Prekrsajni nalog

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#76 Re: Prekrsajni nalog

Post by johntra »

nisam znao da to sa priznavanjem odgovornosti ne plaćaš kamatu, zato se ja čudim zašto mi ne dolazi kamata za to, mada uvijek redovno uplatim samo stoju....
isto tako, kad plaćam i ove manje kazne za parking ili slično, nikada ne uplatim 20 KM i bude sve u dure...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#77 Re: Prekrsajni nalog

Post by goran16v »

Ovo za 20 KM penala ako ne platis kaznu u roku je valjda odnedavno fol, meni prije koji mjesec rekao jaran, a njemu valjda zandar koji mu je pisao nalog.
Kad bih ja redovno placaoove kazne od stoje, ja bih se odrekao volana i uredno vratio VD nadleznoj PS! :D
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#78 Re: Prekrsajni nalog

Post by drndalo »

A kakav je to izum da ako ne prihvatis odgovornost, a ne platis u roku 8 dana, placas dodatno ? Sta placas kada kazes da nisi kriv, to sto mislis da nisi kriv ? Kada ? Kad sud presudi ? Imal' kakav clan zakona koji to odredjuje...? Nisam pravnik, ali ne kontam bas... :-?
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#79 Re: Prekrsajni nalog

Post by drndalo »

I kada onda lacam tih 20 KM dodatka ? Kada sud zakljuci da sam ja ipak kriv, ili kada me oslobode ? Ili tada ne placam ?
User avatar
Edin H.
Posts: 47033
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#80 Re: Prekrsajni nalog

Post by Edin H. »

said89 wrote:
Qler wrote:Kako god 74km/h je za kazne :)

A otvarac teme, trebao bi sto neko kaze sljedeci put poljubiti milicajca sto mu je samo pojas napisao. Mogao je tih nekih 40 za prsluk, 40 za P, i minimalno 200 za nepostivanje sluzbenog lica.

Nedavno moj poznanik, popio malo, 0.74 napuhao, zautave ga, i on kaze sto mene zaustavljate, sto ne hvatate kriminalce... epilog

50KM za alkohol (sto je super u toj situaciji) i 200 za nepostivanje :D pa ti raspravljaj :run:
ma nisam se ja raspravljao nego mu samo konstatovao zasto nemam slovo "P" a za prsluk nemam opravdanje.. nema ga i cao.. pravo fin policajac, i napise mi najmanju kaznu ali mene buni sto svaki policajac kaze, ne zaustavljam ja ljude zbog 2+ prekrsaja nego zbog jednog pa me to zanimalo jel moze napisati 2+ prekrsaja odjednom u prekrsajnom nalogu :O mada sam ja po prirodi opusten i nisam teske naravi pa sam, naravno, pristao na tu nagodbu... odmah sam sve vratio i sad sam kompletan :)
Ne vidim razloga zasto ne bi i pet prekrsaja mogao napisati, ako si ih napravio.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#81 Re: Prekrsajni nalog

Post by goran16v »

Na Prekrasjnom nalogu iz marta ove godine pise:
Na osnovu Cl. 34, stav 1, tacka 11 Zakona o prekrsajima, novcanu kaznu, iznost stete i troskove duzni ste uplatiti u roku od 8 dana od dana urucenja ovog prekrsajnog naloga, odnosno obavjestiti ovlasteni organ o prihvatanju novcane kazne (stavljanjem potpisaispod teksta "Priznajem odgovornost:). Novcanu kaznu uplatiti prilozenom uplatnicom. Ako u roku od 8 dana od urucenja prekrsajnog naloga ne uplatite fiksno utvrdjenu kaznu, odnosno ne obavjestite ovlasteni organ o prihvatanju odgovornosti, troskovi naplate u iznosu od 20 KM ce biti dodati na sumu koju vec dugujete.

