Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

minjonja

#1376 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja »

teAMICA wrote:@minjona :lol: :lol: :thumbup:

Nego da i ja nesto priupitam, doduse macak je dobro, al mama nije :-)
Ujeo je prekjuce dok ga je pokusavala skinuti sa suknje na koju se zakacio. Bas je nako fino dokacio po sred sake. Juce je bilo jako bolno, saka nateknuta a rana normalna ( crveno i skoreno). Posto to nije prvi put, primila je antitetanus prije par mjeseci (jos jedan ce za godinu). Nece zena doktoru kaze sramota je opet. :roll:
Danas je manje boli otok je malo manji al mene nesto opet strah.
Macak je iskljucivo kucni sa redovnim posjetama veterinara.
De me malo utjesite :D
evo mene opet, sta cu kad sam dezurna :lol:

hugo je divljacina ona prava i neki dan me napao a ja jadna nista radila nisam. lezala na kaucu i gledala muldera kad mi se samo zaleti na ruku i bestijalno ugrizo i ogrebo i to tacno za zglob sa unutrasnje strane. rane sam sa alkoholom ocistila par puta, a na otok stavljala hladne obloge. bas je gadno izgledalo, kao da mi je kliker pod kozom. posto nista hladno nisam imala prvu noc osim pureceg nareska, morala sam njega svu noc na ruci drzat :lol: uglavnom otok je bio tu 2 dana i evo sad se povuklo. bolilo me je pravo, ali nije nista vise. ja nisam nikad dobila nikakav antitetanus niti bilo kakvu spricu. nije mi nista bilo. znaci samo neka stavlja dobro hladne obloge (ja sam stavljala male flase vode u zamrzivac pa na ruku). ako ne prodje nakon dva dana, tad bi otisla doktoru.
teAMICA

#1377 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by teAMICA »

Hvala dezurna :D
Ma i ja se nadam da ce proci, stavljala je hladne obloge rivanola juce citav dan. Sad malo pecka ali to moze biti znak da prolazi.
Fino ja njoj kazem da lavu treba drustvo, a ona ne vjeruje. Pa se onda mora "igrat" s njom :-)
luna09

#1378 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by luna09 »

Ja mislila samo ja imam ludu,sad me utješiste. Najčunije mi je kad iz čista mira raširi one svoje zjenice,prevrne uši i napaaad na moje ruke i noge :? :? pa ne znam il bi se branila il je mlatila.I kad sve oćejfi onda prede i liže moje rane.Sve je dobro dok mene mariše al vodim je u goste iduće sedmice ako mi mamu gricne bit će belaja i za mene i nju, izbacit će nas obje naglavačke.
maximilijana

#1379 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by maximilijana »

moj divljak je nasao kolace (koji su pravljeni za Bozic kao ukrasni poklon) i rasturio ih po stanu lovely (ajd znam sad da voli cimet hahaha)... samo mi nije jasno kako je uopce dosao do njih i izvadio ih..i nakav je pismen..sve olovke je razbacao po stanu (ali solja u kojoj stoje je idalje na svom mjestu)
a idem na godisnji za par dana i sestra ce ga cuvati ..cant wait hahaha ko ce prije poluditi :D :run: :run: :run:
a grickanje je redovno i slatko mada sam uzasno skakljiva..samo se nadam da nece poceti jace gristi kada naraste.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
teAMICA

#1380 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by teAMICA »

maximilijana wrote:moj divljak je nasao kolace (koji su pravljeni za Bozic kao ukrasni poklon) i rasturio ih po stanu lovely (ajd znam sad da voli cimet hahaha)... samo mi nije jasno kako je uopce dosao do njih i izvadio ih..i nakav je pismen..sve olovke je razbacao po stanu (ali solja u kojoj stoje je idalje na svom mjestu)
a idem na godisnji za par dana i sestra ce ga cuvati ..cant wait hahaha ko ce prije poluditi :D :run: :run: :run:
a grickanje je redovno i slatko mada sam uzasno skakljiva..samo se nadam da nece poceti jace gristi kada naraste.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ne nadaj se, hoce :D
maximilijana

#1381 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by maximilijana »

hvalaaaaaaaaaaaaaaa :) :run: :run:
evo macana ko rimljanin..lezi na ledjima i vuce mi ruku da mu stavljam komadice somuna u usta..
moram poraditi na svom autoritetu :D
teAMICA

#1382 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by teAMICA »

