"Pauk" služba ili otimacina vozila

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

meris
Posts: 56
Joined: 08/06/2005 11:24

#26 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by meris »

Druze, odgovore na svoja pitanja bi mogao pronaci u Zakonu o vlasničkopravnim odnosima. Ima 100-ak članova, nije puno.

Ono sto bi ti moglo biti zanimljivo je član 6, članovi 43-50, 75-86
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#27 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by Tranquilizer »

Klodovik wrote:
Tranquilizer wrote:
Vidi Klodovice "pauk" traži da mu se plati odvoženje vozila u iznosu od 100km i ležarina po danu u iznosu od 11.70km, i to je sve što njih interesuje...a kazna ako ima neka uruce ti je uz potvrdu ili je nadješ na vozilu, što je skroz odvojena stvar....ja nemam prekršaja ni naloga konkretno ali mi KJKP RAD ne da raspolažem svojom imovinom, tj. vozilom dok ne platim kaznu, cak mi ne dopušta ni pristup...

...e to je stvar, neko mi ne da moje vlasništvo.... a kazne i krivicu utvrdjuje sud, ne KJKP RAD :D :D :D
Koliko znam, pauk automobile odvozi po nečijem nalogu kada je napravljen prekršaj.

Kazne i krivicu svakako utvrđuje sud, ali to ne rješavaš sa Radom. Njima trebaš namiriti troškove odvoženja vozila. Opet kažem, ni iz garaže/parkinga ne možeš izaći dok ne platiš cijenu parkiranja. Tako je i sa Radom. Ne daju ti ni u garažama i na parkinzima po gradu da plaćaš troškove parkiranja naknadno (jer to ne bi niko platio).
Sve ja to znam, ali to je moja imovina i neko mi je ne da dok ne platim a to je ucjena, a nemaju zakonskog okvira, to sve rade na osnovu starog partijskog sistema po principu "nemoj po glavi druže plavi" niko ne bježi od kazne ali vrati mi moje vlasništvo to je sve 8-) 8-) 8-)

Osim toga i cijena je upitna 100km za prevoz vozila, 11,70 km za lezanje od 24 sata, ko je to odredio, kako :!: :!:
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#28 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by Neelix »

pusti se ti zakonskih zackoljica, ima pravo nema pravo. ako nemas 100KM za kaznu, onda je auto za tebe luksuz.
meris
Posts: 56
Joined: 08/06/2005 11:24

#29 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by meris »

Neelix wrote:pusti se ti zakonskih zackoljica, ima pravo nema pravo. ako nemas 100KM za kaznu, onda je auto za tebe luksuz.
Da se moze reci uvijek da li ima neko pravo ili ne bi bilo ni tuzbi na sudu, zar ne?

Nisi pravnik pa ne mozes shvatiti obimnost, kompleksnost materije prava...

NEELIX TVOJ ODGOVOR NIJE TEMA OVOG FORUMA. COVJEK JE LIJEPO PITAO ZA MISLJENJE DRUGIH
Last edited by meris on 19/11/2010 09:53, edited 1 time in total.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#30 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by holowey »

kjkp rad i vedri i oblaci i tuzi te i sudi ti.... nebitno jesi li propisno parkirao ili ne... meni je pauk digao auto sa parking mjesta, uredno placenog sms-om, samo sto delegat koji obilazi parkinge nije znao da se koristi palm pilotom da provjeri uplatu... cetiri puta isao na ciglane da se objasnjavam s njima, dokazujem da je parking placen, trazio listing iz telekoma da dokazem da je u trenutku odvozenja auta bio placen parking, isao do njihove pravne sluzbe, taksija se naplacao da mi je mozda bolje bilo da sam se samo poklopio i platio "kaznu"... :-)

jedan drot uvijek stoji na "pauk" parkingu na ciglanama da se nadje pri ruci ako neko bude prvio problem oko preuzimanja auta...ali dok ne padne mrtva glava na ciglanama nece se ozbiljno razmotriti sta oni i kako rade... :(
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#31 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by Tranquilizer »

meris wrote:Druze, odgovore na svoja pitanja bi mogao pronaci u Zakonu o vlasničkopravnim odnosima. Ima 100-ak članova, nije puno.

