Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Qler
Posts: 23550
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#39626 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Qler »

Zašto preticanje automatski znači ugrožavanje? Ja ne znam da sam ikad ikog ugrozio preticanjem... Pretičeš kad je sigurno. Ovaj je ugrožen samo uz dva uslova, oba uključuju to da je degrn, ili da krene ubrzavati, ili još gore da skrene na mene... Sve ostalo, preticanje je sasvim sigurno ako i ti nisi kreten pa ulije ćeš u makaze...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65617
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#39627 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by _BataZiv_0809 »

artur morgan wrote: 07/08/2022 22:12 Evo ga za pravovremeno preticanje guslaca :mrgreen:

https://www.askramar.com/Vozilo?id=24880

Vrijedi svake marke
Uh koja pila
User avatar
Ateista
Posts: 46356
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#39628 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

Forumerrer wrote: 07/08/2022 22:28
Ateista wrote: 07/08/2022 20:34

Na tom dijelu ceste sam preticao po jedno ili dva jer su pravci prekratki za vise na toj dionici,to sam vec napisao. Ne mogu se sjetiti da li sam tad preticao jos jedno prije njega ili samo njega, sve ukupno sam taj dan pretekao minimalno 50 auta jer je bio duzi put, znam sigurno da nisam vise od dva, to je sigurno slagao, ili u retrovizor gleda jednom u 15 minuta pa nije vidio kada sam prestigao ove iza njega.
Minimalno 50 auta... Izvini, o cemu mi uopce pricamo???

Ja prvi ne preticem ili to radim vrlo rijetko. Nemam jako auto i znam njegove mogucnosti, a i zivot porodice mi vise vrijedi od nekoliko minuta ustede. Vozim normalno, a ako vidim da sam stvorio kolonu iza sebe sklonim se na prosirenju.
To sto ti ne pretices to je tvoje pravo, kao i moje da preticem tamo gdje je preticanje dozvoljeno.
To sto ja preticem ne znacui da su meni zivoti moje porodice manje vazni, vec poznajem auto koji vozim i njegove mogucnosti, te sam siguran u svoje mogucnosti i svoju procjenu.
To ako se stvarno sklonis na prosirenju kad stvoris kolonu je za svaku pohvalu, svako treba da vozi prema svojim mogucnostima ali i da pazi da ne ometa ostale, tako da to stvarno postujem i podrzavam, kad bi vise ljudi tako radilo bilo bi manje problema na cestama i manje nesreca.
User avatar
Ateista
Posts: 46356
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#39629 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

kabal1337 wrote: 07/08/2022 22:45 ja logike, prestigne 50 auta i skrene na benzinsku.
Forsiras prestizanja i na kraju stignes 10/20 min max prije od onog sto vozi normalno jos ugrozis tudji zivot i svoj jer se vodis da se neko tebi treba maknut i otvoriti ti prostor sa ae ubacis.
+ si se izlozio mogucim kaznama za prekoracenje brzine.
Vrijedi rizika: Ne
govorim o 50 auta od kad sam krenuo na put, cca 200km, minimalno 50 auta a bilo je sigurno puno vise, nekad stanem i na pumpu, nekad stanem da napravim pauzu, nije poenta u 15 minuta ranije da stignem, stvar je u tome sto ne zelim da guslam iza onih koji sporo voze.
Ne ocekujem da se bilo ko meni skloni vec da drzi propisno odstojanje tako da ga se moze bezbjedno preteci.
Sto se tice kazni, spreman sam ako me uhvate platiti istu, postujem i one koji ne zele i voze sporo, neka i oni postuju moju zelju da vozim vrze od njih i ne ometaju me ne drzanjem distance, ubrzavanjem kad ih prestizem i slicno.
User avatar
drug_profi
Posts: 50238
Joined: 16/07/2012 16:00

#39630 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

mk ultra wrote: 07/08/2022 22:48 Ne znam sta vi preticete pa treba AMG :mrgreen:

Jbt sa ovim trutom od volva sa 120kW pretekao sam sta god je trebalo
Isto brate sa mrtvom astrom sa 140 ks. I to cekam gdje je dozvoljeno.
Doduse zalomi se nekad i vise od dva u nizu. Jazuk ne uzet kad se moze.
Dzontra_Volta
Posts: 6460
Joined: 20/01/2011 11:10

