Opel Astra - Vase iskustvo.

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1701 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by studiorum_tuzlaensis »

Ne koristim ga za posao, i rijetko u spicama igdje hodam, i iznad 7 je uvijek ali popravljam se sa potrošnjom i laganom vožnjom po gradu.

Potrosnja mi na otvorenoj najbolje rezultate daje u 5 brzini na 2000 obrtaja i ide prosjek ispod 4.5 l/100 km.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#1702 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by topcam »

Image
Potrosja benzinac prosjek 7,8 l (na svih 16x.xxx, ovo na slici zadnja 2-3 mjeseca (toplo+klima),
Na 9000 km.

Altenator, 420 KM (Farex nov) prije mjesec, znatno povoljniji od ovlastenog gdje se ceka do 10 dana, stigao za 24 sata.
Hvala S.... Ti si MAJSTOR reklama ti ne treba.


Image
Jutros mi se pojavi neka greska "klima ugasena jer je temperatura motora visoka", motor na nuli,a unutra bas fino grije.
(imao sam jos 2-3 kilometra do posla, pa sam ventilaciju pojacao da koliko toliko odvodi toplotu).
Senzor neki, koji, vidjeti cu sutra. Mehanicki sve ok.

Evo i za raju, prije 10 dana, lik me (vise nas pretekao na punoj ili duplo punoj, tamo oko/iza Doboja), u stilu nema predaje nema povlacenja,
malo kasnije vidim ga na pumpi, okupili se ljudi i slikaju ga (slikali su ga i radari 100%). Zamolim zenu da bude spremna,
znam da ce opet projuriti, nismo dugo cekali, malo prije Zenice vidim ga opet da "leti" i tronozac kilometar ili dva dalje od snimka
ga je 100% ufatio. ZG(HR) reg oznake. Prvo preticanje je bilo znatno brze.

User avatar
Averus
Posts: 20357
Joined: 13/02/2008 17:07

#1703 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by Averus »

Koji tačno motor?


Kod mene Astra J 1.6 benzin, nema ispod 10 da si pita
Doduše od pređenih 13000km za godinu dana, mislim da je 12000 po gradu :D
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#1704 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by topcam »

Isti motor.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#1705 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by topcam »

topcam wrote: 05/10/2021 20:09

Altenator, 420 KM (Farex nov) prije mjesec, znatno povoljniji od ovlastenog gdje se ceka do 10 dana, stigao za 24 sata.
Hvala S.... Ti si MAJSTOR reklama ti ne treba.


Image
Jutros mi se pojavi neka greska "klima ugasena jer je temperatura motora visoka", motor na nuli,a unutra bas fino grije.
(imao sam jos 2-3 kilometra do posla, pa sam ventilaciju pojacao da koliko toliko odvodi toplotu).
Senzor neki, koji, vidjeti cu sutra. Mehanicki sve ok.
Jutros sam se pred firmom bas bas obradovao, hem stroga rezerva, hem se upalila "cek endjine", lampica :D

Image
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#1706 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by drug_profi »

Interesantno, i meni se upali povremeno u zadnjih mjesec dana. Uvijek greska prebogata smjesa.
Mijenjao svijecice jer im je upravo bio servisni interval, kontao da je do njih, Međutim evo jutros mi se isto upali u pola voznje, a prije toga malo mi je nemirno radio kad sam tek upalio. Nekih 30-tak sekundi.
Inace normalno povuce, normalno sve. Moram poceti od plinskih dizni, pa ako je tu sve u redu, ici dalje.
Mada kontam da i ne cackam nista sad. Da vidim hoce li se ugasiti sama.

Ima li neko prijedlog neki?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1707 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by bitanga_sa_otesa »

prebogata smjesa ne moze biti nikako do svjecica,vec do dizni ili regulatora pritiska goriva ,a mozda i lambda daje pogresan info procesoru.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#1708 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by drug_profi »

bitanga_sa_otesa wrote: 06/10/2021 21:15 prebogata smjesa ne moze biti nikako do svjecica,vec do dizni ili regulatora pritiska goriva ,a mozda i lambda daje pogresan info procesoru.
Ma da. Otprilike to kontam, ali sam se nadao da slaba svjecica mozda ne upali smjesu i da isfura zivo gorivo u nekom taktu.
Mada bi se to osjetilo na radu, a ne osjeti se nista u toku voznje. Samo se upali iz nista.
Jedino mi je u jutro radio nemirno kad se tek upali. 20-30 sekundi najvise. Promijenio svijece i to je prestalo. E jutros mi opet isti simptom bio, kontam vlaga, ili neki kjurac...
Ali evo idemo ispocetka. Sacekacu da vidim da li ce se ponavljati, pa cemo poceti od plinskih dizni jer mi se na plinu upalilo.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1709 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by bitanga_sa_otesa »

