Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Dzontra_Volta
Posts: 6496
Joined: 20/01/2011 11:10

#41551 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dzontra_Volta »

Logovan wrote: 21/11/2022 09:33 :lol: :lol: :lol: Pa samo je sebi zakomplikovao :lol:
Ja bih to ovako: :D
Image
User avatar
nepass1
Posts: 9706
Joined: 06/07/2017 07:35

#41552 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nepass1 »

nepass1 wrote: 27/10/2022 10:19
liaar wrote: 27/10/2022 09:48

da nije nekog iz kontra smjera uhvatio kad si ti prolazio ?
nešto sumnjam da te uhvatio na 45
A svako jutro prodjem, fakat nikad tu 50 ne predjem. I gledam tahometar. Kazaljka izmedju 40 i 50
Jos kod mene vitara dobro laze, kad vozim ap 130 na mob pokazuje 120 navigacija.
Kad vidjoh crveno svjetlo dva puta okinu,mrak na oci.
Npr skenderija radar uvjek vozim kazaljka na 50 i tu svaki dan prodjem i nikad me nije slikao.
Da sebe quotam, sad saznadoh iz policije da me nije blicalo.
Ja bih se u zivot kladio da jeste
HelaS
Posts: 5661
Joined: 22/09/2018 13:21

#41553 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by HelaS »

Dzontra_Volta wrote: 21/11/2022 08:45 Ni turbo rotor nije prepreka za naše vozače da uđu u vanjsku traku, a svejedno izađu na treći izlaz.
Prekjuče u Mostaru je lik ispred mene uradio ovu intervenciju:

Image
Bijeli autobus, ako vozač želi da se vrati na Bulevar i dalje prema Mostu, kako da vozi kružnim?
User avatar
Laertes
Posts: 4255
Joined: 08/01/2015 18:25

#41554 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laertes »

HelaS wrote: 22/11/2022 21:29
Dzontra_Volta wrote: 21/11/2022 08:45 Ni turbo rotor nije prepreka za naše vozače da uđu u vanjsku traku, a svejedno izađu na treći izlaz.
Prekjuče u Mostaru je lik ispred mene uradio ovu intervenciju:

Image
Bijeli autobus, ako vozač želi da se vrati na Bulevar i dalje prema Mostu, kako da vozi kružnim?
U pogrešnoj je traci za to.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10597
Joined: 10/03/2022 22:16

#41555 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Tako je, trebao se prije kružnog na vrijeme prestrojiti za to.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10597
Joined: 10/03/2022 22:16

#41556 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

A da je bio u pravoj traci, izveo bi to bijelom putanjom.

Kao i ovi što dolaze odozgo (ne poznajem teren) i hoće na treći izlaz. - zelena putanja

Image


Doduše ovaj KT nije završen, fali horizontalna signalizacija pa bi bilo jasnije.

Ali to su te očigledne prednosti turbo rotora. Tjeraju te na pravovremeno prestrojavanje a u isto vrijeme onemogućavaju drugima da te ometaju u tome.
User avatar
Laplace
Posts: 10432
Joined: 19/11/2012 18:37

#41557 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

EFD22 wrote: 22/11/2022 21:46 A da je bio u pravoj traci, izveo bi to bijelom putanjom.

Kao i ovi što dolaze odozgo (ne poznajem teren) i hoće na treći izlaz. - zelena putanja

Image


Doduše ovaj KT nije završen, fali horizontalna signalizacija pa bi bilo jasnije.

Ali to su te očigledne prednosti turbo rotora. Tjeraju te na pravovremeno prestrojavanje a u isto vrijeme onemogućavaju drugima da te ometaju u tome.
Mogao se prestrojiti i malo kasnije, pored onog bijelog u vanjskoj traci odnosno prije crnog u unutrašnjoj (tu ima prekid linije).
User avatar
Laplace
Posts: 10432
Joined: 19/11/2012 18:37

#41558 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Ko vozi kroz Visoko neka dobro obrati pažnju na semaforima. Stručnjaci kreću kome god se upali zeleno, bez obzira da li je to njihov smjer ili ne.

