Uvoz auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#3101 Re: Uvoz auta

Post by iceman ze »

uvijekIInikadI wrote: 01/03/2021 18:48 Pa nije milion al mi se čini da sve što je +1€ moglo bi da zadaje glavobolju :-) Hajde sve i da prenesem i 20000€ hoće li me u drugoj državi kontrolisati odakle lova?? Ja iskeshiram, krenem s autom kad na granici 'e kako si platio'? Ne znam da li njima može biti dokaz da sam prodao drugi auto u BiH i sad kupujem novi?
Imaju zakonski limiti za ulazak, sve ostalo je pranje novca, a ti se muzafere kupaj :mrgreen:
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#3102 Re: Uvoz auta

Post by lavic »

Potvrda iz banke za podignuti novac, prijavis da unosis veci iznos od dozvoljenog radi kupovine auta i nebi trebalo biti problema.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 12791
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#3103 Re: Uvoz auta

Post by Evolution_IV »

ElRe wrote: 08/03/2021 08:04 Koliko je kod nas carina na polovne automobile (evropskog, japanskog, meksičkog porijekla)?
15% jbm ih usta :skoljka:
User avatar
ElRe
Posts: 10665
Joined: 12/12/2011 11:28

#3104 Re: Uvoz auta

Post by ElRe »

Korektan odgovor UIO BiH
Kada vozilo dobije uvjerenje o homologaciji, odlazite u jednu od carinskih ispostava u unutrašnjosti BiH (može biti ispostava najbliža Vašem mjestu prebivališta u BiH), gdje završavate carinski postupak uvoza vozila, plaćate uvozne dažbine (carina i PDV), te nakon toga vozilo možete registrovati u nadležnom MUP-u. Vozilo mora imati svu neophodnu dokumentaciju o samom vozilu, odnosno fakturu ukoliko isto kupujete od pravnog lica ili kupoprodajni ugovor ako vozilo kupujete od fizičkog lica.

Stopa carine za vozila je 15% a PDV je 17 % na vrijednost vozila.

Imajući u vidu gore navedeno, carinjenje putničkog automobila se mora izvršiti po redovnom postupku u carinskoj ispostavi.Napominjemo, da poslove uvoza i izvoza robe u BiH može obavljati samo lice koje je registrovano za obavljanje spoljnotrgovinskog prometa u Upravi za indirektno oporezivanje BiH. Ukoliko niste registrovani za obavljanje spoljnotrgovinskog prometa, poslove uvoza robe u BiH možete obaviti isključivo preko neke od špediterskih kuća u BiH. U tom kontekstu, za dobijanje informacija koje su Vam potrebne, možete da se obratite istoj.

Sve dodatne informacije vezane za homologaciju možete pronaci na sajtu http://www.homologacija.gov.ba/ jer Uprava nije nadležna za ispitivanje standarda motora u vozilima, nama je bitno da pri postupku carinjenja vozilo ima potvrdu o homologaciji.

Ukoliko želite da vam se prizna porijeklo i da ne plaćate carinu nabavljate EUR1 obrazac, a na iznos robe do 6.000 EUR dovoljna je izjava na fakturi. Koje idu na provjeru, vi plaćate avans koji vam se nakon obavljene provjere koje je uredna vraća.

Od 01.06.2019. godine stupila je na snagu Odluka o ograničenju uvoza vozila i možete uvesti vozilo sa EURO 5 motorom-
zujalica111
Posts: 2
Joined: 27/11/2015 23:00

#3105 Re: Uvoz auta

Post by zujalica111 »

Zdravo svima,

pratio sam ovu Vasu temu, pa me zanima par stvari

Naime zivim ovdje u njeamckoj, okolica Stuttgarta i imam Golfa 6 kojeg trenutno vozim. Ovo auto zelim da transportujem dole bratu u Bosnu
Kakva je procedura i najlaksi put za to?
Problem mi ne bi bio, da ja auto dole odvucem.

Jel moguce dobiti Euro 1 i kako?

Hvala, zivjeli
User avatar
ElRe
Posts: 10665
Joined: 12/12/2011 11:28

#3106 Re: Uvoz auta

Post by ElRe »

zujalica111 wrote: 09/03/2021 13:16 Zdravo svima,

pratio sam ovu Vasu temu, pa me zanima par stvari

Naime zivim ovdje u njeamckoj, okolica Stuttgarta i imam Golfa 6 kojeg trenutno vozim. Ovo auto zelim da transportujem dole bratu u Bosnu
Kakva je procedura i najlaksi put za to?
Problem mi ne bi bio, da ja auto dole odvucem.

