Opel Astra - Vase iskustvo.

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
husse78
Posts: 6
Joined: 27/05/2011 13:47

#1 Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by husse78 »

Trenutno vozim opel astru, 2002 godiste 1.4 benzinac. Nisam nesto pretjerano zadovoljan ali auto je onako ok :D . Medjutim, svaki put kad treba neki kvar da se popravi, uvidio sam da su dijelovi fakat zara ili mene to moj majstor onako diplomatski odere :D . Prije par dana mi je ponovno pukla benzin raskrsnica koja se nalazi pored zadnjeg lijevog tocka. Svaki put zamijenimo novu ali ona konstatno puca. Moje dosadasnje iskustvo sa opel Astrom je da ipak nije tako jeftina za odrzavanje. Javite kakvo je vase iskustvo sa opelom.
lavic
Posts: 3028
Joined: 14/04/2011 15:03

#2 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by lavic »

Moj brat ima sluzbenu koju samo on vozi 1.7 cdti, 2005 godina,sad je na satu 130 i koja hiljada kilometara.
Naj ozbiljni kvar je bio kvar termostata, na 120 000 km radio ciscenje i podesavanje turbine, sve radjeno u ovlastenom servisu. Ekstra zadovoljan, udoban, pristupacan za odrzavanje auto, par puta vidio sam racune sa servisa redovnih, meni se cini da nije skupo. Sve je stvar perspektive. On je zadovoljan autom i opet ce traziti astru da mu dadnu kad bude zamjena auta staro za novo.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#3 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by emko1234 »

husse78 wrote:Trenutno vozim opel astru, 2002 godiste 1.4 benzinac. Nisam nesto pretjerano zadovoljan ali auto je onako ok :D . Medjutim, svaki put kad treba neki kvar da se popravi, uvidio sam da su dijelovi fakat zara ili mene to moj majstor onako diplomatski odere :D . Prije par dana mi je ponovno pukla benzin raskrsnica koja se nalazi pored zadnjeg lijevog tocka. Svaki put zamijenimo novu ali ona konstatno puca. Moje dosadasnje iskustvo sa opel Astrom je da ipak nije tako jeftina za odrzavanje. Javite kakvo je vase iskustvo sa opelom.
promjeni majstora..
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#4 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by AmADin_gospo »

upravo tako, promjeni majstora
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#5 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by drndalo »

Diplomatija je cudo... ;-) Nisi nam naveo primjere majstorske diplomacije, da vidimo koliko te dere...
User avatar
shibonja
Posts: 1724
Joined: 29/05/2006 08:37
Location: Cogito, ergo sum

#6 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by shibonja »

ta`ce opel :D
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#7 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by Mr. Brightside »

zadnje sjediste je neudobno,u astru vise ne ulazim :D
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#8 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by Aurea Mediocritas »

Vec 4 godine vozim astru G i mogu samo reći riječi hvale. Ama nikakvih problema nisam imao. Uz redovno održavanje već sam s njom prevalio 120 000 km za ove 4 godine.
freakapotamus
Posts: 157
Joined: 30/03/2009 17:45

#9 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by freakapotamus »

.
Last edited by freakapotamus on 06/04/2012 23:28, edited 1 time in total.
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#10 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by quasar »

husse78 wrote:Trenutno vozim opel astru, 2002 godiste 1.4 benzinac. Nisam nesto pretjerano zadovoljan ali auto je onako ok :D . Medjutim, svaki put kad treba neki kvar da se popravi, uvidio sam da su dijelovi fakat zara ili mene to moj majstor onako diplomatski odere :D . Prije par dana mi je ponovno pukla benzin raskrsnica koja se nalazi pored zadnjeg lijevog tocka. Svaki put zamijenimo novu ali ona konstatno puca. Moje dosadasnje iskustvo sa opel Astrom je da ipak nije tako jeftina za odrzavanje. Javite kakvo je vase iskustvo sa opelom.
Prezadovoljan.
Astra G 2000.god. 1.6 16V
5 godina kod mene. Redovno odrzavanje, bez kvara do sada. 85.000 ja presao sa njom. 160.000 na satu.
Veliki servis cca. sa rukama i djelovima oko 350 KM. Ulje i svi filteri godisnje cca. 100 KM. Disk plocice 2 x do sad 45 KM. Nista drugo mijenjao nisam.
Sta se to kod tebe kvari, ne znam, ali probaj malo i drugog majstora.
husse78
Posts: 6
Joined: 27/05/2011 13:47