Jutros stajemo iz pravca Lješeva na semaforu kod mosta (pored autobuske). Pali se zeleno za skretanje desno (ka autobuskoj i željezničkoj) dok je crveno za skretanje lijevo (na most), ali stručnjak vidi naše zeleno i kreće ka mostu. Džabe mu sviram. U isto vrijeme kad je meni bilo zeleno je zeleno i za ove iz smjera autobuske ka mostu, ta putanja se ukršta sa putanjom ovog stručnjaka i otvara se prostor za sudar.

Inače, za skretanje ka mostu iz smjera Lješeva crveno je sve dok se onima koji iz Lješeva idu ka autobuskoj (i iz pravca autobuske ka mostu) ne upali crveno - svaki dan vozim tom rutom pa znam. Osim toga, semafori su jasni da jasniji ne mogu biti pa ne bi trebali biti zbunjeni ni oni koji tu prvi put naiđu -semafor za desno je vertikalan a semafor za lijevo je horizontalan, iznad trake, i svakome ko je položio vozački bi moralo biti jasno za koji smjer je koji semafor.

Image
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10597
Joined: 10/03/2022 22:16

#41559 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Laplace wrote: 23/11/2022 10:52
EFD22 wrote: 22/11/2022 21:46 A da je bio u pravoj traci, izveo bi to bijelom putanjom.

Kao i ovi što dolaze odozgo (ne poznajem teren) i hoće na treći izlaz. - zelena putanja

Image


Doduše ovaj KT nije završen, fali horizontalna signalizacija pa bi bilo jasnije.

Ali to su te očigledne prednosti turbo rotora. Tjeraju te na pravovremeno prestrojavanje a u isto vrijeme onemogućavaju drugima da te ometaju u tome.
Mogao se prestrojiti i malo kasnije, pored onog bijelog u vanjskoj traci odnosno prije crnog u unutrašnjoj (tu ima prekid linije).
Teško je to izvesti, zbog ugla, a da ne nagazi ivičnjak. Tu je ivičnjak prekinut zbog ovih što tu ulaze u KT i hoće na treći izlaz.
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#41560 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by phillie »

A mogao je i unutrasnjim citav krug i izaci na 4. izlazu u lijevu traku. Da se nije zayebao u startu.

A mozda autobus uopste nece prema Mostu :D
User avatar
Laplace
Posts: 10432
Joined: 19/11/2012 18:37

#41561 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

EFD22 wrote: 23/11/2022 11:03
Laplace wrote: 23/11/2022 10:52

Mogao se prestrojiti i malo kasnije, pored onog bijelog u vanjskoj traci odnosno prije crnog u unutrašnjoj (tu ima prekid linije).
Teško je to izvesti, zbog ugla, a da ne nagazi ivičnjak. Tu je ivičnjak prekinut zbog ovih što tu ulaze u KT i hoće na treći izlaz.
A ono bijelo je ivičnjak? Ja sam mislio da je linija. Valja provjeriti dioptriju.
User avatar
Laplace
Posts: 10432
Joined: 19/11/2012 18:37

#41562 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

phillie wrote: 23/11/2022 11:08 A mogao je i unutrasnjim citav krug i izaci na 4. izlazu u lijevu traku. Da se nije zayebao u startu.

A mozda autobus uopste nece prema Mostu :D
To je zapravo i najlogičnija putanja. Svakako autobus nije ni htio izaći an četvrti izlaz jer bi se inače ranije prestrojio.
toska
Posts: 2987
Joined: 26/09/2016 14:08

#41563 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by toska »

mahalas505 wrote: 20/11/2022 18:53 @phillie zakon ovdje i u Srbiji je veoma slican, tako da ni ovdje nema clana zakona koji bi ti zabranio da vanjskom trakom napravis cijeli krug u vecini kruznih tokova u BiH. Dok god je vertikalna signalizacija prije kruznog i horizontalna signalizacija unutar samog kruznog ne sihronizuju, moci ce se kruziti vanjskom trakom. Ko kod tvrdi drugacije u ozbilnoj je zabludi.
Izuzetak su ovi novi kruzni tokovi u Mostaru, gdje su trake i fizicki odvojene.
Nije valjda da su još tema naši kružni?
Bez signalizacije nikada nije ni postojalo pravilo niti "kultura" o unutrašnjim i vanjskim trakama, unutrašnja je tad samo za rasterećenje u gužvama i ubrzanje protoka.
Leon16v
Posts: 5790
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#41564 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Leon16v »

