Kakvi smo sa Akvaristikom

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

sa_pingvin

#1551 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by sa_pingvin » 11/04/2013 19:41

Image

malo starija slika, ali uskoro slikam ponovo, jer sam jucer sve "pokosio" i istrijebio travu iz prvog plana :lol:

Pitarrr82

#1552 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Pitarrr82 » 17/04/2013 12:57

Koliko kosta uopce recimo akvarijum od cca 50l, oprema itd.?

Nabucco

#1553 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Nabucco » 07/05/2013 16:19

Sorel wrote:E ovako.
Htio bi da kupim si 1 ili 2 ribice i akvarijum. Ne bi nešto posebno sada da uzimam nego najjednostavnije ribice koje bi mogle zivjeti da se jednom u sedmici mijenja voda.
Šta mi preporučujete?
Image
:thumbup:

34sf4drgu67d25

#1554 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by 34sf4drgu67d25 » 07/05/2013 16:43

Niposto zlatne ribice u ovakve male posude. Narastu poprilicno, i jako prljaju vodu. Neki akvarij od 100l je minimum po meni.

zocurious

#1555 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zocurious » 25/06/2013 22:41

Ono što ljudi ne shvataju jeste da se veći akvarijumi lakše održavaju od manjih. Što je veći akvarij, to se on više "sam" održava. Najprostije rečeno, ekosistem je stabilniji. Al' haj' ti nekom objasni da je lakše početi s akvarijem od 100+ l nego s akvarijem od 30 l. Takvu grešku sam i ja napravio, pa onda trošio silan novac na preparate za održavanje pravog hemizma i temperature vode. U većim akvarijima se sve to posloži mal' te ne samo od sebe. Štaviše, održavati zdrav akvarijum zapremine manje od 20-30 l (da ne govorim manje) je poduhvat koji uspjeva samo izuzetno iskusnim (Ili sretnim) osobama.

Qler

#1556 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler » 28/06/2013 12:34

Citav dan skacem po raznim forumima, i nikako ne mogu da nadjem neke informacije i rjesenja koja me zanimaju oko filtera.

Imam u planu nekad u oktobru da uzmem jedan akvarij, cca 120l, ne znam tacno ali je tu negdje. Trenutno je u njemu veliki unutrasnji filter, koji mi se ne svidja, i zauzima prostor. Nisam bas ni ljubitelj onih kanistera, zelio bih onaj klasicni prelivni vanjski.

Zanima me prije svega, ima li neko da to sve napravi prema potrebama akvarijuma tj dimenzijama? Kako funkcionise ona trokomorna varijanta? Kako obezbijediti dovoljan protok tolikom akvarijumu? Ulazi voda iz njega u filter sistemom spojenih posuda, siru cijev stavis i to je to. Kako je ubaciti iz fitera nazad u akvarij dovoljnom snagom? Da li ide potopna pumpa pa sa njom ili neki drugi sistem?

Ako ima neko da mi objasni te sitnice, pa i ako ih radi, da se nesto dogovorimo. Ganjam da uzmem sebi akvarij evo 2 godine, nikako kuja zeca da stigne. U medjuvremenu sam dobio neki mali od cca 40l i sad se oko njega zezam, taman dok ne udjem opet u fazon oko odrzavanja :)

zama

#1557 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zama » 23/09/2013 23:29

Pozdrav svima, novi sam ovdje i zelio bi se raspitati o nekim stvarima.

Zelio bi kupiti neki mali akvarium za pocetak, bez opreme, kakve bi ribice mogao imati i koliko njih? I ako bas treba oprema sta mi minimalno treba i koliki to kosta?

Hvala

stepway

#1558 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by stepway » 09/10/2013 11:06

Vidim da je post malo stariji i ostao neodgovoren,pa pošto imam malo vremena,da dam neko svoje mišljenje.I ja sam ovdje novi,ali sam stari akvarista.Pitaš za cijenu,ona je u akvaristici u početku najveća,a i presudna u nastavku bavljenja ovim lijepim hobijem.Po meni treba ti jedno min 500 KM ova.Ja bi uzeo Juwel Rio od 125 lit,ako si iz Sa ima ih po cijeni od 415 KM (ja sam iz Mostara ima ih i tamo).Treba ti 1-2 kutije podloge,humusa,i jedno 10-15 kg kvarcnog šljunka,nekoliko biljaka pravilno raspoređenih i kasnije nakon cikliranja ribice.Ako nemaš postolje,koje mora biti adekvatno za tu težinu,onda i to moraš dodatno ukalkulirati u cijenu.Možeš proći i jeftinije u nekoj DIY varijanti,to su ti pravljeni akvarijumi kod staklara ili lično,ali ja nisam pristalica toga.Nagledao sam se svakakvih nakarada,i smatram da akvarij i ono što se nalazi u njemu treba da bude ukras kako u prostoru tako i za oči sviju koji ga gledaju.Svaka manja litraža od ove je patnja i brzo razočarenje.Akvaristika je hobi u kojem treba strpljenje,i mjera,tu sve treba da se odvija polako,da bi na kraju dobio lijepu sliku u kojoj ćeš uživati ti i tvoji ukućani.Sretno :)