Ja fakat mislim da nema tog autoriteta koji ce macku vaspitati. One su jednostavno... Macke :D
Covjek fakat mora imati zivce ko konj i ljubavi do neba da bi imao macku za ljubimca... tj. da bi macke imale nas za ljubimce :lol:
Ovaj moj otkako je mamu ujeo prosto za ne prepoznat. Fin, miran, ne kuka za hranom, ko ona ako mu damo dobro i jest. Bas da vidim koliko ce trajati :D
maximilijana

#1383 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by maximilijana »

znaci da dovedem mamu da je ugrize :D :D
ili tatu on nije ljubitelj macaka :D hahah
ja se jos navikavam..prva prava zivotinja ikad(mali ribice kad sam bila mala ne pikam haha nit kornjace i papigu )
i bas macak :) divnooo
zemo_online

#1384 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zemo_online »

smiju li se tuci macke?? ako niste praznovjerni.
teAMICA

#1385 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by teAMICA »

test01 wrote:smiju li se tuci macke?? ako niste praznovjerni.
Koga ba tuci??? :x Ni slucajno!
minjonja

#1386 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja »

hugo samo mene napada, tako da ne brinete, macke napadaju samo svoje vlasnike, nece sestre/bracu/roditelje i sl :D

amice, hugo je bio umiljat citava 3 sata nakon sto sam ga spasila od sigurne smrti. visio je zakacen sa dvije kandze za ogradu balkona i da ga nisam scepala u zadnji tren razljepio bi se ko palacinak. on je to valjda skonto pa se poslije toga mazio sa mnom. izbalio me ko cuko. a vec za tri sata je poceo divljati :D ma divljac prava, al niko mi ne vjeruje ba sto je najgore. ljudi dodju u goste i svi govore:" jao sto je lijep macak, vidi kako ima ono bijelo, vidi mu brkova, vidi ga sto je strasljiv", a mene terorise cim oni preko vrata :D
SinjaD

#1387 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by SinjaD »

Moj mačak je već odavno prestao da napada moje ruke i noge ali ogrebotine na rukama su i dalje tu, ko da sam se rezala žiletom :-D Kad vidim da mi neko bulji u ruke kažem "Imam mačku" :-D

Kad mene je upalilo udomljavanje još jedne mace te je Laki svu svoju pažnju preusmjerio na Simbu i s njom se "kolje". Ganjaju se, grizu, hrvaju... a s nama se maze :-D
Jedino me i danas Laki gricne za nogu, više je to štipanje nego ugriz, kad mu se nešto zamjerim - npr. rastavim njega i Simbu kad se baš zanesu u "klanje". Onda sve hoda oko mene i iz osvete me gricne i pobjegne :-D

Simba se nikad nije puno grebala i grizla. Odrasla je fino uz mamu i seke te je naučila dokle smije ići, tj. ima mjeru. A Laki...ko zna kad se on odvojio od mame i da li ga je ičemu uspjela naučiti. I onda je još ostao i bez noge...tako da je njemu sve oprošteno, a SImbadi se svakako nema šta opraštati kad je prenježna i savršena :-D

Naravoučenije - UDOMITE JOŠ JEDNU MAČKU!
teAMICA

#1388 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by teAMICA »

Mene lično što se tiče, ja bi ih barem još 5 udomila :D Ali, hajd ubijedi mamu... Pokušavam da joj objasnim da Rafo u nedostatku aktivnosti i igre prelazi na igranje s nama (ustvari više s njom :-) )I njemu i nama bi bilo kudikamo bolje s još jednom macom.
Njemu je sad 4 godine, malo me strah da se "osamio" da ne prikolje tu jadnicu ako je dovedem :mrgreen:
Kakva su vaša iskustva s dovođenjem novog člana?
SinjaD

#1389 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by SinjaD »

teAMICA wrote:Mene lično što se tiče, ja bi ih barem još 5 udomila :D Ali, hajd ubijedi mamu... Pokušavam da joj objasnim da Rafo u nedostatku aktivnosti i igre prelazi na igranje s nama (ustvari više s njom :-) )I njemu i nama bi bilo kudikamo bolje s još jednom macom.
Njemu je sad 4 godine, malo me strah da se "osamio" da ne prikolje tu jadnicu ako je dovedem :mrgreen:
Par dana njuškanja, režanja, obigravanja, napadanja (Laki kao domicilan napada, buni se; Simba kao pridoslica poklopi usima) ...zatim ignorisanje, hinjena ravnodusnost...a onda ljubav do neba između njih dvoje, totalna orjentisanost jednog na drugo, kad se izgube iz vida dozivaju se nekakvim mjaucima, ja vise nemam grižu savjest kad ih ostavim same cijeli dan :-D

P.S. Kažu da je lakše donijeti novu macu u kuću gdje je mačak, jer su oni manje teritorijalni od ženki.

