NOVE CIJENE GORIVA

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#29226 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by elcaliente »

bitanga_sa_otesa wrote: 22/05/2022 18:56
elcaliente wrote: 22/05/2022 18:54

Jeste, isto kao airbag i vezanje u toku voznje.
pomijesao si ti nesto :lol:
Ma bezze, pravi muskarci ne trebaju airbag.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#29227 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by bitanga_sa_otesa »

elcaliente wrote: 22/05/2022 18:59
Ma bezze, pravi muskarci ne trebaju airbag.
trebaju jer ces uz pravilno koristenje pojasa i airbaga mozda ostati ziv u nekom udesu.
bez start stopa i svjetala po danu ti se nista nece desiti ...
ako ne vidis po danu objekat od 3m3 onda se zapitaj sto vozis.. ljudi 100 godina voze bez svjetala po danu,cak su tu besmislicu ukinuli u dosta drzava iz kojih su potekle...poyyy
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#29228 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by elcaliente »

bitanga_sa_otesa wrote: 22/05/2022 19:04
elcaliente wrote: 22/05/2022 18:59
Ma bezze, pravi muskarci ne trebaju airbag.
trebaju jer ces uz pravilno koristenje pojasa i airbaga mozda ostati ziv u nekom udesu.
bez start stopa i svjetala po danu ti se nista nece desiti ...
ako ne vidis po danu objekat od 3m3 onda se zapitaj sto vozis.. ljudi 100 godina voze bez svjetala po danu,cak su tu besmislicu ukinuli u dosta drzava iz kojih su potekle...poyyy
Neke studije kazu da na magistralama svjetla po danu povecavaju sigurnost a neke studije kazu da katalizator prociscava izpusne gasove.
Ljudi su vozili 100 godina bez katalizatora, cak su u nekim zemljama ukinuli tu besmislicu i rekli da se katalizatori izrezu i prodaju u sekundarne sirovine.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#29229 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by bitanga_sa_otesa »

elcaliente wrote: 22/05/2022 19:26
Neke studije kazu da na magistralama svjetla po danu povecavaju sigurnost a neke studije kazu da katalizator prociscava izpusne gasove.
Ljudi su vozili 100 godina bez katalizatora, cak su u nekim zemljama ukinuli tu besmislicu i rekli da se katalizatori izrezu i prodaju u sekundarne sirovine.
jbga... neke studije su korisne,a neke su zajeb...samo treba skontati koje su koje :D
nego kad su na magistralama svjetla po danu korisna,jesu li korisna u gradu? sto ne gori ulicna rasvjeta po danu da bolje vidimo :?
kasnas
Posts: 349
Joined: 25/02/2022 16:28

#29230 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by kasnas »

bitanga_sa_otesa wrote: 22/05/2022 19:38 sto ne gori ulicna rasvjeta po danu da bolje vidimo :?
Svjetla na autu koristiš da te drugi vide, ne možeš to porediti sa javnom rasvjetom koja je tu zbog praktičnih razloga i opšte sigurnosti.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13209
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#29231 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by Evolution_IV »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#29232 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by bitanga_sa_otesa »

kasnas wrote: 22/05/2022 19:42
Svjetla na autu koristiš da te drugi vide, ne možeš to porediti sa javnom rasvjetom koja je tu zbog praktičnih razloga i opšte sigurnosti.
ja svjetla palim da bi ja vidio po mraku...
vide mene drugi ,moj auto je veliki, 2 tone,ima automatska svjetla...a i da ih ugasim ,vidili bi me valjda,jedino ako su slijepi onda im nema pomoci :roll:
Last edited by bitanga_sa_otesa on 22/05/2022 19:47, edited 1 time in total.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#29233 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by soha96 »

Sve je prosjecnom bosancu nenormalno i glupo. I ogranicenje brzine nije kako treba, uredu je ici preko, ne trebaju svjetla, ne trebaju touch screen ekrani i virtual cockpit, ne trebaju elektricna auta, ne trebaju drustvene mreze ni strani fast food prehrambeni lanci itd itd
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#29234 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by bitanga_sa_otesa »

bravo haso,sve znas :thumbup:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10419
Joined: 10/03/2022 22:16

#29235 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by ZoomZoomKiwi »

Miješate lumene i luxe.

