Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#33801 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by seoBIH »

Mozda nisam dobar, razmislim o tome :thumbup:

Samo nisam beznadezan slucaj koji ce voziti zaustavnom radi komocije :D :bih:
BiGBraAder
Posts: 13
Joined: 23/05/2010 16:52

#33802 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BiGBraAder »

foxlife wrote: 26/07/2021 14:02
drug_profi wrote: 26/07/2021 13:57
Nisam normaln jer ne zivim u normalnoj zemlji.
Naravno da bih prosao do ACC rampe ako je put otvoren.
Naravno da sam svjestan da je prekrsaj i da cu to ciniti na nacin da se izbjegne udes ili bilo sta slicno.
I da je bas sve po zakonu i redu, da je normalna zemlja, ja ne bih uopste morao sam o tome odlucivati, vec bi postojal sluzba na NP koja bi to regulisala.
A suplja prica je itekako.
Onaj poredi Dodika i milione sa prekrsajem od 50 maraka.
Wtf.
Ako drzava nije normalna ne znaci da i ti trebas biti isti
Jedina tvoja razlika od onoga masina ili kako se vec zove je da si svjestan da je prekrsaj
Da je po redu i zakonu policija bi stajala kod naplatnih i udarala po usima ove sto voze po zaustavnoj
I to imali bi gratis kaznu po zelji

Ne mozes ti regulisati nesto ako je guzva
I u hr su na onoj naplatnoj kucici od mora kod zagreba guzve pa ni jednoj sluzbi ne pada na panet da pusta saobracaj zaustavnom
Naravno da cu i ja porediti dodika i ovo
Jer ovaj da moze napravio bi i prekrsaj od milion samo nema poziciju ni sansu za to dok ovaj ima i to radi
Da je policija stajala kod naplatnih prvo bi zabranila čitavoj koloni vozila da bespravno stoji u traci koja isključivo služi za ACC prolaz pa onda ni Mašina ne bi napravio prekršaj!!!
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#33803 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by foxlife »

BiGBraAder wrote: 26/07/2021 14:16
foxlife wrote: 26/07/2021 14:02

Ako drzava nije normalna ne znaci da i ti trebas biti isti
Jedina tvoja razlika od onoga masina ili kako se vec zove je da si svjestan da je prekrsaj
Da je po redu i zakonu policija bi stajala kod naplatnih i udarala po usima ove sto voze po zaustavnoj
I to imali bi gratis kaznu po zelji

Ne mozes ti regulisati nesto ako je guzva
I u hr su na onoj naplatnoj kucici od mora kod zagreba guzve pa ni jednoj sluzbi ne pada na panet da pusta saobracaj zaustavnom
Naravno da cu i ja porediti dodika i ovo
Jer ovaj da moze napravio bi i prekrsaj od milion samo nema poziciju ni sansu za to dok ovaj ima i to radi
Da je policija stajala kod naplatnih prvo bi zabranila čitavoj koloni vozila da bespravno stoji u traci koja isključivo služi za ACC prolaz pa onda ni Mašina ne bi napravio prekršaj!!!
ako je kolona 2 kilometra ili gdje je vec znak 100 onda tu ne postoji traka za acc jer je ona mozda nekih max 500 metara duzine od naplatnih dok je ostalo klasicni ap sa dvije trake spora i preticajna i nema tu nikakva traka za acc za novcano karticno solarno placanje

nije mi bilo mrsko da kopiram naplatne sa mapa
Image

kao sto vidis iskljucna za acc naplatne je gdje je kombi a to je ne vise od mozda cak i 200 metara jos sam bio velikodusan pa rekao 500

ps
evo nije mi bilo mrsko ni izmjeriti razdaljinu koja kaze da je to 280 metara
Image
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#33804 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by TheHound »

foxlife wrote: 26/07/2021 14:06
TheHound wrote: 26/07/2021 14:01

Moj respo naravno da postoji, kao sto i na autoputu postoji odvajanje za ACC tag samo zbog guzve bude zakrceno pa se posten covjek mora snalaziti. SeJo ne zeli da se snalazi, on zeli piti pilot, ovaj posten, pa ce cekati i iza kamiona na carini zbog toga sto je filantrop i dobrica.
Pogresno
Snaci se ne znaci krsiti zakon
Snasao je se onaj ko je izasao na naplatnim podlugovi ili kako se vec zove i otisao starom cestom do sarajeva a ne onaj koji je vozio zaustavnom
Sejo postuje zakon a ne da se ne zeli snalaziti
Nece cekati iza kamiona jer nece biti uopste u toj traci izbacit ce ga policajac granicar carinik
A ja sam istog misljenja kao sejo i isto postupiti kao on

