Potrosnja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#5651 Re: Potrosnja

Post by emko1234 »

Ateista wrote: 25/01/2022 13:11
emko1234 wrote: 25/01/2022 13:00

I šta će biti kad ga voziš na niskim obrtajima? Jebo majku vi svi Šumaheri, pa hoćete da imate svu snagu u svakom momentu ili šta? Hoćeš da ubrzaš, prešaltaš u manju i ubrzaš. Ne jebeš zamajac tako što ćeš dat pun gas na 1200 obrtaja. Ako imaš auto koje ima full snagu na 1500 obrtaja, neće zamajcu ni lameli biti ništa kad poklopiš gas.
ja rezona i govana. Ne zna bord ovo ne zna bord ono. Prilagodi se uslovima. Ako ideš uz Vrace nećeš voziti petom bez obzira šta bord kaže. Isto tako ako ideš glavnom prema Ilidži, nećeš voziti trećom 50 samo zato jer ti može zatrebat snage da se prestrojiš :lol: :lol:

Jeste napeti, kako guzite?
Jako utice neciji stil voznje, ja volim stisnuti gas kad god imam priliku a uglavnom vozim u najgorim spicama, vucem se iza drugih pa povremeno ubrzam kad naleti malo prostora, ubrzam i opet usporavam, ne zato sto ne znam drugacije nego sto mi je cejf. Svjestan sam da se na taj nacin trosi vise goriva, diskovi, plocice, gume, svasta nesto, auto mi zimi trosi po bc i preko 10 litara nekad, 2.0140ks. Ako bih ga ravnomjernije vozio sigurno bih smanjio, ali imam svoj cejf i nije mi zao dati malo vise mjesecno zbog toga.
Treba malo smanjitii sa donosenjem zakljucaka na pamet.
Volim i ja zegat 3 trebe zajedno. Ali ovdje ne pricamo o tome, pricamo o potrosnji u realnim i normalnim uslovima eksploatacije motornog vozila kako vecina normalnih ljudi vozi svaki dan. Shodno tome, licne preference su irelevantne i totalno nebitne za temu.
User avatar
kabal1337
Posts: 7809
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#5652 Re: Potrosnja

Post by kabal1337 »

najvise mu steti potapanje iz niskih obrtaja. Pa zbog cega se upravo tako testira da li lamela proklizuje?
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#5653 Re: Potrosnja

Post by emko1234 »

konektovan wrote: 25/01/2022 13:29
emko1234 wrote: 25/01/2022 13:00

I šta će biti kad ga voziš na niskim obrtajima? Jebo majku vi svi Šumaheri, pa hoćete da imate svu snagu u svakom momentu ili šta? Hoćeš da ubrzaš, prešaltaš u manju i ubrzaš. Ne jebeš zamajac tako što ćeš dat pun gas na 1200 obrtaja. Ako imaš auto koje ima full snagu na 1500 obrtaja, neće zamajcu ni lameli biti ništa kad poklopiš gas.
ja rezona i govana. Ne zna bord ovo ne zna bord ono. Prilagodi se uslovima. Ako ideš uz Vrace nećeš voziti petom bez obzira šta bord kaže. Isto tako ako ideš glavnom prema Ilidži, nećeš voziti trećom 50 samo zato jer ti može zatrebat snage da se prestrojiš :lol: :lol:

Jeste napeti, kako guzite?
Vraca..hebm vas nepismene.... :lol:
Halali, do mene je. Respo mi hakovao profil :lol: :lol:
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#5654 Re: Potrosnja

Post by emko1234 »

kabal1337 wrote: 25/01/2022 13:36 najvise mu steti potapanje iz niskih obrtaja. Pa zbog cega se upravo tako testira da li lamela proklizuje?
Treba napraviti razliku između termina niski obrtaji i niski obrtaji po tebi, po meni ili nekom trećem.
Čovjek kaže da mu se auto guši na 1500 obrtaja, ja sam mu našao podatak da na tim obrtajima auto razvija maksimalni obrtni momenat.

