Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
pravabubica
Posts: 155
Joined: 16/10/2007 11:38

#401 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pravabubica »

Hvala puno na brzom odgovoru, danas odmah idemo kod veta, a ja u apoteku po nabavku :sax:
jaca22
Posts: 90
Joined: 20/05/2009 03:42

#402 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by jaca22 »

moderator wrote:
RP ARES wrote:MODERATOR , moje poznavanje o mackama je preneseno iz odgajavacnice GIGA iz BG , covek gaji macke preko 30 godina i najbolji je na podruciju bivse juge , Ruska plava macka , Katuzijska , britanske u vise boja , pogledaj na internetu , covek svoj zivot je posvetio mackama . Meni je nekad bilo smesno da mi neko kaze da muzijak NESMIJE jesti ribu a ko dijete u svakom crtanom filmu macka jede ribu , ako zelis da ti macka dugo zivi moras je cuvati i zdravo hraniti , sa pravilnom ishranom Ruska plava macka moze zivjeti 15-20 godina dok im je vijek zivota ako se nepaze 6-9 godina . To ti je kao i sa ljudima pravilna ishrana produzuje zivot!!!!
ARES,
Iznosiš apsolutne tvrdnje, ja ti rekoh da su mačke POJEDINCI.
Šta ako ti kažem da moja mačka pliva u kadi, ne jede meso, samo hrenovke, a da pas laje na ptice, a sa mačkama spava jede i ponekad im se pokaki u pijesak?
Za kolegu ti je možda mačka/pas roba, za nas su to djeca. A sva djeca nisu ista.
Hvala.
:roll: ..a ja ne smijem ni da kazem sta moj rade a ni koliko ih imam.. svi su razliciti i individualni .i u mnogim situacijama i svakodnevnici nikajve teorije iz knjiga nisu u igri.Citala sam mnogo i razno o mackama i vjerujte mi iz mog licnog iskustva da je sve moguce.
p.s. moje macke se zdravo hrane..i one su napola vegetarijanci.. :-D
jaca22
Posts: 90
Joined: 20/05/2009 03:42

#403 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by jaca22 »

vox-populi wrote:
hadzinica wrote:moj diverzant nece da jede suhu hranu..nijednu vrstu..5 razlicitih kutija kupovala, ne voli i djaba..tjerala s njim inat, kad je gladan , rekoh, e vala pojest ce kad je gladan..ma nista..crknut ce a nece ni liznut...e sto ti je ters macka :)
Pa to ustvari i nije lose osim ako ostaje sam na duze periode. Suha hrana nije najzdravija za macke. Mi je koristimo jedino zbog toga sto imamo mace od 3 i po mjeseca koje mora jesti 4 puta dnevno a mi nismo tu jer oboje radimo. Ako ti je neko kod kuce vecinu vremena ili ako imas odraslu macku koja jede dva puta dnevno, onda ti je vlazna hrana bolja a definitivno je puuuuno zdravija.
..da li su ovo neka nova istrazivanja vrsena..ovdje gdje ja zivim svi veterinari samo ti savjetuju da niposto ne dajes vlaznu hranu.. :?
moje macke jedu i jednu i drugu suha im stoji uvijek servirana a vlaznu dobiju obicno 2 x dnevno ,dajem im samo Whiskas jer jedino on ima i za juniore ,seniore i kasnije za odrasle ..a i raznovrstan je i sa puno povrca ..
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#404 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by vox-populi »

jaca22 wrote: ..da li su ovo neka nova istrazivanja vrsena..ovdje gdje ja zivim svi veterinari samo ti savjetuju da niposto ne dajes vlaznu hranu.. :?
moje macke jedu i jednu i drugu suha im stoji uvijek servirana a vlaznu dobiju obicno 2 x dnevno ,dajem im samo Whiskas jer jedino on ima i za juniore ,seniore i kasnije za odrasle ..a i raznovrstan je i sa puno povrca ..
Nama je nas veterinar rekao da je vlazna hrana puno zdravija za macke a slicno sam procitao gotovo na svim forumima te u par knjiga koje sam procitao o mackama (Cat Bible, Cats for Dummies, Kittens for Dummies). Ne znam da li su radjena neka istrazivanja. Mi macku dajemo dva puta vlaznu hranu, ujutro i navecer po jedno pakovanje od 70 grama te preko dana jednu porciju suhe hrane. I jedna i druga hrana su bio-holistic marke Almo Nature.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#405 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja »

ima li igdje ovo kupiti??

