naucimo vozit motor

Podforum za motocikliste...
Post Reply
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#151 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

scooterista wrote:
Ramzess Veliki wrote:Ne znam za te na Mejtašu. Rajvosa budu kod Neše u AG-u, ali to je Nešin kafić. Prije su bili u Undergrownd-u, ali više ih ne vidim tu. Često su u Pub-u na Malti. Nemaju zvanične prostorije.
To na Vratniku nije to. Dva motora.
Čudno, stanujem blizu, cesto prodjem kraj AGa, ali nikad nisam vidio nesto puno parkiranih motora. A Underground je u Titovoj, gdje su se mogli tamo parkirat? Zar im drotovi nisu pravili probleme :? Mene jednom kaznise sto sam sa skuterom stao pred pekarom Aspik da kupim perec :oops:
Radi pereca? :lol: Trebao si mu odlomiti komad, možda te ne bi kaznio. :lol:
Ma ne mogu ti ja govoriti ništa o drugim klubovima, da ne ispadne ogovaranje. Dobra su ekipa i to je to. :D
scooterista
Posts: 64
Joined: 05/04/2013 11:41

#152 Re: naucimo vozit motor

Post by scooterista »

Ramzess Veliki wrote:
scooterista wrote:
Ramzess Veliki wrote:Ne znam za te na Mejtašu. Rajvosa budu kod Neše u AG-u, ali to je Nešin kafić. Prije su bili u Undergrownd-u, ali više ih ne vidim tu. Često su u Pub-u na Malti. Nemaju zvanične prostorije.
To na Vratniku nije to. Dva motora.
Čudno, stanujem blizu, cesto prodjem kraj AGa, ali nikad nisam vidio nesto puno parkiranih motora. A Underground je u Titovoj, gdje su se mogli tamo parkirat? Zar im drotovi nisu pravili probleme :? Mene jednom kaznise sto sam sa skuterom stao pred pekarom Aspik da kupim perec :oops:
Radi pereca? :lol: Trebao si mu odlomiti komad, možda te ne bi kaznio. :lol:
Ma ne mogu ti ja govoriti ništa o drugim klubovima, da ne ispadne ogovaranje. Dobra su ekipa i to je to. :D
Pred drotom trbuh ko kamionska guma, valjda drzi dijetu :lol:
Ma nisam ja ni mislio na price o klubovima nego cisto gdje se ima naci raje s motorima i druziti s njima. Vidim bolje si upoznat. Kako bi u Makarskoj?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#153 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

scooterista wrote: Pred drotom trbuh ko kamionska guma, valjda drzi dijetu :lol:
Ma nisam ja ni mislio na price o klubovima nego cisto gdje se ima naci raje s motorima i druziti s njima. Vidim bolje si upoznat. Kako bi u Makarskoj?
Ja nisam išao ... još sastavljam motor. :twisted:
A i hasta sam pa mi vožnja ne bi legla. Bilo je dosta raje, i bilo je kupanja. Još nisam vidjeo ostatak ekipe da mi prepričaju, a biće slike na stranici.
Kad sklopim motor, za dan-dva odoh sa njim za Zagreb na nekoliko dana. :thumbup:
User avatar
Tequila
Posts: 87
Joined: 25/07/2012 18:23
Location: USA

#154 Re: naucimo vozit motor

Post by Tequila »

Pozz raja,

Evo da se javim, kako sam polozio imam jedno 350KM iza sebe na motoru, prosli vikend sam promjenio ulje i odma sam osjetio razliku kad mjenjam brzne. :)

Imao sam jedan incident al sam dobro proso hvala Bogu. Bio sam sa dva jarana i otisli smo na mjesto gdje ima dosta krivina cisto radi mene da dobije prakse,i moje neiskustvo uletim u jednu krvinu brzo i predjem na drugu stranu...a tamo u suprotnom ide SUV, doduse bilo je dovoljno distance izmedju nas da sam imao vremena da se vratim na moju stranu...al moram priznat da mi je srce stalo u tom momentu. :)

