Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

seoBIH

#2376 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by seoBIH » 15/06/2014 20:35

Nadjoh malu macu :) Ima par oziljaka, ne znam ko ih nanese. Jedan iznad oka pravo opasan, ali izgleda da je zarastao.

Na prvi pogled maca mi se ne cini kao obicna koja se nadje po ulicama, mozda neka rasa ? Evo slike, sutra bolje http://imgur.com/a/fZJ12#0

Da li je neko zainteresovan za ovu macu?

seoBIH

#2377 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by seoBIH » 16/06/2014 11:29

Pa zar niko nema komentar na ovu slatku mackicu ? :)

omega369

#2378 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by omega369 » 16/06/2014 16:16

prelijepo mace, nema sta :!: mozes li skontati od cega su oziljci?

kako se ponasa? plasi li se ljudi? je li umiljato?

p.s. pa ne vidi se nijedan oziljak :D

pakica_

#2379 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pakica_ » 19/06/2014 10:31

Mackoljupci, ima li gdje kupiti velike vrece s pijeskom za mace, a da nije plaho skupo haha
Imam 11 maca u pansionu i ne isplati mi se non stop kupovati one male, pa bih da s tom velikom vrecom smirim brigu barem heftu, ako to uopste postojo

luna09

#2380 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by luna09 » 19/06/2014 15:46

pakica_ wrote:Mackoljupci, ima li gdje kupiti velike vrece s pijeskom za mace, a da nije plaho skupo haha
Imam 11 maca u pansionu i ne isplati mi se non stop kupovati one male, pa bih da s tom velikom vrecom smirim brigu barem heftu, ako to uopste postojo
Ako nađeš pakice javi da i ja kupim. Dodijalo svako malo nosati vrećice a vala i poskupa mala pakovanja :-) :(

agent_001

#2381 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by agent_001 » 20/06/2014 20:27

Gdej kupujete preparate, tablete ili sta vec za pljuvanje onih grudvica nakom cicenja/lizanja macke?

pakica_

#2382 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pakica_ » 21/06/2014 15:51

agent_001 wrote:Gdej kupujete preparate, tablete ili sta vec za pljuvanje onih grudvica nakom cicenja/lizanja macke?
Klupka dlake? Malt pasta, agrikom :)

brewer

#2383 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by brewer » 21/06/2014 16:02

pozdrav svima, ima li neko ovdje da mi objasni kako cu macki dati tabletu imam osjećaj da je to nemoguća misija. ako izmrvim u hranu nema šanse da će pojesti, da mu guram u usta još gore. nemam stvarno ideju. također ako ima neko savjete kako da pripremim životinju za let avionom da mi ne bi pravio probleme u putu i kako da makar smanjim na minimum mogućnost da mi obavi fiziološke potrebe na putu? vet je rekao da mu dam apaurin prije puta, ali ne znam koliku dozu i na koji način da mu to dam. hvala

pici

#2384 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici » 21/06/2014 16:11

brewer wrote:pozdrav svima, ima li neko ovdje da mi objasni kako cu macki dati tabletu imam osjećaj da je to nemoguća misija. ako izmrvim u hranu nema šanse da će pojesti, da mu guram u usta još gore. nemam stvarno ideju. također ako ima neko savjete kako da pripremim životinju za let avionom da mi ne bi pravio probleme u putu i kako da makar smanjim na minimum mogućnost da mi obavi fiziološke potrebe na putu? vet je rekao da mu dam apaurin prije puta, ali ne znam koliku dozu i na koji način da mu to dam. hvala

izmrvi je na sitno...pomješaj s malo vode i u špricu, naravno bez igle...i malo gurni u usta i brzo šricu spraši u grlo...meni jedino tako uspjeva, malo izbaci al proguta, a ovo sa mješanjem u hranu...neče pa bog, nanjuši il opipa brcima i moreš pjevat borbene...