drug_profi wrote: 06/10/2021 21:21 pa cemo poceti od plinskih dizni jer mi se na plinu upalilo.
svjecica je kao sijalica ,ili radi ili ne radi,ne moze malo upaliti smjesu ili malo vise... ili pali ili ne pali ...
a lambda prema temperaturi izduvnih gasova salje informacije u ecu ....
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#1710 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by drug_profi »

bitanga_sa_otesa wrote: 06/10/2021 21:27
drug_profi wrote: 06/10/2021 21:21 pa cemo poceti od plinskih dizni jer mi se na plinu upalilo.
svjecica je kao sijalica ,ili radi ili ne radi,ne moze malo upaliti smjesu ili malo vise... ili pali ili ne pali ...
a lambda prema temperaturi izduvnih gasova salje informacije u ecu ....
Nisi me razumio ili se nisam dobro izrazio. Kontao sam da ne upali smjesu u jednom cilindru u nekom taktu.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1711 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by bitanga_sa_otesa »

drug_profi wrote: 06/10/2021 21:29

Nisi me razumio ili se nisam dobro izrazio. Kontao sam da ne upali smjesu u jednom cilindru u nekom taktu.
ma razumio sam,ali to bi osjetio ,ne vozis od jucer pa da ne skuzis da ne radi jedan cilindar :-D
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#1712 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by drug_profi »

MA ja zato kazem, nista se niej osjetilo osim toga drmanja u jutro. Pa sam kontao da se greska od tada nekako kasnije procesira i izbaci na displej.
I da, jos nesto. Popustila mi je bila i fleksibilna cijev na auspuhu, pa sam i to promijenio, kontajuci da ne uvlaci zrak do druge lambde. Ali eto nije to razlog bio.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1713 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by bitanga_sa_otesa »

jedino da probas voziti par dana na benz, pa da vidis sta ce se desiti ..
p.s. sjetio sam se da je kod tebe turbo ,pregledaj mozda crijeva na usisu da nema nema manja pukotina ,manjak zraka moze biti rezultat toga ..
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#1714 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by drug_profi »

bitanga_sa_otesa wrote: 06/10/2021 21:37 jedino da probas voziti par dana na benz, pa da vidis sta ce se desiti ..
p.s. sjetio sam se da je kod tebe turbo ,pregledaj mozda crijeva na usisu da nema nema manja pukotina ,manjak zraka moze biti rezultat toga ..
E vidis, to mi nije na pamet palo. :thumbup:
User avatar
Romeo 80
Posts: 4362
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#1715 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by Romeo 80 »

Cisto informativno, moze li takve simptome izazivati pokvaren maf senzor?!
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1716 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by bitanga_sa_otesa »

moze svako govno jebavat na ovim modernim autima,mislim da bi za maf senzor bili veci problemi u voznji i radu motora,a pokazala bi ga i dijagnostika.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#1717 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by drug_profi »

Da. MAF mi je na staroj astri stradao. Odmah prebacuje u safe mod. Mrtav konj.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#1718 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by topcam »



Kolega donio dijagnostiku. U pauzi izbrisali gresku, ja malo turirao da se motor brze zagrije.
Kazaljka temp. pocela reagovati.



Image

Da budem siguran, malo se provozao poslije posla. Greska ko rukom odnesena. Sve fercera.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#1719 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by drug_profi »

bitanga_sa_otesa wrote: 06/10/2021 21:37 jedino da probas voziti par dana na benz, pa da vidis sta ce se desiti ..
p.s. sjetio sam se da je kod tebe turbo ,pregledaj mozda crijeva na usisu da nema nema manja pukotina ,manjak zraka moze biti rezultat toga ..
Jutros opet nakon paljenja nemirno radi i tačno kao da jedan cilindar ne pali na momente. Čak mi izbaci ESP grešku dok je tako drhtao, service ESP.
Ugasio pa ponovo upalio. Greška se ne pojavljuje više.
Sve je trajalo manje od pola minute. I naravno check engine ostao da gori od jučer. Ovo se naravno sve dešavalo na benzinu.
Benzin nije previše star. Dva mjeseca otprilike.
Na plinu dok sam vozio, dok sam stajao u koloni u jednom momentu je zadrhtao i varirali su obrtaji. Dodao malo gasa i prošlo.
Zrak ili struja. Nešto od toga vjerovatno.
Plinski servis radio prije 20 dana. Mali servis i svjećice prije 10 dana.
Nemam ovaj mjesec više prostora za servise, pa ću morati malo trpiti. Auto je sasvim vozno, ni malo se ne osjeti ništa na snazi. Mirno radi osim u opisanim momentima.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#1720 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by topcam »

Ja sam ESP gresku imao tri puta, prvi i drugi put, kabal prema injektoru puk´o.
3 ci cilindar. Treci put, bobina. Svaki put u safe mod me bacilo.