Jedino logicno tumacenje je da u roku od 8 dana moras ili prihvatiti odgovornost ili platiti kaznu. Kad na licu mjesta potpises i prihvatis odogovrnost to si automatski uradio u roku od 8 dana i plati kad hoces (do sljeece registracije), a ako ti je nalog dosao postom ili je zataknut za brisac, tj nisi bio u prilici da ga potpises odmah, tek onda u roku od 8 dana moras ili platiti kaznu ili dostaviti potpisan nalog Prekrsajni nalog ili ce ti obracunati 20 KM.

Sto se tice kad odbijes odgovornost, tj potpises Zahtejv za sudsko odlucenje nista se ne desava automatski. Od dana kad ti je nalog urucen u roku od 8 dana moras ti dostaviti, a ne policija jedan primjerak naloga Opcinskom sudu i sud. Ako se nalog ne dostavi u roku slijedi kazna iz naloga + 20 KM.
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#82 Re: Prekrsajni nalog

Post by Magarece_godine »

Meni maloprije oce da pise zato sto mi je trokut slomljen :D
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#83 Re: Prekrsajni nalog

Post by _Reds_ »

Moze li meni neko reci da li je onaj put koji ide kroz Ilijas magistralni put ili ne ??

Inache ako je negdje magistralni put, ne moze biti ogranicenje ispod 50. Bili su oni stavili znakove i po Sarajevu, mimo zakona, ali ne pali, ljudi ih odma dobili na sudu.

Dzabe naselje, naseljeno mjesto i sl. Kud ce vece od Sarajeva, ali ako je magistralni put ne moze znak biti ispod 60.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#84 Re: Prekrsajni nalog

Post by goran16v »

_Reds_ wrote:Moze li meni neko reci da li je onaj put koji ide kroz Ilijas magistralni put ili ne ??
Mislim da put kroz Ilijas pripada regionalnoj cesti R445 Semizovac - Ilijas - Podlugovi (skretanje Visoko - Breza - A1), sad ne znam da li se i kroz sam grad smatra regionalnim putem ili gradskom saobracajnicom. Ako je pitanje vezano za neko ogranicenje onda kategorija puta nema s tim veze, ogranicenje kroz naseljeno mjesto/naselje je 50 (ako nema znaka sa drugacijim ogranicenjem) bez obzira da li je to magistrala, regionalni put ili gradska saobracajnica. Cak i dok je na tom potezu, umjesto sadasnjeg A1, prolazila magistralna cesta M17, B. Brod - Doboj - Zenica - Sarajevo - Mostar - Doljani nijek kacila Ilijas.
Last edited by goran16v on 06/06/2012 23:05, edited 1 time in total.
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#85 Re: Prekrsajni nalog

Post by _Reds_ »

goran16v wrote:
_Reds_ wrote:Moze li meni neko reci da li je onaj put koji ide kroz Ilijas magistralni put ili ne ??
Mislim da put kroz Ilijas pripada regionalnoj cesti R445 Semizovac - Ilijas - Podlugovi (skretanje Visoko - Breza - A1), sad ne znam da li se i kroz sam grad smatra regionalnim putem ili gradskom saobracajnicom. Ako je pitanje vezano za neko ogranicenje onda kategorija puta nema s tim veze, ogranicenje kroz naseljeno mjesto/naselje je 50 (ako nema znaka sa drugacijim ogranicenjem) bez obzira da li je to magistrala, regionalni put ili gradska saobracajnica. Cak i dok je na tom potezu, umjesto sadasnjeg A1, prolazila magistralna cesta B. Brod - Doboj - Zenica - Sarajevo - Mostar - Doljani nijek kacila Ilijas.
Zanima ne dionica Podlugovi - Visoko jel to magistralni.