Gradska rasvjeta po noći održava nivo osvijetljenosti prema kategoriji ceste i mjesta na kojem se nalazi (pravac, tunel, raskrižje u nivou, itd.)
Za to postoji zakonom propisan nivo osvijetljenosti, koji npr. za petlju u dva nivoa na putu rezervisanom za saobraćaj motornih vozila iznosi 15lx u prosjeku.

Kad je sunčan dan imaš minimalno 500lx u hladu. Znači smiješno je pričati o rasvjeti po danu, jer je uloga rasvjete ne da gledaš u lampu na vrhu 11metarskog stuba, nego da osvijetli cestu onda kada treba.

Dnevna svjetla su osmišljena tako da budu što više primjetna u uvjetima kada na cesti imaš više od 50lx. Namjena im nije da osvijetle bilo šta, nego da budu primjetna.

I IEC standard kaže da je to tačkasti izvor svjetlosti koji tu svjetlost rasipa namjenski tako da je ista primjetna u uvjetima visoke osvijetljenosti okoline. Najmanje isijavanje izvora svjetlosti u jednoj svjetiljci za dnevno svjetlo mora biti minimalno 350lm, a optika mora biti podešena tako da je pod uglom 0° sa prostornim rasipanjem od 50 srad/100m po srednjoj osi vozila.
Minimalni razmak na kojem su postavljena ova svjetla mora biti 500mm.

Minimalna visina je 300mm, a maksimalna 1350mm.

Poslije je dodan anex u kojem je definisano da moraju biti dimovana ispod 120lm ukoliko je u istom rasvjetnom tijelu i pokazivač smjera, naravno dok je isti uključen.

I što je u ovoj temi najzanimljivije, propisano je da moraju biti najmanje 30% manje rastrošna od kratkih svjetala na istom vozilu.

U prelaznom periodu (cijela 2011.god) proizvođačima je bilo dozvoljeno da softwareski naštimaju na vozilima iz te godine automatsko paljenje kratkih svjetala. Poslije te godine sva nova vozila koja su dolazila na tržište, tj. nove generacije, novi modeli i FL su morali imati posebna dnevna svjetla, bilo sa W21 žaruljama bilo LED.
Last edited by ZoomZoomKiwi on 22/05/2022 19:58, edited 2 times in total.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#29236 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by Naslovnica »

soha96 wrote: 22/05/2022 19:47 Sve je prosjecnom bosancu nenormalno i glupo. I ogranicenje brzine nije kako treba, uredu je ici preko, ne trebaju svjetla, ne trebaju touch screen ekrani i virtual cockpit, ne trebaju elektricna auta, ne trebaju drustvene mreze ni strani fast food prehrambeni lanci itd itd
Touch screen komande u automobilu, za većinu podešavanja koja se obavljaju u toku vožnje (podešavanja klime, radio uređaja, i sl) su k a r i n a.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10419
Joined: 10/03/2022 22:16

#29237 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by ZoomZoomKiwi »

Naslovnica wrote: 22/05/2022 19:52
soha96 wrote: 22/05/2022 19:47 Sve je prosjecnom bosancu nenormalno i glupo. I ogranicenje brzine nije kako treba, uredu je ici preko, ne trebaju svjetla, ne trebaju touch screen ekrani i virtual cockpit, ne trebaju elektricna auta, ne trebaju drustvene mreze ni strani fast food prehrambeni lanci itd itd
Touch screen komande u automobilu, za većinu podešavanja koja se obavljaju u toku vožnje (podešavanja klime, radio uređaja, i sl) su k a r i n a.
Ovo se slažem, ako moram skrenuti pogled sa ceste da smanjim temperaturu, to mi je sranje.
Volvo koji je perjanica sigurnosti me iznenadio sa ovim novim modelima. Kad sam ga probavao, dok sam našao temperaturu i postavke klime, da nije bio upaljen lane assist, bilo bi me svuda po cesti.
A u mom S60 si mogao žmireći naštimati što želiš, znaš da je jedan “zub” na potenciometru 0.5° i to ti je to.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#29238 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by bitanga_sa_otesa »