Mene buni sljedece, do sada koliko sam ja primjetio, kad se kazaljka temp. zakuca na
90 stepeni ne mrda, uz Ivan, preko Svitave nikad ne mrda. Zadnja 2-3 mjeseca je ponekad
ispod 90 (kao na slici, ako upload bude funkcionisao, nervira me u zadnje vrijeme,
dignem sliku, a pokazuje samo logo stranice).

Kolega koji mi je jucer pomogao, kaze to je ok, znam da covjek zna oko automobila,
i motora, sastavio je porsche motor koji je bio rastavljen u djelice.

Kako je kod vas, mrda li kazaljka ili se zakuca na 90, ne bih da me luda
elektrika negdje dalje od kuce baci u safe mod.

Image
User avatar
Optimist
Posts: 13642
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1721 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by Optimist »

Na proslom autu mi je kazaljka tako stajala na nepunih 90 stepeni u normalnim uslovima rada, izuzev forsiranja uzbrdo ili na autoputu.
Tada bi jedino temperatura bila na 90.
Zamijenio termostat i nakon zamjene uvijek 90 u svim uslovima voznje.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#1722 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by topcam »

Optimist wrote: 07/10/2021 17:59 Na proslom autu mi je kazaljka tako stajala na nepunih 90 stepeni u normalnim uslovima rada, izuzev forsiranja uzbrdo ili na autoputu.
Tada bi jedino temperatura bila na 90.
Zamijenio termostat i nakon zamjene uvijek 90 u svim uslovima voznje.
Hvala puno :thumbup:
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#1723 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by topcam »

Optimista, ja po tvom htio. Kolega sa dijagnostikom " ako imas para na bacanje -daj ih meni". 5 drugih kima glavom.
Ja 100% siguran, treba zamjeniti. Nisam mehanicar (auto mehanicar), pogonski sam tehnicar, kako god to neko hoce da nazove,
bravar, birvaktile. Opet greske. U odbranu kolege sa dijagnostikom, ima tri auta, pa ako mu je jedno na rezervi, uzme drugo i
dovidjenja. Nije ovisnik kao ja da auto funkcionise.

Senzor ovaj , vidis i ovaj, odvoji, pa brisi greske dok ti se ne pokaze greska (brisi pa dalje), prvo jeste bio senzor, drugo jok.
Rashladna u malom krugu ostala.

@Optimista koja ti je rasladna u sistemu? Na dva mjesta mi rekose, treba da je crvena, kod mene zuta, kupio u ovlastenom, novo "auto".
Prvi su termostat mogli sutra dobiti, kod ovih drugih je bio na stanju. Zanimljivo, da mi oba prodavaca kazu, crvena rashladna.
Razlicite radnje, po godistu, zuta ne bi trebala biti.

Slike sutra
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#1724 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by drug_profi »

topcam wrote: 12/10/2021 22:52 Optimista, ja po tvom htio. Kolega sa dijagnostikom " ako imas para na bacanje -daj ih meni". 5 drugih kima glavom.
Ja 100% siguran, treba zamjeniti. Nisam mehanicar (auto mehanicar), pogonski sam tehnicar, kako god to neko hoce da nazove,
bravar, birvaktile. Opet greske. U odbranu kolege sa dijagnostikom, ima tri auta, pa ako mu je jedno na rezervi, uzme drugo i
dovidjenja. Nije ovisnik kao ja da auto funkcionise.

Senzor ovaj , vidis i ovaj, odvoji, pa brisi greske dok ti se ne pokaze greska (brisi pa dalje), prvo jeste bio senzor, drugo jok.
Rashladna u malom krugu ostala.

@Optimista koja ti je rasladna u sistemu? Na dva mjesta mi rekose, treba da je crvena, kod mene zuta, kupio u ovlastenom, novo "auto".
Prvi su termostat mogli sutra dobiti, kod ovih drugih je bio na stanju. Zanimljivo, da mi oba prodavaca kazu, crvena rashladna.
Razlicite radnje, po godistu, zuta ne bi trebala biti.

Slike sutra
G12++ ili G13 za astru J.
Najčešće u rozoj ili narandžastoj boji.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1725 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by studiorum_tuzlaensis »

za ove što nemaju kazaljku na astri H, tu je skriveni meni :D

Post Reply