I ne moze se na magistralni put ogranici ispod 60. Bili su u Sarajevu stavili znakove 50, i kamere spustili da slikaju na 60, pa su par ljudi dobili policiju na sudu, jer je zakon o magistalnim putevima valjda iznad, i poskidali su znakove i vratili ih na 60. Citava glavna saobracajnica u Sarajevu sve do Skenderije i dalje Alipasinom ulicom prema Vogosci je magistralni put.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#86 Re: Prekrsajni nalog

Post by goran16v »

_Reds_ wrote: Zanima ne dionica Podlugovi - Visoko jel to magistralni.

I ne moze se na magistralni put ogranici ispod 60. Bili su u Sarajevu stavili znakove 50, i kamere spustili da slikaju na 60, pa su par ljudi dobili policiju na sudu, jer je zakon o magistalnim putevima valjda iznad, i poskidali su znakove i vratili ih na 60. Citava glavna saobracajnica u Sarajevu sve do Skenderije i dalje Alipasinom ulicom prema Vogosci je magistralni put.
Podlugovi - Visoko je takodjer regionalna cesta R445.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#87 Re: Prekrsajni nalog

Post by sparky »

kako se ne moze ograniciti?
jesi li ikad vozio tranzitom (Put Mladih Muslimana) ili kako ga vec ko zove.
na pet mjesta od Zeljinog prema kozijoj imas ogranicenje 40.
inace murija cesto stoji na raskrsnici kod Urijan Dedine (ispred RSG-a),odmah poslije znaka 40...
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#88 Re: Prekrsajni nalog

Post by _Reds_ »

sparky wrote:kako se ne moze ograniciti?
jesi li ikad vozio tranzitom (Put Mladih Muslimana) ili kako ga vec ko zove.
na pet mjesta od Zeljinog prema kozijoj imas ogranicenje 40.
inace murija cesto stoji na raskrsnici kod Urijan Dedine (ispred RSG-a),odmah poslije znaka 40...
Da li je to magistralni put ??

Potrazi zakon, nego je bio stavio vec na forumu na nekoj temi, i kojoj je pisali da se ne moze ogranici brzina ispod 60 na sat na magistralno putu, osim u slucaju radova na putu, odnosno privremeno.

Uglavnom upravo zobg toga su ukinuli znakove 50 na Bulevaru Mese Selimovica i u Zmaja od Bosne.
suljke
Posts: 175
Joined: 06/02/2008 21:39
Location: sarajevo

#89 Re: Prekrsajni nalog

Post by suljke »

Za vasu informaciju ul. Zmaja od Bosne i Bulevar Mese Selimovica nikad nisu ni bili postavljeni znakovi ogranicenja 50 km/h.
Primjenjivalo se zakonsko ogranicenjenje brzine u naseljenom mjestu 50 km/h
suljke
Posts: 175
Joined: 06/02/2008 21:39
Location: sarajevo

#90 Re: Prekrsajni nalog

Post by suljke »

Jos jedna opaska
Kakve imaju veze ulice Bulevar Mese Selimovica i ulica Zmaja od Bosne sa magistralnim putevima ?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#91 Re: Prekrsajni nalog

Post by goran16v »

Tacno je da Cl. 45 ZOBS-a kaze:
"Brzina kretanja motornih vozila na putu/cesti pod normalnim uslovima/uvjetima saobracaja/prometa ne smije se ograniciti saobracajnim/prometnim znakom ispod 60 km na cas/sat na magistralnim putevima/cestama, a 40
km na cas/sat na ostalim putevima/cestama.
Ali ako se dobro sjecam obrazlozenja, ne bih da tvrdim da sam u pravu, mislim da je zakonski nemoguce da cesta kroz naselje/grad (pogotovo ako je u sistemu ulica) bude dio magistralne ceste i da je dizanje ogranicenja sa 50 na 60 na glavim gradskim saobracajnicama u Sa je bilo zbog bolje protoka saobracaja, a ne zato sto su proglasene magistalnim putem (pogotovo sto je ogranicenje regulisano znakom, da je magistralna cestai ne bi bilo potrebe za znakom), tako je osim na gl. gradskoj prometnici ogranicenje 60 odredjeno npr. u Drinskoj i novom dijelu ul. Put spasa. Ovdje je bitno napomenuti da nasljeno mjesto i naselje nisu isto, jer ako naseljeno mjesto nije obiljezeno prema zakonu, ne smatra se naseljem i na njemu vaze opste ogranicenje brzine za tu kategoriju ceste (ne ispod 60 za mag. cestu).