Jedna pauze odma poslje tog i nastavili smo dalje. Neku vece smo opet isli tom stazom i puno bolje sam se osjecao i drzo sam se svoje strane. :D

Evo jedan video sto mi je jaran preporucio da pogledam pa i jabi da ga podjelim sa vama, mozda ce nekom dobro doc. Meni je pomoglo.
https://www.youtube.com/watch?v=bVWNinsmkAw
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#155 Re: naucimo vozit motor

Post by kijamet insan »

Svaki pocetak je tezak samo sto se na motoru jedna greska moze platiti glavom i nema popravnog.
Lagano sada dok neovladas motorom i sto je najvaznije obrati paznju na target fixation. Taj fenomen fiksiranja pogleda na neku prepreku na putu ili kojom putanjom izaci iz krivine je nesto sto se dobije rutinom i nedolazi preko noci.
Nazalost malo je i starijih bajkera koji su uopste svjesni tog fenomena na koji nacin reaguje mozak kada mu se desi problem na cesti ispred njega. Neistreniran mozak dobija info od ociju i on jednostavno tilta dok ti vozis direktno u prepreku koju si fiksirao pogledom. Uvijek po krivinama fiksiraj pogled prema izlazu iz krivine. Na nailazak na neku prepreku svjesno trazi prostor kojim ces zaobici prepreku i fiksiraj pogled u tom pravcu..
Mozak treba malo trenirati tako sto ces svjesno izbjegavati sve nepravilnosti na cesti: rupe, sahtove i sl. Vremenom ti to "udje u krv" i tako kad se desi stvarni problem mozak je spreman da preuzme akciju u djelicu sekunde.
Pored iskustva stecenog vremenom u voznji dobro je procitati i neku dobru knjigu pogledati dobar fim o tehnici voznje.
User avatar
Tequila
Posts: 87
Joined: 25/07/2012 18:23
Location: USA

#156 Re: naucimo vozit motor

Post by Tequila »

kijamet insan wrote:Svaki pocetak je tezak samo sto se na motoru jedna greska moze platiti glavom i nema popravnog.
Lagano sada dok neovladas motorom i sto je najvaznije obrati paznju na target fixation. Taj fenomen fiksiranja pogleda na neku prepreku na putu ili kojom putanjom izaci iz krivine je nesto sto se dobije rutinom i nedolazi preko noci.
Nazalost malo je i starijih bajkera koji su uopste svjesni tog fenomena na koji nacin reaguje mozak kada mu se desi problem na cesti ispred njega. Neistreniran mozak dobija info od ociju i on jednostavno tilta dok ti vozis direktno u prepreku koju si fiksirao pogledom. Uvijek po krivinama fiksiraj pogled prema izlazu iz krivine. Na nailazak na neku prepreku svjesno trazi prostor kojim ces zaobici prepreku i fiksiraj pogled u tom pravcu..
Mozak treba malo trenirati tako sto ces svjesno izbjegavati sve nepravilnosti na cesti: rupe, sahtove i sl. Vremenom ti to "udje u krv" i tako kad se desi stvarni problem mozak je spreman da preuzme akciju u djelicu sekunde.
Pored iskustva stecenog vremenom u voznji dobro je procitati i neku dobru knjigu pogledati dobar fim o tehnici voznje.
Hvala ti na savjetu! Sad polako idem i necu da vozim preko svoje sposobnosit, ma da me povucu nekad da brzo vozim, al imam dovoljno discipline da polako vozim barem dok ne steknem vise iksustva. Imao sam taj incident i dobro sam se prosao kako se sve moglo zavrsiti, tako da nezelim pravit istu gresku dva pute, jer kao sto rece moze te kostat glavu.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#157 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