Cholina_Lokica

#2385 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Cholina_Lokica » 21/06/2014 16:49

Stavis izmrvljenu tabletu u pavlaku, dobro imjesas i namazes na prednje sape :D ono kod stopala, morace polizati da ocisti :D

Jimmy McNulty
Čiča Gliša

#2386 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Jimmy McNulty » 22/06/2014 12:08

Davno sam ovdje tražio savjet šta da radim pri okotu mace, kako da joj pomognem jer je bio prvi put i evo da vam pokažem mačiće, tek mjesec dana i par dana nakon okota ih donijela nama da ih vidimo i eto sad puna avlija života :thumbup:

Image
Image

Krizzia

#2387 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Krizzia » 22/06/2014 12:28

Cuteness overload!!! :grin:

pakica_

#2388 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pakica_ » 23/06/2014 09:41

Meni da je neko rekao da cu svaki dan provoditi sa 10-15 macaka, rekla bih mu da nije normalan.. Sad ih svaki dan mazim, cesljam, hranim, cistim pijesak, ludilo :lol:
Kazu raja strpi se, zavoljeti ces ih, ali ja jok pa jok.. Divne su, krasne su, ali dzaba, nije to to :lol:

luna09

#2389 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by luna09 » 23/06/2014 10:02

pakica_ wrote:Meni da je neko rekao da cu svaki dan provoditi sa 10-15 macaka, rekla bih mu da nije normalan.. Sad ih svaki dan mazim, cesljam, hranim, cistim pijesak, ludilo :lol:
Kazu raja strpi se, zavoljeti ces ih, ali ja jok pa jok.. Divne su, krasne su, ali dzaba, nije to to :lol:
Sve je tako, al ne daj Bože da nekoj šta bude tad ćeš vidjeti voliš li ih zbilja.

pakica_

#2390 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pakica_ » 23/06/2014 11:39

luna09 wrote:
pakica_ wrote:Meni da je neko rekao da cu svaki dan provoditi sa 10-15 macaka, rekla bih mu da nije normalan.. Sad ih svaki dan mazim, cesljam, hranim, cistim pijesak, ludilo :lol:
Sve je tako, al ne daj Bože da nekoj šta bude tad ćeš vidjeti voliš li ih zbilja.
Nece, ne daj Boze :) imam jednog omiljenog macka, nema jedno oko, sav usinut, ali mi drag takav kljakav, dabogda ga sreca snasla haha
Ako ko trazi macu za udomiti, neka se javi, imamo ih preko nekoliko, raznih profila, boja i oblika :lol:

kakav nered

#2391 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by kakav nered » 25/06/2014 14:05

pici wrote:
brewer wrote:pozdrav svima, ima li neko ovdje da mi objasni kako cu macki dati tabletu imam osjećaj da je to nemoguća misija. ako izmrvim u hranu nema šanse da će pojesti, da mu guram u usta još gore. nemam stvarno ideju. također ako ima neko savjete kako da pripremim životinju za let avionom da mi ne bi pravio probleme u putu i kako da makar smanjim na minimum mogućnost da mi obavi fiziološke potrebe na putu? vet je rekao da mu dam apaurin prije puta, ali ne znam koliku dozu i na koji način da mu to dam. hvala

izmrvi je na sitno...pomješaj s malo vode i u špricu, naravno bez igle...i malo gurni u usta i brzo šricu spraši u grlo...meni jedino tako uspjeva, malo izbaci al proguta, a ovo sa mješanjem u hranu...neče pa bog, nanjuši il opipa brcima i moreš pjevat borbene...

ja mačku zbog bolesti svaki dan dajem tablete (3 tablete i jednu kaspulu koenzima Q10 koja nije nimalo mala) i bilo mi je baš teško na početku jer svaki put ispljuje, a i balio je strašno...pogotovo ako mu špricom dam...po 15 minuta su mu bale curile iz usta...šprica kod mene nije bila uspješna...
jedini način da mu dam tabletu je da je stavim u maslinovo ulje, da ga uhvatim jednom rukom za kožu iza vrata i lagano ga odignem, a drugom rukom (u kojoj je i tableta) mu otvorim usta i duboko u grlo ubacim tabletu i zatvorim usta dok ne počne da liže... a i ovako se desi da ponekad izbaci tabletu...

inače voli maslinovo ulje a ono pomaže da tableta brže sklizne niz grlo a i ublaži ukus...

ovo s pavakom nisam nikad pokušala pa ne znam da li pomaže... ima smisla ako je potrebno jednom dati tabletu...pokušaj...

