Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
JavierBosnia
Posts: 3542
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#27901 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by JavierBosnia »

User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#27902 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

Laplace wrote: 11/05/2020 08:58 I mani mi te priče kako djeca ništa ne znaju. Radim u školi i znam koliko im se trubi o ponašanju u saobraćaju, svako malo. Jesu li nam sva djeca toliko nesposobna da shvate par jednostavnih pravila?

Znam lično bar nekoliko primjera gdje su roditelji naučili djecu predškolskog uzrasta da ne izlijeću pred auto. Može se kad se hoće, ali je lakše istjerati dijete napolje i gledati turske serije.
Pa ja sam svog psa naucio da ne istrcava na ulicu. Da ga vidis, stane na pjesacki i ceka da svi ljudi krenu.
Pas uci brzo i lako.
Po nekoj logici, inteligentnija bica bi trebala jos brze i lakse.
BadBoy
Posts: 8078
Joined: 01/11/2005 21:55

#27903 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

Laplace wrote: 11/05/2020 09:42
Shvatam to, ali navodim da je to ne samo pogrešna nego i krajnje idiotska praksa. Time ne samo da poštene i savjesne vozače proglašavaju ubicama na putu, nego ugrožavaju i same pješake ulivajući im lažnu sigurnost da su vozači dužni da rade nemoguće kako bi pješaci mogli nastaviti biti neodgovorni idioti.

To je loše i po ovzače i po pješake.

Da ne kažem da je taj vozač, koji je pri vožnji brzinom nekh 2 km/h zakačio ženu koja mu je bila u mrtvom uglu, nije mnogo bolje prošao od nekih koji su pri mnogo višim brzinama ugrozili ili udarili pješaka (na primjer, slučaj kada udari pješakana autobuskom stajalištu).

Ne treba navoditi šta mislim o našem pravosuđu.
Pa ne znam šta bih ti rekao. Stvar definitivno nije crno-bijela kako se to ovdje želi prikazati. Cilj zakona je da štiti slabije, a u saobraćaju to su uvijek pješaci iz prostog razloga što nisu okruženi sa tonu i pol metala, stakla i plastike i ne kreću se brzinama većim od 5 km/h.

Sa druge strane, sudovi često cijene i doprinos oštećenog u nastanku štete, tako da nije baš i da je vozač uvijek 100% kriv bez pogovora, bez ikakve odgovornosti pješaka.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#27904 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

Laplace wrote: 11/05/2020 08:58 I mani mi te priče kako djeca ništa ne znaju. Radim u školi i znam koliko im se trubi o ponašanju u saobraćaju, svako malo. Jesu li nam sva djeca toliko nesposobna da shvate par jednostavnih pravila?

Znam lično bar nekoliko primjera gdje su roditelji naučili djecu predškolskog uzrasta da ne izlijeću pred auto. Može se kad se hoće, ali je lakše istjerati dijete napolje i gledati turske serije.
Ova priča nikako nije na mjestu.
Naučiti dijete da ne izlijeće pred auto nije isto kao i naučiti dijete koliko je 1+1.
Djeci nikada nije dovoljno trubiti i ponavljati im neke stvari.
Počevši od pranja ruku, vožnje bicikla, pa do prelaska ulice...
U dječjoj igri se često pogube i izlete za loptom, bez obzira koliko im kao roditelj trubio.
Ne gledam ja turske serije i ne tjeram ih napolje, ali neke stvari se moraju ponavljati, jer djeca su - djeca. Nisu roboti.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#27905 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by amar1994 »

JavierBosnia wrote: 11/05/2020 09:43
Sve DSG sofercine :lol: :run:
User avatar
Laplace
Posts: 10372
Joined: 19/11/2012 18:37

#27906 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Znači, kod nas je vozač dužan biti natčovjek, svevideće i svemoguće biće koje ne griješi, ima reflekse 100 puta bolje od mačke, ima automobil koji ima zaustavni put 0 cm i uz top ima vidovitu Džemilu instaliranu u board computer.

Sa ovakvim razmišljanjem i sudskom praksom nije ni čudo da nam pješaci stradaju na cestama.

I zašto se onda bunite kad ispred vas na ograničenju 60 voze 20-30? Mislite li da se sve ovo može predvidjeti pri većoj brzini.

Meni se čini da previše fantazirate i precejenjujete mogućnosti vozača.