ps. koja je onda razlika izmedju voznjom zaustavnom i sebije koja je parkirala na trotoar u titovoj
i ona se snasla jbg
daj da ti zagradim ulaz u zgradu kucu
nisam te ugrozio al sam se snasao jbg
Mozete li samo ti i tvoj dobri haver @seoBIH samo odgovoriti da li ste ikada vozili 141km/h nasim autoputem i posto jeste da li ste se dobrovoljno prijavili u policiju da platite kaznu kao uzorni gradjani kakvim volite da se smatrate? Nesto kontam da ti i seo nesto i niste vlasnici vozacke dozvole ali mozda grijesim :)
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#33805 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by foxlife »

TheHound wrote: 26/07/2021 14:50
foxlife wrote: 26/07/2021 14:06

Pogresno
Snaci se ne znaci krsiti zakon
Snasao je se onaj ko je izasao na naplatnim podlugovi ili kako se vec zove i otisao starom cestom do sarajeva a ne onaj koji je vozio zaustavnom
Sejo postuje zakon a ne da se ne zeli snalaziti
Nece cekati iza kamiona jer nece biti uopste u toj traci izbacit ce ga policajac granicar carinik
A ja sam istog misljenja kao sejo i isto postupiti kao on

ps. koja je onda razlika izmedju voznjom zaustavnom i sebije koja je parkirala na trotoar u titovoj
i ona se snasla jbg
daj da ti zagradim ulaz u zgradu kucu
nisam te ugrozio al sam se snasao jbg
Mozete li samo ti i tvoj dobri haver @seoBIH samo odgovoriti da li ste ikada vozili 141km/h nasim autoputem i posto jeste da li ste se dobrovoljno prijavili u policiju da platite kaznu kao uzorni gradjani kakvim volite da se smatrate? Nesto kontam da ti i seo nesto i niste vlasnici vozacke dozvole ali mozda grijesim :)
normalno da smo vozili
u njemackoj :D

pa vozili smo niko od nas nije svetac da ne krsi zakon
kao sto rekoh kad prekrsim usutim se i pospem se pepelom sto kazu a ne da se hvalim kako sam vozio 180 zaobilazio preko zaustavne i sl
evo naveo sam primjer od neku vece s pjesakom
ja kriv izvinuo se

niko ne govori masini idi se prijavi u policiju za prekrsaj nego da ne pravda svoj prekrsaj u odnosu na zakon koji je prekrsio
mozemo i sejo i ja reci pa jesmo vozili smo preko 140 al smo zurili da pojedemo picu i cevape na bascarsiji jer smo imali tag ili zato sto cemo propustiti 243877 epizodu sultana sa bosfora
pa ti reci je li realno to

ps. eh da nismo vlasnici vozacke iznajmili je od univerziteta u kiseljaku i travniku
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#33806 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by seoBIH »

seoBIH wrote: 26/07/2021 00:17 Ne, nisam sveta marija, napravim prekršaj, nekada manji, nekada veći, nikada ne pišem na forumu, ili u bilo kakvoj komunikaciji ne podstičem takvo ponašanje. Samokritikujem se i pokušavam da ne dođem u situacije koje su pogrešne.

To što posjeduješ acc tag i što si ga platio 30KM ti ne daje za pravo da koristiš ZAUSTAVNU traku. Tvoje posjedovanje acc taga ti ne donosi nikakvu prednost sve dok ne dodjes tik pred rampu. Kako si ti krenuo, tako je mogao svako iz kolone.
seoBIH wrote: 26/07/2021 08:47 Ja sam prvi napisao da napravim grešku i prekršim pravila. Ipak to ne opravdavam, niti mogu opravdati vlastitom komocijom, gdje ja ne mogu čekati, svi ostali mogu.
TheHound wrote: 26/07/2021 14:50 Mozete li samo ti i tvoj dobri haver @seoBIH samo odgovoriti da li ste ikada vozili 141km/h

Kao što sam rekao, trudim se MINIMALNO da kršim pravila, u većini slučajeva nije radi komocije. Preticanje odradim koliko god treba iznad ograničenja, samo da što prije završim tu radnju (ako debil ubrzava, pokušam završiti, ili kočnica i nazad).

Ipak, nikada mi ne bi palo na pamet da prođem kroz crveno, da oduzmem nekome pravo prvenstva, da ostavim auto na šinama i upalim stealth mode, da parkiram na invalidskom mjesto, ili da pretičem na zaustavnoj traci i još to opravdavam "ma samo pet minuta".