Taj veterinar koji ti je rekao za apaurin ti je trebao reći i dozu...ja neke tablete koje dajem moram čak na 8 dijelova da usitnim jer njima je potrebna jako mala doza...a to ovisi i o kilaži mačke...nije isto ako imaš macu od 3 kg ili od 6 kg i sl.

htcxone

#2392 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by htcxone » 02/07/2014 22:32

E da vam i ja napišem nešto...

Prije dvije godine mačku koja je bila kod jednog covjeka 500 metaara od moje kuce udari auto. I ona je nekako došla do moje avlije, mogla je samo na prednje noge jer je povrijeđena kičma.
Davali smo joj hrane (ja i moj mlađi rođak 11 godina), mlijeka, vode... nakon mjesec dana pocela se oporavljati. Vec nakkon dva mjeseca pocela je da hoda... linjala se mnogo, bila raščerupana ali je uspjela prezivjeti.
Kad je došla sebi bila je malo kod nas malo kod jednog komšije... vidjeli smo da nosi mačiće... nije je bilo neko vrijeme... pojavi se na kratko, ode. Jenom je dosla i mjaukala jedno 3-4 dana... stari mi rece da su joj mačci vjerovatno podavili mačiće i da ih trazi... bilo mi je bas zao.
E, prije par mjeseci, opet stomak veliki...
Definitivno je presla kod nas u avliju pa smo je hranili svakodnevno, igrali se sa njom. Doslo je vrijeme da donese macice na svijet. Dva tri dana nije se odvajala od mene.. ako mene nema, cekala je pred vratima. Noc prije nego su macici stigli, u 12 sam izlazi o da je smirim jer je mjaukala ispred vrata :D
Tuzno je sto je gluha, posljedice udara automobila.
Elem, kazu meni komsije i porodica da nema sanse da s macicima bude blizu kuce i da ce pobjeci.. posto u avliji imam jednu staru kucu poluizgradjenu bez prozora i vrataa tu joj napravim od sijena gnijezo zasticeno sa svih strana...
stavim joj hranu i vodu, dvije tri majce stare :D
Ujutro imam sta vidjeti :D
4-5 mačića :D
E ne znam da sam u zivotu sretniji bio... sta je ta mačka prezivjela i na kraju dobije male smotančere :D žive i zdrave...
Da je nebih uznemiravao donesemo joj samo hranu i vodu i nismo virili ... kad je jednom izasla provirio sam i viidio da jedno mace ne dise i ne pomice se ... mislio sam da je mrtvo... polije dva dana opet kad je nije bilo, opet odem virnuti :D kad i ono živo! :D

Jedno je progledalo, ona ih cuva ko oci u glavi... a i mi je pustimo da izadje i onda pazimo da mačak kakav ne dodje da ih nebi.... tako da su sigurni...
Planiram jednog sebi u kucu, i rodjak isto :D
a ostali ce da terorišu mahalu :D :D

eto, to je moj heroj... dusa mala, koja se nije dala slomiti...

alkalna_baterija

#2393 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by alkalna_baterija » 04/07/2014 03:14

