Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Nogatrans

#3051 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Nogatrans » 26/05/2015 10:05

Ma iskreno kad bi mu kilu dao onog cuda iz Dm-a Junior on bio pojeo pa mu ja to fino u nekoliko tura na dan 4-5 puta dam. Jedino eksplodira u trcanju poludi jedno 20 minut uz duz i porijeko. :D

Nogatrans

#3052 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Nogatrans » 28/05/2015 19:02

Pitanje, Dali mačiću od dva mjeseca skracivati kandze ili sacekati jos,ili mozda to nikako ne raditi,Nekako mi ga zao ipak mu je to bas potreba. Interesuje me misljenja ostalih ???

fortaleza

#3053 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by fortaleza » 28/05/2015 19:09

Ja nikad nisam to radio, doduše mačak izlazi vani i grebe se od drveće te ih oštri sam.. Ali nije uobičajeno rezati nokte mački, sve to ona sama obavi.

zateznistub

#3054 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zateznistub » 28/05/2015 19:13

Nogatrans wrote:Pitanje, Dali mačiću od dva mjeseca skracivati kandze ili sacekati jos,ili mozda to nikako ne raditi,Nekako mi ga zao ipak mu je to bas potreba. Interesuje me misljenja ostalih ???
Gledao sam jedan klip na jutubetu gjd eneka zena, vjerovatno uposlenica nekog veterinarskog centra,govori kako mački treba rezati nokte jednom mjesecno a mlađim macama i cesce pa i do svake dvije hefte...

A ovo sto si opisao svog mačka isto ko da si moju...kad poludi isto ko daispod repaima raketu...Moja u jednoj časi ima krekere non stop a vlaznu hranu ono jedno pakovanje za juniore podjelim na dvoje pa ima dva obroka...

Reisova

#3055 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Reisova » 28/05/2015 19:16

zateznistub wrote:
Nogatrans wrote:Pitanje, Dali mačiću od dva mjeseca skracivati kandze ili sacekati jos,ili mozda to nikako ne raditi,Nekako mi ga zao ipak mu je to bas potreba. Interesuje me misljenja ostalih ???
Gledao sam jedan klip na jutubetu gjd eneka zena, vjerovatno uposlenica nekog veterinarskog centra,govori kako mački treba rezati nokte jednom mjesecno a mlađim macama i cesce pa i do svake dvije hefte...

A ovo sto si opisao svog mačka isto ko da si moju...kad poludi isto ko daispod repaima raketu...Moja u jednoj časi ima krekere non stop a vlaznu hranu ono jedno pakovanje za juniore podjelim na dvoje pa ima dva obroka...
Jučer vidjeh da je neka kesa za mase 2,70KM....koliko uopšte love ode mjesečno na mačke ? I obzirom na ovo pitanje šta joj dajete od ljudske hrane ...

zateznistub

#3056 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zateznistub » 28/05/2015 19:43

Reisova wrote:
Jučer vidjeh da je neka kesa za mase 2,70KM....koliko uopšte love ode mjesečno na mačke ? I obzirom na ovo pitanje šta joj dajete od ljudske hrane ...
Moja od ljudske hrane smaže konzervu tunjevine i skuhan batak (samo meso),ostalo je njenahrana krekeri i vlazna hrana (piletina, govedina).

minjonja

#3057 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja » 28/05/2015 22:17

koliko traje procedura dobijanja dokumenata za prelazak granice? vakcinisani, cipovani. moram otici do veterinara po odredjene papire, s tim papirima u veterinarsku inspekciju na ovjeru. tako shvatih. koliko to traje dana?

pici

#3058 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici » 28/05/2015 23:49

Image

Image

Image

Image

Image

:kiss: Tiki i Mici

bushido

#3059 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by bushido » 29/05/2015 08:53

Dobro jutro, evo vec dva mjeseca imam ovu macku i stvarno se trudim da mu priustim sve sto je u mojoj moci,ipak me savjest grize sto ga ostavljam samog kad idem na posao.Razmisljao sam da mu nabavim jednu zenkicu da ima drustvo. Sta Vi mislite ,dali je bolje imati jednu ili dvije mace,dali ce prihvatiti jedna drugu(da ne bude krvi do koljena),dali je puno teze odrzavanje za dvije mace i sve ostalo sta mislite da bih trebao znati u vezi toga,hvala unaprijed!

@pici, mace su ti super,vidim da im je lose pravo :-) puste li i tebe nekad da legnes na onaj krevet ili su ga uzurpirale totalno :lol: . Sivi mora da je muzjak,bas je opasan :evil: .

kakav nered

#3060 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by kakav nered » 29/05/2015 09:32

bushido wrote:Dobro jutro, evo vec dva mjeseca imam ovu macku i stvarno se trudim da mu priustim sve sto je u mojoj moci,ipak me savjest grize sto ga ostavljam samog kad idem na posao.Razmisljao sam da mu nabavim jednu zenkicu da ima drustvo. Sta Vi mislite ,dali je bolje imati jednu ili dvije mace,dali ce prihvatiti jedna drugu(da ne bude krvi do koljena),dali je puno teze odrzavanje za dvije mace i sve ostalo sta mislite da bih trebao znati u vezi toga,hvala unaprijed!

