HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#26 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by HAVANA »

Nismo mi to u BiH izmislili,to je tako i ima svoje razloge zasto a nema zemlje i centra za homologaciju da funkcionise bez potvrde proizvodjaca...Proizvodjac potvrdjuje da vozilo zadovoljava euro norme a centar za homologaciju vrsi pregled na tom vozilu i ustanovljava da vozilo i dalje ima dijelove koji zadovoljavaju zakonom propisane norme...
Pocev od sajbe,retrovizora,farova,pojaseva...sa svakog dijela se ocitava broj i ako sve odgovara tek onda mozes dobiti papir...Sad se cak moraju i slikati pored tog vozila koje pregledaju(ako izlaze na teren).
Što se mene tiče jako dobar i jasan zakon i nemam nikakvih problema sa njim.Oni koji bi da muljaju, imaju...
Imaju i pojedinci koji se zalete ne razmisljajuci i njih mi je zao.Svaka skola se placa...
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#27 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by whow »

HAVANA wrote:Nismo mi to u BiH izmislili,to je tako i ima svoje razloge zasto a nema zemlje i centra za homologaciju da funkcionise bez potvrde proizvodjaca...Proizvodjac potvrdjuje da vozilo zadovoljava euro norme a centar za homologaciju vrsi pregled na tom vozilu i ustanovljava da vozilo i dalje ima dijelove koji zadovoljavaju zakonom propisane norme...
Pocev od sajbe,retrovizora,farova,pojaseva...sa svakog dijela se ocitava broj i ako sve odgovara tek onda mozes dobiti papir...Sad se cak moraju i slikati pored tog vozila koje pregledaju(ako izlaze na teren).
Što se mene tiče jako dobar i jasan zakon i nemam nikakvih problema sa njim.Oni koji bi da muljaju, imaju...
Imaju i pojedinci koji se zalete ne razmisljajuci i njih mi je zao.Svaka skola se placa...
Nije problem u zakonima ,problem je u ljudima. Sve dok opstinski shtakori pushe po kancelarijama a na radnom stolu gdje im je dokumentcija zderu deset u pola sa lukom tu nema drzave.
desertrose
Posts: 25
Joined: 20/11/2010 23:09

#28 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by desertrose »

Krone wrote:
Glavna greska nasih ljudi koji se ne razumiju u ove propise, konkretno za homologaciju je ta da svi misle da ako ispunjava Euro3 norme, tada se moze homologirati, međutim na homologaciji vozila se ne gleda samo norma motora već i homologacione oznake na uređajima koji učestvuju u pasivnoj i aktivnoj sigurnosti vozila (kočnice, pojasevi, stakla, svetla itd itd) i najviše se zbog toga i vozila vraćaju sa homologacije, a ne zbog neispunjavanja Euro 3 norme motora, BTW euro3 važi samo do nove godine, od nove godine više neće važiti... Raspitati se u nekom dokazanom servisu, npr. na Mašinskom fakultetu Sarajevo ili u BIHAMK-u, a ne u Remisu koji je privatno vlasnistvo IPI-a iz Zenice.....
sta vazi poslije nove godine,planiram da uvezem auto i taman skontah sta mi sve treba,a procedura se mijenja...je li to provjereno?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#29 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by 530i »

Valjda bi izašlo u sredstvima javnog informasanja da se nešto krupnije mijenja!?
User avatar
Janjicar
Posts: 5451
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#30 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by Janjicar »

Ima li neko da zna koliko otprilike kosta prevod vozila
U pitanju je skoda fabia 2002. godiste ili ako neko ima broj od provjereno jeftinog servisa da postavi ovdje
Hvala
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#31 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by goran16v »

Janjicar wrote:Ima li neko da zna koliko otprilike kosta prevod vozila
U pitanju je skoda fabia 2002. godiste ili ako neko ima broj od provjereno jeftinog servisa da postavi ovdje
Hvala
Prevod vozila koje je vec (bilo) registrovano u BiH je oko 50 - 80 KM. zavisi koliko koja agencija uzima.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#32 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by shlauf »

"SJAJ" na Grbavici preko puta Elpi-a 033/812-749
Sve zavisi jel se mjenjaju tablice ili ne.

Aleeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
User avatar
Janjicar
Posts: 5451
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#33 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by Janjicar »

goran16v wrote:
Janjicar wrote:Ima li neko da zna koliko otprilike kosta prevod vozila
U pitanju je skoda fabia 2002. godiste ili ako neko ima broj od provjereno jeftinog servisa da postavi ovdje
Hvala
Prevod vozila koje je vec (bilo) registrovano u BiH je oko 50 - 80 KM. zavisi koliko koja agencija uzima.
ovo vozilo je u sloveniji registrovano a sada zelim u BiH ?
Kazu da je oko 3 000 KM ???
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#34 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by Bakir1 »

samo mu drzavljanstvo trebas promjeniti e sad da li se povratnik ili ne i masu ostalih faktora mislim da ce ti trebati malo vise od 3000 KM
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#35 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by goran16v »