Heroj mali! :-D :kiss: za sve u njihove pogane njuškice :-D

translater

#2394 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by translater » 05/07/2014 15:52

pozdrav dobri narode

potreban mi je savjet i nadam se da vam necu oduzeti puno vremena a za svaki odgovor i eventualnu pomoc i savjet zahvaljujem :)
ovako, zena i ja smo udomili macora u stanu prije 13-14 mjeseci a bio je mali da je bukvalno tek progledao kad smo ga donijeli
vjerujem i nadam se da smo mu omogucili sve sto se moglo i mislim da je sretan i zadovoljan macor ali nazalost zbog okolnosti moramo da odlucimo sta cemo sa macorom jer zena i ja selimo iz BiH a ne postoje mogucnosti da ga povedemo sa sobom. Odlucili smo da ga ostavimo na selu gdje moji roditelji imaju vikendicu, malo njive da obradjuju, otac se bavi i pcelama tako da su oni gore skoro pa svaki dan po par sati i mislim da bi ako se uspije snaci mogao da se ustabili ali me brine sto nigdje na internetu nisam uspio naci neke savjete za takve sucajeve a zelio bih da mu zaista pomognem da se sto lakse snadje i ustabili na novoj teritoriji.

molim vas da ako imate neki savjet, ili prijedlog podjelite sa mnom i takodjer da me ne napadate sto tako nesto radim ali ne postoji po mom misljenju druga opcija i dovoljno mi je vec tesko sto cemo se rastati ali eto....tako bih bio sretan da ako Bog da, da kada se vratim u posjetu da i svog Brku mogu naci u dvoristu i da se malo igramo kao sto se i danas igramo po citav dan...i mazimo...i druzimo... :(

zahvaljujem

pici

#2395 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici » 06/07/2014 13:15

translater wrote:pozdrav dobri narode

potreban mi je savjet i nadam se da vam necu oduzeti puno vremena a za svaki odgovor i eventualnu pomoc i savjet zahvaljujem :)
ovako, zena i ja smo udomili macora u stanu prije 13-14 mjeseci a bio je mali da je bukvalno tek progledao kad smo ga donijeli
vjerujem i nadam se da smo mu omogucili sve sto se moglo i mislim da je sretan i zadovoljan macor ali nazalost zbog okolnosti moramo da odlucimo sta cemo sa macorom jer zena i ja selimo iz BiH a ne postoje mogucnosti da ga povedemo sa sobom. Odlucili smo da ga ostavimo na selu gdje moji roditelji imaju vikendicu, malo njive da obradjuju, otac se bavi i pcelama tako da su oni gore skoro pa svaki dan po par sati i mislim da bi ako se uspije snaci mogao da se ustabili ali me brine sto nigdje na internetu nisam uspio naci neke savjete za takve sucajeve a zelio bih da mu zaista pomognem da se sto lakse snadje i ustabili na novoj teritoriji.

molim vas da ako imate neki savjet, ili prijedlog podjelite sa mnom i takodjer da me ne napadate sto tako nesto radim ali ne postoji po mom misljenju druga opcija i dovoljno mi je vec tesko sto cemo se rastati ali eto....tako bih bio sretan da ako Bog da, da kada se vratim u posjetu da i svog Brku mogu naci u dvoristu i da se malo igramo kao sto se i danas igramo po citav dan...i mazimo...i druzimo... :(

zahvaljujem

nema potrebe da se brineš za mačku one se snalaze u svakoj situaciji, nek ima dovoljno hrane ili lovine oko sebe on će se udomaćiti pa makar bio na mjesecu...mačkama je u krvi da love i ako ima glodavaca oko vikendice onda ne beri brigu za njega...največi prirodni neprijatelji mačkama su psi i ljudi...tako da ako je i toga dosta manje ne beri brige...

proljece101

#2396 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by proljece101 » 08/07/2014 14:16

da...najveci neprijatelji su psi, ljudi..i automobili :sad: Na selu ce mu sigurno biti super, samo, niposto nemoj tek tako da ga ostavis tamo, jer on ce se pokusati vratiti kuci i sigurno na tom putu stradati..obavezno neka ga drze u kuci ili vikendici bar 4-5 dana zatvorenog i ne pustaju ga niposto, a najbolje da i ti budes tu sto vise taj period, bice mu laksa adaptacija na novu okolinu i tek poslije tog nekog roka da ga pustaju pomalo napolje..ako ga samo tako ostavis ispred kuce, nece htjeti ostati..samo savjet :-D pozzzz i sretno :)

pathyeshme

#2397 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pathyeshme » 12/07/2014 20:15

