Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#36276 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by noviclan »

nepass1 wrote: 29/11/2021 18:47 Tri slepera zaglavila na stupskoj petlji i ja medju njima :izet:
:lol: :lol: :lol:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36277 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by black_adrian »

je li prohodan grad sad?
User avatar
nepass1
Posts: 9511
Joined: 06/07/2017 07:35

#36278 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nepass1 »

Ne znam, ja sam bio po dobrinji i stupu. Osim sto nisam mogao sa stupske sici zbog poprijecenih kamiona ostalo sve fercera. Ima raje valjda na ljetnim gamizu 20 i noga samo na kocnici.
Rad nije ni jedno vozilo izvukao
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#36279 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

Jebale him ljetnje majku krozmajku
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#36280 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

degenerici gube grip na svakom koraku :run:
User avatar
konektovan
Posts: 40073
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#36281 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by konektovan »

black_adrian wrote: 29/11/2021 19:34 je li prohodan grad sad?
Biće sutra aBd...
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#36282 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

noviclan wrote: 29/11/2021 18:33
Ateista wrote: 29/11/2021 18:15

Idiotizam cisti, kao i zatvaranje one trake kod nedzarica zbog stanice, pa se svaki dan pravi saobracajni kolaps...
Ma cuti, sreca pa su uklonili one znakove sa tramvajske u nedjaricima
Da, vidio sam danas kad sam prolazio, konacno...
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36283 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by black_adrian »

konektovan wrote: 29/11/2021 20:09
Biće sutra aBd...
Sad dođoh sa Bjelašnice, svratio malo i do Igmana. Na čemu sve ljudi voze i idu na planinu to nije realno. Svako malo neko sa strane u defektu.
kakaljin
Posts: 11595
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#36284 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... -km/438701

Privatna zdravstvena ustanova "Medica" je tokom 2016. godine izdala 2.440 lažnih ljekarskih uvjerenja za kandidate autoškola iz Bihaća, Bosanske Krupe, Cazina, Velike Kladuše i Bužima i tako nezakonito zaradila više od 120 hiljada maraka.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36285 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by black_adrian »

ima li i u Sarajevu toga ili smo svi pošteni?
pitam za jarana
User avatar
konektovan
Posts: 40073
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#36286 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by konektovan »

Ali to je samo u 2016.... :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#36287 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

kakaljin wrote: 30/11/2021 16:40 https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... -km/438701

Privatna zdravstvena ustanova "Medica" je tokom 2016. godine izdala 2.440 lažnih ljekarskih uvjerenja za kandidate autoškola iz Bihaća, Bosanske Krupe, Cazina, Velike Kladuše i Bužima i tako nezakonito zaradila više od 120 hiljada maraka.
Jedina razlika izmedju ovih i drugih je sto kod drugih treba doci da te vide, ali su pregledi na takvom nivou da nema neke sustinske razlike.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#36288 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by S4mpion »

Nerviraju me vozači koji nemaju pojma koliko ima kw auto koje je u njihovom vlasništvu i kojeg svakodnevno voze, bukvalno k'o tetke neke, nema pojma dok ne izvuče saobraćajnu da pogleda.

Ista stvar je i sa vozačima koji zaborave kad im ističe registracija.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#36289 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by un1ted »

Zašto mi je bitan broj kilobajta pa da ga znam? Mislim sto bih se opterećevao time? Ako mi se zna, znati ću, ako ne, pogledam. Jednostavno.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#36290 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by foxlife »

ni ja ne kontam to sta me boli briga imam li 90 100 ili 110 kw
kao velika je razlika izmedju toga u pm
User avatar
Logovan
Posts: 94160
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#36291 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

Ako ne znaš, a treba ti, imaš zapisano, pogledaš i eto kraj priče. :D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#36292 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by S4mpion »

Tetke. :mrgreen:
NediM17
Posts: 21507
Joined: 05/11/2009 11:49

#36293 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

black_adrian wrote: 30/11/2021 00:22
konektovan wrote: 29/11/2021 20:09
Biće sutra aBd...
Sad dođoh sa Bjelašnice, svratio malo i do Igmana. Na čemu sve ljudi voze i idu na planinu to nije realno. Svako malo neko sa strane u defektu.
Rece covjek bez strugalice za led u autu. :mrgreen:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36294 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by black_adrian »