Image
prije dvije godine sam nesto slicno bila vidjela u zoo centru. znaci to je pecina za mace a na "krovu" je veeelika grebalica. isti ovaj oblik je bio, samo je manjih dimenzija. nisam tada imala kod sebe para, a kostalo je samo 26 KM... otada redovno obilazim pet shopove u potrazi za ovim macijim bozanstvom, ali ga nema! je li iko ovo jos igdje vidio? ne mora biti sarajevo, doci cu ja u bihac pjeske ako treba :D
Mee
Posts: 287
Joined: 01/03/2004 00:00
Location: Sarajevo

#406 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Mee »

ako ko nadje, i ja bih, mogo dobro izgleda
User avatar
femme
Posts: 379
Joined: 06/03/2006 14:47
Location: Sarajevo

#407 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by femme »

Cao cao imam jedan problem!
Macak mi je bio prije nekoliko dana nestao ali se nakon 3 dana na svu srecu vratio i od tada mjauce kao lud! :D
Po citav dan samo kroz kucu hoda i mjauce!!!
Eh mene samo zanima da li ima to mjaukanje neke veze s ovim sto nije bio kuci i ima li nesto sto mogu uraditi da ga smirim jer isto kao da hoce nesto da mi kaze :D :D i da li se nekom jos slicno desavalo :D:D
User avatar
anjusha
Posts: 1783
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#408 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by anjusha »

samo da izjavim: macka mi jede pizzu :shock:
(to od macke koja u zivotu nije htjela nesto osim macije hrane)
spectra
Posts: 175
Joined: 11/11/2004 17:10
Location: rajvosa-x.com

#409 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by spectra »

minjonja wrote:ima li igdje ovo kupiti??

Image
prije dvije godine sam nesto slicno bila vidjela u zoo centru. znaci to je pecina za mace a na "krovu" je veeelika grebalica. isti ovaj oblik je bio, samo je manjih dimenzija. nisam tada imala kod sebe para, a kostalo je samo 26 KM... otada redovno obilazim pet shopove u potrazi za ovim macijim bozanstvom, ali ga nema! je li iko ovo jos igdje vidio? ne mora biti sarajevo, doci cu ja u bihac pjeske ako treba :D
Imas nesto slicno kupiti u pet centru iza BBI, imaju grebalice raznih oblika, bas sam neki dan vidjela.
Takodjer pogledaj i u svijetu Ljubimaca na Mojmilu - imaju prilicno izbora.

Ja sam kupila prije 2 god jednu prilicno veliku grebalicu u trgovini poljoopreme na Pofalicima, (bila je oko 65KM - po cijeni daleko nizoj od ovih pet centara), i sad samo mijenjam konopac kad ga rascerupa... :)
spectra
Posts: 175
Joined: 11/11/2004 17:10
Location: rajvosa-x.com

#410 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by spectra »

spectra wrote:
minjonja wrote:ima li igdje ovo kupiti??

Image
prije dvije godine sam nesto slicno bila vidjela u zoo centru. znaci to je pecina za mace a na "krovu" je veeelika grebalica. isti ovaj oblik je bio, samo je manjih dimenzija. nisam tada imala kod sebe para, a kostalo je samo 26 KM... otada redovno obilazim pet shopove u potrazi za ovim macijim bozanstvom, ali ga nema! je li iko ovo jos igdje vidio? ne mora biti sarajevo, doci cu ja u bihac pjeske ako treba :D
Imas nesto slicno kupiti u pet centru iza BBI, imaju grebalice raznih oblika, bas sam neki dan vidjela.
Takodjer pogledaj i u svijetu Ljubimaca na Mojmilu - imaju prilicno izbora.

