Odrzavanje motocikla-troskovi

Podforum za motocikliste...
Post Reply
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#1 Odrzavanje motocikla-troskovi

Post by Tercius »

Tema je kao i sto sam naslov govori, pa me interesuju vasa iskustva,misljenja,prijedlozi,sugestije..Koliko ustvari kosta to zadovoljstvo izrazeno na godisnjoj razini izrazeno u km-ovima ili eurima :-D
User avatar
igorailwayman
Posts: 90
Joined: 27/02/2010 19:56

#2 Re: Odrzavanje motocikla-troskovi

Post by igorailwayman »

Zavisi koliko puta padne s motora godišnje :D :D :D

Ako uzmeš neki kvalitetan motor onda su ti ti troškovi minimalni s obzirom na ljubav prema motorima. ako uzmeš ove nove kineske igračke onda te izađe skuplja pita neg tepsija..
User avatar
muz66
Posts: 17981
Joined: 24/03/2009 00:33
Location: Tamo gdje se dimi šiša i sluša Crvena jabuka

#3 Re: Odrzavanje motocikla-troskovi

Post by muz66 »

Koji tip motora je u pitanju?
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#4 Re: Odrzavanje motocikla-troskovi

Post by Tercius »

Nenamjeravam padat :) Suzuki Dl 650 A V Strom iz salona cu kupiti aBd nadam se do kraja godine, pa me sad interesuju ti neki troskovi odrzavanja za tu klasu motora, ako ima neko predstave kolko ode na jedan takav motor godisnje.
User avatar
CartmanSA
Posts: 1713
Joined: 29/07/2008 14:39

#5 Re: Odrzavanje motocikla-troskovi

Post by CartmanSA »

posto je nov motor imas one redovne servise a nisam bas siguran koliko oni kostaju...

ja za svoj motor potrosim ovako:

ulje i filteri oko 50 - 70 km
svjecice svake 2 godine zavisno od kvalitete oko 50 km
gume zavisno od voznje i kilometraze svake 2 godine oko 500 km
registracija oko nesto manje od 400 km
+ gorivo

to u slucaju da ti prodje sezona bez padova...
zna se desiti da ti se samo prevali motor pa ti pukne zmigavac, rucka od kocnice ili kvacila, retrovizor ili da ti pukne sajla od gasa ili kvacila ali to su neplanirani troskovi i svi se mogu srediti za prilicno malu lovu...

sve zamjenske dijelove ja uglavnom narucujem iz engleske sa stranice http://www.wemoto.com/ kojoj platis karticom i dodje ti sve na kucnu adresu poprilicno brzo...(meni je sajla od kvacila dosla za 3 dana - narucio u petak oko podne a bila mi kuci u ponedeljak ujutro)

eto nadam se da sam pomogao...ako te sta jos interesuje pitaj.. :)
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#6 Re: Odrzavanje motocikla-troskovi

Post by Tercius »

Hvala ti stari za ovu stranicu puno, u principu sad i nemam nekih extra pitanja dok nedodje motor, sto se tice periodicnih pregleda ja tu nebi pametovao i eksperimentiso nista pa bi to prepustio ovlastenim servisima, al eto najvise me brinula nabavka tih nekih djelova a da nemoram svaki put u servis trcati radi gluposti.
User avatar
hotazmaj
Posts: 308
Joined: 14/03/2004 00:00

#7 Re: Odrzavanje motocikla-troskovi

Post by hotazmaj »

VStrom 650 ili kako ga jos neki zovu mali strom je odlican motor i nemoj se puno zamarati troskovima. U biti u prve 2 godine jedini troskovi ce ti biti redovni servisi, registracija i gorivo sto zapravo nije nista za ono sto ovaj motor pruza. Ove masine su se odavno dokazale kao izdrzljive i uz redovno odrzavanje tesko da ces imati neki ozbiljniji kvar.
Sretno sa stromom i ne sumljam da ce tu biti puno kilometara :) :thumbup:
Nego jel uzimas ovaj novi 2011 mode ili onaj prvi?
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#8 Re: Odrzavanje motocikla-troskovi