Janjicar wrote:
goran16v wrote:
Janjicar wrote:Ima li neko da zna koliko otprilike kosta prevod vozila
U pitanju je skoda fabia 2002. godiste ili ako neko ima broj od provjereno jeftinog servisa da postavi ovdje
Hvala
Prevod vozila koje je vec (bilo) registrovano u BiH je oko 50 - 80 KM. zavisi koliko koja agencija uzima.
ovo vozilo je u sloveniji registrovano a sada zelim u BiH ?
Kazu da je oko 3 000 KM ???
Nije to buraz prevod, nego uvoz!
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#36 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by slobodni armirach »

Bakir1 wrote:samo mu drzavljanstvo trebas promjeniti e sad da li se povratnik ili ne i masu ostalih faktora mislim da ce ti trebati malo vise od 3000 KM
puno mi je to nesto za Fabiu, nije RS sigurno :D

janjicar, neznam tacno koliko sad iznose (carina+porez) u procentima, ali sigurno ces platiti porez, cak kad bi se pojavio sa vouilom i ovjerenim dokumentom da je POKLON od nekoga, on spada pod porez,..

znaci raspitaj se kolika je vrijednost Fabie po eurotax normi, onda kad budes radio kupoprodajni ugovor napisi cjenu za 15 % nize od procjenjene eurotax norme, jer ce spediteri na osnovu rog iznosa da ti proracunju iznos poreza i eventualne carine (nisam siguran dal je sad ima, provjeri).
ali nesmijes puno stimat cifru u kupoprodajnom ugovoru :D , u tom slucaju obracunavaju spediteri po eurotax normama.

nepoznajem puno ciene svabskih auta, al mislim da bi mogo rahat stavit cifru 2000 eura.

druga mozda najbitnija stvar je da provjeris svoj model Fabie dal moze ikako da se uveze, jer slovenija nije bila 2002 godine u EU pa moze biti da ta Fabia nema Euro 3 normu, ..da se ne bi zajebo ko neki, pa onda kukaju na zakon. :D

dobro se informisi prije nego sto krenes sa uvozom, ...ako budes uvozio vidi koliko ce te kostati privremene tablice slovenske one hefticne, il ces ici na varijantu da ih vratis sam gore nazad u Slo il po nekom da posaljes

sretno ćefur prekleti :lol: :lol: :lol:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#37 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by Bakir1 »

sigurno nece valjati drzava jer treba "samo" prevesti auto :lol:
User avatar
Janjicar
Posts: 5451
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#38 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by Janjicar »

slobodni armirach wrote:
Bakir1 wrote:samo mu drzavljanstvo trebas promjeniti e sad da li se povratnik ili ne i masu ostalih faktora mislim da ce ti trebati malo vise od 3000 KM
puno mi je to nesto za Fabiu, nije RS sigurno :D

janjicar, neznam tacno koliko sad iznose (carina+porez) u procentima, ali sigurno ces platiti porez, cak kad bi se pojavio sa vouilom i ovjerenim dokumentom da je POKLON od nekoga, on spada pod porez,..

znaci raspitaj se kolika je vrijednost Fabie po eurotax normi, onda kad budes radio kupoprodajni ugovor napisi cjenu za 15 % nize od procjenjene eurotax norme, jer ce spediteri na osnovu rog iznosa da ti proracunju iznos poreza i eventualne carine (nisam siguran dal je sad ima, provjeri).
ali nesmijes puno stimat cifru u kupoprodajnom ugovoru :D , u tom slucaju obracunavaju spediteri po eurotax normama.

nepoznajem puno ciene svabskih auta, al mislim da bi mogo rahat stavit cifru 2000 eura.

druga mozda najbitnija stvar je da provjeris svoj model Fabie dal moze ikako da se uveze, jer slovenija nije bila 2002 godine u EU pa moze biti da ta Fabia nema Euro 3 normu, ..da se ne bi zajebo ko neki, pa onda kukaju na zakon. :D

dobro se informisi prije nego sto krenes sa uvozom, ...ako budes uvozio vidi koliko ce te kostati privremene tablice slovenske one hefticne, il ces ici na varijantu da ih vratis sam gore nazad u Slo il po nekom da posaljes

sretno ćefur prekleti :lol: :lol: :lol:
Ne mislim ja to sve sam odraditi nego otici u neku auto-kucu ili ko to vec radi (osiguravajuce kuce) i da oni to sve odrade i koliko kosta otprilike ?

