Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Prolaznik

#26 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by Prolaznik » 10/02/2012 10:49

Razmisli o opciji da uzmeš Land Rover Discovery. OHR je prodavao nekoliko kontigenata tih vozila prije 5-6 godina i svi su bili u odličnom stanju. I danas se mogu naći dobri primjerci sa umjerenom cijenom. Nisu skupi za održavanje.

Meni se sviđaju jer nude savršen spoj onoga što jedan korisnik kao ti treba:

Mehanika i podvozje je preuzeto od Defendera koji slovi kao jedno od najboljih terenskih vozila na svijetu sa vrhunskim karakteristikama. Imaš stalni pogon 4x4 sa srednjim diferencijalom što je daleko bolje nego uključivi. Imaš blokadu srednjeg diferencijala tako da te neće ostaviti nigdje. Imaš i redukciju za ekstremen uslove. Mehanika je pouzdana, ne kvari se i ne traže neko posebno održavanje. Sve je predimenzionirano tako da imaš osjećaj koji je neopisiv, a opet auto spada u srednu klasu terenca pa ga možeš parkirati u podzemnoj garaži bez problema.

Unutrašnjost je uzeta iz Range Rovera model P38A. Imaš jako udobna sjedišta, široku kabinu i puno prostora na zadnjoj klupi. Standardno dolazi električni paket i klima. Možeš bez srama sa njim otići na put od 1.000 kilometara i osim malo buke dizelaša drugih primjedbi nećeš imati. Pošto je visok, sjedišta su uspravna tako da imaš odličan položaj tijela i vidljivost.

Kada sam prvi put sjeo u njega izmamio mi je osmjeh i tako je svaki slijedeći put bilo. To je auto koji te osvoji na prvu ili ga nikada ne prihvatiš. Mekan je i udoban na putu. Njegov ovjes je takav da ima jako veliki hod amortizera pa zato ljulja ali ne gubi stabilnost. Zato na terenu taj isti ogronmi hod točkova dolazi do izražaja gdje prelazi preko svake prepreke bez da bi ti jedan točao ostao u zraku.

Hamzza

#27 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by Hamzza » 13/02/2012 18:43

Pitanje za vrsne auto-moto znalce:

Pogledajte ovu fotografiju:
http://i40.tinypic.com/s5d934.jpg

Zna li neko koji je proizvođač i model tog nanĐarastog automobila desno na slici?
Liči mi na Suzukija Samuraja, ali mislim da to nije Samuraj, jer Samuraj je imao zadnja svjetla dole na karambolci. Također ne bih rekao ni da je Suzuki Jimny.

vnm
Been thanked: 2 times

#28 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by vnm » 13/02/2012 18:55

maruti je proizvodio modele na bazi samuraja i jimnyja, a mislim da i mahindra ima neki manji 4x4 koji bi bio dimenzija kao ovaj na slici.

Bakir1
Has thanked: 16 times
Been thanked: 187 times

#29 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by Bakir1 » 13/02/2012 19:02

kia rocsta ;-)

Prolaznik

#30 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by Prolaznik » 13/02/2012 19:32

Čini mi se da je to Mahindra. Indijski proizvođač terenskih vozila.

Bakir1

#31 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by Bakir1 » 13/02/2012 19:46

kia kia retona nasljednik rocste,ili asia rocsta ;-) http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... een_hr.jpg

AmerC

#32 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by AmerC » 13/02/2012 20:34

Inace pratim auto industriju i moj prijedlog definitivno Suzuki SX4, auto je jedno od najpouzdanijih na svijetu(adac, autoexpress) , dobijas odlicnu opremu, odlicno auto, koje malo trosi, a ima odlican 4x4 pogon.

Seyfo
Been thanked: 17 times

#33 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by Seyfo » 13/02/2012 21:56

Sličnu dilemu je imao moj poznanik, gradio kuću u nekoj vukojebini, a imao info da će za par godina nakon izgradnje i useljenja biti asfaltirano do kuće. Znači, trebalo nešto što čupa iz blata i makadama a da može povući cimente i cigle. I kupio Njegovo Veličanstvo Golf II sa kukom, a majstor avlijaner mu namjestio amortizere naopačke, tako da je auto bilo podignuto, baš ono smiješno izgledalo. To je uradio s kontom da ako šta i otpadne, popravit će za 2,5 KM što se ne može reći ni za jedan 4x4. Jednom otišao karter, drugi put osovina, svako malo kugle, krajnice, ...ali sve je to jeftino.I napravio kuću,živio u njoj 2-3 g, načelnik asfaltirao, golf otišao za haman iste pare....