Ono sto bi ti moglo biti zanimljivo je član 6, članovi 43-50, 75-86

Jako korisno, hvala meris, napokon jedan konkretan prijedlog, uz iceman ze i madner
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#32 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by Tranquilizer »

@Neelix totalno si off topic i ne pomazeš, ako imaš šta konkretno reci izvoli, a ako se samo zabavljaš molim te sa šlagom na vrhu samo preskoci topic
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#33 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by Tranquilizer »

Evo jasno i glasno:

ZAKON O VLASNIČKO - PRAVNIM ODNOSIMA

(SLUŽBENE NOVINE FBiH 06/98)

2. Zaštita posjeda

Član 81.

Posjednik ima pravo na samopomoć protiv onoga ko ga neovlašteno uznemirava u posjedu ili mu je posjed oduzeo, pod uvjetom da je opasnost neposredna, da je samopomoć nužna i da način njenog vršenja odgovara prilikama u kojima postoji opasnost.


Član 84.

Odlukom o zahtjevu za zaštitu zbog smetanja posjeda sud određuje zabranu daljeg uznemiravanja posjeda pod prijetnjom novčane kazne, odnosno vraćanje oduzetog posjeda, kao i druge mjere potrebne za zaštitu od daljeg smetanja posjeda.

@meris HVALA
Last edited by Tranquilizer on 19/11/2010 10:17, edited 1 time in total.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#34 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by Qler »

Neelix wrote:pusti se ti zakonskih zackoljica, ima pravo nema pravo. ako nemas 100KM za kaznu, onda je auto za tebe luksuz.
Neelix danas je 100KM luksuz. To je dobar dio prosjecne plate. Nikome nije drago da baci pare.
Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#35 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by Blobi »

Qler wrote:
Neelix wrote:pusti se ti zakonskih zackoljica, ima pravo nema pravo. ako nemas 100KM za kaznu, onda je auto za tebe luksuz.
Neelix danas je 100KM luksuz. To je dobar dio prosjecne plate. Nikome nije drago da baci pare.
Ma Neelix bogatas, dezurni pametnjakovic, advokat, inzinjer, nema sta taj covjek nije :D
(ne)forumas
Posts: 1681
Joined: 02/12/2009 00:08

#36 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by (ne)forumas »

http://www.bhdani.com/arhiva/254/t25408.shtml

Ljudska, vozačka i pješačka prava
Hvatanje u paukovu mrežu
Vozilo opasnog imena čija je namjena da uklanja nepropisno parkirane automobile dio je priče o svakom gradu koji se guši u saobraćajnoj gužvi. Samo u Sarajevu, gradu sa 110.000 vozila, "pauk" je povod za priču o ljudskim pravima!? Ne ljudskim pravima majki sa djecom ili invalida u kolicima da prolaze trotoarima pretrpanim automobilima, nego pravima vlasnika imovine na četiri točka. Onih "opaučenih"

--------------------------------------------------------------------------------

"Pauk" je ime za strah svakog vozača. Vozilo opasnog imena čija je namjena da uklanja nepropisno parkirane automobile dio je priče o svakom gradu koji se guši u saobraćajnoj gužvi. Pauk je dio urbanih legendi o Sarajevu još od kraja sedamdesetih, kada je, paralelno sa ekspanzijom glavnog grada BiH, naglo počeo i rasti broj privatnih automobila. "Gospodari pauka" su tada bili svemoćni supovci, a u skladu sa prirodom tadašnjeg režima i ovlastima narodne milicije, o razlozima zašto pauci čiste ulice i zašto ponosni vlasnici četverotočkaša ne mogu primirisati svojim ljubimcima dok ne plate troškove uklanjanja i ležarine, nikada nije smjelo biti govora.

Konvencija zgažena "paukom" No, kako su se vremena i režimi mijenjali, i pauci su promijenili vlasnika, prelazeći u dio nadležnosti nekada KRO, a danas KJKP "Rad". Konačno, došao je i dan da građani smiju priupitati zašto im nestaju krivo parkirani automobili i do kada će "na ruke" plaćati 131 marku da bi povratili svoje mukom sticano vlasništvo. Nakon što su "opaučeni" vlasnici sa svojim žalopojkama dogurali i do Ureda federalnih ombudsmana, buknula je "afera pauk". Naime, federalni ombudsmani Esad Muhibić, Vera Jovanović i Branka Raguz su 4. aprila 2002. objavili "Posebni izvještaj o kršenju prava građana Kantona Sarajevo u postupku premještanja osobnih vozila specijalnim vozilom 'Pauk'".

