drugo, ja već imam mačka od 3 god, potpuno asocijaliziranog: hoda po kući nakostriješen, rep k'o u pauna, zavija, ne jede.
Maca spava u kupatilu u korpi, preko dana je puštamo po stanu.
Danas je malo bolje, oči su joj se malo otvorile.
Idem odmah kupiti tabletice za parazite.
Jako je umiljata, zna za pijesak, pretpostavljam da je jadnica izbačena.
Neće mi biti problem njegovati je i oporaviti, ali problem je šta dalje...

Dalje informacije slijede.
Isti slučaj je kod mene bio, prvih par dana mačak je divljao po kući, napadao macu kad god je stigao. Sad se ne odvajaju jedno od drugog. Naviće se, ako ih već planiraš ostaviti zajedno...

despina

#1713 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by despina » 02/02/2012 09:45

globosa wrote:Micka je dobila tabletu protiv parazita, oči očišćene, stavljam joj mast hloramfenikol.

Micko je očajan - kaki u njegovu posudu.
Image

Micko i Micka

duše drage :kiss:

svaka čast globusa! :thumbup:

minjonja

#1714 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja » 02/02/2012 11:30

je li vase macke mjaucu u zadnje vrijeme? hugo bi mjaukao samo kad je gladan, dam mu da jedem i mirna bosna. ne bi ustajao prije nego sto ja ustanem iz kreveta. zadnjih sedam dana me budi u 4-5h i samo stoji i mjau mjau mjau. dam mu da jede, on opet. odvedem ga u wc, on opet isto. ne znam jel zbog sezone parenja ili je slucajnost. kastriran je. senada ne mjauce.

žulijan asanž

#1715 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by žulijan asanž » 02/02/2012 11:35

minjonja wrote:je li vase macke mjaucu u zadnje vrijeme? hugo bi mjaukao samo kad je gladan, dam mu da jedem i mirna bosna. ne bi ustajao prije nego sto ja ustanem iz kreveta. zadnjih sedam dana me budi u 4-5h i samo stoji i mjau mjau mjau. dam mu da jede, on opet. odvedem ga u wc, on opet isto. ne znam jel zbog sezone parenja ili je slucajnost. kastriran je. senada ne mjauce.

kod mene ista situacija. kastriran je odavno, ali počne da "arlauče" baš ko oni napaljeni :D pa ga onda ufati žuta minuta i počne se sve u zidove zabijat....

ne kontam, ima li neki veterinar ili neko ko se konta u te stvari da nam objasni...

kako je moguće ako je kastriran da ga opet hvata ta žuta minuta?

maximilijana

#1716 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by maximilijana » 02/02/2012 11:37

žulijan asanž wrote:
kod mene ista situacija. kastriran je odavno, ali počne da "arlauče" baš ko oni napaljeni :D pa ga onda ufati žuta minuta i počne se sve u zidove zabijat....

ne kontam, ima li neki veterinar ili neko ko se konta u te stvari da nam objasni...

ahaha tako i moj..jucer je skako po stanu ko ludjak..jos dosla moja mama (nije bas neki ljubitelj macaka) i zena se sva isprepadala..ja to sebi objasnjavam da oni vise roze i zute slonove i zirafe koje ganjaju a mi ih ne vidimo :D

minjonja

#1717 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja » 02/02/2012 11:40

ja ih zovem imaginarnim prijateljima :D

maximilijana

#1718 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by maximilijana » 02/02/2012 12:25

daaaaaaaaaaaaaa
do nas je ..mi ne vidimo to sto oni vide :P

e da..da pohvalim DMovu hranu.super je...i ovo pakofanje 7,9 za 12kesica me obradovalo pravooo

pitanje: kako se kutarisat dlaka macjih..moj se linja..a ne da da ga usisam :P

dinozzoM6

#1719 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by dinozzoM6 » 02/02/2012 13:24

maximilijana wrote: pitanje: kako se kutarisat dlaka macjih..moj se linja..a ne da da ga usisam :P
Ja sam svog od malena naučio na četkanje, nabavio neku dobru četku u PetShopu, i vjeruješ da on sam dođe na turu četkanja :)

