Kamp kućice (All about)

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Kifle
Posts: 12
Joined: 14/04/2011 11:37

#1 Kamp kućice (All about)

Post by Kifle »

Zanimaju me iskustva ljudi po pitanju kamp kućica u BiH, gdje nabaviti, kako popraviti, kako registrirati uvezeno iz Evrope i svi ostali detalji i sitnice koje život jednog kampera znače!
Kifle
Posts: 12
Joined: 14/04/2011 11:37

#2 Re: Kamp kućice (All about)

Post by Kifle »

Na nekom forumu sam pročitao da se kamp kućica može registrirati i bez papira na "treću tablu" pa me zanima kako se to radi!
User avatar
shibonja
Posts: 1724
Joined: 29/05/2006 08:37
Location: Cogito, ergo sum

#3 Re: Kamp kućice (All about)

Post by shibonja »

Necu ti pomoci sa ovim postom ,ali eto : Ovo je moja velika zelja ,ovako nesto posjedovati i putovati prvenstveno kroz dragu mi BiH pa onda dalje :)
Image
Image
Image
Image
Image

Cherry on the top :D
Image
User avatar
corolla02
Posts: 10352
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#4 Re: Kamp kućice (All about)

Post by corolla02 »

svi kamperi, evo pa proberite :D


http://www.goitasca.com/products/2011/
ibn.hajd
Posts: 120
Joined: 14/04/2011 21:41

#5 Re: Kamp kućice (All about)

Post by ibn.hajd »

Jeste pomogli cojeku, samo mu slina sad kapa na usta i nos!

Al je dobar brate!
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#6 Re: Kamp kućice (All about)

Post by AS_sa »

ja ljepote ...... braco draga .... :-)
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#7 Re: Kamp kućice (All about)

Post by Toto »

sta ce mi ova gospodska krstarice napravljena samo za americkih autoputeva kad ne bi mogla na Boracko izac..

da je meni vako nesto za BiH

Image
Image
Image
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#8 Re: Kamp kućice (All about)

Post by Mr. Brightside »

shibonja wrote:Necu ti pomoci sa ovim postom ,ali eto : Ovo je moja velika zelja ,ovako nesto posjedovati i putovati prvenstveno kroz dragu mi BiH pa onda dalje :)
Image
Image
Image
Image
Image

Cherry on the top :D
Image
koliko kosta ovaj stan?
ibn.hajd
Posts: 120
Joined: 14/04/2011 21:41

#9 Re: Kamp kućice (All about)

Post by ibn.hajd »

Dajte, sad i mene zanima kako se kamp kucica moze registrovat na trecu tablicu, a ove pokretne stanove mogu nac i na goglu!
User avatar
corolla02
Posts: 10352
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#10 Re: Kamp kućice (All about)

Post by corolla02 »

sad je najbolje vrijeme za kupovinu istih, pa dobro razmislite :D
User avatar
shibonja
Posts: 1724
Joined: 29/05/2006 08:37
Location: Cogito, ergo sum

#11 Re: Kamp kućice (All about)

Post by shibonja »

ibn.hajd wrote:Dajte, sad i mene zanima kako se kamp kucica moze registrovat na trecu tablicu, a ove pokretne stanove mogu nac i na goglu!
Pa nadji na googletu :D
ibn.hajd
Posts: 120
Joined: 14/04/2011 21:41

#12 Re: Kamp kućice (All about)

Post by ibn.hajd »

Kifle wrote:Zanimaju me iskustva ljudi po pitanju kamp kućica u BiH, gdje nabaviti, kako popraviti, kako registrirati uvezeno iz Evrope i svi ostali detalji i sitnice koje život jednog kampera znače!

Sto ljudi svasta pisu, a ja fino nabacio pitanje!
kurcshlus
Posts: 60
Joined: 03/04/2011 22:11

#13 Re: Kamp kućice (All about)

Post by kurcshlus »

ako mislite na treću tablicu koja bi imala isti broj kao i tablica na vozilu onda niste u pravu. ne može ista tablica stajati na dva različita vozila. kamp kućica se registruje kao priključno vozilo, ima svoju saobraćajnu dozvolu i svoju tablicu. ako mogu još nekako pomoći, tu sam. imao sam tri prikolice u životu tako da imam i dosta iskustva.
kurcshlus
Posts: 60
Joined: 03/04/2011 22:11

#14 Re: Kamp kućice (All about)

Post by kurcshlus »