Ključni zaključak u izvještaju odnosi se na to da propis Kantona Sarajevo o premještanju nepropisno parkiranih vozila (Zakon o preuzimanju i izmjenama Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima i Odluka o sigurnosti i organizaciji prometa od 24.07.1997. godine op.a.) nije u okviru granica koje postavlja Član 1. Protokola Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda koji propisuje da se ograničavanje prava vlasništva može utvrditi samo zakonom i pod propisanim uslovima. "Ograničavanje prava vlasništva" odnosi se na činjenicu da se odneseni automobil ne može preuzeti sa parkinga KJKP "Rad" dok se ne plati 100 KM troškova prevoza, 11 KM ležarine i 20 KM kazne koju naplaćuje saobraćajni policajac.

Na kraju izvještaja ombudsmani su dali preporuke da Vlada Kantona Sarajevo, kao organ koji je dao ovlašćenje KJKP "Rad" da obavlja poslove premještanja vozila specijalnim vozilom "pauk", odmah preduzme mjere da se vozila koja su "paukom" premještena na poseban parking, predaju vlasnicima na raspologanje bez ikakvog uslovljavanja; da Ministarstvo prometa i komunikacija Kantona Sarajevo odmah pokrene postupak ukidanja postojeće Odluke i da se ova oblast normativno uredi u skladu sa standardima ljudskih prava utvrđenih Evropskom konvencijom; da se izbor fizičkog ili pravnog lica kojem će povjeriti obavljanje poslova premještanja vozila vrši na transparentan način, te da se visina troškova utvrđuje na osnovu realnih troškova i po najnižoj ponuđenoj cijeni kao i da se troškovi prevoza vozila od građana koji to ne žele ili ne mogu platiti odmah, mogu naplaćivati samo putem nadležnog suda u propisanom postupku.

Ombudsmani su tražili i izvještaj o poduzetim mjerama u roku od deset dana. Umjesto izvještaja ombudsmanima, Vlada Kantona Sarajevo je naložila Ministarstvu pravde i uprave da izvrši uvid u propise koji se tiču ove oblasti i da utvrdi da li postoje elementi kršenja ljudskih prava. "Najvjerovatnije će se ići na izmjene propisa i na prihvatanje preporuka Ureda ombudsmana", kaže Ljiljana Ćehajić, pomoćnik ministra pravde i uprave u Kantonu Sarajevo.

Pohvala "pauku" No, iako se čini kontradiktorno ovom stavu, Vlada premijera Nermina Pećanca je pohvalila KJKP "Rad" i policiju zbog njihove uloge u sprečavanju nepropisnog parkiranja!? "Mislim da propise treba preispitati i osavremeniti, ali mi još nismo u mogućnosti reći da li je bilo kršenja ljudskih prava u propisima", naglašava ministar prometa i komunikacija Zahid Pita. Prema njegovim riječima, trenutno ne postoje uvjeti da bi pauk služba radila na drugi način jer u Kantonu ne postoji ni baza podataka svih vozila, što bi bio osnov da bi se nešto moglo mijenjati u praksi. Osim toga, Pita tvrdi kako čak i Konvencije o ljudskih pravima u nekim dijelovima navode kako država može primjenjivati propise kojima je cilj naplata kazne ili poreza. Na primjedbe u vezi sa visokom cijenom troškova koje plaćaju "opaučeni", ministar kaže: "Postoji izrađena kalkulacija u vezi sa cijenom koštanja premještanja vozila. Po meni, apsurdno je porediti cijene odvoza paukom u Sarajevu i drugim gradovima u Federaciji s obzirom na broj vozila i koncentraciju svih institucija i događaja u glavnom gradu BiH."

Paralelno sa medijskom polemikom ombudsmana i kantonalne Vlade o pitanju zašto u Sarajevu odvoz "paukom" košta 100 KM, a u drugim gradovima između 50 i 60 KM, raspravljalo se i o "slučaju Nedim Osmanagić". Osmanagić je bivši službenik u Uredu ombudsmana Bosne i Hercegovine kojem je "pauk" premjestio nepropisno parkirano vozilo 30. marta, dakle nekoliko dana prije nego su federalni ombudsmani izdali posebni izvještaj. Koincidencija ova dva događaja dovela je u pitanje stvarne motive ombudsmana i dala povoda kantonalnim dužnosnicima, prije svih ministru unutrašnjih poslova Almiru Džuvi, da zaključe kako je interes ombudsmana za pitanje "pauka" posljedica Osmanagićevog insistiranja da mu se vrati vozilo bez da odmah plati troškove "pauka", kao i njegovog uticaja u Uredu federalnih ombudsmana.