maximilijana

#1720 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by maximilijana » 02/02/2012 14:26

dinozzoM6 wrote:
maximilijana wrote: pitanje: kako se kutarisat dlaka macjih..moj se linja..a ne da da ga usisam :P
Ja sam svog od malena naučio na četkanje, nabavio neku dobru četku u PetShopu, i vjeruješ da on sam dođe na turu četkanja :)

pa ova cetka koju mi je teta iz petshopa kod BBI preporucila (preko "neke" stvari) nije cemu..cak je za cuke mislim
samo kad krenem sa tim da cekam izadje tona dlake :/ ne znam jel to normalno..

elle_

#1721 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by elle_ » 02/02/2012 14:28

maximilijana wrote:
žulijan asanž wrote:

ahaha tako i moj..jucer je skako po stanu ko ludjak..jos dosla moja mama (nije bas neki ljubitelj macaka) i zena se sva isprepadala..ja to sebi objasnjavam da oni vise roze i zute slonove i zirafe koje ganjaju a mi ih ne vidimo :D
isto i kod mene...ali nije to ono pravo mjaukanje vec vise lici nekkavom zavijanju, onad azabaci usi i u trk, kao da ga ganjaju svi vragovi svijeta :))))) Mi samo kaozemo "ufatila ga luda" i to traje 10 min. i prestane, a meni je pravo simpa kad je u tom fazonu :lol:

elle_

#1722 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by elle_ » 02/02/2012 14:33

maximilijana wrote:
dinozzoM6 wrote:

pa ova cetka koju mi je teta iz petshopa kod BBI preporucila (preko "neke" stvari) nije cemu..cak je za cuke mislim
samo kad krenem sa tim da cekam izadje tona dlake :/ ne znam jel to normalno..
Ja sam kupila 3 razlicite cetke i nista ne pomaze...mislim jako puno dlake se skine, ali je i dalje ima na tone.
Najbolje se pomiriti da ce uvijek opadati dlaka i onda lakse bude :-D
Cak sam probala i mjenjati hranu, ali gospodin i nekako hoce probati neku drugu suhu hranu, ali sto se ice mokre samo teletina u bijelom umaku od wiskasa i nista drugo ne dolazi u obzir (mada mislim da ona jako podstice opadanje dlake), po cijeli dan nece ni da pridje hrani ako nije po njegovoj volji (upusten do maksimuma) :-D

dinozzoM6

#1723 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by dinozzoM6 » 02/02/2012 16:53

a dobro, uvijek će biti dlaka, moj perzijaner i uz četkanje (tri puta sedmično) se i dalje linja, ali mnogo manje neko kad ne bi bilo četkanja :)

suncica24

#1724 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by suncica24 » 02/02/2012 17:10

ja mislila to samo kod nas kuci zvrnda bioloski sat :D

jucer kad ga nisam izbacila na balkon. zakljucala u ormar. okacila na plafon. poslala u sibir.
ne prestaje. sve neko nategnuto "njeeeeu" (razlikovati od "mnjau", "mrnjau" i "MAU!"). cvilenje ispred vrata. rekoh, hoce vani da obavni nuzdu. jok. samo nastavi cviliti s druge strane vrata. hoce jesti. nece jesti. hoce se maziti. sjedi, mazi. ne mici. ne radi nista. ostavi sve. mazi. i onda, odjednom, zuta minuta, ujedanje, udaranje u zidove, furset, rušenje... ipa opet"njeeeeu"... i sve ispocetka.
i tako cijeli bogovjetni dan.

sreca pa je danas situacija malo bolja. inace bi spavala van. mislim, ja. ne maci. :D
ne bi mi bilo druge :skoljka:

suncica24

#1725 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by suncica24 » 02/02/2012 17:15

pps: kastracija nema nista s tim. kastracija = vazektomija. nagon je i dalje tu. kao i poludjeli hormoni.

Post Reply