zdruzdjo

#1559 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo » 09/10/2013 23:34

stepway wrote:.........Pitaš za cijenu,ona je u akvaristici u početku najveća,a i presudna u nastavku bavljenja ovim lijepim hobijem.Po meni treba ti jedno min 500 KM ova.Ja bi uzeo Juwel Rio od 125 lit,ako si iz Sa ima ih po cijeni od 415 KM........
Bez ikakve uvrede, ali jarane nije tebi dobro. Kupovina juwel-a kod nas je fakat bacanje para u zrak.
Prva stvar je da ne vrijede toliko, drugo rasvjeta je skroz jadna u njima za bilo kakav biljni aquarium, filter koji dodje uz njih je smjesan,......
E da lijepo izgledaju to jeste. Ali treba znati da je to ipak samo ljuska koju treba ispuniti.
Znaci diy varijanta moze ispasti praaavo dobra.
Prelistajte malo ovdje pa ce te vidjeti.
U mom uspjesnom biljnom akvariumu od od nekih 105 litara sam imao 6 neonki po 18w. U juwelu ne mozes staviti ni 4. filtracija se moze izvesti na puuuuno nacina pa to treba biti individualno. Kanister ili stakleni preljevni pa biraj. Razlika je u cjeni.
Kvarc ni slucajno. To nije prirodni pjesak i previse je ostar. humus svakako.
Uglavnom akvarium pravo kvalitetan diy se moze uraditi do 100 km, filter kaniater je oko 180-200 KM a stakleni plus pumpa moze biti do 50 km, pijesak i humus su jeftini skroz. E najvece ulaganje (vremensko i materijalno) je u poklopcu plus rasvjeti. Poklopac je idejno rjesenje a rasvjeta je vezana za litrazu i vrstu biljaka. Sve sto treba je izbjegavati pet shop-ove jer su neonke kod njih uzasno skupe. Bukvalno se moze kupiti 3 po cjeni 1 u pet shop-ovima.
E pa sad racunaj.
Ova tema je puna slika diy varijante pa eto....

stepway

#1560 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by stepway » 10/10/2013 10:26

zdruzdjo wrote:
stepway wrote:.........Pitaš za cijenu,ona je u akvaristici u početku najveća,a i presudna u nastavku bavljenja ovim lijepim hobijem.Po meni treba ti jedno min 500 KM ova.Ja bi uzeo Juwel Rio od 125 lit,ako si iz Sa ima ih po cijeni od 415 KM........
Bez ikakve uvrede, ali jarane nije tebi dobro.

Moram da reagiram na ovakav način komunikacije,koji mnogo govori o tebi.Trebao si savjet dati čovjeku davno jer je pitanje postavio ima mjesec dana,a ne okomiti se na moj prijedlog.Ja sam iznio svoj lični stav,bez potrebe za polemikom.I dalje stojim da je kupovni akvarijum,za mene,bolje rješenje.Nemožeš za firmu Juwel,koja je svjetski brend u proizvodnji akvarijske tehnike,nazvati smećem.Slažem se da ima lijepih DIY uradaka,ali lično meni najveći problem je uvijek bio u izradi poklopaca,koji u takvoj varijanti nikad nemože biti kao kod kupovnog. Tvoja rasvjeta je takva,kao da ćeš da vezeš.U svemu treba imati mjeru. Za kvarc,tvoja izjava je čista glupost, i neznanje.Istina, da je setup,bitan,jako bitan,ali ovdje je bila riječ o početnoj kupovini,a to se gradi i dolazi kasnije.I da zaključim,vidio sam akvarijume koji ljudi drže u podrumima,garažama,na mansardama,onda u redu,ali ako će to biti ukras jednog dnevnog boravka,e onda se o svakom detalju treba povesti računa.A to naravno treba i platiti.