#11 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by husse78 »

Koliko vidim vecina mi sugerira da fakat promijenim majstora i sad kad malo vratim film, ja sam stvarno ogromne pare davao na popravak svog auta. U biti nikad nesto pretjerano nije mjenjano u motoru, ulje, filteri itd. Do sada sto sam radio su bili amortizeri, ABS sistem. kocnice, auspuh i tako taj potrosni materijal i mogu vam reci da sam opasno dosta para dao za sve ove popravke :-), sada kad se malo skontam. Nista drugo reci nego "naivcina" :D :D :D Ide astra sada u servis u Tuzlu pa cemo da vidimo sta ce oni da kazu :-D
User avatar
Tahta
Posts: 896
Joined: 22/01/2008 18:28

#12 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by Tahta »

Vrlo ti je bitno i kakvu si astru kupio, naravno da će ti reći da je sve dobro ljudi koji su novu kupili i redovno servisirali, malo je problem kod ljudi koji kupi polovnu uvezenu odnekle i koja je naravno super dobra kad je tek kupiš ali ubrzo dođu sitni kavrovi pa malo veći ......
Ja vozim astru H i naravno sve je dobro jer je nova kupljena ali isto tako imaju problema ljudi koji su kupili polovnu uvezenu, neki dan vidjeh jednu u praonici 2008 god 300 000 na satu ide na pijacu naravno šta misliš sa kojom kilometražom će se pojaviti tamo ??? :-)
Za usporedbu ja za 4 god prešao 73 000 promjenio disk pločice na 60 i 3 servisa u ovlaštenom ulje i filteri
Bracer
Posts: 1
Joined: 16/06/2011 00:47

#13 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by Bracer »

Razmisljam se kupiti Astru 2000-2001g 2.0 dizel. Gledao sam po oglasima za nekih 7000-8000KM. Uloziti jos hiljadu i da sam miran bar 4godine. Da li se to isplati? Koliko trosi kombinovano?
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#14 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by AmADin_gospo »

po gradu 7 do 8, vani 4.5 do 5.5 l
User avatar
ramelow
Posts: 141
Joined: 30/01/2007 12:30

#15 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by ramelow »

Ja vozim Opel Astru 1999. godina, 1.7 dizel karavan i mogu ti reći da sam prezadovoljan.
Kupio ga prije 2.5 godine, uz uredno održavanje i mog dobrog i poštenog majstora nisam imao problema.
Jedini veći trošak bila popravka klime (350 KM) ali to je zato što mi je kamen uletio kroz masku i razHebo hladnjak.
husse78
Posts: 6
Joined: 27/05/2011 13:47

#16 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by husse78 »

Da li se bas mora previse osjetiti opterecenje auta kad se ukljuci klima? Moj auto je 1.4 benzin i shvatam da nema bas pretjerano velike snage ali, kad ukljucim klimu fakat se osjeti da je izgubio snagu i da tesko ide :D . Sve kontam da nesto nije pokvareno ali mozda to tako mora da bude :-) ....
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#17 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by Doda37 »

husse78 wrote:Da li se bas mora previse osjetiti opterecenje auta kad se ukljuci klima? Moj auto je 1.4 benzin i shvatam da nema bas pretjerano velike snage ali, kad ukljucim klimu fakat se osjeti da je izgubio snagu i da tesko ide :D . Sve kontam da nesto nije pokvareno ali mozda to tako mora da bude :-) ....
Ne znam koliko se kod tebe osjeti, ali se mora osjetiti, pogotovo kod motora sa "malo" KS, imao sam nekada isto auto 1.4 16 V
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#18 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by quasar »