Ja sam kupila prije 2 god jednu prilicno veliku grebalicu u trgovini poljoopreme na Malti, (bila je oko 65KM - dosta jeftinija u odnosu na pet shopove), i sad samo mijenjam konopac kad ga rascerupa... :)
User avatar
hana_montana
Posts: 14943
Joined: 13/04/2009 21:50
Location: Kalopsia

#411 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by hana_montana »

a moja tamani masline,i crne i zelene :roll: :D
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#412 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja »

anjusha wrote:samo da izjavim: macka mi jede pizzu :shock:
(to od macke koja u zivotu nije htjela nesto osim macije hrane)
blago tebi pa voli maciju hranu. senadi moram specijalitete praviti... ili je jednostavno prevarim i stavim maciju hranu na sto dok mi jedemo. kad pocne mjaukati spustim joj hranu i ona misli da je to isto sto i mi jedemo :D
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#413 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja »

spectra wrote:
minjonja wrote:ima li igdje ovo kupiti??

Image
prije dvije godine sam nesto slicno bila vidjela u zoo centru. znaci to je pecina za mace a na "krovu" je veeelika grebalica. isti ovaj oblik je bio, samo je manjih dimenzija. nisam tada imala kod sebe para, a kostalo je samo 26 KM... otada redovno obilazim pet shopove u potrazi za ovim macijim bozanstvom, ali ga nema! je li iko ovo jos igdje vidio? ne mora biti sarajevo, doci cu ja u bihac pjeske ako treba :D
Imas nesto slicno kupiti u pet centru iza BBI, imaju grebalice raznih oblika, bas sam neki dan vidjela.
Takodjer pogledaj i u svijetu Ljubimaca na Mojmilu - imaju prilicno izbora.

Ja sam kupila prije 2 god jednu prilicno veliku grebalicu u trgovini poljoopreme na Pofalicima, (bila je oko 65KM - po cijeni daleko nizoj od ovih pet centara), i sad samo mijenjam konopac kad ga rascerupa... :)
bila sam jucer iza BBI i vidjela sam to sto ti mislis. slicno jeste, ali je iz dva dijela. ja sam mislila da to ustvari bude kutija u koju se maca moze uvuci, a ova grebalica gore kao dodatak. ono je premalo za moje mace, ne moze se uvuci i spavati unutra, a i preskupo je. 100 KM :shock:
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#414 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by suncica24 »

Ova radnja u Radicevoj je inace preskupa, CatSan pjesak tamo kosta 16KM, kod mene u komsiluku u obicnoj samoposluzi 13KM :roll:

Nego, ja bih da pitam zna li iko razlog zasto se mace penje, opsjednuto, na lavabo i silazi u kadu, je li imao neko iskustva s tim obozavanjem kupatila i u cemu je fol? :-)
Prskalica radi redovno, ali maci ne odustaje...
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#415 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Karabaja »

napuni kadu vodom :lol:
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#416 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Shoshana »

suncica24 wrote:Ova radnja u Radicevoj je inace preskupa, CatSan pjesak tamo kosta 16KM, kod mene u komsiluku u obicnoj samoposluzi 13KM :roll:

Nego, ja bih da pitam zna li iko razlog zasto se mace penje, opsjednuto, na lavabo i silazi u kadu, je li imao neko iskustva s tim obozavanjem kupatila i u cemu je fol? :-)
Prskalica radi redovno, ali maci ne odustaje...
MOje macke ne zele piti vodu iz zdjele, ma kako ja tu vodu redovno mijenjela. Takodje sam negdje citala da vecina macaka ne voli imati hranu i vodu na istom mjestu. Bilo kako bilo, oba moja macora su tako cucali u kadi i u lavabou, dok se ja nisam uhavizala da tu piju vodu. KAsnije sam kupila onu .... ne znam kako da je nazovem, macju fontanu :? Jednostavno zdjela za vodu u kojoj ima mala pumpa koja tu vodu stalno drzi u pokretu. I sada tu piju vodu. Mozda je i tvoja maca takva muhanata?
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#417 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by suncica24 »

