rikverc - zvuk grebanja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Duhovni Vođa
Posts: 758
Joined: 16/08/2008 08:35
Location: I shall release you all!

#1 rikverc - zvuk grebanja

Post by Duhovni Vođa »

što se ovo dešava? nisam baš neki poznavalac mehanike, ja sam samo vozač. promijenio sam nekoliko auta do sad i na svakom mi se povremeno dešavalo da se čuje bolan zvuk grebanja metala od metal prilikom ubacivanja u rikverc ili čak potpune blokade mjenjača - ne mogu da ubacim u rikverc ako ne vratim u ler i ponovo pritisnem kvačilo....

može li ovo imati neke posljedice po auto i kome da se obratim?
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#2 Re: rikverc - zvuk grebanja

Post by shlauf »

Pretpostavljam da ti je nisko kvačilo pa da zbog toga dolazi do "grebanj". Ako je obična tj. štelujuća sajla na kvačilu treba je popustiti i da na pola kvačila dolazi do odvajanja a ako je sajla samoštelujuća onda bih opet radije ugradio običnu nego ovu drugu. To je samo moja pretpostavka.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
User avatar
nepredvidiva
Posts: 218
Joined: 12/01/2011 02:18
Location: U potrazi.

#3 Re: rikverc - zvuk grebanja

Post by nepredvidiva »

To je vjerovatno zato što ne staneš u potpunosti prije nego što prebaciš mjenjaš iz brzine u rikverc. Auto ti ide naprijed a ti hoćeš nazad, zupčanici ne mogu tako brzo da prebace smijer kretanja u suprotnu stranu i zato se čuje kao da nešto preskače. Meni se to isto desilo par puta. Kod auta sa ručnim mjenjačem teško da će se desiti neko veće oštećenje i lomljenje zupčanika, ali kod auta sa automatskim mjenjačima, lomljenje zupčanika je neminovno. Može također biti da nema ulja u motoru. Svakako otiđi mehaničaru.

:)
User avatar
Duhovni Vođa
Posts: 758
Joined: 16/08/2008 08:35
Location: I shall release you all!

#4 Re: rikverc - zvuk grebanja

Post by Duhovni Vođa »

nepredvidiva wrote:To je vjerovatno zato što ne staneš u potpunosti prije nego što prebaciš mjenjaš iz brzine u rikverc. Auto ti ide naprijed a ti hoćeš nazad, zupčanici ne mogu tako brzo da prebace smijer kretanja u suprotnu stranu i zato se čuje kao da nešto preskače. Meni se to isto desilo par puta. Kod auta sa ručnim mjenjačem teško da će se desiti neko veće oštećenje i lomljenje zupčanika, ali kod auta sa automatskim mjenjačima, lomljenje zupčanika je neminovno. Može također biti da nema ulja u motoru. Svakako otiđi mehaničaru.

:)
jel to dama savjetuje muškarčinu o problemima s autom? :)
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#5 Re: rikverc - zvuk grebanja

Post by shlauf »

nepredvidiva wrote:To je vjerovatno zato što ne staneš u potpunosti prije nego što prebaciš mjenjaš iz brzine u rikverc. Auto ti ide naprijed a ti hoćeš nazad, zupčanici ne mogu tako brzo da prebace smijer kretanja u suprotnu stranu i zato se čuje kao da nešto preskače. Meni se to isto desilo par puta. Kod auta sa ručnim mjenjačem teško da će se desiti neko veće oštećenje i lomljenje zupčanika, ali kod auta sa automatskim mjenjačima, lomljenje zupčanika je neminovno. Može također biti da nema ulja u motoru. Svakako otiđi mehaničaru.

:)
Kakve veze ima motorno ulje sa mjenjačem ??????

Aleeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#6 Re: rikverc - zvuk grebanja

Post by Cholina_Lokica »

shlauf wrote: Kakve veze ima motorno ulje sa mjenjačem ??????

Aleeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Moram da kazem... Zensko... :mrgreen:
User avatar
nepredvidiva
Posts: 218
Joined: 12/01/2011 02:18
Location: U potrazi.

#7 Re: rikverc - zvuk grebanja

Post by nepredvidiva »

Duhovni Vođa wrote: jel to dama savjetuje muškarčinu o problemima s autom? :)
Što da ne, volim to :)

Ajde, ajde, pravite se pametni. On je rekao da čuje neki zvuk, ja sam rekla da je MOŽDA to. :-)
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#8 Re: rikverc - zvuk grebanja

Post by shlauf »

Lud i ponosan wrote: Jednostavno, ne treba ga siliti, gurati, upirati, vrati u ler i onda ponovo, makar i 3-4 puta ako treba... I neces imati nikakvih problema ;)
Ako možeš izdržati :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#9 Re: rikverc - zvuk grebanja

Post by ljubav_aha »

http://opelclub.hr/forum/viewtopic.php?f=81&t=44590
Zato prvo ubaci u bilo koju brzinu (da se mjenac smiri) pa posle u rikverc i nece biti nikakvih problema
haj'd probaj,pa nam javi :-D
nije to nis strasno ja to isto znam cut
:lol:

moje skromno misljenje: ako nastupi promejna zvuka ili pojava novog zvuka auta,pravac auto-doktoru,jer nesto se desava sa autom,svaki isksuan vozac zna zvuk auta :-D
P.S. zensko sam :D
User avatar
MyCore
Posts: 979
Joined: 25/03/2009 14:14
Location: Vukojebina.com

#10 Re: rikverc - zvuk grebanja

Post by MyCore »

MEni se to desavalo zbog manjka ulja u mjenjaču, kad sam dosuo prestalo je ....
User avatar
logme
Posts: 2099
Joined: 13/09/2009 22:52
Location: where the streets have no name

#11 Re: rikverc - zvuk grebanja

Post by logme »

Ako vozis Ford-a nahebo si ko zuti, neces se lako toga rijesiti
Post Reply