Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#1 Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by -Romeo- »

Na ulazu u ilidžu iz pravca Hadžića neki stručnjak je postavio znak Sarajevo, a na izlazi prekriženo sarajevo. Svi znamo da grad sarajevo čine četiri općine.stari grad, novi grad, novo sarajevo i centar, tj sarajevo počinje i prestaje na stupu a ne na plandištu.

:-) :-) :-) :-) :-) :-)
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#2 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by AmADin_gospo »

po statutu grada sarajeva, Grad Sarajevo čine 4 opštine, Stari grad, Centar, Novo Sarajevo i Novi grad. prije rata su u gradske opštine spadale i Ilidža, Hadžići, Vogošča, Pale i Trnovo

stoga, Sarajevo prestaje čim se prođe podvožnjak na stupu, petlja prema palama iza kozije čuprije, dobrinja kod toma, rajlovac te kobilja glava
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#3 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by Doda37 »

AmADin_gospo wrote:po statutu grada sarajeva, Grad Sarajevo čine 4 opštine, Stari grad, Centar, Novo Sarajevo i Novi grad. prije rata su u gradske opštine spadale i Ilidža, Hadžići, Vogošča, Pale i Trnovo

stoga, Sarajevo prestaje čim se prođe podvožnjak na stupu, petlja prema palama iza kozije čuprije, dobrinja kod toma, rajlovac te kobilja glava
... i Ilijaš :)
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#4 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by AS_sa »

pa sta je onda Ilidza ... grad za sebe ??? ili pak pripada Sarajevu !? :roll:
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#5 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by BSn »

AS_sa wrote:pa sta je onda Ilidza ... grad za sebe ??? ili pak pripada Sarajevu !? :roll:

Nije grad, nego opcina.

Gradovi u BiH su Sarajevo, Banja Luka, Mostar i Tuzla (nisam siguran za Zenicu, mislim da nije dobila taj status).

A Ilidza, kao opcina, ne pripada Gradu Sarajevu, to je zasebna opcina u Kantonu Sarajevu, bas kao i Vogosca, Hadzici...
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#6 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by palamuda »

-Romeo- wrote:Na ulazu u ilidžu iz pravca Hadžića neki stručnjak je postavio znak Sarajevo, a na izlazi prekriženo sarajevo. Svi znamo da grad sarajevo čine četiri općine.stari grad, novi grad, novo sarajevo i centar, tj sarajevo počinje i prestaje na stupu a ne na plandištu.

:-) :-) :-) :-) :-) :-)
Ja mislim da to nije onaj znak žuti pravugaonik koji označava ime naseljenog mjesta, nego je to onaj plavi koji označava obavještenje da si na pravom pravcu za Sarajevo.
Usput ova odredba o četiri gradske opštine je još jedna nakaradnost Dejtona, jer na primjer po tim odredbama gradu ne pripadaju olimpijske planine po kojima je nadaleko poznat, nego tamo nekim lokalnim kaubojima iz Trnova, al ima dosta raje koji ko konj iamju naočnjake pa vide da je Sarajevo od Čaršije do vječne vatre, a ne vide dalekosežne posljedice toga.
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#7 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by AS_sa »

BSn wrote:
AS_sa wrote:pa sta je onda Ilidza ... grad za sebe ??? ili pak pripada Sarajevu !? :roll:

Nije grad, nego opcina.

Gradovi u BiH su Sarajevo, Banja Luka, Mostar i Tuzla (nisam siguran za Zenicu, mislim da nije dobila taj status).

A Ilidza, kao opcina, ne pripada Gradu Sarajevu, to je zasebna opcina u Kantonu Sarajevu, bas kao i Vogosca, Hadzici...
cudna su ova neka zvanja .... pa sta bi onda bila Zenica, travnik .. ??
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#8 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by Control panel »

palamuda wrote:
-Romeo- wrote:Na ulazu u ilidžu iz pravca Hadžića neki stručnjak je postavio znak Sarajevo, a na izlazi prekriženo sarajevo. Svi znamo da grad sarajevo čine četiri općine.stari grad, novi grad, novo sarajevo i centar, tj sarajevo počinje i prestaje na stupu a ne na plandištu.