Jel moguce dobiti Euro 1 i kako?

Hvala, zivjeli
Odgovor koji sam upravo dobio od UIO BiH
Ukoliko želite da vam se prizna porijeklo i da ne plaćate carinu nabavljate EUR1 obrazac, a na iznos robe do 6.000 EUR dovoljna je izjava na fakturi. Koje idu na provjeru, vi plaćate avans koji vam se nakon obavljene provjere koje je uredna vraća.
zujalica111
Posts: 2
Joined: 27/11/2015 23:00

#3107 Re: Uvoz auta

Post by zujalica111 »

Zdravo,

hvala na odgovoru,

nazalost Kaufvertrag nemam vise.
Jer se faktura odnosi samo ako od pravnog lica tj. firme kupujes ili moze i privatno lice tu fakturu napisat?
Pozz
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#3108 Re: Uvoz auta

Post by iceman ze »

Car Vertical,

Neko ih vec koristio prilikom kupovine auta, u smislu provjera porijekla, servisne istorije, ostecenja, kilimetraze, vozilo iz poplava itd?
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#3109 Re: Uvoz auta

Post by Optimist »

Jel opet pitas za jarana ili ovaj put za sebe?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3110 Re: Uvoz auta

Post by 530i »

Jel Yeti od "jarana" bio i u poplavi? :lol:
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#3111 Re: Uvoz auta

Post by iceman ze »

Nije, nego drug tipla puno cv report, a nista skoro nema :lol:
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#3112 Re: Uvoz auta

Post by jelleMania »

iceman ze wrote: 13/04/2021 16:03 Car Vertical,

Neko ih vec koristio prilikom kupovine auta, u smislu provjera porijekla, servisne istorije, ostecenja, kilimetraze, vozilo iz poplava itd?
Jesam ja .. al nakon kupovine auta , jel sam posumnjao da je bio udaren ...sto je na kraju i pisalo na izvjestaju ...eh da sam Bogdo prije kupovine pogledao pa spustio cijenu :D
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#3113 Re: Uvoz auta

Post by artur morgan »

Nije ti vrag dao mira, bolje da nisi provjeravao poslije ništa :-D

Koliko ono košta oko 15 eura ako se sjećam dobro.

Dobra je to aplikacija. Isplati se al jedino prije kupovine. Poslije kupovine, zaboravi i ne daj vragu da te kopka :-D
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#3114 Re: Uvoz auta

Post by jelleMania »

artur morgan wrote: 14/04/2021 14:36 Nije ti vrag dao mira, bolje da nisi provjeravao poslije ništa :-D

Koliko ono košta oko 15 eura ako se sjećam dobro.

Dobra je to aplikacija. Isplati se al jedino prije kupovine. Poslije kupovine, zaboravi i ne daj vragu da te kopka :-D
Pa et far ga jedan odao ...kineski ...pa sam otisao provjeriti ... Makar je kilometraza orginalna😁

Ja sam 1o eura platio ... Naso sam nekog jutubera koji ono daje link s 3o % popusta
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#3115 Re: Uvoz auta

Post by visuljak »

Kakve veze ako je auto i udarano ako je uradjeno kako struka nalaze.

Ja sam nekad davno mijenjao jednog audija koji je bio udaran i odmah su u garazi to otkrili(ja nisam znao) i sve mi pokazali kako to izgleda na stokovima ali nisu pravili problem jer je sve uradjeno kako treba.
Emi
Posts: 1
Joined: 09/08/2016 19:35

#3116 Re: Uvoz auta

Post by Emi »

...
Galix
Posts: 1
Joined: 28/02/2018 17:33

#3117 Re: Uvoz auta

Post by Galix »

Pozdrav svima,

Kupio sam auto od rođaka iz Njemačke. On će ga dovesti u BiH na njemačkim tablama. Da li neko zna koja je najbolja procedura da odradim carinjenje i prevođenje automobila na sebe? On kaže da će vratiti tablice i glavnu knjigu tamo, pa kada ga tamo odjavi, poslaće mi papire pa ga onda ja mogu ovdje cariniti. Međutim, tada su mi ovdje potrebne probne tablice da bih odvezao auto na carinu, a njih ne mogu dobiti bez vlasničke. Ako je neko imao sličnu situaciju, molio bih pomoć. Hvala
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#3118 Re: Uvoz auta