Da se razumijemo, ne mogu nabrojati koliko puta sam predvidio nepredvidivo i spasio idiotu život reakcijom u nemogućim uslovima. Ali je samo pitanje vremena kad će neko od nas, pa i ovi što pametuju kako "je vozač dužan da predvidi to-i-to", naletjeti an situaciju koju ni vozač sa 40 godina iskustva ne bi ni pretpostavio ni predvidio.
User avatar
Laplace
Posts: 10372
Joined: 19/11/2012 18:37

#27907 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Naslovnica wrote: 11/05/2020 10:41
Laplace wrote: 11/05/2020 08:58 I mani mi te priče kako djeca ništa ne znaju. Radim u školi i znam koliko im se trubi o ponašanju u saobraćaju, svako malo. Jesu li nam sva djeca toliko nesposobna da shvate par jednostavnih pravila?

Znam lično bar nekoliko primjera gdje su roditelji naučili djecu predškolskog uzrasta da ne izlijeću pred auto. Može se kad se hoće, ali je lakše istjerati dijete napolje i gledati turske serije.
Ova priča nikako nije na mjestu.
Naučiti dijete da ne izlijeće pred auto nije isto kao i naučiti dijete koliko je 1+1.
Djeci nikada nije dovoljno trubiti i ponavljati im neke stvari.
Počevši od pranja ruku, vožnje bicikla, pa do prelaska ulice...
U dječjoj igri se često pogube i izlete za loptom, bez obzira koliko im kao roditelj trubio.
Ne gledam ja turske serije i ne tjeram ih napolje, ali neke stvari se moraju ponavljati, jer djeca su - djeca. Nisu roboti.
ne znam kako onda mnogi u tome uspiju. Očito da je moguće.

Ne moraju biti roboti, dovoljno je da slušaju šta im se kaže.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#27908 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

Laplace wrote: 11/05/2020 11:48
Naslovnica wrote: 11/05/2020 10:41
Laplace wrote: 11/05/2020 08:58 I mani mi te priče kako djeca ništa ne znaju. Radim u školi i znam koliko im se trubi o ponašanju u saobraćaju, svako malo. Jesu li nam sva djeca toliko nesposobna da shvate par jednostavnih pravila?

Znam lično bar nekoliko primjera gdje su roditelji naučili djecu predškolskog uzrasta da ne izlijeću pred auto. Može se kad se hoće, ali je lakše istjerati dijete napolje i gledati turske serije.
Ova priča nikako nije na mjestu.
Naučiti dijete da ne izlijeće pred auto nije isto kao i naučiti dijete koliko je 1+1.
Djeci nikada nije dovoljno trubiti i ponavljati im neke stvari.
Počevši od pranja ruku, vožnje bicikla, pa do prelaska ulice...
U dječjoj igri se često pogube i izlete za loptom, bez obzira koliko im kao roditelj trubio.
Ne gledam ja turske serije i ne tjeram ih napolje, ali neke stvari se moraju ponavljati, jer djeca su - djeca. Nisu roboti.
ne znam kako onda mnogi u tome uspiju. Očito da je moguće.

Ne moraju biti roboti, dovoljno je da slušaju šta im se kaže.
Šta uspiju?!
Da im djeca budu savršena i da nikada ne urade ono što im je rečeno da je zabranjeno?
:roll: :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#27909 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

JavierBosnia wrote: 11/05/2020 09:43
uvijek sam imao zelju da imam ram bar naprijed i da ovakve degenerike furacke samo dotaknem i izbijem iz putanje i da odlete u 3pm
User avatar
Nike af1 white
Posts: 813
Joined: 27/03/2018 11:33

#27910 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Nike af1 white »

Image
Image

zavrsio je i na majstori parkiranja a zasluzuje i ovdje jer kolicina bahatosti da se parkiras na oznacenom mjestu za invalide ispod znaka na polupraznom parkingu je 🤮🤮🤮
User avatar
Logovan
Posts: 94353
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#27911 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

JavierBosnia wrote: 11/05/2020 09:43
Samo naprijed, sve do jednom. :thumbup: Samo pazi da nekoga ni krivog, ni dužnog pošalješ dva metra ispod zemlje, a ti bujrum.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#27912 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

Laplace wrote: 11/05/2020 09:42
Shvatam to, ali navodim da je to ne samo pogrešna nego i krajnje idiotska praksa. Time ne samo da poštene i savjesne vozače proglašavaju ubicama na putu, nego ugrožavaju i same pješake ulivajući im lažnu sigurnost da su vozači dužni da rade nemoguće kako bi pješaci mogli nastaviti biti neodgovorni idioti.