što se tiče pregleda kod kupovine nemoj mnogo obraćati pažnju na godinu proizvodnje jer starije prikolice često imaju kvalitetniju gradnju. svaka prikolica ima četiri "noge" na kojima stoji u kampu. raspoređene su na uglovima i odvrću se ključem, nešto kao autodizalica. obrati pažnju na njih jer su ugrađene na sami pod kućice koji je od drveta i koji često istrune pa noga "propada". podvoz kućice je od pocinčanog metala, na njemu su točkovi i proteže se duž cijele prikolice i završava rudom na kojoj je šapa za kačenje na kuku auta. sagni se i pregledaj cijeli podvoz a kad si već dole onda pogledaj stanje poda. zaštićen je crnom masom koja podsjeća na lepenku. često ispuca i vide se daske poda. posebno obrati pažnju na prednji dio prikolice jer je tu najveća vlaga i pod najbrže trune. onda pređi na pregled rude. šapa mora biti ispravna radi nalijeganja na kuku. ima ručku na čijem se vrhu nalazi osigurač. provjeri ispravnost osigurača (mora se lako pritisnuti jednim prstom). on čuva šapu u čvrstoj vezi sa kukom. na rudi imaš rčnu kočnicu, klasika kao i kod auta. podigni je, vidi joj dužinu hoda. što manji hod to bolje. na ručnoj mora postojati sigurnosna sajla koja je vezana sa njom i koja se u vožnji omota oko kuke na autu. to je za slučaj da prikolica u izuzetnim situacijama spadne sa kuke, tada auto nastavlja vožnju i povlači tu sajlu koja onda aktivira ručnu kočnicu. kad tu sajlu povučeš rukom mora se odraziti na ručnu (kako vučeš sajlu, ručna se diže). na rudi sa nalazi i mehanizam za kočenje prikolice. postoji jedan klip na rudi koji je vezan sa šapom. vidjećeš ga lako jer je pokriven gumenom manžetnom i nalazi se odmah iza šape. princip rada je jednostavan : auto koči i usporava, prikolica se inercijom naslanja na kuku, klip se sabija i povlači sajle koje su vezane za doboš kočnice u točkovima.

na rudi postoji još jedan osigurač (metalna ručka sa strane na rudi, kod samog klipa) i služi sa blokoranje klipa pri vožnji u rikverc. ako ga ne uključiš pri vožnji unazad doći će do sabijanja klipa i kočenja prikolice tako da ćeš gurati ko lud a prikolica stoji. kad se parkiraš i otkačiš prikolicu obavezno odblokiraj klip jer u protivnom prikolica neće kočiti kad budeš vozio dalje.

toliko o mehanici. sad ću da ti tupim o unutrašnjosti. osnova svega je vlaga, vlaga i opet vlaga. svaka prikolica ima šibere koji često ispucaju od sunca, kedere koji ostare i propuštaju. obavezno provjeri da li krov ulegnut. dosta kampova je smjesteno u maslinjacima pa kad ostaviš prikolicu kod njih na čuvanje, oni uredno beru masline sa krova i prave ulegnuća na krovu. lim je jako tanak i osjetljiv tako da pri hodanju po krovu često dolazi do odvajanja lima od ukrasne lajsne na rubovima krova i curenja vode u unutrašnjost. dobro provjeri te lajsne jer je ispod njih spoj krovnog i bočnog lima. te lajsne ujedno drže tendu jer se ona uvlači u nju, pa se često desi da od navlačenja tende popusti i lajsna. kad uđeš unutra odmah pregledaj enterijer oko šibera i na rubovima zidova. mislim na uglove prikolice. znaš i sam kakav trag ostavlja vlaga.

pregledaj plinske i elektro instalacije. dobro provjeri plinsku bocu i njen sigurnosni ventil. isti su kao i u kući, ako kuhaš na plinu.

razmotaj tendu i provjeri je. pregledaj konstrukciju koja je drži. često je polomljena i nepotpuna pa je nikada nećeš postaviti. provjeri držače konstrukcije koji se nalaze na prikolici. smješteni su po stranici prikolice pri samom vrhu. govorim o stranici prikolice na kojoj su vrata, jer sa te strane ide tenda. najčešće su plastični pa često pucaju. (male bijele, poluokrugle plastike na dva šarafa).

provjeri prozore. od sunca ispuca plastika pa ulazi voda. pošto je plastika na prozorima dupla, može se desiti da vanjska pukne i ulazi kiša pa ćeš dobiti akvarijum.

provjeri komplet klinova koji zatežu tendu. slično kao kod šatora.

ako kupiš prikolicu javi se pa ćemo onda o opremi.
ibn.hajd
Posts: 120
Joined: 14/04/2011 21:41

#15 Re: Kamp kućice (All about)

Post by ibn.hajd »

E, o ovome ja pricam, ISKUSTVO!

