Potrosnja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10568
Joined: 10/03/2022 22:16

#6951 Re: Potrosnja

Post by ZoomZoomKiwi »

Ako ćemo realno, u leru eksplodira najmanje 800 puta u minuti jebiga.
Naslovnica
Posts: 27901
Joined: 20/03/2013 15:38

#6952 Re: Potrosnja

Post by Naslovnica »

EFD22 wrote: 24/02/2023 07:28 Ako ćemo realno, u leru eksplodira najmanje 800 puta u minuti jebiga.
ito šo kaeš rođo
User avatar
beco
Posts: 3393
Joined: 25/08/2004 14:22

#6953 Re: Potrosnja

Post by beco »

Tako su i prodavači parnih autumobila odgovarali kupce kad su izašli SUS motori, gdje ćeš voziti nešto što stalno eksplodira :mrgreen:
User avatar
canvra888
Posts: 4342
Joined: 09/07/2021 15:03

#6954 Re: Potrosnja

Post by canvra888 »

emotivac wrote: 23/02/2023 12:55 Plin zakon, samo oni koji nisu vozili na plin, ili su vozili neko "drlo" na plin, ili im je plin ugrađivao komšija dunđer, ne žele plin, a plin je zakon :D
Pisao sam već, ja sam ugradio plin na jednom prošlom autu kod Darkoma (dakle nikakav dunđeraj) na Opelovog XER 1.6 benzinca koji je tada imao 33k km na satu, znači novo auto praktički.

Rezultat - gotovo skroz spaljeni ispušni ventili na prvom i drugom cilindru nakon 60-70k km i pored ugrađene Flashlube mazalice, blago bogate smjese i sasvim normalne vožnje (do 4k obrtaja u kontinuitetu max, na AP). Pored toga, još hrpa nekih belaja sa lambdom i ostalom elektronikom. Nikad više plin.

Naravno da ovo nije generalno pravilo i da znam dosta primjera koji su prezadovoljni plinom, ali eto, čisto da znaš da ti je pogrešan ovaj iskaz gore, ja živi primjer da nije tako :D
User avatar
beco
Posts: 3393
Joined: 25/08/2004 14:22

#6955 Re: Potrosnja

Post by beco »

Nije svaki benzinski motor za plina pogodan.
User avatar
canvra888
Posts: 4342
Joined: 09/07/2021 15:03

#6956 Re: Potrosnja

Post by canvra888 »

E to ti nije spika ovih što ugrađuju plin, barem Darkoma nije. Čak sam ja i insistirao na mazalici, oni su smatrali da je bespotrebna i da će motor uredno podnijeti plin i bez nje.

S druge strane, i za pojedine japance tvrde da imaju nepovoljnih motora za plin, a eto ja lično znam ljude koji su prešli hiljade kilometara bez ikakvih problema. Po nekom šturom pravilu, svaki motor bez hidropodizača je upitan što se tiče pogodnosti plina, ali nije to baš tako u praksi.

Relativna je to priča :-D
sumirprimus
Posts: 81600
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#6957 Re: Potrosnja

Post by sumirprimus »

svoj vi poso, prvo ako naknadno ugradjujet a ne u novo auto iugradjen plin, drugo jedan od argumenata..
meni licno gori i tezi je zauzece gepeka cisternom, dobro dobro malom bocom :D
sto se tice ekspolzija...
S autom na LPG ne smijete u većinu podzemnih garaža i to je prilično frustrirajuće. No razlog za to je logičan, LPG je teži od zraka i u slučaju curenja plina on se zadržava na podu gdje ga je u podzemnoj garaži teško provjetriti konvencionalnom stropnom ventilacijom. Takav plin opasnost je za zdravlje i može izazvati eksploziju.
sto s etice daljih argumenats...

sto se tice gepeka
Dodatne nepraktične strane auta s plinskom instalacijom su smanjeni prtljažni prostor te duže vrijeme punjenja spremnika
.