Pa ima li šta u životu ljepše ??????

drndalo
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

#34 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by drndalo » 14/02/2012 00:17

Nema dalje, i Mercedes G klase sanja da ce biti Golf 2 kad poraste... :thumbup:

Bakir1

#35 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by Bakir1 » 14/02/2012 08:08

da hoce jedna tema proci da se ne pomene golf 2...

Honda NSX

#36 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by Honda NSX » 14/02/2012 09:56

nemoj se odlućivati za auto pa onda tražiti samo taj auto. Ja razglledo uokolo i tražio sva tri vozila u isto vrijeme, jer vozila koja si naveo su sva tri pomalo teška za naći u dobrom stanju, a opet sva tri dobro odgovaraju tvojim potrebema, zato koje prvo naleti da je fina cijena, dobro paženo i dobro održavano - kupuj.

Niva: što mlađa to bolja.....većina prethodnih vlasnika su (bez uvede ikom) planinski neobrazovani i tehnički nueki ljudi koji ne vjeruju u servis i održavanje auta, već kad se kakava lampica upali oni je ignorišu i puštaju da za sobom vuče nove kvarove.

Samurai: Tenk. Jesu kod nas izdrndani, ali je realno to auto stvarno teško uništiti, a opet se može to fino srediti brzo i za normalan novac. Imaju dva-tri majstora u sarajevo koja znaju sa samurajem i sličnim vozilima.

Panda 4x4: ne znam puno o ovom auto tako da neću srati napamet. Raja kažu da su dobre i da mogu đe hoš. Meni eto nekako u poređenju s ova dva prethodna izgleda malo mizernoo, čisto optički.

eto tolko od mene, puno sreće i da nađeš ono što tražiš i da ispuni potrebe!

p.s. šta koristiš za snimanje i fotografiju.

Honda NSX

#37 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by Honda NSX » 14/02/2012 10:03

Seyfo wrote:Sličnu dilemu je imao moj poznanik, gradio kuću u nekoj vukojebini, a imao info da će za par godina nakon izgradnje i useljenja biti asfaltirano do kuće. Znači, trebalo nešto što čupa iz blata i makadama a da može povući cimente i cigle. I kupio Njegovo Veličanstvo Golf II sa kukom, a majstor avlijaner mu namjestio amortizere naopačke, tako da je auto bilo podignuto, baš ono smiješno izgledalo. To je uradio s kontom da ako šta i otpadne, popravit će za 2,5 KM što se ne može reći ni za jedan 4x4. Jednom otišao karter, drugi put osovina, svako malo kugle, krajnice, ...ali sve je to jeftino.I napravio kuću,živio u njoj 2-3 g, načelnik asfaltirao, golf otišao za haman iste pare....

Pa ima li šta u životu ljepše ??????
Jeste! Golf 2!!! naopačke amortizeri! to je pravi terenac, to ovom čovjeku treba. Da mu pukne sve to što si nabrojo negdje u nekoj zabiti.....stvarno je dosta više tih dvica. Auta su dobra jest, al je dosta više priča koje su prerasle u BiH folklor.(još malo biće golf dvica ubila zmaja i spasila princezu....)...dvicu možeš cijelu popraviti za 10KM, e ne možeš vala., kupit je za 3.500 KM, razbit je od stijene i onda prodati za 6.000 KM, ma nek je sve to istina, dodijalo je više slušati stvarno jedno te isto...

Hamzza

#38 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by Hamzza » 14/02/2012 13:17

@Bakir1:
Jeste, 99% mi se čini da je to vozilo Kia Retona. Ništa od tog, previše je "avantgardno" za naše prostore.

@AmerC:
I ja sam čuo dosta pozitivnih kritika o Suzukiju SX4. Međutim, to vozilo je u cjenovnom opsegu 20K-30K, a i teško da bi se koji vlasnik takvog elegantnog vozila odlučio da ga lomata po gudurama i šikarama (mislim da će polovni Suzukiji SX4 tek za 10-15 godina "nadoći" na prikladnu terensku ulogu po pitanju cijene i "zrelosti za lomatanje"). Ja ga sigurno ne bih lomatao kad bih dao toliko para za njega, a vala ni izgled mu nije za lomatanja, nije čak ni za vozanja po predratnom asfaltu :)

@Seyfo:
Ipak ima dosta toga ljepšeg u životu:
- Golf 2 kao ambulantno vozilo
- Golf 2 kao grtalica
- Golf 2 kao traktor
- Golf 2 kao tegljač
- Golf 2 kao vozilo za Golf (sport)
- Golf 2 kao redarsko vozilo na auto-moto trkama
- Golf 2 kao policijski lovac
- Golf 2 kao minski uništavač
- Golf 2 kao APC
- Golf 2 kao hipi vikendica
- Golf 2 kao spomenik
:D