Shoshana wrote:
suncica24 wrote:Ova radnja u Radicevoj je inace preskupa, CatSan pjesak tamo kosta 16KM, kod mene u komsiluku u obicnoj samoposluzi 13KM :roll:

Nego, ja bih da pitam zna li iko razlog zasto se mace penje, opsjednuto, na lavabo i silazi u kadu, je li imao neko iskustva s tim obozavanjem kupatila i u cemu je fol? :-)
Prskalica radi redovno, ali maci ne odustaje...
MOje macke ne zele piti vodu iz zdjele, ma kako ja tu vodu redovno mijenjela. Takodje sam negdje citala da vecina macaka ne voli imati hranu i vodu na istom mjestu. Bilo kako bilo, oba moja macora su tako cucali u kadi i u lavabou, dok se ja nisam uhavizala da tu piju vodu. KAsnije sam kupila onu .... ne znam kako da je nazovem, macju fontanu :? Jednostavno zdjela za vodu u kojoj ima mala pumpa koja tu vodu stalno drzi u pokretu. I sada tu piju vodu. Mozda je i tvoja maca takva muhanata?
Vidis, ne pije vodu iz zdjele, ali hoce da pije meni iz ruke, moglo bi biti da je do toga...
Gdje ima kupiti tu fontanu i koliko kosta?

PS: karabaja: :skoljka:
spectra
Posts: 175
Joined: 11/11/2004 17:10
Location: rajvosa-x.com

#418 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by spectra »

suncica24 wrote:Ova radnja u Radicevoj je inace preskupa, CatSan pjesak tamo kosta 16KM, kod mene u komsiluku u obicnoj samoposluzi 13KM :roll:

Nego, ja bih da pitam zna li iko razlog zasto se mace penje, opsjednuto, na lavabo i silazi u kadu, je li imao neko iskustva s tim obozavanjem kupatila i u cemu je fol? :-)
Prskalica radi redovno, ali maci ne odustaje...
Nemoj da djaba prskas macu - ona samo hoce da joj pustis da vodu pije sa cesme! :kiss:

To isto radio i moj macak, dok nismo skontali... I od tada, naravno ne pije vise nikako iz zdjelice - vec nas zove u kupatilo. :P
Znaci, tanko kao konac pustis vodu kad udje u kadu, pa ces vidjeti. ;-)
spectra
Posts: 175
Joined: 11/11/2004 17:10
Location: rajvosa-x.com

#419 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by spectra »

minjonja wrote:
spectra wrote:
minjonja wrote:ima li igdje ovo kupiti??

Image
prije dvije godine sam nesto slicno bila vidjela u zoo centru. znaci to je pecina za mace a na "krovu" je veeelika grebalica. isti ovaj oblik je bio, samo je manjih dimenzija. nisam tada imala kod sebe para, a kostalo je samo 26 KM... otada redovno obilazim pet shopove u potrazi za ovim macijim bozanstvom, ali ga nema! je li iko ovo jos igdje vidio? ne mora biti sarajevo, doci cu ja u bihac pjeske ako treba :D
Imas nesto slicno kupiti u pet centru iza BBI, imaju grebalice raznih oblika, bas sam neki dan vidjela.
Takodjer pogledaj i u svijetu Ljubimaca na Mojmilu - imaju prilicno izbora.