zdruzdjo

#1561 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo » 10/10/2013 12:49

stepway wrote: Moram da reagiram na ovakav način komunikacije,koji mnogo govori o tebi.Trebao si savjet dati čovjeku davno jer je pitanje postavio ima mjesec dana,a ne okomiti se na moj prijedlog.Ja sam iznio svoj lični stav,bez potrebe za polemikom.I dalje stojim da je kupovni akvarijum,za mene,bolje rješenje.Nemožeš za firmu Juwel,koja je svjetski brend u proizvodnji akvarijske tehnike,nazvati smećem.Slažem se da ima lijepih DIY uradaka,ali lično meni najveći problem je uvijek bio u izradi poklopaca,koji u takvoj varijanti nikad nemože biti kao kod kupovnog. Tvoja rasvjeta je takva,kao da ćeš da vezeš.U svemu treba imati mjeru. Za kvarc,tvoja izjava je čista glupost, i neznanje.Istina, da je setup,bitan,jako bitan,ali ovdje je bila riječ o početnoj kupovini,a to se gradi i dolazi kasnije.I da zaključim,vidio sam akvarijume koji ljudi drže u podrumima,garažama,na mansardama,onda u redu,ali ako će to biti ukras jednog dnevnog boravka,e onda se o svakom detalju treba povesti računa.A to naravno treba i platiti.
joooj nisam mislio uopste svadjalacki. onako kazem "nije tebi dobro" a razlog nedavanja savjeta je sto mi nije tapatalk refresh odavno ove grupe.
da rezimiramo. za juwel nisam rekao da su smece ali priznaj da su malo precjenjeni (akvariumi). filtracija koja dolazi uz kupovne akvariume ona unutrasnja JE SMECE (pravi porez za budale). nikako nisam poklonik "porez za budale" stila kad nesto covjek kupuje. kanister filtere ne znam da li oni uopste prave ali ako da, onda sigurno nisu losi.
kvarc... ok stvar izbora ali "akvarium je dio prirode u vasem domu". kvarcni pijesak nije stvar koja se nalazi u tom obliku u prirodi, nego se "melje". samim tim ostavlja ostre ivice (ne vidis golim okom ali kad se poveca vidio bi ostre kristale) i nije pogodan za ribice. pogotovo ako imas ribice koje malo rove po dnu tipa ciklida ili coridoras-a. dunavac/savac i slicni su pogodniji. cak i onaj koji se koristi prilikom izrade "estriha" je dobar. tako da o izjavi o mom neznanju necu suditi.
rasvjeta je jaaaako bitna u biljnom akvariumu. ja nisam redao lampe eto tek tako, nego sam imao biljke koje su trazile dosta svjetla i bio sam postigao savrsen balans. i sa vrstom i sa jacinom i kolicinom svjetla. a algi nigdje.
poklopac je dio koji prilikom diy izrade treba puno rada i prakticnosti. naravno da moze ispasti kao najbezveznija kutijurina ali uz malo rada i vremena se moze dobiti super produkt.
i jos jednom "bez uvrede" i nisam svadjalacki raspolozen. hocu da pomognem kao i ti ali mislim da je bolje novac koji je ukalkulisan za akvarium potrositi na biljke i ribe i malkice se potruditi oko izrade. zadovoljstvo onim sto si sam uradio sigurno nece izostati.
e sad sve u zivotu kosta. nesto placas vremenom a nesto parama. zavisi cega covjek ima vise toga ce i potrositi.
peace bro

zdruzdjo

#1562 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo » 10/10/2013 12:51

evo ti moje stare postavke
DIY od-do
prosudi sam
usput pogledaj izradu akvariuma koju je radio korisnik Bekir_SA
zdruzdjo wrote:evo da i ja malo predstavim svoj
120 litara
podloga tetra substrat plus sljunak
biljaka.... kila
co 2 tetra
filter tetra ex700
rasvjeta 6 neonki po 18 w (raznih vrsta namjenjenih maxuz za aq)
ribice: skalari, nenonke, kribenzis, "pleco", ancitrus, koridoras......
hranim ih sa nekih cca 9 vrsta hrane (tetra, vitacraft, nuron)
Image
Image
Image

stepway

#1563 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by stepway » 10/10/2013 15:53

Ma naravno ,sve je u redu i oprošteno. :kiss: Akvaristi nisu svadljivi ljudi.osim ako im procuri akvarijum.
Slobodno daj svoje mišljenje neka je kontra moga,nemam ništa protiv,niti bi ga komentirao,zato i jesmo tu.Ali kad me neko ujede ,šta ću moram se braniti :-) .

