Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Naslovnica
Posts: 27895
Joined: 20/03/2013 15:38

#32101 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

Kažu da se danas više ne radi (ne uči) ni paralelno parkiranje?
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#32102 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mali_balon »

Naslovnica wrote: 09/03/2021 11:02 Kažu da se danas više ne radi (ne uči) ni paralelno parkiranje?
Ne, samo parkiranje u rikverc rade
User avatar
ElRe
Posts: 10799
Joined: 12/12/2011 11:28

#32103 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ElRe »

U zadnje vrijeme sam primijetio da sve više vozača zvera lijevo desno i onda naglo koči ako neko ispred njih usporava ili stane da bi skrenuo negdje.
Juče me jedan čiča od 50ak godina za malo ne udari i to ga gledam na retrovizoru kako gleda preko desnog ramena bar 5 sekundi bez prestanka.
User avatar
nepass1
Posts: 9665
Joined: 06/07/2017 07:35

#32104 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nepass1 »

hopi wrote: 08/03/2021 19:16 hmmm, pa se mogu se baš s tim pravilom švedske složiti
-davati žmig. prilikom ulaska u KT, pa zašto? kuda ćeš to ići, možeš samo desno :-?
onda davati lijevi žmigavac a nastavljaš voziti? i to zato da bi onaj što se uključuje vidio tvoj lijevi žmigavac koji on vjerovatno iz tog ugla i ne vidi?
ne kontam ovo sve, mislim da je prekomplikovano
dovoljno se držati toga da ne daješ žmig prilikom ulaska, i daješ desni prije nego što ćeš izaći. Dovoljno bi to bilo da se saobraćaj sasvim normalno odvija.
Ja kad ulazim u kt i ako izlazim odmah na narednom izlazu uvjek prije ulaska dam desni zmigavac. Tamo neko stoji da ne ceka za ukljucenje.
User avatar
nepass1
Posts: 9665
Joined: 06/07/2017 07:35

#32105 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nepass1 »

Naslovnica wrote: 09/03/2021 11:02 Kažu da se danas više ne radi (ne uči) ni paralelno parkiranje?
Ja kad sam polagao samo paralelno i ucio.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#32106 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by soha96 »

Kad smo kod tih polaganja i ucenja. Pitam ja instruktora na pocetku, kako idem kroz kruzni, unutrasnja vanjska itd. Kaze on meni nista ti to ne gledaj, samo vanjska i to je to.
kakaljin
Posts: 11636
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#32107 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

soha96 wrote: 09/03/2021 13:10 Kad smo kod tih polaganja i ucenja. Pitam ja instruktora na pocetku, kako idem kroz kruzni, unutrasnja vanjska itd. Kaze on meni nista ti to ne gledaj, samo vanjska i to je to.
Objavi ime te auto skole da drugi ne pogrijese i budu pogresno nauceni
avijon
Posts: 1529
Joined: 20/08/2012 22:10

#32108 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by avijon »

kakaljin wrote: 09/03/2021 15:13
soha96 wrote: 09/03/2021 13:10 Kad smo kod tih polaganja i ucenja. Pitam ja instruktora na pocetku, kako idem kroz kruzni, unutrasnja vanjska itd. Kaze on meni nista ti to ne gledaj, samo vanjska i to je to.
Objavi ime te auto skole da drugi ne pogrijese i budu pogresno nauceni
Svi im tako govore jer uce ih da poloze a ne uce ih da voze.
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#32109 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by yasaq »

ljudi nemojte pogrešno učiti , vanjskom se može do besvjesti voziti ali nije lijepo. Oni iz unutrašnje moraju sačekati da se oslobodi vanjska da bi mogli izaći.
Aequus
Posts: 242
Joined: 04/05/2019 11:55

#32110 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Aequus »

soha96 wrote: 09/03/2021 13:10 Kad smo kod tih polaganja i ucenja. Pitam ja instruktora na pocetku, kako idem kroz kruzni, unutrasnja vanjska itd. Kaze on meni nista ti to ne gledaj, samo vanjska i to je to.
Polozio sam prije 12 godina, i tada je bio kao "kruzni tok" kod onog parkinga na dobrinji odakle se kretalo na ispit za polaganje vozackog, i instruktor me tada ucio da kada izlazim na 2 ili 3 izlazu uvijek ulazim u unutarnju traku, a u vanjsku kada izlazim na prvom, i eventualno ako na drugom izlazu izlazim (ali mi je rekao da ne praktikujem to)...
Inace, ni tada se nije polagalo paralelno parkiranje i parkiranje u garazu, oboje me covjek naucio (a nije morao), jer je rekao da svaki njegov kandidat to mora znati, hvala mu za to... Čak me natjero da prestignem nekog sporača kada smo vozili na otvorenom putu :lol:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#32111 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by black_adrian »