To se vidi po zakonu o cestama FBiH i ZOBS-u, koji kazu da dio ceste (bez obzira koje kategoriju) koji prolazi kroz naselje (naselje je prostor na kojem se redovi ili grupe zgrada nalaze s jedne ili s obje strane puta/ceste dajuci mu izgled ulice, cije granice odredjuje nadlezni/ovlasteni organ/tijelo saobracajnim/prometnim znakovima za obiljezavanje naseljenih mjesta) (Sarajevo je obiljezeno) se smatra saobracajnicom u naselju gdje je ogranicenje 50, a po potrebi glavnom gradskom cestom na kojoj se moze povecati ograncenje brzine.
Primjera ima dosta, samo na potezu npr. od Sarajeva do Mostara, iako se nalazi na magistralnom pravcu M17 i po konfiguraciji mnogo bliza magistralnoj cesti od glavne saobracajnice kroz Sarajevo, dio ceste koja prolazi naselja, npr. kroz Konjic, Celebice, Jablanicu, D. Jablanicu itd itd je proglasena cestom kroz naselje i ogranicenje je 50. Ista stvar je i npr. sa M18 Sarajevo - Tuzla, ogranicenja 50 su u Semizovcu, Srednjem, Olovu, Kladnju itd.

Zakon o cestama FBiH

Cl 2/3
Javne ceste, zavisno o njihovom društvenom, privrednom i teritorijalnom značaju mogu biti autoceste, brze, magistralne, regionalne i lokalne ceste, te saobraćajnice u naseljima.
Kolovoz ulica u naseljima i gradovima kroz koje prolaze javne ceste smatraju se dijelovima tih cesta

Cl 8/7/1
U naseljima u kojima je uveden sistem ulica saobraćajnice se mogu podijeliti na podkategorije:
- glavne gradske ceste predstavljaju nastavak cesta kroz gradove, a namijenjene su za saobraćajno povezivanje gradskih područja i četvrti u skladu sa propisima o sigurnosti cestovnog saobraćaja. Na ovim cestama, ako to uvjeti odvijanja saobraćaja dozvoljavaju, može se regulirati saobraćajnom signalizacijom i veća brzina kretanja od općeg ograničenja brzine u naselju; itd...

Zamolio bih _Reds_-a ako moze da negdje iskopa to da je glavna saobracajnica kroz Sa proglasena magistralnom cestom, niposto zbog nekog dokazivanja, nego cisto da vidim na osnovu cega su to uradili.
nula37
Posts: 95
Joined: 09/02/2012 00:34

#92 Re: Prekrsajni nalog

Post by nula37 »