A fabia ima euro 3 normu
I da li je istina da se jos samo do Nove godine moze uvesti euro 3 norma ?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#39 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by Bakir1 »

nije istina jer su automobili koji posjeduju euro 4 tek od 2004 pa na ovamo u opticaju.
nema kuce koja moze to sve uraditi jer carinu i homologaciju moras uraditi sam.
jedino da probas sa nekom spediterskom kucom takav aranzman dogovoriti
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#40 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by slobodni armirach »

ko sto Bakirbay kaze samo to mozes uraditi sa spediterima, a osiguranje kad zavrisis sa placanjem obavaveza drzavi :D

i nije to nista komplikovano, ko sto vam se cini, za par dana se sve sredi

da Bakira demantiram, :D moja makina iz 2002 ima Euro 4 normu :D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#41 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by Bakir1 »

ejs tvoja makina :D imaju neke makine ali to je nepristupacno za nas dzep kao polovno vozilo.
znas i sam da euro norma u procesu homologacije ne obuhvata samo motor nego jos mlogo stvari sto je tek 2004 postalo opce prihvaceno kod proizvodjaca.
mozda da probas kod agencije sidro on bi mogao to sve uraditi ;-)
User avatar
Janjicar
Posts: 5451
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#42 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by Janjicar »

Ok hvala na svim info. ali niko ne zna otprilike koja bi to cijena bila
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#43 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by Bakir1 »

homologacija 280
registracija prva od 500 do 600
carina spediterske usluge ????
nece ti je procjeniti sigurno ispod 8000 KM cca 2400 KM
pdv 17%
kafe ako ih bude 200 KM
racunaj da ti je ta fabija ovdje u bosni na cesti kao poklon iz slovenije pola cijene od onoga sto se moze naci u slobodnoj prodaji.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#44 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by poznanik »

slobodni armirach wrote:...znaci raspitaj se kolika je vrijednost Fabie po eurotax normi, onda kad budes radio kupoprodajni ugovor napisi cjenu za 15 % nize od procjenjene eurotax norme...
I onda se kasnije bunimo i prigovaramo carini što nam odbijaju kupoprodajnu vrijednost, a vozila carine po drugim metodama i cijenama :-)
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#45 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by slobodni armirach »

poznanik wrote:
slobodni armirach wrote:...znaci raspitaj se kolika je vrijednost Fabie po eurotax normi, onda kad budes radio kupoprodajni ugovor napisi cjenu za 15 % nize od procjenjene eurotax norme...
I onda se kasnije bunimo i prigovaramo carini što nam odbijaju kupoprodajnu vrijednost, a vozila carine po drugim metodama i cijenama :-)
sve je po zakonu, tako svi rade, pretpostavljam da nisi shvatio :D o cemu govorim

ako po eurotaxu neko vozilo vrijedi 5000 eura, i neko se pojavi sa kupoprodajnim ugovorom od 3000 eura, normalno da ce spediter da ti obracunava po eurotax vrijednosti od 5000 eura, isto vazi i za poklon auto.

ako ko donese kupoprodajni ugovor od 7000 eura, spediter racuna porez od 7000 eura.
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#46 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by slobodni armirach »

Janjicar wrote:Ok hvala na svim info. ali niko ne zna otprilike koja bi to cijena bila
a na osnovu cega da znamo ? koje cijene vozila?

ti probaj da nazoves nekog speditera i on ce ti dati tacne cifre, naravno pazi se speditera koji ti budu nudili extra niske cijene, vrlo moguce da rade sa falcifikovanim pecatima, i to su obicno spediteri blizu granice
..podjestnik slucaj Gradiska :D

ta Fabija vrijedi 3000 eura, ocekuj 1000 eura ukupnih troskova
User avatar
Janjicar
Posts: 5451
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#47 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by Janjicar »

slobodni armirach wrote:
Janjicar wrote:Ok hvala na svim info. ali niko ne zna otprilike koja bi to cijena bila
a na osnovu cega da znamo ? koje cijene vozila?

ti probaj da nazoves nekog speditera i on ce ti dati tacne cifre, naravno pazi se speditera koji ti budu nudili extra niske cijene, vrlo moguce da rade sa falcifikovanim pecatima, i to su obicno spediteri blizu granice
..podjestnik slucaj Gradiska :D

ta Fabija vrijedi 3000 eura, ocekuj 1000 eura ukupnih troskova
Uff ako bude 1 000 eura ja sam zadovoljan :)
Nego skoro je poznanik vrsio homologizaciju Seata ( ne znam koja tipa i to tacno) i da ga je ispalo oko 3 100 KM na opste iznenadjenje svakog jer ne vrijedi toliko
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#48 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by poznanik »

Janjicar wrote:...Nego skoro je poznanik vrsio homologizaciju Seata...
Jedino ako su me drogirali... :D
User avatar
Janjicar
Posts: 5451
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#49 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by Janjicar »

poznanik wrote:
Janjicar wrote:...Nego skoro je poznanik vrsio homologizaciju Seata...
Jedino ako su me drogirali... :D



Djoleeee :D
Nije ovaj nas poznanik koji nas za'hebava nego... :D
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#50 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by slobodni armirach »

Bakir1 wrote:ejs tvoja makina :D imaju neke makine ali to je nepristupacno za nas dzep kao polovno vozilo.
znas i sam da euro norma u procesu homologacije ne obuhvata samo motor nego jos mlogo stvari sto je tek 2004 postalo opce prihvaceno kod proizvodjaca.
kako da ti kazem :D

rodjo u prometnoj je Euro 4 upisano :D ,.. i nemoj ti nama o dubini dzeba pricat a tamo terence vozas :D
Post Reply