NediM17 wrote: 30/11/2021 19:54 Rece covjek bez strugalice za led u autu. :mrgreen:
:lol: :lol:

dobro me napomenu, opet sam zaboravio da je stavim... sad cu maksuz :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81193
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#36295 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Truba »

Zasto djevojke i zene drze razmak na traci-skretanju po kola i pol izmedju
User avatar
Truba
Posts: 81193
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#36296 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Truba »

black_adrian wrote: 30/11/2021 16:44 ima li i u Sarajevu toga ili smo svi pošteni?
pitam za jarana
Meni produzili vozacku iako nisam prosao kod ocnog
Treba mijenjat stakla na naocalama

Al su lika ispred oborili

Drzavna ambulanta
User avatar
Truba
Posts: 81193
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#36297 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Truba »

NediM17 wrote: 29/11/2021 18:19 Traka u Nedzaricima je oslobodjena ali je svejedno ujutro sranje.
Jutros ok
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#36298 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

Black swan wrote: 01/12/2021 07:50
black_adrian wrote: 30/11/2021 16:44 ima li i u Sarajevu toga ili smo svi pošteni?
pitam za jarana
Meni produzili vozacku iako nisam prosao kod ocnog
Treba mijenjat stakla na naocalama

Al su lika ispred oborili

Drzavna ambulanta
Ti si im'o petobu, a lik nije... :thumbup:

https://** No links **.ba/clanak/224559/tempirane ... -uvjerenja

VIDEO/ SVI ZDRAVI I SPOSOBNI, NIKO IH NI NE PREGLEDA
Tempirane bombe na bh. cestama: Sve može za (samo) 50 KM... Kako se dobijaju lažna ljekarska uvjerenja!

Praksa je bila ovakva: instruktori i predstavnici 34 autoškole uzimali su od kandidata lične karte i po 50 maraka te ih predavali uposlenicima „Medice“ koji su na ranije potpisana i opečaćena bjanko uvjerenja dopisivali imena kandidata. Osim toga, istragom je utvrđeno da doktori Ižaković, koji je priznao krivicu, Pehadžić, Budimlić i Okanović u vrijeme navodnih pregleda 427 kandidata i izdavanja ljekarskih uvjerenja uopće nisu bili u Bosni i Hercegovini




Piše: Centar za istraživačko novinarstvo (CIN)


Privatna zdravstvena ustanova „Medica“ je tokom 2016. godine izdala 2.440 lažnih ljekarskih uvjerenja za kandidate autoškola iz: Bihaća, Bosanske Krupe, Cazina, Velike Kladuše i Bužima i tako nezakonito zaradila više od 120 hiljada maraka.


Istražni organi Unsko-sanskog kantona (USK) su utvrdili da su kandidati dobijali neophodna zdravstvena uvjerenja za polaganje vozačkog ispita i vožnju, a da ih pritom nisu ljekari pregledali.


Fiktivna uvjerenja su potpisivali članovi komisije: oftalmolog u penziji iz Bihaća Enver Budimlić, neuropsihijatri iz Bihaća, Velike Kladuše i Bosanske Krupe Andrej Ižaković, Evresa Okanović i Muhidin Šertović te specijalista medicine rada i tadašnja direktorica „Medice“ Vjekoslava Pehadžić.


Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona optužilo je Pehadžić i osnivače ove zdravstvene ustanove Seada Seferagića, Mirzadu Seferagić i Suadu Šehić za organizovanje krivičnog djela. Osim njih, među 54 optuženih su uposlenici ove ustanove i čak 43 instruktora vožnje. Većina ih je sporazumno priznala krivicu.


Većina optuženih sa kojima je Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) stupio u kontakt nije htjela govoriti o ovoj temi.
Recept za kršenje zakona


Praksa je bila ovakva: instruktori i predstavnici 34 autoškole uzimali su od kandidata lične karte i po 50 maraka te ih predavali uposlenicima „Medice“ koji su na ranije potpisana i opečaćena bjanko uvjerenja dopisivali imena kandidata. Osim toga, istragom je utvrđeno da doktori Ižaković, koji je priznao krivicu, Pehadžić, Budimlić i Okanović u vrijeme navodnih pregleda 427 kandidata i izdavanja ljekarskih uvjerenja uopće nisu bili u Bosni i Hercegovini.