Ja nikad nisam vidio vozilo autoškole u unutrašnjoj traci (osim ako nije instruktor za volanom), a bukvalno živim na cesti. Ma da to mogu da shvatim, kandidat za 30-35 časova jedva nauči (osim ako ga babo nije učio je l) kako držati liniju, skretati i ("napamet") parkirati, gdje će on/a naučiti pratiti retrovizore i situaciju oko sebe iz unutrašnje trake.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#32112 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by S4mpion »

Autoškole se nema šta krivit' za tu praksu, njegovo je da kandidatu kaže šta je ispravno, a ne ide to da sad kandidat ulijeće među gomilu neandertalaca koji su se rodili naučeni.

Za 35 časova, nemaš šta nekoga učit' da vozi, tu se ide da položiš, jer bi ti za učenje trebalo 300 časova i desetak hiljada maraka.
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#32113 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by yasaq »

black_adrian wrote: 09/03/2021 16:06 Ja nikad nisam vidio vozilo autoškole u unutrašnjoj traci (osim ako nije instruktor za volanom), a bukvalno živim na cesti. Ma da to mogu da shvatim, kandidat za 30-35 časova jedva nauči (osim ako ga babo nije učio je l) kako držati liniju, skretati i ("napamet") parkirati, gdje će on/a naučiti pratiti retrovizore i situaciju oko sebe iz unutrašnje trake.
trebali bi učiti kada da ulaze u unutrašnju a kada u vanjsku ali to je stvar saobračajne kulture a ne ZOBS-a koji omogućava da se u kružnom toku može beskonačno voziti.
kakaljin
Posts: 11636
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#32114 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

avijon wrote: 09/03/2021 15:27
kakaljin wrote: 09/03/2021 15:13
soha96 wrote: 09/03/2021 13:10 Kad smo kod tih polaganja i ucenja. Pitam ja instruktora na pocetku, kako idem kroz kruzni, unutrasnja vanjska itd. Kaze on meni nista ti to ne gledaj, samo vanjska i to je to.
Objavi ime te auto skole da drugi ne pogrijese i budu pogresno nauceni
Svi im tako govore jer uce ih da poloze a ne uce ih da voze.
Mene je auto skola i instruktor ucili kako da vozim i kako da se ponasam u saobracaju i da pratim saobracaj i da budem solidaran sa ostalim vozacima.

Sam instruktor mi nije dao da idem na polaganje dok se ne uvijeri iako se i sam uvijerio odmah da znam voziti jer smo vise pricali o pravilima i ovim stvarima koje sam gore napisao da utvrdim kako treba i da se ispraksiram u saobracaju.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#32115 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by black_adrian »

kakaljin wrote: 09/03/2021 15:13
soha96 wrote: 09/03/2021 13:10 Kad smo kod tih polaganja i ucenja. Pitam ja instruktora na pocetku, kako idem kroz kruzni, unutrasnja vanjska itd. Kaze on meni nista ti to ne gledaj, samo vanjska i to je to.
Objavi ime te auto skole da drugi ne pogrijese i budu pogresno nauceni
Dosta autoškola tako uče, jer valja kandidatu objasnit KT kako treba, lakše je reći vozi samo vanjskom pa onda kasnije niko ne zna voziti kroz KT. Ne samo mladi vozači već i većina starijih vozača, nažalost.
User avatar
Logovan
Posts: 94346
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#32116 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

soha96 wrote: 09/03/2021 13:10 Kad smo kod tih polaganja i ucenja. Pitam ja instruktora na pocetku, kako idem kroz kruzni, unutrasnja vanjska itd. Kaze on meni nista ti to ne gledaj, samo vanjska i to je to.
Kako rekoh više puta, greške se prave na samom početku.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#32117 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Brus Lee »

Treba oformiti posebnu temu "kruzni tok". Smoriste sa kruznim tokom
swanfilter
Posts: 7845
Joined: 06/06/2008 18:52

#32118 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by swanfilter »