Znači to nisu niski obrtaji na kojima se auto guši, nego se radi o njegovom subjektivnom dojmu koji nema veze s realnosti.
User avatar
Ateista
Posts: 46356
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#5655 Re: Potrosnja

Post by Ateista »

emko1234 wrote: 25/01/2022 13:34
Ateista wrote: 25/01/2022 13:11

Jako utice neciji stil voznje, ja volim stisnuti gas kad god imam priliku a uglavnom vozim u najgorim spicama, vucem se iza drugih pa povremeno ubrzam kad naleti malo prostora, ubrzam i opet usporavam, ne zato sto ne znam drugacije nego sto mi je cejf. Svjestan sam da se na taj nacin trosi vise goriva, diskovi, plocice, gume, svasta nesto, auto mi zimi trosi po bc i preko 10 litara nekad, 2.0140ks. Ako bih ga ravnomjernije vozio sigurno bih smanjio, ali imam svoj cejf i nije mi zao dati malo vise mjesecno zbog toga.
Treba malo smanjitii sa donosenjem zakljucaka na pamet.
Volim i ja zegat 3 trebe zajedno. Ali ovdje ne pricamo o tome, pricamo o potrosnji u realnim i normalnim uslovima eksploatacije motornog vozila kako vecina normalnih ljudi vozi svaki dan. Shodno tome, licne preference su irelevantne i totalno nebitne za temu.
Ali upravo to pravi razliku, ne znas ti ko guzi koliko treba i kako voli voziti, u koje vrijeme vozi, kolika je spica i slicno, sve su to faktori koji pored kubikaze i snage motora uticu na potrosnju.
Ovo o cemu ja govorim je meni normalna voznja, par puta sam probao da vozim umjerenije da vidim koliko mogu spustiti potrosnju, bila mi je to patnja, ne motora nego samog sebe, nisam dugo izdrzao, neko drugi ne bi dugo izdrzao ovo sto je meni normalno, tako da to normalno o cemu ti govoris ne postoji.

Vidim pominjao si da ko vozi 3-4 km dnevno da mu je bolje taksi uzeti, to bas i nije tacno, prvo finansijski jer auto otplacujes (kredit, ili vec placen) placas servis vozio ili ne vozio, drugo je da izracunas vrijedi li uopste imati vozilo ili ne. Dalje je pitanje fleksibilnosti i potreba, neko vozi dijete u skolu ili vrtic, trening, ima sastanke poslovne u toku dana, poslije posla, svasta nesto, ne mora to biti puno km ukupno ali treba mu auto svako malo, ne moze biti isplativo svaki cas taksi uzimati...
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#5656 Re: Potrosnja

Post by emko1234 »

Ateista wrote: 25/01/2022 13:58
emko1234 wrote: 25/01/2022 13:34
Volim i ja zegat 3 trebe zajedno. Ali ovdje ne pricamo o tome, pricamo o potrosnji u realnim i normalnim uslovima eksploatacije motornog vozila kako vecina normalnih ljudi vozi svaki dan. Shodno tome, licne preference su irelevantne i totalno nebitne za temu.
Ali upravo to pravi razliku, ne znas ti ko guzi koliko treba i kako voli voziti, u koje vrijeme vozi, kolika je spica i slicno, sve su to faktori koji pored kubikaze i snage motora uticu na potrosnju.
Ovo o cemu ja govorim je meni normalna voznja, par puta sam probao da vozim umjerenije da vidim koliko mogu spustiti potrosnju, bila mi je to patnja, ne motora nego samog sebe, nisam dugo izdrzao, neko drugi ne bi dugo izdrzao ovo sto je meni normalno, tako da to normalno o cemu ti govoris ne postoji.