Tequila wrote: Hvala ti na savjetu! Sad polako idem i necu da vozim preko svoje sposobnosit, ma da me povucu nekad da brzo vozim, al imam dovoljno discipline da polako vozim barem dok ne steknem vise iksustva. Imao sam taj incident i dobro sam se prosao kako se sve moglo zavrsiti, tako da nezelim pravit istu gresku dva pute, jer kao sto rece moze te kostat glavu.
Koji motor voziš?
User avatar
Tequila
Posts: 87
Joined: 25/07/2012 18:23
Location: USA

#158 Re: naucimo vozit motor

Post by Tequila »

Ramzess Veliki wrote:
Tequila wrote: Hvala ti na savjetu! Sad polako idem i necu da vozim preko svoje sposobnosit, ma da me povucu nekad da brzo vozim, al imam dovoljno discipline da polako vozim barem dok ne steknem vise iksustva. Imao sam taj incident i dobro sam se prosao kako se sve moglo zavrsiti, tako da nezelim pravit istu gresku dva pute, jer kao sto rece moze te kostat glavu.
Koji motor voziš?
Kawasaki Ninja 250R god. 2008.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#159 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

Tequila wrote: Kawasaki Ninja 250R god. 2008.
Upravljiv motorić. :thumbup: Nisam se sretao sa njime, vidim iz specifikacija da je šestobrzinac, ali ne vidim snagu. koliko može imati - oko 50-tak HP?
User avatar
Tequila
Posts: 87
Joined: 25/07/2012 18:23
Location: USA

#160 Re: naucimo vozit motor

Post by Tequila »

Ramzess Veliki wrote:
Tequila wrote: Kawasaki Ninja 250R god. 2008.
Upravljiv motorić. :thumbup: Nisam se sretao sa njime, vidim iz specifikacija da je šestobrzinac, ali ne vidim snagu. koliko može imati - oko 50-tak HP?
Jest ima sest brzina, nisam nija bas siguran koliko ima HP, al mislim da je tu negdje oko 50. Nije sad da je nesto posebno brz, al ima dovoljno brzine za mene.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#161 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

Tequila wrote:
Ramzess Veliki wrote:
Tequila wrote: Kawasaki Ninja 250R god. 2008.
Upravljiv motorić. :thumbup: Nisam se sretao sa njime, vidim iz specifikacija da je šestobrzinac, ali ne vidim snagu. koliko može imati - oko 50-tak HP?
Jest ima sest brzina, nisam nija bas siguran koliko ima HP, al mislim da je tu negdje oko 50. Nije sad da je nesto posebno brz, al ima dovoljno brzine za mene.
Po mojoj procjeni oko 140 km/h sigurne vožnje. Ja sam počinjao na Hondi Nighthawk od 45 kubika, blentav motorić, gario je 90 km/h i izdizao se na zadnji. :lol:
Brzina nije vrlina. Ja vozim 1000 ccm pa ne vozim preko 80 u prosjeku. :thumbup:
User avatar
Tequila
Posts: 87
Joined: 25/07/2012 18:23
Location: USA

#162 Re: naucimo vozit motor

Post by Tequila »

Upravu si, moj je 250cc i naj brze sam ga vozio oko 140km/h ma da cini mi se moze i brze al tu mu je negdje granica...meni sto se svidja je sto nije puno tezak pa lahko mogu da zaobicem rupe itd.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#163 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

Tequila wrote:Upravu si, moj je 250cc i naj brze sam ga vozio oko 140km/h ma da cini mi se moze i brze al tu mu je negdje granica...meni sto se svidja je sto nije puno tezak pa lahko mogu da zaobicem rupe itd.
Naš drug je imao Keeway-a 150 ccm, za dvije godine oderao 36.000 kilometara! :thumbup: Nije vozio samo u decembru. :lol:
User avatar
Tequila
Posts: 87
Joined: 25/07/2012 18:23
Location: USA

#164 Re: naucimo vozit motor

Post by Tequila »