Nervira me sto svaki seljo danas ima auto ...
noviclan
Posts: 10901
Joined: 31/10/2013 06:48

#32119 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by noviclan »

Brus Lee wrote: 09/03/2021 22:54 Treba oformiti posebnu temu "kruzni tok". Smoriste sa kruznim tokom
kruzni-tok-t150904s1075.html :zoka:
komsinica_s_drugog
Posts: 697
Joined: 23/12/2018 19:16

#32120 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by komsinica_s_drugog »

Naslovnica wrote: 09/03/2021 11:02 Kažu da se danas više ne radi (ne uči) ni paralelno parkiranje?
Uci se, naravno. Polozila sam prije nesto vise od godinu dana i svakodnevno sam na casovima morala bocno parkirat, parkiranje u rikverc, polukruzno okretanje, kretanje pod rucnom...
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#32121 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by black_adrian »

komsinica_s_drugog wrote: 10/03/2021 06:38
Naslovnica wrote: 09/03/2021 11:02 Kažu da se danas više ne radi (ne uči) ni paralelno parkiranje?
Uci se, naravno. Polozila sam prije nesto vise od godinu dana i svakodnevno sam na casovima morala bocno parkirat, parkiranje u rikverc, polukruzno okretanje, kretanje pod rucnom...
Možda je tvoja autoškola takva da uči bočno parkiranje, ali u 98% autoškola u Sarajevu se to ne uči. Imam dosta prijatelja instruktora, pa sam se raspitao. Na polaganju imaš ne znam koliko ruta, oko desetak, u svakoj ruti imaš jednu radnju parkiranja, polukružnog okretanja, te kretanja pod ručnom ali na različitim mjestima. Onako kako sam ja par puta vidio, na način na koji moraju parkirati, kandidat nikad neće parkirati u praksi, uče ih da parkiraju napamet na nekim mjestima, a da mu kojim slučajem daš da parkira na nekom drugom parkingu većina ne bi znala. Generalno ne stvaraju osjećaj kod kandidata za veličinu vozila i upravljanje istim. Ista stvar sa polukružnim, zaustave saobraćaj iz 3 pravca dok naprave polukružno jer instruktor objašnjava kod kojeg šahta ili rupe treba počet motat :lol:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#32122 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by un1ted »

Svi vi glumite evropejce u Somaliji. Kad jednom ni kriv ni dužni dodjete ako ništa u stresni situaciju, neće vam nikada više pasti na pamet da drugima zamjerite nesto vezano za kružni tok, a posebno ako nije protiv zakona.

Prema tome u vanjsku i kružiti koliko hoćeš.
komsinica_s_drugog
Posts: 697
Joined: 23/12/2018 19:16

#32123 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by komsinica_s_drugog »

black_adrian wrote: 10/03/2021 06:47
komsinica_s_drugog wrote: 10/03/2021 06:38
Naslovnica wrote: 09/03/2021 11:02 Kažu da se danas više ne radi (ne uči) ni paralelno parkiranje?
Uci se, naravno. Polozila sam prije nesto vise od godinu dana i svakodnevno sam na casovima morala bocno parkirat, parkiranje u rikverc, polukruzno okretanje, kretanje pod rucnom...
Možda je tvoja autoškola takva da uči bočno parkiranje, ali u 98% autoškola u Sarajevu se to ne uči. Imam dosta prijatelja instruktora, pa sam se raspitao. Na polaganju imaš ne znam koliko ruta, oko desetak, u svakoj ruti imaš jednu radnju parkiranja, polukružnog okretanja, te kretanja pod ručnom ali na različitim mjestima. Onako kako sam ja par puta vidio, na način na koji moraju parkirati, kandidat nikad neće parkirati u praksi, uče ih da parkiraju napamet na nekim mjestima, a da mu kojim slučajem daš da parkira na nekom drugom parkingu većina ne bi znala. Generalno ne stvaraju osjećaj kod kandidata za veličinu vozila i upravljanje istim. Ista stvar sa polukružnim, zaustave saobraćaj iz 3 pravca dok naprave polukružno jer instruktor objašnjava kod kojeg šahta ili rupe treba počet motat :lol:
Nisam iz Sarajeva. U mom gradu sve autoskole uce, vidjam ih stalno kako bocno parkiraju. A te rute, valjda je svugdje tako. Instruktorica mi je cijelo vrijeme govorila na sta da obracam paznju, sta se trazi, vozila u kriticne ulice i trazila radnje koje tu komisija obicno trazi.
Ne moze tebe niko za 30 i kusur casova naucit da osjecas auto, to dolazi sa satima i kilometrima za volanom. Pa meni je bio problem sto mi se auto vazda gasilo na semaforu jer ga zaboravim vratit u prvu, stalno mi kvocala u glavu sto ne gledam desni retrovizor i takve stvari. To je ono sto ti vremenom dodje i sad ga mahinalno saltam. Ista stvar s orjentacijom. Ako nisi poseban talenat za voznju.Moja instruktorka, pretpostavljam i ostali, imala svoje cake (orjentire), npr. koncic na vratima po kome se ravnam kad parkiram u rikverc itd.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#32124 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by black_adrian »