Image Image
teAMICA

#1390 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by teAMICA »

evo njegove reakcije kad je prijateljica dovela svoje mače:
:lol: :lol: :lol: :lol:
Image

Image
teAMICA

#1391 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by teAMICA »

@sinja D, preslatki suuuuuuuuuu :kiss:
Felidae

#1392 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Felidae »

pa nisam bas sigurna da mace napadaju samo svoje vlasnike...bar sa mojom nije slucaj.
sinoc mi je mama navratila, i sjedi ona i vazi nesto samnom, i valjda je Foki stala kod nje, i ona joj pruzila ruku, ne gledajuci je (velika greska) da je pomazi, a ova moja vidim zjenice ko fildzani...i nisam uspjela reagovati na vrijeme pa je mama otisla sa par parnica duz cijele ruke.
Felidae

#1393 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Felidae »

SinjaD wrote:
teAMICA wrote:Mene lično što se tiče, ja bi ih barem još 5 udomila :D Ali, hajd ubijedi mamu... Pokušavam da joj objasnim da Rafo u nedostatku aktivnosti i igre prelazi na igranje s nama (ustvari više s njom :-) )I njemu i nama bi bilo kudikamo bolje s još jednom macom.
Par dana njuškanja, režanja, obigravanja, napadanja (Laki kao domicilan napada, buni se; Simba kao pridoslica poklopi usima) ...zatim ignorisanje, hinjena ravnodusnost...a onda ljubav do neba između njih dvoje, totalna orjentisanost jednog na drugo, kad se izgube iz vida dozivaju se nekakvim mjaucima, ja vise nemam grižu savjest kad ih ostavim same cijeli dan :-D

P.S. Kažu da je lakše donijeti novu macu u kuću gdje je mačak, jer su oni manje teritorijalni od ženki.

Image Image
ajoooj, uvijek se rastopim na macice....
SinjaD

#1394 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by SinjaD »

teAMICA wrote: Image
Da, to je taj režeći stav :D
teAMICA wrote:@sinja D, preslatki suuuuuuuuuu :kiss:
Hvala :-D
maximilijana

#1395 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by maximilijana »

ja imam macka vec 2 mjeseca..i kontala sam jos jedno mace uzeti ali ne znam financijski bi li to mogla istrpiti..
puno radim i macak bude dosta vremena sam..i zao mi ga je :/ pa sam mislila da ima druga za igru..
e sad.... znajuci sebe..necu se onda vise moci zaustavit i zavrsit cu sa 23 macke u stanu :/
SinjaD

#1396 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by SinjaD »

maximilijana wrote:ja imam macka vec 2 mjeseca..i kontala sam jos jedno mace uzeti ali ne znam financijski bi li to mogla istrpiti..
puno radim i macak bude dosta vremena sam..i zao mi ga je :/ pa sam mislila da ima druga za igru..
e sad.... znajuci sebe..necu se onda vise moci zaustavit i zavrsit cu sa 23 macke u stanu :/
U finansijskom smislu nema neke velike razlike bilo da imaš jednu ili dvije mace (moje iskustvo).
Kad imas jednu macu obasipas je paznjom i kupujes joj gluposti da bi nadoknadio to sto je sama. Kad dovedes drugu macu te novce potrosis na korisniji nacin, da ih obje veterinarski zbrines i dobro hranis. Vec imas wc, grebalicu, krevet, igracke...i nova maca moze sve to koristiti.
isprva imas trosak vakcina, kasnije kastracije i to je to.
minjonja

#1397 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja »

maxi, i ja mislim da je finansijski isto imati jednu ili dvije, samo je problem hoces li imati smjestaj za njih kad budes negdje isla. znas kako sam se uvalila u to :D ja imam dvije, momak ima dvije, i zamisli sad mi hocemo negdje da idemo. kome dati 4 macke? :D nikome, nego ja kad idem on pazi moje, on kad ide pazim njegove. znaci necemo najmanje sljedecih 10 godina nigdje zajedno ici... mada, mozda je to i plus :D
maximilijana