evo da preformulisem,moj auto je kao omanja trafika,jel udarate u trafike po danu ??? ili mora radnica upaliti svjetlo unutra da ne bi udarili

fico je kao veca zardinjera ,jel udarate u zardinjere po danu ??? ili moraju oni iz parka postaviti sijalicu na zardinjeru da je ne bi neko udario ???

@Naslovnica najebo si sad za taĆ skrinove kad te pocnu prat millenialsi
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#29239 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by bitanga_sa_otesa »

ako ima rupa na cesti velicine tamića jel mora u njoj goriti svjetlo da ne bi upali unutra ????
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#29240 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by iceman ze »

prije rata je furka bila zuta kao u Fra, a kod nas zabranjena :mrgreen:
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#29241 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by jasib »

bitanga_sa_otesa wrote: 22/05/2022 19:38
nego kad su na magistralama svjetla po danu korisna,jesu li korisna u gradu? sto ne gori ulicna rasvjeta po danu da bolje vidimo :?
:lol: :lol:

Očito je da nisi otišao dalje od Stupa i kiseljačkih otpada, pa ne znaš da je i svjetlosni signal na suprotnom automobilu sto puta spasio od sudara, jer je automobil uočen na vrijeme. Ali ne, bitno je da ti vidiš... Sigurna sam da si i ti jedan od onih koji pale duga svjetla po danu
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10419
Joined: 10/03/2022 22:16

#29242 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by ZoomZoomKiwi »

bitanga_sa_otesa wrote: 22/05/2022 19:56 evo da preformulisem,moj auto je kao omanja trafika,jel udarate u trafike po danu ??? ili mora radnica upaliti svjetlo unutra da ne bi udarili

fico je kao veca zardinjera ,jel udarate u zardinjere po danu ??? ili moraju oni iz parka postaviti sijalicu na zardinjeru da je ne bi neko udario ???

@Naslovnica najebo si sad za taĆ skrinove kad te pocnu prat millenialsi
Onda nam ne trebaju ni gabaritna svjetla na kamionima i autobusima, vidiš jebiga da je kamion nisi ćorav.

Ne trebaju ni NAV svjetla na avionima i brodovima po danu, jebeš ga vidiš avion s rasponom krila od 35m :mrgreen:

Bem ga, al’ nisi 100% u pravu ovaj put.

Definitivno je na velikim brzinama lakše primjetiti vozilo koje ti prilazi sa dnevnim svjetlima nego bez njih.

Milisekunde su tu u pitanju, i ako će ti pomoći da deseti dio sekunde ranije reaguješ, možda to bude razlika između nečijeg života i smrti.

Opet se vraćam na ono sa potrošnjom, jer mi je to presmiješno. Ko misli da će sa ugašenim svjetlima i EcoContact gumama osjetno uštedjeti, nek onda ove godine cijelo ljeto voza sa ugašenom klimom. Bit će k’o pečeno pile, al’ uštedit će. 😁
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#29243 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by bitanga_sa_otesa »

jasib wrote: 22/05/2022 20:02
:lol: :lol:

Očito je da nisi otišao dalje od Stupa i kiseljačkih otpada, pa ne znaš da je i svjetlosni signal na suprotnom automobilu sto puta spasio od sudara, jer je automobil uočen na vrijeme. Ali ne, bitno je da ti vidiš... Sigurna sam da si i ti jedan od onih koji pale duga svjetla po danu
pretpostavka je majka svih zajeba :lol: zivi i dalje u zabludi :kiss:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#29244 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by bitanga_sa_otesa »

EFD22 wrote: 22/05/2022 20:02

Bem ga, al’ nisi 100% u pravu ovaj put.

Definitivno je na velikim brzinama lakše primjetiti vozilo koje ti prilazi sa dnevnim svjetlima nego bez njih.