Zakon o liječništvu Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) nalaže da ljekar može izdati uvjerenje samo nakon pregleda i uvida u medicinsku dokumentaciju te određuje da ljekar koji to učini bez pregleda može biti kažnjen novčanom kaznom od 250 do 1.500 KM.


U državnom Pravilniku o zdravstvenim uvjetima koje mora ispunjavati vozač motornog vozila navedeni su svi zdravstveni problemi koji bi kandidate ograničili ili potpuno spriječili u vožnji.


Iako su pravila jasna, ova grupa ljekara, kandidata i instruktora odlučila je da ih ignoriše.


Zamjenik glavne kantonalne tužiteljice USK-a Adnan Tulić kaže: „148 lica nam je u fazi istrage potvrdilo da nikad nisu ušli u prostorije te zdravstvene ustanove”.


Pojedini instruktori i ljekari su tokom istrage potvrdili da ni ostali kandidati nisu bili pregledani. Među onima koji su dobili ljekarska uvjerenja bilo je i osoba sa fizičkim deformitetima i epilepsijom, utvrdilo je Tužilaštvo.


„Dovoljno je samo reći da je to jedna tempirana bomba koja ide u saobraćaj, koja ugrožava sve učesnike u saobraćaju”, rekla je za CIN Selma Omanović-Karakaš, specijalista medicine rada.


Niko od uposlenika „Medice“ nije o ovoj temi želio razgovarati do okončanja sudskog procesa.


Tužilaštvo USK-a je početkom 2021. godine optužilo uposlenike ove poliklinike i predstavnike autoškola da su izdali i upotrijebili fiktivna ljekarska uvjerenja.


„Govorimo o činjenicama koje smo već u određenom dijelu pravosnažno potvrdili, a ostale ćemo dokazivati, što ukazuje na mrežu, odnosno modus operandi te ustanove koji je po svojoj prirodi, načinu funkcionisanja, ništa drugo do organiziran“, kaže tužilac Tulić koji je predložio Općinskom sudu u Bihaću da od „Medice“ oduzme imovinsku korist od najmanje 121.580 KM.
Tužilaštvo tvrdi da su ljekari znali da uvjerenja nisu istinita i ne razmišljajući kome su dali zeleno svjetlo za upravljanje motornim vozilom su ugrozili sigurnost učesnika u saobraćaju.


„Moje mišljenje i tad, a i sada poslije podignute optužnice, da takvo ponašanje i takva radnja koja je njima opisana i stavljena na teret zasigurno nije krivično djelo”, kaže Hasan Veladžić, advokat optuženog neuropsihijatra Muhidina Šertovića.


Članovi ljekarske komisije nisu željeli govoriti o optužbama, kao ni većina instruktora. Nekoliko predstavnika autoškola je potvrdilo da su nosili novac i dokumente, ali da nisu tražili fiktivna uvjerenja. Preuzimali su gotove nalaze, ne znajući da njihovi kandidati nisu pregledani.


„Mojim branjenicima se stavlja na teret pomaganje u izdavanju takvog uvjerenja, što je za odbranu, za mene kao branioca, potpuni apsurd jer oni ne učestvuju niti mogu učestvovati u postupku ljekarskih pregleda i postupku izdavanja“, rekao je za CIN Jasmin Abdagić, advokat optuženih instruktora: Razije Mahmutović, Esada Kovačevića, Huseina Okanovića, Bešira Durakovića i Sanela Zećirevića.


On je uložio prigovor na optužnicu jer smatra da nije u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku FBiH i da su njegovi branjenici nevini.


Uprkos tome, Razija Mahmutović je nedavno sa Tužilaštvom potpisala sporazum o priznanju krivice, koji je upućen Sudu na potvrđivanje.


„Mi odnesemo spisak, pa, jel’ ta osoba išla nije li išla, oni sad okrivljuju nas da smo mi bili veza između toga da neko nije išao na pregled. Jest, nije – ja to ne znam, niti je to moja dužnost da znam“, kaže ona za CIN.