Eto konkretan primjer.
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#33807 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Concord »

Ala ste se uzjebali, zaustavna traka postade pravila voznje u kruznom vol. 2.
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#33808 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by TheHound »

seoBIH wrote: 26/07/2021 15:14 Preticanje odradim koliko god treba iznad ograničenja
Auuuu seJo huligan a ovamo nama soli pamet.
foxlife wrote: 26/07/2021 14:55
TheHound wrote: 26/07/2021 14:50

Mozete li samo ti i tvoj dobri haver @seoBIH samo odgovoriti da li ste ikada vozili 141km/h nasim autoputem i posto jeste da li ste se dobrovoljno prijavili u policiju da platite kaznu kao uzorni gradjani kakvim volite da se smatrate? Nesto kontam da ti i seo nesto i niste vlasnici vozacke dozvole ali mozda grijesim :)
normalno da smo vozili
u njemackoj :D
Hajd sinko naspavaj se.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#33809 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by foxlife »

kruzni je siva zona tako da i jedni i drugi mogu biti eventualno u pravu dok je ovdje izricito zakonom odredjeno sta je zaustavna traka sta moze i sta ne moze
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#33810 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by foxlife »

TheHound wrote: 26/07/2021 15:45
seoBIH wrote: 26/07/2021 15:14 Preticanje odradim koliko god treba iznad ograničenja
Auuuu seJo huligan a ovamo nama soli pamet.
foxlife wrote: 26/07/2021 14:55

normalno da smo vozili
u njemackoj :D
Hajd sinko naspavaj se.
uh izvini veliki nisam te prepoznao
koliko to vozis pa me nazivas sinko?
vidim za ostatak teksta nemas ni pitanje ni odgovor pa si ga presutio
naravno tako to rade oni koji znaju da su donji i da nisu u pravu
e vidis moze od tebe masina i nesto nauciti kad nisi u pravu usuti se i nemoj kome da pricas svoju provalu
NediM17
Posts: 21640
Joined: 05/11/2009 11:49

#33811 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

Sve same moralne vertikale na forumu, ne bi oni...
Samo ponekad kad ih niko ne vidi... :bih:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#33812 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by foxlife »

ko je tvrdio da smo moralne vertikale?
i otkud to samo kad nas niko ne vidi?
ako me vidi policija dobit cu kaznu prihvatiti istu i nastaviti a necu reci vdii supaka kaznise me samo zato jer sam .....(ukucaj po zelji)
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#33813 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by seoBIH »

NediM17 wrote: 26/07/2021 16:02 Sve same moralne vertikale na forumu, ne bi oni...
Samo ponekad kad ih niko ne vidi... :bih:
ma kakvi, mi samo nemamo acc tag, pa da vozimo zaustavnom.
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#33814 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by TheHound »

foxlife wrote: 26/07/2021 15:48
TheHound wrote: 26/07/2021 15:45

Auuuu seJo huligan a ovamo nama soli pamet.



Hajd sinko naspavaj se.
uh izvini veliki nisam te prepoznao
koliko to vozis pa me nazivas sinko?
vidim za ostatak teksta nemas ni pitanje ni odgovor pa si ga presutio
naravno tako to rade oni koji znaju da su donji i da nisu u pravu
e vidis moze od tebe masina i nesto nauciti kad nisi u pravu usuti se i nemoj kome da pricas svoju provalu
Kad ne citas ne vidim svrhu ni da pisem. Samo vi nama budite takve postenjacine vratit ce vam se ako ne na ovom onda na onom svijetu.
NediM17
Posts: 21640
Joined: 05/11/2009 11:49

#33815 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

Po "seJovoj klasifikaciji" on samo "minimalno" krsi saobracajne propise.
I ovaj forumas je "minimalno" prekrsio propis.
A garant i nema tag pa iz njega progovara ljubomora. :lol:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#33816 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by foxlife »

TheHound wrote: 26/07/2021 16:49
foxlife wrote: 26/07/2021 15:48

uh izvini veliki nisam te prepoznao
koliko to vozis pa me nazivas sinko?
vidim za ostatak teksta nemas ni pitanje ni odgovor pa si ga presutio
naravno tako to rade oni koji znaju da su donji i da nisu u pravu
e vidis moze od tebe masina i nesto nauciti kad nisi u pravu usuti se i nemoj kome da pricas svoju provalu
Kad ne citas ne vidim svrhu ni da pisem. Samo vi nama budite takve postenjacine vratit ce vam se ako ne na ovom onda na onom svijetu.
samo ti budi bahati buzdovan pa vam zelim da se naplacate kazni na ovom svijetu

citam ja al nemam sta procitati kad ne napises nista
zigson
Posts: 2988
Joined: 04/04/2015 22:17