komsinica_s_drugog wrote: 10/03/2021 07:00
black_adrian wrote: 10/03/2021 06:47
komsinica_s_drugog wrote: 10/03/2021 06:38

Uci se, naravno. Polozila sam prije nesto vise od godinu dana i svakodnevno sam na casovima morala bocno parkirat, parkiranje u rikverc, polukruzno okretanje, kretanje pod rucnom...
Možda je tvoja autoškola takva da uči bočno parkiranje, ali u 98% autoškola u Sarajevu se to ne uči. Imam dosta prijatelja instruktora, pa sam se raspitao. Na polaganju imaš ne znam koliko ruta, oko desetak, u svakoj ruti imaš jednu radnju parkiranja, polukružnog okretanja, te kretanja pod ručnom ali na različitim mjestima. Onako kako sam ja par puta vidio, na način na koji moraju parkirati, kandidat nikad neće parkirati u praksi, uče ih da parkiraju napamet na nekim mjestima, a da mu kojim slučajem daš da parkira na nekom drugom parkingu većina ne bi znala. Generalno ne stvaraju osjećaj kod kandidata za veličinu vozila i upravljanje istim. Ista stvar sa polukružnim, zaustave saobraćaj iz 3 pravca dok naprave polukružno jer instruktor objašnjava kod kojeg šahta ili rupe treba počet motat :lol:
Nisam iz Sarajeva. U mom gradu sve autoskole uce, vidjam ih stalno kako bocno parkiraju. A te rute, valjda je svugdje tako. Instruktorica mi je cijelo vrijeme govorila na sta da obracam paznju, sta se trazi, vozila u kriticne ulice i trazila radnje koje tu komisija obicno trazi.
Ne moze tebe niko za 30 i kusur casova naucit da osjecas auto, to dolazi sa satima i kilometrima za volanom. Pa meni je bio problem sto mi se auto vazda gasilo na semaforu jer ga zaboravim vratit u prvu, stalno mi kvocala u glavu sto ne gledam desni retrovizor i takve stvari. To je ono sto ti vremenom dodje i sad ga mahinalno saltam. Ista stvar s orjentacijom. Ako nisi poseban talenat za voznju.Moja instruktorka, pretpostavljam i ostali, imala svoje cake (orjentire), npr. koncic na vratima po kome se ravnam kad parkiram u rikverc itd.
Slažem se, u biti kao što je već neko rekao, učiš samo da položiš. Treba tu bar dvije godine prakse i kilometara da bi savladala osnovne stvari kako treba.

Pade mi na um, koliko ja znam za instruktora se može polagati sa navršenom 21 godinom, to mi nije nikako jasno. Eto, neka ima 23 godine, šta će on sa 23 godine objašnjavati nekome kako se vozi? Ja kad god sam vidio instruktora tako mladog, sve je neka zajebancija sa kandidatima, a pogotovo kandidatkinjama, zato im kandidati i padaju 2-3 puta vožnju. Ja kad sam za B, C, D, E polagao instruktor je bio sa bar 20 godina iskustva. Ja bih možda stavio dobnu granicu za polaganje za instruktora 30 godina.
kakaljin
Posts: 11636
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#32125 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

un1ted wrote: 10/03/2021 06:52 Svi vi glumite evropejce u Somaliji. Kad jednom ni kriv ni dužni dodjete ako ništa u stresni situaciju, neće vam nikada više pasti na pamet da drugima zamjerite nesto vezano za kružni tok, a posebno ako nije protiv zakona.

Prema tome u vanjsku i kružiti koliko hoćeš.
Da ako imas jednu traku u kruznom toku i kada imas sve izlaze sa jednom trakom
Post Reply