Ramzess Veliki wrote:
Tequila wrote:Upravu si, moj je 250cc i naj brze sam ga vozio oko 140km/h ma da cini mi se moze i brze al tu mu je negdje granica...meni sto se svidja je sto nije puno tezak pa lahko mogu da zaobicem rupe itd.
Naš drug je imao Keeway-a 150 ccm, za dvije godine oderao 36.000 kilometara! :thumbup: Nije vozio samo u decembru. :lol:
Hahah Svaka mu brate cast! :thumbup: Ja sam u toj fazi sad gdje mi je cilj da nabije sto vise km, al izbjegavam vozit ako je lose vrijem kisa itd.
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#165 Re: naucimo vozit motor

Post by braca »

Ja ne mogu da shvatim ovoga lika Tarik Dreca/FFBikerSa/TouringBiker....covjek kao da se RADUJE svakoj pogibiji nekog motocikliste u Sarajevu, i šire, naravno. Meni je jasno da je covjek bolestan, jer kada se zguglaju i pogledaju linkovi na Tarik Dreca ili FFBikerSa postaje jasno da covjek nije dobro, ali i dalje ne mogu da shvatim kako covjek koji VOZI motor (ako ne laze, ne znam puno o motorima, pa ga ni ne uocavam u gradu u odnosu na druge motore) toliko moze da laprda PROTIV svih drugih motorista/motociklista, mrzi brzanere, mrzi choperase, mrzi cak i one koji voze nove BMW-ee, nasladjuje se nastradalim i poginulim, katastrofa....katastrofa......totalna katastrofa, jad i bijeda. :twisted:
User avatar
super_hik
Posts: 53
Joined: 10/05/2012 07:55

#166 Re: naucimo vozit motor

Post by super_hik »

to je bolestan um, zatrovan egoizmom nastalim kao posljedica socijalne izolacije. treba ga samo ignorisati.

A kad si već spomenuo nesreće motorista, mislim da nebi bilo loše organizovati revijalni krug svih motorista, bez obzira na tip, vrstu i jačinu motora kako bi odali počast svim izgubljenim životima na motoru i skrenuli pažnju nesvjesnim vozačima utomobila a i samim nama da nekad sekunde odlučuju o našim živitoma.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#167 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

super_hik wrote:to je bolestan um, zatrovan egoizmom nastalim kao posljedica socijalne izolacije. treba ga samo ignorisati.

A kad si već spomenuo nesreće motorista, mislim da nebi bilo loše organizovati revijalni krug svih motorista, bez obzira na tip, vrstu i jačinu motora kako bi odali počast svim izgubljenim životima na motoru i skrenuli pažnju nesvjesnim vozačima utomobila a i samim nama da nekad sekunde odlučuju o našim živitoma.
Može! :thumbup:
Počećemo sa organizacijom toga. I tražiću od Saobraćajne policije da obezbjeđuje kolonu. Javim ovdje o detaljima. :thumbup:
User avatar
phil manzanera
Posts: 720
Joined: 14/07/2005 12:26
Location: Sarajevo

#168 Re: naucimo vozit motor

Post by phil manzanera »

Ideja kao takva je odlicna, a akcija bi se mogla zvati "NEKA NAS VIDE!" sa ciljem da vozaci automobila shvate da je motocikl vozilica velike pokretljivosti, a slabe uocljivosti i kao takva mora biti ozbiljno shvacena, mada kada bi se pojavilo i 2000 motociklista, sunjam da bi vozaci automobila shvatili sta hocemo od njih. U svakom slucaju, imate moju podrsku i rijecima i prisustvom.
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#169 Re: naucimo vozit motor

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 18:40, edited 1 time in total.
User avatar
super_hik
Posts: 53
Joined: 10/05/2012 07:55

#170 Re: naucimo vozit motor

Post by super_hik »

treba odrediti datum što prije i onda putem moto klubova, udruženja, društvenih mreža, foruma i preko ličnih poznanstava pozvati sve motoriste.