Osjetim ja i na 74 kW, normalno da ces osjetiti gubitak snage. Negdje sam procitao da klima moze povuci do 20% snage motora. Pod klimom je samo turisticka voznja, a performanse mozes malo popraviti sa skupljim gorivom (npr. OMV super 100), mada nisam siguran da razlika opravdava cijenu. Ja obicno naspem ovo gorivo kad idem ljeti na put, i ima odredjene razlike. Za gradsku voznju takvo gorivo je preskupo.
User avatar
Averus
Posts: 20330
Joined: 13/02/2008 17:07

#19 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by Averus »

Brate, tebe tvoj majstor dere samo tako... Ako ti tako često pucaju dijelovi, znači da ti on naplati original, a ugradi fušersku kopiju.

Moja porodica vozi Opele već 20 godina. Prvi je bio Kadett, pa Vectra, sad je Astra 1.7DTI 2011. godište. Najskuplji kvar koji smo ikad imali sa Opelom je bio oko 100KM, jer je prethodni vlasnik nekako uspio zaliti kompjuter vodom :-)

Dijelovi uopšte nisu skupi, samo se trebaš malo zadati potražiti po gradu. Na primjer, u Vogošći imaš dvije-tri prodavnice gdje su dijelovi jeftiniji nego igdje, a stvarno su kvalitetni. Takođe, neke dijelove ne treba ni uzimati nove, mogu uvijek poslužiti polovne varijante ;)

Ja ti preporučujem da ne mijenjaš tu ljepoticu, jer je to jedno od najboljih auta na našim cestama. :)
User avatar
Nogatrans
Posts: 980
Joined: 07/10/2010 21:14
Location: Sarajevo

#20 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by Nogatrans »

Iskreno ne znam sta moze biti skupo. Mislim da on tebe malo po dzepu opali. A ako nista postoje razliciti forumi gdje ako ti nije sta jasno uvijek mozes pitati,tako da se koliko toliko pripremis za majstora. Ako budes imao kakva pitanja tu je stranica i forum ljubitelja opela.

www.opelmania.ba
husse78
Posts: 6
Joined: 27/05/2011 13:47

#21 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by husse78 »

Razmisljao sam o svemu i mislim da cu ipak morati da promijenim radionu :D . Izgleda da je sa klimom bas tako kao sto kazete...hmm....znaci kupiti auto sa malo vecom kubikazom :-D ..da ne osjetis veliku razliku :D :D .
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#22 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by quasar »

Osjetices onda razliku na potrosnji i registraciji. Razmisli da li ti se isplati zbog 2 mjeseca voznje pod klimom kupovati jaci motor.
husse78
Posts: 6
Joined: 27/05/2011 13:47

#23 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by husse78 »

Mislim da i nece bas pretjerano vise goriva trositi. Cini mi se da vise goriva trosi astra 1.4 nego 1.6 :-D . Naravno, sve zavisi koliko volimo gas papucicu :D :D . Ali, u pravo su kad kazes da zbog 2 mjeseca se ne isplati. Pokusat cu i ovo super 100 gorivo na OVM pumpi :-D da probamo i to..mozda fakat bolje auto radi :D :D
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#24 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by Doda37 »

Ako zelis da ti auto bolje ide pod klimom, stavi sportski zracni filter, ovo ti je najjeftinija opcija da ne diras chip, jedino sto ce auto biti glasnije iznad 3000 obrtaja, mada i bez klime sa tim motorom ne mozes ocekivati strasna ubrazanja
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#25 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by motorola01 »

Ima li neko iskustva sa astrom karavan 2007.god,motor 1,7 tdci???Prijatelj nasao tu astru za nekih 13 500 i ne zna da li da je kupi,pa me zamolio da ovdje priupitam :D .Znaci zna li neko kako se pokazao taj motor?
Post Reply