Kakvi smo sa Akvaristikom

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
strafna
Posts: 113
Joined: 13/07/2009 23:18

#1501 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by strafna »

Ko te je posavjetovao da su hladnovodne, ovo su ribe rupe i toplovodne su ribice. Moguce odbijanje hrane su bas ti nepovoljni uslovi u kojima se nalaze u ovom slucaju hladna voda. U cemu drzis ove ribe i cime ih hranis.

I svakako posjeti akvaristi.org Prvi bh portal o akvaristici 8)
User avatar
Rosebud_
Posts: 345
Joined: 18/04/2011 21:10
Location: We're gonna need a bigger boat.

#1502 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Rosebud_ »

strafna wrote:Ko te je posavjetovao da su hladnovodne, ovo su ribe rupe i toplovodne su ribice. Moguce odbijanje hrane su bas ti nepovoljni uslovi u kojima se nalaze u ovom slucaju hladna voda. U cemu drzis ove ribe i cime ih hranis.

I svakako posjeti akvaristi.org Prvi bh portal o akvaristici 8)
Ne skontah te ja za vrstu ribe? Gugl mi nista nije izbacio.
Jutros sam vidjela da ipak ne rucaju, a ako je tacno to sto kazes onda poklanjam obje, zao mi da se pate.
Ako je neko zainteresovan nek se javi :)
strafna
Posts: 113
Joined: 13/07/2009 23:18

#1503 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by strafna »

Rosebud_ wrote:
strafna wrote:Ko te je posavjetovao da su hladnovodne, ovo su ribe rupe i toplovodne su ribice. Moguce odbijanje hrane su bas ti nepovoljni uslovi u kojima se nalaze u ovom slucaju hladna voda. U cemu drzis ove ribe i cime ih hranis.

I svakako posjeti akvaristi.org Prvi bh portal o akvaristici 8)
Ne skontah te ja za vrstu ribe? Gugl mi nista nije izbacio.
Jutros sam vidjela da ipak ne rucaju, a ako je tacno to sto kazes onda poklanjam obje, zao mi da se pate.
Ako je neko zainteresovan nek se javi :)
Gupi, oprosti nisam vidio da je greska...
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#1504 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by chuchumbamayumbe »

Rosebud_ wrote:Slikala sam, mobitelom, ali malo trapavo, morala postavit papir iza da se fino vidi, skoro su pa providne.

Ovo je veca, druga je ista, samo manja.
Image

Sestra dobila od prijateljice, kaze da su stare nesto ispod godine dana. A uz njih je poslala hranu koju sam im nastavila davati, KAramin, za akvarijumske ribice. Od jucer je bolje, stavljam im manje kolicine, i fino su jele. Ovo mi se prvi put desilo ovako, imam ribca zlatnog, skoro mu je 5 godina, nekih 12-13 cm dugacak, i vise je nego prozdrljiv :)

Sta mislis jel sigurno za njih da ih prebacim u njegov akvarij, posto je i on sam (dupli je udovac za ovih 5 godina), pa da mu ne bude dosadno? :)
Gupa, oko 24-25c je optimalna temperatura, a može podnijeti i do 15 bez da ugine, ali je to patnja, kao što vidiš.
User avatar
lajkam.com
Posts: 5
Joined: 14/05/2011 20:32

#1505 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by lajkam.com »

Imam vodenu kornjaču.
Akvarij je onako, osrednji, ima sve osnovno, pumpa, svjetlo i tako dalje, ali da su nešto kvalitetni nisu.

A kornjača raste, još malo pa će me počet gledat kao obrok! :D
WOLF SA
Posts: 4
Joined: 07/12/2011 09:09

#1506 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by WOLF SA »

Vozdra raja!!!!

Da se pohvalim danas sam "uhvatio" moje skalare kako se mrijeste.Ništa čudno za nekoga ali za mene jeste čudno pogotovo ako se sjetim da sam ih nabavio prije neka 2 mjeseca i tek ućim o akvaristici i doživim ovakav trenutak.Maštao sam o ovome ali sam mislio da neču do nikad uspjeti postići,ali eto posrečilo mi se šta če biti dalje vidjet čemo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-) :-D :sax:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#1507 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by chuchumbamayumbe »

WOLF SA wrote:Vozdra raja!!!!

Da se pohvalim danas sam "uhvatio" moje skalare kako se mrijeste.Ništa čudno za nekoga ali za mene jeste čudno pogotovo ako se sjetim da sam ih nabavio prije neka 2 mjeseca i tek ućim o akvaristici i doživim ovakav trenutak.Maštao sam o ovome ali sam mislio da neču do nikad uspjeti postići,ali eto posrečilo mi se šta če biti dalje vidjet čemo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-) :-D :sax:
Koliko imaš skalara u akvarijumu?!
WOLF SA
Posts: 4
Joined: 07/12/2011 09:09

#1508 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by WOLF SA »

chuchumbamayumbe wrote:
WOLF SA wrote:Vozdra raja!!!!