#39631 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dzontra_Volta »

U ovoga trut od 140 ks, u onog drugog od 120kW!? Pa šta je onda moj hdi sa 68 kW? A prestiže sve živo i neživo, pogotovo ako sam sam u autu.
Uz Bradinu isto, svi ostaju iza.
Dakle, nije poenta u konjima, koliko u vozaču.
I naravno, ne prestižem kolone nego budem strpljiv i ti prestizači kolona su mi pravo mrski. Kad se napravila duga kolona, nema prestizanja ni jedno po jedno auto, nego kako nama tako i tebi.
User avatar
drug_profi
Posts: 50238
Joined: 16/07/2012 16:00

#39632 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

Ali na 140 konja je i 1500 kila kad je prazan.
I ide fino, ali ima heibet startnijih auta na cesti za normalne pare, tako da nije potrebno imati neke AMG pizdematerine da bi normalno vozio i preticao slepere i sl.
U tom smislu je komentar, a ne da se ne moze sa 66 kW isto to raditi.
Naslovnica
Posts: 27669
Joined: 20/03/2013 15:38

#39633 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

Dzontra_Volta wrote: 08/08/2022 11:35 U ovoga trut od 140 ks, u onog drugog od 120kW!? Pa šta je onda moj hdi sa 68 kW? A prestiže sve živo i neživo, pogotovo ako sam sam u autu.
Uz Bradinu isto, svi ostaju iza.
Dakle, nije poenta u konjima, koliko u vozaču.
I naravno, ne prestižem kolone nego budem strpljiv i ti prestizači kolona su mi pravo mrski. Kad se napravila duga kolona, nema prestizanja ni jedno po jedno auto, nego kako nama tako i tebi.
Kod mene 75kW 1.6 bemzin, punoljetan od maja ove godine.
Svi me preteknu na Bradini.
BMK.
:gunjastajl:
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#39634 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by klaki »

ja uvijek lagano pritisnem kocnicu kada me neko prestiže

je li to po zakonu? :?
User avatar
EFD22
Posts: 9895
Joined: 10/03/2022 22:16

#39635 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by EFD22 »

klaki wrote: 08/08/2022 11:55 ja uvijek lagano pritisnem kocnicu kada me neko prestiže

je li to po zakonu? :?
Nego šta, to je prije svega savjesno i odgovorno ponašanje, ako ništa pustiti papučicu gasa, ne moraš ni kočiti puno, naravno sve ovisi o situaciji. :thumbup:

Član 60. stav (2) kaže: "Vozač ne smiije povećavati brzinu kretanja vozila dok ga drugo vozilo pretiče."

Također stav (3) istog člana kaže: "Ako...zbog stanja kolnika preticanje nije moguće bez ugrožavanja bezbjednosti prometa, vozač vozila koje se kreće sporije od vozila koja se kreću neposredno iza njega, dužan je pomjeriti svoje vozilo što više udesno, a ako to nije dovoljno, čim to bude moguće, zaustaviti svoje vozilo na pogodnom mjestu da bi propustio brža vozila." - pozdrav kamiondžije i puževi u PMV...

Kažnjivo prema članu 235. istog zakona kaznom od 100 do 300 KM za onog koji povećava brzinu kretanja dok ga se pretiče, +1 kazneni bod, + zaštitna mjera od 1 do 4 mjeseca. Ukoliko je tom radnjom izazvana nesreća kazna je od 300 do 1000 KM...

A za ove što se ne sklanjaju kazna prema članu 237. od samo 50 KM, što je po mom mišljenju premalo, i ne znam da li je ikad ikome napisana.
Prema obrascu ponašanja kamiondžija i ostalih puževa na cesti, mislim da nije nikad nikome.
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#39636 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by artur morgan »

Recimo ovaj sa 68 kw krenulo ga, jednog po jednog uzima, krene da pretice ovog sa 103 kw, a onda mu on slozi gas do poda iz cista mira jazuk je ne potrkat se, a iz suprotnog smjera leti @Ateista :roll:

Mislim da bi bio opasan rasplet dogadjaja bez obzira na vozacke sposobnosti, u koje naravno vjerujem :D
User avatar
mk ultra
Posts: 19254
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#39637 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mk ultra »