@energeticar:
Većinu stvari koje si rekao u vezi Lade Nive sam i ja u zadnje vrijeme ustanovio kroz raznorazne (provjerene i neprovjerene) izvore informacija. Ukratko, to je odlično "šumsko" auto za nekoga ko ima recimo vikendicu u vukojebini ili tamo živi pa da ga voza tuda samo povremeno (umjesto što bi prije 50tak godina za to koristio konje ili volove). Za većinu drugih stvari Niva je manji ili veći promašaj zbog velike potrošnje, nepouzdanosti i slabe putničke zaštite.
Po meni, najveći nedostatak stare Pande (1981-2003) je vrlo slaba toplotna izolacija. To je urađeno da bi se dobilo što više unutrašnjeg prostora u tako malom automobilu. I u tome su itekako uspjeli, ali unutra je sve skoro goli lim. U Pandi bi se svakako moralo uložiti dosta truda (i vjerovatno i para) da se napravi neko vlastito izolacijsko rješenje a da to kulturno ispadne. Panda 4x4 ima relativno veliku potrošnju u odnosu na svoju masu i snagu (iako opet značajno manju nego Niva ili star Samuraj). Panda 4x4 je relativno nisko vozilo u odnosu na većinu terenskih vozila. Može se dodatno podići, ali sam saznao da onda značajno gubi na stabilnosti i udobnosti (dakle to je dobro samo ako će se voziti isključivo van ceste). Koliko ja znam, Panda nema drugih značajnih nedostataka (naravno ako izuzmemo nepostojanje bilo kakvih "konformiteta" kao što su klima, ABS, jastuci, servo, itd., ali to je ipak dizajn iz 1980-tih).

@Honda NSX:
Ima i tvoja logika nekog uporišta. Jedino šta pri toj logici treba paziti je da se uzme primjerak automobila koji se relativno lahko i "dobro" može kasnije prodati ako se ispostavi da "to nije to" za namijenjene potrebe.
Za video snimke koristim GoPro Hero HD i Drift HD170 video kamere. Za fotografije sam do sada koristio više fotoaparata (posuđeni uglavnom), a sad namjeravam uzeti sebi Olympus-ovog XZ-1.

Seyfo

#39 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by Seyfo » 14/02/2012 14:34

Šta ste se upalili ko kutnjak, ja samo iznio jedno lijepo iskustvo ..
Ja uopšte nisam fan golfa II i nastojao sam biti objektivan dok sam prepričavao iskustvo drugog čovjeka, a vi bi se odma tukli..
Baš se ne znate igrati
:mrgreen:

A ako čovjek ima para, može i ovo:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Datoteka:V ... _v_sst.jpg

Hamzza

#40 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by Hamzza » 14/02/2012 15:16

Ja sam se uglavnom šalio na račun Golfa 2 (a koliko se sjećam, nekada davno sam viđao Golfove 2 ambulantna kola i policijska kola :) ).

Taj Golf 2 sa slike je specijalno fabričko izdanje zvano Golf 2 Country. Prilično mali broj njih je napravljen (par hiljada koliko mi je poznato). Imaju "syncro" pogon (stalni 4x4, ne može se isključiti) i odignuti su. Naravno odignuta im je i cijena, pogotovo u ovom podneblju. Njihove terenske sposobnosti nisu nešta specijalne (koliko sam čitao), a troše barem 30% više od običnih Golfova.

adnandus

#41 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by adnandus » 14/02/2012 15:20

Jeste! Golf 2!!! naopačke amortizeri! to je pravi terenac, to ovom čovjeku treba. Da mu pukne sve to što si nabrojo negdje u nekoj zabiti.....stvarno je dosta više tih dvica. Auta su dobra jest, al je dosta više priča koje su prerasle u BiH folklor.(još malo biće golf dvica ubila zmaja i spasila princezu....)...dvicu možeš cijelu popraviti za 10KM, e ne možeš vala., kupit je za 3.500 KM, razbit je od stijene i onda prodati za 6.000 KM, ma nek je sve to istina, dodijalo je više slušati stvarno jedno te isto...[/quote]

:lol: :lol: :lol: :thumbup: :thumbup:

neki dan vozio po ovom kijametu novu pandu 4x4 malo je reci da sam odusevljen :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Hamzza

#42 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by Hamzza » 14/02/2012 15:28

Evo još malo:

golf 2 kao komandni štab
golf 2 kao bunker
golf 2 kao nosač/lanser ICBM-ova
golf 2 kao NASA-ino vozilo na Marsu
golf 2 kao svemirski brod
golf 2 kao google street car
golf 2 kao auto za pljačke
golf 2 kao auto za praćke
golf 2 kao bračni krevet
golf 2 kao vanbračni krevet
golf 2 kao kolijevka
golf 2 kao tabut
golf 2 kao sala za sastanke
golf 2 kao špajz
golf 2 kao golf 3
golf 2 kao golf 4
golf 2 kao golf 5
golf 2 kao golf 6

i golf 2 kao Land Rover (https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 5891_n.jpg)
Last edited by Hamzza on 14/02/2012 15:31, edited 1 time in total.