:-) :-) :-) :-) :-) :-)
Ja mislim da to nije onaj znak žuti pravugaonik koji označava ime naseljenog mjesta, nego je to onaj plavi koji označava obavještenje da si na pravom pravcu za Sarajevo.
Usput ova odredba o četiri gradske opštine je još jedna nakaradnost Dejtona, jer na primjer po tim odredbama gradu ne pripadaju olimpijske planine po kojima je nadaleko poznat, nego tamo nekim lokalnim kaubojima iz Trnova, al ima dosta raje koji ko konj iamju naočnjake pa vide da je Sarajevo od Čaršije do vječne vatre, a ne vide dalekosežne posljedice toga.
zuti je :)
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#9 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by AmADin_gospo »

BSn wrote: Nije grad, nego opcina.
Gradovi u BiH su Sarajevo, Banja Luka, Mostar i Tuzla (nisam siguran za Zenicu, mislim da nije dobila taj status).
A Ilidza, kao opcina, ne pripada Gradu Sarajevu, to je zasebna opcina u Kantonu Sarajevu, bas kao i Vogosca, Hadzici...
upravo tako
palamuda wrote:Usput ova odredba o četiri gradske opštine je još jedna nakaradnost Dejtona, jer na primjer po tim odredbama gradu ne pripadaju olimpijske planine po kojima je nadaleko poznat, nego tamo nekim lokalnim kaubojima iz Trnova, al ima dosta raje koji ko konj iamju naočnjake pa vide da je Sarajevo od Čaršije do vječne vatre, a ne vide dalekosežne posljedice toga.
nikakve to veze nema s Dejtonom, grad je SAMOPROGLAŠENA funkcionalna zajednica opština. iliđa se tada nije htijela uključiti u grad, kao ni vogošča, jer su tada netom poslije rata mislili da će im lakše biti samima. a ni sad nemaju neku želju za istim.

informacija iz prve ruke ;)
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#10 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by AmADin_gospo »

stoga, ilidža i vogošča nisu sarajevo , nego prigradska naselja :lol:
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#11 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by -Romeo- »

AmADin_gospo wrote:stoga, ilidža i vogošča nisu sarajevo , nego prigradska naselja :lol:
sarajevo je za ilidžu selo. :D, sve što nam treba imamo u našoj općini: voda, izletište, čist zrak, alija budnjo :D, pogodna je za lov, ribolov (dio oko gimnazije pogotovo :D ), biciklizam .........
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#12 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by karanana »

-Romeo- wrote:
AmADin_gospo wrote:stoga, ilidža i vogošča nisu sarajevo , nego prigradska naselja :lol:
sarajevo je za ilidžu selo. :D, sve što nam treba imamo u našoj općini: voda, izletište, čist zrak, alija budnjo :D, pogodna je za lov, ribolov (dio oko gimnazije pogotovo :D ), biciklizam .........
imate sve sto jedan grad ne bi ni trebao da ima. sve nabrojano su osobine sela i prigradskog naselja..
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#13 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by -Romeo- »

karanana wrote:
-Romeo- wrote:
AmADin_gospo wrote:stoga, ilidža i vogošča nisu sarajevo , nego prigradska naselja :lol:
sarajevo je za ilidžu selo. :D, sve što nam treba imamo u našoj općini: voda, izletište, čist zrak, alija budnjo :D, pogodna je za lov, ribolov (dio oko gimnazije pogotovo :D ), biciklizam .........
imate sve sto jedan grad ne bi ni trebao da ima. sve nabrojano su osobine sela i prigradskog naselja..
onda uživaj u lukusu zagađenog zraka :thumbup:
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#14 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by AmADin_gospo »

-Romeo- wrote:pogodna je za lov, ribolov (dio oko gimnazije pogotovo :D )
a ja mislio kod vas oko gimnazije popularan sport pičarenje :mrgreen: , samo me ta sportska disciplina interesuje :D
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#15 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by -Romeo- »

AmADin_gospo wrote:
-Romeo- wrote:pogodna je za lov, ribolov (dio oko gimnazije pogotovo :D )
a ja mislio kod vas oko gimnazije popularan sport pičarenje :mrgreen: , samo me ta sportska disciplina interesuje :D
ja sam to pokušao malo izokola pojasniti. :D
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#16 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by AdnanSA »

Jedna od naj naj tema do sada.
Stvarno beze. Nekako mi vuče na mahalsku.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#17 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by BSn »

AS_sa wrote:
BSn wrote:
AS_sa wrote:pa sta je onda Ilidza ... grad za sebe ??? ili pak pripada Sarajevu !? :roll:

Nije grad, nego opcina.

Gradovi u BiH su Sarajevo, Banja Luka, Mostar i Tuzla (nisam siguran za Zenicu, mislim da nije dobila taj status).