Image

Pa vi blicajte drugovi :D
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#41565 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by phillie »

Iz naslova se ne moze bas sa sigurnoscu reci ko je kome izlupao auto. Pa jel? :D
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#41566 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by laserShow »

EFD22 wrote: 19/11/2022 13:19 Kad smo već kod stoke od naroda, pitam se da li ćemo kod nas, u slučaju nekog udesa na A1, ikad doživjeti ovo:

Image
Ne da mi se traziti, ali evo dvije fotografije

Image

Image
sahbazzz
Posts: 332
Joined: 19/07/2020 12:27

#41567 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by sahbazzz »

Laplace wrote: 23/11/2022 11:02 Ko vozi kroz Visoko neka dobro obrati pažnju na semaforima. Stručnjaci kreću kome god se upali zeleno, bez obzira da li je to njihov smjer ili ne.
Moze biti da se jednostavno desio fuckup u glavi. Zasto to kazem, pa zato sto sam ja na semaforu kod americke ambasade hladno krenuo na crveno kad se upalilo zeleno onima koji idu lijevo. Vozio starog na klinicki, i vracamo se a u glavi mi hiljadu misli, usutili se obojica i ja jednostavno krenem, ljudi iza sviraju ja nista. Jos ima strelica za lijevo na onom semaforu ali dzaba ti sve. Sreca(e) u nesreci da je nije bilo policije koja cesto bude kod ambasade (oprali bi me) a druga je da sam hitnoj uzeo prvenstvo prolaza :D . Gledam me covjek iz hitne i ne moze da vjeruje.
Leon16v
Posts: 5790
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#41568 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Leon16v »

phillie wrote: 23/11/2022 16:34 Iz naslova se ne moze bas sa sigurnoscu reci ko je kome izlupao auto. Pa jel? :D
Upravu si, I blicao i nabio mu auto nogom :lol:

Policija je obavila razgovor sa S.H. (38) koji je priznao da je nogom udario u zadnji dio automobila, te da je to uradio jer je H.Ć. vozio presporo i ometao ga u vožnji. Na zadnjem dijelu automobila ustanovljena je manja materijalna šteta
zdruzdjo
Posts: 5213
Joined: 16/08/2009 00:27

#41569 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by zdruzdjo »

Pocetnik si u voznji(nazad naljepljeno P) i razumijem da si svjez i nisi se ustelio sa voznjom i slabo si svjestan gabarita svog vozila. Ok.
Ali.....
Onda se jebeno ne zavlaci po uskim ulicama, ne idi kraticama, nemoj voziti ulicama gdje se moras mimoici sa nekim ili se skloniti u stranu......
Jutros situacija. Ulicica kojom idem na posao da bih izbjegao guzvu. Uska do bola. Ali....
3 pocetnika su krenula bas tom ulicom. Naravno pogadjate, zensko je sve troje ;-)
Covjece oni su kolaps tu napravili. Auto megan. Ostavila je ona sa desne strane do ivicnjaka od tockova nekih 35-40 cm ma ne smije niko ni milimetra blize. Lik iz suprotnog pravca(koji uzgred ide uz brdo) se sklonio skroz uz podzid. Nema gdje vise ni milimetra. Ali hamsa zavrla ko sivoljnja. Jos mu isareti da se kao vrati nekih 20-ak metara da ona moze da prodje. Pa mic mic mic..... Na kraju zatvori retrovizor skroz i liku gura retrovizor da i njemu skupi. Samo sto ona prođje ide druga uz brdo sa audijem. Uuuu belaja.....

Ispred mene iz bocne ulicice se utrpa jos jedna sa P.
Pa doslo mi da se vratim rikvercom i idem okolo. Ali auta se naredalo iza uzas.
Pa jeee te ja kad sam polozio sam dobro pazio. Bukvalno sam prije nego krenem, pravio plan u glavi kuda cu da vozim do odredista.
Polozio na malom autu a prvo moje auto siroko sa repom nazad. Paralelno parkiranje zlocin. Gabariti uzas. Mjesecima sam se stelio. Ma nije mi padalo na pamet da se zavlacim u neke sokake, ulicice,....
Ali jok. Danas ono je tek polozilo i svi moramo sa ceste dok ono prodje.
User avatar
Laplace
Posts: 10432
Joined: 19/11/2012 18:37