Dzontra_Volta wrote: 08/08/2022 11:35 U ovoga trut od 140 ks, u onog drugog od 120kW!? Pa šta je onda moj hdi sa 68 kW? A prestiže sve živo i neživo, pogotovo ako sam sam u autu.
Uz Bradinu isto, svi ostaju iza.
Dakle, nije poenta u konjima, koliko u vozaču.
I naravno, ne prestižem kolone nego budem strpljiv i ti prestizači kolona su mi pravo mrski. Kad se napravila duga kolona, nema prestizanja ni jedno po jedno auto, nego kako nama tako i tebi.
Ja imam prazan na prednjoj osovini, tezinu tvog vozila :mrgreen:
Dzontra_Volta
Posts: 6460
Joined: 20/01/2011 11:10

#39638 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dzontra_Volta »

artur morgan wrote: 08/08/2022 12:13 Recimo ovaj sa 68 kw krenulo ga, jednog po jednog uzima, krene da pretice ovog sa 103 kw, a onda mu on slozi gas do poda iz cista mira jazuk je ne potrkat se, a iz suprotnog smjera leti @Ateista :roll:

Mislim da bi bio opasan rasplet dogadjaja bez obzira na vozacke sposobnosti, u koje naravno vjerujem :D
Ne znam za ostale, ali ja sa 68 kW ne prestižem jednog po jednog, nego samo kad neko gusla, a nije prevelika kolona.
I upravo ti sa "hiljadu konja" mi nisu jasni kad nešto mile po cesti. Takve uobičajeno prođem na Ivanu, a onda on kao meni "vrati". Na to se samo mogu nasmijati, kupiš jaku mašinu, a ne koristiš nizašta.
kakaljin
Posts: 11599
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#39639 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

Dzontra_Volta wrote: 08/08/2022 13:23
artur morgan wrote: 08/08/2022 12:13 Recimo ovaj sa 68 kw krenulo ga, jednog po jednog uzima, krene da pretice ovog sa 103 kw, a onda mu on slozi gas do poda iz cista mira jazuk je ne potrkat se, a iz suprotnog smjera leti @Ateista :roll:

Mislim da bi bio opasan rasplet dogadjaja bez obzira na vozacke sposobnosti, u koje naravno vjerujem :D
Ne znam za ostale, ali ja sa 68 kW ne prestižem jednog po jednog, nego samo kad neko gusla, a nije prevelika kolona.
I upravo ti sa "hiljadu konja" mi nisu jasni kad nešto mile po cesti. Takve uobičajeno prođem na Ivanu, a onda on kao meni "vrati". Na to se samo mogu nasmijati, kupiš jaku mašinu, a ne koristiš nizašta.
To sam i ja primjetio ide ravnica i isprekidana i ja se pripremim da krenem za njim jer znam da ima 3x više konja od mene i da će pojesti cestu pa da krenem iza njega jer nije uredu krenuti prije pa mu smetati. On kao da vozi auto sa 50 ks i ne smije preteći jer ima slabo auto. I isto tako mi se desi kad ih preteknem oni se upale pa počnu jurcati za mnom jer sam ih pretekao i onda ih ja pustim i čim me predju opet uspore i onda ih opet prvom prilikom moram preticati.
User avatar
kabal1337
Posts: 7809
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#39640 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kabal1337 »

artur morgan wrote: 08/08/2022 12:13 Recimo ovaj sa 68 kw krenulo ga, jednog po jednog uzima, krene da pretice ovog sa 103 kw, a onda mu on slozi gas do poda iz cista mira jazuk je ne potrkat se, a iz suprotnog smjera leti @Ateista :roll:

Mislim da bi bio opasan rasplet dogadjaja bez obzira na vozacke sposobnosti, u koje naravno vjerujem :D
Prestroji se iza tog od 103kw, sta treba mjeriti kome je cuna veca ?
azdralovic
Posts: 4431
Joined: 29/05/2010 21:46

#39641 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by azdralovic »

Dzontra_Volta wrote: 08/08/2022 13:23
artur morgan wrote: 08/08/2022 12:13 Recimo ovaj sa 68 kw krenulo ga, jednog po jednog uzima, krene da pretice ovog sa 103 kw, a onda mu on slozi gas do poda iz cista mira jazuk je ne potrkat se, a iz suprotnog smjera leti @Ateista :roll:

Mislim da bi bio opasan rasplet dogadjaja bez obzira na vozacke sposobnosti, u koje naravno vjerujem :D
Ne znam za ostale, ali ja sa 68 kW ne prestižem jednog po jednog, nego samo kad neko gusla, a nije prevelika kolona.
I upravo ti sa "hiljadu konja" mi nisu jasni kad nešto mile po cesti. Takve uobičajeno prođem na Ivanu, a onda on kao meni "vrati". Na to se samo mogu nasmijati, kupiš jaku mašinu, a ne koristiš nizašta.
trosi jarane... sto spustim potrosnju od Mostara do jagnjetine, prebacim u sport uz bradinu i dzaba sam krecio
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#39642 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by artur morgan »

kabal1337 wrote: 08/08/2022 13:41
artur morgan wrote: 08/08/2022 12:13 Recimo ovaj sa 68 kw krenulo ga, jednog po jednog uzima, krene da pretice ovog sa 103 kw, a onda mu on slozi gas do poda iz cista mira jazuk je ne potrkat se, a iz suprotnog smjera leti @Ateista :roll:

Mislim da bi bio opasan rasplet dogadjaja bez obzira na vozacke sposobnosti, u koje naravno vjerujem :D
Prestroji se iza tog od 103kw, sta treba mjeriti kome je cuna veca ?
To je odgovor na pitanje, pravilan je i pika se :-D
kakaljin
Posts: 11599
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#39643 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

azdralovic wrote: 08/08/2022 14:32
Dzontra_Volta wrote: 08/08/2022 13:23
Ne znam za ostale, ali ja sa 68 kW ne prestižem jednog po jednog, nego samo kad neko gusla, a nije prevelika kolona.
I upravo ti sa "hiljadu konja" mi nisu jasni kad nešto mile po cesti. Takve uobičajeno prođem na Ivanu, a onda on kao meni "vrati". Na to se samo mogu nasmijati, kupiš jaku mašinu, a ne koristiš nizašta.
trosi jarane... sto spustim potrosnju od Mostara do jagnjetine, prebacim u sport uz bradinu i dzaba sam krecio
Ako auto troši puno onda se proda i kupi malo auto koji malo troši. Ili se izabere voz ili bus za prevoz
azdralovic
Posts: 4431
Joined: 29/05/2010 21:46

#39644 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by azdralovic »

kakaljin wrote: 08/08/2022 15:54
azdralovic wrote: 08/08/2022 14:32

trosi jarane... sto spustim potrosnju od Mostara do jagnjetine, prebacim u sport uz bradinu i dzaba sam krecio
Ako auto troši puno onda se proda i kupi malo auto koji malo troši. Ili se izabere voz ili bus za prevoz
pa ne trosi ovako, samo ako ga derem :D
kakaljin
Posts: 11599
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#39645 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

azdralovic wrote: 08/08/2022 16:15
kakaljin wrote: 08/08/2022 15:54

Ako auto troši puno onda se proda i kupi malo auto koji malo troši. Ili se izabere voz ili bus za prevoz
pa ne trosi ovako, samo ako ga derem :D
Svako auto troši ako se dere. I sve zavisi koliko misli da je velika potrošnja. Nekome je puno i 5 l a nekome je normalno 10l
BadBoy
Posts: 8050
Joined: 01/11/2005 21:55

#39646 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

Dobro se bilo zakuhalo i onda onaj klonirani nestade i sad vise nema forumske drame a ja taman kokice pristavio :D
User avatar
donnie_darko
Posts: 1005
Joined: 11/11/2017 22:49

#39647 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by donnie_darko »

Apsolutno sam za preticanje, gdje je to dozvoljeno, apsolutno svakoga ko vozi ispod ogranicenja - ko moze i zna.
Ne znam zasto je ovaj lik koji je poceo ovu raspravu uopste preticao kolonu auta sa malim peugeotom punom ljudi u sebi? Valjda dovoljno poznaje svoje auto da zna da sa toliko tereta sigurno nema snage u autu da bezbjedno izvrsi radnju preticanja...