sto se tice stete
Plin izgara bez dima, čađe i mirisa te produžuje vijek ispušnog sustava, katalizatora i lambda sonde no motoru može jako naštetiti. Naime, u plinu nema aditiva koji štite motor, a osim toga LPG lošije hladi ventile od benzina. Zbog toga može doći do „pregaranja ventila“ teškog kvara čiji popravak, ovisno o autu i motoru, može stajati 5.000 do čak 20.000 kuna. Da bi se maksimalno smanjio rizik od ovakvog kvara, potrebno je voziti pod manjim opterećenjem (puna brzina na autoputu nije nikako preporučljiva na plin), ugraditi što kvalitetniju instalaciju, redovito je servisirati (najbolje svakih 10.000 km) i podešavati ventile svakih 25.000 kilometara. Sve to, naravno, košta i smanjuje uštedu na plinu.
sto se tice prodaje
Koliko god su auti s plinskom instalacijom primamljivi zbog uštede, mnogi kupci zaziru od njihove kupnje zbog dodatnih komplikacija i mogućih kvarova. Dakle, koliko plin privuče kupaca, toliko ih i odbije i takav auto je podjednako teško, odnosno lako prodati kao i auto s benzinskim pogonom.
to se tice garancij
U većini slučajeva proizvođač ne dozvoljava ugrađivanje plinske instalacije i zbog takve ugradnje gubi se jamstvo. Ugradnju, ali samo u svojim ovlaštenim servisima, dopuštaju rijetki proizvođači, no i tada jamstvo ne mora biti potpuno. Naime, iako dozvoljavaju ugradnju instalacije, nerijetko u jamstvu piše da se neće pokriti trošak kvara koji je nastao zbog djelovanja plinske instalacije. Bez brige mogu biti samo oni koji kupe automobil s tvornički ugrađenim plinom, no ponuda takvih auta u Hrvatskoj je jako mala. Aute na LPG s tvornički ugrađenim plinom nude samo Dacia i Renault
.

sto se tice brzine
I uz najmodernije sustave izravnog ubrizgavanja plina, auto na plin razvija između 4 i 7 posto manje snage, a uz starije sustave gubitak može biti 10 posto i veći. U praksi se takav gubitak snage osjeti tek pri većem opterećenju ili pri agresivnoj vožnji, te nije veliki problem u praksi.
ta ja znam, ovo da ganjam zarad ustede vozo bionda radje biciklo a ne auto.
Naslovnica
Posts: 27901
Joined: 20/03/2013 15:38

#6958 Re: Potrosnja

Post by Naslovnica »

canvra888 wrote: 24/02/2023 13:37
emotivac wrote: 23/02/2023 12:55 Plin zakon, samo oni koji nisu vozili na plin, ili su vozili neko "drlo" na plin, ili im je plin ugrađivao komšija dunđer, ne žele plin, a plin je zakon :D
Pisao sam već, ja sam ugradio plin na jednom prošlom autu kod Darkoma (dakle nikakav dunđeraj) na Opelovog XER 1.6 benzinca koji je tada imao 33k km na satu, znači novo auto praktički.

Rezultat - gotovo skroz spaljeni ispušni ventili na prvom i drugom cilindru nakon 60-70k km i pored ugrađene Flashlube mazalice, blago bogate smjese i sasvim normalne vožnje (do 4k obrtaja u kontinuitetu max, na AP). Pored toga, još hrpa nekih belaja sa lambdom i ostalom elektronikom. Nikad više plin.

Naravno da ovo nije generalno pravilo i da znam dosta primjera koji su prezadovoljni plinom, ali eto, čisto da znaš da ti je pogrešan ovaj iskaz gore, ja živi primjer da nije tako :D
U tog Opelčinu LPG ide na onaj 1.8 motor bez ikakvih problema, ti 1.6 nisu pogodni.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#6959 Re: Potrosnja

Post by emotivac »

Ja haman bio prešao ured 100k km bez ikakvih spaljenih ventila, i to tjerao u obrtaje često i do 7500-8000.
I to bio ozloglaseni motor twinspark sa varijatorom :lol: :lol:
User avatar
canvra888
Posts: 4342
Joined: 09/07/2021 15:03

#6960 Re: Potrosnja

Post by canvra888 »

Naslovnica wrote: 24/02/2023 14:38
canvra888 wrote: 24/02/2023 13:37

Pisao sam već, ja sam ugradio plin na jednom prošlom autu kod Darkoma (dakle nikakav dunđeraj) na Opelovog XER 1.6 benzinca koji je tada imao 33k km na satu, znači novo auto praktički.

Rezultat - gotovo skroz spaljeni ispušni ventili na prvom i drugom cilindru nakon 60-70k km i pored ugrađene Flashlube mazalice, blago bogate smjese i sasvim normalne vožnje (do 4k obrtaja u kontinuitetu max, na AP). Pored toga, još hrpa nekih belaja sa lambdom i ostalom elektronikom. Nikad više plin.