To je loše i po ovzače i po pješake.

Da ne kažem da je taj vozač, koji je pri vožnji brzinom nekh 2 km/h zakačio ženu koja mu je bila u mrtvom uglu, nije mnogo bolje prošao od nekih koji su pri mnogo višim brzinama ugrozili ili udarili pješaka (na primjer, slučaj kada udari pješakana autobuskom stajalištu).

Ne treba navoditi šta mislim o našem pravosuđu.
Jbga, kako ne možeš voziti onako kako ti misliš da treba, tako ne možeš očekivati da sankciju budu kakve ti misliš da treba da budu.
Nije tačno da je sve crno-bijelo kako ti postavljaš stvari. Olakšavajuće okolnosti će se svakako uzeti u obzir, ali će vozač u svakom čučaju snositi odgovornost.
E sad se vraćamo na početak priče, s obzirom na zakone i sudsku praksu, nebitno dobra ili loša, treba li instrukturu dodatni rizik da sa kandidatom u autu obore nekog pješaka?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#27913 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Naslovnica wrote: 10/05/2020 22:47
Bila je priča ovdje da instruktori uče kandidate da je vožnja vanjskom OK koliko god izlaza da ima, jer u zakonu ne piše da nije.
Kada sam to čuo, donekle me i ne čudi što je na ulicama toliko vozača koji veze nemaju s vožnjom.
U zakonu to ne pise. Kruzni se pominje na jednom mjestu.
Analogno njihovoj tvrdnji svi bi se kruzni pravili da imaju jedan izlaz a ne dva...jer postojanje drugog izlaza je onda besmislica
Drvili smo o tome znas i sam
Novac je bitan u obuci, o ljekarskom da ne govoeim
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#27914 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Nike af1 white wrote: 11/05/2020 12:36 Image
Image

zavrsio je i na majstori parkiranja a zasluzuje i ovdje jer kolicina bahatosti da se parkiras na oznacenom mjestu za invalide ispod znaka na polupraznom parkingu je 🤮🤮🤮
40 maruna samar
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#27915 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

dobar osjecaj wrote: 11/05/2020 09:23
tempuser wrote: 10/05/2020 21:37
Član 43

(1) Vozač je dužan da brzinu kretanja vozila prilagodi osobinama i stanju puta, vidljivosti, preglednosti, atmosferskim prilikama, stanju vozila i tereta, gustini saobraćaja, saobraćajnim znacima i drugim saobraćajnim uslovima, tako da vozilo može blagovremeno da zaustavi pred svakom preprekom koju pod navedenim uslovima može da predvidi.


U naselju si dužan predvidjeti da ti pješak izleti pred auto.
U našim uslovima si realno dužan predvidjeti i traktor jučer u tunelu Ivan ili Bradina, ili na bilo kojoj krivini na magistrali gdje je ograničenje npr. 70 ili 80 a kao meni ti se desi da na krivini lagano tetura traktor, bicikliste u tunelu kad ispod Bradine na sunčanom danu ulaziš u mračni tunel i doživiš da ne vidiš baš ništa. Meni je prisustvo blizu nekoliko tuđih udesa sa smrtnim ishodom, dugogodišnji život pješaka i bicikliste značajno umirio nogu na gasu.
Jel bila ispravna signalizacija na traktoru i stace traktor na magistrali?
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#27916 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by studiorum_tuzlaensis »

možda je moždani invalid?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#27917 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

vjeshalica wrote: 11/05/2020 14:37
Jel bila ispravna signalizacija na traktoru i stace traktor na magistrali?
Što traktor ne bi bio na magistrali?
kakaljin
Posts: 11638
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#27918 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

tempuser wrote: 11/05/2020 14:58
vjeshalica wrote: 11/05/2020 14:37
Jel bila ispravna signalizacija na traktoru i stace traktor na magistrali?
Što traktor ne bi bio na magistrali?
Moze traktor biti na magistrali, ali da li je imao ispravnu signalizaciju to je upitno, jer smo svi vidjeli vecinom da nemaju ispravnu signalizaciju koja je propisana zakonom i da se krecu uz desnu liniju kolovozne trake
Bolonjeze
Posts: 214
Joined: 08/01/2018 19:19

#27919 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Bolonjeze »