#33817 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by zigson »

foxlife wrote: 26/07/2021 13:14
zigson wrote: 26/07/2021 12:50

Haman je dupla jer ima zatezna kamata na punu kaznu
zatezna kamata je kod svih kazni 20 maraka ako se ne varam tako da nije dupla
Ti si sve u pravu u svakoj sferi zivota sve znas.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#33818 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by foxlife »

zigson wrote: 26/07/2021 16:56
foxlife wrote: 26/07/2021 13:14

zatezna kamata je kod svih kazni 20 maraka ako se ne varam tako da nije dupla
Ti si sve u pravu u svakoj sferi zivota sve znas.
ono sto znam pricam sto ne znam sutim i ne prosipam se
jbg nisam ja kriv ako sam svestraniji od tebe
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#33819 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by TheHound »

NediM17 wrote: 26/07/2021 16:52 Po "seJovoj klasifikaciji" on samo "minimalno" krsi saobracajne propise.
I ovaj forumas je "minimalno" prekrsio propis.
A garant i nema tag pa iz njega progovara ljubomora. :lol:
On krsi propise za koje on smatra da je ok krsiti, on nam dodje kao neko vrhovno tijelo sta smijemo a sta ne - ulema tako da kazem :D.
Mozes preticati gdje hoces i ici 90km/h ako je ogranicenje 50km/h, seJo kaze da ne ugrozavas nikoga, ali zato ako se izdvojis u praznu zaustavnu traku i ides 300m do naplatnih kucica rizikujes da ubijes 10 ucenika i 4 macke :D
User avatar
darius_maximus
Posts: 3236
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#33820 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by darius_maximus »

Slična je danas situacija bila u Azize Šaćirbegović, kod Hadži Idrizove džamije.
Dva auta se kucnula i jedan stoji u lijevoj traci (neki Golf), drugi u desnoj (neki stariji BMW) nekh 5-6 metara dalje.

Ja prilazim u lijevoj traci (vidim iz daljine da je neka guzva), policija skrece iz Džamijske, ispred mene u lijevu i staje iza ovog Golfa.
Ja kako prilazim kontam šta sada, kako će nas negdje usmjeriti, itd.
Nisam ja to ni pomislio i nije policijac ni izašao iz auta, a dvojica-trojica iza mene pretiču suprotnom trakom, preko pune linije i prema mostu.

Policajac izađe, reče ovima iz auta da se sklone s ulice i pokaza nama kuda da prođemo.
Eto, nek' sam minutu izgubio.

OK, ja razumijem da niko nikoga nije ubio, ali ružno je nekako vidjeti da policija staje pod rotacijama, a da neko ni ne stane, nego odmah preko pune i pretiče suprotnom trakom. Nema ovdje niko nikakvog poštovanja ni prema kome, tako da ne treba čuditi ova prica "nije nikoga ugrozio".
Ako koga ne ubiješ, onda je "Hajde, Boga ti, šta pametujes. Kao da si ti svetac."
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#33821 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by foxlife »

a sve je to razlog zato sto policija ne kaznjava takve nego zmire da ne bi imali papirologije jer je i njima sta ima veze nije ugrozio nikog
policajci su vecinom kao ovi sta fali jer dolaze iz istog naroda
User avatar
Laplace
Posts: 10344
Joined: 19/11/2012 18:37

#33822 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Naslovnica wrote: 26/07/2021 11:46
foxlife wrote: 26/07/2021 11:35

opet ti izgleda ne kontas
ovo sam pisao za svabu norvezanina japanca sveda
a za nas treba povecati kazne i nakon isteka 8 dana dupla kazna a ne polovicna
Lično mislim da ne treba povećati kazne, ali treba povećati izvjesnost naplate (a ne da je roki, i pored 100k kazni i dalje u automobilu i ravnopravan učesnik).
I slažem se da nakon 8 dana treba uduplati. I tako svakih 8 dana uduplavati.
Ja bih (koliko god to smatrano nepoštenim) kaznu vezao za registraciju. Kazna se piše vozaču i on je plaća, ali princip da taj isti vozač ne može registrovati auto ako ne plati kaznu je (bar kod nas) promašaj. Ako je prekršaj napravljen sa automobilom određene registarske oznake, onemogućiti registraciju tog automobila dok neko (bilo ko) uplati sve kazne za prekršaje načinjene tim vozilom.