Svaka cast pomogao si i meni jer i ja kontam nabavljat kamp prikolicu, a ne ove preskupe RV putne vile!
Ima li kakva marka koja je posebnija od ostalih: Wilk, Adria, Knaus, Fendt?
Kaza mi jaran ako nije teza od 750 kg da ne treba posebna registracija nego na trecu tablu da moze, je li to istina i koliko kosta registracija kamp kucice kao prikljucno vozilo i koliko kosta porez i carina prilikom uvoza? Ima li kakva na PIK-u koja je za preporucit ili da ipak idem u Svabiju?
kurcshlus
Posts: 60
Joined: 03/04/2011 22:11

#16 Re: Kamp kućice (All about)

Post by kurcshlus »

vjeruj da ne znam za taj podatak jer sam imao jednu fendt od 750 kg i imala je saobracajnu dozvolu. registracija je koštala oko 100 km manje od registracije auta (tad sam imao golf-a 2). kasnije sam imao prikolicu od 1000 kg i platio sam istu cifru za registraciju.

što se tiče marke mogu govoriti samo o onima koje sam imao.
"fendt" - duga 3,50 m i oko 100 kilograma teža od adrije koja je bila metar duža. znači adrija vozdra. loš kvalitet svega od izvedbe, rasporeda, prozora pa do pomoćne stepenice na koju staješ pri ulasku. ta se stepenica izvlači iz poda i usljed čestog stajanja na nju desi se da se izvali pod. primijetićeš to i sam ako naletiš na adriju.

u fendtovoj prikolici imaš unutrašnjost od drveta i panel ploča , u adriji sve iverica i nekakva jadna plastika.

moja treća prikolica je bila detlefs, serija "nomad". strašna po svemu. od izvedbe do rasporeda u unutrašnjosti. (vrlo bitno ako si oženjen i imaš djecu).

dvije odvojene sobe, kupatilo i hemijski vc i naravno rezervoari za vodu. postoji izvedba kupatila u koje kad uđeš u stvari stojiš u kadi za tuširanje. imaš mali lavabo a česme su u stvari mali elektro prekidači koji pokreću pumpice u rezervoarima i tako imaš vodu. u starijim adrijama imaš nekakve nožne pumpe poput onih starinskih pumpi za dušeke na plaži. u novijim imaš pedalu koju pritisneš nogom tako da si faktički nepokretan dok se umivaš i pereš zube.

što se tiče energije imaš dvije vrste napajanja strujom (220 v i 12v) i napajanje plinom. kad si u vožnji sa zakačenom prikolicom nemoj gasiti auto kas staneš negdje ili izvuci utičnicu od prikolice sa kuke. frižider radi dok god je utikač uključen pa tako i u vožnji i velike su šanse da će ti izvući akumulator . ne boj se za klopu kad si u kampu a nestane struje. gura frižider i na plin.

oko carine nemam pojma, jer sam sve prikolice kupio ovdje. dosta raje dovlači te prikolice pa sami završavaju papire a ti se u tom slučaju dobro posveti pregledu prikolice jer ih vani ima već od 200 - 300 eura, pa onda ovi ovdje nešto na njima ko fol urede i prodaju.

ako sve to bude u redu i ako bog da pa kreneš na more u dosta kampova postoji opcija koja se zove "paušal". vezana je za plaćanje boravka u kampu, samo zavisi hoćeš li prikolicu koristiti sam ili ćete se mijenjati u njoj.

evo o čemu se radi : ljudi koji imaju mogućnost dužeg boravka na moru često koriste paušal jer je jako povoljan. prikolica stoji u kampu od 01.06. do 01.10. i konačna cifra za taj period je bila 2000 km. (dvoje odraslih i dvoje djece do 7 g). uračunata taksa, struja i auto.

ne mogi ti tačno uporediti cijenu dan - za dan sa cijenom paušala ali ću ti reći da sam za 16 dana u kampu platio oko 700 km.

sretno.
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#17 Re: Kamp kućice (All about)

Post by dingosp0 »

joj jeste dobar
Image
Image
Last edited by dingosp0 on 07/08/2012 17:18, edited 1 time in total.
ibn.hajd
Posts: 120
Joined: 14/04/2011 21:41

#18 Re: Kamp kućice (All about)

Post by ibn.hajd »

kurcshlus

Hvala na iscrpnim informacijama! Za koliko bi se mogla nać jedna detlefs serija "nomad" kod nas ili u Evropi?