Ja sam kupila prije 2 god jednu prilicno veliku grebalicu u trgovini poljoopreme na Pofalicima, (bila je oko 65KM - po cijeni daleko nizoj od ovih pet centara), i sad samo mijenjam konopac kad ga rascerupa... :)
bila sam jucer iza BBI i vidjela sam to sto ti mislis. slicno jeste, ali je iz dva dijela. ja sam mislila da to ustvari bude kutija u koju se maca moze uvuci, a ova grebalica gore kao dodatak. ono je premalo za moje mace, ne moze se uvuci i spavati unutra, a i preskupo je. 100 KM :shock:
To je fakat preskupo.
A, sto se tice kupovine macijih krevetica, i kutija za spavanje...to mozes slobodno zaboraviti - jer macke su takve -spavaju tamo gdje one HOCE, a ne gdje mi zelimo.. Iz vlastitog iskustva govorim, nakon sto sam pola dana izgubila sijuci jedan jastucic-krevetic za spavanje... - nikad nije ni sjeo u njeg... :? a poslije sam i procitala negdje da su mace takve...

Ja ti preporucujem da uzmes ono stabalce, sto duze, ali pazi da je dobro stabilno - inace ga nece koristiti ako se imalo klima. Cak imas to stabalce sa kutijom na dnu (bilo je prosle godine u OBI-ju, oko 50KM). I pogledaj obavezno u toj poljoopremi.
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#420 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Karabaja »

moja maca spava gdje i ja :D gdje god to bilo
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#421 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja »

spectra wrote:
To je fakat preskupo.
A, sto se tice kupovine macijih krevetica, i kutija za spavanje...to mozes slobodno zaboraviti - jer macke su takve -spavaju tamo gdje one HOCE, a ne gdje mi zelimo.. Iz vlastitog iskustva govorim, nakon sto sam pola dana izgubila sijuci jedan jastucic-krevetic za spavanje... - nikad nije ni sjeo u njeg... :? a poslije sam i procitala negdje da su mace takve...

Ja ti preporucujem da uzmes ono stabalce, sto duze, ali pazi da je dobro stabilno - inace ga nece koristiti ako se imalo klima. Cak imas to stabalce sa kutijom na dnu (bilo je prosle godine u OBI-ju, oko 50KM). I pogledaj obavezno u toj poljoopremi.
da moze, senada bi se nasmijala kad bi joj kupila korpicu za spavanje :D i ja i ona znamo da je nikad ne bi koristila :D njoj sam "instalirala" jastuk na radijatore i tu provodi dane, ali posto je ona prava pećinska maca, mislim da bi se njoj ovakva kutija svidjela. ulazila sam u neke poljoopreme i nikad nisam nista vidjela za macke. stvarno su nam i pet shopovi oskudni sto se tice opreme za macke. frontline se ukaze jednom u godini, grebalice svugdje iste, cijene dizu do neba jer nema konkurencije. neki dan htjela kupiti najobicniju ogrlicu za macu. otisla kod BBI, to je hrpa ogrlica i povodaca za pse raznih velicina, boja, dezena, materijala, duzina, debljina. na zidu za macke dvije najruznije ogrlice sto sam ikad vidjela.

prvo sto obilazim u inostranstvu je uvijek mcdonalds, h&m i pet shopovi :D
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#422 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Karabaja »

ovo je nešto najluđe što sam ikad vidio za mace :)

Image
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#423 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja »

Karabaja wrote:ovo je nešto najluđe što sam ikad vidio za mace :)

Image
JAOOOOOOOOOOOOOOO

GDJE OVO IMA UZETI???!!!!!! dignucu svedsku, njemacku i svicarsku na noge da mi posalju ovo pod hitno :D
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#424 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Karabaja »

ebay :)
User avatar
SenSen
Posts: 611
Joined: 25/06/2009 19:32
Location: Zemlja Cudesa

#425 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by SenSen »

minjonja wrote:
Karabaja wrote:ovo je nešto najluđe što sam ikad vidio za mace :)

Image
JAOOOOOOOOOOOOOOO

GDJE OVO IMA UZETI???!!!!!! dignucu svedsku, njemacku i svicarsku na noge da mi posalju ovo pod hitno :D
Jel' me to neko zvao? :D
Post Reply