Vidim,tvoj uradak,i "prosudio" sam,kako ti kažeš.Imam svoje mišljenje,ali već smo duboko u off u :thumbup: sretno i uživaj.

zdruzdjo

#1564 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo » 18/10/2013 19:25

Nakon dugo vremena narucih i pravo brzo mi dodje besplatni katalog od firme iz njemacke zajac.
Sve sto mogu reci woooow. Akvariumska tehnika je otisla sky high. Takvih stvari da je to nevjerovatno.

Sent from my GT-S7500 using Tapatalk 2

WALTERX

#1565 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by WALTERX » 21/10/2013 12:18

zocurious wrote:Ono što ljudi ne shvataju jeste da se veći akvarijumi lakše održavaju od manjih. Što je veći akvarij, to se on više "sam" održava. Najprostije rečeno, ekosistem je stabilniji. Al' haj' ti nekom objasni da je lakše početi s akvarijem od 100+ l nego s akvarijem od 30 l. Takvu grešku sam i ja napravio, pa onda trošio silan novac na preparate za održavanje pravog hemizma i temperature vode. U većim akvarijima se sve to posloži mal' te ne samo od sebe. Štaviše, održavati zdrav akvarijum zapremine manje od 20-30 l (da ne govorim manje) je poduhvat koji uspjeva samo izuzetno iskusnim (Ili sretnim) osobama.
Potpuno se slažem sa tvojim tekstom.Ja imam 2 akvarijuma ito jedan od cc 130 l a drugi od 25 l, puno manje imam posla po pitanju održavanja oko ovog od 130 l nego oko manjeg.Veliki akvarijum ima vanjski trokomorni filter, 13 ribica, a manji unutrašnji filter i 2 ribice.

anjaistkrank

#1566 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by anjaistkrank » 21/11/2013 10:51

Eh imam jedno pitanje za iskusne akvariste (iako sam i ja pomalo iskusan).. Planiram prebacivanje velikog akvarija od 300 litara sa lokacije A na lokaciju B, tj iz jednog stana u drugi. Akvarij je Ferplast-ov sa originalnim postoljem. Sad me interesuju vasi savjeti i iskustva oko toga. Jos i da napomenem da je akvarij u potpunosti aktivan sto se tice biljki i ribica. U cemu transportovati ribice, i da li vaditi biljke i pijesak radi eventualnog pucanja donjeg stakla pri transportu od tezine. Eto toliko. svaki savjet bi mi dobro dosao, da ne bi doslo do kakvog belaja :D

zdruzdjo

#1567 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo » 22/11/2013 10:40

anjaistkrank wrote:Eh imam jedno pitanje za iskusne akvariste (iako sam i ja pomalo iskusan).. Planiram prebacivanje velikog akvarija od 300 litara sa lokacije A na lokaciju B, tj iz jednog stana u drugi. Akvarij je Ferplast-ov sa originalnim postoljem. Sad me interesuju vasi savjeti i iskustva oko toga. Jos i da napomenem da je akvarij u potpunosti aktivan sto se tice biljki i ribica. U cemu transportovati ribice, i da li vaditi biljke i pijesak radi eventualnog pucanja donjeg stakla pri transportu od tezine. Eto toliko. svaki savjet bi mi dobro dosao, da ne bi doslo do kakvog belaja :D
Najpametnija varijanta ti je ostaviti pri dnu malo vode i ne dirati pjesak, podlogu i biljke. Napraviti nosila na kojima ce donje staklo biti na ravnoj podlogi. Ispod akvariuma staviti neku deblju tkakninu ili stiropor. Kriticni momenat je smjestanje akvariuma na ta nosila i skidanje istog na destinaciji. Pazljivo polako bez puno cimanja i sa sto kracim intervalima bez oslonca. Jabolje bi bilo nekako ga "navuci" na nosila. U toku transporta ne skidas ga sa nosila. Naravno minimalno dvije osobe. Svu vodu sacuvas. Ribice vracas zadnje. Najbolje je da na kanisteru od 10ak litara odsjeces gornji dio i u njega stavis grijac dok to sve traje.

anjaistkrank

#1568 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by anjaistkrank » 22/11/2013 12:48

zdruzdjo wrote:Najpametnija varijanta ti je ostaviti pri dnu malo vode i ne dirati pjesak, podlogu i biljke. Napraviti nosila na kojima ce donje staklo biti na ravnoj podlogi. Ispod akvariuma staviti neku deblju tkakninu ili stiropor. Kriticni momenat je smjestanje akvariuma na ta nosila i skidanje istog na destinaciji. Pazljivo polako bez puno cimanja i sa sto kracim intervalima bez oslonca. Jabolje bi bilo nekako ga "navuci" na nosila. U toku transporta ne skidas ga sa nosila. Naravno minimalno dvije osobe. Svu vodu sacuvas. Ribice vracas zadnje. Najbolje je da na kanisteru od 10ak litara odsjeces gornji dio i u njega stavis grijac dok to sve traje.