Naravno da ovo nije generalno pravilo i da znam dosta primjera koji su prezadovoljni plinom, ali eto, čisto da znaš da ti je pogrešan ovaj iskaz gore, ja živi primjer da nije tako :D
U tog Opelčinu LPG ide na onaj 1.8 motor bez ikakvih problema, ti 1.6 nisu pogodni.
Eh eto, meni Darko kao jedan od najpopularnijih ovlaštenih plinskih servisa u BiH reče da nikakav problem nema 1.6 s plinom i gruh. A i prije ugradnje kad sam istraživao, forumi svedoše spaljene ventile zbog plina haman na anektodalnu pojavu i ja se povedoh :D

@emotivac

Zato ja i kažem da je to sve vrlo relativno oko plina. Nisu džaba ni upozorenja, a nisu istine ni mnoge zablude i neopravdane odbojnosti.
Naslovnica
Posts: 27901
Joined: 20/03/2013 15:38

#6961 Re: Potrosnja

Post by Naslovnica »

canvra888 wrote: 24/02/2023 14:53
Naslovnica wrote: 24/02/2023 14:38

U tog Opelčinu LPG ide na onaj 1.8 motor bez ikakvih problema, ti 1.6 nisu pogodni.
Eh eto, meni Darko kao jedan od najpopularnijih ovlaštenih plinskih servisa u BiH reče da nikakav problem nema 1.6 s plinom i gruh. A i prije ugradnje kad sam istraživao, forumi svedoše spaljene ventile zbog plina haman na anektodalnu pojavu i ja se povedoh :D

@emotivac

Zato ja i kažem da je to sve vrlo relativno oko plina. Nisu džaba ni upozorenja, a nisu istine ni mnoge zablude i neopravdane odbojnosti.
Ja sam gledao te Astre, ali sam veoma brzo odustao od 1.6 motora jer sam na netu našao mnogo toga što nije išlo u prilog plinu na tom motoru, a sa 1.8 ih nije bilo nešto i uglavnom su bile one neke GTC verzije.
A Darkom je trgovac, jbga.
Ne znam šta bih ti rekao, mislim da je više do tebe nego do forumaša i Darkoma...
User avatar
canvra888
Posts: 4342
Joined: 09/07/2021 15:03

#6962 Re: Potrosnja

Post by canvra888 »

Naslovnica wrote: 24/02/2023 15:19
canvra888 wrote: 24/02/2023 14:53

Eh eto, meni Darko kao jedan od najpopularnijih ovlaštenih plinskih servisa u BiH reče da nikakav problem nema 1.6 s plinom i gruh. A i prije ugradnje kad sam istraživao, forumi svedoše spaljene ventile zbog plina haman na anektodalnu pojavu i ja se povedoh :D

@emotivac

Zato ja i kažem da je to sve vrlo relativno oko plina. Nisu džaba ni upozorenja, a nisu istine ni mnoge zablude i neopravdane odbojnosti.
Ja sam gledao te Astre, ali sam veoma brzo odustao od 1.6 motora jer sam na netu našao mnogo toga što nije išlo u prilog plinu na tom motoru, a sa 1.8 ih nije bilo nešto i uglavnom su bile one neke GTC verzije.
A Darkom je trgovac, jbga.
Ne znam šta bih ti rekao, mislim da je više do tebe nego do forumaša i Darkoma...
Kažem ti, generalno svaki motor koji nema hidropodizače nije najidealniji za plin. Kad bi se čovjek zarovio po netu, mogao bi naći loše iskustvo za gotovo svaki model motora koji nije idealan za plin.

Već spomenuh da imam poznanike koji su ugradili plin na neke japance za koje je isto riječ da nisu pogodni za plin pa nema nikakvih problema. Emotivac eto isto. Do mene je koliko je i do njih kad su se odlučili na taj 'rizik'. Ja ga popušio, oni nisu i to je to :D Samo kažem da nije plin idealan kao što pojedini pričaju. Da jeste, bio bi puno zastupljeniji kao fabrička opcija.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#6963 Re: Potrosnja

Post by kabal1337 »

hahaha ma kod nas ni ceste nisu idealne za auta pa se voze :D
User avatar
canvra888
Posts: 4342
Joined: 09/07/2021 15:03

#6964 Re: Potrosnja

Post by canvra888 »

Pogrešno sam se izrazio. Optimalan je pravi izraz :D
User avatar
beco
Posts: 3393
Joined: 25/08/2004 14:22

#6965 Re: Potrosnja

Post by beco »



Stavljao sam na drugoj temi, najpogodniji motori za plin

- Skyacitce G Mazda
- Honda 1.8/2.0 R20
- Volvo 2.5 T
- Renault 1.6/1.8/2.0 F tipa motora
- Opel 1.4 turbo
- Toyota Valvomatic 1.6/1.8/2.0
- Fiat 1.4. T-jet
- VW 1.6 mpi
preludezalude
Posts: 5624
Joined: 07/03/2012 00:09