#1398 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by maximilijana »

ja sad idem na godisnji i macka ce mi ostati u stanu ...sestra ce dolaziti da obilazi..
ja svog macka hranihm suhom hranom (wiskas isll) i DM one kesice.. e sad to ja ko puno izadje mjesecno..pa sad ne znam ak budem imala jos jednu macu duplo moram kupovati..
i da..cekam da vidim kako ce se sestra snaci sa mackom dok sam ja odsutna..ako sve to bude haos nista od druge macke..
luna09

#1399 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by luna09 »

Molim vas ako ko zna brzo mi odgovorite, ujutro putujemo put će trajati jedno 3 sata a ja nisam sigurna hoće li chupa divljati u autu(bit će u kućici) .Postoji li nešto da joj dam da malo kunja dok se vozi.Ovo pitam stoga što je osoba koja će nas voziti malo nervčik pa se bojim da mu ne smeta njeno ludiranje.
Masha.sa

#1400 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Masha.sa »

SinjaD wrote:@Masha.sa
Maca ti je premedena! Već si dobila puno dobrih savjeta.
Ja bih još samo dodala par stvari:
1. Proguglaj da li su biljke koje imaš u stanu otrovne za mace (jer mnoge to jesu)
2. Nemoj je kupati! Okupala si je već jednom kad si je donijela i to je sasvim dovoljno! Nije ni čudo što te je ujela.
3. Mace često, kad promjene hranu, dobiju proljev. Ko zna šta je jadnica jela na ulici. Mislim da će se sve to fino smiriti dok se malo privikne na hranu koju joj daješ. Također će regulaciji probave pomoći i tabletica protiv unutrašnjih parazita.
4. WC za macu obavezno kupi ili bar neki plastični lavor. Kartonska kutija nije rješenje.

Kako prođe posjet veterinaru?
Hvala na savjetima. Kupala sam je ponovo jer je imala proliv i uvalila se u to - pa se bas, bas cula. :-? morala sam fkt.
Wc joj namjeravam zaista kupiti, ali s lovom sam kriza, ostala sam bez posla i ono, kokuzluk stisnuo na sve strane. Sad za sad je to improvizovani wc - kutija od nekog super kartona, kao plastificirani, ne prolazi nista... na srecu! Kad budem kupovala, kupit cu odmah ovaj zatvoreni... znas onu poslovicu "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari". Ono, sad mi je prioritet bio zavrsiti vakcinaciju i regulisati njenu probavu...

Sto se veta tice, dobila je kod Amara samo antiparazitik... vakcina nakon antibiotika. Onaj iscjedak iz nosa koja sam spominjala - najvjerovatnije je herpes virus i prvo moramo to sanirati, da bi dobila vakcinu... Pocela je bila i da kise... pa je to kihanje+iscjedak potrebno srediti...

Nije me bilo par dana kuci (bile smo kod mog momka u gostima)... i super je proslo, obzirom da on ima dva psa... :-) Medjutim, kad smo se veceras vracale kuci, izadjem ja iz auta do prodavnice i pri povratku otvorim vrata i u djelicu sekunde moja Masha fijuuuuuuuuuuu! i pod auto... prvo nase, pa slijedece, pa trece, pa deseto... pa predje na drugu stranu, pa pod jedno, drugo, sesto... Znate sta ljudi: POPIZDILA SAM!!!! :x :x Zovi, mami igrackama, zavlaci se pod auta... jok, nema sanse je uhvatiti... Na kraju mi doslo da sjednem na sred ulice i okinem plakat' od muke. I kad sam bas bila na rubu, momak je uspije uhvatiti... Nisu ljudi dzabe izmislili one transportere za zivotinje. Kad mi kuja zeca stigne i to mi valja nabavljat'... ne trebam spominjati kako su nas posmatrali ljudi dok smo se zavlacili pod auta k'o dva debila i vise od pola sata lovili mace.

Veceras sam je stvarno dobrooooo naruzila, uhvatila sam je za kozu iznad vrata (citala sam da ih tako mame ruze, a znam da je i kod pasa isto) i bas je nerezilila... I misa joj njenog, kako je samo namazana - otkako smo usle u stan (neka 4h) k'o bubica je i sve se fol mota oko mene i lize mi noge i mjauce... i sva je slatka na kvadrat... a ja je jos ignorisem i k'o ljuta sam, a ako je uhvatim gnjavit' - gotova je! :-)
Last edited by Masha.sa on 14/08/2011 00:39, edited 1 time in total.
Post Reply