Vidim pominjao si da ko vozi 3-4 km dnevno da mu je bolje taksi uzeti, to bas i nije tacno, prvo finansijski jer auto otplacujes (kredit, ili vec placen) placas servis vozio ili ne vozio, drugo je da izracunas vrijedi li uopste imati vozilo ili ne. Dalje je pitanje fleksibilnosti i potreba, neko vozi dijete u skolu ili vrtic, trening, ima sastanke poslovne u toku dana, poslije posla, svasta nesto, ne mora to biti puno km ukupno ali treba mu auto svako malo, ne moze biti isplativo svaki cas taksi uzimati...
Slažem se i u pravu si. Ali onda treba napisati : meni auto trosi 10 litara, na dionici toj i toj. Palim ga u prosjeku 4 puta dnevno, i pravim 4 manje rute po 2 km gdje se auto ne zagrije kako treba. Idem 1 km svaki drugi dan na kafu, i 3 puta sedmicno na trening. Onda to ima smisla, mislim podatak o potrošnji.
Ja da sam laik koji nema pojma o autima, i da dođem na forum i vidim da lik piše kako mu 1.6d trosi 10 litara po gradu, ja bi bjezao od tog auta ko đavo od krsta.
Ali taj isti lik nije naveo da mu je raspon obrtaja 1800-3000, da nahajca grijanje dok mu je auto hladno, i da ga vozi 3-4 puta u toku dana tako hladnog tj nezagrijanog. Onda je to jedna sasvim druga dimenzija potrošnje.
Samim tim nije objektivna i realna tj korisna na temi, jer ima previše onih "ali". I to treba naglasiti, jer se dobija pogrešna slika. Taj auto ima izuzetno štedljiv motor i kad mi neko dodje i kaže da mu troši duplo više od onog što fabrika kaže, to je onda dezavuisanje ljudi i plasiranje pogresnih tj nepotpunih informacija.

O tome ja pričam.
User avatar
ElRe
Posts: 10679
Joined: 12/12/2011 11:28

#5657 Re: Potrosnja

Post by ElRe »

1.6 TDI je štedljiv, ali nije najštedljiv jer su od njega štedljiviji i 1.6 dCi 130 KS i 1.6 Multijet 120 KS.

Prijatelj ima Tucsona 1.6 CRDi, Euro 6d motor, 120 KS, MT6, živi iznad OHRa i ide na posao za početak u Franca Lehara. Radi kao komercijalista u farmaceutskoj firmi, obilazi domove zdravlja tokom dana od Hadžića do Čaršije. Kaže potrošnja mu je sada oko 10 litara, QMax dizela. Nemam pojma koji mu je stil vožnje (da li lijenčari ili vozi u višim obrtajima).

Eto neka meni potroši pola litra više jer ja sipam na Promingu.

Ja sam naveo radni režim, i ako se motor trenutno vrti na 2500 o/min neću prešaltati u višu brzinu da bih par desetina metara poslije opet vratio u niži stepen prenosa. To je gradska vožnja, i meni je to sasvim ok.
User avatar
Ateista
Posts: 46356
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#5658 Re: Potrosnja

Post by Ateista »

emko1234 wrote: 25/01/2022 14:17
Ateista wrote: 25/01/2022 13:58
Ali upravo to pravi razliku, ne znas ti ko guzi koliko treba i kako voli voziti, u koje vrijeme vozi, kolika je spica i slicno, sve su to faktori koji pored kubikaze i snage motora uticu na potrosnju.
Ovo o cemu ja govorim je meni normalna voznja, par puta sam probao da vozim umjerenije da vidim koliko mogu spustiti potrosnju, bila mi je to patnja, ne motora nego samog sebe, nisam dugo izdrzao, neko drugi ne bi dugo izdrzao ovo sto je meni normalno, tako da to normalno o cemu ti govoris ne postoji.

Vidim pominjao si da ko vozi 3-4 km dnevno da mu je bolje taksi uzeti, to bas i nije tacno, prvo finansijski jer auto otplacujes (kredit, ili vec placen) placas servis vozio ili ne vozio, drugo je da izracunas vrijedi li uopste imati vozilo ili ne. Dalje je pitanje fleksibilnosti i potreba, neko vozi dijete u skolu ili vrtic, trening, ima sastanke poslovne u toku dana, poslije posla, svasta nesto, ne mora to biti puno km ukupno ali treba mu auto svako malo, ne moze biti isplativo svaki cas taksi uzimati...
Slažem se i u pravu si. Ali onda treba napisati : meni auto trosi 10 litara, na dionici toj i toj. Palim ga u prosjeku 4 puta dnevno, i pravim 4 manje rute po 2 km gdje se auto ne zagrije kako treba. Idem 1 km svaki drugi dan na kafu, i 3 puta sedmicno na trening. Onda to ima smisla, mislim podatak o potrošnji.
Ja da sam laik koji nema pojma o autima, i da dođem na forum i vidim da lik piše kako mu 1.6d trosi 10 litara po gradu, ja bi bjezao od tog auta ko đavo od krsta.
Ali taj isti lik nije naveo da mu je raspon obrtaja 1800-3000, da nahajca grijanje dok mu je auto hladno, i da ga vozi 3-4 puta u toku dana tako hladnog tj nezagrijanog. Onda je to jedna sasvim druga dimenzija potrošnje.
Samim tim nije objektivna i realna tj korisna na temi, jer ima previše onih "ali". I to treba naglasiti, jer se dobija pogrešna slika. Taj auto ima izuzetno štedljiv motor i kad mi neko dodje i kaže da mu troši duplo više od onog što fabrika kaže, to je onda dezavuisanje ljudi i plasiranje pogresnih tj nepotpunih informacija.