#6966 Re: Potrosnja

Post by preludezalude »

Moje misljenje je da nece u motoru nista stradati ako je plin ustiman kako treba. Mnogi privrnu plin da trosi sto manje i onda vozis svo vrijeme na siromasnoj smjesi i normalno je da ventili trpe. Privrni i benzin da manje trosi pa ce isto ventili stradati.
Istrazivanja pokazuju da je kod plinasa produzen vijek trajanja motora. Plin ima vecu oktansku vrijednost i manje kontaminira ulje. Ulje je unistavac motora broj 1 tj kontaminirano ulje a benzin ga kontaminira.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#6967 Re: Potrosnja

Post by emotivac »

preludezalude wrote: 03/03/2023 01:48 Moje misljenje je da nece u motoru nista stradati ako je plin ustiman kako treba. Mnogi privrnu plin da trosi sto manje i onda vozis svo vrijeme na siromasnoj smjesi i normalno je da ventili trpe. Privrni i benzin da manje trosi pa ce isto ventili stradati.
Istrazivanja pokazuju da je kod plinasa produzen vijek trajanja motora. Plin ima vecu oktansku vrijednost i manje kontaminira ulje. Ulje je unistavac motora broj 1 tj kontaminirano ulje a benzin ga kontaminira.
Ma džaba govoriti :D :D
sumirprimus
Posts: 81600
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#6968 Re: Potrosnja

Post by sumirprimus »

ma plin je najbolji i zato je i najzastupljeniji u sviejtu automobila :D
preludezalude
Posts: 5624
Joined: 07/03/2012 00:09

#6969 Re: Potrosnja

Post by preludezalude »

sumirprimus wrote: 03/03/2023 11:02 ma plin je najbolji i zato je i najzastupljeniji u sviejtu automobila :D
Ne kontas nikako kako funkcionise ekonomija. Jel mislis da je dizel najbolji?
Ali svako ima pravo na svoje misljenje.
sumirprimus
Posts: 81600
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#6970 Re: Potrosnja

Post by sumirprimus »

naravno svako ima pravno na svoje misljenje, al ti previse branis ovde plin koji je procentualno najmanje zastupljen. da on daje otliki benefit koristilo bi ga vise ljudi. ja ne kontam kako funkcionise ekonomija stoji, al vidim brojeve. manje je manje, a vece je vece. kako u dzepu tako i u auto inustriji. :D nema ljutnje ,sloboda izbora,
svako dobro :thumbup:
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#6971 Re: Potrosnja

Post by kabal1337 »

volio bi vidjet golf 2 1.6 dizel sa plinom ili nekog slicnog dizela. Bas me zanima koja bi bila potrosnja
laik1981
Posts: 13007
Joined: 05/12/2012 13:04

#6972 Re: Potrosnja

Post by laik1981 »

Ja sam sa astrom h 1.6 presao 250k na plin bez ikakvih problema sa motorom.. Trosila nekih 11-12l gradske.. Prije toga sa corsom c 1.2 presao nekih 150k i motor otisao ali plin je tu najmanju krivac.. Ja je bio zapustio maksimalno.. Zadnjih godinu sam na dizelu.. Od tih godinu dana nekih deset mjeseci razmisljam o povratku na benzin plin varijantu :mrgreen:
preludezalude
Posts: 5624
Joined: 07/03/2012 00:09

#6973 Re: Potrosnja

Post by preludezalude »

Ja na zadnja 3 auta imao plin. 11 godina nikakvih problema, sve savrseno radilo. Koristeno bez ikakvih ogranicenja, kao da vozim na benzin.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10568
Joined: 10/03/2022 22:16

#6974 Re: Potrosnja

Post by ZoomZoomKiwi »

Image

Zenica - Split - Zenica
User avatar
canvra888
Posts: 4342
Joined: 09/07/2021 15:03

#6975 Re: Potrosnja

Post by canvra888 »

sumirprimus wrote: 03/03/2023 14:42 naravno svako ima pravno na svoje misljenje, al ti previse branis ovde plin koji je procentualno najmanje zastupljen. da on daje otliki benefit koristilo bi ga vise ljudi. ja ne kontam kako funkcionise ekonomija stoji, al vidim brojeve. manje je manje, a vece je vece. kako u dzepu tako i u auto inustriji. :D nema ljutnje ,sloboda izbora,
svako dobro :thumbup:
To i ja kažem.

Da je to toliko besprijekorno i poželjno gorivo, svaki proizvođač bi imao barem jednu opciju u paleti motora koji bi imao i fabrički plin.

Ali nema, i to govori dovoljno :)
Post Reply