#41570 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

sahbazzz wrote: 23/11/2022 16:42
Laplace wrote: 23/11/2022 11:02 Ko vozi kroz Visoko neka dobro obrati pažnju na semaforima. Stručnjaci kreću kome god se upali zeleno, bez obzira da li je to njihov smjer ili ne.
Moze biti da se jednostavno desio fuckup u glavi. Zasto to kazem, pa zato sto sam ja na semaforu kod americke ambasade hladno krenuo na crveno kad se upalilo zeleno onima koji idu lijevo. Vozio starog na klinicki, i vracamo se a u glavi mi hiljadu misli, usutili se obojica i ja jednostavno krenem, ljudi iza sviraju ja nista. Jos ima strelica za lijevo na onom semaforu ali dzaba ti sve. Sreca(e) u nesreci da je nije bilo policije koja cesto bude kod ambasade (oprali bi me) a druga je da sam hitnoj uzeo prvenstvo prolaza :D . Gledam me covjek iz hitne i ne moze da vjeruje.
Počesto im se to dešava, ali moguće.
User avatar
Laertes
Posts: 4255
Joined: 08/01/2015 18:25

#41571 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laertes »

Leon16v wrote: 23/11/2022 16:43
phillie wrote: 23/11/2022 16:34 Iz naslova se ne moze bas sa sigurnoscu reci ko je kome izlupao auto. Pa jel? :D
Upravu si, I blicao i nabio mu auto nogom :lol:

Policija je obavila razgovor sa S.H. (38) koji je priznao da je nogom udario u zadnji dio automobila, te da je to uradio jer je H.Ć. vozio presporo i ometao ga u vožnji. Na zadnjem dijelu automobila ustanovljena je manja materijalna šteta
Predlažem gospodina S.H. za počasnog moderatora ovog podforuma :lol:
selma 83
Posts: 622
Joined: 10/12/2010 18:45

#41572 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by selma 83 »

teskeredzic_22 wrote: 14/11/2022 23:19
selma 83 wrote: 10/11/2022 21:28

poz, samo da dodam, ako mogu svi ti ulazi, zašto pobogu se građani ili ministar ne pobrinu da se može izaći kod Doma zdravlja Omer Maslić i kod bivšeg Slona,autopraonice?. Gdje je tu logika. :skoljka: i fino oni dole te sačekaju kod onih kafića. A apsurd je kod Omer Maslić ...hitna može izaći a čovjek sa recimo bolesnim djetetom ide dole do apoteke Dina. Ma daj...(A sve pregledno lijepo, čak bolje nego kod Importanea). I niko iz tih mjesnih zajednica ne zna dopis poslati u Novo SA ili Šteti. A o polomljenim nadstrešicama (kabinama) na bus stanicama na dosta linija, to je posebna priča.
Za ovu raskrsnicu kod bivšeg Slona , bio je i dopis stanovništva i vijećnička inicijativa u vrlo "kratkom" i nažalost nimalo efikasnom Koldžinom mandatu.
Cesta je federalnog ranga , općina i kanton nemaju nadležnost fizičke promjene iste a da bi se sigurno automobilom skrenulo na tu cestu potrebna je dodatna uključna traka što podrazumijeva sječu stabala i uništavanje zelene površine na određenoj dužini , dakle ništa od toga.

ok eto ti tako misliš i pišeš, ali haj reci imali kod ambasade USA ikakva dodatna uključna traka, čak i autobusi GRASA izlaze i fataju 2 trake...nikom ne smeta. Kod Importane imaš čak i blagu krivinu pa se i slabije vidi. Pa opet ne smeta. Evo najsvježiji dokaz da to može je izlaz iz Doma zdravlja Kumrovec, čak je ista preglednost , i pogodi, može se izaći, znači nisu sjekli šumu i pravili ulaznu traku. Ovo za vjetrenjaču da ne može lijevo, nisam te razumio, redovno se skreće, nema zabrane...preko pruge lijeva pa na Ilidžu, a ako ćeš iza vjetrenjaće za Džemala B. svi idu srednjom pa lijevo. nemaš oznake na kolovozu koje to brane. Za Ilidžu se može itekako.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19522
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#41573 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by teskeredzic_22 »

selma 83 wrote: 25/11/2022 18:43
teskeredzic_22 wrote: 14/11/2022 23:19

Za ovu raskrsnicu kod bivšeg Slona , bio je i dopis stanovništva i vijećnička inicijativa u vrlo "kratkom" i nažalost nimalo efikasnom Koldžinom mandatu.
Cesta je federalnog ranga , općina i kanton nemaju nadležnost fizičke promjene iste a da bi se sigurno automobilom skrenulo na tu cestu potrebna je dodatna uključna traka što podrazumijeva sječu stabala i uništavanje zelene površine na određenoj dužini , dakle ništa od toga.