Esad Muhibić, federalni ombudsman, u razgovoru za Dane potvrđuje kako se Osmanagić obratio žalbom Uredu federalnih ombudsmana, ali ističe kako je posebni izvještaj rezultat kontinuiranih žalbi građana na to da im pauci odnose vozila, pa su te žalbe navele ombudsmane da posumnjaju u neku proizvoljnost. "Ovdje se želi reći da smo mi protiv 'pauka'. Kako ćemo mi biti protiv 'pauka' kada u Sarajevu pješaci ne mogu da hodaju od vozila parkiranih po trotoarima. Slažem se i sa tim da vozila trebaju biti maknuta ako ometaju saobraćaj. Ali neodrživo je, sa stanovišta standarda ljudskih prava o nepovredivosti vlasništva nad imovinom, poslije izmještanja plijeniti vozilo dok se ne plate sve tri stavke", kaže Muhibić.

Muhibić ističe kako je jedno od pitanja građana koji su se žalili i to da, po Ustavu i zakonu, imaju pravo osporiti prekršaj, ali im, dok oni osporavaju prekršaj, vozilo ipak stoji na parkingu i svaki dan se cijena uvećava za 11 KM. "Šta ukoliko je vozilo odneseno sa mjesta na kojem ne ometa ni pješake ni saobraćaj? Građani se žale na proizvoljnost, jer svaki prekršaj parkiranja nema za posljedicu odnošenje vozila. Ova proizvoljnost mora biti regulisana propisima i da građani tačno znaju kada prekršaj za posljedicu ima odnošenje vozila, a kada ne", zaključuje federalni ombudsman. Osim toga, on podsjeća da je 131 marka skoro trećina prosječne plate. "To je monopolistička cijena."

Ko je prekršio ovlaštenja Odgovarajući na komentar ministra Pite kako "federalni ombudsmani često prekoračuju svoja ovlaštenja", Muhibić kaže kako je Vladi vjerovatno "prekipjelo": "Nije to bio nikakav atak na Vladu jer nije Vlada donijela ni Zakon ni Odluku. Sve je to naslijeđeno od ranije, preuzeto od zakona SFRJ, i to su zastarjeli propisi. Govori se kako smo mi prekršili svoja ovlaštenja, ali ovo je sama srž naših ovlaštenja. Ombudsmani mogu ispitivati djelatnosti bilo koje institucije Federacije, kantona ili općina, kao i bilo koje druge osobe ili institucije koje su negirale ljudsko dostojanstvo, prava i slobode."

Zastarjeli ili ne, tek, propisi i odluke Vlade Kantona Sarajevo su osnova na koju se pozivaju i radnici "pauk" službe KJKP "Rad" i njihov rukovodilac Muhamed Gačanović. Radeći u dvije smjene, sa ukupno deset "pauka", oni su prošle godine sa sarajevskih ulica uklonili oko 8.000 vozila te još oko 2.000 za potrebe državnog protokola kao i 2.356 starih olupina, naplativši po ovim osnovama oko 820.000 KM. "U Kantonu je 110.000 vozila tako da je nemoguće održati red bez 'pauk' službe. Ja bih volio da živim u gradu u kojem pauk nema posla, dakle da živim sa civilizovanim građanima. To je možda teška optužba, ali kako nazvati nekoga ko svoje vozilo ostavi na pješačkom prelazu i ometa majku sa djetetom ili invalida u kolicima da prolazi ulicom", kaže Gačanović.