mislim da bi simbolično bilo da svako od nas koji bude prisutan ponese kacigu viška kao spomen na prijatelja kojeg više nema, možda čak šta više po uzoru na srebrenički stub srama ( un popunjen cipelama ) vidjeti s kantonalnim vlastima da nam se da prostor za spomen obilježje koji će dopunjavati kacigama, a ujedno i biti nešto što će i nama samima ojačavati savjest.
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#171 Re: naucimo vozit motor

Post by kijamet insan »

Svaka cast za incijativu. :thumbup:
Sto se tice provokatora stavite ga na ignore pa nek cita sam sebe. :wink:
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#172 Re: naucimo vozit motor

Post by eluna »

kijamet insan wrote:Svaka cast za incijativu. :thumbup:
Sto se tice provokatora stavite ga na ignore pa nek cita sam sebe. :wink:
+1 ZA OBOJE
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#173 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

Mi smo sinoć razgovarali o ovoj inicijativi i naše mišljenje je da na leđima svi imamo natpis "UBIJATE NAS !!!".
Za pripremu će nam trebati dvije sedmice, ako hoćemo da ovo ima jak odjek. Sa svoje strane dićemo sve naše klubove, neka akcija počne u svakom gradu u isto vrijeme. Facebook je čudo za to. :thumbup:
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#174 Re: naucimo vozit motor

Post by eluna »

Ramzess Veliki wrote:Mi smo sinoć razgovarali o ovoj inicijativi i naše mišljenje je da na leđima svi imamo natpis "UBIJATE NAS !!!".
Za pripremu će nam trebati dvije sedmice, ako hoćemo da ovo ima jak odjek. Sa svoje strane dićemo sve naše klubove, neka akcija počne u svakom gradu u isto vrijeme. Facebook je čudo za to. :thumbup:
ne misliš li da je malo pretenciozno nositi takav natpis ipak, daleko je manje vozača automobila koji se provlače između motociklista, nego što je to obratno

bez sumnje sam da ima vozača koji uopšte ne razmišljaju o motociklistima na cesti, ali ipak su najveća opasnost za svakog motociklistu prekšaji koji sami prave - vožnja po liniji između kolovoznih traka, tj. između automobila, ili vožnja neprilagođena ograničenju i uslovima na cesti

mišljenja sam da ste ipak malo pretjerali sa takvim odabirom slogana
scooterista
Posts: 64
Joined: 05/04/2013 11:41

#175 Re: naucimo vozit motor

Post by scooterista »

Ramzess Veliki wrote:Mi smo sinoć razgovarali o ovoj inicijativi i naše mišljenje je da na leđima svi imamo natpis "UBIJATE NAS !!!".
Za pripremu će nam trebati dvije sedmice, ako hoćemo da ovo ima jak odjek. Sa svoje strane dićemo sve naše klubove, neka akcija počne u svakom gradu u isto vrijeme. Facebook je čudo za to. :thumbup:
Po svijetu, a i u susjednoj Hrvatskoj, uobičajena su bogosluženja i mise za motoriste, često i multikonfesionalna pa se tu nađe i katolički i protestantski sveštenik i rabin, najčešće i sami bajkeri. Ja znam da se pisalo da i kod nas u Bosni ima neki imam koji vozi motor, čini mi se Bihać ili tamo negdje drugo po Bosanskoj krajini, a i da u Hercegovini ima isto neki franjevac.

Eh sad, ako će se već vako nešto organizovati, ako su vam poznati ovi "božiji ljudi" na motorima (i pravoslavni pop i rabin ako ima), a i neki drugi, da se i njih pozove, pa prouči Fatiha, učini dova za nas ŽIVE da nas manje nesreća strefi, izgovore molitve. Bogme, sa ovakim vozačima auta, Božija nam je pomoć dobro potrebna, a i ja nikad ne krećem bez Bismille :thumbup:
Post Reply