goran16v wrote:
nula37 wrote:Prije 3 mjeseca sam se malo trkala pa slupala autic i dobila kaznu od 100KM (policajac mi je urucio svecano prekrsajni nalog koji sam potpisala) smetla sam sa uma to i dan po dan prolazio, bila u nekoj frci i kaznu nisam platila ..pa to danas namjeravam uraditi :run:
Jel moram placati za svaki mjesec 20KM ili trebam jednostavno otici i uplatiti samo 120KM... :dance:
III posto je to moja prva kazna znaci to trebam zavrsiti samo u banci u policijsku nista ne trebam ici? :skoljka:
Mislim da su, ako si potpisala prihvatanje odgovornosti, ukinuli dodatnih 20 KM ako ne platis u roku od 8 dana. Inace, ako nisu dodatnih 20 KM se obracinava jednom, a ne za svaki mjesec. Savjet, prije nego uplatis, odes do svog CIPS-a da ti izlistaju kazne, tako ces biti sigurna da neces platiti dodanih 20 KM.
Bez obzira bilati to prva ili stota kazna, dokaz o uplati ne moras slati policiji.
EE bas ti hvala...
otisla sam do cipsa i teta mi je izlistala kazne i rekla da trebam samo stoju platiti.. :)
i objasnila da svi prekrsaji koji su bili poslje nove godine spadaju u onu kategoriju da ako potpises ne trebas placati dodatnih 20KM...znaci od 2012-te
I po novom je od nove godine 5 kaznena boda u toku godine privremeno oduzimanje vozdacke na mjesec dana...
a 7 kaznenih bodova oduzimanje vozdacke na 6 mjeseci...
za veci prekrsaj dobijas 2 a za manji 1 kazneni bod..
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#93 Re: Prekrsajni nalog

Post by johntra »

ja sam i prije nove godine plaćao samo 40 kerma za prekršaje tipa parking, koje nikako ne mogu potpisati...i nikada nisam platio dodatnih 20 KM...
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#94 Re: Prekrsajni nalog

Post by sparky »

_Reds_ wrote:
sparky wrote:kako se ne moze ograniciti?
jesi li ikad vozio tranzitom (Put Mladih Muslimana) ili kako ga vec ko zove.
na pet mjesta od Zeljinog prema kozijoj imas ogranicenje 40.
inace murija cesto stoji na raskrsnici kod Urijan Dedine (ispred RSG-a),odmah poslije znaka 40...
Da li je to magistralni put ??

Potrazi zakon, nego je bio stavio vec na forumu na nekoj temi, i kojoj je pisali da se ne moze ogranici brzina ispod 60 na sat na magistralno putu, osim u slucaju radova na putu, odnosno privremeno.

Uglavnom upravo zobg toga su ukinuli znakove 50 na Bulevaru Mese Selimovica i u Zmaja od Bosne.
jeste to je magistralni put M-5 Sarajevo-Pale-Praca
to boldirano na kraju tvoje recenice je sasvim dovoljno.
privremeno-kod nas to inace znaci najmanje 25 godina :D

inace,Put Mladih Muslimana je nastavak magistrale koja ide i kroz Bulevar Mese Selimovica,a polazi negdje iz Kljuca cini mi se (na malti ima znak obaveznog pravca desno za teske kamione,kroz Azize Sacirbegovic....)
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#95 Re: Prekrsajni nalog

Post by goran16v »

Procitajte ponovo clanove zakona koje sam naveo, ako magistralni pravac prolazi kroz naselje (ima i definiciju naselja: kuce s obje strane, izlged ulice, propisno obiljezeno), dio javne ceste koja prolazi kroz to naselje mijenja kategoriju iz "magistralne ceste u "saobracajnicu kroz naselje" gdje je po zakonu ogranicenje 50 i da nije moguce da kroz naselje prolazi cesta u kategoriji "magistralna cesta" tako da je jedino logicno tumacenje da ul Z od Bosne. Put M. Muslima ili Drinska itd mogu biti i dio magistralnog pravca M13668 Dzibuti - Tokio, ali dijelom koji prolazi kroz naselje ce svejdeno biti u kategoriji "saobracajnica kroz naselje" sa oganicenjem 50. "Saobracajnica kroz naselje" se dijeli na vise kategorija, jedna od njih je "glavna gradska cesta" na kojoj se po potrebi ogranicenje brzine moze povcati (kao sto je slucaj sa Z, od Bosne, Dz. Bijedica, Bul. M. Selimovica, Put zivota, Drinska itd... gdje je ogranicenje dignuto na 60).
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#96 Re: Prekrsajni nalog

Post by _Reds_ »

Gorane mozda si upravu, ja sam vidio onaj gornji dio zakona. Gdje pise da se nemoze ogranici ispod 60.