Da se pohvalim danas sam "uhvatio" moje skalare kako se mrijeste.Ništa čudno za nekoga ali za mene jeste čudno pogotovo ako se sjetim da sam ih nabavio prije neka 2 mjeseca i tek ućim o akvaristici i doživim ovakav trenutak.Maštao sam o ovome ali sam mislio da neču do nikad uspjeti postići,ali eto posrečilo mi se šta če biti dalje vidjet čemo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-) :-D :sax:
Koliko imaš skalara u akvarijumu?!
imam 7 skalara,ali na žalost ništa od mrijesta roditelji pojeli ikru
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1509 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by holowey »

gdje nabaviti t8 grow neonku od 45cm za akvarij?
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#1510 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by chuchumbamayumbe »

holowey wrote:gdje nabaviti t8 grow neonku od 45cm za akvarij?
Kod Armana imaš garant, a znaš da je ne(jeftin).
Čini mi se da je bilo Na Č.Vili, u Agricomu, JBL.
Ja sam nabavljao iz Srbije, one od 18w (600mm), tebi trebaju od 15W (450mm). Jbga, tamo je akvaristika puno razvijenija, veći izbor, manje cijene.
smizla
Posts: 4
Joined: 22/04/2009 16:24
Location: Sarajevo

#1511 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by smizla »

Dobila sam akvarijum dimenzija 60š x 30v x 30d kupljen kod Armana u Zoo centru na Grbavici. Bio mi je premalen, jer želim ciklide, odem i zamjenim ga za eksterni filter JBL CristalProfi e900 za akvarijume do 300 L. To je bilo krajem novembra. Eh sad imam problem, jer sam dobila dugo željeni veliki akvarijum dimenzija 120š x 60v x 45d circa 330 L, pa mislim da mi ovaj filter nije dovoljan. Nisam sigurna da li bi ga uopšte mogla zamjeniti jer su prošla 2 mjeseca od kupovine. Filter je u kutiji nov i neotpakovan! Imate li neki prijedlog?
strafna
Posts: 113
Joined: 13/07/2009 23:18

#1512 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by strafna »

Odlican filter i nemas potrebe da se brines, jedino zbog ciklida mozes da ubacis neku pomocni ali u akvarijum kao potopna pumpa raid boljeg protoka vode...
smizla
Posts: 4
Joined: 22/04/2009 16:24
Location: Sarajevo

#1513 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by smizla »

strafna wrote:Odlican filter i nemas potrebe da se brines, jedino zbog ciklida mozes da ubacis neku pomocni ali u akvarijum kao potopna pumpa raid boljeg protoka vode...
Misliš?
Ne bih da ubacujem ništa u akvarijum, čak hoću da kupim i eksterni grijač. Još kad ubacim kamenje, 3D pozadinu i pjesak, možda još i da ga ne punim baš do samog vrha, pretpostavljam da će doći na 300L. Ali opet kontam da je jači filter bolji, recimo JBL CristalProfi e1500. :-?
User avatar
Bekir_SA
Posts: 220
Joined: 24/11/2009 01:05

#1514 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Bekir_SA »

smizlo otiđi dole i ispricaj o cemu se radi, siguran sam 99% da te nece odbiti, jednostavno doplatis za veci filter ako taj nije ni otpakovan... :thumbup:
User avatar
Qler
Posts: 23606
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1515 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

Gdje u Sa ima kupiti ovaj externi grijac, i kako se krecu cijene?
User avatar
patkica
Posts: 16
Joined: 08/09/2009 22:20
Location: SARAJEVO

#1516 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by patkica »

Pozdrav svim ljubiteljima ribica :) Naime imam dvije zlatne ribice vec godinu i po i bas sam ih zavoljela iako kad sam ih dobila nisam bas bila odusevljena, al sad su mi bas prirasle srcu i ne mogu zamisliti svoj sobicak bez njih... Ali sam se veceras pravo nasekirala kad sam vdijela da mi je jednoj otpao komad peraja..citala sam dosta po netu da je to cesta bolest kod (zlatnih) ribica i da ima neki lijek da se kupi i ako se ne vrijeme ne dadne lijek ribica moze uginuti.. eh sad takodjer pise u vezi s tim otpadanjem peraja da se na ribici pojave bijele pruge/tackice.. ali na mojoj ribici ih nema..takodjer bojim se da se dio peraja koji je otpao nije slucajno otkinuo jer kad mjenjam vodu ta ribica se bas snazno koprca dok je prebacim u privremenu posudu s vodom dok ne napunim akvarijum cistom.. voljela bih da me neko strucan posavjetuje sta da radim..da li da joj kupim taj lijek i dam joj..ali ako nije u pitanju ta bolest opet ne znam ako joj dam taj lijek hocu li goru situaciju napraviti.. bas sam se zabrinula i ne znam sta da radim, pa eto nadam se da me neko shvatio i da ce mi cim prije dati odgovor.. unaprijed se zahvaljujem
User avatar
Bekir_SA
Posts: 220
Joined: 24/11/2009 01:05