@pici, mace su ti super,vidim da im je lose pravo :-) puste li i tebe nekad da legnes na onaj krevet ili su ga uzurpirale totalno :lol: . Sivi mora da je muzjak,bas je opasan :evil: .

Uvijek je bolje imati dvije mace :)
Ja sam drugu uzela godinu dana nakon što sam udomila mačka, ali se na žalost nikad nisu složili...uvijek je mačak koji je došao prvi tukao macu koja je došla kasnije... ali znam puno primjera gdje su se mačke super složile... a i tukli su se radi mene, mačak je bio ljubomoran, nije joj dao da mi se približi... možda su bili ok kad mene nema... u svakom slučaju nisu bili sami... mačak je umro prije pola godine i sad isto razmišljam da uzmem novu macu... pokušala sam dovesti neke malo starije ali to nije išlo, pogotovo ženke... tako da sad razmišljam o mačetu... iako mi to znači pola godine nespavanja...

kakav nered

#3061 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by kakav nered » 29/05/2015 09:33

pici wrote:Image

Image

Image

Image

Image

:kiss: Tiki i Mici

divne su :)

kakav nered

#3062 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by kakav nered » 29/05/2015 09:55

Ne skraćuju se kandže skroz da ti njemu nešto loše radiš, skrati se samo vrh da nije baš oštar, možda 1 mm, ne više... mačkama koje izlaze vani ne treba nikako, a kućnim možeš... u svakom slučaju te to neće spasiti od grebanja namještaja... samo će ti ruke biti manje izgrebane...
Ja to uradim ponekad... ne često... jednom u pola godine, ako i toliko... dok su bili manji sam češće jer su se igrali i grebali... kad mace porastu ne izvlače više kandže u igri pa nema potrebe...

pici

#3063 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici » 29/05/2015 10:38

ma pisao sam ranije da su prije tri godine sin i žena spasili dvoje mačadi ženku i mužjaka tj brata i sestru sa ulice, našli ih pred garažom u nekoj kutiji, smilovali se i primili ih...davali bejbi mljeko na špricu ma urnebes svaka dva-tri sata...mačak poslije godinu i po nesto, nije se vratio, ženka ostala sama i vidilo se da pati, baš se povukla, nije se ni dala milkit ni igrat baš ono se zabrinuli.I prošle godine u augustu opet pred kućom sivo mače, al ništa se ljudi ne boji, ide za tobom ko cuko.Dali mu da jede i hajde nekaga u bašti al sad meni neda djavo mira jer su tih dana čopori kerova poklali mačaka ma ludnica...i de u kuću sa njim i od tada evo ga harambaša, zajeban je pravo, jedino se mene boji, ovo ostalo ne jebe dva posto.Micka ženka se je razbudila i ona sada se igra i dodje sama da se milki, ima tu malo ljubomore i konkurencije ko će veča ulizica biti :mrgreen: ...normalno, ženka sterilisana a mužjak kastriran, inaće je bio lom dok je imo muda. :evil:

bushido

#3064 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by bushido » 29/05/2015 10:59

Nasao sam jednu prelijepu zenkicu (@kakav nered ,lici strasno na onu tvoju macu :-D ) ima tri godine,nisam siguran da ce to funkcionisati ali rado bih pokusao. Malo mace ne mogu uzeti jer sam odsutan 8sati,ovaj moj klipan bi ga do tada pojeo :D .

Hvala a odgovorima :-D .

@pici macak ti je babaroga :D .

kakav nered

#3065 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by kakav nered » 29/05/2015 15:39

pici wrote:ma pisao sam ranije da su prije tri godine sin i žena spasili dvoje mačadi ženku i mužjaka tj brata i sestru sa ulice, našli ih pred garažom u nekoj kutiji, smilovali se i primili ih...davali bejbi mljeko na špricu ma urnebes svaka dva-tri sata...mačak poslije godinu i po nesto, nije se vratio, ženka ostala sama i vidilo se da pati, baš se povukla, nije se ni dala milkit ni igrat baš ono se zabrinuli.I prošle godine u augustu opet pred kućom sivo mače, al ništa se ljudi ne boji, ide za tobom ko cuko.Dali mu da jede i hajde nekaga u bašti al sad meni neda djavo mira jer su tih dana čopori kerova poklali mačaka ma ludnica...i de u kuću sa njim i od tada evo ga harambaša, zajeban je pravo, jedino se mene boji, ovo ostalo ne jebe dva posto.Micka ženka se je razbudila i ona sada se igra i dodje sama da se milki, ima tu malo ljubomore i konkurencije ko će veča ulizica biti :mrgreen: ...normalno, ženka sterilisana a mužjak kastriran, inaće je bio lom dok je imo muda. :evil:

:thumbup:

kakav nered

#3066 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by kakav nered » 29/05/2015 15:46

bushido wrote:Nasao sam jednu prelijepu zenkicu (@kakav nered ,lici strasno na onu tvoju macu :-D ) ima tri godine,nisam siguran da ce to funkcionisati ali rado bih pokusao. Malo mace ne mogu uzeti jer sam odsutan 8sati,ovaj moj klipan bi ga do tada pojeo :D .