Post by black_adrian »

Ima li ko iskustva sa uvozom oldtimera iz Njemacke u BiH? Je li to uopste moguce i koliko kosta to zadovoljstvo pored cijene automobila? Kakva je procedura?
User avatar
Dilibus
Posts: 130
Joined: 15/01/2018 08:36

#3119 Re: Uvoz auta

Post by Dilibus »

Pozdrav,
Htio bi uvesti Golfa 6 Dizela iz okolice Bonna Njemačka. Zanima me kakva je danas procedura. Da li mogu dobiti Eur1 obrazac i od koga da ga tražim?
Ili da ganjam Izjavu na fakturi i koliko je to rizično s obzirom da je auto oko nekih 5000 eura, a izjava na fakturi važi ukoliko procijene do 6000 eura vrijednost vozila.Auto bi mi dovukao brat odozgo. Da li je bolje da šaljem punomoć njemu i da rade fakturu na moje ime, ili da on gore kupi automobil, pa da ga ocarini ovdje i da ga prevede na mene?S obzirom da će ga on dovlačiti odozgo da li treba imati važeći TUV automobil?

Nadam se da će neko znati provjereno da odgovori. Ukoliko imate preporučiti nekog špeditera što će mi spasiti živce neka piše u PP, možemo se kako god dogovoriti.Pozdrav :sax:
Pagliacci
Posts: 1
Joined: 11/06/2021 13:41

#3120 Re: Uvoz auta

Post by Pagliacci »

Pozdrav svima.
Dobar prijatelj stranac iz Italije mi nudi svoje auto ispod tržišne vrijednosti, koje ima oštećenu haubu i malo prednji branik. U suštini oštećenja su mizerna.
U pitanju je mercedes e250 coupe 2014. godište, prešao 180000km, redovno održavan u ovlaštenom servisu, prvi vlasnik, kupljen u Italiji.
Pročitao sam skoro sve poruke od 2011., pa do danas i nisam našao da je neko pisao o uvozu fizički oštećenog automobila.
Može li neko podijeliti svoje iskustvo pa da bezveze ne tapkam dalje u mraku. :-D :thumbup:
Jedino je HAVANA čini mi se napisao da takva vozila budu pregledana detaljno pri uvozu i da sva zabilježena oštećenja moraju biti uklonjena i to u ovlaštenom servisu, prije nastavljanja dalje sa procesom uvoza.
Zatim ukupni troškovi popravke u ovlaštenom servisu se dodaju na neto cijenu. Ako je ta suma veća od kataloške vrijednosti uzima se ona, ako je manja, onda se uzima kataloška.
Nešto sumnjam da naši šverceri sva ova havarisana auta što vidimo na labudicama popravljaju baš kod ovlaštenih, jer nema šanse da bi im se onda isplatilo.
Hvala unaprijed! :thumbup:
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#3121 Re: Uvoz auta

Post by soxx »

Da li mogu dovest auto na njemackim tablama u Bosnu. Prodat ga pa kad se vratim ovamo ga u njemackoj odjavit?
Il moram odjavit pa ga na transportnim tablama dovest il spedicijom u Bosnu?


Ako mogu doc sa autom na redovnim tablicama, koji je postupak uvoza?

Unaprijed hvala
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#3122 Re: Uvoz auta

Post by ranger »

umrije nam nekad dobra i korisna tema... nek joj je laka internetska hava bosanska
User avatar
mk ultra
Posts: 19223
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3123 Re: Uvoz auta

Post by mk ultra »

jeftinije ovdje :mrgreen:
User avatar
PlusSA
Posts: 3158
Joined: 13/07/2011 16:51

#3124 Re: Uvoz auta

Post by PlusSA »

Koliko se auta može uvesti na svoje ime godišnje?

Znam da imaju neka ogranicenja o dozvoljenom broju.
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#3125 Re: Uvoz auta

Post by milejovic1971 »

a bogami kako kupujem auto gledam nedeljama, sve sto nadjem u Svici ili Njemackoj sam za iste pare nasao i kod nas, doduse kod pouzdanog prodavca...bukvalno razlika 200 km ...ne da mi se cimati raju po inostranstvu da mi traze za tu razliku
Post Reply