#1517 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Bekir_SA »

za početak bi ti preporučio da ne prebacuješ ribe nigdje dok mjenjaš vodu jer im samim tim previš veliki stres... i da ne mjenjaš komplet vodu već samo 30% od zapremine akvarijuma, jer ako operes sve i zamjenis komplet vodu u akvarijumu ubijas pozitivne bakterije...
daj nam malo informacija, koliki je akv, kakva je filtracija, neku sliku da znamo o cemu pricas...
i svakako za više informacija i savjeta posjeti nas na akvaristi.org prvi bh akvaristicki portal...
User avatar
malawi
Posts: 152
Joined: 18/06/2011 17:29

#1518 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by malawi »

danas mi krepao Gibbiceps...sranje...star 3 godine, cca 20-25cm :(
SARAJKA75
Posts: 104
Joined: 19/09/2008 10:34

#1519 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by SARAJKA75 »

HITNO mijenjam/poklanjam malawi ciklid METRIACLIMA ESTHERAE 10 cm 2 komada
User avatar
aux
Posts: 939
Joined: 25/04/2011 21:30

#1520 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by aux »

danas sam dobio ribu u kuglu tzv.zlatnu ribu,duga je 5 cm i zanima me da li bih mogao ubaciti sa njom onu ribu ne znam tacan naziv znam da ima velike oci,kao kugle na glavi ta mi je riba bas simpaticna pa me zanima da li im je dovoljno nekih 3-4 litra vode za njih dvije,evo ovako izgleda pise da se zove riba teleskop sad ne znam da li se tako i zove

Image
User avatar
sones
Posts: 39
Joined: 26/01/2012 09:41

#1521 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by sones »

Pozdrav. Ova riba na slici je ista vrsta ribe, zlatna riba, uzgojeni varijetet. Dakle, što se toga tiče, bit će jako sretne. JEdino, kugla nije baš najbolje mjesto za život bilo koje ribe, a pogotovo kugla tako malog kapaciteta. Mnogo bi bolje bilo smjestiti ribe u akvarij pravougaonog oblika u koji bi se mogle staviti i biljke. Biljke ne služe samo estetici nego i prečišćavanju vode i osiguranju kisika za ribe.
Mislim da bi minimum za te dvije ribice bio akvarij 15-20 litara ( ali stvarno minimum - što veći to bolje).
Inače ove ribe mogu dosta porasti. Moj carrasius auratus (zlatna ribica) je imao skoro kg. Što znači da mu treba veliki akvarij...
Sretno
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1522 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by holowey »

"nesretnim slucajem" sam skrsio poklopac akvarija... u njemu su bile 2x18w t8 sijalica sa 36w elektronskom prigusnicom... sada bih da radim novi poklopac sa t5 sijalicama... naletio sam na juwelove sijalice od 24w pa me interesuje da li bih mogao da ih upogonim sa 36w prigusnicom? nekako mi logika govori da cu sprziti lampe sa jacom prigusnicom ali kontam nije bas toliko velika razlika 24w vs 36w... vidio sam samo prigusnice od 18w i 36w...mogu li se prigusnice vezivati serijski? da stavim dvije prigusnice 36w+18w na dvije lampe od po 24w? to bi onda bila jos manja razlika 48w vs 54w

edit:

sad dobih savjet da rastavim stednu sijalicu od 23w i da iskoristim njenu prigusnicu...jeli neko cuo o ovoj varijanti? ima neko detaljnije uputstvo?
User avatar
erninho
Posts: 2
Joined: 06/05/2012 11:40

#1523 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by erninho »

eeh ovako hocu sebi da pravim akvarium samo neznam jesu li mi dobre ove dimenzije ako moze ko da pomogne oko ovoga

Duzina 70 Visina 40 Sirina 40
a debljina stakla 6mm :-? :-? :-?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1524 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by holowey »

erninho wrote:eeh ovako hocu sebi da pravim akvarium samo neznam jesu li mi dobre ove dimenzije ako moze ko da pomogne oko ovoga

Duzina 70 Visina 40 Sirina 40
a debljina stakla 6mm :-? :-? :-?
6mm bi trebalo biti dovoljno

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
User avatar
erninho
Posts: 2
Joined: 06/05/2012 11:40

#1525 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by erninho »

molio bih vase misljenje jer hocu malo da dekoraciju izvedem u akvarijumu sa biljkama hoce li mi ovo valjati ista :-?
i da li je moguce ovo naci u sarajevu ako ko moze da pomogne.......hvala unaprijed

http://www.akvaristi.org/site/textovi.php?a=165
http://www.akvaristi.org/site/textovi.php?a=65
http://www.akvaristi.org/site/textovi.php?a=191
http://www.akvaristi.org/site/textovi.php?a=119
http://www.akvaristi.org/site/textovi.php?a=105
http://www.akvaristi.org/site/textovi.php?a=69
Post Reply