O tome ja pričam.
Razumijem ja to, samo je fazon u tome sto puno ljudi koristi auta za te kratke rute, mozda ih ne vozi puno ovako kao ja, ali ti kreces iz svoje pozicije kao da je to nesto normalno i neki standard, a u stvari nema normalnog i standarda jer je toliko razlicitih ljudi i razlicitih potreba, relacija, stilova voznje (treba razlikovati stil od znanja). Isto tako bih ja tebi mogao reci da ti trebas naglasiti ako se kod tebe radi o duzim relacijama bez guzvi, laganoj i umjerenoj voznji jer dajes pogresnu sliku ljudima koji svaki dan zure na posal u spici i vozikaju djecu po skolama, vrticima, treninzima i slicno. U principu se uvijek trebaju naglasiti te stvari kad se govori o potrosnji, jer se nista ne podrazumijeva, a ti si krenuo u pricu sa stavom da kome toliko trosi ima neispravan auto ili ne zna voziti.

Ne kontam ovo oko grijanja, kako to utice na potrosnju? Na vecini danasnjih auta ima automatska klima koja se ne dira, neko je vec to pomenuo, i ja gasim zimi klimu ali ostaje eco mode koji automatski zagrijava, zimi stavim 19-20 stepeni a ljeti kad je bas vrice klimu na 26 da ne pravim prevelike razlike unutra i vani, ali je stalno ukljuceno, ne znam da to iko gasi.
User avatar
konektovan
Posts: 40107
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5659 Re: Potrosnja

Post by konektovan »

Oduzimaš teNperaturu motoru, nemere se dovoljno zagrijati, posebno na tim kratkim relacijama.. :mrgreen:
azdralovic
Posts: 4431
Joined: 29/05/2010 21:46

#5660 Re: Potrosnja

Post by azdralovic »

Kod mene pokazuje pola litra po satu da trosi kad je upaljena klima. Ako upalim jos i grijanje zadnje sajbe (sto grije i retrovizore) dodaj dec na to
User avatar
Ateista
Posts: 46356
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#5661 Re: Potrosnja

Post by Ateista »

konektovan wrote: 25/01/2022 14:55 Oduzimaš teNperaturu motoru, nemere se dovoljno zagrijati, posebno na tim kratkim relacijama.. :mrgreen:
Pa zar iko to mijenja na automaCkoj klimi? :-D
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#5662 Re: Potrosnja

Post by emko1234 »

Ateista wrote: 25/01/2022 14:52
emko1234 wrote: 25/01/2022 14:17
Slažem se i u pravu si. Ali onda treba napisati : meni auto trosi 10 litara, na dionici toj i toj. Palim ga u prosjeku 4 puta dnevno, i pravim 4 manje rute po 2 km gdje se auto ne zagrije kako treba. Idem 1 km svaki drugi dan na kafu, i 3 puta sedmicno na trening. Onda to ima smisla, mislim podatak o potrošnji.
Ja da sam laik koji nema pojma o autima, i da dođem na forum i vidim da lik piše kako mu 1.6d trosi 10 litara po gradu, ja bi bjezao od tog auta ko đavo od krsta.
Ali taj isti lik nije naveo da mu je raspon obrtaja 1800-3000, da nahajca grijanje dok mu je auto hladno, i da ga vozi 3-4 puta u toku dana tako hladnog tj nezagrijanog. Onda je to jedna sasvim druga dimenzija potrošnje.
Samim tim nije objektivna i realna tj korisna na temi, jer ima previše onih "ali". I to treba naglasiti, jer se dobija pogrešna slika. Taj auto ima izuzetno štedljiv motor i kad mi neko dodje i kaže da mu troši duplo više od onog što fabrika kaže, to je onda dezavuisanje ljudi i plasiranje pogresnih tj nepotpunih informacija.