A opet znaci ako autoput porlazi kro naselje oni mogu da ogranice brzinu na 50 ??

P.S.

Za ovih 20 KM kamata. Nedavno sam registrovao auto, i otiso kod one tete da mi izvuce kazne koje su na auto, i pisale su i ove kamte na svaku kaznu po 20 KM, i jbg ja sam to platio ?? Jel se to nije moralo platiti ?? ako je nije zasto je pisalo ??

p.s. Imam kazne na svoje ime isto, koje nisma platio, znaci da na te kazne ne moram platiti kamate, sve kazne potpisane ??
User avatar
cikaBosanac
Posts: 283
Joined: 11/11/2011 00:57
Location: Rajvosa

#97 Re: Prekrsajni nalog

Post by cikaBosanac »

Da nije drot gejson, pa te zaustavlja svaki dan i tu i tamo napise neku najnizu kaznicu :D to ti je negovo neko indirektno nabacivanje 8-)
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#98 Re: Prekrsajni nalog

Post by goran16v »

_Reds_ wrote:Gorane mozda si upravu, ja sam vidio onaj gornji dio zakona. Gdje pise da se nemoze ogranici ispod 60.

A opet znaci ako autoput porlazi kro naselje oni mogu da ogranice brzinu na 50 ??
Autocesta kao objekat ukljucuje i uzduzni pojas s obje svoje strane koji se smatra njenim sastavnim dijelom i koji je u cijelini preprekama (zidovi, barijere, bankine, ograde, tuneli, nadvoznjaci, podvoznjaci, razliciti nivoi itd itd) prakticno ficiki odvojen od okoline bez obzira na to da li prolazi kor naselje ili nenaseljeno mjesto, tako da se moze reci da autocesta fizicki nikad ne moze prolaziti kroz naselje iako geografski prolazi kroz njega. U slucaju da na jednom dijelu nema tih elemenata bice znak prestanka autoceste, drugacija ogranicenja itd.
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#99 Re: Prekrsajni nalog

Post by _Reds_ »

kakavdanakneiskustvu wrote:
_Reds_ wrote:Gorane mozda si upravu, ja sam vidio onaj gornji dio zakona. Gdje pise da se nemoze ogranici ispod 60.

A opet znaci ako autoput porlazi kro naselje oni mogu da ogranice brzinu na 50 ??

P.S.

Za ovih 20 KM kamata. Nedavno sam registrovao auto, i otiso kod one tete da mi izvuce kazne koje su na auto, i pisale su i ove kamte na svaku kaznu po 20 KM, i jbg ja sam to platio ?? Jel se to nije moralo platiti ?? ako je nije zasto je pisalo ??

p.s. Imam kazne na svoje ime isto, koje nisma platio, znaci da na te kazne ne moram platiti kamate, sve kazne potpisane ??


kazne ne dobijaju vozila nego fizička i pravna lica,moraju se platiti i tih 20 km dodatne takse,ako su zaračunate

kako misliš platio si kazne koje su na autu a nisi platio svoje kazne?
Ma nije auto na meni, bas iz tih razloga ;). Uglavnom bile kazne za parking 3. I kad sma trazio onoj zeni da mi izvuce kazne, pisoa je 3x40 kazni i ispod svake jos po 20 KM.

I neki kazu gore da nisu platili te kazne, takodje znam jos jednog isto koji kaze da ih nije platil, a podigao je vozacku, pa je pitanje, kako ??
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#100 Re: Prekrsajni nalog

Post by Kralj Tvrtko I. »

imam 2 prekrsaja koja nisam platio a stari su vec po 2-3 godine...jel mi moze neko reci imal vremenski rok trajanja :D prekrsajnih naloga...
I kako je sada u MUP-u kad vadis dokumente...jel ima to veze sa ovim nalozima?
Post Reply