A Ilidza, kao opcina, ne pripada Gradu Sarajevu, to je zasebna opcina u Kantonu Sarajevu, bas kao i Vogosca, Hadzici...
cudna su ova neka zvanja .... pa sta bi onda bila Zenica, travnik .. ??

Opcine.

Za status grada se moraju imati odredjeni elementi, pa se tek onda zahtijevati (ne znam od koga, al' se mora) da se dobije taj status.

Ni Tuzla nije do skoro bila grad.
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#18 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by AmADin_gospo »

BSn wrote: Opcine.

Za status grada se moraju imati odredjeni elementi, pa se tek onda zahtijevati (ne znam od koga, al' se mora) da se dobije taj status.
da nije možda od UEFA-e :skoljka:
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#19 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by BSn »

AmADin_gospo wrote:
BSn wrote: Opcine.

Za status grada se moraju imati odredjeni elementi, pa se tek onda zahtijevati (ne znam od koga, al' se mora) da se dobije taj status.
da nije možda od UEFA-e :skoljka:

Od njih mozemo dobiti samo kolektivnu suspenziju. :oops: :D


Mislim da se ide preko nekih opcniskih vijeca, incijativa, ovoga, onoga...

Uglavnom, ne znam sta je ljudima toliki problem akceptirati da Ilidza nije Sarajevo, a da posebno nije grad.

Nije ni London Sarajevo, pa im je sasvim dobro. :D
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#20 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by AS_sa »

pas to se onda kaze da Sarajevo ima oko 600.000 stanovnika ??? .... ne vjerujem da samo 4 opcine imaju toliki broj stanovnika bez ilidze, vogosce, hadzica itd. ??? mozel ovo neko pojasnit
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#21 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by AmADin_gospo »

nemam ja ništa protiv pala, iliđe ili vogošće, ali i prije rata po mome mišljenju, grad se završavao na bentbaši, stupu i kobiljoj glavi... extra su mijesta za živjeti, ali nisu urbane sredine ko centrar (mislim na količinu betona i asvalta u svakom naselju)
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#22 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by BSn »

AS_sa wrote:pas to se onda kaze da Sarajevo ima oko 600.000 stanovnika ??? .... ne vjerujem da samo 4 opcine imaju toliki broj stanovnika bez ilidze, vogosce, hadzica itd. ??? mozel ovo neko pojasnit

To se, izgleda, kaze samo onako, jer ionako nema zvanicnih podataka. Cesto se se, najvise zbog politickih razloga, pod tim podrazumjeva i opcina Istocno Sarajevo.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#23 Re: Saobraćajni znak Sarajevo na zapadnom prilazu

Post by Haris.ba »

AS_sa wrote:pas to se onda kaze da Sarajevo ima oko 600.000 stanovnika ??? .... ne vjerujem da samo 4 opcine imaju toliki broj stanovnika bez ilidze, vogosce, hadzica itd. ??? mozel ovo neko pojasnit
Ko kaže da ima toliko stanovnika? :D Kanton Sarajevo prema procjenama statističara ima 423.000 stanovnika. Kanton Tuzla ima više od pola miliona. Prema ovome 4 gradske općine imaju 300.000 stanovnika. Naravno popis će kazati pravu istinu, ali sumnjam da će biti drastičnih odstupanja od ovih cifara.

Ukupno 423.645
Centar 70.099
Hadžii 22.636
Ilidža 53.600
Ilijaš 18.048
Novi Grad 124.035
N. Sarajevo 73.371
Stari Grad 37.737
Trnovo 2.524
Vogoša 21.595

http://www.fzs.ba/kantoniubrojkama.htm

Mislim da nije problem što je stavljena tabla Sarajevo na Ilidži(to je više zbog turista), već mislim da je problem što se ove općine izvan gradskog područja ne laktaju da budu u okviru grada. Znači, da i nije neka pljačka biti administrativno Sarajevo. To mnogo govori gdje je Sarajevo danas. Da ima imalo logike sve općine kantona bi bile administrativno grad, da zadovolji kompleksaše moglo bi se izmisliti nešta kao "uža zona grada" i da se ne zamjeri kome drugome "šira zona grada". Da nije neka viša politika u igri trebalo bi i Vareš i Olovo priključiti. Eventualno Visoko. Jer Sarajevo se polahko širi dolinom Bosne. I kada se završi sarajevska zaobilaznica i ulazak autom u grad bude brz naselja dolinom Bosne će postati praktično nova predgrađa grada.
Post Reply