Obrazlažući razloge zbog kojih služba na čijem je čelu ne dozvoljava preuzimanje vozila dok se ne plate svi troškovi, on ističe kako "Rad" ne kažnjava, nego samo naplaćuje uslugu uklanjanja vozila paukom na račun nekoga ko je pogrešno parkirao. "Svaka usluga koja se izvrši mora se naplatiti. Način na koji će se izvršiti plaćanje je ugovor. Ako postoji potreba, mi sa nekim imamo ugovor pa tako, konkretno, imamo ugovor sa federalnim MUP-om oko uklanjanja vozila kada dolaze državne delegacije i oni nama to plate. Ali mi ne možemo imati ugovore sa hiljadama građana. Svugdje u svijetu se ovakvi poslovi rade i svugdje gradske zajednice to organizuju na način na koji oni misle da je najsvrsishodniji. Ja sam imao priliku da vidim da se i u Münchenu, i u Frankfurtu, i u Parizu, i drugdje to radi na ovaj način, dakle vozilo možete podići onda kada izvršite uplatu, izuzev u Hrvatskoj, odnosno u Zagrebu. Jedino tamo postoji mogućnost odgođenog plaćanja, a u svim drugim gradovima Evrope plaća se odmah i cijena je daleko viša. Tamo, recimo, ne možete napustiti parking dok ne platite uslugu, a nema čovjeka koji vam naplaćuje jer je sve automatizovano. Mislim da je to ispravan odnos prema poslu."

Rukovodilac u "Radu" objašnjava kako u zakonu nigdje nije propisano da se vozilo može pustiti bez naplate niti je data mogućnost odgođenog plaćanja. "Mi nemamo aparat da možemo naplatiti odgođeno. Mi nemamo izvršnu vlast, nismo, recimo, policija da možemo pokrenuti postupak, a da nas neko u ime toga finansira. To znači, ako se naplata ostavi sudovima, imamo velike troškove i veliki rok naplate. Mi radimo sa nulom, nemamo profita i ako jedan mjesec ne dobijemo sredstva, mi sljedeći mjesec nismo u mogućnosti raditi. Zato mi nismo u mogućnosti da kreditiramo bilo koga. Policija kada kažnjava, može vršiti naplatu preko sudova, ali morate znati da prihodi od kazni u budžetu Kantona nisu ni jedan posto, dok su prihodi u našem slučaju 100 posto", kategoričan je Gačanović.

Pamet u džepu Govoreći o monopolskom ponašanju KJKP "Rad", ombudsman Muhibić je iznio tvrdnju kako cijena odvoza paukom, kada bi je tržište određivalo, ne bi bila 100, nego najviše 20 maraka. Gačanović, međutim, ponavlja kako je struktura cijene potpuno opravdana. Naime, 70 maraka su troškovi "Rada", a 30 maraka su sredstva koja se ubiru u budžet Kantona u korist proširenja i opremanja parkinga po gradu. "Cijena jednog sata rada pauka je 65 maraka, a uvećana za porez je oko 70 maraka. Najveći broj vozila je iz užeg centra grada i, gledano lokacijski, to je blizu, pa ne potrošimo taj sat vremena. Ali kad vozimo sa Ilidže, potrošimo sat i po; kad vozimo iz Hadžića, potrošimo dva sata, tako da se radi o jednoj prosječnoj cijeni. Što se tiče ležarine od 11 KM, njom se pokriva rad ljudi na depou 'pauka'. Osim toga, kad podižemo vozila, mimo te naše cijene, postoji i neki rizik od oštećenja tog vozila ili nekog drugog koje je u prometu, i mi plaćamo i policu osiguranja."

Upravo navodeći primjer obaveznog osiguranja u saobraćaju, koje je svaki vozač dužan platiti prije negoli sjedne u svoj registrovani automobil, Gačanović je pokušao iskazati svoj stav o tome da li je zadržavanje vozila dok se ne naplati "usluga pauka" - kršenje prava na imovinu. "Zašto se radi obavezno osiguranje u saobraćaju? Zato da ja, ako mi neko udari automobil, ne moram ganjati toga da mu naplatim nastalu štetu…" Iako nije želio komentirati krivičnu prijavu koju je Nedim Osmanagić podnio Općinskom tužilaštvu i protiv njega i Selima Babića, direktora KJKP "Rad", kazao je kako "stvari treba istjerati na čistac i reći da li ova služba treba ili ne treba ovom gradu, da li se radi ili ne radi po zakonu".

Kad se stvari istjeraju na čistac i javnost sazna da li "pauci" zaista krše ljudska prava, onda će se moći izvagati da li bi neki novi sistem naplate usluge za premješteno vozilo zaista bio primjeren mentalitetu vozača u Sarajevu. Jer, ne bez razloga, jedan od naših sugovornika uspjehe "pauka" u čišćenju ulica od pogrešno parkiranih vozila komentarisao je ovako: "Kad se ne boje, ljudi onda i ne razmišljaju. Zato je i kod nas i na Zapadu pamet jedino - u džepu."