ok eto ti tako misliš i pišeš, ali haj reci imali kod ambasade USA ikakva dodatna uključna traka, čak i autobusi GRASA izlaze i fataju 2 trake...nikom ne smeta. Kod Importane imaš čak i blagu krivinu pa se i slabije vidi. Pa opet ne smeta. Evo najsvježiji dokaz da to može je izlaz iz Doma zdravlja Kumrovec, čak je ista preglednost , i pogodi, može se izaći, znači nisu sjekli šumu i pravili ulaznu traku. Ovo za vjetrenjaču da ne može lijevo, nisam te razumio, redovno se skreće, nema zabrane...preko pruge lijeva pa na Ilidžu, a ako ćeš iza vjetrenjaće za Džemala B. svi idu srednjom pa lijevo. nemaš oznake na kolovozu koje to brane. Za Ilidžu se može itekako.
Ne može se lijevo iza Vetrenjače.
Stoji plavi znak obavezno pravo ili desno.
Sada imaš i dodatno ove trakice zbog autobusa koje vode isključivo i samo pravo.

Općina ne može raditi priključnu traku na federalnu cestu.
Ministarstvo saobraćaja KS se izjasnilo da mora ići priključna traka.
Čak i ako bi se ista gradila odmah nakon nje nastupa traka desno u Čengić vilu tako da bi bila potpuna konfuzija. Pozdrav
selma 83
Posts: 622
Joined: 10/12/2010 18:45

#41574 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by selma 83 »

teskeredzic_22 wrote: 25/11/2022 19:50
selma 83 wrote: 25/11/2022 18:43 ok eto ti tako misliš i pišeš, ali haj reci imali kod ambasade USA ikakva dodatna uključna traka, čak i autobusi GRASA izlaze i fataju 2 trake...nikom ne smeta. Kod Importane imaš čak i blagu krivinu pa se i slabije vidi. Pa opet ne smeta. Evo najsvježiji dokaz da to može je izlaz iz Doma zdravlja Kumrovec, čak je ista preglednost , i pogodi, može se izaći, znači nisu sjekli šumu i pravili ulaznu traku. Ovo za vjetrenjaču da ne može lijevo, nisam te razumio, redovno se skreće, nema zabrane...preko pruge lijeva pa na Ilidžu, a ako ćeš iza vjetrenjaće za Džemala B. svi idu srednjom pa lijevo. nemaš oznake na kolovozu koje to brane. Za Ilidžu se može itekako.
Ne može se lijevo iza Vetrenjače.
Stoji plavi znak obavezno pravo ili desno.
Sada imaš i dodatno ove trakice zbog autobusa koje vode isključivo i samo pravo.

Općina ne može raditi priključnu traku na federalnu cestu.
Ministarstvo saobraćaja KS se izjasnilo da mora ići priključna traka.
Čak i ako bi se ista gradila odmah nakon nje nastupa traka desno u Čengić vilu tako da bi bila potpuna konfuzija. Pozdrav
ok, eto ne može . Ali ima niz primjera gdje je to moglo, sve sam ti ih naveo, ok eto ne može(ali čak i Lepenička i Nike kolumbića Šake i HIFA kod doma penzionera) al haj dobro sad... ovo za nove trake zbog autobusa ok i to , nisam upoznat. pozz
TLOP
Posts: 296
Joined: 23/01/2020 11:12

#41575 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by TLOP »

Nerviraju me oni sto stanu 5-10m od semafora
Donekle razumijem kad je suncan dan pa se nekad ne vidi semafor najbolje al po mraku stat tako e to ne razumijem nikako
Sta je u glavama tih ljudi
Jos ako i zakasne s kretanjem :evil:
Post Reply