Hvala a odgovorima :-D .

@pici macak ti je babaroga :D .
Pokušaj... drži ih par dana odvojene i onda ih polako sastavljaj... bit će fajta sigurno, ali bi se to trebalo smiriti kroz par dana... ovaj mačak ti nije odrastao uz tebe kao moj, pa neće biti ljubomoran, tako da bi to trebalo biti ok... uglavnom pokušaj, pa ako bude išlo bude, ako ne, vrati je vlasniku... ali odmah im reci da ćeš pokušati a ne da sigurno udomljavaš... jer neke mace baš i ne podnose društvo drugih...

a ne bi on "pojeo" ni malo mače, malo bi ga izlupao, ali ne bi ga ozbiljno povrijedio...

Ja sam svoje dvoje jedva sastavila... tukao ju je čak i nakon 4 godine... a dovela sam je kao malo mače... nikad je nije ozbiljno povrijedio, samo se nikad nisu združili, ignorirali su se i bilo je fajtova stalno... a on mrcina od 8 kg, a ona od malog mačeta do 4 kg...

Anestezija

#3067 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Anestezija » 06/06/2015 18:14

Pomagajte molim vas :D :D Okotila mi se mačka u podrumu,i sad počela mačiće mi pred vrata nosit :? :?

fortaleza

#3068 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by fortaleza » 06/06/2015 19:13

Kako želiš da ti pomognemo? Mački pronađi/napravi neko mjesto gdje može ostaviti mačiće i dobro je nahrani.

Anestezija

#3069 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Anestezija » 06/06/2015 20:12

Jede više neg' ja,i opet navalila donosit ih pred vrata,a u podrumu im super :-D

eluna

#3070 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by eluna » 07/06/2015 11:24

Drustvo, zbog opravdanih objektivnih razloga moram svoju maci dati nekome, ne mogu je zadrzati ...... Pa eto, ako nekome treba vaspitana maca od godinu dana, vakcinisana, zdrava ...... Javite

zateznistub

#3071 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zateznistub » 10/06/2015 13:56

Ovako,

maca se pokakila na dva mjesta mimo pijeska (iako je naučena na pijesak). Imala je nesmetan pristup i pijesak je očišćen. Izmet nije onako tamno-smeđe boje nego je podobr svijetlo-smeđe...

u par navrata je pila vrlo male količine mlijeka, žena joj da da malo cugne da ova gorepomenuta s mirom popije kafu i da joj mačka ne njuši po stolu...

Ako neko zna razlog, molio bih da napise...

kakav nered

#3072 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by kakav nered » 10/06/2015 14:36

zateznistub wrote:Ovako,

maca se pokakila na dva mjesta mimo pijeska (iako je naučena na pijesak). Imala je nesmetan pristup i pijesak je očišćen. Izmet nije onako tamno-smeđe boje nego je podobr svijetlo-smeđe...

u par navrata je pila vrlo male količine mlijeka, žena joj da da malo cugne da ova gorepomenuta s mirom popije kafu i da joj mačka ne njuši po stolu...

Ako neko zna razlog, molio bih da napise...

Može biti i da je od mlijeka...dosta mačaka je alergično na laktozu i dobiju proljev...zato se preporuča da im se ne daje...e sad što je to uradila mimo pijeska može biti iz milion razloga...da nije žena kupila neki novi pa joj ne odgovara??

zateznistub

#3073 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zateznistub » 10/06/2015 14:47

kakav nered wrote: Može biti i da je od mlijeka...dosta mačaka je alergično na laktozu i dobiju proljev...zato se preporuča da im se ne daje...e sad što je to uradila mimo pijeska može biti iz milion razloga...da nije žena kupila neki novi pa joj ne odgovara??
Ne, pijesak je isti standardni koji je vec koristila, onaj iz DM-a

Banksy

#3074 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Banksy » 10/06/2015 15:15

Mlijeko treba izbjegavati jer izaziva proljev zbog nedostatka enzima nužnih za probavu laktoze.

zateznistub

#3075 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zateznistub » 10/06/2015 15:21

Banksy wrote:

Mlijeko treba izbjegavati jer izaziva proljev zbog nedostatka enzima nužnih za probavu laktoze.
ok, nema vise mlijeka!

Post Reply