Milisekunde su tu u pitanju, i ako će ti pomoći da deseti dio sekunde ranije reaguješ, možda to bude razlika između nečijeg života i smrti.
pitao sam po gradu??? :roll: :roll: :roll:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10419
Joined: 10/03/2022 22:16

#29245 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by ZoomZoomKiwi »

bitanga_sa_otesa wrote: 22/05/2022 19:59 ako ima rupa na cesti velicine tamića jel mora u njoj goriti svjetlo da ne bi upali unutra ????
Ne mora, ali ako je takva da ugrožava normalno odvijanje saobraćaja onda mora biti propisno označena znakovima (klemfixima, newjerseyima, čunjevima, čime god)

Ili da ukinemo i to, pa kad naletiš na radove, jebiga trebao si vidjet bager na putu, ima brat bratu 5m2 presjeka, a uz to je i žute boje.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10419
Joined: 10/03/2022 22:16

#29246 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by ZoomZoomKiwi »

bitanga_sa_otesa wrote: 22/05/2022 20:04
EFD22 wrote: 22/05/2022 20:02

Bem ga, al’ nisi 100% u pravu ovaj put.

Definitivno je na velikim brzinama lakše primjetiti vozilo koje ti prilazi sa dnevnim svjetlima nego bez njih.

Milisekunde su tu u pitanju, i ako će ti pomoći da deseti dio sekunde ranije reaguješ, možda to bude razlika između nečijeg života i smrti.
pitao sam po gradu??? :roll: :roll: :roll:
Aha sorry, nisam vidio 😁

Po gradu si u pravu, na brzinama do 50km/h moraš sve vidjeti.

Nemaju ni pješaci nikakva svjetla po danu, a još su manje površine 😁 a tek kako brzo i nepredvidivo mijenjaju smjer kretanja :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#29247 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by bitanga_sa_otesa »

EFD22 wrote: 22/05/2022 20:06
Ne mora, ali ako je takva da ugrožava normalno odvijanje saobraćaja onda mora biti propisno označena znakovima (klemfixima, newjerseyima, čunjevima, čime god)

Ili da ukinemo i to, pa kad naletiš na radove, jebiga trebao si vidjet bager na putu, ima brat bratu 5m2 presjeka, a uz to je i žute boje.
ja nemam problem sa uocavanjem velikih predmeta i objekata,nemam pomjerenu percepciju dubine i daljine ,prodjem detaljan sistematski svake godine ... jasib vec mora imati upaljena svjetla i moraju joj blicati da ne bi svratala u neki jarak il u rupu kad obilazi otpade po kiseljaku :lol: :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10419
Joined: 10/03/2022 22:16

#29248 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by ZoomZoomKiwi »

bitanga_sa_otesa wrote: 22/05/2022 20:09
EFD22 wrote: 22/05/2022 20:06
Ne mora, ali ako je takva da ugrožava normalno odvijanje saobraćaja onda mora biti propisno označena znakovima (klemfixima, newjerseyima, čunjevima, čime god)

Ili da ukinemo i to, pa kad naletiš na radove, jebiga trebao si vidjet bager na putu, ima brat bratu 5m2 presjeka, a uz to je i žute boje.
ja nemam problem sa uocavanjem velikih predmeta i objekata,nemam pomjerenu percepciju dubine i daljine ,prodjem detaljan sistematski svake godine ... jasib vec mora imati upaljena svjetla i moraju joj blicati da ne bi svratala u neki jarak il u rupu kad obilazi otpade po kiseljaku :lol: :lol:
Image
Leon16v
Posts: 5781
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#29249 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by Leon16v »

Priča se da bitanga i dragon zajedno idu na opel otpad u Vitez :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#29250 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by bitanga_sa_otesa »

Leon16v wrote: 22/05/2022 20:14 Priča se da bitanga i dragon zajedno idu na opel otpad u Vitez :D
ne smijem ja blizu Ćunera,prebice me :(
danas mislio da idem malo na parking kod energoinvesta,al bilo me strah :run:
Post Reply