O tome ja pričam.
Razumijem ja to, samo je fazon u tome sto puno ljudi koristi auta za te kratke rute, mozda ih ne vozi puno ovako kao ja, ali ti kreces iz svoje pozicije kao da je to nesto normalno i neki standard, a u stvari nema normalnog i standarda jer je toliko razlicitih ljudi i razlicitih potreba, relacija, stilova voznje (treba razlikovati stil od znanja). Isto tako bih ja tebi mogao reci da ti trebas naglasiti ako se kod tebe radi o duzim relacijama bez guzvi, laganoj i umjerenoj voznji jer dajes pogresnu sliku ljudima koji svaki dan zure na posal u spici i vozikaju djecu po skolama, vrticima, treninzima i slicno. U principu se uvijek trebaju naglasiti te stvari kad se govori o potrosnji, jer se nista ne podrazumijeva, a ti si krenuo u pricu sa stavom da kome toliko trosi ima neispravan auto ili ne zna voziti.

Ne kontam ovo oko grijanja, kako to utice na potrosnju? Na vecini danasnjih auta ima automatska klima koja se ne dira, neko je vec to pomenuo, i ja gasim zimi klimu ali ostaje eco mode koji automatski zagrijava, zimi stavim 19-20 stepeni a ljeti kad je bas vrice klimu na 26 da ne pravim prevelike razlike unutra i vani, ali je stalno ukljuceno, ne znam da to iko gasi.
Onda se tema treba zvati stil vožnje i potrošnja kao produkt tog stila. Ili trebamo svi indvidualno govoriti o svom stilu a ne pričati o tome kako je normalno da neki model troši zimi 70% više. Jer tako se ovdje postavljaju teze. Imam 2.0tdi sa 140 konja i normalno je da on troši zimi i 12 litara.

Nije jaro normalno, osim ako ne elaboriraš kako voziš i kakve su ti navike.
User avatar
Ateista
Posts: 46356
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#5663 Re: Potrosnja

Post by Ateista »

azdralovic wrote: 25/01/2022 15:15 Kod mene pokazuje pola litra po satu da trosi kad je upaljena klima. Ako upalim jos i grijanje zadnje sajbe (sto grije i retrovizore) dodaj dec na to
Skoro sam vozio neki rent a car, skoro nov auto, i nakon nekog vremena voznje sa otvorenim prozorim mi izbaci poruku kako je zbog aerodinamike ekonomicnije voziti sa klimom i zatvorenim prozorom, ne znam da li je svabo dobro izracunao ali ispade da vise utice otvoren prozor na potrosnju nego klima. Bila je neka ugodna temperatura, taman da se malo prozor otvori, nije bilo prevruce. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46356
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#5664 Re: Potrosnja

Post by Ateista »

emko1234 wrote: 25/01/2022 15:29
Ateista wrote: 25/01/2022 14:52

Razumijem ja to, samo je fazon u tome sto puno ljudi koristi auta za te kratke rute, mozda ih ne vozi puno ovako kao ja, ali ti kreces iz svoje pozicije kao da je to nesto normalno i neki standard, a u stvari nema normalnog i standarda jer je toliko razlicitih ljudi i razlicitih potreba, relacija, stilova voznje (treba razlikovati stil od znanja). Isto tako bih ja tebi mogao reci da ti trebas naglasiti ako se kod tebe radi o duzim relacijama bez guzvi, laganoj i umjerenoj voznji jer dajes pogresnu sliku ljudima koji svaki dan zure na posal u spici i vozikaju djecu po skolama, vrticima, treninzima i slicno. U principu se uvijek trebaju naglasiti te stvari kad se govori o potrosnji, jer se nista ne podrazumijeva, a ti si krenuo u pricu sa stavom da kome toliko trosi ima neispravan auto ili ne zna voziti.