Troje optuženih instruktora: Hasan Mujakić, Senad Novkinić i Razija Mahmutović su već bili osuđivani na uslovne zatvorske kazne zbog davanja i primanja mita.
Do sada je 27 optuženih sporazumno priznalo krivicu. Među njima je i instruktor Irfan Kržalić.


„Javni tužioc je rekao ovako: ‘Haj’ da se nagodimo! Kao da vam to bude opomena, nastavite radite, kao, da nastavimo raditi al’ da nam to bude opomena da više to ne radimo“, kaže Kržalić.


Advokat Abdagić smatra da su optuženi koji su priznali izvršenje krivičnog djela – zbunjeni: „Oni, u biti, ne znaju ni šta su priznali”


Zabrinjavajuća statistika


Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova USK-a, od 2016. do septembra 2021. godine u Kantonu se desilo 14.330 saobraćajnih nesreća u kojima je poginulo 96 osoba, a 801 je teže povrijeđena. Zbog alkohola, umora ili bolesti vozači su skrivili 481 nesreću, ali istraga ne propituju vezu nesreća sa ljekarskim uvjerenjima.


Psihologinja Jasmina Semanić Huskić 12 godina radi u ljekarskoj komisiji Doma zdravlja Cazin i smatra da kandidati sve češće odlaze po uvjerenja u privatne zdravstvene ustanove jer znaju da pregledi u Domu zdravlja nisu formalnost i da će potrajati. Ona kaže da je i sama bila izložena pritiscima da ubrza i da ne radi toliko detaljno.


„Oni tu provjeru, tu procjenu, bilo kod psihologa ili bilo kod koga drugog od članova komisije doživljavaju kao nekakvo maltretiranje i oni to i kažu. Vjerujte da vam kažu – sljedeći put neću doći ovdje, ovo sve mogu za pet minuta uraditi negdje drugo”, kaže Semanić Huskić.


Direktor Doma zdravlja, neuropsihijatar Amir Murić, zaključuje da zbog toga kandidati sve rjeđe dolaze u javnu ustanovu: „Znači, dolaze ljudi koji stvarno žele da dobiju nekakav adekvatan papir, a oni kojima je, recimo, prvo ljekarsko uvjerenje, produženje, ove mlađe generacije, oni idu svi u te nekakve privatne gdje se to, tako da kažem, štampa k’o na traci”.
Profesor u Prvoj srednjoj školi u Cazinu i predsjednik Udruženja za promociju bezbjednosti saobraćaja Aladin Žunić kaže da su brojke o stradalim zabrinjavajuće i da veliku pažnju treba posvetiti sposobnosti vozača da upravljaju motornim vozilom.


„Ako se vozač vozila kreće brzinom od 90 km/h i ako uzmemo u obzir da je vrijeme reagovanja u prosjeku jedna sekunda, pri toj samo jednoj sekundi vozač će preći 25 metara, a tek onda počinje da koči. Zamisli šta sve može da se desi u tih 25 metara! Dakle, govorimo o vozaču koji je i psihički i fizički sposoban. Šta onda da kažemo za vozača koji nije, koji ne ispunjava te uvjete?”, objašnjava Žunić, dodavši da je samo pitanje vremena da li će takvi vozači uzrokovati svoju ili tuđu smrt.


„Jednostavno, mi na našim cestama imamo toliko ubica, odnosno samoubica, da je samo pitanje kada će neko povući taj okidač.”

Image
User avatar
nepass1
Posts: 9511
Joined: 06/07/2017 07:35

#36299 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nepass1 »

Najzalosnije promjenis opstinu stanovanja i dobijes novu vozacku na deset godina bez ljekarskog. Ja sam 2007 mjenjao u sg, preselio na ilidzu 2016 i dobio vozacku do 2026.
2025 cu se vratiti u sg i tako do 2035 dobiti produzenje :D

Vec par puta sam pisao znam taxistu koji ima F20 i na moditenu je.
Je li za taxi treba biti profi vozac, kako prodje ljekarsko bas me zanima
User avatar
Truba
Posts: 81193
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#36300 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Truba »

Ja sam morao opet ljekarski pri promjeni opcine
I nisam nikom dao petobu nikad
Svakih 5 god moram na pregled al to je rutina i formalnost osim ocnog :mrgreen:
Post Reply