Post by Tercius »

hotazmaj wrote:VStrom 650 ili kako ga jos neki zovu mali strom je odlican motor i nemoj se puno zamarati troskovima. U biti u prve 2 godine jedini troskovi ce ti biti redovni servisi, registracija i gorivo sto zapravo nije nista za ono sto ovaj motor pruza. Ove masine su se odavno dokazale kao izdrzljive i uz redovno odrzavanje tesko da ces imati neki ozbiljniji kvar.
Sretno sa stromom i ne sumljam da ce tu biti puno kilometara :) :thumbup:
Nego jel uzimas ovaj novi 2011 mode ili onaj prvi?
Salon u Sarajevu na stanju ima samo k9 model, zadnji put kada sam bio imali su jedan u bijeloj boji al mislim da je i taj prodat.Za novi model nisam pitao tako i da ne znam koja je cijena a vjerujem da je velika razlika, jer sto mi rece onaj lik u salonu imas k 9 i k10 model, razlika je samo u nekim vizuelnim finesama a razlika u parama je par hiljada.
Planirao sam polako kupovati dijelove opreme, i nasao sam neke salone u B.Luci i Tuzli, cijene su tu i tamo al cuo sam opet da u Kisljeaku ima sve od do sto se tice opreme za motocikliste, imali neko kakvih preporuka.
User avatar
hotazmaj
Posts: 308
Joined: 14/03/2004 00:00

#9 Re: Odrzavanje motocikla-troskovi

Post by hotazmaj »

Iskreno nisam ni znao da suzuki ima svoj salon u Sarajevu :roll: , za onaaj u Tuzli sam znao. K9 je model iz 2009 godine tj vec 3 god star i kao takvom bi cijena trebala biti u skladu sa tim (mozda ti se sad nece uciniti skup ali u slucaju eventualne prodaje za par godina ces biti u minusu).
Prije nego sto izletis lovu vidi kakvo je stanje sa cijenom i ima li uopste modela L1 ili eventualno L2.
Da ti bude malo jasnije K1= 2001 K5=2005 a L0 = 2010, L3=2013 itd
Od opreme ako mislis putovati obavezno kofere, ako ne sva tri onda definitivno top case od bar 50-tak litara i crash barove. Ostalo tipa grijaca rucki, tank torbi i ostalih stvarcica je manje vise univerzalno za vecinu motora i moze se naci u vecini moto shopova
Neko je tu vec pominjao Dinu i mogu ti reci da je korektan covjek i moze nabaviti uglavnom vecinu toga sto ti treba. Evo ti njegov broj 062 057 152
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#10 Re: Odrzavanje motocikla-troskovi

Post by Tercius »

Suzuki salon u Sarajevu je na A.Polju izmedju B i C faze u sklopu Opelovog salona, i slabi su sa izborom mada ja mislim da je to poslovnica Suzuki salona iz Visokog.CartmanSA mi je dao dobru stranicu za narucivnje djelova i opreme, a tebi hvala za preporuku i broj.
Vjerujem da stariji modeli cim izadju na cestu iz salona gube na vrijednosti dosta, al opet ne znam ovaj novi model i kad bi se mogao naruciti kod nas kako se pokazao, jer ne mora znaciti ako je noviji model da je i i bolji itd, jer kako sam upratio ima tu dosta inovacija a stari model se u biti nista nije promjenio vec od kad se proizvodi i ljudi ga bash hvale.
Crash barovi, tank torba, koferi to ide pod obavezno, za putnu namjenu ga i kupujem, iskoristit cu broj ovog Dine sto si mi dao za te finese, a vidjet cemo uostalom sta Suzuki nudi kad skupim tu neku svotu na kamaru, ima taj neki salon i u Tuzli takodje, jer stvarno ono nisam bio dosadan kad sam isao po ovim salonima sve je to bilo cisto informativno.
User avatar
hotazmaj
Posts: 308
Joined: 14/03/2004 00:00