Kako ide registracija, jednokratno ili godišnje?
ibn.hajd
Posts: 120
Joined: 14/04/2011 21:41

#19 Re: Kamp kućice (All about)

Post by ibn.hajd »

Još nešto da priupitam: Da li veličina kamp kućice utiće na cijenu registracije i cijenu koštanja boravka u nekom kampu u Hrvatskoj ili evropi?
kurcshlus
Posts: 60
Joined: 03/04/2011 22:11

#20 Re: Kamp kućice (All about)

Post by kurcshlus »

posljednja koju sam imao bila je detlefs, upravo serija nomad, duga 5 metara i koštala me je 3000 km. vlasnik nije htio da čuje za manje a vjeruj mi da je bila u takvom stanju da sam sa halalom dao svaki dinar.

što se registracije tiče troškovi ti zavise od toga da li je u ranijem periodu bila registrovana ili ne. ako jeste ideš na tehnički kao i za auto. mora proći pregled jer ima sistem za kočenje , ima žmigavce, štope i poziciju, svjetla na tablici.

ako je tek uvezena imaš prvo carinu pa opet tehnički.

što se registracije tiče mup gleda papirologiju a ostalo ga ne zanima jer si obavio tehnički. ako prođeš tehnički mup će ti bez problema izdati saobraćajnu dozvolu i posebnu tablicu.

kao i kod auta saobraćajna važi godinu dana pa opet tehnički i registracija.

što se tiče kampova malo su pooštrili mjere koje se prvenstveno odnose na vrijeme boravka. moja prikolica je ostajala u kampu godinama i niko nije pravio problem. sad te peglaju ako ostane duže od 6 mjeseci jer se onda to smatra uvozom. znači trebao bi izaći nakon 6 mjeseci, napraviti polukružnu na granici i opet se vratiti na more, samo da vide u pasošu da si izašao na vrijeme. po meni to ti je pravo sranje jer se u hrvatsku ulazi na ličnu kartu .

što se tiče cijene registracije ona ne zavisi od dužine jer se prikolica smatra specijalnim vozilom i cijena je za sve ista.
takođe i cijena kampovanja ne zavisi od veličine prikolice. njima je bitno koliko vas ima u prikolici (sakrivaj papuče po noći, idu oni žbirovi i broje) pa ako neko slučajno ima dvoje papuče i sandale, oni kontaju da su u pitanju tri osobe. šalim se, nije pravilo ali sam ovo doživio u zaostrogu.

ne pokušavaj auto izbaciti izvan kampa kako bi izbjegao plaćanje i za njega. izvan kampa naplaćuju parkiranje pa eko nemaš tiket eto pauka. sve su skontali, jebi ga.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#21 Re: Kamp kućice (All about)

Post by arman1 »

Hvala prije svega na tehničkim informacijama. Namjeravam nabaviti jedu kamp kučicu koju bih koristio kao vikendica i sama registracija me ne intereuje previše jer bih je prevukao na šlepi.
Poz
User avatar
Filter
Posts: 7965
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#22 Re: Kamp kućice (All about)

Post by Filter »

@ kurcshlus znas li gdje se moze nabaviti frizider na plin?

gdje god sam pitao, gledaju me kao vanzem00ljca...

hvala
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#23 Re: Kamp kućice (All about)

Post by valter.ba »

:thumbup:
kurcshlus
Posts: 60
Joined: 03/04/2011 22:11

#24 Re: Kamp kućice (All about)

Post by kurcshlus »

arman1 wrote:Hvala prije svega na tehničkim informacijama. Namjeravam nabaviti jedu kamp kučicu koju bih koristio kao vikendica i sama registracija me ne intereuje previše jer bih je prevukao na šlepi.
Poz
ako budeš trebao neke popravke unutra tu sam. od struje, vode do stolarskih radova. poz.
kurcshlus
Posts: 60
Joined: 03/04/2011 22:11

#25 Re: Kamp kućice (All about)

Post by kurcshlus »

Filter wrote:@ kurcshlus znas li gdje se moze nabaviti frizider na plin?

gdje god sam pitao, gledaju me kao vanzem00ljca...

hvala
za početak nemoj ga zvati frižider na plin jer raja obično vežu plin sa grijanjem nikako sa hlađenjem. traži jednostavno frižider za kamp kućicu i vozdra.

odmah da ti kažem da i nije neka velika korist od njih jer su male zapremine a a ko voliš nešto hladnije piće moraćeš koristiti dio za zamrzavanje u frižideru koji jedva da primi nekoliko limenki.

ako imaš mogućnost da nabaviš pravi frižider to bi bilo najbolje. izbaciš ga ispod tende i ne smeta ti. ako ne mogne ući kroz vrata prikolice imaš zadnji prozor. kao da je napravljen da ubaciš frižider. imao sam i mali zamrzivač, onaj od 50 litara. bio i on ispod tende. svakako ćeš platiti struje kao da si u kući a ne u kampu.
Post Reply