Ne kontam ovo oko grijanja, kako to utice na potrosnju? Na vecini danasnjih auta ima automatska klima koja se ne dira, neko je vec to pomenuo, i ja gasim zimi klimu ali ostaje eco mode koji automatski zagrijava, zimi stavim 19-20 stepeni a ljeti kad je bas vrice klimu na 26 da ne pravim prevelike razlike unutra i vani, ali je stalno ukljuceno, ne znam da to iko gasi.
Onda se tema treba zvati stil vožnje i potrošnja kao produkt tog stila. Ili trebamo svi indvidualno govoriti o svom stilu a ne pričati o tome kako je normalno da neki model troši zimi 70% više. Jer tako se ovdje postavljaju teze. Imam 2.0tdi sa 140 konja i normalno je da on troši zimi i 12 litara.

Nije jaro normalno, osim ako ne elaboriraš kako voziš i kakve su ti navike.
Jeli normalno ili ne zavisi iz cijeg ugla gledas, nekom je ta veca potrosnja normalna i zacudi se da neko vozi drugacije ako mu trosi 6l, kod nekog obrnuto, to je sva poenta, nema tu pravila sta je normalno.

Deklarisanu potrosnju ne mozemo uzeti kao relevantnu jer je jasno da ce proizvodjaci ciljano voznju prilagoditi da im prikaze sto manju potrosnju, prilagoditi tome i rutu, vrijeme voznje i slicno, malo ljudi u realnom zivotu ima takve uslove, sigurno nisu u vecini pa da to uzimamo kao referentnu vrijednost sta je normalna voznja.
azdralovic
Posts: 4431
Joined: 29/05/2010 21:46

#5665 Re: Potrosnja

Post by azdralovic »

Ateista wrote: 25/01/2022 15:31
azdralovic wrote: 25/01/2022 15:15 Kod mene pokazuje pola litra po satu da trosi kad je upaljena klima. Ako upalim jos i grijanje zadnje sajbe (sto grije i retrovizore) dodaj dec na to
Skoro sam vozio neki rent a car, skoro nov auto, i nakon nekog vremena voznje sa otvorenim prozorim mi izbaci poruku kako je zbog aerodinamike ekonomicnije voziti sa klimom i zatvorenim prozorom, ne znam da li je svabo dobro izracunao ali ispade da vise utice otvoren prozor na potrosnju nego klima. Bila je neka ugodna temperatura, taman da se malo prozor otvori, nije bilo prevruce. :D
Bilo je na mithbustersima, do neke brzine je bolje prozor, preko je bolja klima... naravno zavisi od auta
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#5666 Re: Potrosnja

Post by emko1234 »

Ateista wrote: 25/01/2022 15:38
emko1234 wrote: 25/01/2022 15:29

Onda se tema treba zvati stil vožnje i potrošnja kao produkt tog stila. Ili trebamo svi indvidualno govoriti o svom stilu a ne pričati o tome kako je normalno da neki model troši zimi 70% više. Jer tako se ovdje postavljaju teze. Imam 2.0tdi sa 140 konja i normalno je da on troši zimi i 12 litara.

Nije jaro normalno, osim ako ne elaboriraš kako voziš i kakve su ti navike.
Jeli normalno ili ne zavisi iz cijeg ugla gledas, nekom je ta veca potrosnja normalna i zacudi se da neko vozi drugacije ako mu trosi 6l, kod nekog obrnuto, to je sva poenta, nema tu pravila sta je normalno.

Deklarisanu potrosnju ne mozemo uzeti kao relevantnu jer je jasno da ce proizvodjaci ciljano voznju prilagoditi da im prikaze sto manju potrosnju, prilagoditi tome i rutu, vrijeme voznje i slicno, malo ljudi u realnom zivotu ima takve uslove, sigurno nisu u vecini pa da to uzimamo kao referentnu vrijednost sta je normalna voznja.
Paušalno razmisljanje puno relativizma. Da je sve tako kao što ti kažeš, potrošnja ne bi bio jedan od važnijih podatataka kada se kupuje auto. Nebitno novo ili polovno. Dalje proizvođači ne bi deklarisali potrošnju nego bi napisali : trosi koliko hladnih startova danas odradis (karikiram). Jer po ovome što si napisao, to je rezon.
Kada bi se svi faktori koji mogu uticati na potrošnju nabrojali, niko ne bi kupovao ni vozio. Svi bi se vozali tramvajem.