Hvala puno na savjetu. Iskreno, mislio sam da vadim kompletnu podlogu i biljke jer me jako strah pucanja donjeg stakla, jer je akvarij ogroman i podloga je stvarno teska. Mislio sam cak i da iskoristim ovaj transport da promjenim kompletnu podlogu, da ubacim recimo kvarcni pijesak umjesto kamencica, neke nove biljke, samo sto je kvarcni pijesak zeznut za odrzavanje.

aux

#1569 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by aux » 23/11/2013 21:31

Eto i mene u ove vode :-D Planiram uzeti sebi neki akvarij logicno preko 100 litara jer su mali komplikovani...Mislio sam uzeti neki dimenzija 100 ili 120 sa 30x30 i drzati ciklide pa ne znam da li su to uslovi za njih ne bih puno mozda najvise desetak komada

danny_boy

#1570 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by danny_boy » 06/12/2013 20:47

Znam da nije u skladu sa temom, ali ako neko ima bocu sa co2 od max 3kg i
na prodaju je ja sam mušterija da kupim...

holowey

#1571 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by holowey » 08/12/2013 10:08

Ima li neko zainteresovan za par pelcera kriptokorine (Cryptocoryne aponogetifolia)?
To je biljka zadnjeg plana a kod mene je "podivljala" pa se prosirila do prednjeg stakla (da je dublji akvarij isla bi i dalje :-) )
Image
nije slika mog akvarija nego kao ilustracija koja je biljka u pitanju

Pelceri su 20-30cm duzine s tim sto je otprilike 50:50 podjela na stabljiku i list, a moze narasti i preko metar duzine. Jako se lako razmnozava, nije zahtjevna za odrzavanje niti po pitanju svjetla i ishrane.

Ramzess Veliki

#1572 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Ramzess Veliki » 25/12/2013 11:51

Zatamnjena stakla wrote:E ovako.
Htio bi da kupim si 1 ili 2 ribice i akvarijum. Ne bi nešto posebno sada da uzimam nego najjednostavnije ribice koje bi mogle zivjeti da se jednom u sedmici mijenja voda.
Šta mi preporučujete?
Karaš, somić, babuška, šaran, deverika, bodorika ... a kad narastu ... :thumbup:

punta

#1573 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by punta » 07/01/2014 01:40

Pitarrr82 wrote:Koliko kosta uopce recimo akvarijum od cca 50l, oprema itd.?
imam ih vec sedmi mjesec

ja sam uzeo orginalni od 70L polovan cijena je bila 90km uz akvarijum sam dobio i orginalni preklopni poklopac sa rasvjetom dvije neonke sijalice i 3D pozadinom + unutrasnjim filterom koji je prijasnji vlasnik zaljepio kao i 3D pozadinu
sve 90km

grijac 100W 15km

zracna pumpa komac crijeva i rasprsivac zraka 10km

termometar 2km

mangrov panj 10km

neki ukrasi i umjetne travke 15km

pjesak sam dobio gratis

ukupno 20 ribica je bilo cijena 52km
ovako je to izgledalo
[youtube]http://www.youtube.com/watchEE[/youtube]

najbolje da sto vise procitas na internetu meni je pomoglo
sve sam bio zakupio ali sam kuci prvo donjio akvarijum
odredio mjesto gdje ce mu bit mjesto i sigurna podloga koja moze izdrzat 70L vode + tezinu stakla akvarijuma
to je prvo sto treba uradit jer kad se akvarijum napuni vodom pomjeranja nema

poslije toga sam ostavio akvarijum da se ciklira da radi 14dana da postigne temparaturu i da se stvore stetne korisne tvari
na internetu vidio taj savjet
14ti dan sam preuzeo i ribice
vide se gore na video klipu
2mjeseca poslije rijesio sam se zlatni ribica jer su postale velike
a bile su pitome hranu između dva prsta ako stavim na povrsinu vode uzimale su mi iz ruke