Hamzza

#43 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by Hamzza » 15/02/2012 12:01

Ako kupim Pandu, svakako namjeravam uraditi toplotnu izolaciju unutrašnjosti, ali da to bude kulturno i kvalitetno. To je posebna tema za sebe.

Vozio sam se u Pandi nedavno par puta, i dobio sam sličan utisak kao i ti.

Panda 4x4 je oko 100 kg teža od obične Pande, i ima znatno drugačije podešen mjenjač (drugačiji prenosni odnosi), kao i drugačije prednje diferencijale (zadnje pogotovo :) ). Zato se potrošnja obične i 4x4 Pande ne može jednostavno porediti.

Dobit ćete "fidbek" o uloženom/dobivenom kad na kraju nešta kupim :)

Seyfo

#44 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by Seyfo » 16/02/2012 13:19

Ja ne znam ništa o Pandi, ali obzirom šta ste vi ovdje prostrli, to je kita Mušanova.

Što neko mudar reče ovdje na forumu : "boj se rata i Fiata"

A sad, prije nego me lopatom zatuku...

:run:

eyesburn

#45 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by eyesburn » 16/02/2012 13:45

Seyfo wrote:Ja ne znam ništa o Pandi, ali obzirom šta ste vi ovdje prostrli, to je kita Mušanova.
:lol: :lol:

drndalo
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

#46 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by drndalo » 16/02/2012 14:18

Seyfo wrote:Ja ne znam ništa o Pandi, ali obzirom šta ste vi ovdje prostrli, to je kita Mušanova.

Probao pa znas, ili samo slusas "pametnije"...? Posebno za staru Pandu 4x4, koja u odnosu cijena/prolaznost po terenu i nema bas puno konkurencije, osim u Lada-i i UAZ-u...

Seyfo

#47 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by Seyfo » 17/02/2012 09:36

Menščini da je ovakav budžet premalen da bi se kupovalo nešto 4x4... imaš neki novčani minimum koji je iznad ovog i koji je donji prag isplativosti. Sve ispod toga je bacanje para, koliko god da ih je malo. Nekad su najjeftinije stvari stvarno i najskuplje !

slobodni armirach

#48 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by slobodni armirach » 17/02/2012 10:52

Hamzza wrote:Pitanje za vrsne auto-moto znalce:

Pogledajte ovu fotografiju:
http://i40.tinypic.com/s5d934.jpg

Zna li neko koji je proizvođač i model tog nanĐarastog automobila desno na slici?
Liči mi na Suzukija Samuraja, ali mislim da to nije Samuraj, jer Samuraj je imao zadnja svjetla dole na karambolci. Također ne bih rekao ni da je Suzuki Jimny.
izgleda da se prodaje

a šta bi ti dobio za 7000 maraka?
http://pik.ba/artikal/1813392/dzip-kia-retona/

adnandus

#49 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by adnandus » 23/02/2012 15:42

Pa nista cudno za takve kao ti nikad nisu sjeli u Fiata al znaju da ne valja, reko komsija Meho bilo na Federalnoj u 60 minuta :-)

lonely_rider

#50 Re: Potrebni savjeti za kupovinu polovnog malog 4x4 vozila

Post by lonely_rider » 23/02/2012 15:56

staru ladu nivu 1600(karburator)sam vozio godinu dana ,a novu 1.7 i jedno 3 godine,mogu reci da su to odlicni auti,pogotovo ova novija ,nije bilo nekih drasticnih kvarova2x alternator i 2 x krst kardana za 3 god.auto sam vozio ja i jos jedan covjek,znaci nije bilo jahanja i unistavanja,redovno je odrzavan i prodat je za veoma male pare.znaci kad bi nasao neku takvu nivu to bi ti bilo ok,jedino je tu stvar potrosnja i ova mpi ubrizgavanje trosi i do 15-16 l po gradu ,tako da je to totalno neisplativo auto za vozanje....razmisli o fiat pandi,ali dobro pregledaj da nije grobina...

Post Reply