Jutros me mama budi, kaže hajde ustani ima neki problem sa macom.
Kad, šta će ti biti. Babo je otvorio prozor 'na kant', i ona je pokušala ući, međutim zaglavila se negdje na ovom mjestu:
Image

I dok se pokušavala izbaviti, nekako je slomila kičmu neposredno iznad stražnjih nogu. Babo je skine sa prozora, i odmah vidi da vuče zadnji kraj. Odnesem je veterinaru, pregleda je, kaže slomljena kičma, nema joj pomoći.. Onda sam razmišljao šta da radim, i odlučim da je uspavaju. Kaže mi veterinar: Uredu, molimo izađite jer je ovo uvijek bolno za vlasnike. Kako sam izašao iz veterinarske stanice, tako sam se slomio i počeo plakat' ko ***ka. Nekako sam se smirio, ali čim sam kući došao zatvorio sam se u sobu i opet plakao, plakao i plakao. Sjećam se kad mi je dedo rahmetli umro da nisam ni suzu pustio, a za mačkom kad nisam dušu ispustio.

Uglavnom, sada se pitam da li sam je trebao uspavati. Osnovni razlog za je bio: Da se ne pati.
Imao sam mačku sa slomljenom kičmom, koja mi je došla nioutkud, dakle nije bila moja... I tako je vukla zadnji kraj, što je naravno dovelo do povreda stražnjeg dijela, kasnije i infekcija... Sjećam se da sam joj žive crve vadio iz rana... Na kraju je opet krepala, ali se debelo napatila. Zato sam odlučio da ovu uspavam, da se ne pati, jer je ne bih mogao gledati da se vuče po avliji... Pa da joj se kasnije to inficira... Mislim da bi me više boljelo da je gledam kako pati, nego sada.
Uglavnom, nisam znao da čovjek može biti ovoliko sjeban nakon smrti ljubimca... Ali ipak bi mi bilo puno lakše da je umrla prirodnom smrću, jer me i dalje kopka pitanje: Da li sam je zaista trebao uspavati?

luna09

#2398 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by luna09 » 13/07/2014 23:54

Teško pitanje :( :( al ja smatram da si dobro uradio što si je uspavao. Gledam na to kao na čovjeka koji je nemoćan. Čula sam meni pa najdražu osobu koja moli Boga za smrt. Bila je nepokretna. Na pitanje zašto, jer imala je svu njegu i ljubav koja se mogla pružiti rekla je "Ne daj bože da je ruka ruci muhtać a ne čovjek čovjeku" . Maca ne govori ali bi sigurno rekla isto da je mogla.

pathyeshme

#2399 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pathyeshme » 14/07/2014 10:04

Hvala ti na riječima utjehe :)
Sent from my Lumia 920 using Tapatalk

nerko91

#2400 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by nerko91 » 15/07/2014 00:03

ljudi treba mi mala pomoc,ovako imam malog macica,izgleda da je bolestan,slabo jede i slabo pije,mrsav je totalno...prije jedno 2 sedmice sam izgubio vec jednog macica,valjda je obolio,to jest imo anemiju....sad sam zabrinut da nije preslo na ovog malog macica

danas sam ga odnio veterinaru,dali su mu neke inekcije i vitamine,uz to sam dobio tabletu tenivet protiv parazita...valjda veterinar misli da je do toga...dao sam mu tu tabletu...sad prvi put sam koristio tu tabletu,i ima li kakvih simptoma kad dadnes tu tabletu malom macicu ?

uz to mu ubrzano radi srce,znam da je to normalno kod macica,ali ovom bukvalno srce radi nenormalno,ko da je trco maraton,ali disanje je ajmo rec umjereno solidno...to sam primjetio ...

izmjerili smo mu temperaturu danas i rekli su da ima 37C ....sto je manje od normalnog 38-39 valjda....

sad moje je pitanje jel iko bio u slicnoj situaciji kao ja,dal zna tacan uzrok bolesti ?

Post Reply