Najviše što me nervira kod vozača je to što su vozačice :evil:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#27920 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

kakaljin wrote: 11/05/2020 15:02
tempuser wrote: 11/05/2020 14:58
vjeshalica wrote: 11/05/2020 14:37
Jel bila ispravna signalizacija na traktoru i stace traktor na magistrali?
Što traktor ne bi bio na magistrali?
Moze traktor biti na magistrali, ali da li je imao ispravnu signalizaciju to je upitno, jer smo svi vidjeli vecinom da nemaju ispravnu signalizaciju koja je propisana zakonom i da se krecu uz desnu liniju kolovozne trake
Poenta je bila na milionitom po redu izmišljanju propisa, u principu me libo neka stvar što to rade na forumu, problem je ako to rade dok voze, a ne pretpostavlkama jel ovo, jel ono...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#27921 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by amar1994 »

Throttle
Posts: 12974
Joined: 10/06/2016 12:35

#27922 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Throttle »

Nike af1 white wrote: 11/05/2020 12:36 Image

zavrsio je i na majstori parkiranja a zasluzuje i ovdje jer kolicina bahatosti da se parkiras na oznacenom mjestu za invalide ispod znaka na polupraznom parkingu je 🤮🤮🤮
Jel ovo drug konektovani :mrgreen:
User avatar
basicm
Posts: 10463
Joined: 16/01/2012 21:38

#27923 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by basicm »

Haha, konektovani!
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#27924 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

Pa možda je čovjek zaista invalid?!
:?
User avatar
Laplace
Posts: 10372
Joined: 19/11/2012 18:37

#27925 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

tempuser wrote: 11/05/2020 14:09
Laplace wrote: 11/05/2020 09:42
Shvatam to, ali navodim da je to ne samo pogrešna nego i krajnje idiotska praksa. Time ne samo da poštene i savjesne vozače proglašavaju ubicama na putu, nego ugrožavaju i same pješake ulivajući im lažnu sigurnost da su vozači dužni da rade nemoguće kako bi pješaci mogli nastaviti biti neodgovorni idioti.

To je loše i po ovzače i po pješake.

Da ne kažem da je taj vozač, koji je pri vožnji brzinom nekh 2 km/h zakačio ženu koja mu je bila u mrtvom uglu, nije mnogo bolje prošao od nekih koji su pri mnogo višim brzinama ugrozili ili udarili pješaka (na primjer, slučaj kada udari pješakana autobuskom stajalištu).

Ne treba navoditi šta mislim o našem pravosuđu.
Jbga, kako ne možeš voziti onako kako ti misliš da treba, tako ne možeš očekivati da sankciju budu kakve ti misliš da treba da budu.
Nije tačno da je sve crno-bijelo kako ti postavljaš stvari. Olakšavajuće okolnosti će se svakako uzeti u obzir, ali će vozač u svakom čučaju snositi odgovornost.
E sad se vraćamo na početak priče, s obzirom na zakone i sudsku praksu, nebitno dobra ili loša, treba li instrukturu dodatni rizik da sa kandidatom u autu obore nekog pješaka?
Vozim u skladu sa zakonima fizike, nije da ih mogu baš kršiti kao ZOBS. Govorim da je realno za reakciju potrebno u prosjeku pola sekunde. Recimo da na ograničenju 40 voziš 36 (broj je takav radi lakšeg računa), odnosno 10 m/s, i iza zida ti izleti pješak na dva metra ispred. Dok ti noga pritisne kočnicu, prešao si već pet metara. Recimo da imaš vanserijske reflekse pa ti je reakcija 1/4 sekunde - to je opet 1,5 m i opet si udario pješaka. U takvim situacijama (računajući da je put kočenja samo pola metra), ne preostaje ti drugo nego da voziš max. 20 km/h - izgleda da se time i instruktori vode. Inače mi je nerealno da tokom cijele obuke kandidat ne uspije da se oslobodi toliko da vozi brže od tih 20 (a biće d ni instruktor nije siguran da bi i sam reagovao dovoljno brzo).

Da je kakve sreće pa da se izlobira da policija ponovo počne da kažnjava i pješake i bicikliste, u njihovom interesu, pa neka kazne prvog mene (bilo kao pješaka bilo kao vozača). Biciklo nemam (zato sam gore u jednom komentaru za bicikliste predložio kaznu 750 KM, iz čiste ljubomore :D ).

Dotad mi valja u Opelov servis da mi instaliraju vidovitu Džemilu. Trošak jeste, ali šta se može... (Ima li neko da to radi jeftinije?)
Post Reply