---
Prijedlog policiji:
Nemojte vise dizati nepropisno parkirana vozila, samo ih fotkajte i posaljite ljubavno pismo na 300 maraka, vuk sit a ovce na broju i nepropisno parkirani ombudsmeni zadovoljni...
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#37 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by Jimmy_The_Saint »

Ja nisam čuo nikad da je pauk nekom odveo auto s mjesta na kojem je DOZVOLJENO parkirati. Platio dva put, ko mi je kriv. Sam pao, sam se ubio.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#38 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by madner »

Moze se desiti ako recimo dolazi delagacija ili prilikom nekom drugog dogadja i oni odluce da predstavlja sigurnosni rizik.
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#39 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by illuminated »

...samo jedan padobranski prijedlog....

jedino sta mi pada na pamet, ja postavljac teme povede bar dva svjedoka i eventualno jednog policajca i da krenes da podignes auto...i nek policajac napise zapisnik da si sprijecen...
i onda s tim na sud. To je dokaz da si htio uzeti auto, da si sprijecen, i da ne zelis da platis lezarinu,
jer si htio podici auto a nisu ti dali....


nema druge....
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#40 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by Tranquilizer »

Skroz dobar prijedlog, svaka cast :thumbup:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#41 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by respo »

ako si vec parkirao na regularno mjesto i smetalo sipi cudi me da ga samo nisu premjestili u ulicu do ili tako nesto jer znam da tako rade kad im smeta trenutno neko auto
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#42 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by Tranquilizer »

respo wrote:ako si vec parkirao na regularno mjesto i smetalo sipi cudi me da ga samo nisu premjestili u ulicu do ili tako nesto jer znam da tako rade kad im smeta trenutno neko auto
I mene cudi to su ranije radili, ne znam šta se promjenilo 8-)
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#43 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by Neelix »

sto nam ne kazes gdje si to "regularno" parkirao?
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#44 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by Tranquilizer »

Odgovorio sam ti ranije Neelix, možda nisi vidio :D
Tranquilizer wrote:@Neelix stvarno si naporan, prvi komentar sam ti odignorisao ali ne prestaješ, ne razumijem u cemu je tvoj problem, procitaj malo šta piše, nije problem u parkiranju nego u raspolaganju necijom imovinom...

to se sutra i tebi može desiti, recimo da ti ne daju da uzmeš svoje djete iz obdaništa jer nisi platio racun....

Razmisli malo prijatelju, je li to zemlja u kojoj želiš da živiš ;-) ;-) ;-)

U hrvatskoj i srbiji ljudi dobijaju tužbe na osnovu ovoga jer su im ugrožena prava, osnovna ljudska prava, razmisli malo...ja jednostavno trežim dokument od KJKP RAD da kažu da ne daju vozilo ili da ga vrate u moj posjed pa da naplate kaznu, ja ništa ne izmišljam samo tražim šta je normalno :!: :!: :!:
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#45 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by Neelix »

deder odgovori na ono sto te pitam ;)
User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#46 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by branimir stulic »

Meni su digli auto iz Kotromaniceve sa mjesta predvidjenog za parkiranje... Istina zakasnio sam sa placanjem oko sat ali paradoks je da je oko mene po trotoaru bilo parkirano najmanje 50 vozila...
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#47 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by Tranquilizer »

Dakle tema nije "nepropisno parkiranje vozila" vec "Ograničavanje prava vlasništva" vrlo jasno :mrgreen:
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#48 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by Desert Wind »

Neelix wrote:deder odgovori na ono sto te pitam ;)
jesi naporan ko progutana košpica u dupetu
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#49 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by Klodovik »

Tranquilizer wrote:Dakle tema nije "nepropisno parkiranje vozila" vec "Ograničavanje prava vlasništva" vrlo jasno :mrgreen:
Najjednostavnije rješenje i odgovor za tvoj "problem": plati uslugu odvoženja automobila i dobit ćeš vozilo natrag, odnosno opet ćeš moći raspolagati njime.
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#50 Re: "Pauk" služba ili otimacina vozila

Post by Tranquilizer »

Onda nema tužbe, pristao si na ucjenu, otimacinu vozila...
Post Reply