Tako da, naravno da postoji nešto što se zove normalna vožnja. Ona predstavlja nešto što se nalazi unutar zakonskih okvira između ostalog. Vožnja po ograničenjima je jedan dio toga. Ispravnost vozila je drugi dio. Nepohodna dokumntacija koja govori da si u stanju upravljati vozilom je treći dio, i da ne nabrajam dalje.
Naravno da mi relevantan primjer neće biti neko ko radi za glovo ili vozi neispravan auto. Ali sudeći po tebi, niko nije relevantan.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#5667 Re: Potrosnja

Post by madner »

Ma dobro svako je primjer za sebe, meni autoput dize prosjek potrosnje. :D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 12829
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#5668 Re: Potrosnja

Post by Evolution_IV »

:thumbup:
User avatar
sime_cipol
Posts: 16000
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#5669 Re: Potrosnja

Post by sime_cipol »

Ja pretežno vozim na oko 2500-3000 obrtaja. Isključivo jer na tim obrtajima ima 80nm i 42 KS. Sad zamislite kako bih se patio da ga vozim ispod 2000 obrtaja i kad bi koristio 67nm i 33 KS
:D
User avatar
nepass1
Posts: 9527
Joined: 06/07/2017 07:35

#5670 Re: Potrosnja

Post by nepass1 »

Ja vozim 60-65 na 2k obrtaja u cetvrtoj. Volim da mi je odziv gasa brzi nego petom na 1,5k obrtaja. Nekad i trecom ako se prestrojavam puno zbog peglaca.
Nego 75km od zadnjeg sipanja, bord pokazuje 8,5
User avatar
hopi
Posts: 5631
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#5671 Re: Potrosnja

Post by hopi »

ja vozim na 956 obrtaja, malo iznad lera eto, jbg mora se štediti.
a ne što se tiče gradske potrošnje pa pričalo se x puta ovdje, nekome je gradska ujutro i popodne u špici, nekome kasno navečer, nekome ujutro, nekome miks itd,pa različita dužina relacije, pa naravno da neće ljudi imati iste rezultae, ne mora odmah značiti da neko laže oko potrošnje.
a evo ja kada malo razmilsim i ne znam koliko mi je tačno gradska potrošnja. Jedino da naspam pun, odvezem recimo 10 vožnji po 10km, i to recimo 2 vožnje u špici, 2 kasno navečer, 2 u podne itd, i onda odem na pumpu i naspem pun i vidim potrošio je toliko i toliko l goriva, a to nisam nikada u prilici uraditi.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#5672 Re: Potrosnja

Post by Me_again »

madner wrote: 25/01/2022 16:12 Ma dobro svako je primjer za sebe, meni autoput dize prosjek potrosnje. :D
Svako dijete može na autoputu stisnuti gas i "brzo" voziti :D
Naravno, više će i goriva potrošiti.
Mild Hybrid (pa i hybrid opčenito) onda baš i ne vrijedi, zar ne ?
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#5673 Re: Potrosnja

Post by Me_again »

emko1234 wrote: 25/01/2022 13:00
I šta će biti kad ga voziš na niskim obrtajima? Jebo majku vi svi Šumaheri, pa hoćete da imate svu snagu u svakom momentu ili šta? Hoćeš da ubrzaš, prešaltaš u manju i ubrzaš. Ne jebeš zamajac tako što ćeš dat pun gas na 1200 obrtaja. Ako imaš auto koje ima full snagu na 1500 obrtaja, neće zamajcu ni lameli biti ništa kad poklopiš gas.
ja rezona i govana. Ne zna bord ovo ne zna bord ono. Prilagodi se uslovima. Ako ideš uz Vrace nećeš voziti petom bez obzira šta bord kaže. Isto tako ako ideš glavnom prema Ilidži, nećeš voziti trećom 50 samo zato jer ti može zatrebat snage da se prestrojiš :lol: :lol:

Jeste napeti, kako guzite?
Sorry što nepozvan upadam u žučnu diskusiju, ali mi baš zapara uši i oči ovo boldirano - koje to auto ima "full snagu" na 1500 obrtaja :lol: :lol: :lol: Neki tenk možda ?
User avatar
B6Redhell
Posts: 5866
Joined: 25/12/2010 04:56

#5674 Re: Potrosnja

Post by B6Redhell »

Ako ubacis od kamiona motor u auto.
Ima.. :-D
User avatar
kabal1337
Posts: 7809
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#5675 Re: Potrosnja

Post by kabal1337 »

man tgx
Post Reply