#11 Re: Odrzavanje motocikla-troskovi

Post by hotazmaj »

:thumbup: Svakako se raspitaj i u za cijenu kod ovih u Tuzli i koliko se sjecam oni su i jedini ovlasteni zastupnik, distributer i serviser za suzuki

EDIT: evo nađoh i na njihovoj stranici neki cjenovnik do duse star dvije godine. Srom K9 14.800km. Znaci ako ga jos uvijek imaju na stanju, sto je malo vjerovatno onda je cijena sigurno osjetno manja od ove.
Sretno sa potragom i kupovinom :thumbup:
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#12 Re: Odrzavanje motocikla-troskovi

Post by Tercius »

hotazmaj wrote::thumbup: Svakako se raspitaj i u za cijenu kod ovih u Tuzli i koliko se sjecam oni su i jedini ovlasteni zastupnik, distributer i serviser za suzuki

EDIT: evo nađoh i na njihovoj stranici neki cjenovnik do duse star dvije godine. Srom K9 14.800km. Znaci ako ga jos uvijek imaju na stanju, sto je malo vjerovatno onda je cijena sigurno osjetno manja od ove.
Sretno sa potragom i kupovinom :thumbup:
Hvala ti stari , aBd pa cu i neke slike upload u ovu temu kad se sve privede kraju. :)
User avatar
hotazmaj
Posts: 308
Joined: 14/03/2004 00:00

#13 Re: Odrzavanje motocikla-troskovi

Post by hotazmaj »

:thumbup: Sretno jos jednom
User avatar
king31
Posts: 176
Joined: 27/03/2006 23:44
Location: Teotihuacán

#14 Re: Odrzavanje motocikla-troskovi

Post by king31 »

pozdrav

imam v-strom 650 iz 2004 -te. kupio ga polovnog ( nov 2010 ) covjek prije prodaje mu uradio generalnu reviziju na 50 000. Ja sam preso oko 7000 hiljada od tad i jos nikad nista nisam potrosio na njeg , osim jednog filtera i ulja.
veoma zadovoljan njime, a odrzavanja skoro i da nema pa malo dosadno :)
User avatar
Maestro_Splinter
Posts: 17
Joined: 30/03/2012 11:39

#15 Re: Odrzavanje motocikla-troskovi

Post by Maestro_Splinter »

Ja sam bio u Suzukijevom salonu prije nove godine, imali su na lageru SV650 sa poluoklopima, 2010 godiste, trazio je momak tad 8 ili 9 000 za njega. Sto reko tako jeftino, kaze nece raja da kupuje nema plastike oko sebe. Ja uzjaho, meni ne lezi, isto igrackica ispod mene. Motor nije upaljen, ko se moze vidjeti na njemu idealna kupovina.

Pored toga imali su B-kinga, 2011 godiste ja mislim 24 000 marki, i imali su jednog polovnog, nesto oko 20 000 trazio covjek za njega. Imali su i GSX-F, s kofercinom, nisam pitao, nisam bio zainteresovan. To je to sto oni imaju dole, e sad mozda su dopunili u medjuvremenu.
User avatar
RA1922
Posts: 32
Joined: 05/04/2012 23:09
Location: StarMo

#16 Re: Odrzavanje motocikla-troskovi

Post by RA1922 »

Ja imam Enduro Aprilia Pegaso 650ccm 35kw 2004 godina
Kupio sam ga prije tacno 2 godine i jedino ulaganje je promjena ulja i ciscenje metalnog filtera. Presao je 28400 a ja sam ga kupio sa 20000. Udobnost, motor, ekonomicnost
Godisnja registracija kosta 337KM

Trenutno ga prodajem i zao mi ga pravo. Za 2 godine nisam imao nikakvih problema s njim
Post Reply