i ostalo mi je 13 ribica 2 su cistaca

hranu uzimam raznu 5-6vrsta + posebnu za cistace

sest mjeseci otkako sam kupio akvarijum mislio sam da mi treba generalno ciscenje
pa sam kupio jos jedan manji od 35L i grijac od 70W a ostatak opreme sam iskoristio od ovog glavnog akvarijuma

za taj od 35L sam ponovio postupak cikliranja i temparature kad je sve bilo spremno ribice sam prebacio u mali

i onda zapoceo ciscenje velikog
to se ne vidi ali smeca i prljavstine je previse bilo u akvarijumu
samo pjesak je ispiran vise od 15 puta dok nije voda postala bistra

na stalnu se stvori kamenac koji je svukud izjednacen pa izgleda ko da ga nema krpom ga nisam uspio skinut
ali jedan cetkom koja je slicna cetki za ciscenje cipela mekanje cekinje koje ne grebu staklo
sve komplet sam ocistio i onda ponovo sve ispocetka kao kad sam kupio ribice

na kraju sam ih vratio i sve je u redu nikad ni prije ni poslije generalke nijdna mi nije uginula niti mi se pojavila neka bolest ribica

magneti za ciscenje stalka ne mogu uradit poso kao generalno ciscenje akvarijuma

i tako svaki 6 mjeseci cu da radim generalku akvarijuma

za pocetnike najbolje zlatne najizdrzljivije su
svake godine na autopijaci i zimi se mogu kupit ribice ali onaj ciko u akvarijumu donosi samo zlatne na minusu ih prodaje a njima nista
Last edited by punta on 06/03/2014 13:45, edited 1 time in total.

Qler

#1574 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler » 07/01/2014 08:45

Prvo, te zlatne ribice su hladnovodne ribe, njima ne treba ni grijac niti neka regulacija temperature. Dovoljno je da je u sobnoj temperaturi. Zato ih zimi i mogu prodavati jer su to somovi... zive po jezerima zato i podnose niske temperature i narastu ko' somovi :)

Ja sam neki dan sebi uzeo akvairj, 75l, kupio 12kg pijeska (1KM 1kg), pumpu kupio cca 40KM sa dva izlaza jedan za prelivni filter, jedan za zrak... Neonka 13KM, nosac za neonku dobio, Ribice trenutno 4 trihogastera, dva skalara, 6 koridorasa, 2 botie, 6 ancitrusa, 6 neonki i jedan frenatus.

Plan je bio pored cistaca samo trihogastere i neonke, ali mi se svidjeli ovi skalari pa sam ih u trenutku slabosti uzeo :)

A dalji plan je, posto cu ako Bog da dobiti na poklon Juwel Rio 125 da ovo prebacim u njega, sredim a ovaj od 70l da sredim za ciklide, i da imam tako da akvarija.

Ovo generalno ciscenje ne treba raditi tako cesto, pogotovo 6 mjeseci je malo vremena. Na akvarij od 70l mozda 1 mjesecno promijeniti vodu u filteru, ocistiti filter, i to je to. Nema potrebe za nekim vecim zahvatima.

punta

#1575 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by punta » 07/01/2014 12:00

grijac je kod mene bio zbog ostali toplovodni ribica

a da dopisem moj unutrasjnji filter super radi poso pumpa je 600L na sat
jedino sto spuzve u filteru trebam cistit svaka 2-3 dana izaperem ih stajacom vodom

a vodu u akvarijumu mjenjam otprilike na 15ak dana zavisi od potrebe promjenim trecinu vode oko 20ak L
imam spremljenu stajacu vodu u kanisterima

generalku ja ipak mislim da treba jer nam je voda smece kamenca se nakupi na staklu jednolicno je raspoređen pa se slabije primjeti i vremenom svi nqaviknemo na boju stakla svog akavarija ali kad neko sa strane dođe i pogleda sigurno ce primjetit voda nije potpuno bistra

nedavno u jednoj od radnji gdje kupujem hranu za ribice vidim i kod njih staklo puno kamenca
pokusavo sam pravit kao mali brisac pa da cistim staklo ali ne pomaze

ono smeca sto pada između pjeska ne moze nijdan filter precistit dok se to rcno ne uradi

mozda ne treba bas na pola godine radit generalku moze i na godinu ali nije stetnu ni na pola godine + ako se ima vremena i volje i ako se sve fino pripremi da ribice ne pate

Post Reply