Vlasnik si vozila i ne želiš da ti službenik odbije produžiti registraciju zbog prekršaja kog je napravio drugi čovjek? Pazi kome daješ svoje vozilo i bez brige. Jedini izuzetak bi bio ako je vlasnik ranije prijavio krađu vozila.
User avatar
Laplace
Posts: 10344
Joined: 19/11/2012 18:37

#33823 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Naslovnica wrote: 26/07/2021 11:55
JavierBosnia wrote: 26/07/2021 11:47 Ova priča sa ACC tagom me podsjeti na priču o motorima. Kao kupio sam tag da mogu brze proci, kupio sam motor da se mogu provlaciti izmedju auta i gurati do semafora.
Pa cek kupio sam i ja auto od 250 KS pa jel mogu voziti iznad ogranicenja?
Jedan stari motorista (na motoru od 12 godine, Harley, koža, sijeda kosa, rep, tetovaže) priča meni kako je nedavno imao situaciju da se čovjek htio potući sa njima (bilo ih nekoliko na motorima), jer su na granici prešli cijelu kolonu i stali prvi. Nakon što je izbila kavga, granična je odvojila ovog u automobilu i počela trkeljati, a njima poželjeli sretan put. Kao, oni nemaju klimu, kacige, koža, sve se to ugrije, šta ja znam, neka priča, uglavnom ispade da je to nešto najnormalnije za uuraditi (obići cijelu kolonu i stati pred kućice).
Ja ga slušam i samo klimam glavom, jbga. Sa isključivo njegove tačke gledišta ima smisla, ali sa moje tačke gledišta, sa tačke gledišta onog u koloni i zakonski, nema nikakvog smisla. :roll:
I ta mi je priča šupljak. Ako je na visokim temperaturama tako teško voziti motor, onda imaju izbor: auto, autobus, voz, avion,...
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#33824 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

Laplace wrote: 26/07/2021 17:13
Naslovnica wrote: 26/07/2021 11:46
Lično mislim da ne treba povećati kazne, ali treba povećati izvjesnost naplate (a ne da je roki, i pored 100k kazni i dalje u automobilu i ravnopravan učesnik).
I slažem se da nakon 8 dana treba uduplati. I tako svakih 8 dana uduplavati.
Ja bih (koliko god to smatrano nepoštenim) kaznu vezao za registraciju. Kazna se piše vozaču i on je plaća, ali princip da taj isti vozač ne može registrovati auto ako ne plati kaznu je (bar kod nas) promašaj. Ako je prekršaj napravljen sa automobilom određene registarske oznake, onemogućiti registraciju tog automobila dok neko (bilo ko) uplati sve kazne za prekršaje načinjene tim vozilom.

Vlasnik si vozila i ne želiš da ti službenik odbije produžiti registraciju zbog prekršaja kog je napravio drugi čovjek? Pazi kome daješ svoje vozilo i bez brige. Jedini izuzetak bi bio ako je vlasnik ranije prijavio krađu vozila.
Jarane, boli Q rodijaka na Sokocu za registraciju.
Gore pola Golfova nije registrovano od 1992.
Ne platiš kaznu i nekom razumnom roku, oduzima ti se automatski, i ide na licitaciju. Početna cijena - visina kazne. Pa onda sve nekretnina što imaš ma sebi. A na kraju i tvorza.
User avatar
Laplace
Posts: 10344
Joined: 19/11/2012 18:37

#33825 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

foxlife wrote: 26/07/2021 12:44
hopi wrote: 26/07/2021 12:37 De ba odvadite malo ko prave ste babe
Je li to dozvoljeno? Nije.
Je li li prekršaj preći tih 50m zasutavnom nekoliko vozila pri brzini 40kmh? Jeste
Je li baš strašan potez I ugrožavanje ostalih, pa i ne baš.
Bi li ja to uradio, da.
Je li u rangu ponašanja dodika i nekog ko je ukrao milione? Ne. Te izjave su smiješne.
je li u rangu dodika bakira i covica koji su ukrali milione da jer su se i oni samo snasli kao ovaj nas loeb
cifra niti nacin na koji se se snasli nije bitan nego samo da su se snasli
da li je ugrozavanje ostalih da
jer je dobro laplace primjetio ti koji se odvajas regularno za tu traku ne ocekujes buzdovana da dodje zaustavnom trakom tako da je itekako ugrozio
to sto bi ti uradio govori o tebi
Još sam i nacrtao, ali ne vrijedi. :D
Post Reply