Ista stvar mi se desila u subotu na putu neum-stolac, pravac isprekidana, ispred mene na stotinu metara stari merc karavan prestize skodu fabiu, dam zmigavac i krenem za njim - u pola preticanja merc skonta da nema snage i da se blizi krivina te odustaje i mene tjera da kocim iza njega.... Brate ako znas da nemas jako auto sto se kur*is.. vozi u koloni i vici riba.
BadBoy
Posts: 8050
Joined: 01/11/2005 21:55

#39648 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

donnie_darko wrote: 08/08/2022 17:09 Apsolutno sam za preticanje, gdje je to dozvoljeno, apsolutno svakoga ko vozi ispod ogranicenja - ko moze i zna.
Ne znam zasto je ovaj lik koji je poceo ovu raspravu uopste preticao kolonu auta sa malim peugeotom punom ljudi u sebi? Valjda dovoljno poznaje svoje auto da zna da sa toliko tereta sigurno nema snage u autu da bezbjedno izvrsi radnju preticanja...

Ista stvar mi se desila u subotu na putu neum-stolac, pravac isprekidana, ispred mene na stotinu metara stari merc karavan prestize skodu fabiu, dam zmigavac i krenem za njim - u pola preticanja merc skonta da nema snage i da se blizi krivina te odustaje i mene tjera da kocim iza njega.... Brate ako znas da nemas jako auto sto se kur*is.. vozi u koloni i vici riba.
Zašto si optočeo radnju preticanja prije nego je vozač ispred tebe završio svoju radnju?
kakaljin
Posts: 11599
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#39649 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

BadBoy wrote: 08/08/2022 17:55
donnie_darko wrote: 08/08/2022 17:09 Apsolutno sam za preticanje, gdje je to dozvoljeno, apsolutno svakoga ko vozi ispod ogranicenja - ko moze i zna.
Ne znam zasto je ovaj lik koji je poceo ovu raspravu uopste preticao kolonu auta sa malim peugeotom punom ljudi u sebi? Valjda dovoljno poznaje svoje auto da zna da sa toliko tereta sigurno nema snage u autu da bezbjedno izvrsi radnju preticanja...

Ista stvar mi se desila u subotu na putu neum-stolac, pravac isprekidana, ispred mene na stotinu metara stari merc karavan prestize skodu fabiu, dam zmigavac i krenem za njim - u pola preticanja merc skonta da nema snage i da se blizi krivina te odustaje i mene tjera da kocim iza njega.... Brate ako znas da nemas jako auto sto se kur*is.. vozi u koloni i vici riba.
Zašto si optočeo radnju preticanja prije nego je vozač ispred tebe završio svoju radnju?
Pa vjerovatno je mislio da ce onaj započeto završiti bez problema. Problem nastaje sto se taj precjenio da moze pa napravio problem. Zato nastaju problemi vozaci koji ne znaju kapacitete svoji automobila pa urade stvari i dovedu u opasnost ostale učesnike u saobraćaju.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#39650 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by GAU8 »

Dzontra_Volta wrote: 08/08/2022 13:23
artur morgan wrote: 08/08/2022 12:13 Recimo ovaj sa 68 kw krenulo ga, jednog po jednog uzima, krene da pretice ovog sa 103 kw, a onda mu on slozi gas do poda iz cista mira jazuk je ne potrkat se, a iz suprotnog smjera leti @Ateista :roll:

Mislim da bi bio opasan rasplet dogadjaja bez obzira na vozacke sposobnosti, u koje naravno vjerujem :D
Ne znam za ostale, ali ja sa 68 kW ne prestižem jednog po jednog, nego samo kad neko gusla, a nije prevelika kolona.
I upravo ti sa "hiljadu konja" mi nisu jasni kad nešto mile po cesti. Takve uobičajeno prođem na Ivanu, a onda on kao meni "vrati". Na to se samo mogu nasmijati, kupiš jaku mašinu, a ne koristiš nizašta.
Na nasim "cestama" najvise volim upratiti prazan kamion, jos ako sofer voli malo "zivlje" da vozi, i lagano za njim. Milina opusteno i ne razmisljam ko je ispred mene. Trebam sljedeci vikend za BiH, vec sam se iznervirao, a jos ni krenuo nisam...
Post Reply